Puoliaika
Poissa
|
 |
Vastaus #5100 : 27.10.2013 klo 17:55:14 |
|
Siinä mielessä Rajamäki on oikeassa, että pelipaikkalotto vaikuttaa kaikkeen. Joukkueen pelaaminen hidastuu ja yksinkertaisetkin asiat muuttuvat vaikeiksi, kun useampi pelaaja on vieraalla tontilla. Juuri sen takia paikkabingoa pitäisikin välttää viimeiseen asti. En ole ihan varma toimiko Rajamäki tällä kaudella näin.
Erityisen tuhoisaa tonttiarvonta on pelaajien kannalta. Laiturin pelaaminen keskikentän pohjalla voi olla lyhyellä tähtäimellä joukkueelle hyödyksi, mutta pelaajalle se ei ole sitä koskaan. Erityisen tarkkana pitäisi olla silloin, jos seura aikoo saada pelaajan kaupattua muualle. Ulkomailla ei etsitä kohtuullisia yleismiehiä tai kelvollisia jokapaikanhöyliä vaan pelipaikkaspesialisteja.
Ei ole sattumaa, että TPS:n vientivirta tyrehtyi juuri sillä kaudella, jolloin pelipaikkalotto oli kiivaimmillaan. Jos myyntiartikkelinsa haluaa saada kaupaksi, niiden pitää näyttää hyvältä. Pelaajien kohdalla se tarkoittaa säännöllistä peliaikaa hänelle parhaiten soveltuvalla paikalla.
|
|
|
|
|
Statisti
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5101 : 27.10.2013 klo 20:34:59 |
|
Loukkaantumiset eivät käy selitykseksi edes vähän alusta. Peli oli hirveää kuraa jo silloin, kun loukkaantumistilanne ei ollut edes kovin paha. Loukkaantumiset tarjosivat toki oikein hyvän suojan jonka taakse mennä piiloon, ja valmennus näköjään tarttui tähän mahdollisuuteen mielellään.
Lisäksi Rajamäki voi vähän miettiä, olisiko järkevällä peluuttamisella voinut itsekin auttaa asiaa. Oliko Matej Hradecky joukkueelle ihan vielä niin tärkeä pelaaja, että piti laittaa puolikuntoisena avaukseen Jeunesse Eschiä vastaan?
|
|
|
|
|
Jasseri
Poissa
|
 |
Vastaus #5102 : 28.10.2013 klo 09:18:43 |
|
Minusta kauden ekat pelit olivat ihan lupaavia. Sellaista ruostetta tietenkin oli mutta niinhän aina on keväisin. Ja eihän siitä mihinkään pääse että Okarun loukkaantuminen vei sen ykkösvaihtoehdon tuolle paikalle. Ja Dunkun myös. Ei Louanto tai Eriba olisi pelannut minuuttiakaan jos ei olisi ollut näitä. Tai Limis tai Agyiri.
Rapaa voi syyttää vaikka mistä, mutta loukkaantumisista? Tuskin se nyt ihan kuitenkaan on Matejta hiuksista repinyt väkisin kentälle. Tai S-Mäkiä peluuttanut ilman lääkärin lupaa.
|
|
|
|
|
Norppa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #5103 : 28.10.2013 klo 09:40:43 |
|
Minusta kauden ekat pelit olivat ihan lupaavia.
Eivät olleet. Ja paskat peliesitykset juontavat juurensa kauemmas kuin tähän kauteen; täysin samanlaisia esityksiä on nähty paljon vaikka kaikki ovat olleet terveinä. e: Toivottavasti Reini tulee mahdollisimman nopeasti ulos uutisten kanssa (juu on jo monta kertaa sanonut että Rapalla mennään, mut tähän asti ei ole muuta voinutkaan sanoa), jotta täälläkään ei tarvitse koko ajan tapella ja muutenkin tietäisi miten tästä eteenpäin; alkaakko kasvattaa kiimaa ensi kauden odotukseen vai lähteäkkö ostamaan köyttä ja rasvaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.10.2013 klo 10:11:45 kirjoittanut Norppa »
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5104 : 28.10.2013 klo 11:21:10 |
|
Eiköhän piakkoin jos ei tällä viikolla niin ainakin ensi viikon aikana jotain kuulu.
Taidan kysyä tätä jo kymmenennen kerran, mutta miten nykyään menee tämä 15 sopparin juttu? Joskus aiemmin oli, että tammikuussa pitää olla 15 sopparia, mutta pitääkö nykyään olla jo marraskuun puolivälissä? Lisenssihakemukset ainakin pitää olla sisällä 15. marraskuuta mennessä kuten stadionkeissistä voipi päätellä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.10.2013 klo 11:27:39 kirjoittanut Willer »
|
|
|
|
|
McRuis
Poissa
|
 |
Vastaus #5105 : 28.10.2013 klo 12:00:48 |
|
Pitäisikö suosiolla tiputtautua divariin? Säästyisi pitkä penni ja saisi ajettua sisään rauhassa omia junioreita.
Ei tarvitsisi väkisin vääntää pelipaikasta vaan voisi rauhassa siirtyä yläkentälle. Pelaajabudjettikin olisi jo sopivasti lähes ykkösen yläpäätä. Tulisi kaivattuja voittoja peleistä ja junnut saisivat onnistumisia.
Taso olisi oman kylän pojille oikea ja kasvattajaseura-strategia sopisi divariin kuin nenä päähän. Yrityksiäkään tuskin haittaisi sarjataso. Makkara on yläkentän teltassa yhtä maukasta sarjatasosta huolimatta.
|
|
|
|
|
Keijot
Poissa
Suosikkijoukkue: Intohimosta ylikriittinen, Keijoille kettuilu
|
 |
Vastaus #5106 : 28.10.2013 klo 13:20:14 |
|
Eiköhän piakkoin jos ei tällä viikolla niin ainakin ensi viikon aikana jotain kuulu.
Taidan kysyä tätä jo kymmenennen kerran, mutta miten nykyään menee tämä 15 sopparin juttu? Joskus aiemmin oli, että tammikuussa pitää olla 15 sopparia, mutta pitääkö nykyään olla jo marraskuun puolivälissä? Lisenssihakemukset ainakin pitää olla sisällä 15. marraskuuta mennessä kuten stadionkeissistä voipi päätellä.
Tuskin nyt sentään marraskuussa kesken lomakauden pitää 15 sopimusta olla. Yläkentällä pelaamisen voisi kuvitella nostavan kausarimyyntiä niiden osalta, jotka arpovat kausarin ostamista. Vaikea kuvitella että kausikortti-ihmisistä monikaan jättäisi kortin ostamatta Veritakselta lähdön vuoksi. Jos yläkentän muovi uusitaan niin minne kaupunki sijoittaa vanhan nurmen? Vitosen vanha nurmi meni vasaramäen kentälle ja oli junioreille tosi iso juttu.
|
|
|
|
|
|
|
Silencie
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5108 : 28.10.2013 klo 15:43:52 |
|
Pajatson tyhjennys alkoi. Tanska ja Moisander FC Lahteen.
|
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #5109 : 28.10.2013 klo 15:46:09 |
|
Mitähän tehdään, jos Jukkakin lähtee? Junnumolarilla ei voida lähteä, Encks kai on lopettamassa, rahaa ei ole.. Melkoisen mielenkiintoinen talvi tulossa, monelta kantilta.
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5110 : 28.10.2013 klo 15:48:30 |
|
Mitähän tehdään, jos Jukkakin lähtee? Junnumolarilla ei voida lähteä, Encks kai on lopettamassa, rahaa ei ole.. Melkoisen mielenkiintoinen talvi tulossa, monelta kantilta.
Samaa pohdin. Sitten mennään divariin komiasti ja heittämällä kun junnujen itseluottamus alkaa horjua. Marraskuu on synkkää aikaa ja nyt alkoi oikeasti hieman pelottaa.  Joy Division soimaan ja mallasviskin korkki auki kun pääsen himaan.
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #5111 : 28.10.2013 klo 15:56:15 |
|
mallasviskin korkki auki kun pääsen himaan.
e. olihan tämä nyt nähtävissä. Hurme nyt noiden lisäksi lienee täysin varma lähtijä.
|
|
|
|
|
Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #5112 : 28.10.2013 klo 15:58:50 |
|
Tuleeko Pennasta kovakin ikävä, mikäli pajatson tyhjennys jatkuu ja mies palaa Kuopioon?
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #5113 : 28.10.2013 klo 16:00:49 |
|
Vähän siinä ja tässä. 2012-tasoista Pennasta ikävöitäisiin satavarmasti, tämänkautisen kanssa on niin ja näin.
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5114 : 28.10.2013 klo 16:01:33 |
|
e. olihan tämä nyt nähtävissä. Hurme nyt noiden lisäksi lienee täysin varma lähtijä.
Toki. Onhan tuossa vielä muutama muukin ilman jatkosopparia. Jos TPS alkaa irtisanomaan olemassaolevia soppareita, niin siinä vaiheessa uskottavuus alkaa kärsiä. Sitä imagotappiota ei ihan äkkiä paikata samalla kun pelataan Yläkentällä. Silloin ei voi paljon puhua menestyvästä kasvattajaseurasta vaan jostain ihan muusta. Samalla lakaistaan maton alle tämä viime vuosina puhuttu/lanseerattu potentiaalisten myyntiartikkelien hankinta. Toivottavasti tähän ei mennä ja tässä heikossakin tilanteessa aiempina vuosina laadittu strategia toimii edelleen. Tämä nyt nimimerkillä: #maanantaionpaskapäivä TPS vahvistaa myös siirron: http://fc.tps.fi/moisander_ja_tanska_siirtyvat.2819.html
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.10.2013 klo 16:10:13 kirjoittanut Willer »
|
|
|
|
|
Jasseri
Poissa
|
 |
Vastaus #5115 : 28.10.2013 klo 16:02:39 |
|
e. olihan tämä nyt nähtävissä. Hurme nyt noiden lisäksi lienee täysin varma lähtijä.
Oli nähtävissä juu, mutta kyllä se silti kirpaisee  Joku asia kirioittaja voisi vetää uutta topicia kasaan, tämän lukeminen sattuu silmiin ja maksaan ja sydämeen.
|
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #5116 : 28.10.2013 klo 16:03:23 |
|
Molari- ja pakkiosastolla tuulee kyllä vähän turhan kovaa, mutta tämä oli tosiaan tiedossa. Pakko vaan toivoa, että jollain ilveellä saataisiin Jukka pidettyä. Kunnon maalivahti on kuitenkin kaiken perusta. Vaikeeta tulee olemaan jo jonkinverran kokeneen ja tasokkaan topparinkin löytäminen. Jos ja kun nyt Räpy kuitenkin jatkaa, niin laitapakisto on ihan hyvällä tasolla avauksen osalta. KK- ja hyökkäys riittävällä tasolla, jos kaverit pysyvät kasassa, eikä aleta ulostamaan sopparipelaajia. Toki yksi maaliruisku kelpaisi, mutta tässä kohtaa täytyy olla realisti.
|
|
|
|
|
Alfons X
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça, TPS, CE Europa, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #5117 : 28.10.2013 klo 16:03:45 |
|
Nyt jos/kun Jukka vielä vaihtaa maisemaa niin ainoa osa-alue johon on voinut luottaa pelissä kuin pelissä on ensi kaudella täysi arvoitus 
|
|
|
|
|
Statisti
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5118 : 28.10.2013 klo 16:23:36 |
|
Oli nähtävissä juu, mutta kyllä se silti kirpaisee  Joku asia kirioittaja voisi vetää uutta topicia kasaan, tämän lukeminen sattuu silmiin ja maksaan ja sydämeen. Minä voisin kokeilla tämän viikon aikana taikoa jotain, mutta jos joku muu haluaa kiihkeästi päästä spekuloimaan jo aiemmin, niin siitä vain.
|
|
|
|
|
Orion
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5119 : 28.10.2013 klo 16:38:36 |
|
Aika karu loppuvuosi kyllä tulossa  Pojille onnea uusiin haasteisiin.
|
|
|
|
|
Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #5120 : 28.10.2013 klo 16:45:59 |
|
Aika karu loppuvuosi kyllä tulossa  Pojille onnea uusiin haasteisiin. Ei millään pahalla, mutta tuleva vuosi se vasta hirveä onkin, mikäli sama meno jatkuu. e. No joo, lopetan "vieraisiin pöytiin" huutelemisen.
|
|
|
|
|
Orion
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #5121 : 28.10.2013 klo 16:50:43 |
|
Ei millään pahalla, mutta tuleva vuosi se vasta hirveä onkin, mikäli sama meno jatkuu.
e. No joo, lopetan "vieraisiin pöytiin" huutelemisen.
Loppuvuoden aikana kuitenkin tulee nämä kirpaisevat siirtouutiset. Ensi vuonna paketti rupeaa olemaan kasassa ja odotukset on jo asetettu sen mukaan.
|
|
|
|
|
Stalinisti
Poissa
Suosikkijoukkue: Curva Nord Livorno
|
 |
Vastaus #5122 : 28.10.2013 klo 18:17:30 |
|
Joy Division soimaan ja mallasviskin korkki auki
No nyt meni tämä kausi lopullisesti pilalle. Mies joka yhdistää Joy Divisionin ja mallasviskin ei voi olla läpeensä paha. Että oman joukkueen peli on ollut kuraa, on jo riittävän paha mutta että alkaa nähdä tepsukoissa (ainakin Willerissä, etunimi Tex?) inhimillisiä piirteitä.... 
|
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #5123 : 28.10.2013 klo 18:21:23 |
|
Saa nähdä saako Reini vaikka vielä suostuteltua Pencksin jatkamaan uraansa, sillä TPS tarvitsee ensi kaudelle kipeästi ykkösmaalivahtia. Omat junnut eivät taida ihan vielä olla sillä tasolla, että heistä olisi vastuunkantajiksi pitkälle liigakaudelle.
|
|
|
|
|
Monska
Poissa
Suosikkijoukkue: Vain single malt on oikeaa viskiä
|
 |
Vastaus #5124 : 28.10.2013 klo 18:22:03 |
|
Pelaaja-Rapan johdolla divariin 2000, valmentaja Rapan johdolla divariin 2014? Surulliselta näyttää. Toivottavasti Reini tietää mitä tekee, ja saa iskukykyisen joukkueen ensi kaudeksikin Turkuun. Enkä tarkoita jengiä, joka pelaa mestaruudesta, vaan joka välttäis putoamisen jo viimeistään elokuun alussa.
|
|
|
|
|
|
|
|