Mielestäni tilanne on huolestuttava. Homataan lisää ulkkareita, samalla ku Ypan omat junnut istuu matsista toiseen penkillä. Mitä siittä seuraa? Noh junnuille metrinen molokkeli otsaan, siirtyminen Kakkosjoukkueeseen ja sielä istuminen penkillä, koska huhujen mukaan koko joukkuetta pyörittää pari tyyppiä jotka päättää asioista. Seuraavaksi vuorossa Kolomosjoukkueen höntsäilyt ja se onki siinä. Lupaava junnu menetetty. Ja mielestäni osa ulkkareista ei tuo joukkueeseen mitään vahvistusta, joten ihan hyvin voisi joku junnu pööpöillä heidän paikallaan ja saada arvokasta pelikokemusta.
Thalian kirjoitti seuraavaa:
Kakkosjoukkueen ongelmat allekirjoitan täysin. En tiedä, onko joukkueen johtohahmot muuttuneet omista ajoistani, mutta jo silloin oli selvästi ongelmana se, että eri pelaajilla oli eri tavoitteet ja sitten loppuikin mielenkiinto, kun ei menty samaa tavoitetta kohti. Olenkin sitä mieltä, että seuran pitäisi ottaa myös kakkosjoukkue tiukemmin näppeihinsä sillä muuten siitä on lähinnä haittaa koko organisaatiolle.
Haluan nyt omasta puolestani puhua, miten kakkosjoukkueen toimintaa on johdettu, eli vastaan mielelläni yllä oleviin Rakin ja Thalian kommentteihin.
Olen ollut nyt muutaman vuoden DT:n, eli kakkosjoukkueen joukkueenjohtajana ja osittain kakkosvalmentajana, jota Dyrce on mielestäni hyvin valmentanut olosuhteisiin nähden. Pelaajia on ollut monesta maakunnasta, eri ikäisiä, erilaisissa elämäntilanteissa, jne... Joten pelaaminen jokaisessa pelissä ole ollut mahdollista kenellekään, ellei työt ja vapaa-aika ole siihen antanut mahdollisuutta.
Samalla olemme pyrkineet ottamaan huomioon edustusjoukkueen pelaajat, joita mahdollisesti on ollut tulossa meidän peleihin pelaamaan, joka ei niinkään aina ollut varma, vaikka näin oli sovittu. Sovittuna oli, että edellisenä päivänä peliä, ilmoitetaan ketkä edustuksesta tarvitsevat peliaikaa, ja pelaisivat meillä seuraavana päivänä. Mutta, pelaajat ilmoitettiin samana päivänä kun peli on, jos silloinkaan. Sanottiin, että kolme pelaajaa tulee, mutta kun peli alkoi, niin pelaajia oli vain kaksi, ja avauksessa. Peli aikaa heille annettiin, sen verran kuin kuntoa riitti, tai miten pelitilanne eteni. Monesti peliaikaa annettiin 60.minuuttia, jotta kaikille riittäisi peliaikaa, ja tilanteen ollessa esim 3-0. Tuntui, että osalle edustuksenpelaajille pelaaminen kakkosjoukkueessa oli rangaistukselta. Toivottavasti sitä se ei ollut.
Teemme toimintaa täysin talkoo toiminnalla, ja sponsorituloilla joita olemme onneksi saaneet. Talkoo toiminnalla keräämme rahat kausimaksuja, tuomarimaksuja, palloja ja peliasuja varten. Jos joudumme käyttämään omaa rahaa vain noin 100€ kaudessa, on se tämmöisestä harrastuksesta todella vähän.
Tähän lisätäkseni, Dyrce ja minä teemme toimintaa ilmaiseksi. Toimitamme pallot treeneihin ja peleihin, vedämme treenit, ilmoitamme tuomareille peliajat ja paikat, ja pyöritämme kaiken toiminnan taustalla.
Jos joku muu haluaa tulla ja ottaa tämän toiminnan itselleen, saa minun puolestani ottaa.
Jos jollakin jäi jotain kysyttävää tai lisättävää, niin kysykää, vastaan mielelläni.
Jouni Vaara