Forza
Poissa
Suosikkijoukkue: il Capitano
|
 |
Vastaus #700 : 19.11.2012 klo 14:42:59 |
|
Tänään alkaa Zemanlandian nousu. Kolme murskavoittoa tulossa, sitten Viola kaatuu kotona; ja kappas vaan, kaikki on taas mahdollista.
Pjanic ja Destro tulevat olemaan isossa roolissa lähiviikkoina, tänään varmaan parin maalin verran.
Daje Roma daje!
Lamelan hattu ja byyripörssin kärkeen. Btw. Lammaspardi saa luvan pysyä sumusaarilla..
|
|
|
|
|
|
|
zemanlandia
Poissa
Suosikkijoukkue: Brenolle jaksamisia
|
 |
Vastaus #702 : 19.11.2012 klo 23:41:23 |
|
Suvereeni esitys, Torinolla ei ollut yhtään maalipaikkaa koko ottelussa. Puolustuslinja pelasi tänään todella hyvin. Silmään pistävää oli myös Bradleyn hieno esitys keskikentän ankkurina, oli paljon varmemman näköinen sillä paikalla kuin Taxi. Joka tapauksessa tästä on hyvä lähteä Pescaran kaatoon.
|
|
|
|
|
Forza
Poissa
Suosikkijoukkue: il Capitano
|
 |
Vastaus #703 : 19.11.2012 klo 23:43:23 |
|
Aika monta mestaa saatiin tuhlattua, muttä tärkeet 3 pojoo.  Harmi, että Coco ei saanu jatkettua maalitehtailua.
|
|
|
|
|
ASR
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #704 : 19.11.2012 klo 23:43:32 |
|
Pakko kyllä tähän väliin kehua Marquinhosia, on huikea pelimies 18-vuotiaaksi. Nopea, vahva, taitava ja lukee peliä varsin hyvin. Jos pysyy terveenä ja kehitys jatkuu, hänestä voi todellakin odottaa seuraavaa huipputopparia punakeltaisille.
Hyvä ja tärkeä voitto varsin ehjällä pelillä. Viimeistelyyn tarkkuutta niin matsi olisi ollut paljon helpompi. Eiköhän se tästä, Grazie Roma!
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #705 : 19.11.2012 klo 23:48:14 |
|
Marquinhosia ja Bradleya piti hehkutamani, mutta sehän täällä oli jo tehtykkin. Muutenhan matsi oli tukkoinen hyökkäyspäähän. Toivottavasti ekan puoliajan kolhu ei paina Lamelalla. Pjanicin soisi nyt maalin myötä vapautuvan ja saavan suorituksiin jatkossa tasaisuutta. On se kuitenkin kiistatta äärettömän lahjakas ja toivottavasti tärkeä osa Roman keskikenttää tulevaisuudessa. Piris oli vaihteeksi tänään ok, mutta aika "jokerihan" tuo taitaa olla? Liekkö sitten ensikausi näyttää miehen paikan Serie A:ssa?
Onko Ogbonna sitten 20miljoonan arvoinen? Varsinkin nyt kun huomioidaan Marquinhosin ja Castanin esitykset.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.11.2012 klo 23:53:53 kirjoittanut Ticorexx »
|
|
|
|
|
Anjovis-Muna
Poissa
Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!
|
 |
Vastaus #706 : 19.11.2012 klo 23:48:39 |
|
Pakko kyllä tähän väliin kehua Marquinhosia, on huikea pelimies 18-vuotiaaksi. Nopea, vahva, taitava ja lukee peliä varsin hyvin. Jos pysyy terveenä ja kehitys jatkuu, hänestä voi todellakin odottaa seuraavaa huipputopparia punakeltaisille.
Hyvä ja tärkeä voitto varsin ehjällä pelillä. Viimeistelyyn tarkkuutta niin matsi olisi ollut paljon helpompi. Eiköhän se tästä, Grazie Roma!
Marquinhon esiintyminen siis vapautti klausuulin tänään, jonka jälkeen mies on ostettavissa 3 miljoonalla! Aivan huikea pelaaja ja tulee olemaan iso osa Roman tulevaisuutta. Eipä olisi uskonut, että mies todellakin on avauskamaa ennenpitkää, mitä Zeman uhitteli jo ennenkuin mies oli laskeutunut Trigoriaan. Bradley on ansainnut avauksen paikan näillä näytöillä. Myös Pjanicin pitäisin kentällä. De Rossin tulee alkaa pelaamaan jos aikoo oikeasti ansaita peliesityksillä avauspaikan.
|
|
|
|
|
ASR
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #707 : 19.11.2012 klo 23:52:45 |
|
Marquinhon esiintyminen siis vapautti klausuulin tänään, jonka jälkeen mies on ostettavissa 3 miljoonalla! Aivan huikea pelaaja ja tulee olemaan iso osa Roman tulevaisuutta. Eipä olisi uskonut, että mies todellakin on avauskamaa ennenpitkää, mitä Zeman uhitteli jo ennenkuin mies oli laskeutunut Trigoriaan.
Näinpä. Eiköhän maksusuorite ole jo lähtenyt Brasilian suuntaan... 
|
|
|
|
|
Il Re Leone
Poissa
|
 |
Vastaus #708 : 20.11.2012 klo 20:20:34 |
|
Eikä edes montaa viikkoa, kun koko puolustuslinja oltiin upottamassa Tiber-jokeen.. 
|
|
|
|
|
punta
Poissa
Suosikkijoukkue: kuu päivällä
|
 |
Vastaus #709 : 20.11.2012 klo 21:42:31 |
|
Eikä edes montaa viikkoa, kun koko puolustuslinja oltiin upottamassa Tiber-jokeen..  Tuskin Castania tai varsinkaan Marquinhosia kukaan oli ulostamassa, kun taas laitapakkien suoritustaso on ollut säälittävä. Balzarettihan hankittiin luotsaamaan Dodo avariin, jonka uskonkin tapahtuvan viimeistään joulun jälkeen, toivottavasti. Pirikselle vaihtoehto tulee ilmeisesti jonkun kokeneemman pelurin muodossa (= Torosidis).
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #710 : 20.11.2012 klo 22:46:53 |
|
Balzarettihan hankittiin luotsaamaan Dodo avariin, jonka uskonkin tapahtuvan viimeistään joulun jälkeen, toivottavasti.
Pysyisi Dodo nyt sen verran kasassa, että pääsisi hankkimaan nyt aluksi kokemusta Serie A:sta. Katsellaan sen jälkeen mihin Dodo yltää. Onko kukaan seurannut mikä tämän Loic Negon tilanne on? Oliko hankintana täysi huti vai mikähän miehen tulevaisuus mahtaa olla?
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #711 : 21.11.2012 klo 15:53:13 |
|
3 viikkoa Lamela sairastuvalla.
|
|
|
|
|
Il Re Leone
Poissa
|
 |
Vastaus #712 : 21.11.2012 klo 23:22:00 |
|
Onko kukaan seurannut mikä tämän Loic Negon tilanne on? Oliko hankintana täysi huti vai mikähän miehen tulevaisuus mahtaa olla?
Tähän itsekin toivoisin valaistusta joltain paremmin tietävältä. Primaveran pelejä ei ole juurikaan tullut seurailtua. Kovin odotuksin nuorukainen Romaan hankittiin ja tuskin mitään ihan turha jätkä, kun kaikista nuorisomaajoukkueistakin aika kovat statsit.. Vai onko kyseessä samanlainen "lupaus" kuin portugalin lahja Vitorino Antunes? Kovat oli odotukset lusitaanistakin, mutta käteen jäi pelkkä tuhnu...
|
|
|
|
|
Forza
Poissa
Suosikkijoukkue: il Capitano
|
 |
Vastaus #713 : 22.11.2012 klo 03:27:04 |
|
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.11.2012 klo 12:46:01 kirjoittanut Forza »
|
|
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #715 : 24.11.2012 klo 11:19:22 |
|
Tuosta olikin puhetta jo tuolla yleisessä italianfutis ketjussa. Uutisointi kieltämättä lokaa jonkin verran seuran imagoa (myös Lazion), vaikka enemmän tuo kertoo italian sisäisestä kuohunnasta ja pahoinvoinnista. Noin niin kun yksinkertaistettuna. Valitettavaa ja tuomittavaa. Roma on torjunut Spursin 12miljoonan tarjouksen Pjanicista. Jossain vaiheessa kauppaan huhuiltiin liitettäväksi AVB, mutta luotto Zemaniin on edelleen kova. ManCityn kyllästyttyä jahtaamaan De Rossia on kuvaan astunut PSG. Ancelotti tosin myöntää ettei Pariisiinkaan kaikkia maailman pelaajia voi saada...
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #716 : 24.11.2012 klo 12:31:48 |
|
Roma on torjunut Spursin 12miljoonan tarjouksen Pjanicista. Vaikka kauden alku on ollut vaikea niin mihinkään paniikkimyyntiin ei ole mitään aihetta. Henkilökohtainen taitotaso ja sitä myötä potentiaali on huikea.
|
|
|
|
|
Anjovis-Muna
Poissa
Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!
|
 |
Vastaus #717 : 24.11.2012 klo 20:38:08 |
|
Ja markkinointi puolella tapahtuu suurta rattaiden pyörintää. VW ja Roma on vahvasti mukana tuotemarkkinoinnissa ja Roma irtisanoi sopimuksensa Windin kanssa "vakavien sopimusrikkomusten takia". Mainos: http://www.youtube.com/user/VolkswagenItalia?feature=watchNäin ollen Sensin ajan naurettavaa nappikauppaa harrastaneet Wind (6 milj./vuosi) ja Kappa (7 milj./vuosi) heivataan roskakoppaan, ja tilalle on vahvoja ehdokkaita Winterlingin (ent. Adidaksen markkinointipäälikkö) ja Pallottan (Warrior-merkin osa-omistaja) suhteiden myötä. Uskoisin, että jo pelkästään Nike/Adidas valmistajalla pääsee lähelle tuota nykyistä yhteissummaa. Muissa uutisissa, Kappa on haastanut Roman oikeuteen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.11.2012 klo 20:41:38 kirjoittanut Anjovis-Muna »
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #718 : 25.11.2012 klo 11:36:51 |
|
Ja markkinointi puolella tapahtuu suurta rattaiden pyörintää. VW ja Roma on vahvasti mukana tuotemarkkinoinnissa ja Roma irtisanoi sopimuksensa Windin kanssa "vakavien sopimusrikkomusten takia".
Siis Kappan kanssa. Hyvä fiilis tästä Wolkkari-yhteistyöstä. Toivottavasti saadaan logo paitaan pitkäksi aikaa. Rahaa ja näkyvyyttä. Näistä saadaan toivottavasti sen verran taas lisäbuustia rahavirtaan, että ensi kesänäkin voidaan rahoittaa pelaajahankinnat muuten kuin myymällä, vaikka UCL jäisikin haaveeksi, kuten nyt näyttäisi käyvän. Tänään sitten taas 'pakkovoitto'-peli.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.11.2012 klo 11:43:27 kirjoittanut Warming up »
|
|
|
|
|
Ticorexx
Poissa
Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari
|
 |
Vastaus #719 : 25.11.2012 klo 13:27:42 |
|
Näistä saadaan toivottavasti sen verran taas lisäbuustia rahavirtaan, että ensi kesänäkin voidaan rahoittaa pelaajahankinnat muuten kuin myymällä, vaikka UCL jäisikin haaveeksi, kuten nyt näyttäisi käyvän.
Tänään sitten taas 'pakkovoitto'-peli.
Ei nyt vielä kauden puolivälin kynnyksellä kannata luovuttaa. On tuo sen verran tasaista kompurointia muillakin, paitsi Juvella. Olisikohan Lobontin vuoro astua veräjän vartijaksi?
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #720 : 25.11.2012 klo 15:16:44 |
|
Ei nyt vielä kauden puolivälin kynnyksellä kannata luovuttaa. On tuo sen verran tasaista kompurointia muillakin, paitsi Juvella.
Olisikohan Lobontin vuoro astua veräjän vartijaksi?
Kuka tässä on luovuttamisesta puhunut? Reilusti lisää tasaisuutta pitää kuitenkin löytyä kevätkaudella, jos tosissaan halutaan haastaa top 3. Goicoechea jatkaa. Nyt olis Destrolla näyttöpaikka.
|
|
|
|
|
ackaz
Poissa
Suosikkijoukkue: Tapiola
|
 |
Vastaus #721 : 25.11.2012 klo 17:56:18 |
|
Kuka tässä on luovuttamisesta puhunut? Reilusti lisää tasaisuutta pitää kuitenkin löytyä kevätkaudella, jos tosissaan halutaan haastaa top 3.
Goicoechea jatkaa. Nyt olis Destrolla näyttöpaikka.
Jo toinen nollapeli putkeen?  Destrokin osui. 
|
|
|
|
|
zemanlandia
Poissa
Suosikkijoukkue: Brenolle jaksamisia
|
 |
Vastaus #722 : 25.11.2012 klo 17:57:05 |
|
+ Puolustus piti TAAS nollat + Topparipari vakuutti + Destrolle maali + Bradley jälleen kerran hyvä kk:n ankkurina - Osvaldo, ei yhtään onnistunutta suoritusta 90 min aikana - Goiko oli maalilla hieman epävarma - Viimeisellä kolmanneksella suoritukset oli aika usein heikkoja
Yhtä kaikki tästä on hyvä jatkaa Sienan kaatoon.
|
|
|
|
|
Forza
Poissa
Suosikkijoukkue: il Capitano
|
 |
Vastaus #723 : 25.11.2012 klo 18:05:15 |
|
Toivottavasti Destro ei nyt ole pidempää pois tuon loukkaantumisen takia.
|
|
|
|
|
Warming up
Poissa
Suosikkijoukkue: Semantiikka
|
 |
Vastaus #724 : 25.11.2012 klo 18:22:33 |
|
Ihan käsittämätöntä ajatella, että siellä puolustuksessa avauksen topparina häärää vasta 18-vuotias junnu. Voidaan ruveta tutkimaan historiankirjoja, kuinka monta vastaavaa löytyy Serie A:sta?
|
|
|
|
|
|
|
|