FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.02.2026 klo 15:30:23 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1] 2 ... 17
 
Kirjoittaja Aihe: JäPS 2013  (Luettu 70301 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Basement apes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS


: 23.10.2012 klo 22:31:07




Perustettu: 1947
Kotikenttä: Järvenpään keskuskenttä (Urheilukatu 8, 04400 Järvenpää )
Kotisivu: www.japs.sporttisaitti.com



Kausi 2012

Harva uskoi ennen kauden alkua mihin Järvenpään sympaattinen palloseura yltää kauden aikana. Nousu ykköseen jäi lopulta yhden maalin päähän kun 1-1 tasapeli olisi Kajaanissa riittänyt nousuun. Kaikki odotti kauden aikana Jäpsin romahtamista, mutta sitä ei tullut vaan jengi paino loppuun saakka sinnikkäästi. Vuoden 2012 joukkue jää mieleen taistelevana ja itseensä luottavana. Järvenpääläisenä täytyy olla jätkistä uskomattoman ylpeä!

Joukkueesta kertoo myös paljon se, kuinka monessa matsissa se nousi viime minuuteilla joko rinnalle tai ohi voittoon vaikka peli olisi ollut täyttä kuraa hetkeä aiemmin. Kuinka moni oikeasti odotti että Jäps nousee esim. Gnisun kaa vielä viime minuuteilla tasoihin 3-1 tilanteessa? Nimenomaan nämä viime minuuttien pelin kääntämiset edukseen olivat menestyksen avaimet tänä vuonna.

Kakkosen maalikuningas Eikka Kurittu oli jäätävä viimeistelijä tänä vuonna. Hän oli juuri se kärki, jota tarvittiin taistelevan joukkueen kärkeen pistämään tarvittavat maalit verkkoon. Yhtä kankea kuin Mika Kottila, mutta ei väliä kun maaleja tulee Ylos Muodostaa yhdessä Aution kanssa mainion tutkaparin.

Kausi 2013

Joukkueen runko pysyy oletettavasti aikalailla kasassa. Päivitellään pelaajia alla olevaan listaan talven aikana kun sopimuksia alkaa tippumaan. Se on silti varmaa että nälkä kasvaa syödessä eikä seura ensi vuonnakaan tule nöyristelemään ketään vastaan. Ensi vuonna mielenkiintoa tuo rutkasti lisää PKKU:n nousu kakkoseen, eli kuumia derbyjä luvassa Tuoppi  

Olosuhteet

Olosuhteet ovat olleet Järvenpäässä paikallismediaa myöten framilla viimeaikoina. Nyt pysyy muutama harmaa hius enemmän virkamiehien päissä kun Jäps jatkaa kakkosessa, mutta tosiasia on se, että pitkällä jänteellä näin ei voi jatkaa. Lätkälle ja pesäpallolle on rakennettu suotuisat olosuhteet joten seuraavaksi on vuorossa Järvenpään selkeästi suurimman seuran lippulaiva. Hävettävät ovat keskuskentän katsomo- ja saniteettiolot. Koivusaarta tulisi harkita käytettäväksi uutena pyhättönä. Siinä olisi tilaa tehdä toiselle puolelle katsomot. Kenttää voisi samalla leventää ja laittaa tekonurmen alle lämmitys. Helppoa tietysti täältä laukoa, mutta nyt olisi jo aika ainakin harkita tällaisia toimenpiteitä.

Harjoitusolosuhteethan ovat Järvenpäässä hyvinkin ihanteelliset jos vertaa esimerkiksi Helsinkiin. Jäps on kumminkin kaupungin ainoa lippulaiva ja omistaa esim. Fortum-hallista 80% ja saa sanella kentälle kuin kentälle omat vuoronsa suotuisiksi. Nurmi- ja tekonurmikenttiä on hyvin harjoittelua varten eikä tarvitse samoista kentistä taistella monien seurojen kanssa.




Joukkueen taustahenkilöt 2013

Päävalmentaja
Mika Sandberg

Apuvalmentaja
Tuomo Kivimäki

Mv-valmentaja
Tuomas Söderlund

Fysiikkavalmentaja
Tero Heikkilä

Joukkueenjohtaja
Toni Ahokas

Huoltaja
Pentti Leipäjoki

Manageri
Kai Luolavuo

Manageri
Tuomo Kivimäki


Pelaajat 2013

Maalivahdit

#1 Antti Laine
#30 Janne Laiho
#32 Altti Mäkinen

Puolustus

#2 Antti Liesjärvi
#3 Joni Norring
#5 Lasse Palovaara
#9 Tuomo Huusko
#14 Toni Karlsson
#23 Aki Sipponen
#24 Tero Kaunisto

Hyökkäys/keskikenttä

#4 Abdifatah Mohamed
#6 Tuure Nummi
#7 Antti Autio
#10 Lauri Saarikoski C
#11 Jani Myllyniemi
#12 Jussi Koivula
#13 Oskari Ylikoski
#16 Roope Autio
#20 Ville Jauhiainen
#21 Tero Uusitalo
#22 Oskari Partonen
#25 Jere Korpela
#26 Matias Osipow
#27 Kalle Kurittu




Harjoitus ottelut 2013

La   26.1.   12:20   Espoonlahden kupla (Espoo)          EsPa   - JäPS                 0 - 3   (0 - 1
La   2.2.     12:00   Ruonalan urheiluhalli (Kotka)         PalloHonka    - JäPS    1-4           
La   2.2.     20:00   Ruonalan urheiluhalli (Kotka)         FC KooTeePee - JäPS    2-0           
Su   3.2.              Ruonalan urheiluhalli (Kotka)         FC Viikingit - JäPS    3-0           
Su   10.2.   12:00   Espoonlahden kupla (Espoo)          PalloHonka    - JäPS               
La   16.2.   10:00    Espoonlahden kupla (Espoo)         FC Espoo - JäPS               
Su   24.2.   14:00   Pulleri (Hämeenlinna)                   FC Hämeenlinna   - JäPS               
La   16.3.   14:00   Kauniainen                                   GrIFK - JäPS               
La   13.4.   13:00    Fair Pay Areena (Helsinki)             Gnistan - JäPS               

 
Suomen Cup ottelut 2013

« Viimeksi muokattu: 20.04.2013 klo 21:52:09 kirjoittanut Basement apes »
fifaspede

Poissa Poissa


Vastaus #1 : 24.10.2012 klo 00:58:17

Hyvä avaus Ylos ja seurantaan topic samalla!

Ensi kaudelle tuo todella paljon mielenkiintoa, että saadaan näitä "paikallisvääntöjä" pallokerhoa vastaan. Onko hajua kenelläkään kuinka pitkiä sopimuksia runkopelaajilla on? Esimerkiksi E. Kuritulla, Saarikoskella ja maalivahti Mäkisellä? Kerrotaan sen verran, että jotain pientä puhetta on ollut siitä, että ensikaudella saatettaisiin nähdä jotain kannatustoimintaa. ;)
Nalliton Kuqi
Vastaus #2 : 24.10.2012 klo 01:17:13

Hyvä avaus Ylos ja seurantaan topic samalla!

Ensi kaudelle tuo todella paljon mielenkiintoa, että saadaan näitä "paikallisvääntöjä" pallokerhoa vastaan. Onko hajua kenelläkään kuinka pitkiä sopimuksia runkopelaajilla on? Esimerkiksi E. Kuritulla, Saarikoskella ja maalivahti Mäkisellä? Kerrotaan sen verran, että jotain pientä puhetta on ollut siitä, että ensikaudella saatettaisiin nähdä jotain kannatustoimintaa. ;)

Tälle toteutuessaan kyllä. Ylos
Johan Näs

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 24.10.2012 klo 01:54:48

Avaukselle Ylos

JäPSin edustusjoukkueen historian ehkä hienoin kausi takana, ja itse ainakin odotan uutta kautta jo nyt. Toivottavasti joukkue tosiaan pysyy suhteellisen hyvin kasassa.

Olosuhteet ovatkin sitten toinen juttu. Kakkosessa on aika vähän jengejä, joilla tilanne olisi edustustasolla näin huono - siis jos puhutaan katsomo-oloista. Harjoittelumielessähän homma on hoidossa, kuten jo tuolla yllä mainittiin. Järvenpään keskuskenttä on yksinkertaisesti kehno paikka katsoa jalkapalloa, mitä keskuskentän ei välttämättä tarvitsisi olla (ks. esim. Kauniainen [http://www.europlan-online.de/files/39a2ff9e37ba7278b2a87e8ae830c8ee.jpg]). Tokihan kaupungin talous on tiukalla ja muitakin rahankäyttökohteita ihan varmasti riittäisi. (Taitaa olla Suomen ongelma yleisemminkin, että urheiluolosuhteiden rakentaminen edustustasolle on liikaa kuntien ja kaupunkien varassa.) Koivusaaren jalkapallolle pyhitetty kenttä olisi tietysti hienompi juttu, vaikka sijainti onkin syrjäinen.

Muissa lajeissa olosuhdeongelma ei ole ollut lainkaan yhtä iso. Jäähallinsa Järvenpää sai jo vuonna 1990, ja hieno hallihan se on aikansa tuotteeksi. Silloin Haukat taisi pelata II divisioonaa, mutta ilmeisesti rakentaessa oli varauduttu astetta korkeampaankin sarjatasoon (mikä sittemmin toteutui). Pesäpallo-olosuhteet taas koostuivat lähinnä hiekkatekonurmesta, joka rakennettiin, kun tuli nousu Superpesikseen. Katsomothan ovat ja olivat mallia lautakasa myös Kinnarissa, ja sellaisinaankin ne kieltämättä vahvistaisivat nykyisiä futisoloja.

Mitä peleihin tulee, niin PK Keski-Uusimaa -derbyistä tulee hurjia! Päihittänee esim. kesän 2005 30 katsojan TuPS- ja KP-väännöt, kun jotakuta ehkä jopa tällä kertaa kiinnostaa. Kerava-Järvenpää-rivalry on toki aina ollut olemassa, mutta urheilussa sellaista ei tässä mitassa ole aikoihin koettu.

Kerrotaan sen verran, että jotain pientä puhetta on ollut siitä, että ensikaudella saatettaisiin nähdä jotain kannatustoimintaa. ;)

Tälle myös erityisen vahva Ylos. Järvenpää on matkalla kohti parempaa.
amtso

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PK Keski-Uusimaa, TuPS


Vastaus #4 : 24.10.2012 klo 09:02:29

Kakkosessa on aika vähän jengejä, joilla tilanne olisi edustustasolla näin huono - siis jos puhutaan katsomo-oloista.

Keravalla itseasiassa on nurmikentällä oikeastaan ihan yhtä huonot katsomo-olot kuin Järvenpäässäkin, ellei jopa huonommat... Toki tekonurmella sitten paremmat, mutta ei siellä montaa matsia pelata.
Jallu Kurittu

Poissa Poissa


Vastaus #5 : 24.10.2012 klo 11:02:44

Ajattelin henkäistä hetken hienon ja ikimuistoisen kauden jälkeen, mutta eihän sitä näköjään malta. Hieno avaus 2013-topicille.

Katsomo-olosuhdeasioiden kanssa tullaan varmasti tekemään töitä talven aikana. Omasta stadionista on haaveiltu jo jonkin aikaa ja havainnekuvakin taitaa edelleen löytyä Auto Arita - hallin seinältä. Hyvinkäällä puolestaan on esimerkki hyvin toteutetusta katsomo-/huoltorakennuksesta. Tapiolassa (vai Mankkaatako lienee) on toimiva malli Hongan klubitalosta. Joku yhdistelmä näistä mainituista Koivusaaressa on alkanut maistua mielessä kovin hyvältä. Olisihan silloin kysymyksessä jo pienimuotoinen futiskeskus hallin ja kentän sijaitessa välittömässä yhteydessä toisiinsa. Ei oltaisi myöskään keihään- ja kiekonheittäjien harmina. Puuhökkeliä Keskuskentältä ei mukaan taitaisi saada, mutta jostain kai voisi tinkiä. Resurssikysymys tämä silti on mitä suurimmassa määrin, mutta ilman haaveita ja visioita tuskin mitään syntyy. Niistä yleisövessoista tai bajamajoista voisi ainakin ensi kaudelle aloittaa.

Joukkueen päätähtäin taitaa tällä hetkellä olla päätösristeilyssä. Toivottavasti yhdellä laivalla selvitään ja palatessa on paksu pino sopimuksia ensi kaudeksi.

Oma mielenkiintonsa tulee olemaan lohkojaossa. JäPS ja PKKU on ilman muuta paketti, mutta mitkä muut kahdeksan joukkuetta lohkoon saadaan. Voisiko lohko olla vaikka tälläinen:
TPV
FC Hämeenlinna
Härmä
GrIFK
EsPa
Pallohonka
JäPS
PKKU
Gnistan
FC POHU

Eipä tuossakaan jaossa faneille juuri kunnon reissuja saada, mutta tulisipa taas vähän vaihtelua.
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 24.10.2012 klo 12:08:13



Oma mielenkiintonsa tulee olemaan lohkojaossa. JäPS ja PKKU on ilman muuta paketti, mutta mitkä muut kahdeksan joukkuetta lohkoon saadaan. Voisiko lohko olla vaikka tälläinen:
TPV
FC Hämeenlinna
Härmä
GrIFK
EsPa
Pallohonka
JäPS
PKKU
Gnistan
FC POHU

Eipä tuossakaan jaossa faneille juuri kunnon reissuja saada, mutta tulisipa taas vähän vaihtelua.

Onko tässä mieluisat vastustajat tulevalle kaudelle vai mihin jako perustuu? Jos kyseessä etelälohko, mihin jäivät BK, EIF, Klubi jne.
Jos kyseessä itäinen niin missä ovat Futura, MP, KTP jne. Ei siis taida olla ihan loppuun asti mietitty lohkojako

Klubi siis sen vuoksi etelässä koska haluavat olla siellä kuten ilmeisesti myös toinen ressujoukkue Pallohonka
TPV sensijaan taitaa löytää itsensä lännestä
Xever

Poissa Poissa


Vastaus #7 : 24.10.2012 klo 12:58:02


JäPSin edustusjoukkueen historian ehkä hienoin kausi takana, ja itse ainakin odotan uutta kautta jo nyt. Toivottavasti joukkue tosiaan pysyy suhteellisen hyvin kasassa.

Olosuhteet ovatkin sitten toinen juttu. Kakkosessa on aika vähän jengejä, joilla tilanne olisi edustustasolla näin huono - siis jos puhutaan katsomo-oloista. Harjoittelumielessähän homma on hoidossa, kuten jo tuolla yllä mainittiin. Järvenpään keskuskenttä on yksinkertaisesti kehno paikka katsoa jalkapalloa, mitä keskuskentän ei välttämättä tarvitsisi olla (ks. esim. Kauniainen [http://www.europlan-online.de/files/39a2ff9e37ba7278b2a87e8ae830c8ee.jpg]). Tokihan kaupungin talous on tiukalla ja muitakin rahankäyttökohteita ihan varmasti riittäisi. (Taitaa olla Suomen ongelma yleisemminkin, että urheiluolosuhteiden rakentaminen edustustasolle on liikaa kuntien ja kaupunkien varassa.) Koivusaaren jalkapallolle pyhitetty kenttä olisi tietysti hienompi juttu, vaikka sijainti onkin syrjäinen.

Muissa lajeissa olosuhdeongelma ei ole ollut lainkaan yhtä iso. Jäähallinsa Järvenpää sai jo vuonna 1990, ja hieno hallihan se on aikansa tuotteeksi. Silloin Haukat taisi pelata II divisioonaa, mutta ilmeisesti rakentaessa oli varauduttu astetta korkeampaankin sarjatasoon (mikä sittemmin toteutui). Pesäpallo-olosuhteet taas koostuivat lähinnä hiekkatekonurmesta, joka rakennettiin, kun tuli nousu Superpesikseen. Katsomothan ovat ja olivat mallia lautakasa myös Kinnarissa, ja sellaisinaankin ne kieltämättä vahvistaisivat nykyisiä futisoloja.

Mitä peleihin tulee, niin PK Keski-Uusimaa -derbyistä tulee hurjia! Päihittänee esim. kesän 2005 30 katsojan TuPS- ja KP-väännöt, kun jotakuta ehkä jopa tällä kertaa kiinnostaa. Kerava-Järvenpää-rivalry on toki aina ollut olemassa, mutta urheilussa sellaista ei tässä mitassa ole aikoihin koettu.


Hyvää juttua avauksesta alkaen ja Keski-Uusimaalla todellakin tulossa huikean mielenkiintoinen kausi! Nyt on löytynyt alueelle joukkueet, jotka täyttävät hyvin alueellisia tarpeita jalkapallon suhteen niin junioreissa, kuin aikuisissakin. Aikoinaan kun JäPS, KP-75 ja TuPS painoivat keskinäisiä enimmäkseen kolmosen keskivaiheilla, ei ihan heti juolahtanut mieleen nykyinen tilanne, jossa yksi joukkue karsii noususta ykköseen ja toinen voittaa kolmosen tappioitta. Sen lisäksi vielä TuPS jatkaa edelleen kolmosessa ja KP-75 on aloittanut myös oman miestenjoukkueen toiminnan (Tähän asti Dynis tainnut olla paikkana niille jotka eivät ole Pallokerhossa pelannut).

Selkeää eteenpäinmenoa siis havaittavissa ja yhtenä syynä on varmasti ollut Järvenpään, Keravan ja Tuusulan loistavat harjoitusolosuhteet, sekä sopiva kilpailu seurojen välillä. Nyt kun edustusjoukkueet ovat selkeästi ottaneet askeleita eteenpäin, niin samalla syntynyt nämä peliolosuhteet ongelmallisiksi. Ja kuten Jallu sanoi, nyt tarvitaan tavoitteita ja yritystä näiden parantamiseksi. Kuntien päätökset syntyvät tunnetusti hitaasti joten loputtomiin ei voi odotella, jos kehityksen halutaan jatkuvan.
Jallu Kurittu

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 24.10.2012 klo 14:51:54

Onko tässä mieluisat vastustajat tulevalle kaudelle vai mihin jako perustuu? Jos kyseessä etelälohko, mihin jäivät BK, EIF, Klubi jne.
Jos kyseessä itäinen niin missä ovat Futura, MP, KTP jne. Ei siis taida olla ihan loppuun asti mietitty lohkojako

Klubi siis sen vuoksi etelässä koska haluavat olla siellä kuten ilmeisesti myös toinen ressujoukkue Pallohonka
TPV sensijaan taitaa löytää itsensä lännestä

Tuolta toisesta topicista (lohkojakospekulaatiot 2013) tuon pohjan lainasin ja vaihdoin vain Kuusysin, Klubin ja KäPan itäiseen sekä JäPSin Pallokerhon ja Gnistanin tuohon ns. eteläiseen lohkoon.

Pohjoinen
FC Santa Claus AC (/OPS-j)
TP-47
PS Kemi
Tervarit
FC YPa
GBK
KPV
PK-37
VIFK
SJK/2

Läntinen
Närpes Kraft
Spoting Kristina
FC Jazz
MuSa
Pallo-Iirot
Masku
ÅIFK
SalPa
BK-46
EIF

"Eteläinen"
TPV
FC Hämeenlinna
Härmä
FC Kuusysi
GrIFK
EsPa
Pallohonka
Klubi 04
KäPa
FC POHU

Itäinen
MP
Sudet
KTP
JäPS
PK K-U
FC Futura
HIFK
LPS
Gnistan
Atlantis
« Viimeksi muokattu: 24.10.2012 klo 14:55:22 kirjoittanut Jallu Kurittu »
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #9 : 24.10.2012 klo 15:20:50

Lahtea on vaikea mieltää eteläiseen lohkoon jos sitä etelämpänä ja lännempänä olevat joukkueet kuuluvat itäiseen. Tietysti jos lohkojen nimet vaihdetaan ei-maantieteeseen perustuviksi...
Vai onko asia jo päätetty ja heitto onkin sisäpiirin tietoa...
Vanda

Poissa Poissa


Vastaus #10 : 24.10.2012 klo 15:38:59

No sitä voisi sitten kutsua vaikka keskiseksi lohkoksi.
Jallu Kurittu

Poissa Poissa


Vastaus #11 : 24.10.2012 klo 15:45:54

Tuskinpa asiasta on edes keskusteltu siellä, missä päätökset tehdään. Katselin vain karttaa, joka siellä toisessa topicissa oli ja muistelin samalla JäPSin kautta 2011 läntisessä B-lohkossa, jossa Närpiökin tuli tutuksi. Bussi kääntyi ihan sujuvasti myös länteen. Tällä kaudella vuorossa oli itä. Samalla tavalla eräiden helsinkiläistenkin bussi voisi kääntyä yhtä lailla sekä itään että länteen

Tuusulasta ja Järvenpäästä on erinomainen yhteys Hämeenlinnantielle ja siksi tuo suunta voisi vaihteeksi olla ihan luonnollinen. Helsinkiläisten seurojen jakaminen itään, etelään tai mihin tahansa suuntaan on makuasia, ei maantieteellinen.
Basement apes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS


Vastaus #12 : 24.10.2012 klo 16:59:29


Koivusaaren jalkapallolle pyhitetty kenttä olisi tietysti hienompi juttu, vaikka sijainti onkin syrjäinen.


Niin onhan keskuskenttä sijaintina ihan huippu Kyrölän ja Järvenpään aseman keskivaiheilla. Mutta kuten Jallu heitti niin Koivusaareen saa hallin jo ollessa siellä todellisen jalkapallokeskuksen. Jos käynnin "stadikalle" järjestäisi vielä Vähänummentieltä päin niin luulisi parkkipaikkojen järjestyvän aika helpostikin ilman että tarvitsisi koulua rasittaa autoilla. koivusaaresta on about 3 km juna-asemalle, mutta harvalle Suomen jalkapallokentälle pääsee ylipäätään millään julkisella välineellä.
Fred Perry

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaulahuivi pelin mukaan...


Vastaus #13 : 24.10.2012 klo 17:53:35


Katsomo-olosuhdeasioiden kanssa tullaan varmasti tekemään töitä talven aikana. Omasta stadionista on haaveiltu jo jonkin aikaa ja havainnekuvakin taitaa edelleen löytyä Auto Arita - hallin seinältä. Hyvinkäällä puolestaan on esimerkki hyvin toteutetusta katsomo-/huoltorakennuksesta. Tapiolassa (vai Mankkaatako lienee) on toimiva malli Hongan klubitalosta. Joku yhdistelmä näistä mainituista Koivusaaressa on alkanut maistua mielessä kovin hyvältä. Olisihan silloin kysymyksessä jo pienimuotoinen futiskeskus hallin ja kentän sijaitessa välittömässä yhteydessä toisiinsa. Ei oltaisi myöskään keihään- ja kiekonheittäjien harmina.


Idealle Koivusaaren kehittämisestä peukuttaisin jos osaisin.
Basement apes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS


Vastaus #14 : 24.10.2012 klo 18:09:49

Katsomo-olosuhdeasioiden kanssa tullaan varmasti tekemään töitä talven aikana. Omasta stadionista on haaveiltu jo jonkin aikaa ja havainnekuvakin taitaa edelleen löytyä Auto Arita - hallin seinältä. Hyvinkäällä puolestaan on esimerkki hyvin toteutetusta katsomo-/huoltorakennuksesta. Tapiolassa (vai Mankkaatako lienee) on toimiva malli Hongan klubitalosta. Joku yhdistelmä näistä mainituista Koivusaaressa on alkanut maistua mielessä kovin hyvältä. Olisihan silloin kysymyksessä jo pienimuotoinen futiskeskus hallin ja kentän sijaitessa välittömässä yhteydessä toisiinsa. Ei oltaisi myöskään keihään- ja kiekonheittäjien harmina. Puuhökkeliä Keskuskentältä ei mukaan taitaisi saada, mutta jostain kai voisi tinkiä. Resurssikysymys tämä silti on mitä suurimmassa määrin, mutta ilman haaveita ja visioita tuskin mitään syntyy. Niistä yleisövessoista tai bajamajoista voisi ainakin ensi kaudelle aloittaa.

Ja sitten jos hanke joskus lähtee ihmeen kaupalla liikkeelle niin Kajaanista ei saa ottaa kaikilta osin mallia. Viitaten tähän lisenssikomitean tuoreeseen lausuntoon.
hathathat

Poissa Poissa


Vastaus #15 : 24.10.2012 klo 18:58:43

Hyvä avaus Ylos ja seurantaan topic samalla!

Ensi kaudelle tuo todella paljon mielenkiintoa, että saadaan näitä "paikallisvääntöjä" pallokerhoa vastaan. Onko hajua kenelläkään kuinka pitkiä sopimuksia runkopelaajilla on? Esimerkiksi E. Kuritulla, Saarikoskella ja maalivahti Mäkisellä? Kerrotaan sen verran, että jotain pientä puhetta on ollut siitä, että ensikaudella saatettaisiin nähdä jotain kannatustoimintaa. ;)

Eikan nimi löytyy tällä hetkellä JPY:n pelaajapörssin listoilta eli ei taida voimassaolevaa sopimusta löytyä.

"Jalkapallon Pelaajayhdistyksen julkaisemaan Pelaajapörssiin voivat listautua ne pelaajat, joilla ei ole voimassaolevaa sopimusta tai joiden sopimus on päättymässä kolmen kuukauden sisällä. Pelaajayhdistys välittää listan seuroille sähköpostitse vähintään kaksi kertaa kuukaudessa."
SakariKaulaote

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Charlie Conway #96


Vastaus #16 : 24.10.2012 klo 19:35:23

vieläkö Altti aikoo pelata? Onko jalka jo kunnossa?
Johan Näs

Poissa Poissa


Vastaus #17 : 24.10.2012 klo 21:35:33

Niin onhan keskuskenttä sijaintina ihan huippu Kyrölän ja Järvenpään aseman keskivaiheilla. Mutta kuten Jallu heitti niin Koivusaareen saa hallin jo ollessa siellä todellisen jalkapallokeskuksen. Jos käynnin "stadikalle" järjestäisi vielä Vähänummentieltä päin niin luulisi parkkipaikkojen järjestyvän aika helpostikin ilman että tarvitsisi koulua rasittaa autoilla. koivusaaresta on about 3 km juna-asemalle, mutta harvalle Suomen jalkapallokentälle pääsee ylipäätään millään julkisella välineellä.

Koivusaaresta on vain vähän yli kilometri juna-asemalle, koska Saunakallio. Olen itsekin Koivusaaren kehittämisen kannalla mutta myös sitä mieltä, että kenttä on syrjässä moneen muuhun suomalaisen futisseuran kotikenttään verrattuna. Katsotaan, miten käy.
Basement apes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS


Vastaus #18 : 24.10.2012 klo 22:30:25

Koivusaaresta on vain vähän yli kilometri juna-asemalle, koska Saunakallio. Olen itsekin Koivusaaren kehittämisen kannalla mutta myös sitä mieltä, että kenttä on syrjässä moneen muuhun suomalaisen futisseuran kotikenttään verrattuna. Katsotaan, miten käy.

Jos saisi täysin itse sen sijoittaa niin laittaisin Keskuskentän viereen tien toiselle puolelle peltoalueelle ennenkuin ne rakennetaan täyteen taloja 8)
Johan Näs

Poissa Poissa


Vastaus #19 : 24.10.2012 klo 23:13:53

Jos saisi täysin itse sen sijoittaa niin laittaisin Keskuskentän viereen tien toiselle puolelle peltoalueelle ennenkuin ne rakennetaan täyteen taloja 8)

Lepolaan onkin ilmeisesti jätetty kaavaan varaus jonkinnäköiselle urheilukentälle, mikä ei tietysti vielä merkitse mitään. Sehän olisi aivan ylivoimainen paikka.
Jallu Kurittu

Poissa Poissa


Vastaus #20 : 25.10.2012 klo 06:34:55

JäPSin unelma omasta stadionista on ollut nimenomaan Lepolaan, juuri siihen Keskuskentän läheisyyteen. Alkuperäisessä Lepolan kaavasuunnitelmassa paikkaan on ilmeisesti piirretty paikka pesäpallokentälle.
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #21 : 25.10.2012 klo 07:02:23

Tuskinpa asiasta on edes keskusteltu siellä, missä päätökset tehdään. Katselin vain karttaa, joka siellä toisessa topicissa oli ja muistelin samalla JäPSin kautta 2011 läntisessä B-lohkossa, jossa Närpiökin tuli tutuksi. Bussi kääntyi ihan sujuvasti myös länteen. Tällä kaudella vuorossa oli itä. Samalla tavalla eräiden helsinkiläistenkin bussi voisi kääntyä yhtä lailla sekä itään että länteen

Tuusulasta ja Järvenpäästä on erinomainen yhteys Hämeenlinnantielle ja siksi tuo suunta voisi vaihteeksi olla ihan luonnollinen. Helsinkiläisten seurojen jakaminen itään, etelään tai mihin tahansa suuntaan on makuasia, ei maantieteellinen.

Esim. Kuusysin ja TPV:n laittaminen etelään sekä samalla EIF ja BK länteen tuntuu jotenkin epäloogiselta, mutta ehkäpä tiedät jotain sellaista, mitä me muut emme tiedä vielä. Bussi on tosiaan siitä kiva, että kääntyy ihan mihin suuntaan tahansa, mutta turha bussissa istuminen ei enää niin mukavaa olekaan eikä edes järkevää. Stadilaiset joka tapauksessa jaetaan kahteen eri lohkoon ettei "landella" aleta itkemään ;)
Jallu Kurittu

Poissa Poissa


Vastaus #22 : 25.10.2012 klo 10:24:47

Juu, en edelleenkään tiedä yhtään enempää kuin kukaan muukaan asiaa sivusta seuraava. Olen katsonut asiaa puhtaasti JäPSin (ja PKKU:n) kantilta ja tuohon muiden tekemään karttaan perustaen. Siinä EIF ja BK olivat lännessä. Jos joku joskus on löytänyt noista lohkojaoista aukottoman logiikan, niin aika sherlokki täytyy olla.
elinho

Poissa Poissa


Vastaus #23 : 25.10.2012 klo 11:03:03

Juu, en edelleenkään tiedä yhtään enempää kuin kukaan muukaan asiaa sivusta seuraava. Olen katsonut asiaa puhtaasti JäPSin (ja PKKU:n) kantilta ja tuohon muiden tekemään karttaan perustaen. Siinä EIF ja BK olivat lännessä. Jos joku joskus on löytänyt noista lohkojaoista aukottoman logiikan, niin aika sherlokki täytyy olla.

Logiikka muuttuu tietenkin, mistä asiaa tarkkailee. Jos ajatellaan pk-joukkueita LPS kuuluu tietty itään ja Pallohonka toiseen suuntaan, mutta jos tilannetta katselee vaikka Tampereelta ei sijainneissa ole juuri mitään eroa. Varmasti kyseinen lohkojako olisi miellyttänyt Järvenpäässä :)
Basement apes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS


Vastaus #24 : 25.10.2012 klo 22:34:26

JäPSin unelma omasta stadionista on ollut nimenomaan Lepolaan, juuri siihen Keskuskentän läheisyyteen. Alkuperäisessä Lepolan kaavasuunnitelmassa paikkaan on ilmeisesti piirretty paikka pesäpallokentälle.

http://www.jarvenpaa.fi/liitetiedostot/sivustot/editori_materiaali/1889.pdf

Tuo Juholanpelto hyötykäyttöön 8)Tuoppi

 
Sivuja: [1] 2 ... 17
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa