FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.10.2025 klo 04:49:28 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 [2] 3 ... 19
 
Kirjoittaja Aihe: Yleinen keskustelu Ykkösen kaudesta 2013  (Luettu 57327 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Parasta Kotkaa

Poissa Poissa


Vastaus #25 : 30.10.2012 klo 14:04:16

Lainaus
Oliko liigassakin 2000-luvulla pelannut Hämeenlinna harrastelijaporukka? HIFK:llakin lienee potentiaalia ja halua pelata vähintäänkin Ykkösessä ja pitkällä tähtäimellä nousta haastamaan Klubia ja tuomaan liigaan se monien kaipailema Helsingin derby? Nämä siis ihan aitoina kysymyksinä, en ole niin tarkkaan seurannut.
Kyllähän Hämeenlinna on kituutellut jo jokusen vuoden aikalailla harrastelijapohjalta, tai ainakin se touhu on sellaiselta ulospäin näyttänyt.

HIFK taas mielestäni kuuluisi ehdottomasti ykköseen tai jopa liigaan seurana, mutta sielläkin näyttää olevan homma täysin kiinni rahasta tai sen puutteesta ja ehkä silloin on vain parempi pelata kakkosessa. Tämän kauden miehistön laadun tiesi lähes kaikki jo ennen kauden alkua ja itseasiassa onnistuivat ehkä jopa paremmin mitä oli odotettavissa. En sitten tiedä mistä johtuu että pappa betalar -seura ei vaan saa kerättyä riittävästi euroja kassaan joilla voisi taistella edes pääkaupunkiseudun pelureista lähiöseurojen (PK-35 & Viikingit) kanssa. Antoi ainakin tällä kaudella vähän sellaisen kuvan että "lähdetään nyt sitten tuonne vähän kokeilemaan ja katsotaan mitä tästä tulee". Sellaiset seurat voivat ihan hyvin pelata alemmissa sarjoissa. Sarjamuutoksen tarkoituskin taisi olla seurojen kilpailukyvyn nosto lähinnä liigaan verrattuna ja silloin ei enää puolivaloilla vetävät seurat mukana pärjää ja sen kyllä huomasi.

Molemmat seurat näkisin kyllä mielelläni tulevaisuudessa ykkösessä kun ovat saaneet taloutensa sellaisiksi että saavat kerättyä sarjaan riittävän materiaalin. Ennemmin nämä kaksi kuin ulkomaalaisilla pumpattu Kajaani.

Ensi kausi varmasti on tasaisempi molemissa päissä. Peräpäässä uskon että taistelu käydään nousija Kajaanin, KooTeePeen, Oulun joukkueiden ja JIPPON kesken. Kärkitaistelusta löytyvät taatusti ainakin SJK ja Haka. Muut ovatkin sitten tasaista keskikastia josta on helppo luiskahtaa myös putoamiskamppailuun jos kausi alkaa huonosti.
Linde

Poissa Poissa


Vastaus #26 : 30.10.2012 klo 16:29:22

Viikinkien mitalisija jo tässä vaiheessa varma.
Polvivamma Muovinurmi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, TPV ja TamU


Vastaus #27 : 30.10.2012 klo 18:27:54

Veikkaan muuten jo tässä vaiheessa, että odotuksiin nähden ensi vuoden pahin floppi on Ilves.

Odotuksiin nähden aivan varmasti, itselläkin alitajuisena ja tahtomattomana odotuksena joku viides sija mutta eiköhän joku 7-8 ole paljon realistisempi. Kunhan ei tiputa niin se riittää.
Veikkaan itse asiassa että Ilves tulee ensi kaudella olemaan jopa heikompi kuin viime kaudella, ellei nähdä tuttua liigapenkkiveikkovirtaa taas keväällä.
SJK ja Haka ovat kaksi parasta, järjestyksessä riittää jännättävää.
Latveria

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: väyrystelyn utuinen laakso


Vastaus #28 : 31.10.2012 klo 07:44:08

Siitä olen kyllä samaa mieltä, että Ykkönen lässähti tänä vuonna ja jotain pitäisi kehittää sitä varten tulevaisuudessa.

Näkisin kaksi vaihtoehtoista mallia:
- Liigasta tippuu suoraan kaksi joukkuetta. Ykkösen voittaja nousee, ykkösen kakkonen ja kolmonen pelaavat karsinnan noususta.
- Liigasta tippuu yksi joukkue. Ykkösessä pelataan 2:n, 3:n tai 4:n joukkueen nousu-playoff, jonka voittaja nousee.

Sinälläänhän tämä uusi Ykkönen on ollut parhaiten onnistuneita uudistuksia suomifutiksessa.


Malli yksi, kiitos. Liiga ei paljoa nykyistä enempää voi näivettyä mutta ykköstä lisämahdollisuus nousuun voisi elävöittää kovastikin.
Litti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyrvänsyylä oot


Vastaus #29 : 31.10.2012 klo 22:18:43

Ilves pyrkii takaisin pääsarjaan
Lainaus
Julkaistu 31.10.2012 17:32
MTV3-STT

Haka Valkeakoskelta aikoo pitää pelaajabudjettinsa ennallaan, vaikka sarjataso vaihtui jalkapalloliigasta Ykköseen.

Hakan toimitusjohtaja Olli Paasio kertoo, että tarvittaessa säästöt haetaan muualta. Hakan budjetti kaudelle 2012 oli 300 000 euroa, joka ylittyi kauden aikana tulleiden muutosten myötä noin 40 000 eurolla. Joukkueella on toistaiseksi koossa 11 pelaajasopimusta.
- Kauden viimeiset harjoitukset olivat maanantaina. Kaikki pelaajat ilmoittivat haluavansa jatkaa Hakassa, Paasio kertoo.

Paasion mukaan seura tavoittelee paluuta liigaan vuoden tai kahden sisällä. Tarkkaa päätöstä ei vielä ole tehty.
- Ykkönen on nykyään kova sarja. Ainakin Seinäjoki satsaa ensi kauteen kovasti, Paasio muistuttaa.


Ykkösessä Pirkanmaan paikallistaisto

Hakan seurana ensi kauden Ykkösessä pelaa toinen pirkanmaalaisjoukkue. Tampereen Ilves nousi Kakkosesta pykälän ylöspäin, joten Ykkösessä on ensi kaudella tarjolla Pirkanmaan paikallistaisto. Ilveksen nousutavoitteet on asetettu pidemmälle. Ilves halutaan palauttaa liigakartalle viimeistään vuonna 2015.
- Lähdemme taistelemaan kärkipäähän ensi kaudella, linjaa Ilveksen toimitusjohtaja Toni Hevonkorpi.

Ilveksen kokonaisbudjetti ensi kaudelle on 270 000-280 000 euroa. Pelaajiin tästä kuluu noin puolet. Tampereella koossa on 13 sopimusta. Menetyksiäkin tulee, sillä liigassakin urallaan pelanneet Henri Scheweleff ja Miki Sipiläinen lopettavat uransa. Heidän korvaajiensa löytäminen on joukkueen kokoamisen tärkein asia. Uusia sopimusuutisia Hevonkorpi lupailee muutaman viikon sisällä.

Kolmas vahvan liigataustan pelaaja Jari Niemi ei ole vielä tehnyt päätöstä jatkosta. Joukkueen nimekkäin pelaaja, entinen maajoukkuepuolustaja Toni Kallio sen sijaan jatkaa varmasti ensi kauden ajan Ilves-puolustuksessa.

Tamperelainen yleisö on ollut vahvasti Ilveksen takana. Turkulaista ÅIFK:ta vastaan pelattua nousukarsintaa Ykköseen seurasi lokakuussa Tammelan stadionilla 3 841 katsojaa. Keskiarvo asettui nousukarsintapeli mukaan lukien 1 300:n tienoille. Hyvä yleisömäärä siivitti joukkueen myös taloudellisesti plussan puolelle.
- Tilinpäätös ei ole vielä valmis, mutta tulemme tekemään viisinumeroisen luvun voittoa, Hevonkorpi kertoo.


Sponsorien riittävyyteen uskotaan

Pirkanmaalaisseuran ja sitä myötä jalkapallon lippulaivan puuttuminen liigasta luonnollisesti mietityttää molemmilla paikkakunnilla. Mahdollisuuksiin saada molemmat seurat pääsarjatasolle uskotaan vahvasti. Hevonkorpi muistuttaa, että parhaillaan Pirkanmaalla on pelannut kolme liigajoukkuetta.
- Ykkönen ei ole päätepiste kummallekaan joukkueelle, Hevonkorpi vakuuttaa.

Sponsoreita on riittänyt kaikille, eikä ongelmiin uskota nytkään kummassakaan joukkueessa. Molempien yhteistyökumppaneilla on paikallinen leima.
- Hakalla ja Ilveksellä ei ollut päättyneellä kaudella yhtään samaa sponsoria, Paasio sanoo.
- Meidän tukijamme ovat tamperelaisia yrityksiä. En usko, että niillä on halua lähteä tukemaan ulkopaikkakuntalaisia joukkueita, Hevonkorpi linjaa.
JM

Poissa Poissa


Vastaus #30 : 06.11.2012 klo 14:19:19

AC Kajaani julkaisi jatkosopimuksen Mika Lumijärven kanssa ja FC KooTeePee valitsi uudeksi päävalmentajakseen Sami Ristilän. Haka ja FC Viikingit ovat vielä ilman ensi kauden valmentajaa.

Haka: -
SJK: Simo Valakari
FC Viikingit: -
PK-35: Pasi Pihamaa
OPS: Luiz Antonio
AC Oulu: Rauno Ojanen
FC KooTeePee: Sami Ristilä
JIPPO: Jarmo Korhonen
Ilves: Mika Malinen
AC Kajaani: Mika Lumijärvi


e. tarkennus
« Viimeksi muokattu: 06.11.2012 klo 16:51:40 kirjoittanut JM »
Snadi

Poissa Poissa


Vastaus #31 : 06.11.2012 klo 16:39:20

Tuosta "Ykkösen varmistuneet siirrot 2012" voisi varmaan irrottaa nuppineulan.
Wyllin Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit


Vastaus #32 : 06.11.2012 klo 16:42:26

Ei Viikkareilla ole tällä hetkellä päävalmentajaa.
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #33 : 06.11.2012 klo 17:49:09

Uutinen
Ykkösen ja Naisten Liigan seuralisenssiprosessit käynnissä
6.11.2012 klo 11.01

Palloliiton liittohallitus on hyväksynyt miesten Ykkösen ja Naisten Liigan seuralisenssimääräykset kaudelle 2013. Määräyksien suurin muutos koskee pelaajakehitysohjelman ja junioritoiminnan järjestämisvelvoitteen muuttumista aikaisemmasta B-kriteeristä A-kriteeriksi.

Uusittujen määräysten mukaiset asiakirjavaatimukset on toimitettu seuroille. Vaatimusten mukaiset asiakirjat tulee toimittaa lisenssihallinnolle viimeistään 17.12.2012. Miesten Ykkösen ja Naisten Liigan lisenssikomitean päätöskokous pidetään tammikuun puolivälissä.

Lisenssihallinto on pyytänyt lisäksi FC Hämeenlinnaa, ÅIFK:ta ja JäPS:aa toimittamaan Miesten Ykkösen seuralisenssiin vaadittavat asiakirjat siltä varalta, että Palloliiton liittohallitus päättää ryhtyä täydennysmenettelyyn Miesten Ykkösen osalta. Pyynnöt perustuvat viime kaudella aloitettuun pysyvään käytäntöön, jonka tarkoituksena on ehkäistä sarjakauden alun kannalta liian myöhäiset lisenssipäätökset. Lisenssihallinto korostaa, ettei se oleta, että joltain lähtökohtaisesti Miesten Ykkösessä pelaavalta seuralta joudutaan epäämään seuralisenssi, tai että joku seura olisi luopumassa paikastaan Miesten Ykkösessä.

Täydennysmenettelyä koskevat määräykset löytyvät osoitteesta http://www.palloliitto.fi/node/1875/sarjojen-taydennysmenettely

Naisten Liigan osalta täydennysmenettelyyn varautumisesta päätetään myöhemmin.
Matthias Sindelar

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jamo, Tuco, Jorma


Vastaus #34 : 06.11.2012 klo 18:02:41

IFK:lta ei edes kysytä! lol
pisteet

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, Susi & Juventus


Vastaus #35 : 06.11.2012 klo 18:02:58

Noususta vielä, itse olen täysin sitä mieltä, että pieni lisä pääsarjajoukkueiden ja divarijoukkueiden kesken ei olisi pahitteeksi (toki sama alempaa lähtien, mutta ei kuulu tänne). Ei olisi ollenkaan kohtuutonta, että esim liigan ja ykkösen välillä suoraan kaksi joukkuetta vaihtaisi paikkoja. Yleisestikin nousun ja tippumisen pitäisi olla ansaittua pitkässä juoksussa, mutta nykyiset pullonkaulat ovat jo suurta liioittelua..
ex-adriano

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Karnevalistinen kannattajatyyli


Vastaus #36 : 06.11.2012 klo 21:27:58

Lainaus
Lisenssihallinto korostaa, ettei se oleta, että joltain lähtökohtaisesti Miesten Ykkösessä pelaavalta seuralta joudutaan epäämään seuralisenssi, tai että joku seura olisi luopumassa paikastaan Miesten Ykkösessä.

Miksi minun korvaani kuulostaa juuri siltä että jotain tämänkaltaista odotetaan tapahtuvan? Miksi Hifk:ltä ei kysytty?
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #37 : 06.11.2012 klo 22:27:43

Miksi minun korvaani kuulostaa juuri siltä että jotain tämänkaltaista odotetaan tapahtuvan? Miksi Hifk:ltä ei kysytty?
Miksi olisi pitänyt kysyä?

1)    Karsintavälierien parempi joukkue karsintapeleissä (vertailuna sarjan pelit)
2)    Karsintavälierien heikompi joukkue karsintapeleissä
3)    Ykkösen 9.
4)    Kakkosen paras 2. sijoittunut   
Parasta Kotkaa

Poissa Poissa


Vastaus #38 : 07.11.2012 klo 08:54:11

Miksi minun korvaani kuulostaa juuri siltä että jotain tämänkaltaista odotetaan tapahtuvan? Miksi Hifk:ltä ei kysytty?
Minkä joukkueen kohdalla? Ei kyllä vaikuta juuri tällä hetkellä siltä että mikään ykkösen seura olisi sellaisissa ongelmissa ettei lisenssiä saisi. Ainoa skenaario voisi olla SJK:n nosto liigaan Hongan tilalle ja samalla Honka heittäisi pyyhkeen kehään kokonaan edustusjoukkueen osalta ja jatkavat Pallohongan paikalla kakkosessa.

Tuo lause:
Lainaus
Lisenssihallinto korostaa, ettei se oleta, että joltain lähtökohtaisesti Miesten Ykkösessä pelaavalta seuralta joudutaan epäämään seuralisenssi, tai että joku seura olisi luopumassa paikastaan Miesten Ykkösessä.
jättää tietysti asioiden ylle kysymysmerkin koska tälläistä lausetta ei tainnut löytyä Liigalisenssi -uutisoinnin yhteydessä, vai löytyikö? Ehkä tämä on sittenkin pikku vinkki.
Neowulf

Poissa Poissa


Vastaus #39 : 07.11.2012 klo 10:07:34

Kumpi on edellä, Järvenpää vai ÅIFK?
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #40 : 07.11.2012 klo 11:03:51

Minkä joukkueen kohdalla? Ei kyllä vaikuta juuri tällä hetkellä siltä että mikään ykkösen seura olisi sellaisissa ongelmissa ettei lisenssiä saisi. Ainoa skenaario voisi olla SJK:n nosto liigaan Hongan tilalle ja samalla Honka heittäisi pyyhkeen kehään kokonaan edustusjoukkueen osalta ja jatkavat Pallohongan paikalla kakkosessa.

Tuo lause:  jättää tietysti asioiden ylle kysymysmerkin koska tälläistä lausetta ei tainnut löytyä Liigalisenssi -uutisoinnin yhteydessä, vai löytyikö? Ehkä tämä on sittenkin pikku vinkki.
Kahdelta Ykkösen joukkueelta pyydettiin lisenssipapereita liigaa varten kuten myös pudonneelta Hakalta ja samaten kolmelta Kakkosessa ensi kaudella pelaavalta pyydettiin lisenssipapereita Ykköstä varten.

Liigajengeistä Hongan taloudellinen tilanne on kaikkien tiedossa mutta onko siellä muita jotka eivät saisi lisenssiä?

Ykkösessä katseeni kohdistuisi montussa pelaavaan joukkueeseen ja sen valmiuksiin täyttää lisenssiehdot. Taloudellisten määräysten osalta kun sanotaan seuraavaa:

16) Seuran on ilmoitettava pelaajille ennen pelaajasopimuksen solmimista ja  myös sopimuksen voimassaoloaikana  kaikki sellainen seuran taloudellista asemaa koskeva tieto, jolla  saattaa olla merkitystä pelaajan asemaan.

Sitä kun ei käsittääkseni ole hirveän hyvin noudatettu vaan saamisia taitaa edelleen olla aika monella joukkueen pelaajalla. Lupaukset on jo laiminlyöty moneen otteeseen.
Parasta Kotkaa

Poissa Poissa


Vastaus #41 : 07.11.2012 klo 11:23:23

Lainaus
Liigajengeistä Hongan taloudellinen tilanne on kaikkien tiedossa mutta onko siellä muita jotka eivät saisi lisenssiä?
Meinasin juuri sitä että jos Hongan taru sattuisi päättymään, aiheuttaisi se täydennysmenettelyn (SJK: nousu) joka taas aiheuttaisi yhden joukkueen vajauden ykköseen joka paikattaisiin sitten kakkosesta.

Ykkösen seurojen tilanteista en ole kuullut huhuja jotka voisivat aiheuttaa lisenssin epäämisen. Aikaisempina vuosina on joskus huhuiltu AC Oulun ongelmista, mutta ei kait heilläkään ole tällä hetkellä mitään akuuttia tilannetta päällä.
Lainaus
Ykkösessä katseeni kohdistuisi montussa pelaavaan joukkueeseen ja sen valmiuksiin täyttää lisenssiehdot. Taloudellisten määräysten osalta kun sanotaan seuraavaa:

16) Seuran on ilmoitettava pelaajille ennen pelaajasopimuksen solmimista ja  myös sopimuksen voimassaoloaikana  kaikki sellainen seuran taloudellista asemaa koskeva tieto, jolla  saattaa olla merkitystä pelaajan asemaan.

Sitä kun ei käsittääkseni ole hirveän hyvin noudatettu vaan saamisia taitaa edelleen olla aika monella joukkueen pelaajalla. Lupaukset on jo laiminlyöty moneen otteeseen.


Seurathan joutuvat kauden päätteeksi keräämään allekirjoitukset pelaajilta jossa vakuuttavat seuran hoitaneen kaikki heille sovitut velvoitteet pelaajaa kohtaan. Tämä paperi kuuluu olennaisena osana lisenssihakemusta. Eli mikäli tämä montussa pelaava seura on jättänyt palkkoja etc. maksamatta kauden aikana, ei lisenssiä heru.
Mikä tämä montussa pelaava seura on? Hml? Sehän ei vaikuttaisi ykkösen lisensseihin millään lailla. Vai Viikingit?
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #42 : 07.11.2012 klo 13:58:38

Seurathan joutuvat kauden päätteeksi keräämään allekirjoitukset pelaajilta jossa vakuuttavat seuran hoitaneen kaikki heille sovitut velvoitteet pelaajaa kohtaan. Tämä paperi kuuluu olennaisena osana lisenssihakemusta. Eli mikäli tämä montussa pelaava seura on jättänyt palkkoja etc. maksamatta kauden aikana, ei lisenssiä heru.
Mikä tämä montussa pelaava seura on? Hml? Sehän ei vaikuttaisi ykkösen lisensseihin millään lailla. Vai Viikingit?
Hämeenlinnalta, JäPSiltä ja ÅIFKlta pyydettiin lisenssihakemukset Ykköstä varten joten jäljelle ei jää kuin se ehdottamasi toinen vaihtoehto.
Valtsumies

Poissa Poissa


Vastaus #43 : 07.11.2012 klo 17:58:38

Hämeenlinnalta, JäPSiltä ja ÅIFKlta pyydettiin lisenssihakemukset Ykköstä varten joten jäljelle ei jää kuin se ehdottamasi toinen vaihtoehto.
Viikingeiltä ja SJK:lta pyydettiin lisenssihakemukset liigaa varten. Toimenpidettä perusteltiin samalla lauseella, eli täydennysmenettelyyn varautumisella.
JM

Poissa Poissa


Vastaus #44 : 12.11.2012 klo 20:10:35

9/10.

Haka: Harri Kampman
SJK: Simo Valakari
FC Viikingit: -
PK-35: Pasi Pihamaa
OPS: Luiz Antonio
AC Oulu: Rauno Ojanen
FC KooTeePee: Sami Ristilä
JIPPO: Jarmo Korhonen
Ilves: Mika Malinen
AC Kajaani: Mika Lumijärvi
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #45 : 21.11.2012 klo 09:59:44

Valmista on.

10/10.

Haka: Harri Kampman
SJK: Simo Valakari
FC Viikingit: Ilkka Jäntti
PK-35: Pasi Pihamaa
OPS: Luiz Antonio
AC Oulu: Rauno Ojanen
FC KooTeePee: Sami Ristilä
JIPPO: Jarmo Korhonen
Ilves: Mika Malinen
AC Kajaani: Mika Lumijärvi
JM

Poissa Poissa


Vastaus #46 : 21.11.2012 klo 16:55:45

Valmista on.

Sitten vaan joukkueita kokoamaan, että päästään arvioimaan tulevan kauden voimasuhteita.
Polvivamma Muovinurmi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, TPV ja TamU


Vastaus #47 : 21.11.2012 klo 17:35:12

Sitten vaan joukkueita kokoamaan, että päästään arvioimaan tulevan kauden voimasuhteita.

Ei tässä tarvita mitään joukkueen kokoamisia, lopullinen sarjataulukko on jo päätetty ja tässähän se kokonaisuudessaan on:

1. SJK
2. FC Viikingit
3. Haka
4. PK-35
5. AC Oulu
6. Ilves
7. OPS
8. KooTeePee
9. AC Kajaani
10. JIPPO

Saa ottaa talteen ja lyödä vetoa isoista rahoista, fakta ei tuosta muuksi muutu. Kauden kulku menee näin:

Viikingeillä vahva startti, Hakalla menee päin persettä ensimmäiset 10 peliä ja AC Kajaani yllättää pyörimällä pitkään keskikastissa.

Loppua kohden Haka nousee ja aloittaa odotetun dominointinsa, mutta se tapahtuu liian myöhään. Viikinkien alkukauden vire ei riitä syksylle asti ja niin SJK vie voiton.

AC Kajaanin kisakunto loppuu puolessavälissä kautta, ja se taistelee putoamisesta KooTeePeen kanssa. ACK häviää kamppailun kotkalaisten huiman loppukauden ansiosta.
Jipolla menee koko kausi penkin alle, PK-35 ja ACO pelaavat melko vaisusti mutta varmistavat säilymisen aikaisin. Ilves ja OPS ovat paskaa keskikastia ja varmistavat säilymisen syksyn koittaessa.

Mitä voitin?
Ensio

Poissa Poissa


Vastaus #48 : 21.11.2012 klo 17:57:53


:D
tässä:

1. Haka
2.-10. muut
Polvivamma Muovinurmi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, TPV ja TamU


Vastaus #49 : 21.11.2012 klo 18:09:50

:D
tässä:

1. Haka
2.-10. muut

Tätä minäkin pidin varmana kunnes parrasvaloihin astui Hape.

 
Sivuja: 1 [2] 3 ... 19
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa