FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.02.2026 klo 01:47:22 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 69 [70] 71 ... 83
 
Kirjoittaja Aihe: FC Bayern München 2012/13 - DER KÖNIG VON EUROPA!!!  (Luettu 182178 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
kyynaama

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tšekki 2004, Kreikka 2014


Vastaus #1725 : 25.05.2013 klo 22:59:21

Juppin pokaalinnosto <3
Muuten vaan Tuoppi
Ja Ulille Ylos
Incrível

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #1726 : 25.05.2013 klo 23:02:19

Onnittelut! Tuoppi
Captain Obvious

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 00210


Vastaus #1727 : 25.05.2013 klo 23:03:42

Onnittelut täältäkin Ylos
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1728 : 25.05.2013 klo 23:13:21

Onnittelut! Tämän kauden paras joukkue Euroopassa - FC Bayern München.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1729 : 25.05.2013 klo 23:18:13

Super Bayern! Tuoppi

Nyt ei pysty sanomaan enempää kuin, että hienolta tuntuu...ja kiitos Dortmundin upealle jengille hienosta vastuksesta!
Basler

Poissa Poissa


Vastaus #1730 : 25.05.2013 klo 23:25:15

Super Bayern! Tuoppi

Nyt ei pysty sanomaan enempää kuin, että hienolta tuntuu...ja kiitos Dortmundin upealle jengille hienosta vastuksesta!

Sama. Ich musste weinen. Wie Daniel van Buyten und Arjen Robben.

An Tagen wie diesen haben wir ewig Zeit! Lähden nyt keskustaan juhlimaan! JUMALAUTA!
svainstaiger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PEPO


Vastaus #1731 : 25.05.2013 klo 23:29:31

Huikeeeeeta. Ihan meinas allekirjoittaneellekin nousta tunteet pintaan, kun katsoi erityisesti Robbenin ja Schweinsteigerin reaktioita loppuvihellyksen jälkeen.

MAHTAVAA!! Tuoppi
L

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: (╯°□°)╯︵ ┻━┻


Vastaus #1732 : 25.05.2013 klo 23:34:01

Mestaruus on meidän Ylos Ihanaa!! Tänään juhlitaan! Tuoppi
Kaakku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mia san mia


Vastaus #1733 : 25.05.2013 klo 23:45:59

DA IST DAS DING!!! Tuoppi Tuoppi
Meno Elmossa oli hieno, kiitos kaikille!!
pablo arpa

Poissa Poissa


Vastaus #1734 : 26.05.2013 klo 01:19:12

MESTARUUS ON MEIDÄN.

ICH BIN EIN MÜNCHENER.

HYVÄ ME.

ME.
Lorenzo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: * * * *


Vastaus #1735 : 26.05.2013 klo 01:21:48

ICH BIN EIN MÜNCHENER.
Münchner Kindl

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Sparta München


Vastaus #1736 : 26.05.2013 klo 01:22:57

Hehee. Uskomaton meno päällä. Soittakaa porilaisten marssi
der bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha


Vastaus #1737 : 26.05.2013 klo 01:48:24

Arjen antisankarista, Arjensankariksi Ylos
Müllermilch

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HUUUUUUUUUU


Vastaus #1738 : 26.05.2013 klo 02:36:20

Aijjaijai, kyllä kelpaa! MIA SAN CHAMPIONS Ylos Tuoppi Ylos
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1739 : 26.05.2013 klo 02:57:45

Arjen antisankarista, Arjensankariksi Ylos

Hyvin muotoiltu. :D

Sanoin joskus viikko tai pari sitten tällä foorumilla, että Robben on suurten otteluiden mies. Hänellä riittää itsevarmuutta ja se huokuu muillekin, myös positiivisessa mielessä. Sanoin senkin, että en haluaisi, että Pep hänestä luopuisi. Onhan hänellä tunnetusti puutteensa, jotka toisinaan tulevat selvästi esiin, mutta kyllä saldo plussan puolelle jää.

Mutta, mitä jatkossa Robbenin uralla ikinä tapahtuukin, minä olen miehelle ikuisesti kiitollinen monesta asiasta. Aikanaan, pari kautta sitten, se jatkopaikan ratkaissut kavennusmaali ManU:a vastaan...ja tämän illan finaalipeli, noin niinkuin päällimmäisinä. Sitä paitsi ei häntä voi niistä läpiajojen epäonnistumisista Wemleyllä liikaa syyttää. Katselin tilanteet vielä useaan kertaan uudelleen ja on pakko todeta, että ne olivat, se jälkimmäinen varsinkin, nopeita ja yllättäviäkin tilanteita, joissa Weidenfeller peitti erittäin hyvin ja ajoitti vastaantulonsa äärimmäisen tarkasti.

Pelin alussa oltiin jo jonkinlaisessa sillassa ja 25 min. kohdalla alkoi näyttämään pahalta, mutta mitä pidemmälle matsi eteni, sitä enemmän saatiin juonesta kiinni ja oma peli haltuun. Hallinta ei ollut ylivoimaista, mutta lopulta selkeätä kuitenkin, vaikka heikotkin hetket ottelussa Bayernilla oli. Onneksi Manu Neuer piti jengiä pystyssä niinä hetkinä.

Neuerin ja Robbenin lisäksi Thomas Müller oli taas tavanomaisen luotettava, Martinez ajoittain maaginen. Puolustus taisteli paria hasardia lukuunottamatta hyvin ja Alaba oli lähellä tykittää maalinkin. Schweini saatiin Kloppin taktiikan ansiosta aika hyvin aisoihin, vaikka pari hienoa läpisyöttöä pääsikin linjan läpi livauttamaan. Ribery kikkaili syötön voittomaaliin ja kunnostautui (taas!) puolustuspäässä muutamaan kertaan näkyvästi. Kukaan ei pettänyt, ja tulos oli sen mukainen.

Ei helkkari, on tää hienoa! Super Bayern! Tätä iltaa (ja yötä) ei meiltä vie kukaan, eikä tätä voittoa...tai oikeammin, pelikautta kaikkine uskomattoman hienoine voittoineen. Tuoppi

Keltamustat oli tällä kaudella upea joukkue ja taisteli loppuun asti mallikkaasti. Kaksi tämän kauden Euroopan kovinta sarjajoukkuetta kohtasivat finaalissa...ja paras voitti!  

Ja ensi lauantaina sitten toivottavasti saadaan vielä DFB-pokaali!
  
« Viimeksi muokattu: 26.05.2013 klo 03:01:47 kirjoittanut Wanha futaaja »
Münchner Kindl

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Sparta München


Vastaus #1740 : 26.05.2013 klo 03:21:17

E u r o p o k a l !
FCB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Euer Hass ist unser Stolz


Vastaus #1741 : 26.05.2013 klo 03:58:47

Tuntuu niin saatanan hyvältä. Loistava kausi sai ansaitsemansa päätöksen.

Tässä vaiheessa ei osaa muuta sanoa.
Leka Harkko

Poissa Poissa


Vastaus #1742 : 26.05.2013 klo 08:24:01

Arjen antisankarista, Arjensankariksi Ylos

Robbenista huokui hillitön voitontahto läpi ottelun. Taisi olla aktiivisimpia FCB pelaajia hyökkäysalueella mistä kertoo lukuisat hassatut paikat.

Pakko hehkuttaa Martinezia. Eihän tuo edelleenkään ole 40 miltsin arvoinen, mutta lähellä on. Euroopan paras ankkurimies tällä hetkellä ja kaverissa on paljon samaa kuin siinä yhdessä patongissa jonka lähtö romutti muuan galactico joukkueen pelin 2000-luvun alussa. Ehkäpä Keisarillekik on jo selvää mikä on kahvia ja mikä ei...
madurita

Poissa Poissa


Vastaus #1743 : 26.05.2013 klo 08:48:02

Ihan hienot juhlat. Itse jäin kaipaamaan pelin loputtua kentälle stadort komisaaria ja saksanpaimenkoiraa.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1744 : 26.05.2013 klo 11:08:51

Onnittelut! Tämän kauden paras joukkue Euroopassa - FC Bayern München.

Kiitos. Sinun asiallisia kirjotuksiasi on aina mukava lukea. Siksi sinun kaltaisiltasi reiluilta miehiltä tulevat onnittelutkin noteeraan korkealle. Ylos

Ja näinhän se nyt on, kuten sanoit. FC Bayern München on tämän kauden paras seura Euroopassa ja todennäköisesti samalla maailmassa. Kuinka kauan valtakautta kestää, on sitten eri asia, mutta nyt nautitaan tästä täysillä.  Onhan tämä ollut aivan huikea kausi ja olen syvästi kiitollinen, että olen vielä tämän saanut kokea.  

Mediassa (varsinkin Suomessa) nostetaan aina Bayernin yhteydessä, seuraavassa lauseessa, voiton päivänäkin esiin ns. katkerat tappiot ja muistutetaan (tarkoituksella ja erityisesti) jostain häviöistä englantilaisjengeille, mutta ei vahingossakaan niistä monista hienoista voitoista, joita seura on taipaleensa varrella saavuttanut. Eilinen finaali oli järjestyksessä Bayernin 10. ja voitto 5. jo tässä kisassa ja semipaikkoja en ole edes laskenut.  

Mutta, ihan sama tällä hetkellä mitä meistä kateelliset suoltavat. Nyt on meidän vuoromme juhlia, muiden vuoro tulee taas aikanaan. Silloin on meidän vuoromme ottaa hattu päästä. Ja tehdään se, vaikka he eivät ikinä meille kunnioitustaan osoittaisikaan. Nyt kuitenkin nautitaan täysillä tästä upeasta hetkestä!

Olen onnellinen, kun olen saanut kokea kaikki Bayernin eurovoitot, lähtien vuoden -67 Cup-voittajien Cupista, joka siis on laskettava 5 Euroopan Cupin/CL-voiton lisäksi meriitteihin. Sitä seurannut 70-luvun huuma oli taianomainen. Eurooppa valloitettiin 3 kertaa peräkkäin, kuten Ajax oli juuri sitä ennen tehnyt. 2001 CL-finaali oli hermojaraastava revanssi pari vuotta aiemmalle huonotuuriselle tappiolle kalkkiviivoilla ja tarpeellinen terapiavoitto samalla, vaikka rankkarikisan jälkeen ja mahdollisimman niukasti tulikin. Hienoa, että sen saivat kokea pitkälti samat miehet, jotka olvat joutuneet pari kevättä aiemmin masentumaan. Erityisesti jäivät meleen Sammy Kuffuorin kyyneleet molempien em. finaalen jälkeen. Allegoria eiliseen iltaan tässä mielessä.

Vaikea on arvottaa näitä voitettuja finaaleja keskenään. Joukkueista rakkain minulle tulee aina olemaan se Kaiser Franzin 70-luvun jengi ja olikin upeata nähdä sen porukan ns. kapinallispoika (nyt jo toki aikamies :D) Paul Breitner isossa roolissa eilen avajaisissa. Oikean miehen olivat englantilaiset valinneet. Siitä ja näytelmän symboliikan ymmärtämisestä ja huikeista puitteista muutenkin heille suurkiitos.

Jos se sydämen joukkue minulle, pelaaja pelaajalta, onkin tuo muinainen jo mainittu 70-luvun porukka, niin ehkä kaikkien aikojen tasollisesti paras joukkue, on nykykaaderi. Ja Wembleyn voitto, tällaisen satumaisen kauden jälkeen, on ikuisesti sementoitu muistoihin. Jalkapalloilullisesti tämä on eräs kaikkien aikojen saavutuksista tässä kilpailussa, millekään seuralle. Voitot ensin välierissä parista Euroopan perinteisestä jättiläisestä ennenkokemattoman ylvoimaiseen tyylin ja hienon Dortmundin kukistaminen tiukassa finaalissa oli enemmän kuin varmaan kukaan uskalsi ennalta odottaa. Voitto oli hieno asia jo sinällään, mutta se tapa millä tämän kauden CL voitettiin, kruunasi kaiken. Viiden viimeisen matsin yhteismaalit olvat 13-1! Kysymys kuuluukin: saako tällaista enää koskaan kokea minkään seuran esittämänä? Joskus kaikki ennätykset lyödään, mutta olen jo ikämies.

Ei voi mitään. Tämä vetää nöyräksi näin herkässä tunnetilassa, jossa edelleen olen. Vielen Dank, Grossartige Bayern! Tuoppi        

    
« Viimeksi muokattu: 26.05.2013 klo 12:47:26 kirjoittanut Wanha futaaja »
Merte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Netzer


Vastaus #1745 : 26.05.2013 klo 12:49:06

Onneksi olkoon Bayernille! Dortmundille kävi niinkuin Suomelle jääkiekossa eli ratkaisuhetkillä vastustaja oli parempi. Bayernin kausi hakee kyllä Eurooppalaisen seurafutiksen tasolla vertaistaan ellei Stuttgart saa apuja taivaasta. Tulevaisuudessa toki olisi kiva muitakin Bundesliigaseuroja näitä pyttyjä nähdä nostelemassa.
Vavá

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Porco, Fogão, Blaugrana, Tusinaspurs


Vastaus #1746 : 26.05.2013 klo 13:03:11

Onnea ja älkääpä antako heti kusen nousta päähän. Surkeaa politiikkaa heittä Jupp Heynckes roskikseen tällaisen näytön jälkeen. Suunta ei voi olla kuin alaspäin, valitettavasti. Nauttikoon Bayern ja sen pelaajat tästä, sen he ovat ansainneet.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1747 : 26.05.2013 klo 13:08:55

Tulevaisuudessa toki olisi kiva muitakin Bundesliigaseuroja näitä pyttyjä nähdä nostelemassa.

Ilman muuta. Ylos
Lorenzo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: * * * *


Vastaus #1748 : 26.05.2013 klo 13:10:58

CL:n puolella muilla saksalaisilla ei ole mitään jakoa Bayernin ostaessa parhaat pois, samasta syystä liigakin tulee seuraavina vuosina menemään Müncheniin. Sen sijaan en ole edelleenkään vakuuttunut Bayernin vievän cupia tänäkään vuonna.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1749 : 26.05.2013 klo 13:29:03

Onnea ja älkääpä antako heti kusen nousta päähän. Surkeaa politiikkaa heittä Jupp Heynckes roskikseen tällaisen näytön jälkeen. Suunta ei voi olla kuin alaspäin, valitettavasti. Nauttikoon Bayern ja sen pelaajat tästä, sen he ovat ansainneet.

Tuo "heittäminen roskikseen" on kyllä liian vahvasti ilmaistu. Mitä kaikkea kulissien takana on tapahtunut, ei ehkä ihan kokonaan koskaan selviä, tai ehkä joskus Heynckesin muistelmissa, jos hän sellaiset kirjoittaa ja julkaisee. Pasi Rautiaisen tulkinta tapahtuneesta valmentajanvaihdoksesta saattaa hyvinkin olla aika lähellä totuutta. Don Jupp ei itsekään kauden alkuvaiheessa ollut täysin päättänyt mitä hän haluaa jatkossa tehdä ja Guardiola sattui olemaan vapaana, joten Bayern otti häneen yhteyttä varmstaakseen hyvän valmentajan Heynckesin seuraajaksi. Jupp täytti hiljattain 68 vuotta ja siinä iässä ja sellaisen rupeaman jälkeen kansainvälisessä jalkapallossa kuin mitä (ehkäpä ainoastaan) Heynckesilla on lyödä pöytään, voi jo kohtuullisesti ajatellen jäädä hyvin mielin eläkkeelle. Mies oli eräs Euroopan kaikkien aikojen maalinsylkijöistä pelaajaurallaan jo ja myös valmentajana saavuttanut suunnilleen kaiken mahdollisen. Ei hänellä ole enää tarvetta todistella kenellekään mitään. Näytöt on jo annettu. Ja huikeat sellaiset.

Totta kyllä, että tällaisen kauden jälkeen ei ylöspäin pääse ja samalla tasolla pysyminenkin on lähes yhtä mahdotonta peräkkäisinä vuosina. Ainakaan sitä ei kukaan ole vielä toistaiseksi onnistunut tekemään. Mutta, neljän vuoden sisään kolme kertaa CL-finaalissa. Ei se maitoa maahan kaada, jos välillä joku muukin menestyy. Ja ainahan takaa tullaan lujaa. Real Madrid, Barcelona, ManU, Juventus...tai joku näistä öljyrahoilla äkkiä pinnalle nostetuista seuroista. Mistä sen tietää. Dortmundkin varmaan taas jollain aikavälillä. Ehkä piankin.

Jupp Heynckes. Fantastinen jo pelaajana aikanaan. Don Jupp, eräs kaikkien aikojen valmentajista. Herrasmies. Hieno mies joka suhteessa. Meidän miehemme. Ikuisesti. Ylos
« Viimeksi muokattu: 26.05.2013 klo 13:31:29 kirjoittanut Wanha futaaja »

 
Sivuja: 1 ... 69 [70] 71 ... 83
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa