FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
04.02.2026 klo 21:10:03 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 38 [39] 40 ... 62
 
Kirjoittaja Aihe: A.S. Roma 12/13 – Il giorno dopo  (Luettu 142290 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Warming up

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Semantiikka


Vastaus #950 : 02.02.2013 klo 11:29:32

Jos nyt vaivautuisi avaamaan omia tuntemuksia pikaisesti myös sanojen kautta.

Zeman näyttää jo itsekin menettäneen uskon itseensä. Eilen apua haettiin jo Marquinhonkin suunnalta - pelaajalta, johon Zeman ei todistetusti ole luottanut pätkääkään tähän asti.

Saako tätä purtiloa kuntoon enää tämän kauden aikana kukaan muukaan? En tiedä, muttei näinkään voida jatkaa. Tärkeintä on saada nyt ne parhaat pelaajat kentälle ja toivoa, että ne loihtii vielä jotain hienoa tästä kaudesta, kuten Coppa-voiton.

Toinen ketjupolttaja, Sabatini, voitaisiin heittää hemmettiin samalla ovenavauksella - tai ainakin antaa päävastuu joukkueen rakentamisesta jollekin toiselle. Paljon sinänsä hyviä hankintoja ja muutama todellinen huippuhankintakin, mutta samaan aikaan joukkueen kasaaminen kokonaisuudessaan on mennyt 2 kautta täysin tai isosti pieleen.

Myös Baldinin on tajuttava, että hän on taas Italiassa ja lopetettava liiallinen erilaisuuden tavoittelu.

http://football-italia.net/30253/roma-were-considering-zemans-situation
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #951 : 02.02.2013 klo 11:30:48

Itse näkisin, että Blancia kannattaisi kokeilla nyt. Ei tästä huonompaan jamaan varmaan kukaan saa joukkuetta 4-5kk:ssa ja jos homma toimii hyvin niin saisi pohjaa jatkaa ensikaudelle. Vaikka maajoukkueessa tuli lunta tupaan, niin seurajoukkuetasollahan sai aikaan hyviä tuloksia.
Apuvalmentajan siirtämistä päävalmentajan paikalle en näe jättävän juuri mitään mahdollisuuksia jatkuvuudelle.
Camaleonte

Poissa Poissa


Vastaus #952 : 02.02.2013 klo 11:48:35

Ei voi sanoa yllättyneensä Roman kauden kulusta, mutta sääli silti, että Zemanin unelma murskautuu näin.

Vaikeassa saumassa Roman seurajohto on korvaajan löytämisessä, Italian parhaimmisto on työllistettynä, eikä säännöt salli esim. Guidolinin nappaamista Udinesesta. Baldini ilmeisesti on ollut päävastuussa näissä valmentajien valinnoissa (LE ja Zeman) ja kovasti on nähtävissä ollut yritys erottautua "vallitsevasta" italialaisesta pelitavasta, kuten Warming up huomauttikin, liekö vuodet Capellon kyljessä ulkomailla sekoittaneet miehen pään? Nyt vahvana ehdokkaana huhutaan Laurent Blancia, sinänsä mielenkiintoinen nimi, joka voisi tuoda ainakin siirtomarkkinoilla uutta vetovoimaa. Varjopuolena on sitten historian taakka sen suhteen, etteivät ranskalaiset valmentajat ole koskaan olleet kovin menestyksekkäitä etenkään eurokentillä.
merdalazio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu & AS Roma


Vastaus #953 : 02.02.2013 klo 13:05:24

CdS:n mukaan Zeman saa hyvin todennäköisesti kenkää ja Frank Rijkaard on vedetty uutena nimenä mukaan valmentajaspekulaatioihin. Seurajohdon kokous meneillään jossain Piazza del Popolon lähistöllä.

e. Seuran omistaja James Pallotta antanut vapaat kädet valmentajan vaihtoon. Zemanin pitäisi saada kenkää ennen lounasaikaa.

ee. Blanc haluaa vähintään 1 1/2 vuoden sopimuksen, mikä saattaa olla ongelma.

eee. Mister Z ei aio ilmoittaa erostaan eli seurajohto joutuu kenkimään hänet.
« Viimeksi muokattu: 02.02.2013 klo 14:21:25 kirjoittanut merdalazio »
sacrecoeur

Poissa Poissa


Vastaus #954 : 02.02.2013 klo 14:28:13

Toinen ketjupolttaja, Sabatini, voitaisiin heittää hemmettiin samalla ovenavauksella - tai ainakin antaa päävastuu joukkueen rakentamisesta jollekin toiselle --- joukkueen kasaaminen kokonaisuudessaan on mennyt 2 kautta täysin tai isosti pieleen.

Voi olla, että uin tässäkin vastavirtaan, mutta oma käsitykseni tilanteesta on melkolailla toinen. Viimeisen parin vuoden aikana pahiten on turhauttanut nimenomaan mainitsemasi kiitettävän – suurelta osin jopa harvinaisen tasokkaan ja ennakkoluulottoman – hankintapolitiikan vesittyminen muilla organisaation osa-alueilla tapahtuneisiin virheisiin.

Ulospäin näkyvin näistä liittyy valmentajavalintoihin, tiettyyn tavoitteellisuuteen ja johdonmukaisuuteen sen suhteen mihin suuntaan joukkuetta halutaan pelillisesti viedä. Itse rankkaan korkealle pyrkimyksen hakea vastauksia myös muualta kuin perinteisesti italialaisiksi mielletyistä metodeista ja pelifilosofiasta. Mikään itseisarvo edellämainitun ei tietenkään tarvitse olla, mutta mielestäni ajatus tukee modernia jalkapalloa kokonaisuutena, eikä sellaisenaan ole este menestykselle kotimaassa. Päinvastoin.

Tältä pohjalta ymmärrän hyvin, mitä LE:n palkkaamisella haettiin, ja pidän edelleen reilun vuoden takaisen "projektin" pitkänlinjan onnistumismahdollisuuksia parempina kuin kesällä Zemaniin osunutta valintaa. En niinkään hae väitteelläni sitä, että espanjanlaisen olisi täytynyt jatkaa valmentajana, vaan ennen kaikkea, että tiettyihin suunnanvetoihin olisi pitänyt päätöksen jälkeen sitoutua.

Tärkeimpänä ehkä pari sivua taaksepäin ansiokkaasti tiivistetty:

Voisi kuvitella, kun Romalla kerran on ihan varteenotettaviakin pitkäaikaisia suunnitelmia, että valmentaja valittaisiin tätä silmällä pitäen. Moderni, nuorempi valmentaja, jolla on selkeä pelisysteemi ...

omalta osaltani lisäisin etenkin sen, että valmentajan ammattitaito ja tavoitteet täsmäävät niihin tarpeisiin, mitä joukkueen kehitys haluttuun suuntaan edellyttää. Päätökset laajemmista linjauksista eivät saisi Roman kaltaisessa joukkueessa olla sidoksissa yksittäiseen henkilöön.

Pähkinänkuoressa: suurimmat heikkoudet eivät ole materiaalissa, vaan organisoinnissa. Lisäksi pitäisi olla rohkeutta tehdä vaikeita, mutta tulevaisuuden kannalta välttämättömiä ratkaisuja.

Ensimmäinen niistä nähdään toivottavasti jo tänään.
« Viimeksi muokattu: 02.02.2013 klo 14:31:07 kirjoittanut sacrecoeur »
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #955 : 02.02.2013 klo 15:06:23

Nimenomaan, Sabatini on kuitenkin joutunut kokoamaan joukkuetta kahdelle äärimmäisen idealistiselle valmentajalle, joiden taktiikkaan sopivat lähinnä tietyt pelaajatyypit. Jatkossa toivonkin Roman valmentajaksi miestä, joka tuo joukkueen peliin stabiilisuutta. Fakta on kuitenkin se, että Romalla on nykyinen ja tuleva Brasilian maajoukkuetoppari sekä viime kesän em-finaalissa esiintynyt laitapuolustaja. Maalissa olisi tarjolla kahden vuoden takainen mm-finaalisti ja keskikentällä on omassa roolissaan mahdollisesti maailman paras pelaaja. Silti missään vaiheessa tällä kaudella Roman puolustus ei ole näyttänyt siltä, että se tietäisi mitä tehdä. Materiaalista tämän ei pitäisi kiikastaa, noilla rakennuspalikoilla pitäisi helposti rakentaa edes välttävän pitävä puolustuslinja.
merdalazio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu & AS Roma


Vastaus #956 : 02.02.2013 klo 15:08:38

Siellä on nyt kokousteltu kolmisen tuntia ja Laurent Blanc on paalupaikaikalla, varasuunnitelmana Marco Giampaolo.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #957 : 02.02.2013 klo 15:21:31

Ensi kaudeksi on huhuissa nostettu jälleen kerran Ancelottia sekä Milanin tunaria Allegria. Tämä siis siinä tapauksessa, että Giampaolo vetää loppukauden.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #958 : 02.02.2013 klo 15:40:33

Nyt tuli virallinen vahvistus Zemanin potkuista Roman kotisivuille. Aurelio Andreazzoli hoitaa toistaiseksi päävalmentajan paikkaa.
Warming up

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Semantiikka


Vastaus #959 : 02.02.2013 klo 16:11:06

Se oli semmonen seikkailu.

Blanc on hinnoittelut itsensä ilmeisesti pihalle spekulaatioista. Ylos
Anjovis-Muna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!


Vastaus #960 : 02.02.2013 klo 16:44:33

Zemanille kaikkea hyvää. Hieno valmentaja, hieno mies. Valitettavasti tämä joukkue ei ole rakennettu Zemanin pelisysteemille ja joukkueessa on liikaa primadonnia. Ensi vuonna taas kalarannikolla piikkinä perseessä isoille, jos pelaavat liigaa.

Kesällä Spalletti ja budjetti oikeisiin pelaajahankintoihin.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #961 : 02.02.2013 klo 16:46:15

Blanc ilmeisesti halusi ensisijaisesti Englantiin ja nosti tämän takia palkapyyntönsä todella korkealle. Toiseksi ei suostunut alle 1,5vuoden sopimukseen ja Roma kai halusi tarjota vaan loppukautta?

Andreazzoli ainakin tuntee pelaajat ja sikäli saattaa hetkellisesti saadakkin hyvät tulokset aikaan. Toivottavasti omaa vahavan näkemyksen missä Zeman meni metsään? Valitettavasti tämä ratkaisu jättää todennäköisesti valmentaja kysymyksen kesäksi auki.

Harmi Zemanin kannalta, olii suonut jonkunlaista menestetystä, mutta ehkä se olisi viimeistään kolissut alas sitten ensikaudella euroopassa? Toivottavasti tämä ratkaisu pelastaa sen mitä pelastettavissa on ja ensikaudella jotenkn eurooppaan könytään.
Forza Roma!
Zachrayas

Poissa Poissa


Vastaus #962 : 02.02.2013 klo 16:48:34

Tähän asti esille tulleista nimistä Blanc on kyllä ainakin minun suosikkini ehdottomasti. Muuten Zemanin potkut olivat ainoa oikea ratkaisu eilisen häpeän jälkeen. Tuntuu myös siltä, että Goicoechea ja ehkä myös Tachtsidis joutuvat maksamaan kovan hinnan Tsekin uhkapelistä. Vaikea uskoa, että kummallakaan näistä on kovin nopeasti asiaa takaisin isoon rooliin Romassa.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #963 : 02.02.2013 klo 16:54:28

Goicoechea ja ehkä myös Tachtsidis joutuvat maksamaan kovan hinnan Tsekin uhkapelistä. Vaikea uskoa, että kummallakaan näistä on kovin nopeasti asiaa takaisin isoon rooliin Romassa.

Ja hyvä niin. Varsinkin jälkimmäisen kohdalla ei ole mitään syytä miksi hän saisi Roman paitaa kantaa.
Er Pupone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: La Magica


Vastaus #964 : 02.02.2013 klo 17:02:45

Tässä ei tarvita mitään Blancia, Rijkaardia tai Capelloa nyt. Tilanne on saatava rauhoitettua ja samalla otettava aikalisä. Se on ihan yks ja hailee miten tämän Serie-kauden kohdalla käy, mutta menestys Coppassa olisi kyllä kova juttu. Ehkä joukkue herää taistelemaan, jää nyt nähtäväksi.

Ehdottomasti nyt kannattaa pitää jäät hatussa ja vetää mieluummin 4-5 kk henkeä ja etsiä sopiva koutsi ajan kanssa. Missään nimessä ei pidä hötkyillä. Samaa mieltä siinä, että joku nuori ja energinen valmentaja jolla on selvä systeemi olisi Romalle todella hieno valinta.

Jos olisin Rooman keisari, ryömisin lakki kourassa ja lompakko auki Firenzeen.
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #965 : 02.02.2013 klo 17:05:26

Jos olisin Rooman keisari, ryömisin lakki kourassa ja lompakko auki Firenzeen.

Ihme, ettei tätä ole rummutettu enemmän. Nuori seuraikoni, jolla on jo melko hyvät näytöt valmentajanakin.
Mwandishi

Poissa Poissa


Vastaus #966 : 02.02.2013 klo 17:08:07

Ja hyvä niin. Varsinkin jälkimmäisen kohdalla ei ole mitään syytä miksi hän saisi Roman paitaa kantaa.

Nyt kyllä Tachtsidis saa pikkuisen liikaa paskaa niskaansa. Parissa edellisessä pelissä mies on ollut oikeasti hyvä, eilen oikeastaan koko joukkueen paras. Toivottavasti jatkaa Romassa myös Zemanin jälkeen, koska potentiaalia nuoressa miehessä on.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #967 : 02.02.2013 klo 17:13:49

Spallettin paluu olisi myös erinomaisen hieno juttu. Joka tapauksessa nyt tulevan 6kk aikana valmentajan on hoidettava välit kuntoon Stekin ja De Rossin kanssa. Uruguayn poika on nyt syytä tiputtaa kylmästi penkille ja antaa Stekille rehellinen näyttöpaikka. Toivottavasti hänen halunsa siirtyä pois henkilöityy lähinnä Zemaniin, sillä edelleen tulevaisuuden kannalta näen tärkeänä sen, että Roman maalilla pelaa oikea ja uskottava maalivahti. Eli oikeat ja parhaat kaverit kentälle ja jotain järkeä Roman peliin. Ei loppukausi ainakaan alkukautta huonommin voi mennä, joten tuleva manageri pääsee sikäli aloittamaan aika helposta paikasta. Liigassa ei juurikaan paineita ole, laziolle nyt ei tietysti saa hävitä, mutta europaikoille ei liigan kautta tulla pääsemään ilman täydellistä loppukautta. Kaikki voimat siis Coppaan, jonka kautta on ainoa mahdollisuus päästä europeleihin tulevaksi kaudeksi.
Anjovis-Muna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 6 Unica,ASR!


Vastaus #968 : 02.02.2013 klo 17:23:05

Samaa mieltä valmentajavalinnan kanssa. Jos tällä kaudella on lähes kaikki menetetty, niin ole se ja sama vaikka joukkuetta luotsaisi itse Mikki Hiiri, mutta Coppassa elää toivo onnistumisesta tällä kaudella, joten sijaistuuraaja ei voi olla kuka tahansa.

Ensi kauden valmentaja riippuu hyvin pitkälti siitä, mitä ehtoja organisaatio luettelee valmetajalle ja kuinka paljon rahallista tukea annetaan oman visio toteuttamiseen. Jos Ancelotti tai Spalletti tai joku muu menestynyt valmentaja saapuu, voi olla varmaa, että rahaa tulee palamaan. Jos ei, niin...

http://www.youtube.com/watch?v=yG4g3gDIJqo

Hikistä on punakeltaisen auringon alla.
« Viimeksi muokattu: 02.02.2013 klo 17:36:32 kirjoittanut Anjovis-Muna »
iivu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ♥


Vastaus #969 : 02.02.2013 klo 19:30:32

Nyt tuli virallinen vahvistus Zemanin potkuista Roman kotisivuille. Aurelio Andreazzoli hoitaa toistaiseksi päävalmentajan paikkaa.

.. e so' 10!



Uutinen
Zeman esonerato | Il Video dello spot "Daje" diventa una parodia e su Wikipedia "è colpa di Moggi"

Pubblicato il 02 feb 2013 da Gabriele Capasso

http://www.calcioblog.it/post/125529/zeman-esonerato-il-video-dello-spot-daje-diventa-una-parodia-e-su-wikipedia-e-colpa-di-moggi#continua

L’esonero di Zdenek Zeman, inutile negarlo, fa certamente felici i suoi nemici. Primi fra tutti i tifosi juventini che non amano il tecnico boemo sin da quando, nel luglio del 1998, l’allenatore denunciò il malcostume dell’abuso di farmaci nel calcio mettendo nel mirino alcuni giocatori all’epoca in bianconero: Gianluca Vialli e Alessandro Del Piero su tutti. Da quel momento in avanti Zeman è diventato icona degli anti-juventini e di contro bersaglio preferito dei sostenitori bianconeri. Ad alimentare il circolo vizioso c’è certamente la convinzione, più volte sbandierata dal boemo, che la sua carriera “fino a quel momento splendida” sia stata stoppata da losche manovre ordite dal mefistofelico Luciano Moggi, l’uomo che Zeman individua come responsabile di tutte (o quasi) le sue disavventure.

Gli esoneri, non considerando le “mancate conferme” dovute all’abitudine di Zeman di firmare sempre contratti annuali (fa eccezione proprio l’ultimo siglato con la Roma di Baldini e Sabatini), salgono a quota 10, ma per Zeman praticamente tutti quelli successivi al 1998 sono opera di Moggi che avrebbe tramato contro di lui per farlo fuori dal calcio che conta, lui che si è auto-definito durante la deposizione al Processo di Napoli su Calciopoli “il migliore allenatore d’Europa“.

Così sul forum di tifosi della Juventus Vecchiasignora.com spunta un video parodia del recentissimo spot Volkswagen (quello in cui Zeman spiega “con il dono della sintesi” ad un giornalista di aver detto ai suoi giocatori soltanto “Daje” per motivarli). In questo caso il giornalista gli chiede un commento sull’ennesimo esonero, la risposta di Zeman (doppiato) diventa “Ari daje“. La cattiveria dei sostenitori bianconeri non si ferma qui, anche la pagina ufficiale di Wikipedia su Zeman viene modificata dando l’annuncio dell’esonero, ma attribuendone la responsabilità proprio a Luciano Moggi.

Per qualche minuto la sezione “Il ritorno a Roma” diventa “Il ritorno a Roma e l’esonero per colpa di Moggi“. Nell’ultima riga si leggeva:
Dopo la sconfitta contro il Cagliari (2-4), alla 23a giornata la società (sotto consiglio di Luciano Moggi) decide di esonerare il tecnico boemo.

La “vendetta” dei suoi nemici si compie, tragicamente per mano della società tifata dai suoi più ostinati ammiratori. Cosa ne sarà di Zeman dopo questa delusione?



..http://www.youtube.com/watch?ROUxA9R0Y0E..

ps. aridaje = ancora, un'altra volta; taas, jälleen kerran.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #970 : 02.02.2013 klo 21:08:24


:D

Porca troia mikä sirkus tämä Roma onkaan. Kun jo kesäkuussa ennustettu on nyt tapahtunut pitänee serkut ottaa taas tosissaan. Giampaoloa ajattelin itsekin välittömästi, kun kuulin erouutisen. Nöyrä puhelu vanhalle miehelle joka on etunimeltään Edoardo voisi myös toimia. Sillä välin muisteltakoon lämmöllä näitä kuluneita zemanlandian psykoosikuukausia. Grazie ZZ!

http://www.youtube.com/watch?v=yU5W5Bn5E04

...lo scudetto tanto sognato con Zeman arrivera...lalala...
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #971 : 02.02.2013 klo 23:01:33



Siitä valmennuskaksikko tulevaksi kaudeksi Ylos
SirLoser

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat


Vastaus #972 : 02.02.2013 klo 23:05:04

Siitä valmennuskaksikko tulevaksi kaudeksi Ylos

Lähtee varmasti halvalla irti Venäjän liitosta...

Esillä olleista nimistä Rijkaard olisi selvästi paras. Täydentäisi hienosti kolmen huumorivalmentajan listan.
Er Pupone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: La Magica


Vastaus #973 : 02.02.2013 klo 23:19:33

Mitä Muurinen duunaa?
Jokoma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Frankie Garage


Vastaus #974 : 02.02.2013 klo 23:34:36

Mitä Muurinen duunaa?

En vastustaisi. [email protected] :)
Kirosin ku kone temppuili enkä nähnyt ottelut, ilmeisesti olin kuitenkin onnekas..
« Viimeksi muokattu: 02.02.2013 klo 23:40:33 kirjoittanut Jokoma »

 
Sivuja: 1 ... 38 [39] 40 ... 62
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa