FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.07.2025 klo 08:25:46 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 2 [3] 4 5
 
Kirjoittaja Aihe: Swansea 2012-13: Jenkinsin 10 vuoden taidonnäyte  (Luettu 16056 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #50 : 20.12.2012 klo 01:30:54

Laitetaan nyt tännekin tämä uutinen, jottei ihan nimimerkki "swansean" yksinpuheluksi mene.

http://www.teamtalk.com/news/2483/8343072/Villa-cut-for-Swansea-move

Kyseiseltä nimimerkiltä hienoa topicin ylläpitoa mitä on mukava lukea. Ylos
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #51 : 20.12.2012 klo 11:17:50

Ois kyllä levoton siirto. :D Todennäkösesti sieltä kyllä tulee tuntemattomampi kaveri. Tamer Hemed? Planetswans-foorumilla oli väläytelty myös Iago Aspasta muistaakseni.
http://www.soccerway.com/players/iago-aspas-juncal/61909/
swansea

Poissa Poissa


Vastaus #52 : 27.12.2012 klo 15:10:07

ManU-ottelun (joka jäi näkemättä) jälkeen odotukset voitosta olivat vahvat. Ja olisihan voitto pitänyt tulla, sillä Reading on tällä hetkellä Valioliigan huonoin joukkue. Toisaalta piste Boxing day -vieraspelissä on ihan kiva tulos.

Peli oli hidastempoinen ja huonotasoinen. Jokseenkin käsittämättömästi Reading asettui heti pelin alussa varjalemaan omaa maalia, vaikka voittoja pitäisi tulla, jos aikoo haaveilla säilymisestä. Swansea taas sortui vuosien takaiseen hyödyttömään pallonsiirtelyyn. Monissa kommenteissa mainittiin, että se oli Sousa-pallottelua. Osittain syynä oli varmasti otteluruuhka, jota tiettyjen pelaajien loukkaantumiset eivät varmasti auttaneet. Kaikesta huolimatta Swansea sai tarvittavan määrän maalitilanteita voittamiseen. Etenkin Michun ylipotku viidestä metristä jäi harmittamaan, hieman. Pitää voitto sentään ansaita eikä asennoitua siihen, että vastustaja luovuttaa heikkoudessaan pisteet matkaan. Chico ja Williams olivat joukkueen parhaat. Varmaa työskentelyä esittävät tällä hetkellä, mikä tietysti antaa lupauksia sille, että väsyneinäkin otetaan pisteitä. Eipä tuosta pelistä sen enempää.

Puolimatkassa on aika jakaa joukkueille todistukset ilman numeroita:

Vorm - loukkaantumisesta ja alkukauden lieveästi haparoinnista huolimatta joukkueen selvä ykkösmaalivahti. Ei tule saamaan tänä vuotena parhaan pelaajaan palkintoa, vaikka pelaisi millaisen kevään tahansa.
Tremmel - toiseksi suurin yllättäjä. Osoitti, että kokemuksella ja hyvällä sijoittumisella voi pärjätä, vaikka ylä- eikä kyllä alanurkkiinkaan enää yltäisi. Tietyllä tapaa jopa tiivisti joukkueen puolustamista, koska kaikki ymmärsivät, että nyt ei voi jättää laukauksia Vormin napattavaksi. Tremmelin tulon jälkeen etenkin Williams ja Chico ovat plokanneet laukauksia aiempaa enemmän.
Davies - suurin yllättäjä. Ei minuuttiakaan ykkösjoukkueen virallisissa peleissä, ja niin vain nuorukainen pelaa luotettavasti ottelusta toiseen. Hänen vahvuutensa täytyy olla henkisellä puolella. Ei tue hyökkäyksiä yhtä ärhäkkäästi kuin Taylor mutta on kyennyt nousuillaan luomaan maaleja. Erikoisuutena maata pitkin lähtevät kovat keskitykset.
Rangel - pelissä näkyy, jos on poissa. Auttaa niin paljon hyökkäysten käynnistämisessä, että kun oikealla laidalla pelaa joku muu, Swansean peli näyttää torsolta, yksikätiseltä. Välillä menee syöttöjä pahoissa paikoissa vastustajille eikä pysy pikakiitureitten matkassa, mutta mitä siitä jos merkitys joukkueelle on niin ilmeinen.
Tiandelli - tuli korvaamaan loukkaantuneita, ja on korvannut. Kiitos palvelusta mutta siirtoikkunan aikana olisi syytä hankkia laitapakki, joka pystyy pelaamaan kummalla puolen tahansa. Ja Tiandelli voi sitten korvata loukkaantumisia korvaavia.
Williams - posket näyttivät alkukaudesta epäilyttävän pöhöttyneiltä (samaan aikaan kun oli huhuja siitä, että osa pelaajista pitäisi Laudrupin treenejä liian lepsuina). Posket alkoivat myös punertua, sillä pahoja virheitä sattui tavallista enemmän. Ei ollut puolustuksen johtohahmo. Kuitenkin puolessa välissä syksyä löysi vanhan pelivireensä ja hoikentuneet poskensa, minkä jälkeen on ollut taas joukkueen parhaita pelaajia.
Chico - treenipelit lupasivat paljon, mutta kuusi ensimmäistä peliä meni penkin alle (kolme niistä lähes kirjaimellisesti, sillä kungfu-potku toi kolmen ottelun pelikiellon). Tuli joukkueeseen Puyol-vertailuilla, ja kieltämättä paljon samaa heidän asenteessaan on. Ei todellakaan ole mikään peruspakki. Saman pelin aikana saattaa olla erinomainen ja pelottavan virheherkkä. Ei välttele vastuunkantoa. On kohentanut otteitaan jatkuvasti. Viimeiset pelit on pitänyt Williamsin kanssa joukkuetta pystyssä, työntänyt jopa hartioista eteenpäin.
Monk - monivuotinen kapteeni ei luovuta koskaan. Tuurasi Chicoa hienosti. Alkukaudesta joukkueen puolustuslinja haparoi jatkuvasti, joten kaivattiin Monkia näyttämään, ettei tässä mitään hätää ole, pojat. Ja kun puolustuslinja saatiin kuntoon, Monk siirtyi mumisematta odottamaan taas hetkeä, jolloin häntä tarvitaan.
Tate - pelasi ne pelit, jolloin Swansealla oli syksyn ainoa alamäki. Olisi hienoa, että saisi vielä pelata muutaman vuoden Championshipiä. Leeds haluaisi ehkä ostaa 200 000 punnalla. Oli ne aikoja, jolloin Tate tuli ManU:n junnuista alimmalle ammattilaistasolle. Heti ensimmäisestä kommentoitiin, että joukkueen taitavin pelaaja on nyt keskuspakki. Niin ajat muuttuvat, Tate-veliseni.
Routledge - viimein löytyi valmentaja, joka sai hänestä tehoja irti. Aina hänestä oli sanottu, että siinä on hyödyton pörrääjä. Mutta niin vain tänä vuonna on syntynyt maaleja sekä maalisyöttöjä. Otteet ailahtelevat. Kun ilmeistyi huhuja, että Hernandez oli tulossa, pelasi parhaimmat pelinsä. Kun Hernandez loukkaantui, katosi ihmeellisesti kuvasta. Johtuuko siitä, ettei kestä monta ottelua peräkkäin avauksessa, vai siitä että kaipaa todellista kilpailua pelipaikoista ennen kuin saa itsestään parhaat puolet esille?
Dyer - valitettavasti alkaa näyttää siltä, että on saavuttanut sen tason, mihin voi yltää. Lennon, Walcott, Dyer ja niin moni muu - kuka junnuvalmentaja Englannissa voisi opettaa sähäkkyyden lisäksi peliälyä. Tekee ottelun aikana valtavan määrän virhevalintoja. Mutta koska pörrää kaikkialla, välillä löytyy kukka, jossa on mettä.
Hernandez - tällä herralla sitä peliälyä löytyy. Swansea on ollut parhaimmillaan silloin, kun Hernnadez on ollut parhaimmillaan. Alkukausi meni pelituntumaa hakiessa ja loppusyksy loukkaantumisen takia, mutta siinä välissä Hernandez esitti häikäiseviä syöttöjä. Etenkin Michun kanssa yhteispeliä alkoi olla huikeaa, mistä parhaana osoituksena oli WBA-ottelun ensimmäinen puoliaika. Se sitten jäikin syyskauden viimeiseksi peliksi.
Britton - sama kuin Rangelin kohdalla, poissaolo näkyy liiaksi Swansean otteissa. Ehkä historia tulee kertomaan, opettiko Martinez Brittonin pelaamaan vai Britton Martinezin valmentamaan. Joka tapauksessa nämä herrat ovat Swansea pelityylin isät. Tällä kaudella Brittonia ei ole hehkutettu niin paljon kuin viime kaudella. Osittain se johtuu siitä, että vastustajat osaavat ottaa hänet tiukemmin kiinni, ja osittain siitä ettei Britton ole pelannut niin hyvin. Joka tapauksessa Swansea ei ole ilman häntä enää sama joukkue.
Ki - ensimmäiset ottelut antoivat lupauksia siitä, että siinä tulee olemaan joukkueen paras pelaaja. Ki:n pallokosketus on pehmeä, syöttötaito monipuolinen, laukaus hyvä, liikkuminen ei sähäkkää mutta älykästä. Jostain syystä syksyn mittaa nämä vakuuttavat ominaisuudet eivät ole näkyneet kentällä. Helppoja syöttövirheitä on tullut liikaa. Ja missä viipyy se ensimmäinen maali? Keväälläkö alkavat otteet olla sitä luokkaa, että aletaan puhua kärkijoukkueitten kiinnostuksesta?
De Guzman - jos aikoo muuttaa lainapestin vakituiseksi, keväällä pitää parantaa. Selkein heikkous löytyy asenteesta. Vaikka Swansea ei ole perinteinen taklaa ja juokse -joukkue, pitää joskus myös taklata tai muuten osoittaa kannattajille, että sydän on joukkueen mukana. Muuten voidaan luulla, että de Guzman on täällä ainostaan hakemassa vuoden palkan.
Agustien - aina eivät hyvätkään näytöt takaa peliaikaa. Joukkuelajien yksi suuri mysteeri on siinä, että vaikka jotkut pelaajat näyttävät katsojien silmissä hyviltä, valmentajalta ei heru tarpeeksi luottamusta. Vahva jässikkä, joka antaa sekä lyhyitä että pitkiä syöttöjä varmasti omille. Eikö sitten löydy sopivaa pelipaikkaa?
Michu - yksi kaikkien aikojen ostoista Valioliigassa. Joskus käy niin, että pelaaja nousee tuntemattomuudesta tähdeksi, pelaa pari loistavaa kautta ja häipyy sitten takaisin tuntemattomuuden tähdelle. Ei Michulla ollut Espanjassakaan kuin yksi hieno kausi (siis maalien merkeissä). Ei voi tietää, onko hän seuraavalla kaudella enää yhtä huikea kuin tänä syksynä. Monet huippulahjakkuudet kuten Torres, Shevshenko, Hleeb ovat yhtäkkiä menettäneet kykynså tehdä maaleja ja ratkaista pelejä. Käykö niin myös Michulle? Tietyt tosiasiat eivät tue epäilyksiä. Michu on paljon muutakin kuin maalintekijä, vaikka maalipörssin johtopaikka tietenkin vie ajatukset juuri viimeistelytaitoon. Vaikka maaliputki tukkeutuisi, Michu olisi edelleen hyvä ja tärkeä pelaaja Swansealle. Hänellä pelaa suurella sydämellä, minkä ansiosta hän muun muassa riistää usein pallon vastustajalta. Hän myös liikkuu älykkäästi ja tekee näin muille pelitilaa. Kun tulevaisuudessa puhutaan Laudrupin kaudesta, mainitaan ensimmäisenä aina Michun nimi, olipa hän täällä hetken tai sitten pidempään.
Graham - avauksen hyökkääjästä penkkiveikoksi. Viime kaudella kymmenen maalia, syksyllä yksi. Ei voi tehdä maaleja, jos ei saa edes maalipaikkoja. Ei nähtävästi sovi Laudrupin pelitapaan. Ei ole saanut viime peleissä minuuttiakaan peliaikaa, joten voisi hyvin uskoa, että on lähdössä tammikuussa.
Moore - töitä joukkueen eteen: hyvä meriitti laitapuolustajalle mutta ei ainoalle kärjelle. Mooren rooli joukkueessa on tulla sillon tällöin vaihdosta peliin. Tällä kaudella on pistetty Grahamin huonouden vuoksi avaukseen asti. Ei ole tuntenut paikkaa omakseen.
Shechter - nähtävästi ei ollut parempaa lainapelaajaa tarjolla. Minkä sille mahtaa, jos ei osaa. Israelin liigassa olisi peliaikaa tarjolla.

Laudrup - on valloittanut kannattajat puolelleen. Alkukauden typerät huhut ovat haihtuneet. "Pienpelissä joukkueen paras". Kun pelaajat antavat tällaisia kommentteja, voi luottaa siihen, että myös pelaajian kunnioitus on taattu. On tuonut Swanseaan hienoja pelaajia halvalla tai suhteellisen halvalla. Yhteinen linja Jenkisin kanssa on pitänyt. Ei ole marissut siitä, että joukkueen hyökkääjät ovat saaneet aikaiseksi yhden maalin (toki Michu on tehnyt muutaman pelatessaan hyökkääjän paikalla). Lehdistötilausuuksissa ei ole valittanut epäonnea tai haukkunut tuomareiden toimintaa. Ei ole minullakaan valittamista Laudrupista.
Jenkins - voi lukea otsikosta.

Tammikuussa joukkue voisi vahvistua laitapuolustajalla, laiturilla ja hyökkääjällä. Mutta jos ei vahvistu, näilläkin pelaajilla tullaan mainiosti toimeen.

Lopuksi pitää kunnioittaa hieman myös vastustajia. Tässä on tähtikentällinen sen perusteella, miten vastustajat ovat pelanneet Swansea vastaan:

Holt - Fellaini - Maloney, Dembele, Ben Afra, Snodgrass - Baines, Vertongen, Shawcross, Lawton - McCarthty
Tietopankki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #53 : 27.12.2012 klo 15:45:31

Ei millään pahalla, mutta kannattaisi yrittää jakaa teksti tai käyttää vaikka tummennoksia tjsp.

Mikäli haluat että joku näitä sinun kirjoituksia lukee? Yritin lukea Michu kohtaa, mutta homma oli liian vaikea kun kaikki teksti on kirjoitettu putkeen.
Joey

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #54 : 27.12.2012 klo 16:05:58

Super-Michun loukkaantumisen ei pitäisi olla kovin paha, sillä nivelsiteet ovat ilmeisesti kunnossa. Nilkka kuitenkin turvoksissa ja pelaaminen viikonloppuna on vielä epävarmaa.
swansea

Poissa Poissa


Vastaus #55 : 30.12.2012 klo 12:36:15

Pallonhallinnasta ei juuri ollut tietoa. Puolustus valui aivan liian alas. Mutta myönnetään, että joskus pelkkä voitto tuntuu hyvältä.

Laudrup oli vaihtanut edellisestä ottelusta kuusi pelaajaa. Puolet vaihdoista oli luonnollisia, koska Hernandez ja Rangel palasivat loukkaantumisten jäljiltä ja Graham tuli loukkaantuneen Michun tilalle. Sen sijaan Brittonin, Kin, Chicon ja Vormin poissaolo selittyi pelkästään lepuuttamisella. Etenkin Tremmelin paluu maalille yllätti. Ja miten vaihdot sitten onnistuivat? Tremmel oli joukkueen paras pelaaja. Monk oli vakuuttava. Rangel sekä auttoi merkittävästi pelinrakentelua että kohensi Dyerin otteita. Graham teki maalin ja pelasi muutenkin varsin aktiivisesti. Olisi vaihtojen myötä voinut käydä toisinkin, mutta tulos osoittaa, että Laudrup valitsi oikein.

Fulham oli selvästi parempi joukkue. Itse asiassa kovinkaan moni joukkue ei ole tuolla tavoin hallinnut ottelua Swansea vastaan. Etenkin Ruiz ja Frei vakuuttivat otteillaan. Ottelun ratkaisi kakkosmaalivahtien taso. Tremmel pelasi hienosti, kun taas Stockdale lahjoitti Swansean toisen maalin.

Tiendalli pelasi tällä kertaa vasempana laitapakkina Daviesin sijasta. Erityisesti pisti silmään se, että hän pisti pallon monta kertaa rajojen ulkopuolelle tilanteissa, joissa esimerkiksi Rangel olisi vielä pyrkinyt pitämään pallon joukkueella. Onneksi erikoistilanteista ei tällä kertaa tullut maaleja. Ei Tiendalli virheitä tehnyt, mutta ehkä tuollainen hätäily ei kuulu Swansean pelitapaan.

Toinen pieni huomio liittyy ottelun jälkeisiin tapahtumiin. Graham heitti pelipaitansa kannattajille. Oliko se merkki siitä, että hyökkääjätilanne on ratkaistu: Graham lähtee muualle ja tilalle tulee selvä ykköshyökkääjä? Koko syksyä ajatellen ratkaisu on oikea, eilisen ottelun perusteella väärä. Tästä voisi hätäisesti päätellä, ettei yhteispeli Grahamin ja Michun välillä toimi. Ja että Espanjassa siirtoa odottelee hyökkääjä, jonka kanssa Michun yhteispeli on toiminut.

Seuraavana on vastassa kriisijoukkue Aston Villa. Pitää kuitenkin muistaa, että valmentajana on Lambert, jolla on kolme perättäistä voittoa Swanseasta. Kellään muulla valmentajalla tällaista suurta meriittiä ei ole. 
swansea

Poissa Poissa


Vastaus #56 : 01.01.2013 klo 20:57:19

Olipa hassun hauska ottelu. Ensimmäisen kymmenen minuutin aikana Swansealla oli viisi avopaikkaa, joista kolmessa vastassa oli enää maalivahti. Tuloksena yksi maali. Jos noita paikkoja ei hyödynnä, käy yleensä huonosti. Lähellä oli ettei todella huonosti.

Umpisurkea Aston Villa sai aikaiseksi kolme maalipaikkaa, joista yksi oli puhdas Swansean lahja (Dyer päätti kopauttaa vastustajaa, kun juostiin kohti kulmalippua). Ilman Bentekeä juokkue ei pystyisi käytännössä hyökkäämään. Jos tuo joukkue säilyy sarjassa, saavat kiittää Swansea.

Swansea pelasi ensimmäisen puoliajan hyvin. Mieluummin katselee hukattuja paikkoja kuin tarkkaa oman pään puolustamista. Kuitenkin viimeistään tässä ottelussa selvisi, että tammikuussa on hankittava kunnollinen hyökkääjä. On jokseenkin käsittämätöntä, että Graham onnistui pysymään näkymättömissä, vaikka oma joukkue hyökkäsi toistuvasti kohti maalia. Surkuhupaisimmat hetket koettiin toisellla puoliajalla, jolloin Graham ensin pudottautui puskupaikassa polvilleen (oletti että Hernandez olisi takana vielä paremmassa paikassa, vaikka hän itse oli maalin edessä) ja toisessa lähti viitosen viivalta syöttämään vielä parempaan paikkaan. Ei yksikään kunnon maalintekijä pakenisi tuolla tavoin vastuuta. Viimeisellä minuutilla Graham sitten tasoitti ottelun kieltämättä hienolla volleylla, mutta se ei häntä silmissäni enää pelasta. Graham ei löydä minkäänlaista yhteyttä muuhun joukkueeseen. Olisin valmis myymään hänet Gillinghamiin.

Toinen ikuisongelma eli Dyer lahjoitti höntyilyllään vastustajalle rankkarin, mutta hän on sentään niin viihdyttävä pelaaja että jatkakoon. Kuitenkin yksi lisäpelaaja laidalle kannattaisi hankkia.

Michu aloitti uuden vuoden kahdella tolpalla. Se ei kuitenkaan ole mikään enne. Hernnadez hakee vielä hieman kuukauden takaista huippukuntoaan, mutta väläyksiä (kuten läpisyöttö Routledgen maaliin) nähtiin jo.

Tällä hetkellä näyttää siltä, että kevät kuluu keskikastissa selvällä marginaalilla kumpaankin suuntaan. Silti jokaisesta ottelussa täällä ylhäällä voi nautiskella. Ja löytyyhän aina muitakin jännäyshetkiä kuin pelkästään sarjasijoitus. Yksi on siinä, että suostuvatko englantilaistuomarit viheltämään walesilaisille yhtään rankkaria. Tänäänkin tuomittiin rangaistualueella sattunut käsivirhe vapaapotkuksi. Ja toinen jännityksen kohde on tietenkin se, että pelataanko vuoden päästä Valioliigassa ensimmäistä kertaa rakasta vihollista vastaan.

Mahdotonta näitä Swansea pelejä olisi veikata. Edes sillä ei tunnu olevan suurta väliä, ollaanko ottelussa parempia vai heikompia. Ja alkukauden jälkeen pelit tuntuvat kääntyvät yhä useammin tasapeleiksi, jos ei sitten ratkeaa yhden maalin erolla. Yhteenveto on tämä: selkeästi heikompia joukkueita ei pystytä voittamaan tarpeeksi usein, keskikastin sakit voitetaan useammin kuin hävitään ja kärkijoukkueiden kanssa pelataan kotona tasan ja hävitään vieraissa. Tällä tavoin kauden lopussa lienee noin 45 pistettä.
swansea

Poissa Poissa


Vastaus #57 : 07.01.2013 klo 22:11:27

Swansea hankki itselleen yhden ottelun lisää kiireiselle tammikuulle. Mutta ei kai yksikään joukkue halua pudota FA-cupista, vaikka pitkällä tähtäimellä se voisi olla järkevää. Tunne menee edelle.

Pelistä jäi tosin sellainen vaikutelma, kuin Arsenal olisi halunnut enemmän voittoa. Etenkin toinen puoliaika oli selvästi heidän. Enemmän Arsenalilla oli myös avauksen miehiä kentällä. Sikäli Swansean esitystä voi pitää hyvänä.

Mielenkiintoisia pelaaja Swansean avauskokoonpanossa oli ensimmäisen esiintymisensä tehnyt Bartley. Pitkä keskuspakki osoittautui lupaavaksi peluriksi. Pitkän syötöt olivat yllättävän kantavia ja tarkkoja. Muutenkin jalalla pelaaminen oli hallussa. Hyökkäyspäässä hän päihitti Mertensackerin pääpallossa ja sai puskettua pallon ylärimaan, joten taitaa pääpelikin olevan kohdallaan. Yhden ottelun perusteella ei saa kunnollista kokonaiskuvaa sijoittumisesta puolustuslinjassa, mutta ainakaan mitään selviä virheitä ei sattunut. Eli Swansealla taitaa olla neljä kelpo topparia.

Sen sijaan laitapuolustajia on ainoastaan kaksi. Tiendalli osoitti jokseenkin samanlaista otteita kuin Tate alkusyksystä. Vaikka selviä virheitä ei tulisi, koko joukkue joutuu ottamaan huomion sen, ettei yksi pelaaja ole samalla tasolla muun joukkueen kanssa. Jos Gibbs vaikutti kansainvälisen tason hyökkäävältä laitapakilta, jotain on mennyt Tiendallin sijoittumisessa pieleen. Kuten Tate hän peruuttaa ja peruuttaa, kunnes ollaan lähes maalivahdin sylissä. Eikä Tiendalli pysty myöskään hyökkäyspäässä samanlaisiin esityksiin kuin Rangel. Eli syytä olisi hankkia yksi laitapakki lisää.

Michu näytti taas kerran taitonsa tehtyään hienon yksilösuorituksen jälkeen maalin ainoastaan minuutti kentälle tulonsa jälkeen. Vaikka puolustaja pääsi tönäisemään laukaisuhetkellä, pallo meni varmasti maalivahdin ohi. Toisen maalin teki Graham aivan yhtä varmasti. Eli eipä tiedä, onko hän lähdössä vai ei, koska maalijyvä tuntuu löytyneen.

Niin, pitkäksi aikaa ei pääse Swansea huilaamaan, koska keskiviikkona tulee vastaan Chelsea. Ja ei kai siinäkään cupissa voi antaa periksi, kun ollaan päästy askeleen päähän finaalia. Jossain välissä pitää sitten pystyä keskittymään sarjapeleihinkin. Eiköhän kuitenkin jakseta.
Silvennoinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & LPS


Vastaus #58 : 09.01.2013 klo 22:52:07

Miksi Williams on menettänyt kapteeninnauhansa Brittonille (ainakin illan ottelun ajaksi)?
Vavá

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Porco, Fogão, Blaugrana, Tusinaspurs


Vastaus #59 : 10.01.2013 klo 01:01:12

Miksi Williams on menettänyt kapteeninnauhansa Brittonille (ainakin illan ottelun ajaksi)?

Oli muuten ottelun paras pelaaja tuo Williams.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #60 : 10.01.2013 klo 01:04:22

Miksi Williams on menettänyt kapteeninnauhansa Brittonille (ainakin illan ottelun ajaksi)?

Ei ollut, vaan joissain kokoonpanolistoissa oli Britton virheellisesti merkitty kapteeniksi ilmeisesti edellisen ottelun, jossa Williams huilasi, pohjalta. Kuvissa näkyi kyllä, että nauha oli Williamsilla.
swansea

Poissa Poissa


Vastaus #61 : 10.01.2013 klo 18:07:29

Paluu Wembleylle olisi yhden askeleen päässä. Kuitenkin pitää muistaa, että vieläkin se on vain mahdollisuus. Kotipelissä Swansea tuskin lähtee pelaamaan noin puolustusvoittoisesti, joten maalirieha päätyyn tai toiseen, ehkä molempiin, ei pahemmin yllättäisi. Valioliigassa on kuitenkin hävitty kotiottelu kahdella maalilla ainoastaan Evertonille, joten tilastojen valossa voisi olla toiveikas.

Eilisessä ottelussa Chelsea ei vain hallinnut peliä vaan myös loi tarvittavan määrän maalipaikkoja. Tremmel pelasi kuitenkin erinomaisesti. Ja kun Chelsea ei saanut maalia aikaiseksi, puolustus alkoi toisella puoliajalla viedä hyökkääjistä henkisen voiton. Vasta kun Ba tuli kentälle, alkoi näyttää taas uhkaavalta. Onni oli kuitenkin myötä, ja erotuomarikin osoittautui iloiseksi yllätykseksi, joten hieno taukotulos saatiin aikaan.

Swansean tähtihetket olivat hyökkäyksessä vähissä, ja nekin avautuivat puolustuksen avustuksella. Ensimmäisessä maalissa oli aluksi onnea mukana, mutta ilman Michun ilmiömäistä vetoa ei lahjatilanteesta olisi tullut mitään. Kummallisesta asennosta Michu sai aikaiseksi kierrevedon, johon maalivahdilla ei loppujen lopuksi ollut mitään saumaa. Toinen maali oli sitten Grahamin käsialaa. Vaikka olen ollut sitä mieltä, että Graham saisi tehdä tilaa uudelle hyökkääjälle, vaikea munivaa kukkoa on vaihtaa.

Swansean puolustupeli oli koko joukkueen osalta kunnossa. Silti Chealsean taitopelaajat saivat aikaiseksi vaarallisia paikkoja. Miksi? Tuollaisen tuloksen jälkeen ei haluttaisi moittia ketään, mutta pakko on sanoa, että Kiltä pitää odottaa enemmän. Lähes jokainen ensimmäisen puoliajan tilanne aiheutui siitä, että Ki oli jättänyt vartioitavalleen pelaajalle liikaa tilaa. Seinäsyötän jälkeen pitää juosta oman pelaajan mukana pukukoppiin asti. Koko ajan täytyy olla hereillä. Liikkeisiin pitää saada terävyyttä. Pallollisena Kin rauhallisuus ja syöttötaito antavat paljon toiveita, mutta Valioliigassa liikkeiden pitää olla terävämpiä. Saisi Ki ottaa mallia Brittonista. Ja kaiketi ottaakin.

Evertonia vastaan Chico huilaa viidennen varoituksen tähden, joten hänen paikkansa ottanee Monk. Olisi kuitenkin mielenkiintoista nähdä, miten Bartley selviäisi Fellainia vastaan. Joka tapauksessa jotain täytyy keksiä, jotta Fellaini ei pääse taas ottamaan palloja rinnallaan haltuun. Eiköhän Laudrup jotain keksi. Alkukaudesta oli paljon kirjoituksia siitä, että Laudrupin johdolla hyökkäys varmaankin toimii mutta puolustus voi muodostua ongelmaksi. Eiköhän eilinen ottelu viimeistään osoittanut, ettei Swansea ole tällä kaudella yhden tyylin joukkue.     
swansea

Poissa Poissa


Vastaus #62 : 13.01.2013 klo 12:44:57

Rodgersin aikakaudella muutokset liittyivät rotaatioon. Laudrup peluuttaa joukkuetta vähemmillä pelaajilla, mutta pelillistä vaihtelua on huomattavasti enemmän.

Eilisen ottelun taktiikkaan vaikutti ottelunruuhkan lisäksi Evertonin vasen laita. Rodgersin aikana Bainesia vastaan pelasi Dyer, eikä siitä juuri mitään tullut. Laudrup asetti laidalle puolustajaksi Tiendallin ja keskikentälle Rangelin. Tieandalli pystyi kyllin hyvin pitämään Pienaarin ja Rangel hoiti hienosti Bainesin nousut. Niinpä Everton joutui hyökkäämään aiempaa enemmän oikealta puoleltaan. Siellä Daviesilla ei ollut paras päivänsä (kuten ei Hernandezillakaan), mutta koska siellä eivät pelanneet Evertonin vaarallisimmat pelaajat, maalia ei syntynyt. Hallinnastaan huolimatta Everton sai parhaat tilanteensa erikoistilanteista ja korkeista keskityksistä. Tällä kertaa Fellaini saatiin joten kuten kuriin (ei ainakaan tehnyt maalia), joten puolustus onnistui erinomaisesti.

Toinen muutos, oikeastaan kokeilu liittyi Dyerin pelipaikkaan. Hän pelasi keskellä osittain Michun takana, osittain yläpuolella. Tarkoitus varmaankin oli, että saataisiin hyödynnettyä Dyerin nopeutta ja päästäisiin iskemään vastaiskuilla linjan taakse. Kerran Dyer pääsi pallon kanssa linjan taakse, ja silloinkin syöttö tuli laitaan. Ja kun pystyjuoksut eivät onnistuneet, Dyer etsi tilaa puolustuslinjan edestä. Ja siitä nyt ei tullut yhtään mitään. Toki Dyer syötti Swansean ainoan maalipaikan, mutta muuten hän oli avoimella pelialueella jokseenkin surkea. Kun ei ole pelikäistystä eikä osaa kunnolla syöttää, ei tuolla pelipaikalla voi pelata. Eiköhän Laudrupille tullut selväksi, ettei Dyeristä ole muuksi kuin laitajuoksijaksi. Valitettavasti Dyerin kannalta tuollaista pelipaikkaa ei Swansean peruspelitavassa enää ole.

Espanjan päävalmentaja oli katsomossa, joten Michu oli varmasti pettynyt, ettei hänelle jäänyt mahdollisuutta esitellä taitojaan. Yksi paikka tuli ja siitä lähes maali. Riittikö se päävalmentajalle? Luultavasti eilinen ottelu ei vaikuta millään tavoin Michun mahdollisuuksiin päästä maajuokkueeseen. Eiköhän päävalmentajan esiintyminen katsomossa ollut pelkästään merkki siitä, että sinut Michu on todella huomattu ja että olet vakavasti mukana maajoukkuepohdinnoissa. Ottelun jälkeen Swansean kannattajat pohtivat sitä, että ainakin päävalmentaja näki Chicolta hienon esityksen. Enpä usko, että silläkään oli mitään merkitystä. Hieno pelaaja hän on, mutta Espanjan maajoukkutaso on vielä hyvin kaukana.

Tätä ennen Everton oli kohdattu kolme kertaa, eikä yhdessäkään pelissä ole ollut mitään toivoa. Nyt oli puolustamisen ansiosta, ja niinpä piste tuli. Hyökkäyksestä ei edellenkään tullut mitään, koska Everton osaa sulkea keskikenttäpelaamisen. Huomaa kyllä, että harjoituskentällä mennään kovaa. Vaikka Pienaar tai Osman eivät ole fyysisen näköisiä, kovaa he menevät palloon. Yleensä vieläpä puhtaasti. Tähän kun lisätään Fellainin tapainen järkäle, liikkumisen ja lyhytsyöttöpelin pitään onnistua täydellisesti ennen kuin tilaa löytyy. Siinä vaiheessa kun Neville lähti vaihtoon ja Fellaini siirtyi hieman alemmas, tilaa hyökkäyksille olisi saattanut löytyä, mutta tällä kertaa Swansea oli valmistautunut niin vahvasti puolustamiseen ettei hyökkäysajattelusta tullut juuri mitään. Vaikea on silti moittia. Piste pahimmilta vastustajalta heidän kotikentältään on hieno saavutus. Eikä Evertonin ykkösmiehistöstä puuttunut kuin Mirallas.   
Pete Thornton

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaikki


Vastaus #63 : 15.01.2013 klo 14:16:10

Roland Lamahin laina Osasunasta varmistui juuri, lainan pituus on 18 kuukautta. Mies itse kertoi seuran kotisivuilla joukkueen pelityylin sopivan hänelle. Pelaajasta en itse muuta tiedä kuin että hän on nopea, pystyy pelaamaan molemmilla laidoilla eikä ole mikään kummoinen maalinsylkijä lukuunottamatta lainapestiä Rodassa. Mies on edustuskelpoinen jo ottelussa Stokea vastaan.
swansea

Poissa Poissa


Vastaus #64 : 17.01.2013 klo 18:12:26

Eipä hirveästi sanottavaa eilisestä ottelusta. Positiivisinta on se, ettei tullut lisää otteluita tammikuulle ja ettei mennyt ottelu jatkoajalle. Ja Bartley puski jo toisessa ottelussa ylärimaan. Kohta joku Swansean puolustajista tekee maalin. Tosin Jazz Richards se ei ole. Rodgers näki sen viime kaudella, ja Laudrup nyt: Richardsilla ei ole yhtään ominaisuutta, joka olisi Valioliiga-tasoa. Toki koko joukkue oli väsyneen oloinen. Arsenal hukkasi käsittämättömän määrän maalipaikkoja. Neljästi Swansean pelaaja pelasti pallon maaliviivalta. Ja loput hoiti Vorm. Maali meni oikealle miehelle. Voi vaivatta ennustaa, että Wilshere on seuraavat kymmenen vuotta maajoukkueen avauksessa. Ai niin, siellä on Hodgson... enpä ennustakaan. Kohti lauantaita... Stokea inhoan, Stokea inhoan.
Duhvi

Poissa Poissa


Vastaus #65 : 17.01.2013 klo 20:15:26

Swansean esityksestä melkein huokui pakkopullan ja väsymyksen maku, Chelsea voiton jälkeen katseet ovat varmasti olleet jo toisessa osaottelussa. Nämä välissä olleet pelit ovat olleet lähinnä puolustusvoittoisia ja rotaatiota on harrastettu, kaikki tähtää siihen että ensi viikon otteluparista tulee voitto ja matka Wembleylle. Toivottavasti näin käy ;).
ChampionsFormun

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Celtic, Dortmund, Juventus ja Real Madrid


Vastaus #66 : 19.01.2013 klo 09:38:23

http://www.qpritalia.it/blog/wp-content/uploads/2011/12/Swansea-City-logo-241211.png








2010–2011
Kesällä Paulo Sousa lähti Leicesteriin ja valmennusvastuun otti Brendan Rodgers. Aiemmin hän on valmentanut Readingia ja Watfordia. Lisäksi hän on kuulunut Chelseassa Jose Mourinhon valmennustiimiin. Pelaajistossa ei tapahtunut suuria muutoksia, mutta joukkueen monivuotinen keskikenttäpelaaja Leon Britton siirtyi Sheffield Unitediin. Syksyllä joukkue hankki kaksi merkittävää vahvistusta: Scott Sinclairin Chelseasta ja hollantilaisen Kemy Augustinen. Kauden aikana hyökkäystä vahvistettiin vielä Luke Moorella ja Chelseasta lainatulla Fabio Borinilla. Kevään viimeisenä vahvistuksena joukkueeseen palasi Leon Britton. Sarjan päätyttyä Swansean sijoitus oli kolmas. Edessä olivat pudotuspelit noususta Valioliigaan. Ensimmäisellä kierroksella kaatui Nottingham yhteismaalein 3-1 ja Wembleyllä Reading 4-2. Näin Swansea oli noussut Valioliigaan, vaikka ainoastaan kahdeksan vuotta aiemmin joukkue oli taistellut viimeisen kierroksen ottelussa säilymisestä Englannin ammattilaisliigoissa. Tästä joukkueesta Wembleyn avauskokoonapanossa pelasivat yhä Leon Britton ja Alan Tate. Kauden aikana tärkeimmiksi pelaajiksi nousivat hyökkäävät laitapelaajat Scott Sinclair (joka teki Wembleyllä hattutempun) ja Nathan Dyer. Myös Dorus de Vries vakuutti maalilla. Nousun laskettiin tuovan Swansean tilille 90 miljoonaa puntaa.

2011–2012
Kesällä maalivahti Dorus de Vries ja keskikenttäpelaaja Darren Pratley jättivät seuran. Maalille hankittiin hollantilainen Michel Vorm ja portugalilainen Jose Moreira. Hyökkäystä vahvistivat David Graham ja Leroy Lita. Keskikentälle tuli Wayne Routledge. Puolustukseen lainattiin Tottenhamista Steven Caulker. Ennakkoveikkauksissa Swansean odotettiin olevan kolmen putoajan joukossa. Tammikuussa joukkue hankki lainaksi Hoffenheimin Gylfi Sigurdssonin, joka osoittautui hyökkäyspelin kannalta tärkeäksi pelaajaksi. Kauden päätteeksi Swansea sijoittui sarjataulukossa yhdenneksitoista. Sekä kannattajat että pelaajat äänestivät vuoden pelaajaksi maalivahti Michel Vormin. Muita kehuttuja pelaajia olivat Ashley Williams, Leon Britton ja Gylfi Sigurdsson. Myös valmentaja Brendan Rodgers sai osakseen arvostusta. Kauden päätteeksi Liverpool osti hänet 5 miljoonalla. Uudeksi valmentajaksi tuli tanskalainen Michael Laudrup.


Nro.      Paikka   Pelaaja
1      MV   Michel Vorm
2      P   Kyle Bartley
3      P   Neil Taylor
4      P   José Manuel Flores
5      P   Alan Tate
6      P   Ashley Williams
7      KK   Leon Britton
9      KK   Michu
10      H   Danny Graham
11      KK   Pablo Hernández Domínguez
12      KK   Nathan Dyer
13      MV   David Cornell
15      KK   Wayne Routledge
16      P   Gary Monk (C)
17      H   Itay Shechter
18      H   Leroy Lita
19      H   Luke Moore
Nro.      Paikka   Pelaaja
20      KK   Jonathan de Guzmán
21      P   Dwight Tiendalli
22      P   Àngel Rangel
23      P   Darnel Situ
24      KK   Ki Sung-Yong
25      MV   Gerhard Tremmel
26      KK   Kemy Augustien
27      KK   Mark Gower
29      KK   Ashley Richards
31      KK   Lee Lucas
33      P   Ben Davies
34      KK   Henry Jones
36      H   James Loveridge
37      P   Scott Tancock
38      KK   Gwion Edwards
39      KK   Kurtis March
41      H   Rory Donnelly
Tilanne 25.11.2012
Rehellinen mustalainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: M.O.P.E.


Vastaus #67 : 19.01.2013 klo 09:40:29

http://futisforum2.org/index.php?topic=144206.0 ::) ???

e. olihan tää sama janari luullut ettei Real Madridilla ole topikia :D
Brendan R.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, Kari Arkivuo


Vastaus #68 : 19.01.2013 klo 12:57:37

http://futisforum2.org/index.php?topic=144206.0 ::) ???

e. olihan tää sama janari luullut ettei Real Madridilla ole topikia :D
Sama janari uskoo ilta-lehden huhuja tosina. Pakko olla joku alle 13...
swansea

Poissa Poissa


Vastaus #69 : 19.01.2013 klo 23:11:42

Molempina Valioliiga-kausina ottelut Stokea vastaan ovat olleet samanlaisia. Stoken kavennetulla kentällä Swansealla ei ole ollut minkäänlaisia mahdollisuuksia ja vastaavasti Swansean kotikentällä Stoke on voinut ainoastaan haaveilla edes pisteestä.

Heti alusta oli nähtävissä, että ottelusta tulisi päinvastainen mitä muutamasta aiemmasta Swansean ottelusta. Vieraspeleissä Chelseaa ja Evertonia vastaan Swansea keskittyi puolustamiseen. Nyt Stoke asettui oman rangaistusalueen reunamille. Kysymys kuului, pystyykö Swansea aukaisemaan sumpun.

Ensimmäisellä puoliajalla Swansea sai kaksi hyvää maalipaikkaan, joista etenkin Michun olisi voinut olettaa onnistuvan. Pusku suuntautui kuitenkin niukasti ohi alakulmasta. Toisen puoliajan aluksi Swansea sitten ratkaisi ottelun. Oli melko selvää, että jos Swansea saa avausmaalin, Stoke ei pysy enää mukana. Mutta sitä tuskin kukaan olisi voinut ennustaa, että ensimmäisen maalin tekisi Davies. Niin vain alle kaksikymppinen laitapuolustaja onnistui ensimmäisenä puolustajista maalinteossa. Eikä maali ollut mitenkään onnenkantamoinen vaan päättäväisen kuljetuksen ja harkitun laukauksen tulos. Jos kauden jälkeen äänestettäisiin parasta debytanttia, joka on nostettu omista junioreista, Davies olisi vahvoilla.

Vapauttavan maalin jälkeen esille nousi de Guzman kahdella maalillaan: hienolla vapaapotkulla ja sijoituksella nautittavan syöttökuvion jälkeen. Hieman kuten Grahamin kohdalla esitykset ovat parantuneet kauden edetessä, niin että lainasopimuksen voisi pian muuttaa vakinaiseksi viraksi. De Guzmanin lisäksi Ki pelasi yhden parhaista otteluistaan. Näiden kahden esitykset olivat sitä luokkaa, että Britton sai huoleti pitää lepovuoroa ja keskittyä keskiviikon Chelsea-otteluun.

Laitakeskikenttäpelaajista aloittivat Hernandez ja Routledge, ja molemmat onnistuivat varsin hyvin. Toisella puoliajalla esittäytyi uusi vahvistus, Roland Lamah. Hän antoi helppoja, varmoja syöttöjä omille. Huhutusta nopeudesta ei saanut selvyyttä. Mutta jos ajatellaan Dyerin viimeaikaista kohellusta, voi olla ihan hyvä, jos Lamah ei erotu nopeutensa ansiosta. Joukkuepelaaja hän näyttäisi olevan, mikä on hyvä merkki. Muuta ei paristakymmenestä minuutista voi päätellä.

Rangelin merkitystä joukkueelle ei kai voi liikaa ylistää. Hänen pallovarmuutensa ja kykynsä nousta oikeaan aikaan ovat Swansean hyökkäyspelin kannalta oleellisia palasia. Vaikka Tiendalli ei ole pelannut samalla paikalla huonosti, ero on yhtä suuri kuin Michun ja Shechterin maalisaldossa.

Tänään sattui kaksi erikoisuutta: ensimmäinen puolustajan tekemä maali ja ensimmäinen suora vapaapotkumaali. Joko kohta nähtäisiin ensimmäinen kulmapotkumaali ja rangaistuspotku? Enpä viitsinyt tänään edes tuhahtaa, kun Huth levitti kätensä sivulle kuin lentokone ja peitti siten pukkauksen maalin eteen. Toki Dean vihelsi omaan tasoonsa nähden ihan kelvollisesti.

Tämä voitto oli minulle yksittäisistä otteluista tärkein. Se oli arvovaltavoitto maata pitkin pelaamiselle. 
Chingón

Poissa Poissa


Vastaus #70 : 21.01.2013 klo 14:35:38

Ben Davies on kyllä aivan saatanan mainio pelaaja. Yleensä ei ole paljon tullut seurattua laitapakkien peliä niin paljon kuin keskeisemmissä rooleissa pyörivien pelaajien, mutta nuorukainen on kyllä äärimmäisen hieno mies. Peliasento on ryhdikäs ja välillä mies näyttää huolettomalta syötellessään. Virheitä sattuu mutta hienoa että uskalttaa silti yrittää seuraavallakin kerralla. Olikohan tuo WBA-peli jossa pisti silmäään millä itsevarmuudella mies pelasi ja kaikki tuntui onnistuvan, vaikka taito ei edellä viilettäneen Hernandezin kaltainen olekkaan. Ikää 19 vuotta ja valju ei päätä huimaa. Ylos

budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #71 : 23.01.2013 klo 14:50:19

Lainaus
Swans sensation Michu has given the club a timely boost ahead of tonight’s Capital Once Cup semi-final against Chelsea by signing a new four-year contract.

http://www.swanseacity.net/news/article/michu-new-contract-613810.aspx
Epäkomea Palloilija

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Luotettavat lähteet ja raportit


Vastaus #72 : 23.01.2013 klo 14:50:27

Michu kirjoitti sitten uuden 2016 asti ulottuvan sopimuksen swansean kanssa.

http://www.swanseacity.net/news/article/michu-new-contract-613810.aspx

E: hidas.
swansea

Poissa Poissa


Vastaus #73 : 24.01.2013 klo 18:01:23

Mahdollisuus voittaa ensimmäisen kerran pytty. Paluu Wembleylle. Ehkä syy finaalipaikan saamiseen oli siinä, että Swansea kaipasi sitä enemmän. Ja kun vielä vastaan tulee alasarjalainen Bradford, voi todeta, että jalkapallossa on yhä inhimillisyyttä.

Swansea pelasi eilen järkevästi. Eniten huomiota kiinnitettiin puolustamiseen. Kuitenkaan joukkue ei jäänyt pitkäksi aikaa odottelemaan Chelsean hyökkäyksiä vaan otti aika ajoin pelin hallintaansa. Chelsea piti palloa enemmän, Swansea tarpeeksi. Maalitilanteita vierailla oli enemmän, mutta vaaralliset paikat menivät kotijoukkueelle. Tremmel ei joutunut tekemään sellaisia pelastuksia kuin Cech. Tästä toisesta osasta voi sanoa, että tulos oli ansaittu.

Avauksen ainoa yllätys oli Tremmel. Vorm oli pelannut aiemmat pari peliä niin hyvin, että hänen olisi voinut olettaa aloittavan. Nähtävästi Laudrup katsoi, että Tremmel pystyy paremmin selvittämään erikoistilanteet, joissa Chelsea olisi saattanut olla vahva. Keskustan kolmikko Britton, Ki, De Guzman pystyi käynnistämään tarvittavan määrän hyökkäyksiä, jotta puolustus ei joutunut pelaamaan jatkuvasti paineen alla. Laidoilla Routledge ja Hernandez osallistui kyllin hyvin puolustamiseen, jotta Chelsea ei saanut ylivoimaa laidoille. Michu pystyi pitämään palloa silloin kun tarvittiin. Näistä lähtökohdista käsin puolustuslinja sai mahdollisuuden osoittaa taitonsa vastustajan nimekästä hyökkäyskalustoa vastaan.

Williams oli loistava. Chico lähes yhtä loistava. Rangel vakuuttava molempiin suuntiin. Davies lupaava. Erityisesti mieleeni oli puolustuslinjan aktiivisuus. Jokainen uskaltaa pyrkii katkomaan syöttöjä hyökkäyspelaajan etupuolelta. Kaikesta näki, että tämä nelikko oli keskittynyt ja oikealla tavoin latautunut. Varsin monesti pallo oli poukkoilla rangaistusalueella Chelsea-pelaajaan jalkaan, mutta aina joku puolustajista ehätti vähintään peittämään. Monesti myös nähtiin hieman epätyypillisiä roiskauksia pois alueelta. Nollan pitäminen molemmissa osaotteluissa ei ollut sattumaa.

Peli oli varsin tasokas. Maalipaikkoja oli molemmilla, mutta maalivahdit tai puolustajien uhrautuvat heittäytymisen pitivät tuloksen nollilla. Molemmilta joukkueilta nähtiin laadukasta syöttötyöskentelyä. Chelsea-fanit tietenkin näkivät ottelun niin, että heidän superpelaajansa pelasivat surkeasti, kun ei tullut voittoa "kyläjoukkueesta". Mutta se on heidän asiansa, enkä siihen enempää puutu.

En usko, että finaaliottelussa Swansea kärsii asenneongelmista. Ensimmäiset kommentit olivat, että ei kai Windass pelaa enää Bradfordissa. Alasarjapeleistä ei ole niin kauan, etteikö joukkue ymmärtäisi, millaista on pelata taistelevaa fyysistä joukkuetta vastaan. Ja jos espanjalaiset eivät siitä tiedä, Britton voi kertoa heille. Swansealla on ollut tälläkin kaudella turhan suuria ongelmia fyysisiä joukkueita vastaan. On kuitenkin eri asia pelata fyysistä Evertonia kuin fyysistä Bradfordia vastaan. Mikään taistelutahto ei korvaa täysin teknisen ja taktisen osaamisen puutteita. Wembleyn suurella stadionilla Swansea pääsee toteuttamaan "harjoituskentällä päivittäin opeteltuja asioita", kuten Laudrup mainitsi kasvot hymystä loistaen ihaillessaan Stoke-ottelun kolmatta maalia.
swansea

Poissa Poissa


Vastaus #74 : 30.01.2013 klo 18:17:58

Tällä kertaa on hyvä aloittaa Laudrupin haastattelusta. Hän sanoi, että Chelsea-voiton jälkeen kaikki ovat puhuneet ainoastaan finaaliin pääsystä, niin kannattajat kuin pelaajatkin. Kukaan ei ollut sanonut mitään Sunderland-ottelusta. Niinpä lähtökohdat olivat hieman epävarmat. Kuitenkin joukkue osoitti ottelussa ammattimaista asennetta, mihin Laudrup oli erittäin tyytyväinen.

Ensimmäinen vartti oli täydellistä Swansean hallintaa. Peliä ei käyty pelkästään Sunderlandin puolella vaan jopa rangaistusalueella. Maali oli jatkuvasti tuloillaan, mutta lopulta yhtään kunnollista maalipaikkaa ei saatu aikaan. Joka tapauksessa Swansea näytti vieraskentällä Top-5 -joukkueelta, niin, Arsenalilta. Myöhemmin peli tasoittui, ja toisella puoliajalla Sunderland sai ajoittain otettakin. Kuitenkaan Sunderland ei onnistunut kotikentällään saamaan aikaiseksi yhtään todellista maalipaikkaa. Swansealla oli lopussa kaksi vetoa viitosen viivalta, mutta ei mennyt tällä kartaa.

Swansean esitystä nostaa se tosiseikka, että avauksessa oli kolme palaajaa, jotka tällä hetkellä heikentävät selvästi joukkueen tasoa. Shechter on hyökkääjänä jokseenkin toivoton tapaus. Hänelle ei ole yhtään osa-aluetta, missä hän olisi hyvä. Dyer yrittää vimmatusti mutta pallollisena aikaansaannokset ovat jokseenkin nollatasoa. Ahdistettuna ensimmäinen koskeutus heittää pallon parin metrin päähän. Vastustajan ohittaminen ei enää onnistu. Syötöt lähtevät usein väärään aikaan ja paikkaan. Ja vedot ovat lähinnä surkuhupaisia. Kolmas turhakkeiksi laskettavista pelaajista on Tiendalli. Tosin hänestä on sanottava, että hän pelasi eilenkin omalla tasollaan. Puolustuksessa ei tullut selviä virheitä yhtä varoitukseen johtanutta tilannetta lukuun ottamatta. Mutta kun ajattelee, miten Rangel pystyy edistämään pelinrakentelua, Tiendallin arvo laskee vähäiseksi.

Williams ja Chico muodostavat tällä hetkellä huikean itsevarman parin. He voivat tehdä rohkeita ratkaisuja, koska epäonnistumisia ei ole tullut pitkään aikaan. Ja pallovarmuus on ihailtavaa. Heidän lisäkseen De Guzman pelaa tällä hetken aallon harjanteella. Pelinteko onnistuu sekä alhaalla että ylhäällä keskikenttää.

Kun tuli aloitettua Laudrupin sanoilla, on niihin hyvä myös päättää. Kun häneltä kysyttiin, mitä mieltä hän oli tilanteesta, josta Swansealle olisi voinut viheltää rankkarin (niin, jälleen kerran puhaltamatta jätetty), hän vastasi suurin piirtein näin: "Pelitilanteessa se ei näyttänyt rangaispotkulta, pieni kontakti siinä oli, ei muuta. Mutta toki hidastuksesta ilmeni, että puolustaja potkaisi jalkaan, joten rangaistuspotkun olisi voinut viheltää. En mene syyttämään erotuomaria. Tällaisia tilanteita on joskus mahdotonta nähdä pelin tuoksinnassa." Hieno mies tuo Laudrup. Itse olisin valittanut virheestä ja esittänyt teorian englantilaisten tuomareiden salaliitosta walesilaisia vastaan.   

 
Sivuja: 1 2 [3] 4 5
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa