1-2 (0-2) A-junnuille heidän kotisivujen mukaan. PuPu rapoa?
Tulos tosiaan A-junioreiden hyväksi 1-2.
FCE Miesten kokoonpano:
Salminen Ngum Appelqvist
Ghorbani Issakainen
Hukio
Vironen Halonen Kylmänen Numminen
mv X
Positiivinen yllätys heti kärkeen, että mm. Modou Ngum, Jussi Halonen ja Guri Qerimi (tuli vaihdosta 2.puoliajalle) olivat kokoonpanossa

Avauskokoonpanosta siis yhteensä 8 viime kauden sopimuspelaajia. Ali Ghorbani nostettu B-junioreista joukkueeseen, Appelqvist vakuuttavan A-juniorikauden jälkeen A-junnuista. Maalivahdista minulla ei ole pienintäkään aavistusta, mistä on tullut, mutta oli kyllä aivan järkyttävää tasoa. A-junioreiden tolppien välissä ollut 1997-syntynyt Jussi Tolonen esiintyi huomattavasti paremmin kuin tämä edustuksen vapaamatkustaja.
Kauttaaltaan FC Espoon A-juniorit olivat paremmalla jalalla liikenteessä, ja tekivät edustuksen pelinrakentelusta tervan juontia aggressiivisella prässillään. Edustus hävisi etenkin keskikentällä A-junioreille, A:n kapteeni Korhonen pelasi keskikentällä vahvan pelin: korkea työmoraali puolustus-suuntaan, nopeat hyökkäyksien käynnistämiset ja vaaralliset erikoistilanteet + maali.
Edustuksella ei selvästikään ollut vielä "askelmerkit" kohdillaan, ensimmäinen peli melko isoja muutoksia kokeneelle joukkueelle tuollaisella kokoonpanolla. Kylmänen oli puolustuksessa paria tilannetta lukuunottamatta erittäin hyvä, akseli Issakainen-Appelqvist toimi ajoittain hyvin, ja Ngumista tulee olemaan iloa joukkueelle, mikäli Espooseen jää.
A-junioreille ottelu kävi varmasti hyvästä valmistautumisesta tulevaan ASM-karsintaan. Edustukselle tämä oli varmaankin lähinnä pelaajakartoituksen kannalta ajateltu, päävalmentaja näki myös seuran A-juniorit, ja keitä heistä kannattaa ottaa "suurennuslasin" alle