FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
04.10.2025 klo 09:57:54 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 71 [72] 73 ... 130
 
Kirjoittaja Aihe: A-poikien SM  (Luettu 497003 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #1775 : 27.04.2010 klo 10:51:30

Runkkaan klubilakanoissa ja puhun taas paskaa.

Parhaat a-junnujengit vääntävät tasaisesti miesten 3-divarijoukkueiden kanssa. Kakkosen jengeiltä alkaa tulla sitten jo järjestään käkättimeen.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #1776 : 27.04.2010 klo 11:37:34

Asiallisille perusteluille jälleen kerran "Ylos" Topikista toiseen ja aina, mutta varmasti: Mystis ottaa hattuunsa niin ihanasti :)
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #1777 : 27.04.2010 klo 11:59:44

Asiallisille perusteluille jälleen kerran "Ylos" Topikista toiseen ja aina, mutta varmasti: Mystis ottaa hattuunsa niin ihanasti :)


Katsopas vammainen jossain välissä kun Medo-leikekirjasi hypistelyltä ehdit vaikkapa alkuun rakkaan HJK:si a-junnujen harjoituskauden tuloksia 2010. Jos haluat lisävalaistusta, niin tutustu vaikkapa Suomen Cupin ottelutuloksiin viime vuosilta, jolloin junnut olivat vielä cupissa mukana. Väite siitä, että nollanelonen pärjäisi Ykkösessä pelkillä omilla junnuilla on taas niin yksiselitteisen naurettavaa Putkiaivo-Udia, varsinkin kun klubin lahjakkaimmat a-junnut ovat nostaneet kytkintä havaittuaan Antti Muurisen nimeä kantavan lasikaton tulevan vastaan kehityksessä.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #1778 : 27.04.2010 klo 12:35:43

Ketkä seuraavista TPV:tä vastaan kentällä olleista pelaajista ei ikänsä puolesta mahdu A-junnuihin:
Tomas Karike 1990
Henri Lehtinen 1991
Matias Koskimäki 1991
Valtteri Moren 1991
Mikko Sumusalo 1990
Alexander Ring 1991
Nikolai Alho 1993
Juuso Rantanen 1990
Duarte Tammilehto 1990
David Ramandingaye 1989
Jarno Parikka 1986
Zakaria Kibona 1990
Johannes Westö 1991
Fisnik Gerxhaliu 1992

Vastaus: 7 pelaajaa 14:sta voisi pelata vielä a-junnuissa. Viisi kaveria on vuotta vanhempia ja siihen päälle edarin Parikka ja Sumusalo (-90), jotka hakivat pelituntumaa ressuista. Nuorista ainoastaan Ramadingaye on muita vanhempi. Avauksessa oli 7 a-junnuikäistä. A-junnujen parhaimmiston ja 04:n heikoimpien kaverien välillä ei juurikaan tasoeroa ole, joten jopa Mystiksen tasoinen kaveri ymmärtänee, että joukkue voisi koostua pääosin a-junnuista ja muutamasta kokeneemmasta, vaikkapa 89-90-syntyneestä, pelaajasta. Kuten se jo nyt ilman edarin pelaajia käytännössä onkin.

Väite siitä, että nollanelonen pärjäisi Ykkösessä pelkillä omilla junnuilla
Ota tuosta porukasta omat kasvatit Parikka ja Ramadingaye pois, niin jäljelle jää pelkkiä omia junnuja. Ainoastaan Kibona on muualta jengiin nyt siirtynyt ja hänkin edelleen siis junnuikäinen. Miksi ei muka pärjäisi ???

HJK:si a-junnujen harjoituskauden tuloksia 2010. Jos haluat lisävalaistusta, niin tutustu vaikkapa Suomen Cupin ottelutuloksiin viime vuosilta, jolloin junnut olivat vielä cupissa mukana.
Johtuisikohan siitä, että parhaat a-junnut pelaavat 04:ssa ???

Mutta sääli tosiaan, että parhaat ovat seurasta lähteneet. PK-35 ja kumppanit vievät 6-0 jengiä ja sarjapaikan säilyttäminen on käytännössä mahdotonta.
« Viimeksi muokattu: 27.04.2010 klo 13:05:04 kirjoittanut Töps »
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #1779 : 27.04.2010 klo 12:44:23

Parhaat a-junnujengit vääntävät tasaisesti miesten 3-divarijoukkueiden kanssa. Kakkosen jengeiltä alkaa tulla sitten jo järjestään käkättimeen.
Pallohonka pelaa miesten Kakkosta. Tässä lyhyt yhteenveto:
"Joukkue vaihtui viimevuotisesta paljon. Ryhmään nostettiin rohkeasti nuoria pelaajia seuran omista akatemia-joukkueista. Muutama pelaaja siirtyi pallohonkaan myös muista joukkueista. Tiivis harjoituskausi on sujunut pääsääntöisesti hyvin ja tiukan työnteon merkeissä. Muutamat loukkaantumiset sekä useat maajoukkuekomennukset ovat välillä pitäneet pejaajia pois joukkueharjoituksista.

Pallohongan joukkueessa on tällä hetkellä kymmenkunta eri ikäkausimaajoukkueen(-92,-93.-94) pelaajaa. Seura on erittäin ylpeä näin suuresta määrästä.
"

Kepes voi varmasti laittaa vielä tarkempaa tietoa. Keski-ikä tällä Kakkosen miesten joukkueella on varmasti 18-v pinnassa.

« Viimeksi muokattu: 27.04.2010 klo 12:46:03 kirjoittanut Töps »
Guaje

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kamaran vartaloharhautus


Vastaus #1780 : 27.04.2010 klo 21:40:08

Töpsiä sen verran puolustaen, että esim. Interin "farmiseura" Sinimustissa (2.div) on koko joukkueessa 6 EI a-junnua joten siinä on vähän pakkokin mennä jo junnuporukalla. Tuloksista en sitten tiedä, mutta yritystä on ainakin...
sammyx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS


Vastaus #1781 : 27.04.2010 klo 22:07:53

Pallohongan vanhin pelaaja on 88 syntynyt. Loput ovat A-junnuja tai nuorempia.
I am the answer

Poissa Poissa


Vastaus #1782 : 27.04.2010 klo 22:46:14

Oman arvioni mukaan ASM:stä löytyy vuosittain ehkä 1-2 joukkuetta, jotka voisivat säilyttää paikkansa Kakkosessa. Junnujengit kehittyvät yleensä puolen vuoden tai vuoden aikana huomattavasti enemmän kuin miesten porukat, joten kevättalviset harjoitushöntsyt eivät muutkin puutteet huomioon ottaen heijasta optimaalisesti sarjojen välisiä tasoeroja. Luonnollisesti huomioin kuitenkin nämä kohtaamiset pitkässä juoksussa mielipidettä rakentaessani.

Sen sijaan Kolmosessa säilyisi varmasti lähes kaikki ne porukat, jotka säilyttävät paikkansa myös ASM:ssä. ASM:n top5-joukkueet taistelisivat kärkisijoista Kolmosessa ja BSM:nkin parhaat joukkueet säilyttäisivät paikkansa Kolmosessa.

Tiukassa olisi Klubi 04:nkin säilyminen Ykkösessä, jos pelkillä junnupelaajilla pelaisivat. Parhaimmillaankin alempaa keskikastia, sanoisin. Honka on ainoa seura, jonka juniorituotanto voi tulevaisuudessa riittää Ykkösen pelaamiseen junnupitoisella joukkueella, nyt se vaatisi vähintäänkin liigassa pelaavat kaverit mukaan. 04:n ikärakennehan on muotoutunut sarjan mukaan - Kakkosta on pelattu huomattavasti nuoremmalla porukalla kuin Ykköstä. Pallohonka edustaa ikärakenteeltaan enemmäkin alkuperäistä Klubi 04:ää; pelaajat pääosin 16-18-vuotiaita, joille Kakkonen on oikea taso. PK:n tuotantokoneisto ei ole niin vahva kuin Klubin tai Hongan, ja puhtaasti junnuista koostuvan nipun vuosittainen rakentaminen Kakkosen tasolle olisi erittäin haastava tehtävä.
« Viimeksi muokattu: 27.04.2010 klo 22:47:39 kirjoittanut I am the answer »
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #1783 : 27.04.2010 klo 23:14:57

Niinpä, Kakkosessa jengissä voi olla mukana vielä b-junnujakin, mutta Ykkösen tasolla vain harvassa tapauksessa. Ja ilman yhtään kokeneempaa pelaajaa Ykkönen olisi todennäkoisesti kaikille liian kova sarja. Mutta kuten sanottua, muutaman tällaisen avulla pelaaminen on a-junnujen kärkiseuroille realistista. Taloudellisesti se ei vain sitä helpolla ole.
Kepes

Poissa Poissa


Vastaus #1784 : 27.04.2010 klo 23:44:11

Tässä nyt jotain lisätietoa Pallohongan joukkueesta.

Kuten sammyx totesi, joukkueen "virallisesti" vanhin pelaaja on kapteeni Paularinne (-88). Kuitenkin pelaajia edustuksesta voi tulla ja tuleekin erinäisistä syistä (loukkaantumiset, pelikiellot Liigassa ym.), jolloin Paularinne ei välttämättä ole enää vanhin.

Mutta pääasiassa kausi menee junnupelaajilla, joita on seuraavasti:

-94: 3
-93: 8
-92: 7
-91: 1
-88: 1

Siitä sitten joku laskemaan keski-ikää.. Lisättäköön, että näistä 20:sta pelaajasta 13 pelaa säännöllisesti eri junnumaajoukkueissa, ja jos Väyrysen laskee vielä mukaan niin 14.

Joukkueen tavoitteena ei kuitenkaan ole vain säilyminen Kakkosessa, vaan olla oman lohkonsa kolmen parhaan joukossa ja olla sarjan paras farmijoukkue. Onnistuuko tämä sitten pelkillä junnupelaajilla selviää syksymmällä, itse tähän uskon.
torino

Poissa Poissa


Vastaus #1785 : 28.04.2010 klo 08:24:37

Pallohongan ensimmäisen sarjapelin avauksessa 6 - 7 edariryhmän pelaajaa.
Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #1786 : 28.04.2010 klo 08:55:37

Kiitokset Kepesille :)
Ja aikamoista jossitteluahan tämä on, sillä sarjajärjestelmän uudistus tekee kohta sen, että Kakkosen Uudenmaan lohkossa pelaa 04 + Pallohonka. Siihen päälle vielä HIFK, FC Espoo, AC Vantaa, LoPa ja vaikkapa Futura, PKKU, Käpa ja City Stars niin saadaan aikaiseksi todella mielenkiintoinen sarja. Ja vieläpä hyvin junnupainotteinen. Toivottavasti uudistuksen myötä myös junnupainotteisuus pysyy vähintään samana kuin nyt. Vanhemmat jäähdyttelijät voivat sitten pelata sitä Kolmosta :)
Yuri Dick

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Judge Bean


Vastaus #1787 : 28.04.2010 klo 12:04:03

"Ota tuosta porukasta omat kasvatit Parikka ja Ramadingaye pois, niin jäljelle jää pelkkiä omia junnuja. Ainoastaan Kibona on muualta jengiin nyt siirtynyt ja hänkin edelleen siis junnuikäinen. Miksi ei muka pärjäisi?

Viilataan hieman pilkkua,eli Zaka ei ole junnuikäinen.Ja eikös Dave tullut Klubiin B-junnuna Kasiysistä,samaan aikaan kuin Ojala VJS:stä ja Aksu Espasta?Vai muistanko tuon väärin.
« Viimeksi muokattu: 28.04.2010 klo 12:07:15 kirjoittanut Yuri Dick »
Herra.YE

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Marco Stiepermann


Vastaus #1788 : 28.04.2010 klo 12:57:05

"Ota tuosta porukasta omat kasvatit Parikka ja Ramadingaye pois, niin jäljelle jää pelkkiä omia junnuja. Ainoastaan Kibona on muualta jengiin nyt siirtynyt ja hänkin edelleen siis junnuikäinen. Miksi ei muka pärjäisi?

Viilataan hieman pilkkua,eli Zaka ei ole junnuikäinen.Ja eikös Dave tullut Klubiin B-junnuna Kasiysistä,samaan aikaan kuin Ojala VJS:stä ja Aksu Espasta?Vai muistanko tuon väärin.
Dave tuli klubiin nuorempana b junnuna Hongasta, Ojala vanhempana b:nä, Pelvas jo c junnuna.
Enrique

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #1789 : 28.04.2010 klo 15:52:59

dave on ihan kasiysin kasvatti, pelasi siellä lähes B-junnu ikään asti
erzinkebab

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK!


Vastaus #1790 : 28.04.2010 klo 15:59:57

Parhaat a-junnujengit vääntävät tasaisesti miesten 3-divarijoukkueiden kanssa. Kakkosen jengeiltä alkaa tulla sitten jo järjestään käkättimeen.
JJK:n A-junnut (1. div) pelasi kaksi ottelua FCJ Blackbirdiä vastaan (2.div) voittaen ensimmäisen 2-0 ja toinen kamppailu päättyi 0-0 tasatulokseen.
Herra.YE

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Marco Stiepermann


Vastaus #1791 : 28.04.2010 klo 18:25:36

dave on ihan kasiysin kasvatti, pelasi siellä lähes B-junnu ikään asti
Kasvatti toki, c junnu vuodet Hongassa, josta sitten Klubiin.

fusse

Poissa Poissa


Vastaus #1792 : 28.04.2010 klo 20:42:49

Kannattanee myöskin muistaa se että pk-seudun divarit ovat astetta kovempaa luokkaa muuhun maaran verrattuna suuren massan takia.
ref

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi


Vastaus #1793 : 30.04.2010 klo 14:42:10

Tänään Pyynikillä Ilves-Inter klo 17.30, katsomossa toivottavasti vapun kunniaksi paljon porukkaa. Ylos
Yourworstnightmare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham


Vastaus #1794 : 01.05.2010 klo 03:38:11

Tänään Pyynikillä Ilves-Inter klo 17.30, katsomossa toivottavasti vapun kunniaksi paljon porukkaa. Ylos

1-1
Ilves johti vielä 5min ennen loppua, mutta Inter tuli tasoihin kun Ilveksen nuorin kaveri menetti pallon pahassa paikkaa ja Inter iski vastaiskusta maalin.

Muuten kaikin puolin tasainen matsi, jossa molemmilla oli paikkansa. Interin puolustuspään neppailu oli kostautua pisteiden muodossa, mutta Ilveksen koko joukkueen puolustuspelaaminen oli sen verran heikkoa, että Inter pääsi iskemään monesti vastaiskuista ja vaarallisesti.

Tuomarien piuhojen pituudelle Ylos
« Viimeksi muokattu: 01.05.2010 klo 03:39:17 kirjoittanut Yourworstnightmare »
andyman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tre GB, welcome stadi mut mikähän seura?


Vastaus #1795 : 01.05.2010 klo 20:21:17

Toisen jakson kattelin ja aika nuoria taisi olla molempien kaverit, B-junnuja? Tosiaan Ilveksellä iski ihme paniikki lopussa ja lahjoittivat pari pojoa tai siis yhden naapurille ja yhden yhteiskassaan...Yritystä kyllä oli , mutta välissä melkoista roiskimistakin neppailun lisäksi... jotenkin oli pallo pois kontrollista. Oiskohan harjoiteltu pienessä tilassa?
the_Smack

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: haka, arsenal


Vastaus #1796 : 02.05.2010 klo 15:12:55

FC Haka-j Honka 3-0(1-0)
fiblu

Poissa Poissa


Vastaus #1797 : 02.05.2010 klo 17:43:37

HJK - P-Iirot 10-1 (5-0)
ref

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi


Vastaus #1798 : 02.05.2010 klo 20:10:30

Toisen jakson kattelin ja aika nuoria taisi olla molempien kaverit, B-junnuja? Tosiaan Ilveksellä iski ihme paniikki lopussa ja lahjoittivat pari pojoa tai siis yhden naapurille ja yhden yhteiskassaan...Yritystä kyllä oli , mutta välissä melkoista roiskimistakin neppailun lisäksi... jotenkin oli pallo pois kontrollista. Oiskohan harjoiteltu pienessä tilassa?
No ei Ilveksellä ainakaan kovin montaa B-junnua ollut. Ellen ihan väärin muista, niin avauksessa ei ollut yhtään ja penkiltä tuli kaksi, joista toinen 95-syntynyt Gullit Zolameso. Avauksessa oli kaiken lisäksi 91-syntyneitä (eli "vanhempia" a-junnuja) ainakin 5-6.
Big Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit, Vasurijengit


Vastaus #1799 : 02.05.2010 klo 20:59:22

KuPS-FC Viikingit 0-1

 
Sivuja: 1 ... 71 [72] 73 ... 130
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa