Villakangastakki
Poissa
|
 |
Vastaus #775 : 30.07.2013 klo 20:27:51 |
|
Kopse/2 -Fc Vantaa 1-4 (1-1)
Kauden ainut hiekkavääntö takana. Suht siisti peli ja vähä toisinto kevään pelistä (5-1). Kopse aluksi johtoon, jonka jälkeen Baletti rinnalle ja lopuksi selvin lukemin ohi. Baletilla tänään hyvä rosteri jalkeilla ja varsinkin hyökkäyspäässä, jossa mm. kauden parhaat maalintekijät paikalla alkoi näkymään uhkaa ja maaleja. Kopse ihan hyvä nippu, enkä ihmettelesi jos varsinkin tuolla hiekalla tulee napsimaan pisteitä säilymisen verran. Matka on toki pitkä ja saa olla huippu syksy, jotta näin tapahtuu. Seuraavaksi sitten ensi viikolla kärkipeli Tikkurilassa, kun vastaan asettuu Joki. Tuomari kolmikko oli hyvä tänään. Homma pysy hanskassa ja sopivan tiukka linja, joka ei heitelly. Samat sanat olisi tullut ilman voittoakin. esim. Koips, Salreipas, Pathoven pelit mistä ei tullut voittoa, ei moitittavaa tuomareista. Joten, ehkä tämä aihe voidaan jo kuopata. Ruusuja silloin kun siihen aihetta, samoin risuja.
|
|
|
|
|
Karz
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Manchester United, Jolle
|
 |
Vastaus #776 : 30.07.2013 klo 20:28:24 |
|
Kopse - FC Vantaa 1-4 Väärä jengi voitti. Kevyesti vituttaa. Vantaa on koko sarjan toiseksi paskin joukkue. Hämmentää aivan vitusti miten toi porukka keikkuu kärjessä. Muutenkin kuulema joka tuomio oli väärin tänään taas vantaalaisten mielestä. Oli kyllä masentavin tappio tähän mennessä koko kaudella. Se kertoo aika paljon kun on mistä valita. Villatossu kirjoitelkoot taas oman näkemyksensä, mielenkiinnolla odotan. Niin ja se paskin joukkue? Näyttäis siltä että kun ei pärjätä tollaselle joukkueelle niin se lankeaa meille. noni myöhästyin.. vittu Tuomari kolmikko oli hyvä tänään.
Tätä en ois kentällä kuullun perusteella uskonut.. no hyvä että jollekin kelpasi. Ja lisätään vielä että hyvin ne veti.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.07.2013 klo 20:31:58 kirjoittanut Karz »
|
|
|
|
|
Villakangastakki
Poissa
|
 |
Vastaus #777 : 30.07.2013 klo 20:47:02 |
|
Vain niin...Tuntuu tosiaan vituttavan. 2 peliä Kopsea vastaan pelattu 5-1 ja 4-1 voitot. Jäikö siihen jotain jossiteltavaa mielestäsi?! "Vantaa on koko sarjan toiseksi paskin joukkue. Hämmentää aivan vitusti miten toi porukka keikkuu kärjessä" Haluaisin muistuttaa seurata myös sarjataulukkoa. Ollaan teidän lisäksi voitettu mm. NJS, Joki, Opedot ja Tips. Eli lohkon kaikki kärkijengit. Suht hyvin toiseksi paskimmalta joukkueelta...
|
|
|
|
|
Karz
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Manchester United, Jolle
|
 |
Vastaus #778 : 30.07.2013 klo 20:54:27 |
|
Suht hyvin toiseksi paskimmalta joukkueelta...
Tää oli vähän niinku se pointti.
|
|
|
|
|
fowler4ever
Poissa
Suosikkijoukkue: EIF , ESC
|
 |
Vastaus #779 : 30.07.2013 klo 21:01:09 |
|
Maski - ESC 0-1
ESC hieman niskan päällä. Voitto maali tosin vasta 80minuutilla kun maaginen kuoletus pitkään läpisyöttöön linjan yli ja siirto takanurkkaan toisella kosketuksella. Kelpasi pelata hienolla nurmikolla.
Hatunnosto Maskin yksinäiselle hyökkääjälle, jäätävää target pelaamista, oisko ollu #25?
|
|
|
|
|
radex
Poissa
Suosikkijoukkue: hintahtava preesens on kovin vahva
|
 |
Vastaus #780 : 30.07.2013 klo 21:01:20 |
|
Kaksi ottelua. Yhteismaalit 9-2. Jotain perusteluja kaipaa paskinkin provo. Korsolaiseen propagandamafiaan kuuluneena odotan edes jotain tasoa.
|
|
|
|
|
Hippo
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet - FC Ilves - Tampere
|
 |
Vastaus #781 : 30.07.2013 klo 21:20:07 |
|
Maski - ESC 0-1
ESC hieman niskan päällä. Voitto maali tosin vasta 80minuutilla kun maaginen kuoletus pitkään läpisyöttöön linjan yli ja siirto takanurkkaan toisella kosketuksella. Kelpasi pelata hienolla nurmikolla.
Katson, josko saisin raporttia tehtyä hieman myöhemmin, mutta maali; harvoin näkee missään sarjassa, edes maailmalla, noin näppärää suoritusta: pystypallo ilmassa linjan taakse. Täydessä juoksussa selän takaa tuleva pallo koukkuun ja toisella kosketuksella pallo takanurkkaan. MasKin pukukopissakin todettiin, että tappio ei ota edes niin paljon päähän kun maali oli tuollainen 
|
|
|
|
|
Karz
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Manchester United, Jolle
|
 |
Vastaus #782 : 30.07.2013 klo 22:40:22 |
|
Kaksi ottelua. Yhteismaalit 9-2. Jotain perusteluja kaipaa paskinkin provo. Korsolaiseen propagandamafiaan kuuluneena odotan edes jotain tasoa.
Tuo huikea syväanalyysi perustuu ihan täysin omiin kokemuksiin ja näkemyksiin. Kaipa nuo jotain oikein tekevät kun kärkikahinoissa porskuttavat. Hämmentää nähdyn perusteella. JA Niin ja se paskin joukkue? Näyttäis siltä että kun ei pärjätä tollaselle joukkueelle niin se lankeaa meille.
Rauhaa ja rakkautta kaikille.
|
|
|
|
|
todepo
Poissa
|
 |
Vastaus #783 : 30.07.2013 klo 22:54:47 |
|
Tämä on niin tasainen lohko ettei yksikään peli ole etukäteen tai takajalkaan selvä. Kunnioitetaan niitä vastustajia vaikka tappiot vituttaakin raskaasti Peace and Love
|
|
|
|
|
Hippo
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet - FC Ilves - Tampere
|
 |
Vastaus #784 : 31.07.2013 klo 09:44:51 |
|
MasKin FB-sivuilta:MasKi - ESC 0 - 1 (0 - 0) MasKi sai vieraaksi raaseporilaisylpeyden ESC:n Kirkkonummen keskuskentän hyväkuntoiselle nurmelle. ESC tiedettiin erittäin vaaralliseksi joukkueeksi, joten odotukset olivat sen mukaiset. Ensimmäinen puoliaika meni vieraiden hallitessa palloa hieman enemmän, kotijoukkueen pelatessa jopa hieman liian varovaisesti. Peliväline luovutettiin siis hieman liian helposti vastustajalle, mutta suurena syynä tähän oli myös ESC:n kova prässi. Vajaan viiden minuutin pelin jälkeen MasKin maalivahti Mikko Lagerström joutui torjuntatyöhön, nostamalla laukauksen kulmaksi. Tästä muutama minuutti ja ESC pääsi oikealta puolelta nokikkain MasKivahdin kanssa, mutta Mikon refleksitorjunta tarjosi vieraille vain kulmapotkun. MasKillakin oli puoliajalla yksi kunnon maalipaikka, kun vasemmalta laidalta tuli keskitys, muistaakseni Tom Nordströmin jalasta, ESC:n maalille, josta pusku maalia kohti. Tämän kuitenkin vieraiden maalivahti nappasi kiinni. Pääsääntöisesti puoliaika tarjosi keskikentällä taistelua.
Toisella puoliajalla keskikentän vääntö jatkui, mutta nyt MasKi sai ajoittain pallon liikkumaan mallikkaasti. ESC kuitenkin puolusti vähintäänkin yhtä mallikkaasti. Muutamia kulmapotkuja, puolin ja toisin, lähemmäksi maalia ei kumpikaan joukkue päässyt. Lopulta, kun pelikello näytti 85 minuuttia, ESC onnistui, ja komealla tavalla! Pitkähkö pystysyöttö ilmassa MasKin puolustuslinjan taakse, jonne ehättänyt hyökkääjä onnistui saamaan selkänsä takaa tippuvan pallon ns. koukkuun. Jotakuinkin täydessä juoksuvauhdissa. Seuraavalla kosketuksella pallo lähtikin jo kohti takanurkkaa ja MasKin maalivahti oli voimaton. Hieno maali. Lopussa MasKi yritti saada painetta vieraiden maalille, mutta tällä kertaa maalinteossa ei onnistuttu. Itsehän täytyy tähän vielä lisätä, että ESC pelaa mielestäni lohkon parasta palloa. 
|
|
|
|
|
razou_
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti, FC Babylon, FC Babylon/2, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #785 : 31.07.2013 klo 14:26:09 |
|
Ykköslohkossa tänään maukkaita otteluita ja jos jonkinmoista sorttia. Pisteitä jaossa kuudesta yhdeksään, katsotaan mielenkiinnolla, miten taulukko on muuttunut iltaan mennessä.
Kärkikamppailu: EPS - NuPS Mielenkiintoista nähdä, miten nuoret ryhmät ottelevat tänään keskenään. Molemmat ovat ilmoittaneet tavoitteeksi Kolmosen (EPS ehkä hieman epävirallisemmin Forumin ulkopuolella), mikä tarkoittaa myös sitä, että tänään ei kummallakaan ole varaa tappioon. NuPS:lla allaan myös putoaminen Regions Cupista. Tänään varmasti kovat paineet onnistua. EPS:n tilanteesta ei kyllä niin mitään tietoa.
Alemman keskivälin kamppailu: FC Babylon/X - RiRa Babylon haki kevätkierroksella ehkä pienoisella onnella täyden pistepotin RiRalta heidän seuransa juhlapelistä. Tämä tietää sitä, että RiRa tulee tänään hakemaan pistepottia Espoosta korkojen kera. Babylonilla on alla nyt pari tappiota, mutta viime viikolla esitys ainakin hyökkäyssuuntaan oli ihan lupauksia herättävä. RiRakin on herännyt, siitä kertoo viime kierroksilla joukkueen ottamat voitot. Varmasti kova kamppailu tiedossa, vierasjoukkue lievänä suosikkina matsiin.
Putoamistaisto: FC HIK/2 - KarlU/Biisonit Elintärkeitä pisteitä tarjolla, kummallakaan ei varaa hävitä. FC HIK:n olin jo omissa papereissa tuominnut pysymään viivan alla loppuun asti, mutta käsittämättömät 6 pistettä EsPaa vastaan nosti joukkueen jo viivan paremmalle puolelle. Ihmetellä täytyy, sen verran oli heikko ainakin omalla visiitillämme Hangossa. Ehkä sinne on saatu viimein edarista apuja. Biisonit on pelillisesti ihan ok nippu ja saa mukaan junioreita, jotka pelaavat myös LoPan riveissä (junnuilla ei taida olla karensseja, jos olen oikeassa).
|
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #786 : 31.07.2013 klo 14:30:26 |
|
Biisonit on pelillisesti ihan ok nippu ja saa mukaan junioreita, jotka pelaavat myös LoPan riveissä (junnuilla ei taida olla karensseja, jos olen oikeassa).
Junnuilla ei ole karensseja _aikuisten_ peleissä. Tai siis kun puhutaan eri ikäluokkien peleistä yleensäkin. Sen sijaan oman ikäluokkansa peleissä niillä on ihan samat karenssit kuin aikuisillakin, mikäli seuralla/seurayhtymällä on useammalla sarjatasolla joukkueita. Toki junnut eivät myöskään saa pelata kuin yhden pelin ja yhdessä joukkueessa per päivä.
|
|
|
|
|
Madmax
Poissa
Suosikkijoukkue: NuPS, HJK, Hukat, RaHi, JoMu ja SMJ
|
 |
Vastaus #787 : 31.07.2013 klo 20:30:46 |
|
EPS-NuPS 0-4 (0-2).
|
|
|
|
|
razou_
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti, FC Babylon, FC Babylon/2, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #788 : 31.07.2013 klo 20:58:04 |
|
Babylon - RiRa 0-4 (0-1) - Voitto tänään selvästi paremmalle jengille. Babylonin kauden rumimmat lukemat. Eka maali kulmasta (taas!), toka hävityn pääpallon jälkeen läpiajosta. Kolmas oli upea veto kulman jälkitilanteesta 16 metristä suoraan alanurkkaan. Neljäs keskitys oikealta ja pusku keskelle maalin kattoon. Babylonilta en muista yhtään maalipaikkaa.
|
|
|
|
|
ex-lopalainen
Poissa
|
 |
Vastaus #789 : 31.07.2013 klo 21:16:12 |
|
Ajelin katsomaan Espoonlahteen EPS-NuPS peliä,molemmat kuitenkin tähtää ylöspäin ja ovat sarjassa korkealla.Kotijoukkue hyötyi alkuun selvästi tekonurmesta mutta ei ihan alun puolittaista tilannetta lukuunottamatta päässyt maalipaikkoihin.Mitä pidemmälle peli eteni niin NuPS otti komentoa enemmän ja enemmän..koko ajan enemmän oikealta nuori laituri rupesi juoksemaan karkuun ja tuotti myös 1-0 maalin..Voitto täysin ansaittu ja vieraat oli kyllä selkeästi vahvempi..saa nähda reilu vkon päästä kun kohtaavat Nummelassa että onko sama juttu..
|
|
|
|
|
ex-lopalainen
Poissa
|
 |
Vastaus #790 : 01.08.2013 klo 08:32:58 |
|
Pitää vielä mainita NuPSin mukana tulleet toistakymmentä fania jotka pitivät elämää ja ääntä.Oli lippuja kannustusta ja fiilistä mitä harvoin 4div peleissä on..Hyvä hyvä.. Varmaan EPSinkin pelaajilla hyvä fiilis pelata..
|
|
|
|
|
jallittaja
Poissa
|
 |
Vastaus #791 : 01.08.2013 klo 11:33:38 |
|
Nummelassa on huikea tunnelma kentän laidalla. Nuori faniporukka on hyvin sitoutunut joukkueeseen ja kannatuslaulut kajahtelevat komeasti kerta toisensa jälkeen. Uskon tämän antavan joukkueelle lisätsemppiä ja siivittänän NuPSin kolmoseen ensi kaudeksi.
|
|
|
|
|
knlo
Poissa
|
 |
Vastaus #792 : 01.08.2013 klo 14:36:56 |
|
Tänään Itä-Hakkilan tekonurmella suhteellisen tärkeä matsi putoamisen kannalta. Viivojen molemmin puolin keikkuvat I-HK M09 ja KoiPS aloittavat säilymistaiston klo: 20:30. Pääsymaksu 0 euroa ja wc:stä päijänteestä pumpattua kloorattua vettä myös hintaan 0 euroa. Tervetuloa!
|
|
|
|
|
razou_
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti, FC Babylon, FC Babylon/2, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #793 : 01.08.2013 klo 19:01:14 |
|
Babylon-näkemykset yksien mustapunaisten lasien läpi eilisestä: http://www.mountine.com/fcbabylon/index.php?page=ottelu&id=629Muistakin peleistä löytyy enemmän tai vähemmän kattavat raportit sivustolta. Ehkä hieman kotijoukkueen näkökulmasta kirjoitettuna.
|
|
|
|
|
10919
Poissa
|
 |
Vastaus #794 : 01.08.2013 klo 21:56:58 |
|
Tänään Itä-Hakkilan tekonurmella suhteellisen tärkeä matsi putoamisen kannalta. Viivojen molemmin puolin keikkuvat I-HK M09 ja KoiPS aloittavat säilymistaiston klo: 20:30. Pääsymaksu 0 euroa ja wc:stä päijänteestä pumpattua kloorattua vettä myös hintaan 0 euroa. Tervetuloa!
Peli päättyi 2-3 (2-0) KoiPSille. Tasainen peli, olis voinu kääntyä IHK:lle yhtä hyvin.
|
|
|
|
|
knlo
Poissa
|
 |
Vastaus #795 : 01.08.2013 klo 22:55:56 |
|
Peli päättyi 2-3 (2-0) KoiPSille. Tasainen peli, olis voinu kääntyä IHK:lle yhtä hyvin.
vai että kääntyä
|
|
|
|
|
10919
Poissa
|
 |
Vastaus #796 : 01.08.2013 klo 23:31:47 |
|
Joo, 2-2 tilanteessa IHK:lla oli muistaakseni aika hyvä paikka tehä kolmas...
|
|
|
|
|
Bet_and_Lose
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool & Barcelona
|
 |
Vastaus #797 : 02.08.2013 klo 09:41:12 |
|
Joo, 2-2 tilanteessa IHK:lla oli muistaakseni aika hyvä paikka tehä kolmas...
Niitä aika hyviä paikkoja tais tosiaan olla myös 2-0 ja 2-1 tilanteissa...
|
|
|
|
|
weezeri
Poissa
Suosikkijoukkue: MUFC, Koips
|
 |
Vastaus #798 : 02.08.2013 klo 10:05:36 |
|
Totuus IHK - KOIPS pelistä on se, että pisteet olisivat voineet mennä miten tahansa. Ekalla puoliskolla IHK käytti maalipaikat tehokkaammin (2-0). Toinen puolisko meni toisin päin (0-3). Molemmilla oli hyviä munattuja maalipaikkoja. Ymmärän tuon IHK-leirin vitutuksen täysin ja jonkin asteisen pilkun viilasmisen. Peli oli viihdyttävää ja melko hyvää palloilua ja "kääntyi" loppujen lopuksi Koipsille. IHKn avaus väsähti nopeammin ja vaihtomiehet eivät pystyneet paikkaamaan pois tulleita pelaajia. Sama oli ekassa kohtaamisessa, jossa 0-2 johto kääntyi tasuriin. Ehkä kannattais säästellä niitä voimia pelin pelin alussa jonkin verran tai ehkä ei?
|
|
|
|
|
Villakangastakki
Poissa
|
 |
Vastaus #799 : 02.08.2013 klo 11:30:14 |
|
Tiukkaa on. Iso voitto Koipsille ja Mahd. jopa tosi iso. Hiukan yllätyksenä tuli kyllä, vaikka Koips myös ihan kelpo jengi on niin Ihk oli syysavauksessaan meitä vastaan sen verran vahva ja miehiä oli penkki täynnä, että oisin veikannut heidän voittavan. Nyt alkaa jo pieni kaula muodostumaan viivan alla majaileviin. Uskon molempien kuitenkin säilyvän. Jäpsin voitto aika odotettu. Salreippaalla muuten mielenkiintoinen tilasto: Kotona 3pts ja vieraista 13pts. Tuntuu reissupelit houkuttelevan enemmän...
|
|
|
|
|
|
|
|