• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

HS:n juttuidea: Laulutreenit Musiikkitalon kuoron vetäjän kanssa

Aloittaja kuusysi, 02.09.2012 klo 15:27:17

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

euroflex

Sama edellisiin.Reagointi täältä lantavarpaitten alueelta eionnistu muutaman päivän varoitusajalla...

sauhunen

Jos/kun homma tosiaan jatkuu niin 100% varmuudella jatkossa mukana. :ylos:

Perusveijo

Painetussa lehdessä mainostettiin, että "katso video laulajista osoitteessa hs.fi/videot". En ainakaan itse tuolta sitä löydä. ???

Rehellinen mustalainen


SMJK

Ensimmäisten "treenien" konkreettinen take-away Tapani Länsiön suunnalta jo huomiseen otteluun.

Maammelaulu lauletaan kuulemma monen ammattilaisenkin osalta väärin. Huutomerkkeihin päättyvät rivit lauletaan viimeisen merkin vaatimalla tavalla painokkaasti, eikä tasaisena pitkinä venytyksinä:

Lainaa
    Oi maamme, Suomi, synnyinmaa,
    soi, sana kultainen!
    Ei laaksoa, ei kukkulaa,
    ei vettä rantaa rakkaampaa,
    kuin kotimaa tää pohjoinen,
    maa kallis isien!

mr T

Yleisin moka johtuu sanojen väärin ymmärtämisestä. Tarkoitus on kehoittaa sanaa Suomi soimaan, ei todeta sen soivan. Jälkimmäinen puuroutuu siansaksaksi "sooooijsaaana kultainen".  

Zorbas

Lainaus käyttäjältä: mr T - 06.09.2012 klo 15:56:41Yleisin moka johtuu sanojen väärin ymmärtämisestä. Tarkoitus on kehoittaa sanaa Suomi soimaan, ei todeta sen soivan. Jälkimmäinen puuroutuu siansaksaksi "sooooijsaaana kultainen".

:D Jep, tunnustan! En toki ole varmaan koskaan aikuisena noita Maamme-laulun sanoja nähnytkään ja kun sen lapsena on aikoinaan väärin opetellut, niin niinhän sen aina vetää.

En tosin edelleenkään ymmärtänyt, mitä "Huutomerkkeihin päättyvät rivit lauletaan viimeisen merkin vaatimalla tavalla painokkaasti" tarkoittaa. Ja ei, en saanut koskaan laulusta vitosta parempaa numeroa...

Edit: en edes tiedä, onko se Maammelaulu vai Maamme-laulu...


Savon keisari

Niin, ja se on sana eikä, toisin kuin usein kuulee laulettavan, Saana (Käsivarressa sijaitseva tunturi), jota kehotetaan soimaan.

Tresor

Lainaus käyttäjältä: Perusveijo - 06.09.2012 klo 10:01:53


Aika pienellä chanttiporukalla liikkeellä :D



Kai noi on capoja huomenna?

Hyvä projekti ja ehdottomasti mukana, jos vain saadaan treenit julki nopeammin. Oletan kyllä, että ei ollut kiinni kuusysistä, vaan Hesarin väestä.

erno

#85
Lainaus käyttäjältä: mr T - 06.09.2012 klo 15:56:41
Yleisin moka johtuu sanojen väärin ymmärtämisestä. Tarkoitus on kehoittaa sanaa Suomi soimaan, ei todeta sen soivan. Jälkimmäinen puuroutuu siansaksaksi "sooooijsaaana kultainen".  

Finlandia-hymnissä suurin osa Suomen aktiivikuoroistakin laulaa "ja ettet taipunut sa sorro nalle" ja "yönuuhka karkoitettu on jo pois". Tarkka lausunta tietyissä nuottikuvioissa on yllättävän hankalaa, vaikka mennään äidinkielellä.

Savon keisari

Kertoo vain ihmisten junttimaisuudesta, että Finlandiaa ehdotetaan vakavissaan kansallishymniksi, vaikka ei huomattavasti yksinkertaisempaa Maamme-lauluakaan osata kunnolla.

Mateush

Lainaus käyttäjältä: Savon keisari - 06.09.2012 klo 20:02:06
Kertoo vain ihmisten junttimaisuudesta, että Finlandiaa ehdotetaan vakavissaan kansallishymniksi, vaikka ei huomattavasti yksinkertaisempaa Maamme-lauluakaan osata kunnolla.

:o

Oishan toi hienoa osaa vetää kunnolla Maamme-laulu ja lisäksi vielä Finlandia-hymni.

Tästä mallia:

http://www.youtube.com/watch?v=jaKko3VGAnY

Joo, on siis se Haaviston kampanjan video, mutta hienosti vedetty!

Syöttöharhojen maailma

Lainaus käyttäjältä: sauhunen - 02.09.2012 klo 19:17:49
Onko kuoronjohtaja mahdollisesti Tapani Länsiö? Jos kyllä niin kyseessä on hieno mies joka on kova seuraamaan futista ja vittuilemaan klassisen musiikin piireille :tuoppi:

Lainaa
"Suomalaiset eivät voi olla huonompia laulajia kuin englantilaiset. Futiksessa on ehkä sitten vielä tekemistä."

Tapani on jo äidinmaidossa saanut kosketuksen brittiläiseen jalkapallokulttuuriin?



Rehellinen mustalainen

Se edellinen eli toistaiseksi ainut kerta oli sellasta youtube-sulkeista, että en ihmettelisi, jos tuota katsottais ripiitillä pari tuntia seuraavissa treeneissä.


Seth Abladen bokserit



Rehellinen mustalainen

SMJK:n fb:

[uutinen]Laulutreeneistä kiinnostuneet: pistäkää kalenteriin päivät 4.5, 18.5. ja 1.6. Silloin harjoitellaan 13:30-15:00 Valko-Venäjä-matsia varten, paikkana Helsingin musiikkitalo. Lisäinfoa tulossa vielä lähempänä ajankohtaa.[/uutinen]

Lainaaja sen verran vielä tarkennusta, että 18.5. lauletaankin T-talolla osoitteessa Töölönkatu 28, mutta 2 muuta kertaa sitten Musiikkitalolla

Via Dolorosa

Lainaus käyttäjältä: Rehellinen mustalainen - 19.03.2013 klo 11:49:16
SMJK:n fb:

[uutinen]Laulutreeneistä kiinnostuneet: pistäkää kalenteriin päivät 4.5, 18.5. ja 1.6. Silloin harjoitellaan 13:30-15:00 Valko-Venäjä-matsia varten, paikkana Helsingin musiikkitalo. Lisäinfoa tulossa vielä lähempänä ajankohtaa.[/uutinen]


Pitää laittaa ylös, voisin tulla myös lauleskelemaan.


labomba_80


Tresor

#99
Ehdottomasti mukana, tosin eka kokoontuminen osui Ruotsin-matkan päälle, mutta kahdessa seuraaavassa.

Naisjutut-topikin kausikorttilaisille tiedoksi, että kulttuurisesti valveutuneisiin laatutsirbuloihin tekee varmasti vaikutuksen, jos kertoo olleensa Tapani Länsiön johtamissa lauluharjoituksissa. Moni kuoroharrastaja antaisi mitä vain tästä tilaisuudesta. Vaikka useimmille meistä Tapani taitaa olla Kuka vittu -tason julkimo.