FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.02.2026 klo 20:40:19 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 141 [142] 143 ... 161
 
Kirjoittaja Aihe: OPS 2013  (Luettu 539502 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Erkki Rapala

Poissa Poissa


Vastaus #3525 : 07.10.2013 klo 14:40:59

Näitä nyt ei Suomen lain mukaan voi muuten tehdäkään.

Lisätietoja tästä laista??
Finlayson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #3526 : 07.10.2013 klo 14:42:07

Mikä on ajanut Tory Polliceman/livertonin tähän katkeruuden tilaan Miika Juntusta kohtaan ???
Boris Pugo

Poissa Poissa


Vastaus #3527 : 07.10.2013 klo 14:43:48

Laki määrää kaupunkeja tekemään nämä ilmaiseksi?

Yleensä julkinen puoli on Suomessa hoitanut kunnallistekniikan. Maassa maan tavalla tai maasta pois. Ei AC oulukaan omia vesijohtoja ole vetänyt.
mike1

Poissa Poissa


Vastaus #3528 : 07.10.2013 klo 14:44:13

Olen sitä mieltä, että opsilaisuus on sairaus ja se pitäisi lisätä kansainväliseen tautiluokitukseen ICD-10.

Taudin määritelminä:
1. Asioiden tahallinen tai tyhmyydestä johtuva tahaton vääristely sekä lehdissä että netin keskustelupalstoilla.
2. Suuruudenhulluus ja epärealistiset kuvitelmat omista kyvyistä.
3. Yhteiskunnan tukien väärinkäyttäminen.
4. Väärentynyt maailmankuva, joka pitää sisällään näkemyksen ulkomaalaisten ihmisten ylivertaisuudesta sekä suomalaisuuden halveksiminen.
5. Ylemmyyden tunne, joka näkyy kaikessa kanssakäymisessä "normaaliväestön" kanssa. Esimerkkinä ylimitoitetut kuvitelmat ihmisten maksukyvystä ja halukkuudesta osallistua "suhmurointiin".
6. Mätien omenoiden hamstraaminen sekä "saunan taakse vieminen".
7. Ihmisyyden kunniotuksen puuttuminen.
8. Halu toimia "verisuonikirurgina" ilman asianmukaista pätevyyttä.
9. Lukuisat saman henkilön eri persoonat netin keskustelupalstoilla.

Todellinen "Opsilainen" on todellisuudessa kouluttamaton juntti, joka elää harhaisessa maailmassa kuvitellen olevansa jotain "suurempaa kuin oikeasti on". Nähtävästi tautiin ei ole parannuskeinoa, mutta perinteisten psyykkisissä sairauksissa käytettyjen keinojen on todettu lieventävän taudin oireita ja antavan potilaille edes siedettävän elämän.

Nojoo, voisitko Messi pysyä poissa OPS-ketjusta? Ulosanti näyttäisi olevan lähinnä vittuilua ja väärän tiedon levittämistä, joten parempi varmaan sinullekin.
hepsheps

Poissa Poissa


Vastaus #3529 : 07.10.2013 klo 14:44:57

Eipä taida koostetta tulla tuosta OPS ottelusta.


Tory Polliceman

Poissa Poissa


Vastaus #3530 : 07.10.2013 klo 14:48:34

Yleensä julkinen puoli on Suomessa hoitanut kunnallistekniikan.

Mutta ei ilmaiseksi, mikä oli koko jutun pointti.

Taudin määritelminä:
1. Asioiden tahallinen tai tyhmyydestä johtuva tahaton vääristely sekä lehdissä että netin keskustelupalstoilla.
hepsheps

Poissa Poissa


Vastaus #3531 : 07.10.2013 klo 14:49:55

Toivotaan tosiaan nopeaa päätöstä. Lähes kaksi kuukautta meni edellisessä keississä valitusvaliokunnan päätöksestä siihen, että oikeusturvan olisi pitänyt asia käsitellä, kyllä tässä toivoisi nopeampaa reagointia.

CAS kai tässä se viimeinen porras on oikeusturvalautakunnan jälkeen, jos ihan tappiin asti mennään.

Taitaa näin selvässä tapauksessa olla OPSin valittamatta. Päätös ei muutu. Kajaani rikkoi sääntöjä ja sai rangaistuksen.
Toivostavasti kyseiset joukkuueet tiputetaan piirinsarjoihin sopuilemaan.
Tory Polliceman

Poissa Poissa


Vastaus #3532 : 07.10.2013 klo 14:53:57

Eipä taida koostetta tulla tuosta OPS ottelusta.

Ei varmaan, ovat priorisoineet yhteistyökumppaneiden päivittämisen nettisivuillensa numero unoksi:

http://www.ops.fi/kumppanit
Tory Polliceman

Poissa Poissa


Vastaus #3533 : 07.10.2013 klo 14:58:33

Nojoo, voisitko Messi pysyä poissa OPS-ketjusta? Ulosanti näyttäisi olevan lähinnä vittuilua ja väärän tiedon levittämistä, joten parempi varmaan sinullekin.

Samalla periaatteella taikaranteen tulisi pysyä kokonaan poissa mediasta.
Erkki Rapala

Poissa Poissa


Vastaus #3534 : 07.10.2013 klo 15:00:37

Yleensä julkinen puoli on Suomessa hoitanut kunnallistekniikan. Maassa maan tavalla tai maasta pois. Ei AC oulukaan omia vesijohtoja ole vetänyt.

:D
http://www.oulunenergia.fi/kaukolampo/hinnastot/kaukolammon_liittymismaksut
http://www.oulunvesi.fi/c/document_library/get_file?uuid=ad33264a-b078-489a-84e4-da4d5408c225&groupId=399509

Julkinen puoli hoitaa kyllä tekniikan kaavoitetulle alueelle, mutta verkkoon liittyminen maksaa ja tästä kaupunki ei ole perinyt hintaa, niinkuin yleensä tekee.

Mutta siis kerro ihmeessä siitä laista, jonka mukaan nämä ovat ilmaisia aka. maksuttomia, koska jokuhan sen maksaa ja tässä tapauksessa iloinen veronmaksaja. :)
Bob Maali

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Lahti


Vastaus #3535 : 07.10.2013 klo 15:02:14

Täällä ihmetellään että miksi Juntunen on ilmoittanut liittoon että motivaatiorahaa on luvattu???

Noh, ote kilpailusäännöistä:
Lainaus
2 § Eettiset periaatteet
7. Jalkapallotoimijalla on välitön tiedonantovelvollisuus liittoon sellaisista yhteydenotoista, joissa rahaa tai muita etuuksia tarjoamalla pyritään vaikuttamaan ottelun lopputulokseen.

Juntunenhan on noudattanut sääntöä erinomaisen hyvin! On luettu selkeästi sääntökirjaa.

Nyt tarvittaisiinkin ns. munaa ottaa kurinpitoelimissä käyttöön saman sääntökohdan ensimmäinen pykälä.

Lainaus
2 § Eettiset periaatteet
1. FAIR PLAY -periaatetta korostetaan kaikessa kilpailutoiminnassa. Kilpailuihin osallistuvien on aina pyrittävä urheilullisesti parhaaseen lopputulokseen.

Tämä ensimmäinen kohtahan vaikuttaa sen sijaan sellaiselta, että mitä ilmeisimmin siis sääntökirjaa liikaakin lukeneelle sanat fair play ja urheilullisuus eivät ole saaneet aikaan minkäänlaisia kytkentöjä aivosoluissa.

Ja juuri siksi pitää antaa kunnon toimitsijakielto. Peruste: Pykälän 2-1 törkeä ja tietoinen rikkominen.

(Ja kuten putoamisketjuun jo vuodatin, sen varalle että pääpykälän sisäistäminen olisi jollekin muullekin tulevaisuudessa ylivoimaista, voisi kirjoittaa erikseen pykälän jossa lukee vaikka ISOIN KIRJAIMIN ETTÄ KOHTA 1 TARKOITTAA MYÖS SITÄ, ETTÄ VASTUSTAJAN TOIMINTAAN TAI MUIDEN OTTELUIDEN LOPPUTULOKSIIN VAIKUTTAMINEN RAHAA TAI ETUUKSIA TARJOAMALLA ON KIELLETTY)


« Viimeksi muokattu: 07.10.2013 klo 15:04:26 kirjoittanut Bob Maali »
Mamadou

Poissa Poissa


Vastaus #3536 : 07.10.2013 klo 15:08:48

Ei Lundström tai kukaan muukaan Palloliitossa niin vajakki ole, että olisi näyttänyt asialle vihreää valoa.

Puutarhatontun kohdalla en olisi aivan varma.
Kultajalka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Athletic Club Bilbao


Vastaus #3537 : 07.10.2013 klo 15:27:36

Miika sanoo kysyneensä Palloliitosta onko rahojen maksaminen väärin, mutta ei sano keneltä kysyi ja mikä oli vastaus. Lundström taitaa olla pian myös kusessa muutaman muun lisäksi.

Aiemmin olen ollut huolissani, kuinka paljon vahinkoa OPS:n savuavista raunioista koituu oululaiselle jalkapallolle. Nyt alan olla huolissani myös Palloliitosta ja suomalaisen jalkapalloilun kärsimistä vaurioista.

Uskon että tässä on toimittu niin rehellisesti kuin on osattu ja puhuttu niin totta kuin on osattu. Jos tuosta seurasta joku jalkapallosta välittävä ihminen löytyisi, niin voisikohan tässä hieman ajatella muutakin kuin OPS:n etua.
Phil Dunphy

Poissa Poissa


Vastaus #3538 : 07.10.2013 klo 15:33:49

Joko Palloliitto valmistelee Miigalle bänniä tuleviksi vuosiksi?
Lauantai-illan Nostalgia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mummolan puusauna ja Aulis Virtanen


Vastaus #3539 : 07.10.2013 klo 16:03:24

Edelleen täytyy ihmetellä näiden parin nimimerkin suorittamaa Miigan Palloseuran puolustelua tässä asiassa. Selväksi tulee, etteivät nämä kirjoittajat ainakaan suomalaisesta jalkapallosta välitä. Trollaamista ja paskan suoltamista.
Gialla e Rossa

Poissa Poissa


Vastaus #3540 : 07.10.2013 klo 16:06:50

Jos laittaa linkin oman väittämänsä tueksi, kannattaisi laittaa jotain faktapitoisempaa kuin oman väittämän kaltainen toinen väittämä.


Pakkohan tässä on taas rautalankaa vääntää.
Käytit esimerkkinä "motivaatio-rahasta" sekä junioireiden jäätelöitä, että 13 vuotta sitten pelattua Mestarienliiga-ottelua. Maailma on muuttunut paljon jo kolmessatoista vuodessa.


Sen verran vielä, että tarkoitukseni oli vain kirjoittaa oma mielipiteeni asiasta, että en pidä asiaa mitenkään moraalisesti vääränä tekona. Toki se on vain minun mielipiteeni, ja kukin saa olla asiasta mitä mieltä haluaa. Ja linkkiä en lisännyt minkään väitteen tueksi, vaan kuten kirjoitinkin, että googlella löytyi linkki aiheesta.

http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/19667219

Siinä toinen linkki aiheesta, (Ei minkään tueksi :) )
Messi

Poissa Poissa


Vastaus #3541 : 07.10.2013 klo 16:46:01

Nojoo, voisitko Messi pysyä poissa OPS-ketjusta? Ulosanti näyttäisi olevan lähinnä vittuilua ja väärän tiedon levittämistä, joten parempi varmaan sinullekin.
No hö. Ei lääketiede aivan erehtymätön ole. Toki opsilaisuudessa on poikkeuksiakin. Yksi yritti välillä jopa pysyä itse asiassa l. jalkapallossa. Muut aiheuttavat lähinnä (myötä)häpeää koko pohjoissuomalaiselle futikselle. Mutta kyllähän tämä ehdottomasti aivan huikeata viihdettä on. Siis jatkakaa, olkaa hyvä.
Kaikki ei pelaa
Vastaus #3542 : 07.10.2013 klo 17:59:07

Puutarhatontun kohdalla en olisi aivan varma.

Sama. Palloliiton ollessa kyseessä, kaikki on mahdollista.
Kaikki ei pelaa
Vastaus #3543 : 07.10.2013 klo 18:00:40

Taitaa näin selvässä tapauksessa olla OPSin valittamatta. Päätös ei muutu. Kajaani rikkoi sääntöjä ja sai rangaistuksen.
Toivostavasti kyseiset joukkuueet tiputetaan piirinsarjoihin sopuilemaan.

Samaa mieltä, mutta ei tuossa ollut vielä perustelua miksi Juntunen ei valittaisi. Tosin sellaista perustelua ei taida ollakaan.
Kaikki ei pelaa
Vastaus #3544 : 07.10.2013 klo 18:16:04

Onko SPL:llä tai mulla oikeasti intressejä lähteä selvittelemään kannustinraha-asiaa vai louskutetaanko täällä vain leukoja pari viikkoa?

Ei Palloliitto varmaan kauhean mielellään lähtisi tutkimaan kylähullun lupaamaa rahaa, jota ei maksettu eikä sillä ollut putojien kannalta mitään merkitystä. Sääntöjen mukaan on kuitenkin pakko. Mikä uskottavuus Palloliitolle jäisi, jos lehteen ilmoitetaan sääntöjen rikkomisesta eikä sitä vaivauduttaisi edes tutkimaan? Eihän Palloliitolla tietenkään mitään uskottavuutta ole, mutta ainahan sitä voi nakertaa lisää. Veikkaus ei ilmeisesti kärsinyt suuremmin turskaa, joten sielläkään ei liene suurta intoa pistää asiaa tutkintaan. Muut ykkösen seurat varmaan olisivat ihan mielellään hiljaa näistä kahdesta limanipusta ja antaisivat niiden hautautua kakkoseen.

Kaikkein vähitenhän intressejä asian selvittämiseen on Juntusella ja opsilla, mutta siitä huolimatta valitus Juntusen teorioineen lähtee Palloliittoon viimeistään perjantaina. Näin ollen asian käsittely jatkossa on taattu, halusi sitä kukaan tai ei. Palloliitto tekee omia selvityksiään julkisuudelta piilossa ja Juntusen valitus tuonee oman aineistonsa tuohon prosessiin. Omalla sairaalla tavalla tuo Juntusen jatkuva omien maalien potkiminen on ihan viihdyttävää seurattavaa.
Thumb

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Seuraava Liverpoolin mestaruuteen vievä manageri


Vastaus #3545 : 07.10.2013 klo 19:05:18

Omalla sairaalla tavalla tuo Juntusen jatkuva omien maalien potkiminen on ihan viihdyttävää seurattavaa.
Kiitos.

Ja tässähän se kaikki on kiteytettynä, tekisi mieli paahtaa pönttö popcorneja, sihauttaa olut ja istua vain seuraamaan mitä seuraavaksi tapahtuu. Valitettavasti vain tieto siitä että oululainen ja pohjois-suomalainen jalkapallo tästä loppujen lopuksi eniten kärsii on vielä hieman tirkistelynhalua suurempi.
Ryu

Poissa Poissa


Vastaus #3546 : 07.10.2013 klo 19:17:49


Meillä olisikin juhlavuosi ensi vuonna ja Miigaa voisi pelata vaikka hyväntekeväisyysottelun ODL:n tempauksesta innostuneena.

IVFC on muuten kaksi vuotta vanhempi joukkue ku OPS. ;)
O-P Ässä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OPS, Kärpät, Lippo, ONMKY yms. perinteiset oulusta


Vastaus #3547 : 07.10.2013 klo 21:23:56

Kausi paketissa. Käteen jäi vain luu. Miika teki kaikkensa ja sitten joku tolvana pistää pelikiellossa olevan kentälle. Ei Miika mikään verisuonikirurgi ole vaan ARKKIATRI. Nämä muut eivät omaa edes perushoitajan tason tietotaitoa jalkapallosta. Tämmöstä se on amatöörien kanssa puuhastelu. Yksi on Arvo Ylppö ja toiset on jotain intin lämäreitä töhöilemässä. No, vielä voi palloliitto korjata tilanteen, mutta kyllä nuo pässinpäät tiedetään!

Thanks for the season guys!

Miiga and OPS! Thanks! Your keeping the scene alive!
Dosenttitason analyytikko

Poissa Poissa


Vastaus #3548 : 07.10.2013 klo 21:27:26

Miika tiesi ennen peliä, että Jippo tekee protestin ja Miika oli luvannut Kajaanille rahaa voitosta. Miksei Miika samalla kertonut Kajaanille, että tulevat protestin takia häviämään? Seuraava ottelu oli Kajaania vastaan joten Miikan on täytynyt tietää miksi protesti oli tulossa.
O-P Ässä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OPS, Kärpät, Lippo, ONMKY yms. perinteiset oulusta


Vastaus #3549 : 07.10.2013 klo 21:40:01

Miika tiesi ennen peliä, että Jippo tekee protestin ja Miika oli luvannut Kajaanille rahaa voitosta. Miksei Miika samalla kertonut Kajaanille, että tulevat protestin takia häviämään? Seuraava ottelu oli Kajaania vastaan joten Miikan on täytynyt tietää miksi protesti oli tulossa.

Ehkä Miikalla ei ollut Lumijärven numeroa tai ei saanut näitä kiinni? Tai sitten ajatteli, ettei JIPPO hoksaa tehdä protestia? Ei kai Miika voinut tietää, tietääkö JIPPO asiasta? Eihän nämä aikaisemmin pelanneet joukkueetkaan tienneet. Saattoihan Miika ajatella, että jos kukaan ei tee protestia, niin Kajaani saattaa peluutta samaa kaveria OPS:ia vastaan. Häviön tullen olisi voitu tehdä protesti ja ottaa pisteet sitä kautta. Syitä voi olla monia. En tiedä, mitä Miika on ajatellut, vaikka joskus olen herran kanssa jalkapallosta ihan kasvotusten jutellut (aim sou prauuuud :) )

 
Sivuja: 1 ... 141 [142] 143 ... 161
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa