
V

Avataan nyt tällekin oma topic, kun kerran on pienemmilläkin otteluilla omansa

Molemmat joukkueet saivat viime viikonloppuna myös liigakautensa käyntiin pitkän odottelun päätteeksi. BK-46 kohtasi Kakkosen Etelälohkon avauskierroksella Grankulla IFK:n, ja voitti ottelun lopulta 1-0 (0-0) Daniel Stevensin maalilla. JJK avasi kautensa hakemalla Ahvenanmaalta 2-2-tasapelillä avauspisteen IFK Mariehamnin kustannuksella.
JJK sai hyvän Liigacup-menestyksensä ansiosta paikan suoraan Cupin kuudennelle kierrokselle, mutta BK:lle tämä tulee olemaan jo kevään neljäs cup-ottelu. Kolmannella kierroksella karjaalaiset pudottivat PPV:n jatkosta jatkoajan jälkeen 3-1. Neljännellä kierroksella mentiin taas jatkoajalle, nyt Atlantista vastaan. Lopulta BK voitti ottelun 4-3 ja eteni viidennelle kierrokselle Klubi 04:ää vastaan. HJK:n reservit antoivat BK:lle kovan vastuksen, mutta karjaalaiset onnistuivat ottamaan niukan 1-0 (0-0) voiton. JJK:lla ei siis ole varaa lähteä peliin takki auki, vaikka jyväskyläläiset ovatkin suursuosikkeja. Suomen Palloliitto on valinnut tämän pelin
''Kierroksen otteluksi''BK:n mahdollisesta avauksesta ei ole allekirjoittaneella juuri mitään tietoa, mutta ainakin aiemmin Valkeakosken Hakaa edustanut Lassi Luoto on nykyisin karjaalaisten pelaaja. JJK:lla on poissaoloja jonkin verran. Ykkösvahti Janne Korhonen ei pelannut sunnuntaina, eikä varmaankaan pelaa (lievän selkävamman takia?) huomennakaan. Eero Korte saattaa pelata, mutta jollei, niin hänen paikan ottaa Santeri Ahola. Eero Markkanen jätti sunnuntaina ottelun kesken loukattuaan nilkkaansa, eikä paluusta kokoonpanoon ole tietoa. Ei pelaa tässä pelissä. Antto Hilska myös sivussa hyökkäyksestä.
JJK voisi mahdollisesti pelata näin:
Viljala
Latikka van Gelderen Nieminen Hanslian
Tuomanen Korte
Manninen Virtanen Innanen
Wusu
- Reintam tarjolla myös toppariosastolle van Gelderenin tai Niemisen tilalle/viereen.
- Poutiainen tai Virtanen kärjen taakse. Nyt Virtasen vuoro?
- Janne Kuhmoselle ja Topi Järviselle minuutteja?
- Anssi Virén jämäminuuteiksi lopussa kentälle
Tulosveikkauksena heitän ilmoille 1-4 / ? - Wusu x2, Järvinen, Manninen
JJK:n oma ennakko:
Suomen Cup: Karjaalle BK-46:n kimppuun!PS. Pahoittelut jo etukäteen kaikista kirjoitus- ja ennenkaikkea asiavirheistä.