FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.12.2025 klo 17:17:48 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 207 [208] 209 ... 218
 
Kirjoittaja Aihe: Valioliigan televisionti (MTV Sport)  (Luettu 912111 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
JM

Poissa Poissa


Vastaus #5175 : 25.01.2016 klo 10:56:07

Arsenal-Chelsea selostushan alkoi huikealla tavalla, kun Taivainen kertoi lähetyksen alkuun tuomarin (!) tilastoista kattavasti... :D Alas
Pallopoika23

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Saksa, Manchester United


Vastaus #5176 : 25.01.2016 klo 11:58:02

Eikös se ollut Vaivainen joka kasuaalisti mainitsi myös persraiskausotteen jossain matsissa?
Se oli Kaj Kunnas radion jääkiekkokierroksella.
Edmundo

Paikalla Paikalla


Vastaus #5177 : 25.01.2016 klo 11:59:01

Se oli Kaj Kunnas radion jääkiekkokierroksella.

Se oli Taivainen Valjukierroksella.
sisäpuolinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man City


Vastaus #5178 : 25.01.2016 klo 12:22:17

Kaksi edellistä Arsun peliä olen katsonut ja molemmissa Vaivainen ollut selostamassa. Täytyy kyllä ihmetellä jos meinaavat Viasatille tuon tilastoihmeen roudata ensi kaudella. Sen lisäksi, että selittää näitä 20 vuotta vanhoja ``ketääneikiinnostatilastoja`` niin keskittyy myös haukkumaan pelaajat ja tuomarit viimeistään ensimmäisen vartin aikana. Eiliseltä hyvä esimerkki, kun Arsun Campbell pääsi laukomaan alkuminuuteilla (Courtois muistaakseni torjui) niin eikös tämä seppä ole jo tuomitsemassa kaveria yhden vedon perusteella. Tai edellisessä Stoke - Arsenal pelissä, jossa mies lyttäsi erotuomari Craig Pawsonin ilman minkäänlaista syytä. Todella rasittava tapaus.

Tämän kauden tuota vielä kuuntelen suuren alkoholimäärän avittamana, mutta ensi kaudella menee töllö kiinni joka pelissä, missä tuo pässi on selittämässä jotain diipadaapaa.
« Viimeksi muokattu: 25.01.2016 klo 13:27:06 kirjoittanut sisäpuolinen »
Kikkailija

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, Ilves FS


Vastaus #5179 : 25.01.2016 klo 12:48:57

Itseäni Tilasto-Taivaisessa häiritsee eniten täydellinen tilannetajun puute (liittyy varmaan yleiseen virkamiesmäisyyteen).
Tästä yksi esimerkki, peliä en valitettavasti muista: Kulmapotkun jälkeen aukeaa nopea vastahyökkäys, joka päättyy laukaukseen ja maailmanluokan torjuntaan => koko tämän ajan herra on jauhanut (ennen kulmaa aloittamaansa) tarinaa kulmapotkutilastoista. Pallo on veskarin käsissä, ennen kuin Taivainen havahtuu ja toteaa "Siinä oli kyllä maali todella lähellä". Ymmärrän että tilastoja käytetään taustoittamaan ja elävöittämään hiljaisempia hetkiä, mutta ajoitukset ovat kyllä pahemman kerran pielessä. Selosta sitä peliä ja jos luet paperista niin nosta edes välillä katse ruutuun että tiedät mitä siellä kentällä tapahtuu!
Dickov

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MCFC


Vastaus #5180 : 25.01.2016 klo 12:50:40

keskittyy myös haukkumaan pelaajat ja tuomarit
Eilisessä pelissä esim. Flaminin vedoista kuittailtiin noin 4-5 kertaa liikaa. Eikä se ollut hauskaa edes ekalla kerralla.
nozick

Poissa Poissa


Vastaus #5181 : 25.01.2016 klo 13:02:49

Kaksi edellistä Arsun peliä olen katsonut ja molemmissa Vaivainen ollut selostamassa.
Taivainen on kaiken lisäksi täysin puusilmä (tai siis näkee tilanteet ihan eri tavalla kuin minä). Tuntuu että kaverilla on käytössä 16-tuumainen mustavalkoinen matka-TV, mistä hän peliä sivusilmällä seurailee.
Nando

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Salon Wilpas, LFC


Vastaus #5182 : 25.01.2016 klo 13:19:21

Jotenkin tuntuu, ettei tilasto-vaivainen edes ymmärrä jalkapallosta juuri perustuularia enempää ja esittää asiantuntevaa jauhamalla tunnin verran tilastoista jokaisessa ottelussa. Muutenkin älyttömän ärsyttävää, kun ei voi pitää turpaansa kiinni kahta sekuntia koko ottelun aikana. Tuo nyt tuntuu olevan kotimaisten selostajien helmasynti muutenkin, ihan jatkuvalla syötöllä pitää olla äänessä. Taivainen sopii kendon pariin ihan ok hyvin, mutta jalkapallossa liki sietämätön. Vähän sama, jos Antti Mäkinen tulisi selostamaan. Änärin puolella ihan hyvä, vaikka vähän huutaakin siihen mikkiin. Futiksessa olisi todennäköisesti aivan järkyttävää kuultavaa.

Brittiselostuksen tunnistaa yleensä heti, kun sattuu sellaiselle matsille kääntämään. Ja ihan siitä syystä, että viiteen sekuntiin ei välttämättä kuulu selostusta ollenkaan. Siellä ymmärretään, että se tv:n ääressä peliä seuraava henkilö todennäköisesti ymmärtää lajista itsekin jotain ja annetaan seurata tapahtumia ilman jatkuvaa päälle huutamista. Suomessa selostajat ottavat ihan liikaa roolia. Eivät kaikki, mutta suurin osa.
Pläkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset


Vastaus #5183 : 25.01.2016 klo 13:46:53

Virkkunen sen sijaan ei saa läheskään tarpeeksi hehkutusta. Oli aivan tulessa koko viikonlopun matseissaan ja teki kyllä hienoa työtä taas kerran.
Edmundo

Paikalla Paikalla


Vastaus #5184 : 25.01.2016 klo 13:53:24

Virkkunen saisi puolestani selostaa kaikki ottelut, jos vaan ääni kestäisi. Ja Jouni Heinonen takaisin!
Pläkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset


Vastaus #5185 : 25.01.2016 klo 13:55:37

Virkkunen saisi puolestani selostaa kaikki ottelut, jos vaan ääni kestäisi. Ja Jouni Heinonen takaisin!
Bundesta selostava Pepe "Vitun" Jürgens olisi loistava hahmo Viasatille ensi kaudeksi. Analyyttinen, mutta jaksaa innostua vaikka millaisista tilanteista. Myös hiljaisuuden käyttämisen mestari ja ymmärtänyt sen, että puhuminen on hengittämistä eikä silkkaa huutoa.
ex-adriano

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Karnevalistinen kannattajatyyli


Vastaus #5186 : 25.01.2016 klo 16:16:38

Bundesta selostava Pepe "Vitun" Jürgens olisi loistava hahmo Viasatille ensi kaudeksi. Sopivasti höperö, mutta jaksaa innostua vaikka millaisista tilanteista.

Korjasin.
maakato

Poissa Poissa


Vastaus #5187 : 25.01.2016 klo 17:50:35

Jotenkin huvittavaa, että samalla firmalla voi olla Suomen paskin sekä maan paras futisselostaja.
Pallopoika23

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Saksa, Manchester United


Vastaus #5188 : 25.01.2016 klo 19:09:52

Se oli Taivainen Valjukierroksella.
Kunnaksen raiskausmöläytys sai mediassa enemmän huomiota.

Niin, brittiselostajat ymmärtävät olla hiljaa aivan kuten tennis- ja golfselostuksissa. Suomalaiselostajat puhuvat paljon, sillä se on selostamisen perustehtävä, he ovat sen oppineet radiokolleegoiltaan. Radiossahan pitää puhua paljon.

NHL:ssä alkuperäiselostus on hunajaa, Mäkinen on hyvä selostamaan kiekkoa, onhän sentään ex-junnupelaaja.
Del Atletico
Vastaus #5189 : 25.01.2016 klo 20:11:25

Vähän sama, jos Antti Mäkinen tulisi selostamaan. Änärin puolella ihan hyvä, vaikka vähän huutaakin siihen mikkiin. Futiksessa olisi todennäköisesti aivan järkyttävää kuultavaa.



Minusta se Kuusinen joka Viasatilla selostaa, kuulostaa ihan Mäkiseltä. Huomaa kyllä mistä on vaikutteet otettu..
Pumba

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Therese Johaug


Vastaus #5190 : 25.01.2016 klo 20:51:35

Vähän sama, jos Antti Mäkinen tulisi selostamaan.

Kyllähän Mäkinen jonkun pelin aikanaan Urheilukanavalle selosteli. Vieiran kulliläpsyttelyt Anelkan kanssa nevöföget.
Kyseessä oleva

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #5191 : 25.01.2016 klo 21:20:20

Taivainenhan lyttäsi taannoin kaatuneiden muistopäivänkin jossain selostuksessaan toteamalla, että kyseisenlaisia seremonioita on Valioliigassa aivan liikaa, melkeinpä joka kierroksella ja ne menettävät täten täysin merkityksensä.

Voisi kokeilla laskea seuraavassa Taivaisen selostamassa pelissä tilastonippeleiden kokonaismäärän. Laitahan Juha wikipediat ja statistiikkasivut tulille.
Giantkilleri

Poissa Poissa


Vastaus #5192 : 25.01.2016 klo 21:50:11

Taivainenhan lyttäsi taannoin kaatuneiden muistopäivänkin jossain selostuksessaan toteamalla, että kyseisenlaisia seremonioita on Valioliigassa aivan liikaa, melkeinpä joka kierroksella ja ne menettävät täten täysin merkityksensä.

Niin no, Armistice day -muistohetkeä on vietetty kohta sata vuotta 1 ms:n miljoonien uhrien muistoksi ja myöhemmin päivä on laajentunut kattamaan muitakin sotia.
Icarus666

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, Leyton Orient, sympathy for Aston Villa


Vastaus #5193 : 25.01.2016 klo 22:44:31

Muutenkin tuntuu, että Taivis lukee forumia vähän liikaakin, ainakin forumismejä mies viljelee joka kerta kuten louhikkokosketusta.
Toldo

Poissa Poissa


Vastaus #5194 : 25.01.2016 klo 23:46:07

Eilisessä pelissä esim. Flaminin vedoista kuittailtiin noin 4-5 kertaa liikaa. Eikä se ollut hauskaa edes ekalla kerralla.

Virkkunen syyllistyy kyllä täysin samaan. Epäonnistumisille naureskellaan kimeää räkänaurua, siihen tyyliin kuin se olisi maailman ensimmäinen kerta kun osuma palloon on vähän huono ja pallo lähtee hassun näköisesti taivaan tuuliin.

Eilen esimerkiksi Evertonin pelissä häiritsi se kun Barkley ja Coleman saivat pallon parista metristä yli maalin, niin Virkkunen kimitti "EI OLE TOTTA, EI VOI OLLA TOTTA". Niin, kyllä se nyt vaan on mahdollista, kun reagointiaika on lyhyt ja siksi osuma palloon on huono, niin noinhan siinä vaan käy.

Virkkunen tykkää myös ottaa tiettyjä pelaajia silmätikuikseen juuri samalla tavalla kuin Taivainen eilen Flaminin kanssa. Onneksi Richard Dunne ei enää pelaa Valioliigassa, siinä oli oikea Virkkusen "kultapoika".
« Viimeksi muokattu: 25.01.2016 klo 23:55:41 kirjoittanut Toldo »
Ia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor


Vastaus #5195 : 26.01.2016 klo 01:43:27

Taivainen on ollut maikkarilla jo vuosia, eikä hän kyllä aina ole ollut näin huono. Liekö kaverilla työstressiä, kun Viasat syö paskalafkan elävältä? Taivaisella voi olla työt vähissä ensi syksynä, sillä luulisi ettei Taivainen ole Viasatillekaan ensimmäinen palkattava. Luulisi ainakin, että Viasat haluaisi ensisijaisesti Virkkusen, joka on jalkapallospesialisti ja ollut Viasatilla jo aiemmin.
sisäpuolinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man City


Vastaus #5196 : 26.01.2016 klo 10:09:35

Taivainen on ollut maikkarilla jo vuosia, eikä hän kyllä aina ole ollut näin huono. Liekö kaverilla työstressiä, kun Viasat syö paskalafkan elävältä? Taivaisella voi olla työt vähissä ensi syksynä, sillä luulisi ettei Taivainen ole Viasatillekaan ensimmäinen palkattava. Luulisi ainakin, että Viasat haluaisi ensisijaisesti Virkkusen, joka on jalkapallospesialisti ja ollut Viasatilla jo aiemmin.

Kuinkas pitkään Maikkarilla muuten on sopimus kendon MM-kisojen näyttämisestä? Luulisi, että Taivaisella on siellä käyttöä. Eikös Ville Lepistökin pyöri noissa hommissa mukana? Näin voisi päätellä, että Viasatilla mentäisiin ensi kaudella futiksen parissa kolmikolla Innanen-Virkkunen+joku kolmas.
Merengue

Poissa Poissa


Vastaus #5197 : 26.01.2016 klo 10:56:24

Kuinkas pitkään Maikkarilla muuten on sopimus kendon MM-kisojen näyttämisestä? Luulisi, että Taivaisella on siellä käyttöä. Eikös Ville Lepistökin pyöri noissa hommissa mukana? Näin voisi päätellä, että Viasatilla mentäisiin ensi kaudella futiksen parissa kolmikolla Innanen-Virkkunen+joku kolmas.

Ei sieltä Kuusista olla mihinkään tiputtamassa.
trendkiller

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers


Vastaus #5198 : 26.01.2016 klo 22:19:02

Kuinkas pitkään Maikkarilla muuten on sopimus kendon MM-kisojen näyttämisestä? Luulisi, että Taivaisella on siellä käyttöä. Eikös Ville Lepistökin pyöri noissa hommissa mukana? Näin voisi päätellä, että Viasatilla mentäisiin ensi kaudella futiksen parissa kolmikolla Innanen-Virkkunen+joku kolmas.

Kendo on vuoteen 2017. Taivainen aloitti keväällä vuonna 2001 ottelulla Ipswich-Coventry.
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe


Vastaus #5199 : 01.02.2016 klo 03:17:10

Iloisia uutisia maikkarin paketin maksajille:Tämän hetkisten ohjelmatietojen mukaan ensi lauantain 19.30 Soton-West Hamia ei näytetä tvstä. Elleivät rukkaa tuota esim. Sport 2:lle. Kun on Golffia ja hiihtoa. :)

E. Tuohan siirrettiin vasta eilen joten katsotaan saako maikkari sen jollekin kanavalle mahtumaan.
E.2 Nyt on päivitetty,tulee sport1:lta,golffi siirrettiin 2:lle.
« Viimeksi muokattu: 01.02.2016 klo 15:43:49 kirjoittanut aceman »

 
Sivuja: 1 ... 207 [208] 209 ... 218
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa