Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #25 : 12.11.2012 klo 23:11:27 |
|
Varma offseasonin merkki kun vantaalaiset tulee paikalle.
|
|
|
|
Ruohonhinkkaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: MaKu, PK-35, ManU
|
 |
Vastaus #26 : 13.11.2012 klo 09:34:17 |
|
Varma offseasonin merkki kun vantaalaiset tulee paikalle.
Pahoitteluni jos minuun viitataan... Tarkoitus ei ole häiritä täällä enempää... Saatte mun puolesta pitää viestiketjunne oman porukan sisäisenä... Jatkan vain lukuoikeuttani jatkossa...
|
|
|
|
fcv2
Poissa
|
 |
Vastaus #27 : 13.11.2012 klo 10:21:08 |
|
Palloliiton johdonmukaiselle työskentelylle asian tiimoilta vahva EOM.
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #28 : 20.11.2012 klo 22:14:59 |
|
Jäntti jatkaa päävalmentajana seuraavat kolme kautta. Ilkka Jäntille pitkä jatko Viikingeissä
Marraskuun alussa Viikinkien sivuilla julkaistussa haastattelussa idän punaisia kaksi kautta luotsannut päävalmentaja Ilkka Jäntti toivoi mahdollisuutta pitkäjänteiseen joukkueen rakentamiseen. Jäntti osoittaa itse olevansa valmis sitoutumaan projektiin: päävalmentajan jatkosopimus Viikingeissä kattaa kaudet 2013-2015.
Ykkösen yllätyspronssille joukkueensa luotsannut Jäntti on tyytyväinen pitkään sopimukseen: ”Tämä antaa mahdollisuuden rakentaa joukkuetta aivan toisella tavalla. Haluan myös itse osoittaa sitoutumista joukkueeseen, jotta voin odottaa pelaajilta samaa.”
Valmistautuminen kauteen 2013 alkaa myös kentän puolella tällä viikolla. Harjoituskausi alkaa torstaina 22.11. Kartanon kentällä. Viiden viikon treeni- ja tryout-jakso päättyy olosuhteiden salliessa 21.12. pelattavaan harjoitusotteluun, jonka jälkeen vietetään joulutaukoa.
Avoimiin harjoituksiin haluavat pelaajat voivat ottaa yhteyttä suoraan päävalmentajaan: ilkka.jantti(a)fcviikingit.fi, puh. 050-3271057.
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #29 : 20.11.2012 klo 22:47:56 |
|
Arvostan  Onko taustalla tapahtunut jotain kun Jäntti tekee näin pitkän diilin?
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #30 : 20.11.2012 klo 22:49:25 |
|
Onko taustalla tapahtunut jotain kun Jäntti tekee näin pitkän diilin?
Kyllä siellä varmaan jotain tapahtuu. Uutisia odotellessa.
|
|
|
|
Pie-O-My
Poissa
Suosikkijoukkue: Dirty Qwerty
|
 |
Vastaus #31 : 21.11.2012 klo 10:20:53 |
|
Kyllä siellä varmaan jotain tapahtuu. Uutisia odotellessa.
Olishan se kiva välillä kuulla jotain positiivistakin. Kenties uusi faksi hommattu? Jäntin jatkolle kuitenkin  . Helvetin hienoa tulosta sai aikaan tuolla materiaalilla, vaikka silloin tällöin kuului huhuja, että on joidenkin pelaajien kanssa vähän sukset ristissä.
|
|
|
|
Linde
Poissa
|
 |
Vastaus #32 : 21.11.2012 klo 17:11:45 |
|
Jatkolle  Pitkäjänteisyyttä peliin.
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #33 : 21.11.2012 klo 17:36:51 |
|
Ilkka Jäntin 3 vuoden jatkosopimus on ihan jees. Aina on vaara saada paskempaa tilalle. Ilellä on seurassa 7 kauden kokemus pelaajana ja nyt sitte pidempi pesti vielä valmentajana. Se on aina positiivista kun penkinpäässä on sydän mukana.
Itseäni laittoi miettimään, että sitoutuminen pitää toki jalkauttaa myös pelaajapuolelle. Se onkin asteen verran haastavaa kun pk-seudulla pelaajat tykkää tehdä vuoden diilejä ja huorata itseään offseasonin aikana puolelle suomelle.
Toivon että oikeille pelaajatyypeille saadaan pidempiä sopimuksia aikaiseksi, sillä sitotuminen ei välttämättä toimi jos pakka menee uusiksi marras-tammikuussa vaikka päävalmentaja olisi kuinka valmis pidempään projektiin.
|
|
|
|
Laardi
Poissa
|
 |
Vastaus #34 : 21.11.2012 klo 19:58:48 |
|
Ilen pitkä pesti antaa ymmärtää että taustat on saatu kuntoon ( mitä se sitten käytännössä mahtaa tarkoittaa). Jos taustat on kunnossa silloin pelaajakin uskaltaa sitoutua. Valitettavasti tätä ei muuteta yhdessä kaudessa, mutta yhden onnistuneen kauden/kokemuksen kautta tilanne voi olla parempi kaudella 2014. Peukku pitkäjänteisyydelle.
|
|
|
|
Valtsumies
Poissa
|
 |
Vastaus #35 : 21.11.2012 klo 23:24:39 |
|
Ilen pitkä pesti antaa ymmärtää että taustat on saatu kuntoon ( mitä se sitten käytännössä mahtaa tarkoittaa). Jos taustat on kunnossa silloin pelaajakin uskaltaa sitoutua. Valitettavasti tätä ei muuteta yhdessä kaudessa, mutta yhden onnistuneen kauden/kokemuksen kautta tilanne voi olla parempi kaudella 2014. Peukku pitkäjänteisyydelle.
Syksyn mittaan on ollut aistittavissa merkkejä varautumisesta lähivuosina eteen tuleviin edistysaskeliin. Taustojen vakiinnuttaminen on yksi merkki siitä. Parin viime vuoden aikana Ile on näyttänyt kyntensä valmentajana ja pääsee nyt rauhassa toteuttamaan visiotaan. Joukkueen kokoonpano on onneksi pysynyt melko lailla samana lyhyistä sopimuksista huolimatta. Toivotaan, että pidemmät sopimukset yleistyisivät myös pelaajapuolella ja sitä kautta helpottaisivat seurojen tulevaisuuden suunnittelua.
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #36 : 23.11.2012 klo 10:03:53 |
|
Varma pre-seasonin merkki kun Matias Astrada ilmestyy treeneihin.
|
|
|
|
Linde
Poissa
|
 |
Vastaus #37 : 23.11.2012 klo 23:29:49 |
|
Varma pre-seasonin merkki kun Matias Astrada ilmestyy treeneihin.
Ens kaudella avaukseen 
|
|
|
|
Jämpti
Poissa
Suosikkijoukkue: Mansefutis
|
 |
Vastaus #38 : 24.11.2012 klo 23:03:06 |
|
Eiköhän Ilen pitkä jatko tosiaan tarkoita sitä, että hän saa muokata myös taustoja mielensä mukaiseksi ja on saanut sellaisia tukijoukkoja mukaan, joiden uskoo vastaavan omaa kunnianhimoaan. Ile ei varmaankaan haluaisi pitkä sopparia, jos jengi olisi tuomittu räpiköimään putoamista vastaan.
Ekoissa treeneissä tosiaan melko mielenkiintoinen kattaus taas, mutta hyvältä se meno muuten näytti pikaisesti ohi mennen vilkaistessa. Kokeneista moni lomailee varmaan vielä.
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #39 : 28.11.2012 klo 09:59:42 |
|
Ekoissa treeneissä tosiaan melko mielenkiintoinen kattaus taas
Näin ymmärsin itsekin, että useammasta pk-seudun joukkueesta on testipelaajia mukana. Täytyy huomenna käyttää tilaisuus hyväksi ja tsekkaa paikanpäällä jos saisi jokuselle nimelle vahvistuksen. Reilu parikymmentä ollu vahvuus näissä ekoissa vapaissa harjoituksissa. Mitä sopimustilanteeseen(pelaajat) tulee niin tässä on nyt kauden päättymisestä n.8 viikkoa kulunut ja ainoatakaan jatkosopimusta ei ole julkaistu. Joku voisi huolestua..kuten minä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.11.2012 klo 10:01:48 kirjoittanut Wyllin Duncan »
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #40 : 28.11.2012 klo 10:26:00 |
|
Näin ymmärsin itsekin, että useammasta pk-seudun joukkueesta on testipelaajia mukana. Täytyy huomenna käyttää tilaisuus hyväksi ja tsekkaa paikanpäällä jos saisi jokuselle nimelle vahvistuksen. Reilu parikymmentä ollu vahvuus näissä ekoissa vapaissa harjoituksissa.
Mitä sopimustilanteeseen(pelaajat) tulee niin tässä on nyt kauden päättymisestä n.8 viikkoa kulunut ja ainoatakaan jatkosopimusta ei ole julkaistu. Joku voisi huolestua..kuten minä.
Ei millään pahalla, mutta herää ajatus onko vanhat velvoitteet hoidettu pois
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #41 : 28.11.2012 klo 10:40:05 |
|
Ei millään pahalla, mutta herää ajatus onko vanhat velvoitteet hoidettu pois
Äkkiäkös tuo selviää jos jokuselta pelaajalta viittis kysellä. Elämä on kuitenkin kivempaa kun ei kaikkea tiedä
|
|
|
|
Testaburger
Poissa
|
 |
Vastaus #42 : 28.11.2012 klo 18:46:45 |
|
Mitä sopimustilanteeseen(pelaajat) tulee niin tässä on nyt kauden päättymisestä n.8 viikkoa kulunut ja ainoatakaan jatkosopimusta ei ole julkaistu. Pelaajapörssiä katsoessa pisti kyllä silmään, että siellä oli Viikingeistä useampi kaveri listautunut: Pyhäranta, Hirvonen, Pannula, Korhonen ja Peltonen. Eli ainakin kartoittavat vaihtoehtoja.
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #43 : 28.11.2012 klo 19:09:35 |
|
Pelaajapörssiä katsoessa pisti kyllä silmään, että siellä oli Viikingeistä useampi kaveri listautunut: Pyhäranta, Hirvonen, Pannula, Korhonen ja Peltonen. Eli ainakin kartoittavat vaihtoehtoja. Sama homma joka talvi. Keväällä sitten päätetään, että onko satanen pari lisää riittävä korvaus siitä, että joutuu menemään Vantaalla asti treeneihin ja pelaamaan kotona kymmenelle katsojalle.
|
|
|
|
Wyllin Duncan
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Viikingit
|
 |
Vastaus #44 : 29.11.2012 klo 13:56:39 |
|
Kotisivuilla Marko Peltola lisätty yhteystietoihin tittelillä toiminnanjohtaja/joukkueenjohtaja. Siinä on pikkusen puuhaa  Hieno mies.
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #45 : 29.11.2012 klo 23:29:05 |
|
Kotisivuilla Marko Peltola lisätty yhteystietoihin tittelillä toiminnanjohtaja/joukkueenjohtaja. Siinä on pikkusen puuhaa  Hieno mies. Sama jälkimmäiseen, mutta tiedottaako enää kukaan Viikinkien asioista. Kyllä uusi toiminnanjohtajan esittelykin olisi paikallaan.
|
|
|
|
Pires
Poissa
|
 |
Vastaus #46 : 30.11.2012 klo 15:49:54 |
|
Sama homma joka talvi. Keväällä sitten päätetään, että onko satanen pari lisää riittävä korvaus siitä, että joutuu menemään Vantaalla asti treeneihin ja pelaamaan kotona kymmenelle katsojalle.
Niin, tuo on nyt siitä kiinni missä asuu. Jos tulee Sipoosta tai suoraan lahden yli Virosta, Vuosaari on kieltämättä lähempänä. Sen sijaan muualta pk-seudulta taitaa matka Myyrmäkeen hoitua aika lailla kätevämmin.
|
|
|
|
|
red_one
Poissa
Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää
|
 |
Vastaus #48 : 30.11.2012 klo 23:46:58 |
|
Nuorillakin saa hyvää tulosta aikaan hyvällä tuurilla, mutta olisi hyvä, että mukana olisi myös kokemusta tuomassa pelivarmuutta.
Saamme siis odotella rauhassa sopimusilmoituksia.
|
|
|
|
Jämpti
Poissa
Suosikkijoukkue: Mansefutis
|
 |
Vastaus #49 : 01.12.2012 klo 16:25:31 |
|
Slavan jatkosta sovittu ja uusi toiminnanjohtaja esittäytyy: http://fcviikingit.fi/edustus/index.php?option=com_content&view=article&id=610:viikinkien-taustalla-uusia-tuulia-ja-tuttuja-kasvoja&catid=1:uutiset&Itemid=10Tärkeässä uudessa roolissaan Peltola vastaa Viikinkien arjen pyörimisestä niin joukkueen ja seurajohdon yhteyshenkilönä kuin talouspuolen kassakirstun vartijanakin. Peltola itse ottaa uuden tehtävänsä vastaan haasteena. "Viikingeissähän perusasia, eli pelaaminen, on sujunut hyvin. Muualla organisaatiossa näkyy, että selkeämpää johtamista ja yhteydenpitoa ihmisten välillä tarvitaan. Tilanne on monella tapaa hiukan hankala, mutta kuitenkin sellainen, että se on vielä käännettävissä."
Peltola aikoo tarttua toimeen laittamalla joukkueen taustat puhaltamaan yhteen hiileen. "Nyt on jo nähty, että ei tässä muuta tarvita kuin päätöksiä ja selkeää linjaa, että asiat selviävät. Monesta asiasta onkin jo saatu aikaan päätöksiä, kun on toimeen ryhdytty. Näiden päätösten hedelmät toivottavasti näkyvät ennen pitkää." Peltola näkee, että Viikinkien paikka on tulevaisuudessakin ainakin kolkuttelemassa liigan portteja. "Kyllä minä näen, että Ilen sopimuksen viimeisenä vuonna viimeistään meidän pitää olla ihan liigan porteilla tai jopa liigassa", Peltola paukuttaa.
|
|
|
|
|
|