FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.09.2025 klo 00:12:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 [2] 3
 
Kirjoittaja Aihe: Atlantis FC B-juniorit  (Luettu 9572 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Hot Gossip

Poissa Poissa


Vastaus #25 : 24.10.2012 klo 21:36:02

En lähtisi kaatamaan tätä tuomarin niskaan.
Samaa  mieltä!
Vastuu siitä ettei näitä pääse syntymään on taustoilla. Aikuisilla jotka ovat sitoutuneet joukkueen ja seuran toimintaa. Jos ei onnistu niin pihalle ja sanktiot päälle.
Vastuu tapahtuneesta on tekijöillä. Toivottavasti tulee turnausluvan myöntäneeltä piiriltä riittävästi penalteja. Turnauksen järjestäjähän käytti jo kovinta asetta kun sulki Atlantiksen ulos loppupeleistä. Rikosilmoitukset on tietty oma lukunsa.
Lihis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Honakki, Suomen jalkapallon A-maajoukkue


Vastaus #26 : 24.10.2012 klo 21:49:53

Offtopic, mutta eikös tuo Ionel Armeanin poika pelaa Viron liigaa?
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #27 : 24.10.2012 klo 22:09:51

Tuomari ohjeisti alusta alkaen valmentajaa ja muutamaa pelaajaa, mutta täysin kuuroille korville.
Silloin kun korvat ei kuule niin tuomarin pitää ottaa astetta kovempi sanktio käyttöön. Kortti heilahtaa keltaisena ja tarvittaessa punaisena. Viimestään siinä vaiheessa pelaajat tai ainakin taustat tajuavat että nyt ollaan menty liian pitkälle. Keskeytysvaiheessahan peli oli jo 3-1 joten olettaisi että tovi ollaan jo pelattu kun neljä kaappiakin on jo heitetty. Näin ollen mahdollisuus "roolin ottamiseen" oli jo varmaan ollut mutta siihen ei haluttu/uskallettu ryhtyä.

Tämä valitettava munattomuus on joidenkin tuomareiden ongelma vaikka piiri siihen joka vuosi käskee puuttumaan. Se vaan on helpompaa antaa mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Mutta silloin se antaa joukkueille/pelaajille juuri sen väärän signaalin - tuomari ei välitä.

Em. sanat yli 15 vuoden piippauskokemuksella.
Moukari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #28 : 24.10.2012 klo 22:17:10

Tämä valitettava munattomuus on joidenkin tuomareiden ongelma vaikka piiri siihen joka vuosi käskee puuttumaan. 
Em. sanat yli 15 vuoden piippauskokemuksella.

Miksi muuten Kyiffin valmennuspäällikkö toimii oman seuran B-junnujen ottelussa tuomarina? Eikö piiriltä yksinkertaisesti löydy riittävästi tuomareita peleihin vai oliko tämä jotain köyhäilyä järjestävän seuran toimesta...
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #29 : 24.10.2012 klo 22:40:06

Miksi muuten Kyiffin valmennuspäällikkö toimii oman seuran B-junnujen ottelussa tuomarina? Eikö piiriltä yksinkertaisesti löydy riittävästi tuomareita peleihin vai oliko tämä jotain köyhäilyä järjestävän seuran toimesta...
Varmasti seura halusi säästää kustannuksia. Jännä juttu - em. henkilöä ei löydy Uudenmaan piirin vuoden 2012 erotuomarilistalta. Eli hän ei ole siis tänä vuonna käynyt kursseja eikä näin ollen saisi viheltää virallisissa otteluissa. Turnaukset ovat tietysti oma maailmansa mutta silloin "tittelin" erotuomari käyttäminen on hieman harhaanjohtavaa. Ottelun tuominnut henkilö tms.

Se ei silti oikeuta em. käyttäytymiseen mutta asiaa pitää katsoa myös nyt siltä kantilta että ottelun tuominnut henkilö ei ollut erotuomari. Joten ehkä kentällä tapahtui jotakin muutakin kun mitä "erotuomari" kertoi. Itseäni on alun pitäen ihmettänyt että 3-1 johtoasemassa olevan joukkueen kuppi kaatuu totaalisesti IL:n kuvauksen mukaiseen tilanteeseen. Mahdotontahan se ei tietenkään ole mutta...
JogaFoot

Poissa Poissa


Vastaus #30 : 24.10.2012 klo 22:53:46

Kuuleman mukaan tuosta Iltalehden videosta on sensuroitu Kyif-mammojen huutamat neekeri-huudot. Videossahan on pari hiljennettyä kohtaa, jolloin ei ääniä kuulu. Ei toki hyväksyttävää tuollainen tappeleminen, mutta on silti jopa törkeää Iltalehdeltä julkaista video ilman tälläisten asioiden tarkistamista.
C

Poissa Poissa


Vastaus #31 : 24.10.2012 klo 23:05:31

Japp, kaikki rasistiset huudot pois jalkapallopeleistä, ehdottomasti!
Precis samma gäller också mellan Svenska och Finska samt vice versa....
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #32 : 24.10.2012 klo 23:08:07

Kuuleman mukaan tuosta Iltalehden videosta on sensuroitu Kyif-mammojen huutamat neekeri-huudot.
Mahtoikohan noita huutoja kuulua jo ottelun aikana joka sai Atlantiksen pelaajat lämpenemään...
Keittosika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #33 : 24.10.2012 klo 23:09:15

Haters gonna hate. Atlantis FC:n virallinen kommentti härdelliin jos vanhat merkit paikkansa pitää. Eiköhän se kohta taas facebookin pamahda.
Nalliton Kuqi
Vastaus #34 : 24.10.2012 klo 23:11:16

Kuuleman mukaan tuosta Iltalehden videosta on sensuroitu Kyif-mammojen huutamat neekeri-huudot. Videossahan on pari hiljennettyä kohtaa, jolloin ei ääniä kuulu. Ei toki hyväksyttävää tuollainen tappeleminen, mutta on silti jopa törkeää Iltalehdeltä julkaista video ilman tälläisten asioiden tarkistamista.

Vaikka tämä paikkansa pitäisikin(ja väärin olisi, jos näin on), niin ei rasisti-kortin nojalla nyt ihan kaikkea sentään voi sallia. :D
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #35 : 24.10.2012 klo 23:21:12

Vaikka tämä paikkansa pitäisikin(ja väärin olisi, jos näin on), niin ei rasisti-kortin nojalla nyt ihan kaikkea sentään voi sallia. :D
Ei missään nimessä.
Mutta silloin voi miettiä sitä että onko järjestävän tahon edustajankaan lausunto ihan puolueeton vai pyritäänkö siinä kaunistelemaan, ehkäpä jopa salaamaan jotakin olennaista joka tapahtui ottelutapahtuma aikana? Ja näin ollen skandaalinhakuinen iltapäivälehdistö osoitettaisiin puolueelliseksi tai ainakin huonosti lähdekritiikkiin perehtyneeksi. Nyt videon kuvannut henkilö vaan laittamaan alkuperäinen editoimaton video Youtubeen.

Toiveajattelua.
Pallo on

Poissa Poissa


Vastaus #36 : 25.10.2012 klo 10:33:55

Paikalla olleena ja syvästi Atlantiksen poikiin/valmentajaan pettyneenä voin todeta seuraavaa ja todennäköisesti myös poliisikuulustelussa tulen seuraavan lausunnon antamaan.
Atlantiksen B juniorien käyttämääkieltä kirkkonummen turnauksessa,kohteena Tuomari,vastustaja joukkueet,valmentajat,katsojat (Katsojina myös alle kouluikäisiä lapsia).

"Vitun homo"Vitun lesbo" (kirkkonummelaiselle äidille)"Vittu sut mä tapan"Vittu tuu tänne niin tapan sut"jne ja jne...
Koko päivän vastustaja joukkueiden pelaajien nimittelyä ja sääntöjen vastaista potkimista tönimistä.

Loppu kähinässä jota seurasin sivusta noi 10 metrin päästä.Atlantiksen valmentaja käytti kaiken mahdollisen kielellisen vittuilu ja kiroilu sanaston mitä suomeksi ja muilla kielillä voi osoittaa valmentajille,tuomareille ,järjestäjille jne... käyttäytyen myös väkivaltaisesti paikalla olijoita kohtaan.

Atlantiksen hyökkääjät numeroja en tässä ilmoita vasta niissä poliisikuulusteluissa,potkivat löivät tilannetta rauhoittamaan tulleita turnausjärjestäjiä tuomaria ja uhkasivat tappaa nämä.


Ja mikä tästä tekee jopa aavistuksen huvittavaa kun nämä pojat ovat vittuilleet/satuttaneet paikalla olijoita  ja loppuhuipennukseksi lyöneet/tönineet tuomaria/vanhenpia/valmentajia.

Niin Atlantiksen pojat/valmentaja haukkuvat Tuomarit/järjestäjän rasisteiksi.

Voin vannoa että rasismia tummia kohtaan ei koko turnauksen aikana esiintynyt.


Toivoisin todella että tämän juttu käsiteltäisiin loppuun ja tälläinen ei toistuisi.



0KA

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #37 : 25.10.2012 klo 11:07:38

Eli meinaat joukkueen pelaajien vaan yhtäkkiä pimahtaneen 3-1 johtotilanteessa eikä kukaan ollut provosoinut tai haukkunut heitä millään tavalla. Toki tuomitsen pelaajien käytöksen täysin mutta veikkaan ettei Kyifin kaveritkaan ihan puhtaita pulmusia ole.
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #38 : 25.10.2012 klo 11:20:33

Kuuleman mukaan tuosta Iltalehden videosta on sensuroitu Kyif-mammojen huutamat neekeri-huudot. Videossahan on pari hiljennettyä kohtaa, jolloin ei ääniä kuulu. Ei toki hyväksyttävää tuollainen tappeleminen, mutta on silti jopa törkeää Iltalehdeltä julkaista video ilman tälläisten asioiden tarkistamista.
Niin videota kuunnellessa siinä on kaksi selkeästi editoitua kohtaa kun äänet katoavat 24-26 sek ja 28-30 sek kohdalla. Ja lopussa Atlantiksen pelaaja vielä toteaa "me oltiin voitolla, mitä vittua sä itket, mehän oltiin voitolla..."
Pallo on

Poissa Poissa


Vastaus #39 : 25.10.2012 klo 11:29:47

Valitettavasti jo ensinmäisen pelin jälkeen Atlantis-MU veikkasin että Atlantiksen pojat ei pelaa koko turnausta,osa pojista oli tullut vain haastamaan riitaa ja tönimään vastustajaa.
Jep kyllä kovuus kuuluu lajiin ja ainahan välillä tulee yli lyöntejä puolin ja toisin,mutta mikään selittely ja vääntely ei nyt tuota sikailua mitä Atlantiksen pojat/valmentaja käyttivät miksikään muuta.
Se että tuosta videosta on ääniä feidattu on mielestäni vain hyvä juttu koska varmasti tappelun tuossa vaiheessa Atlantiksen poikien kielenkäyttö oli jo niin paksua.

Eli varmasti siellä tapahtui myös tuomarivirheitä ja kommentteja puolin ja toisin,mutta mikään ei oikeuta käymään Tuomariin/pelaajiin/järjestäjiinkäsiksi.

Tämä on vain saatava pois jalkapallosta!
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #40 : 25.10.2012 klo 11:34:19

Se että tuosta videosta on ääniä feidattu on mielestäni vain hyvä juttu koska varmasti tappelun tuossa vaiheessa Atlantiksen poikien kielenkäyttö oli jo niin paksua.

Tähän eri - silloin kun ns. todistusaineistoa on tarkoituksellisesti käsitelty on puolueettoman mielikuvan luominen huomattavasti vaikeampaa - eikö vain? Nythän mielessä pyörii mitä niin pahaa siinä sanottiin että se on tarvinnut leikata pois? Sanottiinko "Vitun huora" vai ehkä "Vitun neekeri" Ja kuka sen sanoi - pelaaja vai katsoja vai toimitsija?
Pallo on

Poissa Poissa


Vastaus #41 : 25.10.2012 klo 11:42:21

Poliiseilla on onneksi hallussaan koko tallenne täydellisellä äänellä,uskon että kun tutkimukset tässä on loppuun saatettu ja kaikkia osapuolia/todistajia kuultu niin tuomiot tulevat olemaan oikeita ja toivon että palloliitto joka myös joutuu tämän asian käsittelemään päätyy oikeisiin ratkaisuihin.

En hyväksy huutelua/enkä lyömistä on se sitten missä vain, pahoinpitely on pahoinpitely on se sitten sanallinen tai fyysinen nakkikioskilla tai pelissä.

RTS

Poissa Poissa


Vastaus #42 : 25.10.2012 klo 12:05:54

Poliiseilla on onneksi hallussaan koko tallenne täydellisellä äänellä,uskon että kun tutkimukset tässä on loppuun saatettu ja kaikkia osapuolia/todistajia kuultu niin tuomiot tulevat olemaan oikeita ja toivon että palloliitto joka myös joutuu tämän asian käsittelemään päätyy oikeisiin ratkaisuihin.

En hyväksy huutelua/enkä lyömistä on se sitten missä vain, pahoinpitely on pahoinpitely on se sitten sanallinen tai fyysinen nakkikioskilla tai pelissä.
Hienoa, silloin kukaan ei voi väittää että sanomisia olisi vääristelty. Ainoa mikä vaan ihmetyttää että jos kerran jo ekassa pelissä oli ollut verbaalisia ylilyöntejä niin miksi niihinkään ei puututtu tuomareiden toimesta? Siinä pelissä kun olisi näytetty kaapin paikka vaikka parilla punaisella niin...

Helppo sanoa aina jälkikäteen...
Pallo on

Poissa Poissa


Vastaus #43 : 25.10.2012 klo 12:17:56

Jep tuomari työskentelyssä varmasti tulee virheitä ja ehkä tilanne ei olisi lähtenyt käsistä ?
no toki tämä pahin pääpukari olisi ollut ainakin joka toisen pelin sivussa jos olisi ne keltaiset/punaiset kortit saanut,
mutta kokonaisuutena kyseinen tuomari puhalsi hyvin ei tämä tuomarin piikkiin mene.



puntesliika

Poissa Poissa


Vastaus #44 : 25.10.2012 klo 13:14:36

Tähän eri - silloin kun ns. todistusaineistoa on tarkoituksellisesti käsitelty on puolueettoman mielikuvan luominen huomattavasti vaikeampaa - eikö vain? Nythän mielessä pyörii mitä niin pahaa siinä sanottiin että se on tarvinnut leikata pois? Sanottiinko "Vitun huora" vai ehkä "Vitun neekeri" Ja kuka sen sanoi - pelaaja vai katsoja vai toimitsija?

Poistetuilla äänikohdilla ei ole merkitystä päällekäymisten aloittajaa ja syyllistä pohdittaessa, koska pahoinpitelyt olivat silloin jo käynnissä. En tiedä mitä siitä on poistettu ja miksi.

Josse

Poissa Poissa


Vastaus #45 : 25.10.2012 klo 13:31:10

Hienoa, silloin kukaan ei voi väittää että sanomisia olisi vääristelty. Ainoa mikä vaan ihmetyttää että jos kerran jo ekassa pelissä oli ollut verbaalisia ylilyöntejä niin miksi niihinkään ei puututtu tuomareiden toimesta? Siinä pelissä kun olisi näytetty kaapin paikka vaikka parilla punaisella niin...

Helppo sanoa aina jälkikäteen...

Olet oikeasti sitä mieltä, että kun tuollainen pelaaja saa punaisen kortin, niin käytös muuttuu täysin? Eläimellisestä sekopäästä kiltiksi lampaaksi? Vitunhuutajasta anteeksipyytäjäksi?

Mitä muuta teille sinne Atlantiksen organisaatioon kuuluu?
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #46 : 25.10.2012 klo 14:58:01

Olet oikeasti sitä mieltä, että kun tuollainen pelaaja saa punaisen kortin, niin käytös muuttuu täysin? Eläimellisestä sekopäästä kiltiksi lampaaksi? Vitunhuutajasta anteeksipyytäjäksi?

Mitä muuta teille sinne Atlantiksen organisaatioon kuuluu?
Nythän käsittääkseni useampi Atlantiksen pelaaja oli käyttäytynyt aggressiivisesti mutta ainakin itse olen vuosien varrella kentällä ja kentän laidalla huomannut sen että monesti yhden pelaajan esimerkki vaikuttaa koko joukkueeseen - varsinkin juuri näissä ylilyönneissä. En ole väittänyt että pelaajan käytös saattaisi muuttua mutta se saattaisi hyvinkin vaikuttaa muiden pelaajan käyttäytymiseen. Olen monesti nähnyt/viheltänyt futismatsin jossa joukkueen kuumakallen ulosajaminen on rauhoittanut jengin peliä huomattavasti koska ovat silloin sisäistäneet sen että nyt mentiin rajojen ylitse.

Mutta jos pelaajien annetaan tehdä kentällä mitä heidän huvittaa niin silloin ylilyöntejä tapahtuu huomattavasti helpommin. Varsinkin B-juniorit ovat vaikea ikäluokka - he haluaisivat pelata fyysisesti "kuin miehet" välittämättä siitä rikkovatko sääntöjä vai eivät. Ja kun siihen erotuomarina puutut niin alkaa itku että anna meidän pelata... Kyllä annnakin kunhan pelataan sääntöjen mukaan.

Niin ja en ainakaan itse tiedä kuuluvani Atlantiksen organisaatioon enkä ole missään vaiheessa hyväksynyt joukkueen pelaajien käytöstä. Olen vain pyrkinyt tuomaan esiin sen näkökannan että myös tuomarit ovat vastuussa siitä mitä kentällä tapahtuu. Eikö yksi erotuomarin tärkeimmistä tehtävistä ole suojella peliin osallistuvia pelaajia ja valvoa että sääntöjä noudatetaan? Kun aikaisemmissa viesteissä on käynyt ilmi että jo ensimmäisen pelin aikana oli aistittavissa välinpitämättömyys yhteisiä pelisääntöjä kohtaan niin miksi siihen ei silloin erotuomarin toimesta puututtu? Vai olisiko sinun mielestä valmentajan pitänyt sanoa pelaajilleen että ei noin saa pelata vaikka tuomari sen salliikin?

Ensisijaisestihan pelaaja itse on vastuussa omasta käyttäytymisestään mutta jos siihen ei puututa niin silloin kommentit että ne teki sitä jo ekassa pelissä ovat vain suora viittaus siihen että se on ollut sallittu. Jos olet itse pelannut jalkapalloa niin olet varmaan törmännyt tilanteisiin jossa tuomarin linja tiukentuu ottelun aikana tai että toisessa ottelussa on huomattavasti kovempi linja kuin toisessa. Nythän sikailut on sallittu ja sitten kuppi keitti yli ja mopo lähti lapasesta. Olen edelleen sitä mieltä että jos korttia olisi vilautettu ajoissa niin mopo olisi pysynyt edelleen hanskassa. Olisiko siihen vaadittu yksi vai kaksi punaista en tiedä.
Viimeinen keinohan on keskeyttää matsi - itse olen sen tehnyt mm. Hesa Cupissa kun brassipojat yritti katkoa OLS:in pelaajien jalat ja punaiset ei auttanut - lopuksi valmentaja alkoi haistatella. Sitten vaan marssikäsky valmentajalle jota hän ei totellut - pillit pussiin ja joukkue ulos turnauksesta.
Hot Gossip

Poissa Poissa


Vastaus #47 : 25.10.2012 klo 15:04:16

Ainoa mikä vaan ihmetyttää että jos kerran jo ekassa pelissä oli ollut verbaalisia ylilyöntejä niin miksi niihinkään ei puututtu tuomareiden toimesta? Siinä pelissä kun olisi näytetty kaapin paikka vaikka parilla punaisella niin...

Helppo sanoa aina jälkikäteen...
Nämä asiat tulee puida erotuomariyhteisössä. Turha niitä on täällä bittiavaruudessa taivastella. Paikalla turnauksessa ja Atlantiksen kahdessa edellisessä pelissä lienee ollut muitakin tuomareita kuin tämän KyIF-Atlantis ottelun viheltäjä. Tarina ei kerro että nostettiinko jo noissa peleissä kortteja vai ei.
Nollatoleranssit ovat tässä aiheessa hymistelyä. On sitä paitsi epäreilua että suomea ja ruotsia puhuvat pelaajat saavat noita kortteja mitä pienimmistä syistä (kevyin näkemäni on nostettu "hitto" sanan käytöstä) kun taas millä tahansa muulla kielellä kommunikoivat pelaajat pääsevät halutessaa keskenään mollaamaan kaikkea mikä liikkuu. Hki-Uusimaa alueen peleissä kun on kuultavis jos jotakin murretta.
Mielestäni nollatoleranssista on tullut sellainen pakkomielle että siihen keskittyminen heikentää kaiken muun tuomaroinnin tasoa ja laatua. Niin monelle kun tärkeintä on saada selville keneltä lipsahti ja mitä, samalla keskittyminen siihen mitä oleellista pelissä tapahtuu kärsii totaalisesti.
No tässäkin on syy tietysti meissä taustoissa. Jos toleranssi pitäisi niin tuomariressukalla olisi vähempi turhaa havainnoitavaa vaan vaikea on teinejä taivuttaa pois arkisesta sanavarastostaan 70-90 minuutiksi. Samoja sanoja kun syytää jopa Suomen YLE muista medioista puhumattakaan.
Toveri Viljanen

Poissa Poissa


Vastaus #48 : 25.10.2012 klo 15:04:56

Iltalehden uutisen mukaan tilanne alkoi tästä:

Uutinen
- KYIF:n maalivahti torjui pallon kulmaan, ja KYIF:n puolustaja juoksi pallon perään ja suojasi sitä.


Eli Kyif:n pelaaja suojasi palloa vastustajan kulmaksi tai heitoksi?? ???

 
Josse

Poissa Poissa


Vastaus #49 : 25.10.2012 klo 16:01:50

Viimeinen keinohan on keskeyttää matsi - itse olen sen tehnyt mm. Hesa Cupissa kun brassipojat yritti katkoa OLS:in pelaajien jalat ja punaiset ei auttanut - lopuksi valmentaja alkoi haistatella. Sitten vaan marssikäsky valmentajalle jota hän ei totellut - pillit pussiin ja joukkue ulos turnauksesta.


Muistan hyvin tuon pelin...eikä ole edes valitettavasti ainoa lajissaan.

Nythän ei tiedetä sitä kuinka monta punaista on aikaisemmissa peleissä napautettu. Ja vaikka olisikin, niin kuinka hyvin tuollainen joukkue (joka ei ilmeisesti ole ensimmäistä kertaa asialla) noudattaa pelikieltoja ja miten hyvin niitä pystytään "pikkuturnauksissa" valvomaan. Ja näiden kaikkien täällä esille tulleiden asioiden mukaan ei valmentajakaan tuossa ollut joukkuetta rauhoittelemassa yhtään. En osaa sanoa kenen tehtävä se on näitä hillitä. Mutta ei tuomarikaan kovin pitkälle omilla toimilla pysty menemään. Ei se punainenkaan välttämättä näissä yhtään jeesaa, päinvastoin saattaa provosoida vielä lisää. Yleensä vastuu joukkueesta kuuluu valmentajille, mutta jos he ovat myös näissä mukana, niin ketä sitten ottaa vastuun? Pelaajien vastuunkantohan loppui heti kun poliisi saapui paikalle ja lähdettiin karkuun, osa nosti välittömästi rasisti-kortin pakasta.

Samanlaisia ongelmia on suht usein myös aikuisten piirisarjapeleissä. Mitä näille voisi tehdä on hyvä kysymys. Piireiltä tarpeeksi tiukka suhtautuminen ja kunnon pelikiellot voisivat auttaa. Ja nimenomaan edes jollain tasolla valvottavat pelikiellot.

 
Sivuja: 1 [2] 3
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa