Parsifal
Poissa
Suosikkijoukkue: MP
|
 |
Vastaus #225 : 18.01.2013 klo 09:39:12 |
|
Ihan asialliselta alkaa rosteri vaikuttaa Roban jatkopäätöksen jälkeen. Molariahan tuo kokoonpano vielä huutaa. Jotenkin itsellä on ihmeen vahva luotto Kuismalan paluulle Sinisiin, mutta katsotaan nyt mitä tapahtuu.
Ilmeisen maltillisella budjetilla rakennettu kokoonpano antaa loukkaantumissuman iskiessä joukkueen johdolle mahdollisuuden Jamikan Rikun ja Jeffreyn kaltaisten laadukkaiden ja edullisten täsmähankintojen tekemiseen.
|
|
|
|
|
LMP
Poissa
|
 |
Vastaus #226 : 18.01.2013 klo 09:41:43 |
|
Itse en lainkaan kaipaa Torresta Mikkeliin. Maalintekotaitoa joukkueesta kyllä löytyy (Denis, Dima, Särkkä ainakin), ja joka tapauksessa vähitellen pitää alkaa antaa enemmän vastuuta nuorille pelaajille, myös hyökkäyspäässä. Onko edes mitään käsitystä, millä ryhmityksellä Tibor tulee pelaamaan? Eihän se välttämättä ole viime kauden tapaan 4-4-2. Sen sijaan maalivahtiosastolle kaipaisin vielä vahvistuksia... 
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #227 : 18.01.2013 klo 09:58:42 |
|
Onko edes mitään käsitystä, millä ryhmityksellä Tibor tulee pelaamaan? Eihän se välttämättä ole viime kauden tapaan 4-4-2. No ei, mutta eihän noita numeroita nyt niin loputtomasti saa edes eri muotoon, vaikka niitä väännellä haluaisikin. Esim. 4-4-2, 4-3-3 ja 4-2-3-1 saattavat olla lopulta hyvinkin lähellä toisiaan ja sehän riippuu ihan siitä, minkälaista jalkapalloa valmentaja joukkueella peluuttaa ja mitkä pelaajien roolitukset ovat hyökkäys- ja puolustussuuntaan kääntyillessä jne. Ricky, SirLoser ja muut todelliset asiantuntijat voisivat varmaan valistaa meitä tästä paljon enemmänkin kuin mitä minä osaan. Vännin MP pelasi varsin suoraviivaista, vauhdikasta ja hyökkäävää futista, johon juoksu- ja maalivoimainen materiaali toisaalta varsin hyvin sopi, mutta se näkyi omalta osaltaan sitten myös peräpään pitämättömyytenäkin, vaikka puolustus ja keskikentän pohja olivatkin varsin nimivahvoja. Mutta Tiborista taas tiedettäneen ainakin se, että hän tykkää rauhallisemmasta, syöttelevästä ja ns. pelaavasta futiksesta, joten kesän numeroryhmitelmävaihtoehdoksi voisi spekuloida ehkäpä sitten myös enemmän toissa kauden kaltaista 4-2-3-1:tä, jossa esim. Jerry asetettaisiin kymppipaikalle peliä ja maaleja tekemään ja Klimov ja Mäenpää juoksuttaisivat laitahyökkääjinä vastustajan pakkeja, ja Denis pelaisi selkeänä yksinäisenä kärkenä, mihin miehen ominaisuudet toisaalta sopivat erinomaisesti. Keskikentän pohjalle sopisi sitten Roban johdolla tuota telaketjuosastoa, jota rosterissa toisaalta varsin hyvin jo onkin. Kuitenkin tällainen tsydeemi rakentuisi aika paljolti Denisin varaan, sillä muista kärjistä ei Miestä yksinäisenä keskushyökkääjänä nähdäkseni oikein korvaamaan olisi. Go and know, mutta tulisipa jo kesä. (-30)
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.01.2013 klo 10:10:35 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
|
|
|
|
|
LMP
Poissa
|
 |
Vastaus #228 : 18.01.2013 klo 18:12:00 |
|
Kesälle  Tai edes keväälle... Jotenkin on nyt hyvä fiilis MP:n miehityksen suhteen. Kunhan vielä saataisiin se maalivahti.
|
|
|
|
|
master
Poissa
|
 |
Vastaus #229 : 18.01.2013 klo 21:05:52 |
|
Ennakko huomisesta harkkapelistä Siniset aloittaa harjoitusottelut Susia vastaan
Siniset matkustaa lauantaina kauden ensimmäiseen harjoitusotteluun Kuusankoskelle Sami Hyypiä -areenalle, missä vastaan asettuu yksi tulevan kesän vastustajista Kouvolan Sudet. Pienten vammojen, sairastelujen, armeijan ja A-junnujen samanaikaisen pelin takia Kuusankoskelle matkataan pienellä ryhmällä. Näillä näkyminen matkaan lähtee 12 kenttäpelaajaa ja maalilla esiintyy MYPA:n kolmosmaalivahti Niko Huusko (17v, 191cm).
Kokoonpanossa: #1 Huusko, #5 Hasanen, #8 Lifländer, #10 Särkkä, #13 Haikonen, #15 Annala, #18 Sairinen, #19 Kuronen, #20 Klimov, #21 Iivanainen, #22 Kontulainen, #23 Mäenpää, #25 Mattila Siinäkö se puuttuva maalivahti?
|
|
|
|
|
LMP
Poissa
|
 |
Vastaus #230 : 18.01.2013 klo 21:45:47 |
|
Jos nyt vähän kokeneempi molari saataisiin... Mutta kieltämättä MP saattaa tarvita ensi kaudella kolmea maalivahtia. Jos Hiltunen kerran on suorittamassa asepalvelusta, niin ei varmaan pääse joka peliin kuitenkaan. Olisi siellä penkilläkin hyvä olla molari, kuten viime kaudella pari kertaa nähtiin.
|
|
|
|
|
Yellow
Poissa
|
 |
Vastaus #231 : 19.01.2013 klo 13:04:19 |
|
Sudet-MP puoliajalla 0-1
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #232 : 19.01.2013 klo 13:07:49 |
|
Huonosti pelaa MP:n liveseuranta. Ei löydy maalintekijää saati avauskokoonpanoa. Onko ketään forumnistia edes paikalla?
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #233 : 19.01.2013 klo 13:38:48 |
|
MP:n sivujen mukaan FT 0-2. Raporttia odotellessa... 
|
|
|
|
|
emppu
Poissa
|
 |
Vastaus #234 : 19.01.2013 klo 13:52:44 |
|
MP oli varovaisesti arvioiden täysin ylivoimainen, vaikka luvut olivat näin Susien kannalta siedettävät 0-2. Susilla koko ottelussa noin yksi tekopaikka. MP:llä toisella puoliskolla kaksi ylärimaa ja muutenkin aika täydellistä hallintaa.
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #235 : 19.01.2013 klo 14:07:42 |
|
MP oli varovaisesti arvioiden täysin ylivoimainen, vaikka luvut olivat näin Susien kannalta siedettävät 0-2. Susilla koko ottelussa noin yksi tekopaikka. MP:llä toisella puoliskolla kaksi ylärimaa ja muutenkin aika täydellistä hallintaa.
Kiitokset tästä. Nyt löytyy myös MP:n sivuilta jo vähän dataa: Maalit: 12. Dimitri Klimov (Jiri Haikonen) 0-1 65. Timo Mattila (Joona Mäenpää) 0-2 MP:n kokoonpano: Niko Huusko Jiri Haikonen - Mikko Iivanainen - Akim Sairinen - Juuso Kuronen Tommi Lifländer - Jere Hasanen - Jerry Särkkä Dimitri Klimov - Timo Mattila - Joona Mäenpää Vaihtopelaajat: Olli Annala Vaihdot: 34. Tommi Lifländer <-> Olli Annala http://www.mikkelinpalloilijat.fi/index.php?id=1&j=1&pg=3&v=1358589600&r=3365- 4-3-3:lla siis tuon mukaan pelattu, mielenkiintoista.
|
|
|
|
|
LMP
Poissa
|
 |
Vastaus #236 : 19.01.2013 klo 15:53:31 |
|
Ilmeisesti hyvä kauden avaus. Onkohan 4-3-3 Tiborin tuleva ryhmitys, vai enemmänkin tänään pakon sanelema sille miehistölle joka matkaan saatiin?
|
|
|
|
|
hathathat
Poissa
|
 |
Vastaus #237 : 19.01.2013 klo 16:37:10 |
|
Susien nettisivujen mukaan Sudet hävinneet eilen Peltirummulle 1 - 2 (peli alkanut illalla 20.30). Luultavasti eilen pelannut 'kakkosmiehistö' ja tänään parhaat voimat, mutta ei kai tästä matsista nyt suuria joukkueen tasosta paljastunut. Tietysti jos Susilla oli kaikki parhaat pelaajat mukana nyt niin näyttäisi ihan hyvälle. Siniset jatkaa harjoitusotteluita viikon päästä lauantaina, jolloin vastus on ihan toista maata kuin Sudet tänään. (Vastustaja ja ottelupaikka kerrotaan maanantaina.)Mitäköhän tuosta otteluraportin lopusta pitäisi päätellä? Tulevissa otteluissa MP:n sivuilla on kyllä näkynyt jo jonkin aikaa: la 26.01. 14:00 MP - RiPa Todellakin ihan toista luokkaa kuin Sudet.
|
|
|
|
|
POW-WOW
Poissa
|
 |
Vastaus #238 : 19.01.2013 klo 16:55:06 |
|
Ens la MP pelaa MYPAa vastaan Kouvolassa.
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #239 : 19.01.2013 klo 18:10:34 |
|
Ilmeisesti hyvä kauden avaus. Onkohan 4-3-3 Tiborin tuleva ryhmitys, vai enemmänkin tänään pakon sanelema sille miehistölle joka matkaan saatiin?
Olisihan tuon nyt helposti samoista miehistä saanut 4-2-3-1- tai 4-4-2-muotoon. Särkkä keskikentän keskustassa aika mielenkiintoinen siirto.
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #240 : 19.01.2013 klo 18:39:29 |
|
Olisihan tuon nyt helposti samoista miehistä saanut 4-2-3-1- tai 4-4-2-muotoon. Särkkä keskikentän keskustassa aika mielenkiintoinen siirto.
Olisi mielenkiintoista tietää myös onko kavereita porrastettu kk:lla esim. niin että Hasanen ja Lifländer/Annala pelasivat alempana ja Jerry ylempänä, vai mikä on ollut homman nimi. Virallisessa KCNA-raportissa mainitaan vaan Hasasen pelanneen kk:n pohjalla. Samoin kiinnostais tuo hyökkäys, eli pelasivatko Mäenpää ja Klimov nimenomaan kärjessä Mambon kaverina vai selkeämmin laitahyökkääjinä? Tosin tuo SHA:n kenttä taitaa ylipäätään olla aika pieni joten ehkä turhan paljon ei kannata vielä johtopäätöksiä mistään ryhmitelmistä vetää. Urpolan sulattamista odotellessa... 
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #241 : 19.01.2013 klo 18:42:50 |
|
Ylemmästä kolmikosta on paha sanoa, ovatko pelanneet kapealla vai leveällä hyökätessä ja miten ovat puolustaneet, mutta kyllä 4-3-3-pelijärjestelmässä se keskimmäinen keskikenttäpelaaja pelaa käytännössä aina kahta muuta alempana.
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #242 : 19.01.2013 klo 18:48:14 |
|
Ylemmästä kolmikosta on paha sanoa, ovatko pelanneet kapealla vai leveällä hyökätessä ja miten ovat puolustaneet, mutta kyllä 4-3-3-pelijärjestelmissä se keskimmäinen keskikenttäpelaaja pelaa käytännössä aina kahta muuta alempana.
Aivan. Sitä mietin kuitenkin, että pelattiinko siellä kahdella pohjan keskikenttäläisellä ja yhdellä hyökkäävällä, jolloin numeroiksi käännettynä ryhmitelmä muistuttaisi enemmän sitä 4-2-3-1:tä, jos myös Klimov ja Mäenpää ovat pelanneet laitapelaajien roolissa (sen mitä kentän koko myöten antaisi). Perinteisesti nuo MP:n sivuille loihditut kokoonpanoasetelmat eivät ole aina ihan vastanneet todellisuutta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.01.2013 klo 18:52:19 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
|
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #243 : 19.01.2013 klo 18:53:27 |
|
Aivan. Sitä mietin kuitenkin, että pelattiinko siellä kahdella pohjan keskikenttäläisellä ja yhdellä hyökkäävällä, jolloin numeroiksi käännettynä ryhmitelmä muistuttaisi enemmän sitä 4-2-3-1:tä, jos myös Klimov ja Mäenpää ovat pelanneet laitapelaajien roolissa. Perinteisesti nuo MP:n sivuille loihditut kokoonpanoasetelmat eivät ole aina ihan vastanneet todellisuutta. Ei ainoastaan muistuttaisi, vaan se silloin tulisi nimenomaan ilmaista noin. Eli ts. sivuilla on virhe tai sitten keskikentän pohjalla on ollut vain yksi mies, eikä kahta vierekkäin.
|
|
|
|
|
LMP
Poissa
|
 |
Vastaus #244 : 21.01.2013 klo 12:09:09 |
|
Ensi lauantaina MyPa pääsee testaamaan MP:n tason, Kuusankoskella Sami Hyypiä-areenalla klo 13.30.
|
|
|
|
|
|
|
LMP
Poissa
|
 |
Vastaus #246 : 24.01.2013 klo 08:44:12 |
|
Toivottavasti diili on molempien kannalta hyvä - tai ainakin seuran kannalta hyvä. Ja toivottavasti yritys saa muitakin asiakkaita kuin MP. Vierastan näitä firmoja, joilla on vain yksi asiakas...
|
|
|
|
|
LMP
Poissa
|
 |
Vastaus #247 : 25.01.2013 klo 14:07:01 |
|
Kakkosen otteluohjelma. MP ottaa varaslähdön kauteen pelaamalla 13. kierroksen ottelun jo 20.4. Kotiottelut ovat perinteisesti sunnuntaisin klo 18:30  La 20.4. HIFK - MP 16:00 Ma 29.4. Kuusysi - MP 18:30 Su 5.5. MP - Sudet 18:30 To 9.5. JäPS - MP 16:00 Ma 13.5. MP - HIFK 18:30 Su 19.5. MP - POHU 16:00 Ma 27.5. Atlantis- MP 18:30 Su 2.6. MP - KTP 18:30 Su 9.6. Futura - MP 18:30 Su 16.6. MP - PK K-U 18:30 Ke 19.6. MP - Kuusysi 18:30 Ke 26.6. Sudet - MP 18:30 Su 30.6. MP - JäPS 18:30 Su 14.7. MP - POHU 18:30 Su 21.7. MP - Atlantis 18:30 Ti 30.7. KTP - MP 18:30 Su 4.8. MP - Futura 18:30 Ke 7.8. PK K-U - MP 18:30 Ma 12.8. Kuusysi - MP 18:30 Su 18.8. MP - Sudet 18:30 Su 25.8. JäPS - MP 18:30 Su 1.9. MP - HIFK 18:30 La 7.9. POHU - MP 16:00 Ma 16.9. Atlantis- MP 18:30 Su 22.9. MP - KTP 18:30 Su 29.9. Futura - MP 16:00 La 5.10. MP - PK K-U 14:00 http://www.mikkelinpalloilijat.fi/index.php?id=1&pg=5&ui=3525
|
|
|
|
|
lossivitunkuski
Poissa
Suosikkijoukkue: 1929
|
 |
Vastaus #248 : 25.01.2013 klo 15:01:45 |
|
joo haistakaa vittu ktp mp TIISTAINA. tonne ei paljoo työssäkäyvä ryyppäämää lähe :pullo:
|
|
|
|
|
Kalakalle
Poissa
Suosikkijoukkue: MP
|
 |
Vastaus #249 : 25.01.2013 klo 15:11:37 |
|
joo haistakaa vittu ktp mp TIISTAINA. tonne ei paljoo työssäkäyvä ryyppäämää lähe :pullo:
Sama, ja mikä vittu toi maanantaina on pelipäivänä :keskari:
|
|
|
|
|
|
|
|