Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #225 : 02.07.2013 klo 12:58:10 |
|
Siirtyy tai ei, siirtyy minne hyvänsä, niin aika monilta tuntuu olevan hukassa, ettei kyse ole tarjouskilvasta, jossa Bayernille eniten tarjoava vie voiton. Ainoa tarjous voittaa - jos on sillä tasolla, että Bayernille kelpaa.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #226 : 02.07.2013 klo 13:00:49 |
|
SirL ja muut saavat sitten ihan vapaasti uskotella itselleen, että esim. 18 miljoonaa on kova hinta yhdestä Euroopan tehokkaimmista hyökkääjistä.
Ei ole paha hinta, mutta jotkut Bayern-fanit oikeasti uskoivat, että 30 miljoonaa olisi ollut muka saatavissa. Jouduin valitettavasti tiputtamaan maanpinnalle ja oikeassa olin.
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
 |
Vastaus #227 : 02.07.2013 klo 13:04:05 |
|
Bayernin kannalta se nyt on melko merkityksetöntä tuleeko siitä 15 vai 30 miljoonaa.
|
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #228 : 02.07.2013 klo 13:05:42 |
|
Ei ole paha hinta, mutta jotkut Bayern-fanit oikeasti uskoivat, että 30 miljoonaa olisi ollut muka saatavissa. Jouduin valitettavasti tiputtamaan maanpinnalle ja oikeassa olin.
-> toi ei pidä paikkansa. Gomezista pyydetään 30 miljoonaa, mutta jos 25 tarjotaan niin siirtyy. Miksi 2016 asti sopparin omaava maajoukkuepelaaja päästettäisiin pähkinöillä? Onhan hän Podolskia parempi. Chelskin yhteydessä taidettiin huhuta jopa 35 miljoonasta Gomezista.
-> kuuluisat huutonaurut 35 miljoonan tarjoukselle.
Ei tässä mitään hätää, Chelski tulee väliin €35m tarjouksella ellei jopa sitten £35m tarjouksella
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #229 : 02.07.2013 klo 13:09:37 |
|
^ En muistanut ihan täysin yksikohtaisesti, mutta sinne päin kuitenkin. Gomezin lopullinen hinta ei yllättänyt rautaisia asiantuntijoita, mutta kuten sanoin, ei mikään paha hinta Violalle.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #230 : 02.07.2013 klo 14:59:50 |
|
Ainoa tarjous voittaa - jos on sillä tasolla, että Bayernille kelpaa.
Mikä "tarjous" ja kenelle, siis Bayernille vai Gomezille? Yritätkö nyt kertoa, että Gomezille kävi kuin Miklulle taannoin, että kysyntää ei ollut, ja piti mennä ainoalle ottajalle eli Leedsiin? Ylipäänsä naurattaa, kun useimmat einahkahousut eivät tunnu lainkaan tietävän miten pelaajamarkkinat Saksassa toimivat. Bayernin pyynti on erinäisten tietojen eli vuotojen mukaan ollut alusta asti 20 miljoonaa, mikä on tietenkin alle ns. markkinahinnan. Miksi, se on sitten erinäisten kiistelyjen aihe. Kun pyynti on ollut tuo, ja ketku agentti on kaupitellut miestä sillä hinnalla, on ollut koko ajan selvää, ettei mitään siirtosummarevittelyitä tule. Fiorentina vielä fiksusti tinkinyt hinnasta, jos/kun henkilökohtainen sopimus on jo kaapissa. Todella hieno topic, ja kiitos kaikille osallistuneille. Monessa mielessä kopio vuosi sitten alkaneesta "kaksinkertainen Saksan mestari ja viisinkertainen Bayern-kaataja on aivan paska" topicista, jonka teesi suli kauden aikana jotakuinkin totaalisesti. Nyt voi hyvinkin käydä toisin ja Gomez loukkaantuu tai joutuu valkun vaimoa panemalla koirankoppiin. Tai kadottaa vireensä, kuten teki (ainoan kerran) maajoukkueessa vuonna 2008. Silti kehotan kaikkia, joitten mielestä supertehoilla pelaavan Marion markkinahinta on reilusti alle Downing-Henderson tason, sovittelemaan aasinkorvalakkeja päihinsä.
|
|
|
|
|
SirL
Poissa
|
 |
Vastaus #231 : 02.07.2013 klo 15:13:02 |
|
Kovaa on ainakin selittely.
|
|
|
|
|
bunga bunga
Poissa
Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet
|
 |
Vastaus #232 : 02.07.2013 klo 15:19:41 |
|
Bayernin pyynti on erinäisten tietojen eli vuotojen mukaan ollut alusta asti 20 miljoonaa, mikä on tietenkin alle ns. markkinahinnan.
 No miksei Viola sitten harjoita arbitraasia ja myy Gomezia voitolla? e. seuraavalle postaukselle: Ei jumalauta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.07.2013 klo 15:23:08 kirjoittanut bunga bunga »
|
|
|
|
|
R08
Poissa
|
 |
Vastaus #233 : 02.07.2013 klo 15:20:09 |
|
Jotain hämärää tässä nyt on taustalla (kenties pimeää rahaa?). Vai miksi muuten liki maailman paras maalintekijä siirtyisi tuollaiseen kakkoskorin seuraan pilkkahinnalla. Sama jos joku C.Ronaldo olisi aikanaan siirtynyt Manusta jollain parilla kympillä Sevillaan.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #234 : 02.07.2013 klo 15:28:37 |
|
Bayernin pyynti on erinäisten tietojen eli vuotojen mukaan ollut alusta asti 20 miljoonaa, mikä on tietenkin alle ns. markkinahinnan. Miksi, se on sitten erinäisten kiistelyjen aihe. Kun pyynti on ollut tuo, ja ketku agentti on kaupitellut miestä sillä hinnalla, on ollut koko ajan selvää, ettei mitään siirtosummarevittelyitä tule. Markkinat määrittelevät kyllä jokaiselle pelaajalle sopivan hinnan. Jos kiinnostuneita seuroja olisi ollut enemmän, ja nämä seurat olisivat olleet niitä suurseuroja, niin siirtosumma olisi ollut korkeampi. Yksinkertaista. Mitään teoreettisia markkinarvoja on turha keksiä, hinta on se mikä se tulee olemaan. Nyt ilmeisesti puhutaan 18 miljoonasta eurosta, mikä kuulostaakin ihan oikeansuuntaiselta hinnalta - ja sitä se luonnollisesti on. Todella hieno topic, ja kiitos kaikille osallistuneille. Monessa mielessä kopio vuosi sitten alkaneesta "kaksinkertainen Saksan mestari ja viisinkertainen Bayern-kaataja on aivan paska" topicista, jonka teesi suli kauden aikana jotakuinkin totaalisesti.
EL epäonnistumisen jälkeen Dortmund kyllä suli täysin myös UCL:ssa ja vasta kolmannella kerralla onnisti. Ja tottakai se teesi suli, kun sitä menestystä tuli. Dortmund menestyi Euroopassa, hieno homma. Case closed, elämä jatkuu. Tähän ketjuun liittyen, Gomez siirtynee alle 20 miljoonalla eurolla UCL:n ulkopuolella palloilevaan keskisuureen seuraan, ei jättisummilla absoluuttiseen suurseuraan. Ei Juveen, ei Chelseaan, vaan Fiorentinaan. Kun ilmoitin Pep Guardiolan vähät nakkaavan Gomezista, niin vastaan tuli vahvaa erimielisyyttä. Nyt varmaankin ollaan sitten lopultakin päästy tästä yhteisymmärrykseen. En edelleenkään sano Gomezin olevan huono siinä mitä hän tekee, mutta ajat ovat muuttuneet. Eipä varsin samankaltainen Chicharitokaan ole mikään ykkösvaihtoehto Unitedissa, enkä näe että pitäisikään olla, vaikka sympaattisesta meksikaanista pidänkin. Rooney ja RvP vain ovat paljon monipuolisempia pelaajia, moderneja hyökkääjiä. Ja kun Bayern Munchen hoiti triplan Gomezin ollessa kakkoshyökkääjä (= ei hänen ansiostaan, vaan hänestä huolimatta), niin miksi ihmeessä Pepin ja muun valmennusjohdon pitäisi kynsinhampain pitää kalliista ylijäämästä kiinni?
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #235 : 02.07.2013 klo 15:52:45 |
|
Huikeaa Callitilta tuoda Henderson ja Downing mukaan keskusteluun  Kukaan ei ole väittänyt noin, Callit. Epätoivoista on meininki...
|
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #236 : 02.07.2013 klo 15:55:05 |
|
Mikä "tarjous" ja kenelle, siis Bayernille vai Gomezille? Yritätkö nyt kertoa, että Gomezille kävi kuin Miklulle taannoin, että kysyntää ei ollut, ja piti mennä ainoalle ottajalle eli Leedsiin? Ei nyt kovin kaukana kuitenkaan, palkkataso ja pyynti on sitä luokkaa ettei kykeneväisiä seuroja ole tolkuttomasti ja niistä about kykenevistä vain yksi on konkretisoinut kiinnostustaan. Toki pitemmälle ikkunaa mentäessä jokunen muukin ykköskohteissaan vesiperän vetänyt saattaisi iskeä vielä kiinni. Ylipäänsä naurattaa, kun useimmat einahkahousut eivät tunnu lainkaan tietävän miten pelaajamarkkinat Saksassa toimivat. Herrakansan omat markkinat - kyllä ne kuule toimii ihan kuten muuallakin.
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
 |
Vastaus #237 : 02.07.2013 klo 15:57:37 |
|
Täällähän on saavutettu jo Primeran kierrosotsikoiden taso. "  "
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #238 : 02.07.2013 klo 19:06:59 |
|
 No miksei Viola sitten harjoita arbitraasia ja myy Gomezia voitolla? Koska Gomez ei suostuisi lähtemään. Ei Gomez ole mikään seuransa kultaharkko, joka muutetaan tuosta vaan käteiseksi. Ne lähtevät siihen seuraan, johon itse haluavat. Markkinat määrittelevät kyllä jokaiselle pelaajalle sopivan hinnan. Jos kiinnostuneita seuroja olisi ollut enemmän, ja nämä seurat olisivat olleet niitä suurseuroja, niin siirtosumma olisi ollut korkeampi. Väärin. Etkä nyt voi jo tajuta, että Gomezista ei ole ollut käynnissä mitään tarjouskilpailua, vaan sen ketku agentti on alusta pitäen saanut sille Bayernilta halvan hintalapun? Mikä tuossa on niin vaikeata tajuta? R08 haistoi terävästi palaneen käryn, ja sehän tässä onkin ainoa mielenkiintoinen kysymys. Miksi yksi maailman tehokkaimmista hyökkäjistä päästetään noin vain pois, halvalla? Pepin mieltymyksestä toisenlaisiin olen ihan samaa mieltä, mutta ei sen pitäisi Bayernin hinnoitteluun vaikuttaa. Eikös Pepin ulostamasta Zlatanistakin väännetty ihan kunnon hinta? (en muista)
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.07.2013 klo 19:13:02 kirjoittanut Callit »
|
|
|
|
|
bunga bunga
Poissa
Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet
|
 |
Vastaus #239 : 02.07.2013 klo 19:21:56 |
|
Onneksi tämä debatti hiljenee kun Gomez vaipuu Serie-A:n keskikastin arkeen. Saksa ei tule ainakaan mitään World Cuppeja voittamaan jos kaveri jostain syystä kisakoneeseen nousee ensi kesänä. Penkkihemmona voi mitalin saada jolloin jatkot taas täällä.
|
|
|
|
|
Nice10
Poissa
Suosikkijoukkue: I support FF
|
 |
Vastaus #240 : 02.07.2013 klo 19:24:01 |
|
Veikkaan, että siirtyy vittuillakseen Dortmundiin.
|
|
|
|
|
bunga bunga
Poissa
Suosikkijoukkue: Maakuntien Suomi, tekonurmet
|
 |
Vastaus #241 : 02.07.2013 klo 19:32:23 |
|
Veikkaan, että siirtyy vittuillakseen Dortmundiin.
Jos näin tekee niin hyvä niin. Cristiano Ronaldon (:  ) siirtoon verrattuna tässä on nykytiedon valossa pelaaja alentamassa joukkueensa tasoa ilman sen suurempia vastustuksia. Rolle halusi puheissaan Madridiin maailman parhaaksi (jota toki ei ole ollut ManU-vuosien jälkeen kertaakaan.)
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #242 : 02.07.2013 klo 19:33:44 |
|
Etkä nyt voi jo tajuta, että Gomezista ei ole ollut käynnissä mitään tarjouskilpailua, vaan sen ketku agentti on alusta pitäen saanut sille Bayernilta halvan hintalapun? Mikä tuossa on niin vaikeata tajuta? En kyllä tosiaan millään ymmärrä miksi aikaisemmin itsesi esille nostamat Juventus ja Manchester City eivät nyt tarttuneetkaan syöttiin? Itsehän tosiaan aikaisemmin nämä esittelit potentiaalisiksi ostajiksi, muistathan: Käsittääkseni Juventus ja Man City nyt ainakin kuuluvat megaseuroihin.
Käsittääkseni Fiorentina ei edelleenkään. Joukkue on tosiaan ulkona ensi kauden UCL-otteluista, eikä missään nimessä ole mikään unelmien seura Gomezille. Askel taaksepäin urallahan tämä selvästi on. Mutta ehkä ketku agentti se vaan pakottaa Gomezin siirtymään heikompaan seuraan. Eikös Pepin ulostamasta Zlatanistakin väännetty ihan kunnon hinta?
Zlatanista on maksettu yhteensä siirtokorvauksia järkyttävä kasa ja miehen CV on täynnä sarjojen mestaruuksia (= sarjojensa parhaita joukkueita). Barcelona, Milan, Juventus, silloinen Inter ja nyky-PSG, kaikki ehtoja suurseuroja ja pelaajamagneetteja. Gomezin CV lähtee keskisuuresta ja päättyneen keskisuureen. Ei olisi yllättävää, jos Munchenin vuodet olisivat miehen ainoat vuodet absoluuttisessa huippuseurassa.
|
|
|
|
|
Horselover Fat
Poissa
|
 |
Vastaus #243 : 02.07.2013 klo 20:34:41 |
|
Pahoittelut keskustelun viemisestä sivuraiteille, mutta huhujen mukaan Bayernin johto, Violan johto ja Gomezin edustusto illastavat parin tunnin päästä Saksassa. Huhut kertovat myös, että homma on käytännössä taputeltu, ja virallistetaan 48 tunnin kuluessa. En vieläkään täysin usko sitä, että Jovetic ja Gomez olisivat samaan aikaan kirjoilla Fiorentinassa, mutta siltähän tämä alkaa näyttämään. Vaikka seuralla ei suoraan olisikaan varaa tuohon, DDV voi kyllä tarvittaessa vipata.
|
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #244 : 02.07.2013 klo 22:08:01 |
|
R08 haistoi terävästi palaneen käryn, ja sehän tässä onkin ainoa mielenkiintoinen kysymys. Miksi yksi maailman tehokkaimmista hyökkäjistä päästetään noin vain pois, halvalla?
R08 kaiketi vittuili sulle ja hinta on matala kysynnän puutteesta, jos Viola on suurin seura joka on ihan konkreettisesti ollut liikkeellä niin se toki pistää rajoituksia siirron kokonaiskustannuksille. Mutta ehkä ketku agentti se vaan pakottaa Gomezin siirtymään heikompaan seuraan.
Tämä Callitin ketku agentti on muutenkin varsin erikoinen kaveri, kun agentin omat tulot ovat kiinni jättisopimuksista niin tämä agentti se on vaan luovinut ja kieroillut niin ettei Gomezille ole satanutkaan niitä megatarjouksia. Ihme kaveri.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.07.2013 klo 22:13:49 kirjoittanut Blanchflower »
|
|
|
|
|
Tunnelointimikroskooppi
Poissa
Suosikkijoukkue: Teksti-TV
|
 |
Vastaus #245 : 02.07.2013 klo 22:27:57 |
|
Itse kuulin Bildin juhannussaunassa perjantain ja tiistain välisenä yönä, että Fiorentina on suunnittelemassa myös Gomezin alapuolelle hyökkäyskolmikkoon todellisia huippukaappauksia: Weltklassen ruumiillistuma Marko Marin, Scolarin ja Prandellin päiväuni Sidney Sam sekä 2000-luvun lahjakkain pelaaja Jan Schlaudraff. Siellä huhuttiin, että nämä kyseiset kaverit ovat käyneet knullaamassa kaikkien espanjalaisskouttien vaimoja, mikä ainoana selittää sen, "ettei Real ja Barca oo niiden perässä".
Fiorentina on kuitenkin tyypilliseen italialaiseen kieroilutyyliin ottanut käyttöön järeämmät keinot, peräti teollisuusvakoilun. Violan ketkut salaiset agentit ovatkin saaneet haltuunsa informaatiota futismaailman mystisimmästä viisastenkivestä, Trollitin erikoisominaisuuksilla varustetusta teksti-tv:stä. Täten seurassa harvojen todellisten asiantuntijapiiriläisten tapaan tunnistetaan kyseisten pelurien nerous ja luokka.
Fiorentinalle ei tällä miehityksellä ole tietenkään seuraavan parin vuoden aikana odotettavissa muuta kuin seuraava tulos: kaksi scudettoa sekä EL- ja CL-voitot. Normaalioloissa Italian kävelytempoisesta korruptioliigasta ei mahtuisi ketään maailman parhaaseen maajoukkueeseen, mutta tämä on poikkeustapaus, joten kyseinen nelikko johdattaakin Saksan ensi kesänä varmaan maailmanmestaruuteen Espanjan Barca-ytimen tavoin.
Gomez ei kuitenkaan ole mikään Messin kaltainen hiiri, joka pärjää vain todellisessa huippujoukkueessa Xavin ja Iniestan siivellä. Mario haluaa kunnon haasteen, ja siksi hän on päättänyt johdattaa keskikastin seuran yksin scudettoon asti. Violan kahden mestaruuden ja MM-kullan myötä Gomezista aletaankin puhua Maradonan seuraajana.
Jatkossa väittely kaikkien aikojen parhaasta käydäänkin neljän pelaajan välillä: Pele, Maradona, Schneider ja Gomez. Berndin status Barcan historian legendaarisimpana pelaajana riittää kuitenkin säilyttämään ykköstilan.
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
 |
Vastaus #246 : 02.07.2013 klo 22:33:55 |
|
Tämä Callitin ketku agentti on muutenkin varsin erikoinen kaveri, kun agentin omat tulot ovat kiinni jättisopimuksista niin tämä agentti se on vaan luovinut ja kieroillut niin ettei Gomezille ole satanutkaan niitä megatarjouksia. Ihme kaveri. Jos Gómez haluaa Fiorentinaan niin miksi ihmeessä sen pitäisi kerätä tarjouksia muualta?
|
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #247 : 02.07.2013 klo 22:37:24 |
|
Jos Gómez haluaa Fiorentinaan niin miksi ihmeessä sen pitäisi kerätä tarjouksia muualta?
Joo, sehän se vasta uskottavaa onkin - ainoa seura maailmassa johon jumalmario suostuu siirtymään on Viola ja isompien seurojen megatarjoukset / vastaavankokoisten seurojen mahdolliset paremmat tarjoukset sivuutetaan suoraan ja on sivuutettu jo alunperin. Täällä mä oon aina halunnu pelata.
|
|
|
|
|
Lorenzo
Poissa
Suosikkijoukkue: * * * *
|
 |
Vastaus #248 : 02.07.2013 klo 22:40:38 |
|
Onhan tuo jo pitkään sanonut haluavansa joskus pelata Italiassa, ja jos Fiorentina sattuu olemaan sen suosikkiseura sieltä niin miksi ei?
|
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #249 : 02.07.2013 klo 22:45:02 |
|
Onhan tuo jo pitkään sanonut haluavansa joskus pelata Italiassa, ja jos Fiorentina sattuu olemaan sen suosikkiseura sieltä niin miksi ei?
Isä kannattanut Fiorentinaa 70-luvulla? Tämän takia siis esim. Juventus päätyi Llorente/Tevez -komboon, pakko oli kun jumalmarion isä oli Violan miehiä? Ei ollutkaan ketkuagentin muilutuskeikka? Turha siinä on sitten enää realmadridien kaverin perään kysellä. Tämän ajan berndschneider, joka näyttää ykköskategorian seuroille sentteriä, vaikka koko hela maailma on hänen perässään?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.07.2013 klo 22:47:21 kirjoittanut Blanchflower »
|
|
|
|
|
|
|
|