FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
20.02.2026 klo 11:35:59 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: Suomen Cup: FC Jazz - JIPPO 25.4. klo 18:00 @ UK Tekonurmi  (Luettu 3728 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


: 23.04.2013 klo 20:09:05

Suomen Cup, kuudes kierros:

vs.  

@



25.4. klo 18:00


Joukkueet

FC Jazz:                                                        JIPPO:

#1 Lauri Pirhonen                                           #1 Santtu Korpelainen
#12 Janne Järnstedt                                       #12 Lassi Hurskainen

#3 Riku Paularinne                                          #2 Topi Sormunen
#5 Antti-Pekka Pihlainen                                  #3 Iiro Nykänen
#13 Joonas Salo                                            #4 Tuomas Korpela
#16 Toni Kuusela                                            #6 Jens Harju
#20 Juha Luoma                                             #13 Joni Rissanen
#32 Aleksi Nurminen                                        #27 Johannes Mononen
                                                                  #28 Valtteri Nykänen
#2 Juha Vallin
#7 Samu-Petteri Mäkelä                                  #7 Immo Eronen
#8 Ilkka Santahuhta                                       #8 Vili Roivainen
#9 Toni Junnila                                              #9 Iiro-Pekka Naakka
#10 Teemu Vihtilä                                          #10 Baboucarr Jammeh
#17 Niko Sulonen                                           #16 Samu Suoraniemi
#18 Tommi Lehto                                           #19 Teemu Hallikainen
#23 Kari-Pekka Koivunen                                 #x Tarmo Koivuranta
#27 Ali Hajizadeh                                           #22 Santeri Sjöblom

#6 Einari Kurittu                                            #11 Samuel Chidi
#14 Marcus Okorie                                         #14 Petteri Rönkkö
#24 Toni Tuuri                                              #20 Davids Uhmo
#25 Atte Larinen                                           #26 Toni Tahvanainen


Matti Santahuhta        Päävalmentaja               Jarmo Korhonen              Päävalmentaja
Heimo Piira                 Valmentaja                    Tero Tahvanainen           Valmentaja
Juha Kartio                 Huoltaja                       Vesa Martiskainen           Fysiikkavalmentaja
Rami Koskinen             Joukkueenjohtaja            Olli Juntunen                 Huoltaja
Jouni Joensuu             Manageri                       Jussi Harinen                 Huoltaja
                                                                  Jukka Harikoski              Joukkueenjohtaja
                                                                  Tapani Kärkkäinen          Joukkueenjohtaja
                                                                  Jorma Karttunen            Lääkäri, Manageri
                                                                  Jouni Lehtimäki              Manageri


                                                   

2.3. MynPa - FC Jazz 0-3 (0-3)                         10.3. MP - JIPPO 1-2 (0-2)
22.3. Härmä - FC Jazz 0-7 (0-1)                        1.4. PK-37 - JIPPO 0-2 (0-2)
10.4. FC Viikingit/2 - FC Jazz 0-1 (0-0)               6.4. LPS - JIPPO 6-7 rp, 1-1 (0-1)

Harjoitusottelut:                                           Harjoitusottelut:

19.1. MuSa - FC Jazz 1-6 (0-2)                         23.2. JIPPO - FC KooTeePee 1-0 (1-0)
26.1. FC Jazz - Härmä 2-1                                23.3. KuPS - JIPPO 2-0 (1-0)
26.1. Haka - FC Jazz 3-0 (1-0)
2.2. FC Jazz - ÅIFK 1-3 (0-1)
16.2. FC Jazz - VIFK 0-4
9.3. Närpes Kraft - FC Jazz 1-5
28.3. FC Jazz - Närpes Kraft 4-2 (1-2)


Yleistä

Samalla kun sarjakaudet alkavat olla aluillaan, ollaan Suomen Cupissa edetty jo kuudennelle kierrokselle. Torstaina Porissa puolivälieräpaikasta taistelevat paikallinen FC Jazz sekä Jippo Joensuusta. Yhteistä Cup-historiaa ei joukkueilta löydy, eikä kilpailullisia kohtaamisia ole muutenkaan nähty. "Liiga-Jazzin" kaatuessa talvella 04-05, tahkosi vastikään perustettu fuusioseura Jippo Kakkosta. Pian Jippo nousi Ykköseen, jossa seura onkin siitä asti pysytellyt, Jazzin tehdessä uutta nousuaan Vitosesta aloittaen, päätyen nopealla vauhdilla Kakkoseen asti.

Kotijoukkue on kaatanut kevään cup-taipaleensa aikana yhden joukkueen niin Kakkosesta, Kolmosesta kuin Nelosestakin, kun taas Jippo on pudottanut Kakkosen joukkueita toinen toisensa perään. Nyt olisikin värisuora tarjolla, voitolla Jipolla olisi hallussa päänahat sarjan jokaisesta lohkosta.


Kotijoukkueesta

Viime kaudella JäPS:ssä maaleja takoneen Einari Kuritun kanssa joutuu joensuulaiset olemaan tarkkana, ja maalivahti Lauri Pirhonen lienee Kakkosen parhaita kassareita. Muutama muukin tuttu nimi rosterista löytyy, mutta enempää ei minun kannata yrittää kotijoukkueesta tarinoida.


Vierasjoukkueesta

Kevään ensimmäiset cup-ottelut hoituivat Jipolta loukkaantumistilanteesta huolimatta rutiinilla, mutta edellisellä kierroksella Helsingissä meinasi käydä kylmät. Jatkopaikka irtosi todella nihkeällä esityksellä vasta rankkareilla. Kokeneen kaluston poissaolo näkyi pelottavan selvästi.

Viime pelissä Jipolta oli sivussa puolustajat Korpela, Mononen, Harju ja Rissanen, laituri Eronen ja keskikentän Koivuranta. Lisäksi puolustajista Sormusella on ollut jotain vaivaa ja mies on ollut harjoitusvahvuudesta jonkun aikaa sivussa. Näistä Koivuranta on polvivamman takia poissa nytkin, Korpela ja Mononen todennäköisesti, loput saattavat olla pelikunnossa. Jo edellisessä pelissä mukana olleet Uhmo ja Rönkkö ovat tehneet äskettäin loppukauden mittaiset sopimukset, joten Jippo on saanut venytettyä sopimuspelaajien määrän jopa kahteenkymmeneenyhteen.

Kokoopanoa on vallitsevassa tilanteessa mahdotonta lähteä arvailemaan, joten laitanpa tähän taas edellisten otteluiden avaukset vertailun vuoksi:

vs. MP
Hurskainen; Rissanen, Roivainen, Mononen, Harju; Eronen, Sjöblom, Koivuranta, Suoraniemi; Chidi, Tahvanainen
vs. PK-37
Hurskainen; Rissanen, Roivainen, Korpela, Suoraniemi; Chidi, Jammeh, Koivuranta, Hallikainen; Sjöblom; Tahvanainen
vs. LPS
Hurskainen; V. Nykänen, Roivainen, Sormunen, Suoraniemi; Chidi, Jammeh, Sjöblom, Hallikainen; Uhmo, Tahvanainen

Huomionarvoista Roivaisen vakipaikka topparina, vaikka mies lienee topparirankingissa korkeintaan neljäntenä. Tulevan ottelun suhteen varmaa lienee lähinnä Hurskaisen paikka tolppien välissä sekä Jammehin paikka keskikentän pohjalla. Suoraniemeä toivoisin ylemmäs, mutta eipä tuonne vaspaksi taida taas muitakaan vaihtoehtoja olla.


Yhteenveto

Odotan ottelusta tasaista vääntöä, jossa kotijoukkue pitänee enemmän palloa, vieraiden keskittyessä kurinalaiseen puolustamiseen ja pistohyökkäyksiin. Jipon puolesta pelottaa puolustuksen repaleisuus, hyökkääjien tuhnuilu ja kaikkien kokeneimpien ukkojen (Koivuranta, Korpela, Eronen) mahdollisesta puuttumisesta syntyvä johtajuusvaje, joka tuntui viime pelissä tekevän joukkueesta melkoisen mikkihiirilauman. Toisaalta Jipolla on Suomen Cupissa ollut tapana kääntää näitä pelejä tyylipisteistä välittämättä jollain ilveellä voitoksi. Toivottavasti nytkin.
« Viimeksi muokattu: 24.04.2013 klo 22:36:08 kirjoittanut Yltiöoptimisti »
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #1 : 23.04.2013 klo 20:10:45

FC Jazzin ennakko:

Uutinen
Cupin portti raollaan kahdeksan joukkoon

FC Jazzille on tiedossa torstaina erittäin haastava Suomen Cupin 6. kierroksen ottelu joensuulaista JIPPOa vastaan. Kahdeksan joukkoon pääseminen olisi kummallekin Veikkausliigan ulkopuoliselle joukkueelle erittäin merkittävä cup-suoritus valtakunnallisen näkyvyydenkin kannalta.

”Me olemme kuitenkin jo nyt yhden kierroksen pidemmällä kuin viime kaudella. Voitto mielessä lähdemme tähänkin peliin, mutta mitään pakkopärjäämistä ei ole tässä mielessä. Eteenpäin pääsy olisi pelkkää tulopuolta”, FC Jazzin päävalmentaja Matti Santahuhta sanoo.

”Vaikka eihän tässä mitään rahoja jaeta. Nimenomaan siis henkistä plussaa ja eteenpäin menoa”, pankkimies huomaa tarkentaa.

Mahdollisuudet jatkoon pääsyyn ovat lopulta aika tasan

Päävalmentaja Santahuhta on JIPPOn kuitenkin lyönyt muutenkin kuin ajatuksissaan – nimittäin monta kertaa oman peliuransa aikana.

”Pärjäsimme ihan hyvin aina heitä vastaan. Silloin toki pelattiin usein samassa sarjassakin eli Ykkösessä. Mutta ei siellä Joensuussa pelityyli ole muuttunut mihinkään. Eivät he tänne tule mitään pallokontrollia pitämään”, Santahuhta tietää.

”Suoraviivaista peliä ja tiukkaa kurinalaista puolustamista”, Jazz-valmentaja kertoo vastustajan tyylin.

Erittäin fyysinen peli on tulossa. Jopa puolirikollista taistelupeliä saattaa olla odotettavissa.

”Tähän meidän on valmistauduttava. Ja vastattava siihen. Talvella kävimme jopa Bodycombat-treeneissä, saa nähdä onko siitä tässä pelissä hyötyä, jos siihen asti mennään”, Santahuhta heittää.

”Se on ainakin selvää, että yhtä fyysistä ryhmää kuin JIPPO meille ei sarjakauden aikana tule vastaan.”

FC Jazz saa myös yhden lisäpalasen kokoonpanoonsa mukaan, kun yksi uusista vahvistuksisa, isokokoinen hyökkääjä Einari Kurittu tekee tällä viikolla paluun Hollannin keikalta joukkueeseen.

”Emme ainakaan säästele tässä pelissä yhtään, vaikka kolme päivää myöhemmin alkaa kausi Kakkosen osalta”, päävalmentaja Santahuhta toteaa.

Kakkosen sarja-avauksessa Jazz kohtaa Maskun sunnuntaina 28.4.

Torstain cup-vastustaja  JIPPO sen sijaan sai siirtymään oman kauden avauksensa viikonlopulta syksyyn, eikä sille siis tehnyt tiukkaa lähteä keskellä viikkoakaan 500 kilometrin bussimatkalle Poriin.

Porissa tällä viikolla pinnalla kiehuu myös jääkiekko. Päävalmentaja Santahuhta haluaisi toivottaa tervetulleeksi myös Porin Ässien joukkueen kannattajineen kultajuhlien tiimellyksessä hetkeksi myös jalkapallo-ottelun pariin torstaina kello 18 Porin Urheilukeskuksen tekonurmelle.

”Tämä edellyttää tietenkin ensin sitä, että Ässät hoitaa voitot kotiin kahdessa pelissä ja voittaa mestaruuden jo keskiviikkona.”

Suomen Cupin 6. kierros FC Jazz – JIPPO, to 25.4. klo 18 Urheilukeskuksen Tekonurmella
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #2 : 23.04.2013 klo 20:17:57

Saatana, tokihan poissaolevista tuli lisätietoa sillä aikaa kun kirjoitin avausta:

Uutinen


Näin hyvää tilannetta en usko ennen kuin näen. :o Ylos Eiköhän ainakin Korne ehdi vielä hajoamaan, viimeistään sitten ottelussa.
Pillimehu ja makkara

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 24.04.2013 klo 13:36:20

Hyvä ennakko. Jännä peli tulossa, toivottavasti vaan kelit suosii. Jippon joukkue on aikas tuntematon meikäläiselle, mutta on siellä mielenkiintosia pelaajia kuten toi gambialainen mj-pelaaja Babucarr. Ylos

Tää on muuten tosiaan eka kerta kun Jazz (tai edeltäjänsä PPT) kohtaa Pohjois-Karjalasta olevan joukkueen. elikkäs jo oli aikakin. :)
Bunuel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo


Vastaus #4 : 24.04.2013 klo 14:03:53

Hyvä avaus tosiaan Ylos

Niin kuin Santis tossa Jazzin ennakossa mainitsi niin monille pelaajille Jippo on tuttu vastustaja PoPan ykkösen vuosilta. Jipon edellinen Porin vierailu on kaudelta 2011, 28. elokuuta joensuulaiset voittivat PoPan stadionilla 2-0. Rönkkö teki silloin toisen maalin, toivottavasti huomenna ei pysty samaan. Se toinen maalintekijä lienee niitä harvoja aika pitkälle päässeitä ex-jippoja, Ariel Ngueukam joka siirtyi Lahden kautta Turkin pääsarjaan.

Tasainen matsi varmasti luvassa, vedonlyöntiyhtiötkin tarjoavat keskimäärin kertoimia 2.53 - 3.45 - 2.41.
Tsaikku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Boys on red


Vastaus #5 : 24.04.2013 klo 19:34:08

On muuten USVA tulossa paikalle? 8) Tuoppi
Läski-Julle

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 24.04.2013 klo 22:04:42

Kiitos avauksesta, mutta pieniä korjauksia. Numero 6 on listalla sekä Harjulla että Davidsilla. 6-paitaa kantaa Harju ja sen sijaan Davidsilla on numero 20, johon merkitty Koivuranta jää Joensuuhun.
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #7 : 24.04.2013 klo 22:38:13

Kiitos avauksesta, mutta pieniä korjauksia. Numero 6 on listalla sekä Harjulla että Davidsilla. 6-paitaa kantaa Harju ja sen sijaan Davidsilla on numero 20, johon merkitty Koivuranta jää Joensuuhun.

Hups. Satutko tietämään, millä helvetin järjellä osa pelinumeroista vaihtuu joka peliin? Viime pelissä Uhmo pelasi Harjun poissaollessa kutosella ja Naakka pelasi Rissasen poissaollessa numerolla 13. Nyt sitten Uhmo ottaa Taren numeron? Onko siellä rahat loppuneet kesken, niin että jengi joutuu kierrättämään paitoja? Mvnt? Alas
« Viimeksi muokattu: 24.04.2013 klo 23:53:47 kirjoittanut Yltiöoptimisti »
Läski-Julle

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 25.04.2013 klo 01:26:15

Lopullisia pelinumeroja ei olla jaettu. Viimeksi tosiaan Uhmolle tuli Harjun paita, kun Uhmo tuli tavallaan kokeeseen, joten hänelle ei varattu omaa numeroa.

Numeroiden pyörittelyssä on myös se, että joillakin pelaajilla on toiveita oman numeronsa suhteen, joten sekin täytyy sovitella. Muutoksia näihinkin numeroihin siis tullee.

Jipon budjetti on kyllä onnettoman pieni, joten kaikesta on pulaa. Seuraavaksi pitänee varmaan ryhtyä kierrättämään laastaria.
Pillimehu ja makkara

Poissa Poissa


Vastaus #9 : 25.04.2013 klo 14:34:01

Ilma näyttäs mainiolta, joten hieno futis ilta tulossa. :)
gramdel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Jorma Kosunen


Vastaus #10 : 25.04.2013 klo 16:36:08

Jipon avaus tänään: Hurskainen, Korpela ( C ), Harju, Uhmo, Roivainen, Eronen, Jammeh, Chidi, Rissanen, Suoraniemi, Sjöblom
zoover23

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Jazz, Suomi, Real Madrid Club de Fútbol


Vastaus #11 : 25.04.2013 klo 17:15:24

Löytyykö liveseurantaa jostain?
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #12 : 25.04.2013 klo 17:25:05

Jipon avaus tänään: Hurskainen, Korpela ( C ), Harju, Uhmo, Roivainen, Eronen, Jammeh, Chidi, Rissanen, Suoraniemi, Sjöblom

Oisko jotenkin näin:


                      Uhmo               Chidi

Suoraniemi       Sjöblom            Jammeh              Eronen

Harju              Korpela            Roivainen            Rissanen

                             Hurskainen


Penkiltä löytyy Korpelainen, V. Nykänen, Hallikainen, Tahvanainen ja b-junnu Jere Simanainen. Eli Sormunen se ei tainnut kuitenkaan päästä pelikuntoon.

Jipon twitterissä laiskahkoa seurantaa: https://twitter.com/JippoJns
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #13 : 25.04.2013 klo 17:53:06

Lainaus
Jippo ‏@JippoJns 1m

HT 0-0. Jazz hallitsi. Jazzilla kaksi paikkaa, lopussa hyvä vapari, jonka Hurskainen torjui hienosti. Jipolla ei paikkoja. Kulmat 5-0 Jazz

::)

Vähän olisi ilmeisesti parannettavaa toisella jaksolla.

E: Jazz johtoon 56. minuutilla. Alas
« Viimeksi muokattu: 25.04.2013 klo 18:14:23 kirjoittanut Yltiöoptimisti »
ihimine

Poissa Poissa


Vastaus #14 : 25.04.2013 klo 18:14:04

Jazzin Joonas Salo tehnyt 1-0.
Ratana

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #15 : 25.04.2013 klo 18:15:31

Kyllä nyt odottaisi Jipolta vähän parempaa, kun Immokin on mukana. Edit: Jazz 1-0 johtoon, voi per...
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #16 : 25.04.2013 klo 18:24:16

67' Uhmo Vaihto Tahvanainen

Supersub-Tahvis pelastamaan? Ei tosin ehkä viitsi tehdä kun ei ole liigajengi vastassa.
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #17 : 25.04.2013 klo 18:51:35

Vittu mitä paskaa. Puolivälieräputki poikki, ekaa kertaa johonkin viiteen vuoteen pudottiin ei-liigajengille. Alas

Onnea Poriin.
gramdel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Jorma Kosunen


Vastaus #18 : 25.04.2013 klo 18:53:30

Eurooppa peruttu :(
MaxToppo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #19 : 25.04.2013 klo 18:55:23

Elämä näyttää olevan yhtä juhlaa, mahtavaa Jazzi Ylos
Laitalinkki

Poissa Poissa


Vastaus #20 : 25.04.2013 klo 18:55:32

Ilmestyykö huomenna Jazzkunnan Kansa?
Ratana

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #21 : 25.04.2013 klo 18:56:50

Onnittelut Jazzille voitosta, paremmalle hävittiin, oletan.
onc

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.


Vastaus #22 : 25.04.2013 klo 19:59:01

Täytyy kyllä sanoa, vaikkakin punalasien takaa peliä katsoin, että JIPPO oli kyllä varsinaisen heikko ilmestys. Ykkösdivarin vierailta henkilökohtaisesti ainakin odotin paljon enemmän. Joukkueen pelejä en tietenkään ole muita nähnyt, mutta onko tosiaankin taso tämä vai sattuiko vain huono esitys tähän kohtaan? Kenties merkittäviä poissaoloja? Jazzinkaan peli ei oikein missään vaiheessa kunnolla ottanut toimiakseen, mutta silti pelinhallinta pysyi kotijoukkueella enemmän ja vähemmän lähes läpi ottelun. Vasta pelin loppupuolella JIPPO sai vähän annettua painetta korkeilla palloilla, mitkä Jazzin puolustus suhteellisen helposti hoiti.

Cup-juna jatkaa matkaansa, sille! Tuoppi Ylos
poka79

Poissa Poissa


Vastaus #23 : 25.04.2013 klo 20:42:46

Kuvia Jazz-Jippo ottelusta http://www.urheilusuomi.com/pori/galleria.asp?otteluid=40217
Yltiöoptimisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jippo


Vastaus #24 : 25.04.2013 klo 20:58:20

Uutinen
Jippo laulukuoroon cupissa

Uutinen lisätty: 25.04.2013

Jipon cuptarina päättyi tänä vuonna Porin Urheilukeskuksen tekonurmelle torstai-iltana. Kotijoukkue FC Jazz nappasi lipun puolivälieriin voittamalla joensuulaiset 1-0 (0-0). Ottelun ainoan maalin viimeisteli 56. minuutilla Joonas Salo.

Ensimmäisen puoliajan myötätuuleen pelannut Jazz hallitsi kenttätapahtumia Jipon ollessa varsin aneeminen. Porilaiset saivatkin erikoistilanteista kaksi vaarallista tilannetta. Noin puolen tunnin kohdalla kotijoukkue sai useamman kulmapotkun peräjälkeen, joista yhdestä kehkeytyikin vaarallinen tilanne, mutta porilaislaukaus kimposi puolustuksen kautta yli.

Toinen vaaran paikka Lassi Hurskaisen maalille tuli hieman ennen taukoa. Jazz sai vapaapotkun paristakymmenestä metristä ja laukaus olikin hyvä tullen muurin yli, mutta Hurskainen esitti kuitenkin hienon torjunnan ja lukemat säilyivät maalittomana. Jipolla ei ensimmäisellä puoliajalla ollut käytännössä yhtään maalintekopaikkaa.

Toiselle puoliajalle Jipon ilme parani hieman ja Jazzin pelinrakentelu vaikeutui selvästi ensimmäiseen puoliaikaan verrattuna. Viimeiset liekit Jipon pelaamisesta kuitenkin puuttui ja maalitilanteisiin pääsy tuotti suurta tuskaa.

Ottelun ainoa maali nähtiin vajaan tunnin pelin jälkeen. Jazzin Ilkka Santahuhta pääsi laukomaan Jipon pelaajien katsellessa kahdestakymmenestä metristä. Laukaus osui pystyyn juosseeseen Joonas Saloon ja pallo kimposi hänen etupuolelleen, jonka jälkeen hänellä oli varsin helppo työ laittaa pallo alakulmaan ohi Santahuhdan laukaukseen regoineen Hurskaisen.

Maalin jälkeen Jippo yritti painaa peliä Jazzin päätyyn, mutta yritykset jäivät kuitenkin vaillinaiseksi. Paras paikka tuli vajaa kymmenen minuuttia ennen loppua sivusta lähteneestä vapaapotkusta pohkeensa kipeyttäneen Tuomas Korpelan tilalle vaihdetulle Valtteri Nykäselle. "Valtsu" ei kuitenkaan aivan ylettänyt maalin edessä palloon ja tilanne kuivui kasaan.

Lopussa Jippo yritti pitkillä palloilla saada vielä painetta Jazz-maalille, mutta nekään eivät tuottaneet todellisia vaaran paikkoja porilaismaalille. Näin Jazz otti paikan kahdeksan joukosta, kun taas Jippo siirtää katseensa ja keskittymisensä reilun viikon päästä alkavaan Ykkösen sarja-avaukseensa. Tuolloin vastassa Kotkassa on FC KooTeePee sunnuntaina 5.5.

Jippo:
Lassi Hurskainen, Jens Harju, Tuomas Korpela (c) (80. Valtteri Nykänen), Vili Roivainen, Joni Rissanen, Samu Suoraniemi, Immo Eronen, Baboucar Jammeh, Santeri Sjöblom (77. Teemu Hallikainen), Samuel Chidi (v), Davids Uhmo (67. Toni Tahvanainen)


Ja se Kornen pohje ei sitten tosiaan kestänyt loppuun asti...

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa