Loistavaa Iiirot!!!! tärkeät pisteet!! kyl ol tps vaesuuu...

Olihan Tepsi vaisu, varsinkin lopussa, mutta täytyy muistaa, että kaksi jätkää lensi pihalle ja kentälle vaihdettu kakkosvahti oli vahvasti ratkaisemassa ottelua. On aika uskomatonta, että tuomari, joka ottelussa piiparoi onnistuu lähes järjestään sekoittamaan viheltämänsä pelit. Vaikka nytkin vihelletty pilkku oli selkeä seuraus käsivirheestä, maalivahdin ulosajo selkeä seuraus pallon käsiin ottamisesta kuudentoista ulkopuolella ja suurin osa keltaisista ihan oikeutettuja, niin tuomarin suorituksesta ja todella sekalainen ja oikeastaan surkea kuva. Jos heti alkuun olisi ottanut tiukan linjan ja pitänyt sen niin ehkä peli ei olisi lähtenyt lapasesta?
Pallo-Iirot esiintyi lähes täydellisesti uusiutuneena sitten Tampereen reissun ja kokoonpano toimi vallan mainiosti. Ehkä kirkkaimpana onnistuneena vetona Urmsonin nostaminen keskikentän pohjalta kärkeen, tuloksena kaksi maalia.
Äijänsuon hornankattilan paine tuntuu olevan vierailijoille liikaa, kahdessa Iirojen kotiottelussa jaettu jo kolme punaista, vaikkakin aivan aiheellisesti.
Tappio oli kuulemma TPS:lle ensimmäinen pariin vuoteen A-junnuissa. Jos näin on niin joukkue oli Raumalla todella huono, kuriton, ylimielinen ja ansaitsi tappionsa.
Seuraavaksi raumalaiset matkustavat koristamaan vierassaldoaan Rovaniemelle. Lunta, jäätä, jäkälää, muutama poro ja toivottavasti kolme pistettä.'
e. kerrataanpa vielä pelin kulku kiinnostuneille
Ensimmäisellä puoliajalla Iirot pääsi yhden miehen ylivoimalle, kun TPS:n maalivahti nappasi pallon hyppysiinsä rangaistusalueen ulkopuolella. Hän ilmeisesti hämääntyi kentälle maalatuista amerikkalaisen futiksen viivoista. (jefulle noin yleensä

) Jo ennen tuota Iirot hukkasi rangaistuspotkun, joka oli seurausta käsivirheestä. Kotijoukkue vetäytyi kuitenkin tauolle johdossa, kun Urmson puski etutolpalta kulman varmasti reppuun.
Iirot pelasi ylivoimalla melkoisen varmasti ja TPS:lle ei montaa paikkaa siunaantunut. Varsinkin laitapakkien juoksuvoima oli monesti liikaa turkulaisille. Ottelu ratkesi Urmsonin toiseen osumaan, jossa hän kärpän lailla haistoi kakkosmaalivahdin epäröinnin. Kellon tikittäessä jo täyttä aikaa, Nico Rinne vasemman pakin ominaisuudessaan esitti varsinaisen paraatimarssin. Hän hemmotteli yleisöä lähtemällä vimmattuun kuljetukseen puolesta kentästä ja lopulta sijoittamalla nahkakuulan mittatilaustyönä etualakulmaan. Eurogoals-kamaa. Tuossa vaiheessa TPS pelasi jo kahden vajaalla, heidän kapteeninsa näytettyä varsin hyvää esimerkkiä ja vitistyään itsensä punaisen välähdyksen saattelemana suihkuun.
Kokonaisuudessa TPS:lle ei pitäisi jäädä mutisemista, mutta muutama tuomarin ratkaisu saattaa kismittää. Ensimmäisellä puoliajalla Markkulaa vedettiin melkoisen railakkaasti sukkaan sivurajalla ja nousseen keltaisen sijasta punainen ei olisi ollut huutava vääryys. Muutenkin tuomarin linja oli epätasainen.