Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #50 : 01.01.2013 klo 17:05:58 |
|
Reilun tunnin päästä siis pyörähtää pallo Ewood parkilla. Entisen Forest-legenda Ian Bowyerin pojan, ja itsekin Forest-taustaa omaavan, Gary Bowyerin muka-väliaikaisluotsauksessa olevat isännät ovat pelanneet kotonaan viimeiset neljä peliä voitoitta. Forest on aina ollut äärettömän antelias joukkue avittamaan muita jengejä näitten vähemmän mairittelevien putkien katkaisemisessa, näinköhän myös tänään.
Lainatoppari Elliott Wardin lainasopimus loppui eiliseen ja mies on jo palannut Norwichiin. Ei mikään menetys. Alan Hutton jätti sairastelun takia Palace-matsin väliin. Tänään miehen pitäisi olla taas mukana oikeana pakkina. Wardilta aukeavan toisen topparin paikan ottaa siis jompikumpi kaksikosta Halfrod - Ayala. Jermaine Jenaksella tänään "viimeinen käyttöpäivä" ennen lainan loppumista. Eipä taida mies matkassa mukana olla. Poissa samoin varmuudella toinen physioiden päivittäisasiakas Sam Hutchinson kuten koko alkukauden huilannut Jamaal Lascelles. Muuten pitäisi olla täysi paletti käytettävissä.
Leeds ja Palace matsien avauskokoonpano oli tismalleen sama, joten tänään nähtäneen hieman muutoksia. McLeish on kovasti hehkuttanut McGugania joten Lewis saanee tänään pitkästä aikaa mahdollisuutensa avauksessa. Jompikumpi kärjistä huilannee myös eli Cox lienee myös avauksessa. Keskikentällä nähtäneen muitankin vaihtoja McGuganin mahdollisen avauspaikan lisäksi. Kohtahan tuo nähdään.
Mainittakoon myös, että kakkosvahti Karl Darlow on lähtenyt uudelle, tällä kertaa kuukauden mittaiselle, lainapestille Walsallin.
EDIT: Ja kokoonpano näyttää tältä:
Camp, Halford, Ayala, Collins, Harding, Moussi, Guedioura, Lansbury, Reid, Cox, Sharp. Subs: evitmov, gillet, cohen, mcgugan, blackstock , maloney, majewski
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.01.2013 klo 17:24:54 kirjoittanut Tricky tree »
|
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #51 : 01.01.2013 klo 20:07:06 |
|
Forest on aina ollut äärettömän antelias joukkue avittamaan muita jengejä näitten vähemmän mairittelevien putkien katkaisemisessa, näinköhän myös tänään.
Nimenomaan näin. 3-0 tauluun ja täysin ansaitusti. Ei alkanut ruusuisesti McLeishin pesti. Ensimmäiset raportit paikan päältä kertovat Forestin olleen haluton ja surkea. Juuri tätä McLeish ja Fawaz kaipasivatkin kaiken sen parran pärinän jälkeen mitä tapaninpäivän illan tapahtumat ovat aiheuttaneet. Fanien möykkääminen ei tällä ainakaan vähene.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #52 : 04.01.2013 klo 08:30:09 |
|
22-vuotiaan laiturin Stephen McLaughlinin siirto Forestiin varmistui eilen. Derry Citystä noin 160 000 punnalla saapunut laituri solmi kolme ja puoli vuotisen sopimuksen Forestin kanssa. Ainakin ensi alkuun McLaughlin pelaa U21-jengin kanssa. Irkkuhan vietti viikon verran Forestin testattavana marraskuussa ja onnistui tuona aikana vakuuttamaan silloisen valmennusportaan. Nähtäväksi siis jää kuinka kelvollisena pelaajana nykyinen valmennus miehen näkee.
Valmennusportaassa on tapahtunut jo joitain muutoksia. McLeish on tuonut seuraan oman Brummies- ja Villa-aikojensa luottomiehensä Peter Grantin. Poislähtijöiden joukossa on ainakin Jimmy Floyd Hasselbaink. Toisen McClarenin seuraan tuoman kaverin, apulaismanageri Rob Kellyn tilanne on ilmeisesti vielä hieman auki, mutta ainakaan tuossa assistantin roolissa mies ei jatka, vaan tuo pesti on nimenomaan Grantin heiniä jatkossa.
Muuta kerrottavaa pelaajistosta on sen verran, että niin Jermaine Jenas kuin Alan Hutton ovat palanneet omistajaseuroihinsa. City Groundille taas ovat palanneet pahasti itsensä jo muutama viikko sitten Barnsleyn pelissä loukanneen Marcus Tudgayn lisäksi toinenkin Barnsley laina Jon Greening sekä Coventryssa maaleja liukuhihnalta mättänyt David McGoldrick. Adlene Guedioura puolestaan on matkannut afrikan mestaruuskisoihin, joten viime aikoina mainioisti esiitntynyt algerialainen on poissa käytöstä useamman viikon. Mielenkiintoista nähdä löytääkö McLeish Greeningille ja Goldielle käyttöä.
Siirtohuhuissa on esiintynyt liki suurinpiirtein jokainen McLeishin ajan pelaaja niin Villasta kuin Brumistakin, jotka eivät nykyisissä seuroissaan peliaikaa juurikaan saa. Näiden huhujen kanssa on syytä olla filtteri todella tiukalla. Lähtöpuolen huhuissa on tällä hetkellä oikeastaan ainoana Dexter Blackstock, johon Leeds ja Neil Warnock ovat iskeneet silmänsä. Dexilläkin olisi sopimus loppumassa ensi kesänä. Uutta sopimustarjousta miehelle on tehty, mutta ainakaan vielä ei ole mitään merkkejä ilmassa, että mies olisi nimeään papereihin raapustamassa. Haluja Dexillä jatkaa seurassa olisi, mutta palkan suhteen pyynti ja tarjonta eivät ole tainneet oikein kohdata.
|
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #54 : 04.01.2013 klo 22:47:35 |
|
Lykkyä pyttyyn miehelle. Osoitti sittenkin tämän syksyn aikana, että kyllä sieltä gangsta-ulkokuoren alta löytyy sittenkin ihan pelimies. Forest-näkökulmasta mies vain osoittautui yhdeksi lähihistorian pahimmaksi virheostokseksi. Kiitos loukkaantumisten, miestä paremmin kulloisenkin managerin aivoituksiin soveltuvien muiden hyökkääjien sekä pelin ulkopuolisten hölmöilyjen. (Huhujen mukaan mm. peuhaaminen Lee Campin vaimon kanssa ja tragikoominen nivelsiteiden rikkominen juostessaan pakoon jossakin nottinghamilaisgangstojen välienselvittelyssä)
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #55 : 05.01.2013 klo 22:15:24 |
|
Oldhamilta nekkuun Cupissa kotona 2-3. Oldham värkkäsi kolme maalia vartissa toisella puoliajalla. Fanien reaktiot ovat lähinnä huvittuneita ja vahingoniloisia. Taas hyvä syy ilkkua Fawazille ja McLeishille. Kova tulee olemaan urakka McLeishilla ja sääliksi oikestaan miestä käy. Kestääköhän miehen kupoli edes kauden loppuun. Kovin montaa toivojaa sen puolesta, että kestää, ei taida City groundin lehtereiltä tällä hetkellä löytyä.
|
|
|
|
Forester
Paikalla
Suosikkijoukkue: FC Kontu, Nottingham Forest, Suomi & Sumusaaret
|
 |
Vastaus #56 : 07.01.2013 klo 10:49:59 |
|
Cupissa olisi voitolla tullut seuraavalla kierroksella Liverpool City Groundille 
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #57 : 09.01.2013 klo 23:01:58 |
|
SkySportsin mukaan Lee Campille olisi kerrottu, että mies on vapaa jättämään seuran vielä tämän siirtoikkunan aikana ilmaissiirrolla.
Jos tämä totta on, niin sen on tarkoitettava sitä, että Fawazilla ja punapäällä on oltava jo uusi mies tolppien väliin tiedossa.
Campilla on sopimus katkolla ensi kesänä, eikä mies ole ollut kovinkaan halukas uutta allekirjoittamaan. Campin otteetkaan kentän puolella eivät ole olleet puoleentoista kauteen enää sillä tasolla mitä ne olivat kahden play-off kauden aikana. Monet ovat olleet sitä mieltä, että Camp ei enää täydellä sydämellä olisi mukana ollut kesän 2011 jälkeen kun Davies sai lähteä ja Campin itsensä siirto Swanseaan estettiin Forestin taholta.
Niin tai näin, jos tasokas korvaaja on jo katsottuna, niin mikäpäs siinä. Antaa kiukuttelevan Campin lähteä. JOS siis tasokas korvaaja on katsottuna...sehän tähän viime viikkojen soppaan vielä mausteeksi oikein passelisti sopisikin, että pistetään joukkueen ainoa mitat täyttävä maalivahti kilometritehtaalle ja tilalle hankitaan joku katsomaton kuwaitilais-kortti.
Saas nähdä kuinka tässä käy. Ylipäänsä on kierrellyt huhuja, joissa Forest ilmoittaisi vielä tälllä viikolla muutaman uuden hankinnan. Jäädän mielenkiinnolla odottelemaan.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #58 : 10.01.2013 klo 15:12:58 |
|
Ylipäänsä on kierrellyt huhuja, joissa Forest ilmoittaisi vielä tälllä viikolla muutaman uuden hankinnan. Jäädän mielenkiinnolla odottelemaan.
Ensimmäinen "uusi" mies tänään rinkiin mukaan. Elliott Ward palaa lainalla loppu kaudeksi. Eipä tuo Ward mitenkään erityisemmin vakuuttanut aikaisemmalla lainapätkällään, joka päättyi vasta reilu viikko sitten. Mutta eipä tuo puolustuspää mitenkään runsaudenpulastakaa kärsi, joten ihan OK, että sinnekin ringin levennystä saadaan. Mieluummin olisin nähnyt jonkun sellaisen kasvon, joka selvästi olisi puolustusta vahvistanut.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #59 : 10.01.2013 klo 18:59:18 |
|
Seuraavaa miestä sisään; Chileläinen laitapakki Gonzalo Jara loppukauden mittaiselle lainalle West Bromwichista. McLeishin mukaan Huttonia yritettiin saada takaisin, mutta mies ei ollut enää kiinnostunut championshipista, vaan haluaa kytätä paikkaa valjusta.
Mitä noihin huhuihin Campista tulee, niin paikkansa taitavat pitää. Mies treenasi tänään ykkösjoukkueen sijaan U21-jengin kanssa ja Karl Darlow kutsuttiin takaisin Wallsallista. Tainut siis suunnitelmat uuden maalivahdin suhteen mennä ainakin väliaikaisesti mönkään. Itsehän toivoisin, mikäli Darlow ylihuomenna Posh-peliin tolppien väliin marssii, että poika siinä matsissa onnistuisi ja saisi jatkaa tolppien välissä vaikka hamaan tappiin asti. Ei vain oikein vaikuta teolta, joka sopisi todelliset karvansa paljastaneen Fawazin tyyliin. Eiköhän tuonne joku kalliimpi ja nimekkäämpi kaveri kuitenkin vielä hankinta, pelasi Darlow ne pelit mitä mahdollisesti on tarjolla vaikka kuinka hyvin.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #60 : 11.01.2013 klo 16:46:17 |
|
Siellä on sitten ankara kaupankäynti päällä Birminghamin laituri Chris Burkesta. Kaksi tarjousta ilmeisesti olisi tukalassa taloudellisessa tilanteessa oleva Brums jo hylännyt. Tarjousten väitetään olleen jotain 300-500 k:n luokkaa.
Ihan kelpo pelurihan tuo Burke olisi, etenkin tilanteessa jossa näitä laitapelaajia ei juurikaan joukkueessa ennestään ole.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #61 : 13.01.2013 klo 12:30:15 |
|
Kolmannella (tai neljännellä, miten kukakin nämä nyt laskee) yrittämällä McLeishille avausvoitto Forest-managerina. Posh nurin maalein 2-1. Forest ollut selvästi niskan päällä ja paikkoja riitti tuhlailtavaksi asti. Vaikka vastassa oli "vain" Peterborough, on kuitenkin syytä huomioida, että Posh oli ennen eilistä hyvässä vedossa, neljä voittoa aikaisemmista viidestä liigamatsista. Karl Darlowlta hyvä esitys, vaikkei mihinkään tositöihin joutunutkaan. Majewski otteun paras pelaaja, vaikka tuhlasikin pari loistavaa maalipaikkaa. Ottelun kaikki maalit tulivat kulmapotkuista. Forest muuten tainnut tehdä puolentoista kauden aikana kulmureista ennen tätä 2 maalia, eli tuo määrä tuplaantui. Eli jos jotain hyvää muuten niin mainion Andy Reidin (sivussa loukkaantumisen takia kuukauden päivät) poissaolosta haluaa hakea, niin olkoon se sitten se, että tehot kulmureista paranivat heti huomattavasti kun pikkupatukka ei ole niitä antamassa Penkillä oli eilen muutama mielenkiintoinen nimi. Greening pääsi jopa kentällekin asti, saattaap siis tosiaani olla, että McLeish kokeneelle ketulle löytää käyttöä, etenkin nyt kun Guedioura on kotimantereellaan neppailemassa. Matt Derbyshirekin oli pitkästä aikaa pukenut forest-paidan päälleen. Tähän tosin vaikutti se, että Dexter Blackstock loukkasi itsensä edellispäivän harjoituksissa. Penkillä istui myös 18-vuotias keskikenttämies Jack Blake. Eilisen maalit tästä: http://www.youtube.com/watch?v=xdGWoK2vu9YBlackstockin loukkaantumisen laadusta ei ole sen tarkempaa tietoa. Jotkut salaliittoteorialaiset uskovat, että kyseessä on "muka"-loukkaantuminen ja miehen Leeds-siirron julkistaminen on vain ajan kysymys. Ensi lauantaina kauden toinen East midlands derby, Prideless parkilla.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #62 : 14.01.2013 klo 18:52:42 |
|
Robbie Findleyn ura Forestissa on ohi. Miehen sopimus purettiin tänään. Täydelliseksi pannukakuksi jäi jenkin visiitti Englannissa. Mies kärsi loukkaantumisista oikeastaan koko ajan eikä päässyt missään vaiheessa oikein muutenkaan sinuiksi lädipalloilun kanssa.
Parempaa jatkoa kaverille.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #63 : 16.01.2013 klo 18:54:16 |
|
[ xx. Khalid Al- Rashidi 25 v 185 cm  Kuwaitin maajoukkuevahti. Ei vielä missään nimessä varmasti Forestin pelaaja. Pesti voi kaatua vielä työlupa-asioihin. Jos työlupa heltiää, lienee alussa luvassa maahan ja pelityyliin totuttelemista reservien mukana ja penkillä istumista. Niin tai näin, jos tasokas korvaaja on jo katsottuna, niin mikäpäs siinä. Antaa kiukuttelevan Campin lähteä. JOS siis tasokas korvaaja on katsottuna...sehän tähän viime viikkojen soppaan vielä mausteeksi oikein passelisti sopisikin, että pistetään joukkueen ainoa mitat täyttävä maalivahti kilometritehtaalle ja tilalle hankitaan joku katsomaton kuwaitilais-kortti.
Fawaz twiittailee, että Al-Rashidille oli hellinnyt toisella yrittämällä nyt sitten työlupa. Sillä lailla. Jos siirto tosiaan toteutuu ja kaksikolla Darlow - Al-Rashidi mennään, niin toivoa sopii, että Darlow on se kehen luotetaan ainakin aluksi. Ainakin niin kauan kun McLeish, ei Fawaz, on sitä mieltä, että kuwaitilaiskassarin voi sinne tolppien väliin iskeä. Jos Al-Rashiidi näyttää sen työluvan saavan, niin miksei sitten Bader Al-Mutawakin. Eli Fawazin twiittiä Baderin suhteen odottevissa seuraavaksi? EDIT. Al-Rashidin siirto varmistettu Forestin nettisivuilla Joku kuwaitilaisjournalisti, joka twiittasi aiemmin päivällä Al-Rashidin saaneen työluvan kertoo myös, että Baderille ei työlupaa irronnut nytkään.
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.01.2013 klo 20:00:34 kirjoittanut Tricky tree »
|
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #64 : 17.01.2013 klo 18:01:55 |
|
Ja lisää sirkusta: Ennen Al-Hasawien tuloa chairmanina toiminut ja sittemmin jonkun sortin Forest-lähettilään virkaa toimittanut Frank Clark on lähtenyt seurasta. Aikanaan seuraa myös pelaajana ja managerina edustaneen miehen vanavedessä on poistunut myös pitkään seuran pääscouttina toiminut Adam Burt.
Vahvistusta seuran sivuilla tälle ei vielä ole, mutta muutamakin seuraa lähellä oleva journalisti näin kertoilee omilla netti-sivuillaan. Alex McLeishillä ei kuulemma ole mitään tekemistä näiden "poistojen" kanssa.
Clark kuului toki johtokuntaan, mutta muuten miehen homma oli lähinnä kosmeettinen. Burt sen sijaan oli todella tärkeässä roolissa ja mies on tehnytkin vuosien saatossa hyvää työtä pejaajatarkkailu ja -hankinta rintamalla. Ensimmäinen itselläni heräävä ajatus on, että kaksikolla on mennyt sukset ristiin Fawazin kanssa ja ovat katsoneet paremmaksi pakata kamansa. Toivottavasti Burtin kohdalla ei ole kyse siitä, että Fawaz haluaa ja aikoo ottaa suurempaa roolia pelaajahankintojen suhteen.
Onko näissä tapahtumissa mitään sen ihmeempää dramatiikkaa, se jää nähtäväksi. Mutta kyllähän nämäkin tapahtumat "kivasti" joukon jatkoksi viimeisen kuukauden hullun myllyyn menee.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #65 : 18.01.2013 klo 00:27:33 |
|
ja nyt lähti Chief executiven tittelillä toiminut Mark Arthur. Doughtyn aikana Arthur oli käytännössä vastuussa koko homman pyörittämisessä. Viimeiset päätökset teki Doughty ja rahat tulivat myös siltä suunnalta, muutoin Arthur oli se, joka käytännössä hommaa johti.
Fanien silmissä Arthur oli suurinpiirtein Saatanasta seuraava. Doughtylle ja varmasti myös Forestille Arthur oli kuitenkin mies paikallaan. Miehen piheydestä ja suorastaan koomisia piirteitä saaneista pelaajasiirto- sekä pelaajasopimusneuvotteluista voidaan olla montaa mieltä. Mutta miehen ammatitaito oli yksi suuri vaikutin siihen, että seuran kulut saatiin ykkösliiga-aikana järkevälle tasolle ja toimintaa muutenkin järkeistettyä ja pidettyä edes jonkunlaisessa kuosissa Forestin palattua Championshippiin.
Kuwaitilaisten tulon jälkeen kukaan ei oikein tuntunut tietävän, mikä miehen rooli seurassa oli. Tiesikö sitä oikein itsekään.
Nyt on sitten oikeastaan koko Doughtyn ajan esikunta ja seurarakenteet Burtin ja Arthurin lähdön jälkeen revitty rikki. Fawaz voi siis alkaa rakentamaan sitä omaa Forestiaan.
Mitähän vielä seuraavaksi tapahtuu? Kun Fawaz on nyt näemmä päässyt vauhtiin, niin mitä vaan voi melkeinpä odottaa.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #66 : 24.01.2013 klo 08:19:49 |
|
Lee Camp siirty Norwichiin loppukauden mittaisella sopimuksella. Siirrostahan ei Forest kuittaa penceäkään siirtokorvausten muodossa, sillä Campille kerrottiin pari viikkoa siiten, että mies on vapaa etsimään itselleen uuden seuran.
Kiitokset vuosista Forestissa ilman muuta. Tärkeä hahmo championship-paluu-kaudella ja vielä tärkeämpi lenkki seuraavan kahden kauden play-off kausissa. Viime ja tämä kausi eivät enää olleet sitten lähelläkään sama tasoa, mutta ilman muuta miehellä on mahdollisuus päästä Norwichissa jopa pelaamaan John Ruddyn ollessa sivussa koko loppu kauden.
Ennen viime viikonlopun Derby-matsia McLeish ilmoitti Karl Darlown olevan number one loppukauden ajan. Saas tosiaan nähdä tuleeko Fawazilta painetta heittää Al-Rashidi tolppien väliin jo heti ensimäisestä Darlown virheestä. Toistaiseksi nuorukainen on selvinnyt pelaamistaan kahdesta pelistä hyvin. Ennemmin tai myöhemmin niitä virheitä kuitenkin takuulla tulee ja silloin mitataan sekä pojan itsensä, että ennen kaikkea McLeishin kantti.
Derby-peli tosiaan oli ja meni. 1-1 tasuri oli ihan tyydyttävä tulos, mutta paikkansa Forestilla oli pelissä napata täysikin pistepotti. Derby oli mielestäni todella aneeminen ja pässien tasoitusmaalikin syntyi Simon Gilletin kardinaalimunauksesta, sekä Danny Collinsin junioritason pelinlukemisesta.
Siirtohuhuissa vahvimmin tällä hetkellä Brumsin laituri Chris Burke, Millwallin kärkimies Darius Henderson sekä Southamptonin laitapakki Danny Cox. Ensimmäinen ja jälkimmäinen olisivat selkeitä vahvistuksia nykymiehistöön, Hendersonkin toki hyvä pelaaja ja McLeishin tyyppinen iso ja vahva junttura hyökkäyspäähän, mutta onko 31-vuotias chämppäritason kärkimies fiksu hankinta tulevaisuuden kannalta? Lisäksi pelaajana liian samantyyppinen Dexter Blackstockin kanssa. Mahdollista onkin, että Blackstock olisi siis kaupan. Tiettävästi Leeds edelleenkin tarkkailee miehen tilannetta.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #67 : 24.01.2013 klo 22:57:20 |
|
Hendersonkin toki hyvä pelaaja ja McLeishin tyyppinen iso ja vahva junttura hyökkäyspäähän, mutta onko 31-vuotias chämppäritason kärkimies fiksu hankinta tulevaisuuden kannalta?
Hendersonin siirto varmistui sitten tänään. Sopimus vain tämän kauden loppuun, eli onhan tämä siis itseasiassa näin tehtynä fiksu hankinta.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #68 : 25.01.2013 klo 08:23:02 |
|
Eikä ole Dexter lähdössä mihinkään. Mies allekirjoitti eilen neljän ja puolen vuoden! sopimuksen.
Eiköhän loppukauden hyökkäysarsenaali ole nyt sitten tässä. Itseäni ainakin tyydyttää. Monipuolinen ja laaja kalusto kaikenkaikkiaan.
Blackstockin sopimuksen, Campin poistumisen, Cohenin jo aikaisemmin syksyllä rustaamaan jatkosopparin ja Reidin tietyn pelimäärän toteuduttua automaattisesti voimaan tulevan jatkon myötä riveissä on enää kolme merkittävää pelaajaa joiden kontrahti on katkolla tulevana kesänä. Näistä Radoslaw Majewskin kanssa on jo neuvoteltu ja mies on jo kerinnyt yhden tarjouksen hylätäkin. Polakki on itse kertonut hylänneensä pöydällä olleen vuoden mittaisen jatkopahvin. Omien sanojensa mukaan Radi haluaisi kernaasti jatkaa Forestissa, mutta jatkon olisi syytä olla pidempi kuin vain vuoden. Sort it out Fawaz! Simon Gilletille sorvattiin alunperinkin viime kesänä vain vuoden soppari. Paikkansahan mies on ilman muuta täyttänyt, mutta onko herra kuitenkaan McLeishin ja Fawazin mieleen? Uskoisin, että parhaimmassakin tapauksessa Gilletin mahdollisesta jatkosta päätetäänkin vasta kesän korvilla, kun ensi kauden sarjataso on selvillä Lewis McGugan onkin sitten tapaus erikseen. Lewis putosi SODin kuvoista syksyyn mittaan, eikä McLeishkaan ole ainakaan toistaiseksi miehelle käyttöä löytänyt. Vähän on sellainen värinä ilmassa, että tämä oma kasvatti on usean viimeisen mahdollisuutensa jälkeen lopulta käyttänyt sen oikeasti vihon viimeisen tsäänssisä.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #69 : 25.01.2013 klo 22:35:22 |
|
Turhia miehiä ovesta ulos: Matt Derbyshire loppukaudeksi lainalle Blackpooliin ja Brendon Moloney ilmaissiirrolla Bristol Cityyn. Moloneyn sopimushan olisi ollut myös katkolla ensi kesänä, siksi ei siis siirtokorvaustakaan pyydetty.
Derbyshitesta ei jaksa enää mitään edes sanoa, Moloneysta sen verran, että toivottavasti kaveri saa uransa vihdoin kunnolla käyntiin. Ihan kelpo pelaajahan Moloney on, ei sitten kuitenkaan aivan tarpeeksi hyvä taistelemaan kunnolla vakipaikasta Forestin pelaavassa kokoonpanossa.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #70 : 28.01.2013 klo 11:09:03 |
|
0-3 dunkkuun kotona Watfordilta. Huonostihan Forest pelasi, mistään umpisurkeudesta ei kuitenkaan voida puhua. Watford vaan oli liian hyvä. Toki yksittäisten pelaajien suorituksista löytyy niitä todella kehnojakin esityksiä. Esimerkiksi kippari Danny Collins oli jälleen aivan kuutamolla. Mies ei ole oikein vakuuttanut koko kautena ja viime aikoina herra on ollut joukkueessa se selvästi heikoin lenkki. Oliskohan aikaa kokeilla toppariparina vaikkapa kaksikkoa Ward-Halford. Ayala kun ei tunnu pysyvän kasassa.
Muutama päivä aikaa Fawazin ja McLeishin tuoda niitä haluamiaan vahvistuksia sisään. Tähän löyhästi liittyen muuten "hauska" kommentti McLeishiltä männä viikolta City Groundin nurmen kunnosta; Lumi- ja vesisateet ja Trentin poikkeuksellisen korkea vedenpinta ovat tehneet kentän pinnasta mahdottoman pelata mitään pikunättiä syöttöpeliä. Sillä lailla. Syyhän se on tuokin tietysti siirtyä pelamaan McLeishille tutumpaa perseroiskintaa. Eiköhän ne mahdolliset hankinnatkin siis tule olemaan tehty tätä silmällä pitäen. Hendersonhan jo tuohon muottiin sopii oikein hyvin.
Kyllä tää kausi rupeaa olemaan melko pitkälti taputeltu, jossei nyt jotain aivan ihmeellistä tapahdu. Ja rehellisesti sanottuna mitään edes orastavia merkkejä moisesta ei kyllä ole ilmassa.
|
|
|
|
TeDiPi
Poissa
Suosikkijoukkue: N.F.F.C.
|
 |
Vastaus #71 : 28.01.2013 klo 15:27:48 |
|
Olipahan surullista katsottavaa puolustuksen osalta tuo Watford peli. Darlow on mies(poika) paikallaan.
|
|
|
|
Tricky tree
Poissa
|
 |
Vastaus #72 : 01.02.2013 klo 10:57:16 |
|
Eipä ollut suurta liikehdintää Forestin kohdalla siirtoikkunan sulkeutumispäivänä. Ainoa merkittävä uutinen eiliseltä oli Majewskin jatkosopimus. Puolalainen virtuoosi jatkoi sopimustaan kolmella ja puolella vuodella.
Aikaisemminkin Forestissa jokunen vuosi sitten piipahtanut Posh-tähti George Boyd oli jo siirtymässä Forestiin, mutta siirto peruttiin ilmeisesti Fawazin toimesta viime metreillä, jonkun mitättömän medicalissa löytyneen nyanssin takia. Muista mahdollisista virityksistä ei ole meikäläisen silmiin ja korviin mitään konkreettista kulkeutunut.
Jotkut tahot kertoilevat tälle päivälle silti olevan odotettavissa ison uutispommin. Pitkin viikkoa on huhuiltu McLeishin ottaneen yhteen Fawazin kanssa siirtopolitiikasta ja nyt tämä hiljaisesti sujunut siirtoikkunan viimeinen päivä ja Boydin siirron romuttuminen olisivat olleet skotille viimenen pisara. Huhutaan, että mies lähtisi tänään lätkimään.
Ei edes yllättäisi, on tämä sellaista sirkusta ollut viime aikoina. katsotaan nyt mitä päivä tuo tullessaan.
|
|
|
|
joe
Poissa
Suosikkijoukkue: .
|
 |
Vastaus #73 : 05.02.2013 klo 14:14:25 |
|
Jotkut tahot kertoilevat tälle päivälle silti olevan odotettavissa ison uutispommin. Pitkin viikkoa on huhuiltu McLeishin ottaneen yhteen Fawazin kanssa siirtopolitiikasta ja nyt tämä hiljaisesti sujunut siirtoikkunan viimeinen päivä ja Boydin siirron romuttuminen olisivat olleet skotille viimenen pisara. Huhutaan, että mies lähtisi tänään lätkimään.
http://www.nottinghamforest.co.uk/news/article/nffc-alex-mcleish-part-company-639565.aspxJa sieltähän se sitten tuli... aivan käsittämätöntä perseilyä.
|
|
|
|
Forester
Paikalla
Suosikkijoukkue: FC Kontu, Nottingham Forest, Suomi & Sumusaaret
|
 |
Vastaus #74 : 05.02.2013 klo 14:26:49 |
|
Ei hyvää päivää... Saa nähdä mihin kaikki vielä johtaa.
|
|
|
|
|
|