FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.02.2026 klo 12:24:08 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 83
 
Kirjoittaja Aihe: FC Bayern München 2012/13 - DER KÖNIG VON EUROPA!!!  (Luettu 182186 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #375 : 31.10.2012 klo 21:31:00

Avaus on tänään muotoa: Starke, Contento, Timppa, Boateng, Raffi, Can, Javi, Robben, Painonnostaja, Alaba ja Pizza.

Rotaatio pyörii. Katseet tänään keskikentälle, Emre ja Javi.

Kokoonpano ilmestyi juuri telkkariruudulle. Paitsi kentällä oleva miehistö, myös osittain itse ryhmitys vaikuttaa aika erikoiselta. Robben toimii kipparina. Auf Geht´s!
der bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha


Vastaus #376 : 31.10.2012 klo 23:55:30

En tähän hätään muista viime kausilta kuin yhden Demicheliksen, ja yhden van Buytenin kulmapotkumaalin.

http://www.youtube.com/watch?v=AmgRxfdQCmI
Kaakku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mia san mia


Vastaus #377 : 01.11.2012 klo 08:37:18


Tämä (mielestäni) kaikkien aikojen hienoin maali ei mene enää kategoriaan viime kaudet. Mutta sekin oli toki mielessä.

Miehestä puheen ollen. Robben oli kyllä eilisen pelin kuningas. Wanha Futaaja todennäköisesti komppaa jos sanon että oli kuin täysin uusi, parempi pelaaja. Tuntu isiltä kuin mies aikuistui hetkessä kapteeninauhan myötä.
De Souza

Poissa Poissa


Vastaus #378 : 01.11.2012 klo 10:37:12

Itseäni kiinnosti eilisessä erityisesti Emre Canin otteet ja ihan mukasti tuo kyydissä mukana pysyi. Olemuksessa on tuollaista Effenberg-/Ballackmaista (fyysistä) preesenssiä ja taitoahan kaverilla on. Mielestäni johtoportaalta hyvä peliliike olisi lainata nuorukainen kevätkaudeksi johonkin alemman puoliskon BL-jengiin tai 2. bundeksen kärkijoukkueissiin saamaan kokemusta kovista peleistä. Ensi kesänä sitten hyviltä pohjilta ottamaan isompaa roolia, kun Timotskukkikin poistuu ringistä.
Toldo02

Poissa Poissa


Vastaus #379 : 01.11.2012 klo 12:53:52

Ompas Bayernilla positiivinen hyökkäysongelma. Pizzarrokkin kun näyttää latovan maaleja mukavaan tahtiin paikan tullen.  Robben myös pelasi huikean pelin. Aiempi kommentti aikuistumisesta kuvaa hyvin hänen suorituksiaan. Tästä on hyvä jatkaa.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #380 : 01.11.2012 klo 13:23:29

Tämä (mielestäni) kaikkien aikojen hienoin maali ei mene enää kategoriaan viime kaudet. Mutta sekin oli toki mielessä.

Miehestä puheen ollen. Robben oli kyllä eilisen pelin kuningas. Wanha Futaaja todennäköisesti komppaa jos sanon että oli kuin täysin uusi, parempi pelaaja. Tuntu isiltä kuin mies aikuistui hetkessä kapteeninauhan myötä.

Jep. Komppaan ehdottomasti. :D

Ensimmäinen maali oli jo huikea näyte Robbenin pelaamisesta joukkueelle ja toki myös henkilökohtaisesta taidosta. Ja jatkoa seurasi läpi koko ottelun. Kapteeninnauha kasvatti, aikuisti, miestä aivan selkeästi. Hän kannusti omiaan, pelasi upeasti. Mara Kuusela sanoisi varmaan tähän, että: "Kertakaikkiaan!"

Alaba oli myös hyvä, eikä kukaan muukaan pettänyt, mitä nyt ehkä Timpan taklaukset nykyään ovat alkaneet entisestään myöhästyä. Oli hauska huomata, että Pizzakin pelasi ihan eri tyyliin, kun sai alusta asti ottaa vastuuta ja tehoja löytyi myös. Tuli  mieleen, ettei Bayern tälläkään kokoonpanolla Bundesligassa jalkoihin jäisi. Heynckesilla onkin nyt selvästi ns. positiivinen ongelma. Leveyttä kaaderissa tosin on hyvä ollakin, kun otteluruuhka painaa päälle ja loukkaantumisia valitettavasti tulee aina.

Mukava oli m yös eilen nähdä joukkueessa vallitseva hyvä henki. Kaikki riensivät onnittelemaan maalintekijää ja penkkikin reagoi voimallisesti. Myös nuoren Weiserin esitys oli lupaava. Poika antoi lähes välittömästi kentälle tuntuaan maalisyötönkin, vaikka maali lievänä paitsiona hylättiinkin. Seurasin hänen otteitaan viime kesänä nuorten kisoissa ja jo silloin yllätyin positiivisesti. Mutta miesten pelit ovat eri asia. Näkyy kuitenkin sujuvan ja pojalla riittää luonnetta. Hänestä vielä kuullaan.   
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #381 : 02.11.2012 klo 17:50:16

Itseäni kiinnosti eilisessä erityisesti Emre Canin otteet ja ihan mukasti tuo kyydissä mukana pysyi. Olemuksessa on tuollaista Effenberg-/Ballackmaista (fyysistä) preesenssiä ja taitoahan kaverilla on. Mielestäni johtoportaalta hyvä peliliike olisi lainata nuorukainen kevätkaudeksi johonkin alemman puoliskon BL-jengiin tai 2. bundeksen kärkijoukkueissiin saamaan kokemusta kovista peleistä. Ensi kesänä sitten hyviltä pohjilta ottamaan isompaa roolia, kun Timotskukkikin poistuu ringistä.
Ei muistu mieleen ainoatakaan Bayern-lupausta, joka olisi hapantunut penkillä. Kroos ehkä joutui hieman lyömään nyrkkiä pöytään, muttei sekään paljoa. Niinpä Can nähdään keväällä jossain hoffenheimissa vastuullisissa tehtävissä. Alabahan tuon reitin kävi, ja lopputulos oli kaikkien kannalta 10+.

Robbenin kehitys kuulostaa rohkaisevalta. Juuri noinhan sen pitikin mennä.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #382 : 03.11.2012 klo 00:15:09

Bayernilla menee tällä hetkellä hyvin. Kauden saldo on, paria kauneusvirhettä lukuunotamatta, täydellinen. Useimmiten on vieläpä voitto irronnut selkeällä erolla vastustajaan. Mutta kausi on pitkä, eikä kaikesta hyvästä huolimatta vielä ole  mitään oleellista voitettu. Tosin ollaan parhaalla mahdollisella tiellä, kaikilla mittareilla mitattuna ja sehän on hienoa.

Taannoin kirjoitin, että ihmettelisin suuresti, jos Frankfurt millään lailla uhkaisi Bayernia mestaruustaistelussa. Ja tänään katsellessani heidän otteitaan sarjajumbo Greuther Fürthiä vastaan, käsitykseni sai vahvistusta. Onhan Eintrachtin pelissä hyviä elementtejä, mutta myös suuria puutteita. Epätasaisuus pelistä toiseen ja jopa ottelun sisällä on Frankfurtin suuri ongelma. Sen lisäksi, ettei heidän kaaderinsa oikeasti ole niin laadukas kuin mitä sarjasijoituksesta voisi päätellä. Seura on vanha ja perinteinen ja hauska nähdä heidät taas ylimmällä tasolla, mutta on heillä vielä huipulle matkaa. Siis siihen, että vielä keväällä ovat sarjakärjen tuntumassa. Ei tule tapahtumaan.

Dortmund on reippaasti jäljessä BL-sijoituksessa tällä hetkellä, mutta jotenkin edelleen eniten pelkään heitä. Schalken lisäksi tietysti. Leverkusen tulee varmasti myös nousemaan ja heillä on varsin mielenkiintoinen kaaderi ja tietysti vielä Hyypiän Sami puikoissa. Siinä mielessä Bayern on toki etulyöntiasemassa, että muutamaan pistemenetykseenkin on varaa, jos eivät peräkkäin ala tulemaan. Takaa-ajajien sen sijaan on kuljettava voitosta voittoon mikäli mielivät saada pistejohdon kiinni.

Tulossa on seuraavaksi etukäteen ajateltuna hankala matsi Hampurissa. HSV tulee taatusti kovalla sykkeellä heti alusta ja kotiyleisö on varmasti mukana täysin keuhkoin ja perinteisin kuuluvin vihellyksin. Pohjoinen kohtaa Etelän. Enempää ei kai tarvitse sanoa. Uskon silti, että korjaamme pisteet siitä matsista, kunhan vain oma peli pysyy kasassa ja pää kylmänä. Hampuri ei ole missään nimessä huono joukkue, mutta laatua on silti Bayernilla enemmän joka osa-alueella. Silti, huonolla pelillä ei Hampurista pisteitä haeta. Ilmassa on jännitystä.   
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #383 : 03.11.2012 klo 11:58:17

Tänään on ihan pakko nostaa tuoppia eräälle kaikkien aikojen jalkapalloilijoista. Gerd Müller täyttää 67 vuotta. Sankari itse ei kuulemma, tapansa mukaan, juhli kuin perheen parissa. Ehkäpä kolmen vuoden päästä, kun tulee 70v täyteen, järjestetään isommat kemut. Sen mies totisesti on ansainnut.

Uli Hoenessin mukaan "Der Bomber" on tervetullut jäsen Bayernin organisaatiossa niin kauan kuin mies itse haluaa. Kunnianosoitus sekin Ulilta omalle vanhalle pelikaverille. Itse olen kiitollinen Gerd Müllerille paljosta, vaikea edes luetella kaikkea. Mutta mainittakoon kuitenkin se Ari Haanin jalkojen välistä Hollannin maalin uponnut kääntölaukaus Münchenin MM-finaalissa heinäkuun 7. 1974. Sitä tunnetta emme, me Saksan hienoa joukkuetta silloin kannattaneet miljoonat ihmiset, unohda koskaan.

Maalintekijöitä tulee ja menee ja ennätyksetkin rikotaan joskus. Minulle, puhtaasti maalintekijänä, on ja tulee aina olemaan yksi ylitse muiden: Gerd Müller. Herzlichen Geburtstag!

Edit. Toivottavasti Der Bomberin kunniaksi otetaan tänään täydet pisteet. :D   
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #384 : 03.11.2012 klo 18:36:20

Maalintekijöitä tulee ja menee ja ennätyksetkin rikotaan joskus. Minulle, puhtaasti maalintekijänä, on ja tulee aina olemaan yksi ylitse muiden: Gerd Müller. Herzlichen Geburtstag!
Sama. Müllerillähän oli vielä sekin erityispiirre, että se teki maaleja nimenomaan ratkaisupeleissä. Ja erikoisvartioinnissa se oli aina.
Münchner Kindl

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Sparta München


Vastaus #385 : 03.11.2012 klo 18:37:06


Tuoppi
Effenberg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bayern München


Vastaus #386 : 03.11.2012 klo 23:10:51

Aika jäätävä tuo Bayernin vierassaldo Bulissa tällä kaudella: 5 peliä 5 voittoa maaliero 15-0. Tämän päivän peli näytti ihan hyvältä ja maalit tuli loistavilla suorituksilla.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #387 : 03.11.2012 klo 23:14:56

Tämän päivän peli näytti ihan hyvältä ja maalit tuli loistavilla suorituksilla.
Niinpä. Müllerhän on syntynyt 89, ja joskus vuodesta 2000 lähtien DFB:n tekniikkakisoihin on kuulunut Kunstschuss, jossa tuota laukausta harjoitetaan. Taitohan ei tosiaankaan synny sattumalta, vaikka tsägälläkin joskus voi onnistua.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #388 : 04.11.2012 klo 11:51:50

Niinpä. Müllerhän on syntynyt 89, ja joskus vuodesta 2000 lähtien DFB:n tekniikkakisoihin on kuulunut Kunstschuss, jossa tuota laukausta harjoitetaan. Taitohan ei tosiaankaan synny sattumalta, vaikka tsägälläkin joskus voi onnistua.

Treenaamisesta puheenollen, selvästi oli myös erikoistilanteita harjoiteltu ja pientä parannustakin oli jo havaittavissa, vaikka se ei vielä tulostaululla näkynytkään. Nyt sentään oli jo olemassa kuvioita ja variaatioita, jotka ovat lähes kokonaan puutuneet kauden aiemmista matseista. Vieläkin on tekemistä tällä osastolla, mutta oikealla tiellä ollaan jo.

Thomas on ollut pirteällä pelipäällä oikeastaan koko kauden ja oli eilen hyvä ja juonikas läpi ottelun. Hänen 2-0 maalinsa oli oiva taidonnäyte miehen osaamisesta ja pelihuumorista. Maalitilanteet muutenkin eilen käytettiin järjellä ja maltilla hyväksi, ensimmäinenkin maali oli siitä hyvä esimerkki. Kroos katseli kaikessa rauhassa ja muut järjestivät itsensä  vapaaksi ja pelattaviksi. Schweinin viimeistely oli kliininen ja näyttävä. Ensimmäinen maali myös lopullisesti siirsi pelinhallinnan Bayernille. Sitä ennen mentiin päästä päähän ja Hampuri pelasi myös pirteästi. Kahdella ensimmäisellä maalilla, siis sillä miten ne syntyivät, oli ilmeisen suuri psykologinen vaikutus vastustajaan. Ne olivat niin suvereeneja taidonnäytteitä, että ne masensivat HSV:n yrityksen.

Peli oli lopulta helpompi kuin mitä etukäteen pelkäsin. Syy oli Bayernin pelaaminen taas omalla tasollaan ja itseluottamuksen paluu otteisiin. Robbenia ilmeisesti säästeltiin ensi viikon koitoksiin ja varmaan hyvä niin. Vielä kun saadaan Javi Martinez pelaamaan taitonsa edellyttämällä tavalla, niin alkavat palaset olemaan kohdallaan. Eihän Javi huonosti ole pelannut, mutta hyökkäyspäässä hänellä on paljon enemmän esitetävää kuin mitä toistaiseksi olemme nähneet. 
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #389 : 07.11.2012 klo 16:36:10

Viime viikonlopun eufoorisen liigapelin jälkeen tänään sitten Allianz Arenalla asettuu vastaan Lille. Ei helppo vastustaja, mutta ei mahdotonkaan. Robbenia lienee Hampurissa säästelty juuri tähän matsiin ja nyt sitten todennäköisesti mies päästetään irti kirmaamaan. Edellinen peli Lilleä vastaan Raanskassa oli tahmeata, työvoitto, joka kuitenkin otettiin. Eiköhän kotiyleisö siivitä joukkueen lentoon tänä iltana ihan eri tyyliin kuin pari viikkoa sitten. Nähdäänkö ihan samanlaista hurmosta kuin viime kaudella toisessa osaottelussa Zürichiä vastaan...hmm. tuskin sentään, vaikka en panisi hanttiin, jos peli sellaiseksi kääntyisi. :D

No, täytyy olla realisti ja toivoa kolmea pistettä kohtuullisella peliesityksellä. Kaikki sen yli on mukavaa bonusta. Nyt tästä matsista kotipisteet ja jatkopaikka on aika lähellä. Pikkuhiljaa illan edetessä kohti kick-offia jännitys nousee...
Wilhelm

Poissa Poissa


Vastaus #390 : 07.11.2012 klo 17:31:34

Laatujournalismia: http://www.iltasanomat.fi/mestarienliiga/art-1288514548069.html

"F-lohkossa on kolme joukkuetta kuudessa pisteessä: lohkoa johtaa Bate Borisov, ennen Bayern Müncheniä ja Valenciaa. Bayern München hävisi edellisen ottelunsa Lillelle 0-1 ja aikoo nyt saada revanssin ja kivuta lohkon kärkeen."
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #391 : 07.11.2012 klo 17:58:49

Laatujournalismia: http://www.iltasanomat.fi/mestarienliiga/art-1288514548069.html

"F-lohkossa on kolme joukkuetta kuudessa pisteessä: lohkoa johtaa Bate Borisov, ennen Bayern Müncheniä ja Valenciaa. Bayern München hävisi edellisen ottelunsa Lillelle 0-1 ja aikoo nyt saada revanssin ja kivuta lohkon kärkeen."

Tuo lienee ollut niin harras toive monelle Iltasanomien ns. journalistille, että pääsi lipsahtamaan ihan lehteen asti. Bayernin vähättely on perinteisesti ollut heidän keskuudessaan rakas kansallislaji ... :D

Pakko kuitenkin todeta, että muutaman viime vuoden aikana suhtautuminen Bayerniin ja saksalaisfutikseen ylipäätään on muuttunut suomalaismediassa huomattavasti asiallisemmaksi. Liekö syynä se, että vanha kaarti alkaa siirtymään eläkkeelle ja nuoret ennakkoluulottomammat miehet astuvat sijaan. Ja suomalaispelaajien myötä Bundesligaa seurataan meillä nykyään enemmän.
leederi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCB , Nati


Vastaus #392 : 07.11.2012 klo 21:32:06

Avaus tänään: Manu, Lahm, Dante, Boateng, Alaba, Javi ja Schweini, Arjen, Fronck, Müller, Pizza.

Hyvä että Pizzalle löytyy luottoa. Javi ja Schweini keskikentän pohjalla nyt muistaakseni ensimmäistä kertaa yhdessä avauksessa(korjatkaa jos muistan väärin) ja kk ylempi kolmikko näyttää tappavalta. Nyt on ainakin tulivoimaa kentällä. Robben ja Ribery toista kertaa avauksessa yhtä aikaa!
Rexxx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Dietmar Hamann & Bayern 2012-2013


Vastaus #393 : 07.11.2012 klo 21:42:52

Aivan ihana avari! Pisteet Pizzan avauspaikalle. Muutenkin mukavan pelaava kokoonpano, joka sopii näihin peleihin mainiosti.
De Souza

Poissa Poissa


Vastaus #394 : 07.11.2012 klo 21:46:29

Javi ja Schweini keskikentän pohjalla nyt muistaakseni ensimmäistä kertaa yhdessä avauksessa(korjatkaa jos muistan väärin)

Ovat nuo ainakin neljä kertaa yhdessä avanneet; pari kertaa bundesliigassa ja pari kertaa CL:ssä. Schweini&Luiz Gustavo -pari on toiminut pääsääntöisesti paremmin ja on oikeutetusti se ykkösvaihtoehto tällä hetkellä. Ylipäänsä 40 miljoonan spanskin otteet ovat olleet ainakin omasta mielestäni hieman vaatimattomia. Mutta ehkä tuo tuosta paranee, kun sopeutuu paremmin ja aikaa kuluu.
Rexxx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Dietmar Hamann & Bayern 2012-2013


Vastaus #395 : 07.11.2012 klo 22:16:19

Hyvinhän se lähti vihdoinki myös chämpis! GG
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #396 : 08.11.2012 klo 00:21:50

Kerrassaan upea, jopa historiallinen peli Bayernilta! Taisin kirjoittaa huumorimielessä ennen matsia, että toivottavasti joukkue saa lentävän lähdön otteluun ja heitin huulta jopa viime kauden Züric-pelistä Allianz Arenalla. Mutta, rehellisyyden nimissä, nyt ei tulosveto ihan osunut kohdalleen, vaikka hyvin optimistisesti olinkin laittanut rahaa tulokselle 4-1. :D

Peli saatiin aloittaa tämän hetken unelmakokoonpanolla ja tulosta syntyi. Lievästi sanoen! Ensimmäisen puoliajan esitys hakee vertaistaan Mestareiden liigan historiassa. Vain kerran aikaisemmin on mikään joukkue voittanut ensimmäisen puoliajan 5-0. Monaco teki tempun, oliko 2003? Tämän illan pelissä tehtiin myös Bayernin 300. kotimaali Europeleissä. Pizzarro sai kunnian värkätä kyseisen osuman.

Nuo olivat kuriositeetteja. Pääasia oli hieno voitto, jolla jo lähes varmistettiin jatkopaikka. Pari matsia on jäljellä, mutta eiköhän tässä seuraavaksi vain jännitetä saadaanko lohkon ykkössija.

Das war Wahnsinn heute Abend! Prosit! Ylos   
Siankasvattaja_31

Poissa Poissa


Vastaus #397 : 08.11.2012 klo 13:18:50

Jäi peli näkemättä, arvostaisin raporttia tai linkkiä pitkään koosteeseen.

Tietenkin kun ei peliä näe, tulee mahtavaa ilotulitusta taululle :(
Kaakku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mia san mia


Vastaus #398 : 08.11.2012 klo 13:27:14

Jäi peli näkemättä, arvostaisin raporttia tai linkkiä pitkään koosteeseen.

Tietenkin kun ei peliä näe, tulee mahtavaa ilotulitusta taululle :(

Pysy kaukana ratkaisupeleistä :)

Suosittelisin edelleen fcb.tv -tunnuksia. Peli oli juurikin sitä mitä tulos antaa ymmärtää. Lahm, Schweini, Robben, Ribery tekivät kaiken työn. Pizza teki maaleja. Müller mokasi kaksi avopaikkaa. Neuerilla oli tylsää.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #399 : 08.11.2012 klo 13:29:13

"Bilderbuchkombinationen mit wunderschönen Torabschlüssen" , kuului Jupp Heynckesin kommentti eilisestä esityksestä. Tällä erityisesti viitattiin häikäisevään ensimmäiseen puoliaikaan. Eipä tuohon ole juurikaan lisättävää.

Toinen puoliaika, ymmärrettävästi, oli aika erilainen. Saalis, joka jo oli plakkarissa, piti vain soutaa kotiin. Tietenkään ei ole  mitään järkeä, eikä edes mahdollista, vetää samalla höyryllä 90 minuuttia. Järkeä pitää olla myös siinä, ettei turhaan riskeerata kaikkia avainpelaajia ja niinpä Thomas, Schweini ja Ribery saivatkin katsella pelin lopun penkiltä. Tämä toki oli aivan perusteltua. Shaqiri ja Kroos sitä paitsi saivat näkyvää tuhoa aikaan ranskalaisten riveissä heti kentälle tulonsa jälkeen. Kroos pamautti maalinkin. Timoschuk tavoilleen uskollisena ehti napata kortinkin. Toki hänkin paikkansa täytti. Mies on mitä ilmeisimmin niin sydänjuuriaan myöten Bayernin mies, ettei Timppaa raaski koko matsia penkillä pitää. Vaikka miehen paras vauhti jo onkin hiipumaan päin. Ikä ei tule yksin. Minä, jos joku sen tiedän. :D  

Nyt on kyllä aikaa seesteinen olo kahden viimeisen matsin jälkitunnelmissa. Hampurissa jo pelattiin hienosti ja eilinen oli kruunu upealle viikolle. Kausi on pitkä ja varmasti takapakkiakin jossain vaiheessa tulee, mutta  nautitaan nyt näistä hetkistä.

 
Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 83
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa