FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.07.2025 klo 21:11:35 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 18
 
Kirjoittaja Aihe: AC Oulu iski kultasuoneen - Dima!  (Luettu 39910 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Brindellone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Anonymous Club Oulu


Vastaus #350 : 02.06.2007 klo 00:09:13


Toivotaan, että Hape on yhtä pihalla kuin Brindellone  Ylos

Voin olla toki pihalla, jos et saa kiinni siitä mitä haen. Dimalla on potentiaalia luoda ja tehdä. Toki Mamadoulle pitää antaa välillä myös avari paikka, mutta mutta Dimassa mä näen silti enemmän mahdollisuuksia.

Konate ollut oikeassa paikassa, tehnyt maaleja = myös hyvän maalintekijän merkki. Dimalla vaan on enemmän repertuaarissa.
Sakallio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Rauno Ojasen puoliaikaomena


Vastaus #351 : 02.06.2007 klo 01:13:59

Kortti tuli tilanteesta, jossa tuomari oli huomauttanut Dimaa jo aikaisemmin ja käskenyt siirtymään kauemmas pallosta, kun Vepsulla oli vapari.  Eiköhän Dima jää siihen seisomaan ja kikkaille omiaan. Turha kortti. Filmaili myös muutamaan otteeseen räikeästi, josta miinusta.

Megalomaaniset kiitokset maaleista, joissa Dima osoitti olevansa pelimies. 0-1 maalin vapautunut ja ennenkaikkea ILOINEN tuuletus muutamalle paikallaolleelle Sinitähdelle. Juokseminen kannattajien eteen mainosaitaa vasten ja leveä hymy ja naurava suu. Voiko mies olla enää iloisempi?
Kolomen Kopeekan Keegan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.


Vastaus #352 : 02.06.2007 klo 03:13:52


Konate ollut oikeassa paikassa, tehnyt maaleja = myös hyvän maalintekijän merkki. Dimalla vaan on enemmän repertuaarissa.


Black Bomber tekee enemmän töitä, mutta Jaarlilla on tiukempi maalivainu. Tässä vaiheessa antaisin enemmän peliaikaa Mamalle, Diman pitää vielä oppia lisää nöyryyttä. Parhaassa tapauksessa meillä on kärkimiehen suhteen positiivinen ongelma.
Vuoden Vaihde

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OTP, AC Oulu, Djurgårdens IF


Vastaus #353 : 02.06.2007 klo 11:32:16


0 maalia liigassa, ei vaikuta sateentekijältä. Jostain puulaakipelistä ny ei kannata vetää mitään johtopäätöksiä.


Hyvä analyysi.  Ylos Tosin Vepsu ilmotti paikallisessa lehdistössä hakevansa ehdottomasti voittoa cupin pelistä ja näin henkistä yliotetta AC Oulusta liigapeliä silmälläpitäen.. Mutta mitäs tuosta..sehän olikin vain puulaakipeliä..
misteri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FF Poker Tour I Bracelets: Final, Main, Money


Vastaus #354 : 02.06.2007 klo 12:23:09

Eri tyyppisiä pelaajia Dima ja Konate. Ennen kautta ei olisi uskonut että näin joutuu sanomaan, mutta kärkimiehen paikalle on OIKEASTI kilpailua  ::)
Vastustajasta/kunnosta riippuen...
mmr

Poissa Poissa


Vastaus #355 : 02.06.2007 klo 13:29:54

Dima pitkästä aikaa tositoimissa kaikenlaisten hölmöilyjen jälkeen. 2+1 toista Veikkausliigaseuraa vastaan on kuitenkin jälleen näyttö siitä, että mies ei ole mikään turisti. Toivottavasti apina putosi harteilta ja samalaisia teholukemia alkaa tulemaan myös sarjassa. Olen edelleen melko vakuuttunutn siitä että mies tekee yli 10 maalia liigassa tällä kaudella, kunhan vaan paikat kestää eikä tule lisää pelikieltoja.
Baresi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Leijonat, Huuhkajat, Jäätävä läppä


Vastaus #356 : 03.06.2007 klo 22:22:58

Taas uutta tähtipelaajaa näkyy pukanneen. Robinson Crusoe AC Oulun skouttina  ??? ???
Leyton Orient

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LO, SGE


Vastaus #357 : 04.06.2007 klo 11:36:19


Taas uutta tähtipelaajaa näkyy pukanneen. Robinson Crusoe AC Oulun skouttina  ??? ???

Toisaalta, eikös TP:stä voisi sanoa samaa?  ;)
niftan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi


Vastaus #358 : 04.06.2007 klo 12:17:01



Toisaalta, eikös TP:stä voisi sanoa samaa?  ;)


Kukas TP:ssä vastaa kirjan henkilöä?
Kolomen Kopeekan Keegan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACO, IVFC, MTK Hungária ja Ikitaistelija TARE.


Vastaus #359 : 04.06.2007 klo 13:38:34


Kukas TP:ssä vastaa kirjan henkilöä?


Hulinoivat alkuasukkaat?
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #360 : 11.06.2007 klo 18:47:49

Tommi Kautonen Dimasta suorassa lähetyksessä:
"Ilmeisesti hän on kohtalaisen hyvä pelaaja"
Viinioksa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fingland


Vastaus #361 : 11.06.2007 klo 19:31:52


Tommi Kautonen Dimasta suorassa lähetyksessä:
"Ilmeisesti hän on kohtalaisen hyvä pelaaja"


No eipä siltä vaikuttanut. Pari kompastumista ja filmausta, puolen tunnin jälkeen vaihtoon. :D Alas
Aleksandr Tizjakov

Poissa Poissa


Vastaus #362 : 11.06.2007 klo 19:57:10

Surkea kiukutteleva räpeltäjä. Ei pärjäisi edes kakkosessa. :D :keskari:
Johtaja Calu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta


Vastaus #363 : 12.06.2007 klo 16:26:55

Otsikkoa voisi hieman muokata. Taisi Oulu osua kuitenki siihe paskasuoneen.
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #364 : 12.06.2007 klo 16:38:19


Otsikkoa voisi hieman muokata. Taisi Oulu osua kuitenki siihe paskasuoneen.


Sama
Brown Ale

Poissa Poissa


Vastaus #365 : 15.06.2007 klo 14:23:32

Eipä taida Diman ja erityisopettajan suhde olla ruusuisin jos nyt mitään voi Vepsu-matsin vaihdosta ja Diman reaktiosta päätellä. Ymmärtääkseni ääntä olisi korotettu myös pelin jälkeen Diman ja Dirty-Harryn välisessä sivistyneessä keskustelussa...
Udi

Poissa Poissa


Vastaus #366 : 15.06.2007 klo 15:31:46

Oulussa vuollaan kultaa :)
maaliverkko

Poissa Poissa


Vastaus #367 : 15.06.2007 klo 16:02:11

Sunnuntaina Diman on aika laittaa verkot tötterölle!  Ylos Ylos

Pelin nimi on tulos tai ulos.
giuseppebergomi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu, Internazionale


Vastaus #368 : 15.06.2007 klo 16:03:35

Tuki Dimalle.  Ylos
maaliverkko

Poissa Poissa


Vastaus #369 : 15.06.2007 klo 16:11:23

Tuki Dimalle.  Ylos

Tukea on annettu ja annetaan, mutta pikku hiljaa pitää alkaa liigassakin tulla jo maaleja. Jos ei näissä kesäkuun kahdessa liigapelissä verkko heilu, niin siirtoikkunan auettua uutta miestä tilalle.
Stenhuisemuir

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka


Vastaus #370 : 15.06.2007 klo 20:05:44

Pelin nimi on tulos tai ulos.

Tulosta tulee, mutta ulos suuntautuu matka.  Ylos
kuun_tele

Poissa Poissa


Vastaus #371 : 15.06.2007 klo 20:42:07

Tukea on annettu ja annetaan, mutta pikku hiljaa pitää alkaa liigassakin tulla jo maaleja. Jos ei näissä kesäkuun kahdessa liigapelissä verkko heilu, niin siirtoikkunan auettua uutta miestä tilalle.
Onko sitä tukea tullut? Vaasassa otettiin vaihtoon ja Hapen selitykset oli melko ontuvia.Ja mites sitten kävi kun laitettiin juoksukoneita kärkeen. Kukaan ei pystynyt enää pitämään palloa ylhäällä ja omissa soi niin ,että pahaa teki.
Välillä tuntuu, että onko tarkoituskin pehmentää Dimaa niin ,että saadaan hyvä syy potkia pois...ei mikään helppo homma lähteä sunnuntain peliin.
Kyllähän juoksijoita tarvitaan välillä , mutta jos pelin idea perustuu juoksuvoimaan niin mitä helkattia sillä pallolla on sitten virkaa siellä!
Dima on ainoa kunnon hyökkääjä joukkueessa, Rafilla olisi edellytykset olla se tukijuoksija  ja hoitaa se tarvittava rooli joukkueessa.Osaa myös pitää palloa , vielä kun osaisi luopua siitä ajoissa niin hyvä tulisi.
Niinkuin Niemikin sanoi Suomi -Belgia ottelussa, että hyvä puolustus alkaa hyökkääjistä ja siinä olen samaa mieltä.Ei täältä niin kovaa puolustusta löydykkään, joka kestäisi näin heikot hyökkäyskuviot ,mitä nyt on ollut. Onhan näitä oululaisikin nopeita pelaajia nähty ,jotka ovat pärjänneet veikkausliigassa kohtuullisen hyvin, mutta ulkomailla ovat täysin kusessa. Eikä se ole näiden poikien vika ,vaan valmennuksessa ,sielläkin pitäisi tajuta ,etteivät ruokkisi tälläistä pelitapaa, vaan laittaisivat pojat treenaamaan pallollisia harjoitteita enemmän heti juniori iästä lähtien.Nopeasta lyhytsyöttö pelistä kyllä pelaajat puhuvat jutuissaan, mutta ei sitä kentällä ole näkynyt.Onneksi näyttäisi, että palloliiton tyypit ovat huomanneet, että se on tie jollla voidaan saada myös kansainvälistä tulosta aikaseksi.Nyt se pitäisi saada jalkautettua  myös seuratasolle.
Hyväksi esimerkiksi käy tämä Siekkisen poika, pojan taitoja sen kummemin mollaamatta, mutta kaikki hyvä perustuu nopeuteen, mutta missä on pallollinen osaaminen? Jos kaverilla on halua ja intoa mennä eteenpäin
ei sen tulevaisuuta saisi pilata sillä ,että peluutetaan 2-3 vuotta liian aikaisin taitoihinsa nähden väärässä sarjassa ja yksipuolista juoksupalloa.
Noh näköjään vähän ryöpsähti tämä juttu Dima osiosta  ;)Mutta onhan se jo perjantai..
maaliverkko

Poissa Poissa


Vastaus #372 : 15.06.2007 klo 20:48:31

Onko sitä tukea tullut? Vaasassa otettiin vaihtoon ja Hapen selitykset oli melko ontuvia.Ja mites sitten kävi kun laitettiin juoksukoneita kärkeen. Kukaan ei pystynyt enää pitämään palloa ylhäällä ja omissa soi niin ,että pahaa teki.
Välillä tuntuu, että onko tarkoituskin pehmentää Dimaa niin ,että saadaan hyvä syy potkia pois...

Kyllä sitä tukea on tullut nimenomaan siinä mielessä että noiden törttöilyiden jälkeen Dima on vielä pidetty Oulussa vaikka liigapeleissä ei ole tullut maalin maalia. Dimalle on todella annettu uusi mahdollisuus parikin kertaa. Mutta jos sama mies törttöilee kerta toisensa jälkeen eikä hänestä ole merkittävää hyötyä kentällä niin silloin pitää jo miettiä muita vaihtoehtoja.

En tarkoita, että Dima pitäisi nyt potkia pois, mutta kesäkuu näyttää aika paljon.

Toki itse toivon, että sunnuntaina Dima pistää verkot tötterölle, sillä niin kuin jo paljon on puhuttu, niin Oulun hyökkääjistä Dima on ainoa, jolla oikeasti olisi potentiaalia koviin tekoihin. Nyt pitää ne tehot vaan saada irti!  Ylos

Ja Vaasan vaihdosta toki samaa mieltä. Siinä ei ollut järjen häivää vaikka kentällä ollessaan Dima ehti jo osoittaa hänelle tyypillisiä turhautumisen merkkejä, mutta silti. Edelleen, Dima on juuri sellainen hyökkääjä, joka voi vaeltaa varjoissa 85 minuuttia kunnes sitten tekee sen ratkaisen maalin.
RDBLL

Poissa Poissa


Vastaus #373 : 17.06.2007 klo 00:06:13

Tuki Dimalle.  Ylos

Päin vastoin. Toivottavasti ryssii totaalisesti. Kovaa ja korkealta jne. ACO:n kauden tässä vaiheessa ei olisi pahitteeksi hivuttaa vastuuta enemmälti nuorempien harteille.

Toki onhan näitä huonompiakin, jopa avauksessa. 
giuseppebergomi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu, Internazionale


Vastaus #374 : 17.06.2007 klo 13:13:59

Uutinen
- Näyttöhalut ovat todella kovat. Itseluottamusta löytyy ja sunnuntaina en lähde kentältä pois ennen kuin olen tehnyt maalin, Dima lupaa.

- Kotkan tapahtumat on unohdettu, eikä minulla ole mitään ketään vastaan. Tavoite on auttaa joukkuetta ja ohittaa aina se pelaaja, kuka eteen tulee.


 8) Dima ei siis poistu Castrenin muovilta ennen kuin verkko heiluu. Toivottavasti myös Hape tietää tämän.  :D

 
Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 18
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa