FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.02.2026 klo 19:28:03 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 18 [19] 20 ... 62
 
Kirjoittaja Aihe: A.S. Roma 12/13 – Il giorno dopo  (Luettu 142337 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #450 : 03.09.2012 klo 12:14:43

Hienosti herättänyt matsi tunteita. Ja olihan se hyvä peli!
Pirisiä täällä on kritisoitu aika isolla räpylällä, mutta itse en ihan kaikkea allekirjoitaisi. Se on totta, että Piris vaikuttaa tämän hetken avauksessa puolustuksen heikoimmalta lenkiltä. Mutta edustaa kuitenkin eteenpäin menoa ja on mm. jo mainittuun Rosiin yksi askel eteenppäin. Kaveri on vielä tosi nuori ja jo tällä kaudella selkeää eteenpäin menoa on lupa odottaa.
Joku kaipaili myös Heinzeä. Sikäli ihmellistä, koska kyllähän Castan on osoittautumassa odotuksia paremmaksi kaveriksi. Burdisson otteissakin olin havaitsevinani huomattavaa parannusta viikon takaiseen. Eli jos nämä kaverit pysyvät kuosissa, niin eihän tilanne vielä ihan katastrofi ole? Se, että mitä näiden takanta löytyy, on toistaiseksi arvoitus. Toivottavasti ainakin yksi positiivinen ylltys? Taddeihan hoiti taas oman tonttinsa ihan mallikkaasti.

Destro oli pienoinen pettymys, mutta antoi merkkejä, että ensiviikolla voi tulosta tulla. Lamela voisi herätä pikku hiljaa uuteen kauteen.
Sangreal

Poissa Poissa


Vastaus #451 : 03.09.2012 klo 12:23:39

Miten kukaan voi kaivata Riiseä kun vasemmalle on heittää Italian maajoukkuepakki? Ei voi käsittää. Heinzea olisi myös viety eilen kuin mätää kukkoa parissa nopeassa tilanteessa mitkä Castan hoiti. Ajoittain Heinze pelasi todella hyvin viime kaudella, mutta kuten joku jo aiemmin sanoi olisi Zemanin joukkueessa armottoman hidas ja kankea.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #452 : 03.09.2012 klo 12:30:04

Huhuja liikkuu, että Balzaretti olisi jopa kuukauden sivussa? Saapa nähdä miten Taddei jaksaa "Zeman zumbaa" useamman matsin peräjälkeen? De Rossin tilanteesta ei ole kai mitään tihkunut kuuluville?
Rivelino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #453 : 03.09.2012 klo 14:44:50

Pirisiä täällä on kritisoitu aika isolla räpylällä, mutta itse en ihan kaikkea allekirjoitaisi. Se on totta, että Piris vaikuttaa tämän hetken avauksessa puolustuksen heikoimmalta lenkiltä. Mutta edustaa kuitenkin eteenpäin menoa ja on mm. jo mainittuun Rosiin yksi askel eteenppäin. Kaveri on vielä tosi nuori ja jo tällä kaudella selkeää eteenpäin menoa on lupa odottaa.

Perusteluja boldatulle? Piris on ihan sympaattinen pelaaja ja pirteä ilmestys sinänsä. Mielestäni Rosiin verrattuna ei kuitenkaan ole ainakaan vielä nähty parannusta. Puolustussuuntaan on nähty vähintään ne samat ongelmat jotka oli nähtävissä Rosin kanssa, enkä lähtisi hyökkäyspään ansioitakaan eri tasolle nostamaan. Mutta odotetellaan rauhassa. Dodon ollessa valmiiksi loukkaantunut, olisin kyllä ehdottomasti pitänyt Rosin joukkueessa.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #454 : 03.09.2012 klo 16:03:49

Dodon loukkaantuminen on asiana sellainen, joka ehdottomasti olisi pitänyt osata scoutata poikaa hankkiessa. En usko, että Dodo hankittiin ajatuksena "kokeilee sitten keväällä jos pystyy". Tämä kieltämättä olisi puoltanut Rosin pitämistä jengissä.
Kun näin nyt ei kuitenkaan tapahtunut...
Piris on Rosia hieman nuorempi, mielestäni pallollisena parempi ja hyökkäyssuuntaan minusta ainakin vaikuttaa vaarallisemmalta. Mutta tosin puolustus suuntaan on samoja ongelmia kuin Rosilla. Rosilla oli kuitenkin useampi mahdollisuus ja homma ei lähtenyt kunnolla toimimaan. Viimekauden uskoin (ja toivoin) olevan Rosille läpimurtokausi ja jossain vaiheessa peli kulkikin ihan ok. Mutta lopulta tulos oli mallia huonosti kohonnut pannukakku.
Itse en siis näkisi mitään syytä, miksi ei olisi kannattanut hankkia uutta yrittäjää? Tietysti olisi ollut loistavaa, että kummallakin laidalla pelaa Balzarettin tasoinen kaveri. Mutta tähän varmasti vaikuttaa sitten taloudelliset seikat, ehkä jonkinverran myös joukkueen kiinnostavuus tällä kaudella (lue: ulkona europeleistä). Piris kuitenkin on lupaava, eikä nyt vielä ole kuitenkaan mielestäni täysi floppi (Ennen kuin joku pelaa J.Angel kortin).

Alun perusteella muutenkin vaikuttaisi, että tuo puolustus on ihan eri kaliiberia kuin viimekaudella. Jos avaavista toppareista toinen siirtyy lasarettiin pidemmäksi aikaa ja kummankaan nuorukaisen taso ei millään tule riittämään Serie A:n? Olisi silloin varmasti helppo kysyä: miksi ei varauduttu yhdellä kokeneemmalla ja halvalla topparilla? Vastaus lienee kuitenkin joukkueen tulevaisuuden rakentaminen nuorien ja lupaavien kavereiden varaan? Tässä tapauksessa on pakko ottaa riskejä ja unohtaa "arabimainen" joukkueen nopea rakentaminen.
« Viimeksi muokattu: 03.09.2012 klo 16:08:38 kirjoittanut Ticorexx »
MooseTheReindeer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lega Calcio


Vastaus #455 : 03.09.2012 klo 17:08:35

Kaksi ottelua ja kaksi aivan jäätävän hienoa maalia.



Tätä herkkua ei kaikille suoda.
sacrecoeur

Poissa Poissa


Vastaus #456 : 03.09.2012 klo 17:54:20

Hienosti herättänyt matsi tunteita.

Tämä päällimmäisenä mielessä itselläkin. Vuoristorata, jossa joka toinen hengenveto tuskaa, ja joka toinen todella kaunista.

Olipahan aikamoinen parannus viikossa, Roma pelasi nimittäin eilen todella kypsän pelin ja oli oikeastaan jopa aika ylivoimainen ennakkoon liigan toiseksi parhaaksi ennakoidun joukkueen kotiluolassa.

Syväanalyysi seuratkoon tarvittaessa myöhemmin, samoin kutina siitä, miten paljon yläpuolen sitaatti muistuttaa – sekä hyvässä että huonossa – tunnelmia monien viime kauden onnistumisten jälkeen. Myös niitä nimittäin mukaan mahtui, eivätkä kaikki olleet edes yksittäisiä.

Tiivistettyna: vasta tulevat kuukaudet kertovat mm. puolustuksen ["ihan eri kaliiberia kuin.."], kapteenin ["hieno kausi odotettavissa"] ja Zeman-efektin lopullisen kohtalon. Hengettömäksi nyhjäämiseksi silti tuskin ainakaan menee, siitä propsit kaikille osallisille.

(Erityismaininta lisäksi Cesare Prandellille, joka kunnostautui listaamalla valintansa karsintoihin ennen minuuttia 91. Kuva-aineistokin näkyy aiheen tiimoilta olevan jo valmiina.)
mrniceguy

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Djokovic,Hifk,i Lupi


Vastaus #457 : 03.09.2012 klo 18:27:05

Nostetaan kissa pöydälle. Mikä Lamelaa vaivaa? Aloitti viime syksynä Roma-uransa todella lupaavasti mutta koko tämä vuosi on ollut aikamoista kuraa. Pelaako kenties väärällä pelipaikalla? Eikös se pelannu kymppipaikkaa siellä River Platessa? Toki edelleen vasta 20-vuotias...
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #458 : 03.09.2012 klo 19:00:36

Nostetaan kissa pöydälle. Mikä Lamelaa vaivaa?

Nuori kaveri, eka kerta ulkomailla, ilmeisen sekava kausi takana. Itseluottamus hukassa, kritiikkiä ja kovat odotukset niskassa.
MooseTheReindeer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lega Calcio


Vastaus #459 : 03.09.2012 klo 19:02:23

Nostetaan kissa pöydälle. Mikä Lamelaa vaivaa? Aloitti viime syksynä Roma-uransa todella lupaavasti mutta koko tämä vuosi on ollut aikamoista kuraa. Pelaako kenties väärällä pelipaikalla? Eikös se pelannu kymppipaikkaa siellä River Platessa? Toki edelleen vasta 20-vuotias...

Sanoisin Lamelan vetäneen kokonaisuudessaan hyvän debyyttikauden ja sattuneesta syystä (Enrique) Roman peli ailahteli tavattoman paljon ja hyvin harvoin joukkue kykeni eheään suoritukseen. Lamelan esityksistä on varmaan samalla tavalla turha tehdä johtopäätöksiä tämän kauden osalta vielä. Uskon että Zeman saa argosta vielä paljon irti ja täytyy muistaa että siellä on myös hyvä kirittäjä Nico Lopez, joka kiitti luottamuksesta heti avaukseen päästyään. En ihmettelisi jos Bolognaa vastaan Roma lähtee hyökkäyskolmikolla Totti-Destro-Lopez. Joka tapauksessa Lamela on mielestäni parempi vaihtoehto oikeaan laitaan (nopeus, tekniikka) mitä Destro, mutta kyseessä lienee kuitekin ihan positiivinen ongelma. Parhaat valitaan ja näinhän sen pitääkin olla.
Warming up

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Semantiikka


Vastaus #460 : 03.09.2012 klo 19:04:14

Lamelahan on fyysisesti huippukuosissa ja tekniikka on ilmiömäinen, mutta viimeiset ratkaisut on kyllä välillä todella huolimattomia.

Kauden avauksessa oli toisella jaksolla kuitenkin Roman näkyvimpiä vaihtoonsa asti, joten en näkisi vielä syytä paniikkiin. Totti ja Osvaldo ovat loistaneet 2 ekaa peliä, mutta eiköhän tule vielä tällä kaudella aika, kun täällä hekumoidaan myös Destron ja Lamelan suorituksilla.
sacrecoeur

Poissa Poissa


Vastaus #461 : 03.09.2012 klo 21:12:59

Mikä Lamelaa vaivaa?

Kinkkinen kysymys, johon en usko mitään patenttivastausta löytyvän. Mielipiteitä ja mutua sitäkin enemmän, ohessa omiani joukon jatkoksi.

Aloitti viime syksynä Roma-uransa todella lupaavasti mutta koko tämä vuosi on ollut aikamoista kuraa.

Ihan kuraksi en sentään luokittelisi, mutta ymmärrän pointin. Oikeastaan skaala koostuu kautta linjan väläytyksistä – joista ensimmäiset, avausmaali ehkä tärkeimpänä, ovat toistaiseksi kannatelleet siinäkin vaiheessa, kun joku epäonnisempien tähtien alla syntynyt olisi buuattu ulos joukkueesta – sekä niiden vastapainona eksyneestä/ perusturhautuneesta haahuilusta. Molempia on nähty myös viimeisten kuukausien aikana.

(mm. Liverpoolia vastaan ehkä ilmiömäisimmät minuutit koko Roma -uralla; toki höntsä, ei lasketa etc.)

Pelaako kenties väärällä pelipaikalla?

Väärällä tai vieraalla, riippuen tulkinnasta. "Oikeampaa" ei Zemanin aivoituksissa kuitenkaan välttämättä ole tarjolla. Avainkysymys on mielestäni pitkälti se, mitä pelaajasta on tarkoitus saada irti, nyt ja tulevaisuudessa. Valmentajan osaaminen näyttelee tässä ratkaisevaa roolia. Siinä suhteessa odotuksissa mennään ehkä metsään, ettei Erik Lamela ole koskaan lähtökohtaisesti ollut maalintekijä, tai edes hyökkääjä sanan varsinaisessa merkityksessä. Jonkun täytyy yksinkertaisesti päättää, mihin suuntaan lahjoja halutaan viedä ja kuinka suureen sitoumukseen tulosten saavuttamiseksi ollaan valmiita.
La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #462 : 04.09.2012 klo 14:55:45

http://seinakolmannelle.wordpress.com/2012/09/02/inter-roma-1-3-ei-kontrollia/

Tuolta voi käydä lukemassa juttua pelistä, jos kiinnostaa.

Pätevän oloinen artikkeli, joka tosin kaipaa hieman syvempää keskustelua, asioihin jotka löytyvät Zemanin haastatteluista ja jotka selkeästi artikkelissa perustuvat oletuksiin Calcio Modernon sopivuudesta juuri Roman ideologiaksi.

"Zdenek Zemanin Roma ei pettänyt: se pelasi juuri niin yltiöpositiivista (jopa kaoottista) hyökkäyspeliä kuin etukäteen kaikki saattoivat odottaa." - Kaoottista? Hyökkäysuunnitelmahan on alusta alkaen ollut helppo ja selkä selkeä, nopeasti kohti maalia, horisontaaliset syötöt eivät kuulu tähän pelisysteemiin. Riskisyöttöjä saa ja pitää harrastaa. Epäilen, että Zeman kirosi lopun kontrolloivia syöttöjä.

"Tutulla 4-3-3- muodostelmalla operoinut Zeman teki kolme muutosta viikon takaisen Catania- ottelun avaukseen: keskustassa Miralem Pjanic ja Chievosta tullut Michael Bradley saivat tehdä tilaa Florenzille ja Tachtsidikselle, kun taas Genoasta kesällä saapunut Mattia Destro korvasi Erik Lamelan yläkolmikossa." - Bradley ja Pjanic olivat vammojen vuoksi sivussa.

"Roman kontrolloiduin vaihe pelissä on sen avaaminen" - Keskikenttä ylitetään mahdollisimman nopeasti, jolloin vastustaja ei ehdi ryhmittyä ja Roma saa yläkolmannekseen miesedun, jolloin todennäköisyys maalin tekemiseen kasvaa huomattavasti.

"Zeman ja Roma selviävät toisen jakson alun aivan käsittämättömästä 20 minuutin jaksosta, jonka aikana Roma pelaa täysin kaikkia modernin jalkapallon totuttuja normeja vastaan: se pitää puolustuslinjan korkella, mutta siitä huolimatta jättää linjojen väliin (Sneijderille!) tilaa pelata –  samaan aikaan, kun “kontrolli-friikki” Tachtsidis (kukas mukaan) rakentaa ja päättää hyökkäyksiä toisessa päässä. Peli näyttää siltä kuin sitä pelattaisiin jossain toisessa ajassa ja jollain toisella planeetalla." Tämähän on Zemanlandian normi, turha analysoida Zemanlandiaa muiden joukkueiden normeilla, pitää analysoida miten joukkue onnistuu toteuttamaan Zemanin pelitapaa - siihen tulokset ja voitot perustuvat.

"Tämän vuoksi ottelusta muodostuu hyvin nykynormien vastainen ottelu ja sen virtaukset ovat epänormaalin tiheitä. Joku voisi sanoa tätä viihdyttäväksi peliksi, minä sanon sitä kontrolloimattomaksi peliksi. Ja siitä on valmentajalle viihde kaukana!" - Sinänsä surullista, että jalkapallo on mennyt tuohon. Zemanin mielestä ottelu oli varmasti viihdyttävä, ja sitä se oli myös jokaisen romanistan mielestä. Siihen he ovat aikoinaan rakastuneet, ja nyt saamme kaikki jakaa romanttisen jalkapallon viimeisen auringonlaskun yhdessä. Pelottavaa ajatella, että jalkapallo on kuihtunut tuohon, ja yksi Don Quijote taistelee viimeiseen röökinvetoon asti puhtaan jalkapallon puolesta. Asia myös, jonka Interin Ultrat olivat huomioineet lakanallaan "Onore A Zeman Icona del Calcio Pulito!!!"

"Nykyjalkapallon realiteetit tuntien on miltei mahdotonta voittaa isoja asioita pitkän kauden aikana puolustamalla niin kuin Roma tänään puolusti. Se oli tänään jopa hieman onnekas ja on varmaa, että keltapunaiset tulevat päästämään tällä kaudella paljon maaleja – joskin tulevat niitä myös paljon tekemään. Mestareiden liigaankin pääsy olisi kuitenkin jo kova saavutus. Isoon osaan kauden aikana nousee myös pelaajien fysiikka: kuinka hyvin he jaksavat viikosta toiseen tämänkaltaisen pelaamisen rasitukset. Luulisi ainakin Tottin jaloissa painavan – en muista koskaan nähneeni Il Capitanon prässäävän vastustajan pakkeja hulluna vielä ottelun viimeisillä minuuteilla." - AS Roma - kauniin jalkapallon puolesta. Parhaimmillaan jalkapallossa voittaa tuollaisella pelillä, jota Zemanlandia 2.0:n alkuhetket osoittavat, tuostahan vaan peli paranee ja kaunistuu. 2 tuskaisen ritiron jälkeen, ja Zemanin ritirot ovat todella raastavia, joukkue on Serie A.n kovakuntoisin, ja loppuhetkillä tulee vain parantamaan ja murskaamaan heikommat vastustajat jalkoihinsa. Totti on huippukunnossa, ja tulee pelaamaan huippukauden. Ja sitäpaitsi kun Er Pupone prässää viimeisillä minuuteilla 3-1 johdossa hullun kiilto silmissä, silloin puhutaan Joukkueesta isolla Jiillä.
« Viimeksi muokattu: 04.09.2012 klo 14:57:48 kirjoittanut La Magica Roma »
iivu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ♥


Vastaus #463 : 04.09.2012 klo 16:25:31

-- nyt saamme kaikki jakaa romanttisen jalkapallon viimeisen auringonlaskun yhdessä. Pelottavaa ajatella, että jalkapallo on kuihtunut tuohon, ja yksi Don Quijote taistelee viimeiseen röökinvetoon asti puhtaan jalkapallon puolesta. Asia myös, jonka Interin Ultrat olivat huomioineet lakanallaan "Onore A Zeman Icona del Calcio Pulito!!!"

Anjovis-Muna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!


Vastaus #464 : 04.09.2012 klo 16:34:18





La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #465 : 04.09.2012 klo 16:42:16



maansiirtokone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: italofudis - Romaan taittaen


Vastaus #466 : 04.09.2012 klo 20:53:12

Noi Zemanin röökitouhut on kyllä modernin futiksen kontekstissa jotenkin irvokasta ja huvittavaa touhua. pitäskö itsekin alottaa uudestaan. mihinköhän mä olen sen mun viimeiseksi jääneen stendarin kätkenyt. :D
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #467 : 04.09.2012 klo 22:39:31

Balzaretti on nyt noin kuukauden sivussa. Hetki huhuttiin Zambrottaa paikkaamaan, mutta eihän niin vanhoja ukkoja kelpuuteta. Lahkeet taskuun... Taddei jatkaa!
Kun tuossa tuopin äärellä katselin uusintaa Inter matsista. Niin muistuikin mieleeni, että Destrolla on ajoittain melko viihdyttävä tyyli juosta.
Nyt röökille ja nukkumaan.
Warming up

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Semantiikka


Vastaus #468 : 05.09.2012 klo 07:23:30

Nyt kun Balza ja Dodo ovat sivussa niin laitapakeista seuraavana taitaa olla jonossa Nego? Siis Pirisin ja Taddein varamieheksi. Joko nähtäis, että onko tästä kaverista johonkin..?
FurCa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, FC Noppa


Vastaus #469 : 05.09.2012 klo 10:26:59

Nyt kun Balza ja Dodo ovat sivussa niin laitapakeista seuraavana taitaa olla jonossa Nego? Siis Pirisin ja Taddein varamieheksi. Joko nähtäis, että onko tästä kaverista johonkin..?

Tuskimpa Negoa kentälle päästetään. Ei ole Roma kaliberin pelaaja. Vasemmalle löytyy kuitenkin stunteiksi Marquinho sekä Castan.
Warming up

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Semantiikka


Vastaus #470 : 07.09.2012 klo 18:04:30

Vasemmalle löytyy kuitenkin stunteiksi Marquinho sekä Castan.

Ai että paras toppari vieraalle paikalle stunttaamaan? Marquinho voi toki paikata, mutta oletkos paljonkin Negon pelejä nähnyt?
Geppo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #471 : 08.09.2012 klo 09:13:46

DDR kolhiintunut eilisessä maaottelussa.

http://www.football-italia.net/24813/de-rossi-out-malta-game
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #472 : 08.09.2012 klo 11:48:24

DDR kolhiintunut eilisessä maaottelussa.

http://www.football-italia.net/24813/de-rossi-out-malta-game


Ja mahdollisesti jopa kuukauden! Nyt kolme pelaajaa ulkona alaraajojen lihasvammojen vuoksi. Zemanin ravikuurin jälkeen tämä oli tietysti odotettavissa nimenomaan niillä pelaajilla, jotka kuormittuvat myös paljon peleissä. Mutta onhan ajankohta kuitenkin huolestuttavan aikainen ja erityisen harmillista, että tilanne on tämä loistavan Inter matsin jälkeen.
Onneksi "Kreikan ihme" vakuutti Interiä vastaan. Balzarettin korvaaminen tällä hetkellä onkin paljon hankalampaa.
Anjovis-Muna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!


Vastaus #473 : 09.09.2012 klo 13:05:29

Hyvin on kyllä pullat uunissa tällä hetkellä ja tulevaisuuden kannalta. Osvaldo-Destro kaksikko edustaa Italian kärkeä ja roomalaisakatemia näyttää tuottaneen taas huippunimiä Azzurinia edustamaan: Florenzi, Romagnoli ja Viviani. Vielä kuin pinnan alla kytee ikäluokkansa eliittiä Caprarin, Bumban ja Ferranten nimissä niin, kun tämä aktiivinen tulivuori purkautuu, tulee punakeltainen laava tuhoamaan kaiken eteensä tulevan. Ylos
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #474 : 09.09.2012 klo 17:36:43

G.Rossin agentti kosiskelee.
http://www.football-italia.net/24862/rossi-wants-work-zeman
5 kuukauden päästä se nähdään palaako Rossi entiselleen?

 
Sivuja: 1 ... 18 [19] 20 ... 62
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa