Nojoo, toki kemiläisten asenne ei ihan sillä vaadittavalla tasolla ollut, mutta kyllähän Tervarit taisteli urhoollisesti loppuun asti. Myös kaatosade vaikeutti vierasjoukkueen peliä, kun ne kuuluisat nopeat vastahyökkäykset eivät onnistuneet millään. Tärkeintä on kuitenkin, että kolme pistettä saatiin kotimatkalle ja piikkipaikka säilytettiin. Huomenna vastaan asettuu Kerho ja voisi ainakin veikata pelin olevan vähän helpompi kuin kolme edellistä.
Ja kun tuolla nousutopicissa oli puhetta materiaalin leveydestä, niin lähestytäänpä asiaa kipemäisesti tilastojen kautta:
Maalivahteja: 2, toinen loukkaantunut ja toinen pelaajavalmentaja. Edellisessä pelissä maalissa oli hätävara.
Puolustajat: 7, joista kaksi eivät näytä olevan Kakkosen tason pelaajia.
Kk-pelaajat: 9, joista kahta ei ole näkynyt lähes kertaakaan.
Hyökkääjät: 5, joista yksi ollut sivussa lähes koko kauden.
Ja esim. neljästä pelikuntoisesta hyökkääjästä yksi on joutunut pelaamaan ja toinen pelaa vieläkin pakkina. Ainakaan minun mielestäni rinki ei kauhean iso ole, eikä ainakaan kovin tasaisesti eri pelipaikoille jakautuva.
No kipemäisesti ajateltunahan asia on juurikin noin. Toisaalta 3 maalivahtia, 7 puolustajaa, 9 kk-pelaaja ja viisi hyökkääjä ei niin heikko tilanne ole.
Tokihan joukossa on nippu pelaajia, muutamat junnut, jotka eivät avauksessa pysty pelaamaan mutta tilannetta parantaa huomattavasti Taylorin uskallus kokeilla ja peluuttaa pelaajia usealla pelipaikalla. Nyt esim. Spivack, Räihä, Siekkinen voivat pelata sekä hyökkäävänä että puolustavana pelaajana.
MV: Luukkonen, Vilmunen, Märkipörhölä
Mahtava maalivahtiarsenaali, josta valita. Kaikki kolme pystyisivät pelata lähes kaikissa Kakkosen joukkueissa ykkösmolarina. Luukkosen status
maalivahtivalmentaja ei mielestäni poista sitä tosiasiaa, että mies on edelleen erinomainen maalivahti tälle tasolle.
Puolustus:
Toppari:Gustavsson, Ikäläinen, Torvic, Rimali,
Laitapuolustus: Räihä, Kälkäjä, Siekkinen, Spivack, Pätsi, Keskitalo
Laajuutta löytyy. Neljä kykenevää topparia. Viisi kykenevää laitapakkia. Ilman Siekkisen ja Spivackin komennusta pakeiksi, tällä saralla olisi saattanut tulla ongelmia, mutta ei enää. Kälkäjä on vielä oiva paikkaaja ja Rimalikin menee 4. topparina. Keskitalo ehkä pitkästä aikaa sellainen pommi-hankinta, jolla ei juuri käyttöä Kakkosen kärkitason joukkueessa ole.
KK:
Keskusta: Jerome, Yrjänheikki, Pätsi, Spivack, Heinonen, Vettainen
Laidat: Torvikoski, Pasher, Ions, Kurkela, Räihä
Keskustassa hyvää laajuutta. Toki Heinosta ja Vettaista ei voi avaukseen laittaa. Laidoilla ehkä pienoista vajausta. Toisaalta sinne voidaan heittää myös Spivack tai Siekkinen. Ja täytyy muista että Lee on kestänyt antaa jopa lainaan Haaparannalle, kun muuten ihan oiva pelimies ei vain mahtunut pelaamaan laajassa roosterissa. Reservissä vielä Kurkela, joka ei nyt näytä aivan Taylorin pelaajatyyppiä olevan, peliajasta päätellen. Pelasi viime kaudella kaikkien yllätykseksi erinomaisen kauden.
Hyökkäys: Eissele, Ions, Vesala, Siekkinen, Vainionpää.
Kahden kärjen (kärki+piilokärki) erinomainen tarjonta. Siekkinen antaa tällekin paikalle särkymävaraa. Vainionpää vielä kokematon avauksen mieheksi. Paavilainen olisi ollut tähän rinkiin vielä kova luu, mutta ei vain peliaikaa ole tarjota. Eisselen fysiikka takaa sen, ettei tällä saralla poissaoloja juuri tule. Toki, jos Ions ja Eissele samaan aikaan pois niin vaikeuksia voi tulla. Mutta esim. Torvikoski on tainnut myös pelata kärjessä.