KipeKemi
Poissa
Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja
|
 |
Vastaus #225 : 25.05.2013 klo 18:13:33 |
|
Hienosta yrjänheikin ylärima laukauksesta tuikkas jake sisään. Hyvää peliä pojilta, ei ollut sitä pitkää palloa! Jännitys säily loppuun asti.
Pelistä en tämän enempää tiedä, mutta jos kotona ennakkosuosikki tulee takaa ohi vikalla kympillä, niin se on aika pirun hyvä merkki jatkoa ajatellen.
|
|
|
|
|
BarryWhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Ps Kemi, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #226 : 25.05.2013 klo 18:14:47 |
|
Tasanhan tuo näyttää nyt olevan. Missä helvetissä Kemin keskustelijat, otteluennakko ja -seuranta. Video- ja kuvakoosteet ovat olleet mukavia, mutta mistä syystä tämä hiljaisuus nyt?
Keskustelijat taisi jännätä peliä paikalla, mutta ei hätää. Video- ja kuvakoosteet ovat varmaankin tulossa. Vai miten Liebo ja Lindros?
|
|
|
|
|
Fred The Red
Poissa
Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!
|
 |
Vastaus #227 : 25.05.2013 klo 20:26:44 |
|
Kiitti jätkät - ansaittu voitto, mutta onko se pakko aina laittaa noin jännäksi..? 
|
|
|
|
|
KipeKemi
Poissa
Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja
|
 |
Vastaus #228 : 25.05.2013 klo 20:31:52 |
|
Kiitti jätkät - ansaittu voitto, mutta onko se pakko aina laittaa noin jännäksi..?  Katsojallehan tuo on kaikista parasta, että vuorotellen johdetaan ja ihan lopussa vasta ratkeaa voittaja. Oli varmasti näkemisen arvoinen peli.
|
|
|
|
|
Fred The Red
Poissa
Suosikkijoukkue: eioomuutakopeeäskemi - eiku KCFC, KePS eikäkö...!
|
 |
Vastaus #229 : 25.05.2013 klo 21:46:53 |
|
Katsojallehan tuo on kaikista parasta, että vuorotellen johdetaan ja ihan lopussa vasta ratkeaa voittaja. Oli varmasti näkemisen arvoinen peli.
Oli - mutta sydämen päälle ottaa.. 
|
|
|
|
|
JussiR
Poissa
|
 |
Vastaus #230 : 26.05.2013 klo 09:40:50 |
|
Oli - mutta sydämen päälle ottaa..  Niinhän sen tietysti pitääkin ottaa - siis positiivisessa mielessä. Kieltämättä seuraan itsekin täältä loitommalta pienen jännityksen vallassa entisen kotikaupunkini poikien otteita.
|
|
|
|
|
lindros
Poissa
Suosikkijoukkue: PS Kemi, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #231 : 26.05.2013 klo 12:00:35 |
|
Keskustelijat taisi jännätä peliä paikalla, mutta ei hätää. Video- ja kuvakoosteet ovat varmaankin tulossa. Vai miten Liebo ja Lindros?
En päässyt paikalle. Eli ei ole kuvia luvassa tältä suunnalta. Voitolle, loppukirille ja Eisselelle perus 
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #232 : 26.05.2013 klo 12:11:06 |
|
Missä helvetissä Kemin keskustelijat, otteluennakko ja -seuranta. Video- ja kuvakoosteet ovat olleet mukavia, mutta mistä syystä tämä hiljaisuus nyt?
Keskustelijat on pelissä, tavalliseen Kakkosen peliin nyt ei paljon otteluennakkoja jaksa kukaan raapustella (tai linkittää seuran kotisivuilta) ja tilannetta ei kukaan jaksa pelistä päivittää, parin minuutin viivellä se on jo netissä. Mutta itse pelistä joitain huomioita: -Korean poika, Tommy ja pari nuorisokaartin edustajaa katsomossa. Kaksi ekaa ihmetyttää, koska piti olla kaikki kunnossa ja kaksi vikaa ihan muuten vaan. No toivottavasti jossain välissä saa uudetkin pelimiehet näyttöpaikkoja, että ei käy kuin edellisille kolmelle "superlupaukselle" -Ensi viikolla mennään Oulussa, joten seuraavaa kotipeliä olisi mukava jo päästä seuraamaan Takakentälle. Pääkenttä hengetön ja huonossa kunnossa. -Paavilaiselle ja Vesalalle peliaikaa! Molemmat pelasivat vaihdosta sisään tultuaan loistavan pelin. Jos ei avaukseen, niin ainakin tähän subersubin rooliin tyyliin Ole-Gunnar Solskjaer molemmat sopivat hyvin -Seuraavat pari peliä näyttää, onko Taylorin pelikirjan ainut ja tärkein teesi se paljon parjattu looong boooll. Tähän mennessä on huonosta pelistä ja roiskimisesta syytetty ainakin tekonurmea, huonoa luonnonnurmea, talviharjoittelun olosuhteita yms. Edit. Niin ja rakkaalta pikkuveljeltä härskisti ryöstetty "valmis avauksen pelaaja" oli penkillä, plussat siitä
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.05.2013 klo 12:29:40 kirjoittanut Takakentän Beckham »
|
|
|
|
|
NoNiin
Poissa
|
 |
Vastaus #233 : 26.05.2013 klo 13:44:48 |
|
Nuoremmat pelaajat lähtevät varmaan tänään Kajaaniin pelaamaan kempan kanssa. Ja torvikoskellahan vissiin ne pohkeet alkaneet oireilee.
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #234 : 26.05.2013 klo 14:57:44 |
|
Nuoremmat pelaajat lähtevät varmaan tänään Kajaaniin pelaamaan kempan kanssa. Joo siis ensisijaisestihan ne taitaa olla KemPan avausmiehiä kuin Kingsien penkkimiehiä ja ehkä ihan hyvä näin. Toivottavasti nähdään kuitenkin jo hyvissä ajoin myös näissä "tosipeleissä"
|
|
|
|
|
KipeKemi
Poissa
Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja
|
 |
Vastaus #235 : 26.05.2013 klo 15:12:11 |
|
Joo siis ensisijaisestihan ne taitaa olla KemPan avausmiehiä kuin Kingsien penkkimiehiä ja ehkä ihan hyvä näin. Toivottavasti nähdään kuitenkin jo hyvissä ajoin myös näissä "tosipeleissä"
Ennemmin Kolmosen pelissä pelaamassa täydet minuutit kuin Kakkosen pelissä lopusta 10 minuuttia (ja sekin isolla EHKÄ-varauksella).
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #236 : 26.05.2013 klo 15:15:18 |
|
Ennemmin Kolmosen pelissä pelaamassa täydet minuutit kuin Kakkosen pelissä lopusta 10 minuuttia (ja sekin isolla EHKÄ-varauksella).
Ja sitten kun ei päästä Kakkosessa kentälle niin lähdetään Tornioon.
|
|
|
|
|
|
|
KipeKemi
Poissa
Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja
|
 |
Vastaus #238 : 26.05.2013 klo 19:52:36 |
|
Vaihteeksi hyvä esimerkki siitä, miten PS Kemissä osa hommista on hoidettu vähintäänkin hyvälle Ykkösen tasolle, jos ei jopa ihan Veikkausliigatasolle. Olisi mukava tietää noin yleisesti ottaenkin, että monellako Kakkosen 40 seurasta (ja Ykkösen 10 seurasta) on järjestään joka kotipelistä tämmöinen highlights-kooste hoidettuna yleiseen jakoon. En väitä, että tuo olisi videokuvana mitään äärettömän loistavaa tai ettei siinä mitään parannettavaa olisi, mutta minusta tämä on siitä huolimatta hieno esimerkki muille.
|
|
|
|
|
BarryWhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Ps Kemi, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #239 : 26.05.2013 klo 20:45:15 |
|
Vaihteeksi hyvä esimerkki siitä, miten PS Kemissä osa hommista on hoidettu vähintäänkin hyvälle Ykkösen tasolle, jos ei jopa ihan Veikkausliigatasolle. Olisi mukava tietää noin yleisesti ottaenkin, että monellako Kakkosen 40 seurasta (ja Ykkösen 10 seurasta) on järjestään joka kotipelistä tämmöinen highlights-kooste hoidettuna yleiseen jakoon.
En väitä, että tuo olisi videokuvana mitään äärettömän loistavaa tai ettei siinä mitään parannettavaa olisi, mutta minusta tämä on siitä huolimatta hieno esimerkki muille.
Kyllähän koosteet ovat olleet niin hienoja kuin yksi mies yhdellä kameralla voi saada aikaiseksi! Tattista taas Liebolle! Peli näytti aika valmiilta koosteen perusteella. Jatkossa pitäisi vain päästää maaleja vähemmän ja tehdä paikoista maalit tehokkaammin. Sitten aletaan puhua noususta.
|
|
|
|
|
Liebo
Poissa
Suosikkijoukkue: vaihteleva - yleensä sarjakärki
|
 |
Vastaus #240 : 27.05.2013 klo 09:49:02 |
|
En väitä, että tuo olisi videokuvana mitään äärettömän loistavaa tai ettei siinä mitään parannettavaa olisi, mutta minusta tämä on siitä huolimatta hieno esimerkki muille.
Kyllähän videoista parannettavaa löytyy vielä vaikka millä mitalla, olet oikeassa. Toisaalta näillä resursseilla jää viilailut vähemmälle, vaikka kehityssuunnitelmia videoiden suhteen olisi. Katsellaan sitten parempaa kuvaa, kun saadaan alueen yritykset videoinnin taustalle
|
|
|
|
|
JussiR
Poissa
|
 |
Vastaus #241 : 27.05.2013 klo 12:21:42 |
|
En väitä, että tuo olisi videokuvana mitään äärettömän loistavaa tai ettei siinä mitään parannettavaa olisi, mutta minusta tämä on siitä huolimatta hieno esimerkki muille.
Futiskulttuurin ylläpitämiselle kiitos ja kummarrus sekä hatunnosto!
|
|
|
|
|
KipeKemi
Poissa
Suosikkijoukkue: Kotikaupunkien seuroja
|
 |
Vastaus #242 : 27.05.2013 klo 13:27:40 |
|
Kyllähän videoista parannettavaa löytyy vielä vaikka millä mitalla, olet oikeassa. Toisaalta näillä resursseilla jää viilailut vähemmälle, vaikka kehityssuunnitelmia videoiden suhteen olisi. Katsellaan sitten parempaa kuvaa, kun saadaan alueen yritykset videoinnin taustalle Nimenomaan näin.
|
|
|
|
|
Scholes#18
Poissa
|
 |
Vastaus #243 : 30.05.2013 klo 21:50:13 |
|
Aikalailla samoilla linjoilla täälläkin siitä että Vesalalle ja Paavilaiselle ehdottomasti lisää peliaikaa.Seuraavassa pelissä Vesalan voi suoraan laittaa Siekkisen tilalle aloitukseen ja Paavilainenkin kentälle jo 60min jälkeen.Siekkinen sitten vaihdosta väsyneitä puolustajia vastaan juoksemaan. Korean mieskin näytti pyörittävän ja rytmittävän peliä hyvin Keminmaassa ja pallokin pysyy hyvin mukana kovassakin vauhdissa,kikkojakin sieltä näytti löytyvän.Varmasti on miehestä apua kunhan saa kunnon näyttöpaikan.
Gustavssonille,Keskitalolle ja muille nuorille ja vähän pelanneille ehdottomasti hyvä homma että saavat säännöllisesti pelata paljon Kempan riveissä.Pelaajat saa pelituntumaa ja Kempa saa pisteitä-->molemmat hyötyy
ps. Täältäkin tosi iso kiitos kuvista ja videokoosteista Lindrosille ja Liebolle.Toivottavasti jaksatte jatkaa mahdollisimman pitkään,futiskulttuuri nousee näillä teoilla!!
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #244 : 02.06.2013 klo 16:33:11 |
|
Kohta mennään taas, aina aurinkoisella Castrenilla. Seuran puolelta ei ole ennakkoa kuulunut, luultavasti Urheilukoulun parissa puuhaillaan toimistolla. Ei taida kuitenkaan isompia poissaoloja olla, eli voisin veikata ykkösnyrkin olevan kentällä. Vastapuolen porukassa on paljon mielenkiintoisia sekä tuttuja nimiä, joten hikinen ilta on odotettavissa. Mainitaan nyt vaikka Figho, Rönkön Kalle sekä lasijalka-Tenkula joka muuten edusti PS Kemiä yksien harjoituksien ajan. Tulukaahan kemiläiset huutamaan Kingit voittoon!
|
|
|
|
|
Scholes#18
Poissa
|
 |
Vastaus #245 : 02.06.2013 klo 16:39:11 |
|
Kyllähän tänään pitää voitto tulla jos mielitään kärjessä olla kauden lopuksi.Mitenköhän ulkomaalaisten tilanne?Onko Korean mies mukana vai pelaako keskiviikkona taas Kempan riveissä? Tulosveikkauksena Kemille 3-1 ja Eissele tekee kolme
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #246 : 03.06.2013 klo 00:09:56 |
|
Oli aika harvinaislaatuinen peli. Kaksi rankkaria, kaksi punaista ja seitsemän maalia. Eikä mennyt kokoonpanoveikkauskaan ihan kohdalleen, sillä todella erikoisella miehistöllä oli Kings liikenteessä, mm. Siekkinen pelasi sekä vasempana että oikeana laitapuolustajana. Joukkue oli muutenkin aika varamiehinen. Penkillä neljä kaveria, kaksi 1994-syntynyttä ja kaksi 1995-syntynyttä.
Ensimmäinen puoliaika oli tasaista vääntöä, ehkä jopa Rotuaarin Pallo ajoittain hallitsi. Eissele iski kuitenkin taukolukemat 0-1 pilkulta. Toisella jaksolla alkoi sitten maali-iloittelu. Ensin Chris heitti helpon näköisesti toisen kassin ja lähes heti perään kolmannen, kun oululaiset lopettivat pelaamisen Keskitalon maatessa kentällä. Keskitalo loukkaantui ja tilalle tuli Billy "Billy Idol" Ions. Tästä 5min. eteenpäin ja tapahtui jälleen kummia. Kings heitti pallon laitaan, Rönkön Kalle lähti seikkailemaan, Eissele koijasi helposti ja tarjoili Ionsille tyhjään maaliin. Sitten alkoi vanha tuttu oululaistuomari esiintymään. Muistaakseni Yrjänheikki tuli tilanteeseen myöhässä ja nujakka oli valmis. ORPalta taisi olla ainakin herrasmiespelaajat Dziadulewicz, Yrjänä sekä Rian De Souza Margues potkimassa ja tönimässä kemiläisiä sekä tuomaria, mutta tilanteesta ulos lensi ainoastaan Yrjänheikki.
Tästä jokunen minuutti eteenpäin ja Paavilainen otettiin vaihtoon, kentälle Vainionpää. Kauaa ei ehtinyt nuori hyökkääjänalku nurmella viilettää kun oli pallo jo häkissä. Palloverkosta tarkistettuna kaksi minuuttia ehti jannu pelata Kakkosta, ennen kuin teki ensimmäisen kaapin. Maalintekijän maaliksikin osumaa voisi luonnehtia, istualtaan taisi loppujen lopuksi potkaista pallon sisään.
Viiden osuman jälkeen peli alkoikin olla jo taputeltu, ainakin kemiläisten mielestä. ORPa iski nimittäin vielä kaksi täysosumaa, ensimmäinen taisi tulla kulmasta ja jälkimmäinen pilkusta. Ennen pilkkua ajoi tuomari kentältä pois jo toisen Kingin, tällä kertaa Torvicin. Lopussa ORPa yritti vielä kaikkensa, nousipa Kallekin hyväksi toviksi maaliltaan hyökkäämään. Taisi olla aika lähellä jopa maalintekoa, eikä alas näyttänyt olevan kiire vaikka pallo olikin välillä vastajoukkueella. Noin kymppi ennen täyttä aikaa kentälle pääsi myös toinen lupaava nuori kemiläispalloilija, Vettainen.
Sekava oli peli, mutta tulos hyvä. Peli kulki joten kuten, vaikka ykkösvitja ei kentällä ollutkaan. Nuoret pojat saivat minuutteja jne. Oikeastaan ainut miinus oli, että uudet loukkaantumiset ja pelikiellot tekevät ringistä entistäkin kapeamman. Seuraavaksi vastassa kuitenkin KPV kotona, joten siitä pelistä voisi ja pitääkin odottaa täyttä pistepottia millä tahansa porukalla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.06.2013 klo 00:25:50 kirjoittanut Takakentän Beckham »
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #247 : 03.06.2013 klo 00:21:21 |
|
Ja jos nyt vaikka kouluarvosanat heitetään perään, niin ei mene pelkäksi pelitapahtumien selostamiseksi.
Keskitalo 6 Yrjänheikki, Gustavsson, Torvic 7- Luukkonen, Siekkinen, Vettainen 7 Vainionpää 7+ Ions, Spivack, Paavilainen, Vesala 8 Pasher 9 Eissele 10
|
|
|
|
|
BeckDol
Poissa
|
 |
Vastaus #248 : 03.06.2013 klo 03:16:36 |
|
Olihan tuo sekopäisin peli, mitä olen nähnyt. ORPa hallitsi näennäisesti peliä, mutta Kemi oli maalipaikoissa terävämpi. Numerot eivät vastanneet ottelutapahtumia, koska paremmalla viimeistelyllä ORPa olisi voinut jopa voittaa tämän pelin. Puolustus oli ymmärrettävästi epävarma. Keskitalolta aika heikko peli. Tuomari veti pelin ihan vihkoon. Yrjänheikin tilanteesta olisi pitänyt se tilanteen ulkopuolelta tullut Rotuaarin ukkokin lentää pihalle ja ekalla puoliajalla ei uskallettu viheltää toista pilkkua, vaikka tilanne oli päivänselvä. Kemin onnistujia olivat Luukkonen, joka piti maalin puhtaana ekan puoliajan oululaispyörityksessä. Pasher, joka oli hyvällä jalalla liikkeellä laidassa. Ja tietenkin Eissele, joka teki tappavalla tehokkuudella paikoista maalit.
|
|
|
|
|
Takakentän Beckham
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Monaco Dolphins
|
 |
Vastaus #249 : 08.06.2013 klo 14:55:38 |
|
Tänään peli, kiinnostaako ketään? Seuran otteluennakossa mainittiin Räihällä olevan ongelmia nivusen kanssa ja Torvic sekä Yrjänheikki huilaavat edellisessä pelissä hommattujen pelikieltojen takia. Viime aikoina ei ole kuitenkaan poissaoloista etukäteen huudeltu, joten kyllä sieltä taitaa joku muukin olla sivussa. Jae Yun Lee taisi olla taas viikolla KemPan paidassa, mutta miestä olisi jo ihan kiva nähdä uudestaan myös Kings-paidassa. Keskikentälle kun taidetaan tarvita apuja nyt kun toinen kahdesta avauksen tason keskikentän keskustasta puuttuu.
Vastaan astelee KPV, joka on kulkenut varjojen mailla. Yhtään voittoa ei ole perinteinen joukkue tällä kaudella vielä Kakkosessa ottanut, eikä taida ottaa tänäänkään. Edellisessä ottelussa kokkolalaiset venyivät tasuriin Vaasan IFK:n kanssa, joten tänään selviää oliko tulos vain yksittäinen suonenveto vai alku jonkin suuremman. Kemi pelasi kuitenkin ihan pirteästi Oulussa, joten kyllä voiton pitäisi olla selviö.
Aurinko paistaa, Takakenttä vihertää, katsomot ovat täynnä ja ennen kaikkea peli kulkee. Veikataan, että Kings hoitaa tämän 4-1. Maalintekijöinä Chris Eissele, Tyler Pasher, Billy Ions ja Toni Vesala. Vastustajan ainokaisen nikkaa kulmasta puolustuksen torni Myntti.
|
|
|
|
|
|
|
|