Jusap
Poissa
|
 |
Vastaus #1225 : 17.09.2013 klo 11:50:56 |
|
Pathoven - I-Hk 1-1. Tekisi mieli haukkua tuomari sysipaskaksihomoksi, mutta enpä sitä tee. Taisi Itä-Hakkilan "David Luiz" ottaa pidemmänkin pelikiellon kertomalla mielipiteensä tuomarista pelin päätyttyä.
Tämä ns. tuomari on kuuluisa raporttiautomaatti, joka tekee rapoja lähes joka ottelusta. Keltaisia sai vain IHk.n pelaajat, 7 varoitusta. Tuomarin arvostelusta 4. On yhden ottelun keskeyttänyt 91 min. jälkeen, olis kiva tietää syy. Aiheutti yhdelle joukkueelle 300 sakon. Ei kestä jos vaihtopenkki kommentoi tuomioita, katseli eilisessä pelissäkin tuimasti IHkn penkille ja huusi, että jos vielä tulee huutoja lähdette katsomoon. Varmaan teki mieli tyhjentää katsomokin. Muistanko väärin vai pelasiko ennen Pathovenissa?
|
|
|
|
|
todepo
Poissa
|
 |
Vastaus #1226 : 17.09.2013 klo 12:09:12 |
|
Ahh.. Provoa  Keskinkertainen jengi johtaa lohkoa. Onko tuomareiden vai jumalan ansiota? Käykö jengillä vaan uskomaton tuuri pelistä toiseen? Vai onko NJS vetänyt koko kauden läpi parhaalla kokoonpanollaan ja vielä ilman krapulaa toisin kuin muut jengit, jotka joutuvat turvautumaan joka matsissa reserveihin tai taistelemaan huonoa oloa vastaan? Vai olisiko niin, että muut jengit ovat vaan vielä paskempia kuin paska NJS? Kyllähän se vaan niin on että sarjataulukosta lopuksi näkee hyvin pitkälti mikä se paras jengi on. Noilla kärkijengeillä on omat vahvuutensa ja heikkoutensa , jokaisella omanlaisensa.
|
|
|
|
|
pelessi
Poissa
|
 |
Vastaus #1227 : 17.09.2013 klo 12:23:57 |
|
Kuka sielt on lentäny pihalle?
Taisipa olla Seferin veljeksistä vanhempi; hän tuli kuitenkin pelin jälkeen kättelemään ja pyysi urhilta anteeksi. Mainittakoon, että tuomari pärjäsi kovan huudon alaisena hyvin tehtävästään ja linjakin taisi nähdä mm. tämän nyrkiniskun ja uskalsi puuttua peliin.
|
|
|
|
|
Manse
Poissa
Suosikkijoukkue: Jäps, Ilves
|
 |
Vastaus #1228 : 17.09.2013 klo 13:13:13 |
|
Kuten edellä mainittiin niin kyllä se sarjataulukko pitkässä juoksussa kertoo mikä on kenenkin paikka nokkimisjärjestyksessä eli kyllä kärkipää on paikkansa ansainnut. Näin loppukaudesta kun katsotaan nousijat ja putoajat niin meille keskitason joukkueille jää mukava tehtävä tehdä vastustajille elämä ainakin vähän hankalammaksi. Kun sijoituksen osalta ei tarvitse puristaa niin jostakin se peli-ilo on löydettävä, minkä meidän nuoret hyvin löysivät Klaukkalassa. Sen voin luvata että jos nämä nuoret saadaan loppuihin kahteen matsiin niin helppoja pisteitä meiltä ei tule vastustajat saamaan...
|
|
|
|
|
knlo
Poissa
|
 |
Vastaus #1229 : 17.09.2013 klo 14:04:11 |
|
Tämä ns. tuomari on kuuluisa raporttiautomaatti, joka tekee rapoja lähes joka ottelusta. Keltaisia sai vain IHk.n pelaajat, 7 varoitusta. Tuomarin arvostelusta 4. On yhden ottelun keskeyttänyt 91 min. jälkeen, olis kiva tietää syy. Aiheutti yhdelle joukkueelle 300 sakon. Ei kestä jos vaihtopenkki kommentoi tuomioita, katseli eilisessä pelissäkin tuimasti IHkn penkille ja huusi, että jos vielä tulee huutoja lähdette katsomoon. Varmaan teki mieli tyhjentää katsomokin. Muistanko väärin vai pelasiko ennen Pathovenissa?
Yritän aina viimeiseen asti ymmärtää tuomariston ajatuksen kulkua. Tämän kaverin osalta en vaan voi olla kommentoimatta. I-HK:lle kahdeksan varoitusta joista kaksi yhdelle pelaajalle. Ensimmäinen lappu kun peliä on pelattu 45 sekuntia, laitapakki kaataa laidassa hyökkääjän. Käsi taskulle, ei puhuttelua eikä mitään. Tästä tovi myöhemmin samanlainen tilanne toisessa päässä mutta tilanteesta vihelletään pelkkä vapari. Ok tuomarin linja heittelee, hyväksytään. Molemmat pelaa fyysisesti mutta kummallisen useasti vapareita vihelletään ainoastaan I-HK:n rikkeestä. Kontaktitilanne keskikentällä, josta I-HK:n pelaajalle lappu, tuli kovaa, ymmärretään lappu. Kaksi I-HK:n pelaajaa menee samaan palloon, molemmat törmää ja toinen onnistuu laukomaan pallon kauemmas, vieressä palloa tavoitellut vastustaja kaatuu myös. Vapari boksin reunalta, ilmeisesti korkea jalka tai vaarallinen pelitapa. Tähän ensimmäinen reaktio puolustajalta on Mitä?. Kysymys aiheuttaa keltaisen kortin, toinen pelaaja kysyy että mikä rike tilanteessa oli, josta toinen keltainen. Tästä kapteeni käy vielä kysymässä että onko tuomari nyt ihan tosissaan, josta taas lappu. Samasta tilanteesta siis kolme keltaista. Tuomari on selvästi vittuuntunut ja vie muurin ilman askelia aivan naurettavan kauas pallosta, muurin huutelun johdosta siirtää muuria vielä metrin taaksepäin, yleisöki repeää kun pallon ja muurin välissä on arviolta 11,55 metriä. Yksi kortti heilui vielä kaverille joka sai kahdesti samalta fyysisesti pelanneelta topparilta kyynärpäätä silmakulmaan, kun tämä kävi tuomarilta kysymässä että etkö sä vittu nähnyt, kato mun silmää. Jostain syystä kortti oli merkattu pöytäkirjassa pelin viivyttämiseksi. Peli vihellettiin poikki ja keskiympyrässä yhden keltaisen saanut kaveri kävi sanomassa että olitpa muuten vitun huono tänään -> ulosajo. Omaa tyhmyyttä, mutta sivusta seuranneena ymmärrän vierasjengin pelaajien turhautumisen. Siinäpä nämä kortit, kotijoukkue siis koko pelin ilman kortteja, oli melkonen fairplay jengi  . Tuomarihan on viheltänyt aikoinaan ylempänä. Vittumainen ylimielisyys paistaa läpi ja mitään vuorovaikutustaitoja ei ole. Itse peliin ei tuomarin vuoksi kaaduttu. Loppu kolmanneksen viimeistely on luokatonta, paikkoja saatiin taas jokunen luotua. Jännäksi menee putoamistaistelu. Tsempit Pathovenille putoamistaistoon ja hyvää alkavaa syksyä Perreri Järvinen! "Yksikin teidän pelaajista sanoo mitään ni se on suora punainen" (c) Petteri Järvinen
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.09.2013 klo 14:06:14 kirjoittanut knlo »
|
|
|
|
|
Villakangastakki
Poissa
|
 |
Vastaus #1230 : 17.09.2013 klo 14:15:15 |
|
Ei Njs paska ole.. Njs on keskinkertainen. Perustan tämän näkemyksiini tämän ja viime kauden 4.div lohkoista. Jos viime kaudella olisi ollut panosta vikassa pelissä ja vastassa lohkon kärkijengi (Ebk tai vaikka Allianssi) niin olisi voinut pikku jännäkakka olla housussa. Nyt 2 peliä Njs:ltä nähneenä+ keskenäinen peli niin ei kyllä jänskätä yhtään. Kuten Todepo aiemmin mainitsi: hieno lohko, tasosta voi olla montaa mieltä. Se mikä joukkue kerää eniten pisteitä, ansaitsee lohkovoiton ja that's it! Joten paras voittakoon! Tässä tilanteessa voiton ollessa kahden kauppa, niin parempi voittakoon.
|
|
|
|
|
Koeman4ever
Poissa
|
 |
Vastaus #1231 : 17.09.2013 klo 15:04:08 |
|
Ei Njs paska ole.. Njs on keskinkertainen. Perustan tämän näkemyksiini tämän ja viime kauden 4.div lohkoista. Jos viime kaudella olisi ollut panosta vikassa pelissä ja vastassa lohkon kärkijengi (Ebk tai vaikka Allianssi) niin olisi voinut pikku jännäkakka olla housussa. Nyt 2 peliä Njs:ltä nähneenä+ keskenäinen peli niin ei kyllä jänskätä yhtään. Kuten Todepo aiemmin mainitsi: hieno lohko, tasosta voi olla montaa mieltä. Se mikä joukkue kerää eniten pisteitä, ansaitsee lohkovoiton ja that's it! Joten paras voittakoon! Tässä tilanteessa voiton ollessa kahden kauppa, niin parempi voittakoon.
Onhan tässä 3 peliä vielä ennen "kuoleman ottelua", mutta olisihan se mukava ratkaista nousupaikka kahden keskinkertaisen joukkueen keskinäisessä ottelussa. Ei muuta kuin takki auki ja krapulaisilla reserveillä ja ilman veskaria eteenpäin!
|
|
|
|
|
Hippo
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet - FC Ilves - Tampere
|
 |
Vastaus #1232 : 17.09.2013 klo 15:54:59 |
|
MasKin FB:MasKi – Karjalohjan Biisonit 4-2 (0-1)
MasKin vieraaksi saapui tällä kertaa Karjalohjan Biisonit. Biisoneilla matkaa putoamisviivaan oli neljä pistettä ja muutama lisäpiste olisivat varmasti tervetulleita. MasKi taas on sarjassa neljäntenä, eikä loppukaudeksi ole varsinaista panosta muuta kuin oma kunnia. Melko pienillä panoksilla siis mennään MasKin osalta. Aikaisempien vuosien isokokoinen Biisonilauma on kutistunut ja myös nuorentunut. Lisäksi mukana oli useita vahvistuksia LoPan kolmosdivariryhmästä, mm. Hongan liigarinkiin edellisellä kaudella kuulunut Valmir Seferi ja vanhempi Seferi; myös Kuqin klaani oli edustettuna kahden miehen voimin. MasKikin oli saanut edellisestä EPS-pelistä poiketen hieman enemmän miehiä paikan päälle, eikä tällä kertaa tarvittu viimehetken hätäapuja. MasKin toinen valmentaja oli kuitenkin lähetetty pelaamaan sählyä.
Ottelu lähti kotijoukkueen näkökulmasta hyvin liikkeelle ja peli pyöri enemmän Biisonipäädyssä. Vierasjoukkue vastasi kuitenkin ottelun avausmaalista kuin pienen maalinedushässäkän jälkeen Biisonipeluri pääsi tuikkaamaan pallon Mikon käsien kautta maaliin. Ensimmäisellä puoliajalla MasKikin onnistui luomaan muutaman tekopaikan ja Mako pääsi muutaman kerran vapaaksi. Mutta maalinteko ei kuitenkaan onnistunut. Taitavia Seferin veljeksiä paimensi Kapteeni-Karhunen ja näytti kuka on espoolainen isäntä Kirkkonummella. Toiselle puoliajalle lähdettiin siis vierasjohdossa.
Toisen puoliajan alussa ei pahemmin vaarallisia tilanteita syntynyt, vaikka MasKipuolustus saikin olla hereillä taitavien vieraiden kanssa. Seuraava maali nähtiinkin sitten Biisonikulman jälkitilanteesta. MasKin paikan päälle päässyt valmentaja Rafa katkaisi matalan kulmapotkun ja avasi nopeasti puoleen kenttään. Puolessa kentässä Mako pisti Biisonipakin nakkikioskille ja eteni itse rankkarialueelle. Tarkka poikittaissyöttö ja Teemu viimeisteli maalin edestä varmasti tasoituksen. Nopea vastahyökkäys tai niin nopea kuin MasKilaisittain voi olla. Joka tapauksessa Biisoneiden kulmasta ei ehtinyt montaa sekuntia kulua ja kahdella syötöllä sekä yhdellä harhautuksella oli Biisonipuolustus revitty palasiksi ja palloa kaivettiin Biisonimaalista.
Melko nopeasti tasoitusmaalin jälkeen MasKi rokotti lyhyen ajan sisään kahdesti. Ensin Mako petasi rankkarialueella Rafalle vetopaikan ja tarkka veto takakulmaan ohitti Biisonivahdin. Tästä muutama minuutti ja Biisonipuolustukselle sattui pieni kömmähdys, jonka seurauksena Miro pääsi kokeilemaan ulkosyrjänsä toimivuutta. Veto Biisonipakin kautta takakulmaan ja tilanne olikin jo 3-1. Maalin syöttäjänä jo kolmannen kerran tässä pelissä Mako.
Biisonit eivät kuitenkaan luovuttaneet ja nostivat enemmän pelaajia hyökkäykseen. Lopulta kavennusmaali syntyi kuin kaukolaukaus muutti suuntaa MasKipuolustajan jalasta ja Mikko oli voimaton. Tämän jälkeen Biisonit saivat muutaman vaarallisen paikan ja kertaalleen pallo kävikin kotijoukkueen tolpassa. Reitensä pelin tiimellyksessä loukannut Mikko sai myös venyä muutamaan torjuntaan. Biisonit kuitenkin turhautuivat kun onnistumisia ei tullut ja suut alkoivat käydä yhä kiivaammin. Myös muutama ruma taklaus nähtiin kohteina molemmat Villet vuoron perään. Lopulta toisella Seferillä kiehahti ja hän löi nyrkillä Ville Koota kylkeen. Seurauksena Ville otti lukua ja tuomarit pitivät pikakokouksen, joka kesti melko pitkään. Kokous päätettiin jakamalla yksimielisesti Seferille punainen kortti.
Lopullinen ratkaisu nähtiin sitten muutama minuutti ennen loppua ja kuvio oli tuttu. Pallo pelattiin taas Makolle puoleen kenttään. Biisonitopparilla oli taas kiire rynnätä Makoa kohti, seurauksena pallo taas topparin jalkojen välistä ja Makolle avoin väylä Biisonimaalille. Tällä kertaa ei enää syöttöjä tarvittu vaan pallo ohi voimattoman Biisoniveskarin ja Makon loistavalle syysvireelle tuli taas jatkoa. Viimeiset minuutit odotettiin enää loppuvihellystä Biisonilauman suunsoiton säestämänä. Lopputuloksena kotijoukkueelle siis 4-2 –voitto. Kuulemma edellisestä EPS-pelistä on tulossa myös raporttia, kunhan sopiva hetki löytyy moisen kirjoittamiseen. e: rapojen kirjoittaja oli nopeampi kuin olisi ikinä osannut arvatakaan, joten tuossa on vielä EPS -pelin raportti. EPS - MasKi 3-2 (2-1)
MasKin karavaani kulki tällä kertaa Espoonlahteen. Aikaisemmin tällä kaudella ei juuri suurempia poissaolo-ongelmia ole ollut, mutta lämmin syyspäivä ja lauantai aiheutti jonkinlaisen pelaajapulan. Paikalle saatiin kuitenkin lopulta 13 peluria ja viimeisimpänä, mutta ei vähäisimpänä, vahvistuksena mukaan tuli ikämiehissä huikeassa maalivireessä oleva Karri Korhonen. EPS tiedettiin hyvin liikkuvaksi ryhmäksi ja sijoitus sarjataulukossa sillä on pykälää MasKia parempi, eli kolmas.
Ottelun alku osoittikin jo mitä vierailijoilla olisi edessä; kotijoukkue liikutti palloa ja vierailija juoksi pallon perässä. Kotijoukkue tuntui koko ajan olevan askeleen edellä vierasjoukkuetta ja vikkeläkinttuiset EPS-pelurit aiheuttivat jatkuvasti ongelmia MasKi-puolustukselle. Kotijoukkue siirtyikin johtoon vapaapotkusta kuin pienen siirron jälkeen vaaralliseksi tiedetty kärkimies pamautti pallon voimalla alakulmaan. Maalin jälkeen MasKi jatkoi perässä juoksemista ja EPS piti palloa, muutamaa MasKihyökkäystä lukuun ottamatta. Lopulta kotijoukkueen toisen maalin viimeisteli sama kärkipelaaja huijattuaan ensin pari-kolme MasKipeluria kahville ja viimeisteltyään varmasti tolpan kautta. Tässä vaiheessa vierasjoukkueen tilanne näytti melko synkältä ja lähinnä Mikon hyvät torjunnat ja tolpat pitivät lukemat siedettävinä. Jossain välissä MasKikin innostui hyökkäämään ja rauhallisen hyökkäysrakentelun jälkeen Makon pystysyötön perään säntäsi nuoruuden innolla Karri. Kevyet EPS-pelurit työnnettiin nätisti sivuun ja pallo tarkasti takakulmaan. Tauolle mentiinkin kotijoukkueen johtaessa 2-1.
Toiselle puoliajalle MasKikin sai hieman paremmin jalkojaan liikkeelle ja Simon tulo laitapakiksi tiivisti myös puolustusta. Kuitenkin ensimmäiseltä puoliajalta tuttu sävel jatkui; EPS piti palloa ja MasKi juoksi perässä. Vierailijatkin innostuivat muutaman kerran hyökkäämään ja Miro, joka oli nostettu puolustuksesta keskikentälle, karkasi laidasta keskityspaikkaan. Keskitykseen ehti ensimmäisenä Mako, joka latasi volleysta pallon komeasti EPS-maaliin ja tilanne olikin vastoin pelitapahtumien kulkua 2-2. MasKilla tässä vaiheessa kaksi maalipaikkaa ja kaksi maalia.
Kotijoukkue jatkoi kuitenkin taitavaa pallonsiirtelyä ja pitkän painostusjakson päätteeksi EPS-peluri unohtui vapaaksi parikymmentä metriä maalista. Tarkan alakulmavedon Mikko ehti torjumaan, mutta paluupallossa oli kaksi ensimmäistäkin maalia viimeistellyt EPS-kärki. Varma viimeistely paluupallosta ja hattutemppu oli valmis. Johtoasemassa EPS hieman vetäytyi ja MasKi pääsi paremmin peliin mukaan. Ottelun lopussa MasKi sai muutaman varsin kovan mylläkän EPS-maalille. Lähimpänä maalia oli Aarne tolppalaukauksellaan, kertaalleen pallo kävi myös EPS-pelaajan kädessä rankkarialueella. Tällä kertaa rankkaria ei vihelletty, joten käsivirhettäkään ilmeisesti ei ollut tilanteessa.
Lopputulos 3-2 imartelee tällä kertaa vierasjoukkuetta, mutta lopun maalinedustahässäköissä ei ollut tasoitusmaalikaan kaukana. Miesten joukkueelta erityiskiitos Karrille, joka vaivautui paikalle auttamaan helpottamaan pelaajapulaa. Karrin maalikeskiarvo tällä kaudella pysyi myös muuttumattomana, nyt myös miesten peleissä mennään 1 maali / peli vauhdissa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.09.2013 klo 17:38:03 kirjoittanut Hippo »
|
|
|
|
|
David Banner
Poissa
Suosikkijoukkue: Clever, old geezer, Helsinki coach Murinen
|
 |
Vastaus #1233 : 17.09.2013 klo 16:45:57 |
|
Ei Njs paska ole.. Njs on keskinkertainen. Perustan tämän näkemyksiini tämän ja viime kauden 4.div lohkoista. Jos viime kaudella olisi ollut panosta vikassa pelissä ja vastassa lohkon kärkijengi (Ebk tai vaikka Allianssi) niin olisi voinut pikku jännäkakka olla housussa. Nyt 2 peliä Njs:ltä nähneenä+ keskenäinen peli niin ei kyllä jänskätä yhtään. Kuten Todepo aiemmin mainitsi: hieno lohko, tasosta voi olla montaa mieltä. Se mikä joukkue kerää eniten pisteitä, ansaitsee lohkovoiton ja that's it! Joten paras voittakoon! Tässä tilanteessa voiton ollessa kahden kauppa, niin parempi voittakoon.
Mites, onko lohko 1 sitten arvon villahousun mielestä jotenkin merkittävästi parempi? Omasta mielestäni ehkä kärjen osalta. Peräpään joukkueet suht samaa tasoa kyllä molemmissa lohkoissa, näin uskoisin.
|
|
|
|
|
todepo
Poissa
|
 |
Vastaus #1234 : 17.09.2013 klo 17:43:12 |
|
Mites, onko lohko 1 sitten arvon villahousun mielestä jotenkin merkittävästi parempi? Omasta mielestäni ehkä kärjen osalta. Peräpään joukkueet suht samaa tasoa kyllä molemmissa lohkoissa, näin uskoisin.
Joo toistan taas itseäni...mutta silti: Juuri näiden juupas-eipäs arvailujenkin lopettamiseksikin , olisi paikallaan kauden päätteeksi ns. Tasonmittaus peli lohko kakkosten välillä. Samalla toteutuisi oikeudenmukaisuus paremmin mahdollisia lisä nousupaikkoja jaettaessa.
|
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #1235 : 17.09.2013 klo 18:07:56 |
|
Joo toistan taas itseäni...mutta silti: Juuri näiden juupas-eipäs arvailujenkin lopettamiseksikin , olisi paikallaan kauden päätteeksi ns. Tasonmittaus peli lohko kakkosten välillä. Samalla toteutuisi oikeudenmukaisuus paremmin mahdollisia lisä nousupaikkoja jaettaessa.
Tasonmittauspeli, lohkokakkonen, lisänousupaikat... Ja vain yksi virke.
|
|
|
|
|
Villakangastakki
Poissa
|
 |
Vastaus #1236 : 17.09.2013 klo 18:36:33 |
|
Niin...Vaikea sanoa sit lopulta onko nyt paljon parempi, mutta viime vuotinen 1.lohko ainakin oli. Viime kaudesta Eps (5-4,0-0) Maski (0-0, 1-3) Biisonit (1-2, 5-0) Babylon (2-4, 3-5) ja nyt talvella treenimatsit Team Grani (1-2, 2-2). Kaikki pelillisestikkin tasaisia vääntöjä lukuunottamatta tuota yhtä biisonivoittoa. Näistä 1.lohkossa Eps, Maski ja Grani top5:ssä...En tiedä sanooko tuo nyt mitään, mutta kuitenki. On meidän joukkue tietenkin vahvistunu varsinkin hyökkäyspäässä selvästi. Mm. Sisäisen maalipörssin top3: Rissanen 14, Halonen 11 ja Vianto 10 maalia on kaikki uusia pelaajia. Viime kaudella ei montaa helppoa peliä ollut. Molemmat Västnyland pelit ja tuo biisonit peli olivat ainoat, joissa sai pisteet puolivaloilla pelaten. Kun taas tällä kaudella on tullut hyvin helpolla näitä selvänumeroisia voittoja iso liuta. Leveyttä tuntuu olevan paljon vähemmän peräpäässä kuin viime kauden jengeillä. Vielä keväällä sai painia mm. Pathoven 0-0, Koipsin 0-0 ja Salreippaan 2-3 kanssa ihan tosissaan ja noista peleistä tuli vain 2 pistettä. Syksyllä vastaavat pelit päättyivät sitten 12-1, 6-0, 3-0 Baletille.. Tämä kertoo enemmänkin siitä kuinka esim. nämä kyseiset jengit elävät täysin parin pelaajan varassa ja jos he ovat poissa niin joukkueiden taso tippuu todella radikaalisti. En oo nähny 1.lohkosta Bk-46 ja Vjs jengejä, mutta voisin kuvitella pisteiden perusteella olevan aika lähellä 2.lohkon viiden viimeisen joukkueen tasoa. Babylon olisi varmasti pärjännyt tässä 2.lohkossa paremmin. Syksyn Koips, Pathoven, Kopse, Hyps, Salreipas olisi ollut samanlaisia suupaloja heillekkin. Ainakin viime kautisen tasoiselle Babsille. Summarum: 1.lohko on kovempi kauttaaltaan, ainakin jos unohdetaan 2 viimeistä joukkuetta. Olisi ollut todella mielenkiintoista kokeilla voimasuhteita Nupsia tai ESC:tä vastaan, joka tapauksessa. Käy 2.lohkossa nyt sit miten vaan.
|
|
|
|
|
todepo
Poissa
|
 |
Vastaus #1237 : 17.09.2013 klo 19:21:56 |
|
Tasonmittauspeli, lohkokakkonen, lisänousupaikat... Ja vain yksi virke.
Niin, siinähän ne tärkeimmät asiat sitten olikin. BrDead, kivaakunsäainakinnäköjäänluetnäitäjakommentoitainaniinasialliseenjavirheettömäänkielipoliisitapaasivaikkamemaalaiseteiainaosatakaankirjoittaaihanoikein.
|
|
|
|
|
David Banner
Poissa
Suosikkijoukkue: Clever, old geezer, Helsinki coach Murinen
|
 |
Vastaus #1238 : 17.09.2013 klo 19:32:16 |
|
Syksyn Koips, Pathoven, Kopse, Hyps, Salreipas olisi ollut samanlaisia suupaloja heillekkin. Ainakin viime kautisen tasoiselle Babsille. Summarum: 1.lohko on kovempi kauttaaltaan, ainakin jos unohdetaan 2 viimeistä joukkuetta. Olisi ollut todella mielenkiintoista kokeilla voimasuhteita Nupsia tai ESC:tä vastaan, joka tapauksessa. Käy 2.lohkossa nyt sit miten vaan.
No KoPSe ei ainakaan keväällä ollut tämänvuotiselle Babsille mikään suupala.
|
|
|
|
|
Hasselhoffi
Poissa
|
 |
Vastaus #1239 : 17.09.2013 klo 20:15:01 |
|
KOPSE/2 - HyPS/02 4-2 (0-2)
Korsolaiset meinas ekalla puoliajalla pelata itselleen paikan takaisin vitoseen, suuri osa syötöistä vastustajan lapaan ja hyökkäyspäässä melko mielikuvituksetonta ja turhan hätiköityä pelaamista. Ilmeisesti hieman jännitystä putoamistaistelun myötä. Toisella puoliajalla korsolaisten peli rupes kulkemaan paremmin, osin johtuen hyvinkääläisten lopetettua pelaamisen ja aloittamalla roiskimisen, niin maalipaikkoja rupesi tulemaan. 3-2 maali tais tulla n. 5min ennen loppua.
Pakko antaa kyllä propsit hyvinkääläisille, ilman vaihtomiehiä ja putoamisen ollessa varma homma jaksoivat silti taistella loppuun asti.
|
|
|
|
|
tunara
Poissa
|
 |
Vastaus #1240 : 18.09.2013 klo 07:54:58 |
|
Eilen tiistaina Riipilä - HIK 2. Joukkueet kohtasivat peräkkäisissä otteluissa kotona ja vieraissa ja näistä molemmille kotivoitot 2-1. Eilen Oli RiRan vuoro olla tyly isäntä ISS Stadionilla. Tässä eilisestä pelistä mallia, miten Riipilä perinteisesti vaparinsa käyttää. http://www.youtube.com/watch?v=q9qJRfm8fJ0
|
|
|
|
|
Fantö
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK-j
|
 |
Vastaus #1241 : 18.09.2013 klo 08:26:39 |
|
Tarkoitat kuitenkin varmaan, että tuossa mallia, miten Riipilä kerran kaudessa vaparinsa käyttää. 
|
|
|
|
|
tunara
Poissa
|
 |
Vastaus #1242 : 18.09.2013 klo 08:32:51 |
|
Tarkoitat kuitenkin varmaan, että tuossa mallia, miten Riipilä kerran kaudessa vaparinsa käyttää "Perinteisesti kerran kaudessa" Hmmm, ehkä jätin tosiaan tarkoituksella tarkentamatta, tai ehkä en. Valitettavasti paikallisen tv-yhtiön kanssa päästiin oikeuksista sopuun vasta näin syksyllä ja aikaisemmat vaparimaalit on jääny taltioimatta. Hangossa taas ei voitu kuvata kun HIK pelkästi menettävänsä maksavia katsojia televisioinnin takia
|
|
|
|
|
lego
Poissa
|
 |
Vastaus #1243 : 18.09.2013 klo 09:21:16 |
|
Maalintekijä oikein innostui suorituksestaan 
|
|
|
|
|
hanhivaara
Poissa
|
 |
Vastaus #1244 : 18.09.2013 klo 14:52:36 |
|
Tämä ns. tuomari on kuuluisa raporttiautomaatti, joka tekee rapoja lähes joka ottelusta. Keltaisia sai vain IHk.n pelaajat, 7 varoitusta. Tuomarin arvostelusta 4. On yhden ottelun keskeyttänyt 91 min. jälkeen, olis kiva tietää syy. Aiheutti yhdelle joukkueelle 300 sakon. Ei kestä jos vaihtopenkki kommentoi tuomioita, katseli eilisessä pelissäkin tuimasti IHkn penkille ja huusi, että jos vielä tulee huutoja lähdette katsomoon. Varmaan teki mieli tyhjentää katsomokin. Muistanko väärin vai pelasiko ennen Pathovenissa?
Osa keltaisista täysin perusteltuja, osa taas ei niinkään. Ja kesti kyllä hyvin vaihtopenkin huutelut, koska sieltähän tuli isolla kädellä tekstiä ja ihan syystäkin sanoi IHK koutsille (joka muuten karjuu aikalailla pelkkää negatiivista) että lähtee kohta katsomon puolelle. Hyvin sä muistat, Järvinen on Pathovenin kunniapelaaja... MITÄÄN tekemistä Padin kanssa. Järvinen oli ennen semi-kusipää joka juoksenteli kentällä nenä pystyssä ja ei viitsinyt perustella mitään kenellekkään. Nyt viime vuosina kun ei ilmeisesti enää vihellä ylempänä siitä on tullut ihan hyvä pillipiipari, jos mittarina käytetään muita 4. divarissa puhaltaneita. Eilen tuli toki huonoja tuomioita mm. täälläkin mainittu outo vapari IHK kuudentoista tienoilla.
|
|
|
|
|
hanhivaara
Poissa
|
 |
Vastaus #1245 : 18.09.2013 klo 15:06:45 |
|
Yritän aina viimeiseen asti ymmärtää tuomariston ajatuksen kulkua. Tämän kaverin osalta en vaan voi olla kommentoimatta. I-HK:lle kahdeksan varoitusta joista kaksi yhdelle pelaajalle. Ensimmäinen lappu kun peliä on pelattu 45 sekuntia, laitapakki kaataa laidassa hyökkääjän. Käsi taskulle, ei puhuttelua eikä mitään. Tästä tovi myöhemmin samanlainen tilanne toisessa päässä mutta tilanteesta vihelletään pelkkä vapari. Ok tuomarin linja heittelee, hyväksytään. Molemmat pelaa fyysisesti mutta kummallisen useasti vapareita vihelletään ainoastaan I-HK:n rikkeestä. Kontaktitilanne keskikentällä, josta I-HK:n pelaajalle lappu, tuli kovaa, ymmärretään lappu. Kaksi I-HK:n pelaajaa menee samaan palloon, molemmat törmää ja toinen onnistuu laukomaan pallon kauemmas, vieressä palloa tavoitellut vastustaja kaatuu myös. Vapari boksin reunalta, ilmeisesti korkea jalka tai vaarallinen pelitapa. Tähän ensimmäinen reaktio puolustajalta on Mitä?. Kysymys aiheuttaa keltaisen kortin, toinen pelaaja kysyy että mikä rike tilanteessa oli, josta toinen keltainen. Tästä kapteeni käy vielä kysymässä että onko tuomari nyt ihan tosissaan, josta taas lappu. Samasta tilanteesta siis kolme keltaista. Tuomari on selvästi vittuuntunut ja vie muurin ilman askelia aivan naurettavan kauas pallosta, muurin huutelun johdosta siirtää muuria vielä metrin taaksepäin, yleisöki repeää kun pallon ja muurin välissä on arviolta 11,55 metriä. Yksi kortti heilui vielä kaverille joka sai kahdesti samalta fyysisesti pelanneelta topparilta kyynärpäätä silmakulmaan, kun tämä kävi tuomarilta kysymässä että etkö sä vittu nähnyt, kato mun silmää. Jostain syystä kortti oli merkattu pöytäkirjassa pelin viivyttämiseksi. Peli vihellettiin poikki ja keskiympyrässä yhden keltaisen saanut kaveri kävi sanomassa että olitpa muuten vitun huono tänään -> ulosajo. Omaa tyhmyyttä, mutta sivusta seuranneena ymmärrän vierasjengin pelaajien turhautumisen. Siinäpä nämä kortit, kotijoukkue siis koko pelin ilman kortteja, oli melkonen fairplay jengi  . Tuomarihan on viheltänyt aikoinaan ylempänä. Vittumainen ylimielisyys paistaa läpi ja mitään vuorovaikutustaitoja ei ole. Itse peliin ei tuomarin vuoksi kaaduttu. Loppu kolmanneksen viimeistely on luokatonta, paikkoja saatiin taas jokunen luotua. Jännäksi menee putoamistaistelu. Tsempit Pathovenille putoamistaistoon ja hyvää alkavaa syksyä Perreri Järvinen! "Yksikin teidän pelaajista sanoo mitään ni se on suora punainen" (c) Petteri JärvinenTulipas paljon faktaa. Pelin jälkeen kundi haukkui tuomaria muutaman metrin päässä, ihan älytön veto ja ihan ansaittu lappu. Dumari mittas sen muurin, ihan askelein, se näytti kyllä minustakin että on liian pitkällä, mutta näin kun se haki niitä askeleitaan. IHK:lta tuli koko pelin ajan paljon mussutusta yms huutelua varsinkin tuomarille, joten oliko useita kortteja suunsoitosta ihan nyt niin väärä tuomio? Ei todellakaan ollut. Se tosin oli merkillistä ettei kotijoukkue saanut yhtään lappua, muutama tilanne oli mistä olisin voinut itse nostaa lappua  . Itse pelistä, IHK ei saanut juurikaan tilanteita kasaan ennen loppua ja silloin niitä tulikin enemmän kuin tarpeeksi mm. muutama läpiajo ja käviköhän tolpissakin jossain vaiheessa. Henk.kohtasesti en ihan ymmärrä miksi IHK on niin alhaalla kuin on, Padista tiedän että sieltä on uupunut koko syyskauden 5-6 avauksen ukkoa joka pelistä, voin perustella sen rähmimisen - mutta IHK?
|
|
|
|
|
RTS
Poissa
|
 |
Vastaus #1246 : 18.09.2013 klo 15:56:43 |
|
Ja kesti kyllä hyvin vaihtopenkin huutelut, koska sieltähän tuli isolla kädellä tekstiä ja ihan syystäkin sanoi IHK koutsille (joka muuten karjuu aikalailla pelkkää negatiivista) että lähtee kohta katsomon puolelle. Eikös IHK:n koutsi ole itsekin tuomari?
|
|
|
|
|
radex
Poissa
Suosikkijoukkue: hintahtava preesens on kovin vahva
|
 |
Vastaus #1247 : 19.09.2013 klo 05:51:33 |
|
Uudenmaan nelosen tasosta voi päätellä jotain myös tarkastelemalla viime kauden nousijoita. Super-Allianssi sekä EBK säilynevät nippanappa ja Kyif taitaa tulla sukkana alas.
Onko siis kolmosen taso roimassa nousussa vai nelosen taso laskussa? Vai jopa molemmat? Pitäisikö nelosta supistaa? Pudottaa pupijengit veks?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.09.2013 klo 06:04:14 kirjoittanut radex »
|
|
|
|
|
ex-lopalainen
Poissa
|
 |
Vastaus #1248 : 19.09.2013 klo 06:32:14 |
|
Menee 1.lohkon putoamis taisto myös tiukille kun Babylon otti ehkä vähän jopa yllättäen eilen voiton EPSstä.EsPa2,Babylon ja Biisonit taitaa nyt olla ne jotka vikasta putoajan paikasta tappelee.Tänään voi ratketa myös NuPSin voitolla se että BK.46/2 putoaa ja samalla se että Nummelalaiset ovat varmasti Uudenmaan lohkojen parempi kakkonen jos sille sijalle jäävät..toki suora nousukin mahdollista.. Taitaa vielä Babylon ja Biisonitkin pelata vastakkain vikoilla kierroksilla,panosta riittää mikä hienoa sarjan kannalta..
|
|
|
|
|
razou_
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti, FC Babylon, FC Babylon/2, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1249 : 19.09.2013 klo 07:54:37 |
|
Menee 1.lohkon putoamis taisto myös tiukille kun Babylon otti ehkä vähän jopa yllättäen eilen voiton EPSstä.EsPa2,Babylon ja Biisonit taitaa nyt olla ne jotka vikasta putoajan paikasta tappelee.Tänään voi ratketa myös NuPSin voitolla se että BK.46/2 putoaa ja samalla se että Nummelalaiset ovat varmasti Uudenmaan lohkojen parempi kakkonen jos sille sijalle jäävät..toki suora nousukin mahdollista.. Taitaa vielä Babylon ja Biisonitkin pelata vastakkain vikoilla kierroksilla,panosta riittää mikä hienoa sarjan kannalta..
Kai täällä taas kehtaa naamansa näyttää, kun Babylonkin välillä kunnostautunut muussakin kuin tuomareista ja vastustajista mussuttamisessa. Syksyn/sarjan päätöksen lähestyminen ja Babylonin valahtaminen putoamisviivan alle oli jo kääntänyt monen suunpielet alaviistoon. Joukkuehenki oli kuitenkin pysynyt vahvana epäonnistumisista ja ikävistä tappioista huolimatta. Lauantaina vastassa oli VJS klo 19.30 alkaneessa iltaottelussa. Järjettömästä ajankohdasta huolimatta 15 taistelijaa saatiin Vantaankoskelle yrittämään elintärkeitä pisteitä. VJS:kään ei vielä ollut luopunut toivosta. Uskottavan näköinen kokoonpano asteli tatamille babseja vastaan. Babylon osoitti jo ensimmäisellä puoliajalla olevansa selvästi parempi joukkue ja meni menojaan 3-0-johtoon. Toinen jakso oli muodollisuus ja päästiinpä tekemään vielä yksi maali. VJS:llä ei ollut muistini mukaan yhtään vaaranpaikkaa. Eilen sen sijaan asetelmat kellahtivat täysin päälaelleen. Jo ennakolta osattiin arvioida, että kolmossijaa himoitseva EPS tulisi peliin lujaa hirmuvireeseen viime matseissa äityneen T. Suomalaisen johdolla. Babylonin taktiikka oli aseteltu vastustajan mukaan ja aikaisen johtomaalin ansiosta päästiin taukojohtoon 1-0. Toisella jaksolla EPS kiri n. 60 minuutin korvilla ensin tasoihin ja sitten välittömästi ohi. Tässä vaiheessakaan ei usko loppunut, vaan n. 70 minuutilla iskettiin tasoitus terävästä vastahyökkäyksestä. Noin 80 minuutin kohdalla Babylon-osasto riemastui, kun vastahyökkäys tuotti jälleen tulosta. Mies vasemmalta läpi ja upea tsippi veskarin yli/ohi. Loppu oli kovaa taistoa ja oman maalin varjelua. Loppuvihellyksen kajahtaessa ilmoille joku olisi saattanut ajatella, että suuri ryöstö on tapahtunut. Tosiasiassa Babylon oli mitoittanut kapealla materiaalillaan taktiikan oikein ja onnistui juuri siinä, missä pitikin. Kahden voiton myötä sisukas taistelu sarjapaikasta saa jatkoa su 29.9. KarlU/Biisoneita vastaan. Vastustajan Seferistä (toinen taitaa olla pelikiellossa) ja Kuqeista johtuen kotijoukkue on selkeä suosikki, mutta mustanutut tulevat tekemään kaikkensa, jotta voitto tuosta pelistä irtoaisi. Luultavasti kokoonpanoonkin saattaa olla luvassa pientä helpotusta, mutta katsotaas nyt. Tulee kyllä upea huipennus kaudelle, unohtamatta NuPS-kohtaamistakaan!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.09.2013 klo 08:14:30 kirjoittanut razou_ »
|
|
|
|
|
|
|
|