FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.03.2026 klo 22:28:05 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 78 [79] 80 ... 246
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool F.C. 2013/2014 - Pureeko menestyksen kipinä?  (Luettu 749414 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
rivers

Poissa Poissa


Vastaus #1950 : 03.09.2013 klo 07:37:07



Itseasiassa jos huonosti käy, niin kun pelit jatkuvat (pahalla) swansea-vieraspelillä ei poolilla edes ole heittää varsinaista hyökkääjää kentälle ellei morgania sitten, aspas ei ole vakuuttanut toivotulla tavalla.

Tämähän ei pidä ihan paikkansa. Luis Alberto on pelannut hyvinkin paljon piikissä. Mm. viime kauden lähes kokonaan. Myös Jordon Ibe on pelannut suurimman osan urastaan kärjessä.

Btw, Rafa Paez Real Madridista signas ilmaiseksi eilen. Iso, mutta taitava toppari. Oli todella vakuuttava testipeleissä. 19v eli U21 ryhmään liittyy.
hardluckpool
Vastaus #1951 : 03.09.2013 klo 07:39:08

Luis Alberto
Nuori, potentiaalinen, pallovarma ja hyvä pelin yksinkertaistaja. Antaa oikea-aikaisia syöttöjä, mutta on hieman verkkaisen oloinen Valioliigan vauhtiin. Tosin vasta 20-vuotias, joten hyvä tuosta tulee.

Melko sama, mutta miten tämä pelaaja ansaitsee pysyä ringissä enemmän kuin Suso? Susolla on kuitenkin jo enemmän kokemusta brittivauhdista.
bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #1952 : 03.09.2013 klo 07:40:44

Melko sama, mutta miten tämä pelaaja ansaitsee pysyä ringissä enemmän kuin Suso? Susolla on kuitenkin jo enemmän kokemusta brittivauhdista.

Suso on kuitenkin sellainen talentti, että hänen pitää pelata joka viikko kehittyäkseen enemmän. Onnistuneen lainan kautta ensi kaudella tärkeä palanen Liverpoolia.
hardluckpool
Vastaus #1953 : 03.09.2013 klo 07:44:52

Suso on kuitenkin sellainen talentti, että hänen pitää pelata joka viikko kehittyäkseen enemmän. Onnistuneen lainan kautta ensi kaudella tärkeä palanen Liverpoolia.

Ei tätä kukaan kielläkään, mutta miksi sitten laina Espanjaan, eikö valjun alapää tai piNpin yläpää olisi sopinut paljon paremmin tulevaisuuden näkymien kannalta? Tämän lisäksi näen tässä varsin suuren riskin sille että kaveri haluaakin jäädä isiensä maille lainan päätteeksi.
bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #1954 : 03.09.2013 klo 08:01:11

Ei tätä kukaan kielläkään, mutta miksi sitten laina Espanjaan, eikö valjun alapää tai piNpin yläpää olisi sopinut paljon paremmin tulevaisuuden näkymien kannalta? Tämän lisäksi näen tässä varsin suuren riskin sille että kaveri haluaakin jäädä isiensä maille lainan päätteeksi.

Voi olla myöskin, että Espanjassa toteutetaan Liverpoolin valmennusjohdon mieleistä pelitapaa, toisin kuin alemman keskikastin Valioliigajoukkueissa..
Pesso

Poissa Poissa


Vastaus #1955 : 03.09.2013 klo 09:26:21

Melko sama, mutta miten tämä pelaaja ansaitsee pysyä ringissä enemmän kuin Suso? Susolla on kuitenkin jo enemmän kokemusta brittivauhdista.

Eiköhän tähän nyt vaikuta myös ihan käytännön syyt. Suso on kokeillut brittivauhtia ja oli siihen selvästi vähän kevyt. Albertolla lienee sama ongelma, mutta koska se kerran hankittiin, niin eipä sitä nyt heti kannattanut lainatakaan. Suso on kyllä sikäli, kun olen itse nähnyt, ollut Almerian hyökkäyspelin selkeä päällikkö ja aika paljon muita pelaajia edellä. Jos rooli ja taso pysyvät samanlaisina, kehitystä myös premiership-vauhtia silmällä pitäen tulee väistämättä. Ei ole lainkaan varmaa, että kehitys jossain pienemmässä brittiseurassa olisi sen parempaa kuin espanjassa staraillessa. Eivät Silva tai Matakaan ole Englannissa kasvaneet, mutta olivat olleet ennen siirtojaan johtajia espanjassa..

Muista uusista espanjalaisista sen verran, että Aspasia ei kannata ehkä dumata kovin pahasti ihan vielä. Siitä näkee kilometrin päähän, että totuttelu valiovauhtiin on vasta käynnissä. Rikkominen ja pallonmenetykset johtuvat siitä, että sillä on selkeästi kyky suojata ja kääntyä Suarezmaisesti, mutta se tulee toistaiseksi pari askelta liian verkkaisesti vastaan, jolloin tulee usein nolosti ryövätyksi. Tuota ei luulisi olevan kovin vaikea korjata. Liikkumisellaan ja kyvyllään luoda tilanteita se on kuitenkin selkästi Downingia parempi pelaaja jo nyt. Olihan se Munaakin vastaan pikku haparoinnistaan huolimatta aika näkyvästi mukana myös hyvässä.
« Viimeksi muokattu: 03.09.2013 klo 09:49:06 kirjoittanut Pesso »
Ike

Poissa Poissa


Vastaus #1956 : 03.09.2013 klo 12:29:37

Harvoin on ollut näin hyvä fiilis siirtoikkunan jäljiltä Poolin suhteen. Vihdoin järkeviä ostoksia = kansainvälisellä tasolla lupaavia/hyviä pelaajia suhtellisen järkevään hintaan. Ei otettu ihan sieltä ykköskorista pirun kovaan hintaan (a la Tottenham) vaan haettiin "moneyball"-tyyliin pelaajia joiden markkinahinta syystä tai toisesta oli alempi kuin kyvyt tai nykyinen taso edellyttäisivät.

Sakho tästä varmaan paras esimerkki. Kevyesti ominaisuuksiensa puolesta jo tällä kaudella koko liigan johtavia puolustajia, mutta jäänyt PSG:n FM:ssä nelostoppariksi. Toki tällekin varmasti syynsä on, ei kukaan pirun hyvää omaa kasvattia ihan vaan ostamisen ilosta (kaiketi?) tuontitavaralla korvaa. Käsittääkseni pienen alamäen syy on ollut henkisellä puolella, iso starba isossa kylässä jo nuorena-tilanne on jannulle kuin jannulle haasteellista. Osaaminen, ja tässä tapauksessa potentiaalikaan, ei ole kuitenkaan kadonnut minnekään. Uusi ympäristö, sitä kautta väkisin aikuistuminen ja ammattimaistuminen eivät ainakaan teoriassa pahaa tee. Kykyjä kun on ihan minne vaan. Nyt on sitten se sauma näyttää ne ihan kaikille. Ettei ihan hehkuttamiseksi mene, floppiriski se tässäkin hankinnassa on. Niinkuin toisaalta ihan jokaisessa.

Aspas on myös mielestäni erittäin hyvä hankinta, vaikkei ihan samantien liigaan ja systeemiin olekaan sopeutunut. Mitä kaverista olen kuullut, ainakaan hekisestä puolesta ei pärjääminen jää kiinni. Espanjassa taso vaan on juuri tämän tyyppisissä pelaajissa nin järjettömän laaja, että Pool sai miehen (myös sopimustilanteesta johtuen?) melko halvalla. On taitava, nopea ja pirun kova tekemään töitä joukkueelle. Osaa antaa viimeisen syötön ja laittaa pallon pussiin. Mikäli olisi viime kauden pelannut Englannissa keskikastin jengissä kuten pelasi Celtassa, olisi hinta ollut ainakin tuplasti jollei triplasti isompi Poolille. Toki myös samalla olisi osoittanut "pärjäämisensä kivikovassa"..

Moses mielestäni myös järkevä hätähaku. Kun ei niitä saatu ketä oikeasti haluttiin (Mkhitaryan, Willian, mahd. Yarmolenko, ehkä jopa Mata..) ei Pool lähtenyt vanhaan tapaan ylihintaisille hätäostoksille. Piristävää. Sen sijaan vuodeksi halvalla kaveri, joka ei ainakaan penkkiä heikennä ja on liigaan, kamalaan ruokaan ja "erityiseen" ilmastoon sopeutunut. Pallo pysyy jalassa, ja jos ei ihan se paras kaveri sumppua murtamaan ole, on ainakin parannus Sterlingiin nähden kun pitää vastaiskupotentiaalia penkiltä kaivaa. Ensi kaudeksi sitten Suso jo vastuuseen kypsänä tilalle.

Tärkeimpänä juttuna pidän kuitenkin sitä, että vaikka kaveria tuli ovista ihan kiitettävä määrä, ei avaus viime kauteen nähden ole liikaa muuttunut: Nykyisessä optimiavauksessa uusia pelaajia kevääseen nähden lienee laskutavasta riippuen 2-3 kpl (Carra --> Sakho; Reina --> Mignolet ja mahdollisesti Henderson --> Aspas / Moses). Näin ollen mitään kummempaa sopeutumisaikaa pelin toimimiselle ei tarvita. Systeemi on tuttu, muutama kaveri vain vaihdettiin parempiin.

Ja tässä piileekin se isoin etu tällä hetkellä:
-Tottenhamin rosteri on selvästi kovempi, mutta pahimmassa tapauksessa viime kauden avauksesta on nykyisessä optimiavauksessa jäljellä vain Lloris, Verthongen ja Walker (Romanian poika toiseksi toppariksi, BAE--> Rose, kk:n kaksikko Capoue ja Paulinho, ylempi kolmikko Eriksen, Lamela ja Chadli ja Soldado piikissä. Ja ennen kaikkea "koko hyökkäys" lähti Madridiin)? Eiköhän joku tätä topiccia suurennuslasin kanssa seuraavista liljanvalkeista korjaa, mikäli olen väärässä..
Kuitenkin, siellä vaihtuvuus on isompaa, vaikka laatua onkin tullut kilometrikaupalla. Vaikka mitä toivoisi, hetki menee, ennen kuin systeemit ovat kaikille tuttuja. Normisuorituksella ainakin jouluun asti, mahdollisesti alkaa toimia vasta keväällä. Joten tätä kautta voisi laskea Poolin jopa hieman "saaneen kiinni" Tottenhamia väliaikaisesti.
- ManU:n isoin ja oikeastaan ainoa muutos tapahtui penkin päässä. Mutta iso se muutos olikin. Porukka on toki sama kuin viime kauden mestarit ja eroa Poolilla sinnepäin on kirittävänä muistaakseni kolmatta kymmentä pistettä. Lienee melko utopistista olettaa, että toukokuussa Pool ManU:n yläpuolelta löytyy, mutta vaikea nähdä ManU:n olevan Poolia kauempana kuin viime vuonna tähän aikaan. Joku ManU-niilo varmasti vetää tästä herneen nenään, mutta kun sikäläistä rosteria ihan vaan nimien perusteella katsoo, ei se mestarisjoukkueelta vaikuta. Ei vaikuttanut viime kaudellakaan, mutta silloin oli penkin päässä eri mies. Oikeastaan aika monena vuonna vanhempi skotti voitti mestaruuden joukkueella, joka ei todellakaan ollut paperilla se kovin. Melkoinen temppu. Nyt ainaoa vahvistus tuli sisään ikkunan viimeisenä päivänä (koska viimeeksi SAF:n kanssa?) ja Moyesin pitäisi hyvällä, muttei loistavalla, joukkueella suorittaa kuten sielläpäin on totuttu. Ei ole helppoa.
- Chelsea on jäätävän hyvä nippu ja penkin päässä oleva mies takuutavaraa. Vaikea nähdä, että Pool olisi kiinni saanut. Tosin uudet kuviot..
- City = samat sanat rosterin puolesta ja koutsi ei ainakaan edellistä heikompi liene. Toki uudet kuviot. Aikaa menee sisäistäessä, mutta kova on joukkuekin.
- Arsenal: ei Pool ainakaan enempää ole perässä. Vaikka Özil sinne menikin.

Joten, jos Pool haluaa tosissaan 4:n sakkiin, on alkukausi ensiarvoisen tärkeä. Vaihtuvuus on ollut pienempää kuin missään (pl. Arsenal) viime kaudella yläpuolella olleissa joukkueissa. Jos jotain suhteellista tai absoluuttista eroa noihin joukkueisiin haluaa nykäistä, on se nyt kaikkein helpointa. Keväällä voi kyyti olla kylmää. Mutta hyvin on ainakin alkanut.

Ja ihan ylipäätään, saatta tulla mielenkiintoisin Valioliigakausi pitkään aikaan. Kaikki isot kun ovat jonkinlaisessa käymistilassa.
« Viimeksi muokattu: 03.09.2013 klo 12:34:55 kirjoittanut Ike »
Hend0

Poissa Poissa


Vastaus #1957 : 03.09.2013 klo 12:39:45

Onko Aspasin lyttäämiseen nyt niinkään aihetta ainakaan toistaiseksi? Mielestäni tekee erittäin kurinalaisesti töitä niinkuin pitääkin. Hakee palloa aktiivisesti antaen muille mahdollisuuksia ja vapaata tilaa muualle. Lisäksi peittelee linjoja ja puolustaa varmasti paremmin, kuin mahdollisesti hänen paikkansa ottava Suarez vajaa kuukauden päästä. Antaa paljon mahdollisuuksia. Lisäksi outo pelipaikka näkyy myös varmasti. Kovaa jälkeähän tuo omalla pelipaikallaan aivan piikissä teki pre-seasonilla. Mielestäni ainakin ihan hyvä vahvistus.


Siirtoikkuna sujui kyllä varsin hyvin näin kokonaisuutena. Eniten kaivattiin leveyttä ja sitä myös saatiin. Leveyttä saatiin myös myymällä omia "turhakkeita", siinä missä yksi pahimmista kilpailijoista, eli Spurs joutui luopumaan parhaimmasta pelaajasta. Samalla myös seurajohdossa osoitettiin, että tavoitteet ovat oikeasti korkealla, sekä kunnianhimoa löytyy, kun Suarezista ei luovuttu.

Poispäin lähtivät siis pysyvästi:
-  Peter Gulacsi, Danny Wilson, Jamie Carragher, Jay Spearing, Jonjo Shelvey, Stewart Downing, Dani Pacheco sekä Andy Carroll.

Carragherin olisin näistä halunnut nähdä myös jatkossa, mutta ihan kohtuullisesti saatiin ikkunassa myös Jamie korvattua. Carrollilta myös odottelin paluuta hyvien otteiden johdosta, mutta ehkä parempi näin pelityyli huomioiden... Downing ja Shelvey löysivät sitten uudet joukkueet lähempänä omaa tasoa.

Poispäin lainalle:
- Pepe Reina, Jack Robinson, Conor Coady, Krisztián Adorján, Suso, Michael Ngoo ja Fabio Borini.

Reinan osalta hyvä diili, kun ei palkkaa tarvitse penkiltä niin paljoa maksella.. Robinsonille, Susolle ja Borinille tärkeä näytönpaikka Poolin seurajohdolle. Tuloksia on tultava. Olisin toivonut listalle jatkoa vielä Iben nimen osalta.

Tulijat:
- Simon Mignolet, Mamadou Sakho, Kolo Toure, Tiago Ilori, Luis Alberto ja Iago Aspas. + Aly Cissokho ja Victor Moses (Laina)

Kovin nimi on ehdottomasti Sakho. Lupaava toppari, jolla on aineksia vaikka mihin. Rahallisesti Sakho oli myös seurahistorian kallein puolustaja. Kokonaisuutena lista on todella nuori Tourea lukuunottamatta, mutta Tourelta kokemusta tulee sitten senkin edestä. Kaikki olivat hyviä hankintoja joko tähän päivään / tulevaisuuteen viitaten. Lainatkin oli ymmärrettäviä.


Seurojen osalta en enempää viitsi kirjoittaa, kun Ike tuossa ylempänä aika hyvin tiivistikin. Transfermarketin mukaan taloudelliset tilanteet siirtoikkunassa menivät kuitenkin seuraavasti:

Manchester City -91.777.840 £
Chelsea FC -59.576.000 £
Arsenal FC -33.836.000 £
Manchester United -30.052.000 £
Liverpool FC -22.528.000 £
Tottenham Hotspur +4.527.600 £

Toppareita Poolilla ainakin nyt riittää... Agger, Sakho, Toure, Ilori, Skrtel + tarvittaessa Wisdom sekä kuntoutumisen jälkeen palaava Coates... Laitureita sen sijaan vain kolme, eli Moses, Sterling, Ibe.
« Viimeksi muokattu: 03.09.2013 klo 12:45:25 kirjoittanut Hend0 »
Didgeridoo

Poissa Poissa


Vastaus #1958 : 03.09.2013 klo 13:20:15

Mun mielestä yks asia pistää kans silmään on se, että Sakho, Toure ja Moseskin tuovat sitä ns. voittamisen kulttuuria lisää Poolin nykymiehistöön, sen lisänä että ovat hyviä pelaajia.

Moses nähtiin varmasti rotevampana pelaaja parempana vaihtoehtona kuin Sterling aloitukseen. Raheemin pitäs vähän massaa saada niin dominointi voisi alkaa jo heti.

Muistaakseni joskus seuraan palkatiin uusi mentaalipuolen kehittäjä/ psykologi? Ihan eri mentaliinen vahvuus Poolilla nyt havaittavissa kuin viime kausina.
Dagger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi,Apollo,Hyps,(FC)TPS, Suomalaiset maailmalla


Vastaus #1959 : 03.09.2013 klo 13:31:55

Jaahans täällä olikin lyöty jo omat ajatukset Iken toimesta esille Ylos . Omasta mielestäni hyvin positiivinen ikkuna molempiin suuntiin,toki vielä tulleiden osalta kuten aina ihan vain odotusten valossa. Sakhosta odotan kyllä paljon, se ykköskorin wingerin puuttuminen ainoa miinus. Mutta kuten jo aikaisemmin kirjoitin Moses kelpaa kyllä.

Manun ja Arsun saaliit jäi lopulta sitten pieniksi, Spurssin ryöstökalastamisen saaliiden laatu ja varsinkin minkälainen soppa siitä sitten kokonaisuudessaan tulee jää nähtäväksi.

Tästä on hyvä jatkaa.

FatGreggie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC/KuPS


Vastaus #1960 : 03.09.2013 klo 13:32:11

Toppareita Poolilla ainakin nyt riittää... Agger, Sakho, Toure, Ilori, Skrtel + tarvittaessa Wisdom sekä kuntoutumisen jälkeen palaava Coates... Laitureita sen sijaan vain kolme, eli Moses, Sterling, Ibe.

Keskikentältä löytyy kuitenkin muuten joustavuutta laidoille. Stuntteina laidalla ovat pelanneet Coutinho, Enrique, Hengerson, Gerrard ja Suarez näin nopeasti mietittynä. Puhtaita wingereitä sinne ei ehkä niinkään kaivata ja eräänlaisissa hybridirooleissa siellä pystyy peluuttamaan monia pelaajia.

Joukkue on kuitenkin monipuolinen hyökkäyksen osalta, mikä on valtava voimavara. Puolustuksessa löytyy nyt hyvät stuntit molemmille laidoille ja todella laaja ja hyvätasoinen topparirinki. Hyvillä mielin eteenpäin! Pienet saumat chämppäripaikoille tänä vuonna!
hardluckpool
Vastaus #1961 : 03.09.2013 klo 13:36:57

Nyt kun katsoi ottelua uudemman kerran tuolleen telkasta, vaikka tilanne havaittavissa onkin, se ei missään nimessä näy kuvissa kuinka puhki jengi on ottelun loppupuolella.

Poolin tämänhetkinen prässipeli, varsinkin otteluiden alussa on todella tehokas ja toimiva, jolla saadaan ottelut alut järjestäin itselle ja kaikki maalitkin (varsinaisella peliajalla) ovat syntyneet avauspuolikkaalla tämän kauden otteluissa. Kertaakaan ottelua ei tosin olla saatu tapettua, joten jännäcaccaa pukkaa loppua kohden että kestääkö se vai ei.

En itse kestävyysharjoitteista ja ammattijoukkueiden treenaamisesta tiedä, mutta kun aina puhutaan ottelukunnosta.. tatsi nyt on asia erikseen ja kaikille ymmärrettävissä, mutta tuleeko tuon kuntopuolen suhteen parannusta kauden edetessä ja kasautuuko kauden rasitteista väsymystä ja tilanne vain pahenee sitten loppua kohden??  Nimittäin kun muiden joukkueiden peli paranee kauden edetessä ja poolin heikot kohdat on scoutattu, tulee otteluiden lopuissa kolisemaan omissa tuhannen varmasti jos tuohon malliin ajetaan porukka piippuun.

Toimivaa nyt kun muiden peli ei ehkä ihan niin täysin uomissaan ole ja pool pääsi vain jatkamaan viime kaudesta hyvän kesätreenin kautta samalla systeemillä, mutta voiko kantaa puolta kautta kolmasosa/puolta kautta pidemmälle?
Hend0

Poissa Poissa


Vastaus #1962 : 03.09.2013 klo 13:57:36

Pre-season on ollut varmasti sellaista rääkkiä, että pelaajat varmasti jaksavat pitkään. Kauden aikana sitten erottuu ne, ketkä pystyvät kierrättämään pelaajiaan ja ketkä ei. Myös pelien määrä vaikuttaa aika paljon. Esim. Liverpoolissa pystytään harjoitukset useimmiten hoitaa perinteisesti peliä valmistavilla, sekä pelin jälkeisillä harjoituksilla myös kunnon reenaamisen ohella. Muilla kärkijoukkueilla tuo systeemi tekee tiukkaa, kun Valioliigapelin jälkeen pitäisi miettiä jo mahdollista tulevan arkiviikon Europeliä.. Aika kunnolla reenaamiseen on kuitenkin melko tiukilla, jos pelejä vedetään kaksi viikossa.

Kyseinen tarina tosin perustuu täysin oletukseen.


Vime viikonlopun United pelissä saattoi tietysti myös näkyä osittain tuo tiistain Notts County peli, jossa mm. Sturridge ja Gerrard sai alleen typerästi täydet 120min...

Hardluckpool: Jos olet palannut jo reissulta ja intoa riittää niin voisit jonkunlaisen pienen kertomuksen heittää myös reissusta. Ihan mielenkiinnolla voisi ilomielin kyllä lukea. Ylos
Vorssander

Poissa Poissa


Vastaus #1963 : 03.09.2013 klo 14:56:34

Moses nähtiin varmasti rotevampana pelaaja parempana vaihtoehtona kuin Sterling aloitukseen. Raheemin pitäs vähän massaa saada niin dominointi voisi alkaa jo heti.
Jep. Sunnuntaina odotin Sterlingin tuovan kentälle nopeutta ja tuoreita jalkoja, mutta ei noita lopulta saatu kovinkaan paljoa hyödynnettyä. Sterling näytti vielä tavallistakin köykäisemmältä, mikä näkyi helppoina pallonmenetyksinä.
rivers

Poissa Poissa


Vastaus #1964 : 03.09.2013 klo 15:10:24


Itsehän pidän hyvänä ettei tuonne enempää hyökkääjiä ostettu. Tykkään että Sterling, Ibe & Alberto saavat välissä peliaikaa. Studge, Cuntinho & Suarez ovat anyways aina avauksessa. Mahdollisen 4. paikan Moses/Sterling & Co täyttää paremmin kuin hyvin. Ja kuten on nähty niin kauden ekat kolme peliä menty kolmen yläkerralla.
powderfinger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves, Huuhkajat, Newcastle United


Vastaus #1965 : 03.09.2013 klo 16:43:42

Näin sivustaseuraavana pakko kyllä antaa krediittiä Poolille viime aikojen toiminnasta. Toki varmasti johtoportaalla on ollut näppinsä pelissä nykymenossa, mutta kyllähän tässä Brendan Rodgersin kädenjälki näkyy. Erittäin viisasta toimintaa kaikinpuolin.
Knight

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Reppana-modet


Vastaus #1966 : 03.09.2013 klo 16:57:05

Craig Roddan kenties lähdössä lainalle Accrington Stanleyyn. Selittänee miksi ei ollut mukana eilen U21-joukkueen pelissä vaikka joukkueella oli vajaa miehitys penkillä.

Sen sijaan Teixeiran huhuttu laina Bolognaan ei ole toteutumassa. Lähteenä tälle huhulle oli alunperin yksi U21:n pelaaja.
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #1967 : 03.09.2013 klo 19:08:09

Näin sivustaseuraavana pakko kyllä antaa krediittiä Poolille viime aikojen toiminnasta. Toki varmasti johtoportaalla on ollut näppinsä pelissä nykymenossa, mutta kyllähän tässä Brendan Rodgersin kädenjälki näkyy. Erittäin viisasta toimintaa kaikinpuolin.

Kyllähän monet ovat Rodgersia kritisoineet. Perustelut ovat tosin monesti olleet mielenkiintoisia ja br:ää kritisoitu lähinnä koska pelitapa etäisesti muistuttaa barcaa. Tosin mikä tahansa muistutraa hodarin roiskinnan ja kennyn sekamelskan jälkeen. Ei Rodgers kuitenkaan virheetön ole ollut. Esimerkkeinä nyt vaikkapa Borini ja Allenin siirtosumma. Nämä molemmat virheet voivat tosin korjautua ajan kanssa.
juuk

Poissa Poissa


Vastaus #1968 : 03.09.2013 klo 19:13:06

Iken tekstille Ylos

Uusien kaverien pelinumerot:
Moses - No.12
Sakho - No.17
Ilori - No.26

Jännä, että numero 11 jäi nyt vapaaksi. Enteileeköhän tämä sitä, että se paita kenties täytetään tammikuussa?!?!?
pablo arpa

Poissa Poissa


Vastaus #1969 : 03.09.2013 klo 19:39:50

Texeira upotti aika tyylikkään:

http://www.101greatgoals.com/blog/joao-teixeira-scored-a-quality-free-kick-for-liverpool-u21s-v-leicester-video/
Radu

Poissa Poissa


Vastaus #1970 : 03.09.2013 klo 19:42:51

En itse kestävyysharjoitteista ja ammattijoukkueiden treenaamisesta tiedä, mutta kun aina puhutaan ottelukunnosta.. tatsi nyt on asia erikseen ja kaikille ymmärrettävissä, mutta tuleeko tuon kuntopuolen suhteen parannusta kauden edetessä ja kasautuuko kauden rasitteista väsymystä ja tilanne vain pahenee sitten loppua kohden??

Tyypillisesti ainakin tuon koulukunnan joukkueet tuppaavat uuvahtamaan jossain vaiheessa kautta (esim. Bielsan Athletic Bilbao, Martinon Newell's Old Boys, jossain määrin jopa Guardiolan Barcelona), pelitapa on yksinkertaisesti niin kuluttava. Mielenkiintoista nähdä miten Liverpoolin käy, ja miten taktiikkaa mahdollisesti varioidaan kauden aikana.
« Viimeksi muokattu: 03.09.2013 klo 19:45:20 kirjoittanut Radu »
t-petsku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tuomas Virkkunen


Vastaus #1971 : 03.09.2013 klo 20:29:57

Aspasin lyttäämisen suhteen samaa mieltä, että jos kaveri teki kymmenen maalia viime kaudella Primerassa, niin miten kukaan voi järkevästi odottaa maaleja heti ikään kuin liukuhihnalta, jossakin määrin fyysisemmässä sarjassa?
Ottaen toki huomioon että jalkapallo ja rationaalisuus eivät välttämättä sovi kovinkaan hyvin samaan lauseeseen ::)
Puukastu

Poissa Poissa


Vastaus #1972 : 03.09.2013 klo 20:51:44

Aspas pelasi paremman pelin kuin esim. Henderson.

Hendersonia on niin helppo sympata, kun mies tekee paljon duunia (ja on lädi eikä spanski), mutta eipä hänellä ole valitettavasti kovin olennaista pelillistä annettavaa joukkueelle.
Koom

Poissa Poissa


Vastaus #1973 : 03.09.2013 klo 20:55:11

Aspasin lyttäämisen suhteen samaa mieltä, että jos kaveri teki kymmenen maalia viime kaudella Primerassa, niin miten kukaan voi järkevästi odottaa maaleja heti ikään kuin liukuhihnalta, jossakin määrin fyysisemmässä sarjassa?
Ottaen toki huomioon että jalkapallo ja rationaalisuus eivät välttämättä sovi kovinkaan hyvin samaan lauseeseen ::)
Joo, ei kannata odottaa liikoja. Aspas taitaa kyntää kuten Borini viime kaudella maalien suhteen, mutta kovaa duunia mies tekee juoksuillaan joukkueen eteen. Niin kauan kun Sturridge (tai Suarez) tekee maalit, ei kuiva kausi rasita.
Brendan R.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, Kari Arkivuo


Vastaus #1974 : 03.09.2013 klo 21:37:57

Aspashan tekee tuon "Downingin" puolustavan duunin ja kun täällä kehuttiin Glenin viime peliä niin paljon menee myös Aspasin (ja Hendon) ansioksi varmasti. Tekee tunnollisesti duunia vaikka tottunut Celtassa pelaamaan piikissä(?).

 
Sivuja: 1 ... 78 [79] 80 ... 246
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa