FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.02.2026 klo 12:38:03 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 218 [219] 220 ... 246
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool F.C. 2013/2014 - Pureeko menestyksen kipinä?  (Luettu 749307 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
pikkelssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC, Juve, kaakon kovimmat


Vastaus #5450 : 20.04.2014 klo 08:28:59

Tuntuu kuin olisi tulossa uusi joulu, silloin kärjessä, nyt kärjessä. Ei tätä meinaa uskoa miten näissä muissa peleissä käynyt. Pellegrini Sunderland pelin jälkeen antanut kommenttia että kyllä ne muutkin kärkijoukkueet Chelsean ja Liverpoolin muodossa vielä varmasti pisteitä tiputtelevat. Eilen tosiaan oli Moun ryhmän vuoro, miten käy tänään Liverpoolin punaisten?

Norwichilla panosta pelissä on riittämiin koska esim. sarjajumbo Sunderland lurkkii kolmen pisteen päässä ja tämänpäivän pelin jälkeen myös ottelun vähemmän pelanneena. Mikäli Norwich voittaa tänään kotonaan pääsee se vähintään kolmen pisteen karkumatkalle ensimmäisestä putoajan paikasta ja ko. tilanne olisi sille elintärkeä, mikäli voitto tulee vielä Liverpoolin kustannuksella, antaisi se varmasti pontta viimeisiin peleihin.

Mikäli Liverpoolin voittoputki saa jatkoa, ottaa Rodgersin miehistö sekä 11:n peräkkäisen voittonsa Valioliigassa, että tiukan kiinnityksen Valioliigan voittoon. Vielä ei vedellä lippuja salkoon mutta mikäli Luis Suarezilta kysytään, uskoisin että mies tahtoo tänään tehdä edes pari börsää jossei knallitemppua, just for the old times sake. Norwichin puolustusta käy jo valmiiksi sääliksi mahdollisen Liverpool nimisen hyökkäysvaunun alle jäämisen johdosta.. Tosin jos jotain kanarialinnut ovat voineet tehdä, on opetella puolustamaan Poolia vastaan, viime kertoina jälki on kuitenkin aika rajua ollut ja jossitteluille ei ole jäänyt sijaa (auttamattoman hidasta ja miehien merkkaukset mennyt ihan päin honkia [ei Kuqi vitsi]).

Vauhdikasta ottelua on pakko odottaa koska eihän tuosta yhtälöstä oikein muuta voi tulla. Tuskin lähtee Pool varmistelemaan esim. vierastasuria vaan haluavat ottaa oikeasti sen voiton vaikka sitten sillä kustannuksella että vähän vuotaisi omissa. Se ei pelaa joka pelkää, IMO!
VAUX

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sunderland


Vastaus #5451 : 20.04.2014 klo 09:03:38

Tänään on sitten Liverpoolilla vastapalveluksen paikka Sunderlandille. Hehän hoitivat eilen oman osuutensa. Toivottavasti bornandbredMackem Henderssonin poissaolo ei vaikuta menoon...
pikkelssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC, Juve, kaakon kovimmat


Vastaus #5452 : 20.04.2014 klo 09:06:03

Tänään on sitten Liverpoolilla vastapalveluksen paikka Sunderlandille. Hehän hoitivat eilen oman osuutensa. Toivottavasti bornandbredMackem Henderssonin poissaolo ei vaikuta menoon...
Samaa mieltä siitä että kyllä palveluksista vastapalvelus pitää antaa ;)
VAUX

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sunderland


Vastaus #5453 : 20.04.2014 klo 09:14:59



Hei saataisko me pitää toi oikeenpuolimmainen enski kaudella, pliis! ;)
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #5454 : 20.04.2014 klo 09:18:04

Hendersonin lisäksi Sturridge puuttuu suurella todennäköisyydellä avauksesta ja vaihtoehdot on rehellisyyden nimissä aika vähissä, joten Lucas ja Allen lienevät molemmat avauksessa. Sakho vs Agger lienee ainoa todellinen mietinnän aihe Rodgersille. Tietysti se on mielenkiintoista nähdä, millaisella ryhmityksellä tänään mennään. Olisiko lähempänä 4-3-3, kuin viime aikoina käytettyä timanttia?

Suht suurella todennäköisyydellä:

                Suarez
 Coutinho               Sterling

                     Allen
             Lucas
                   Gerrard


Toki mielenkiintoista olisi nähdä esimerkiksi tällainen

             Suarez    Aspas

                   Sterling

              Allen    Coutinho
                   
                    Gerrard

tai:

                    Suarez
   Teixeira                     Sterling
                    Coutinho

               Allen
                       Gerrard
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #5455 : 20.04.2014 klo 09:26:42

Syksyllähän Mou vitsaili sillä, että Lukakun lainalle päästäminen oli kannattavaa, koska Romelu ei pysty pelaamaan Chelsea vastaan ja kiusaa Chelsean pahimpia kilpailijoita. Nythän Fabio Borini on tekemässä vähän samaa. Huomionarvoista on se, että vaikka Fabio ei kovin tehokas ole ollutkaan niin aika tärkeisiin paikkoihin mies on onnistunut maalinteossa.

Ensi kaudelle pätevä rotaatiomies kärjille ja Sterlingille.
Pahkeinen

Poissa Poissa


Vastaus #5456 : 20.04.2014 klo 11:27:44

Pieni kevennys ennen peliä. Suarez haastattelee Paul McCartneya :)

http://www.youtube.com/watch?v=e8vK765mgpY
Arrogant

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Free Isak


Vastaus #5457 : 20.04.2014 klo 12:01:59

Tällä mennään tänään:

The Liverpool XI: Mignolet, Johnson, Flanagan, Skrtel, Sakho, Gerrard, Allen, Lucas, Sterling, Coutinho, Suarez.

Substitutes: Jones, Toure, Agger, Cissokho, Moses, Alberto, Aspas.

Sturridge ei edes penkillä :( Toivotaan, että Liverpool pystyy tekemään ratkaisuja ensimmäisellä puoliajalla, koska penkiltä ei ole hirveästi apuja tulossa.
« Viimeksi muokattu: 20.04.2014 klo 12:06:07 kirjoittanut Arrogant »
Vorssander

Poissa Poissa


Vastaus #5458 : 20.04.2014 klo 14:02:15

Sunnuntain jälkeen olin hieman huolissani Hendersonin pelikiellosta, mutta en enää. Olipahan mainio puoliaika Allenilta - molempiin suuntiin. Tuota walesilaisen puolustamista on hieno katsella, kun hän pelaa tilanteet aina maltilla eikä ryntää itseään niistä pihalle.
pikkelssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC, Juve, kaakon kovimmat


Vastaus #5459 : 20.04.2014 klo 14:04:29

Toivotaan, että Liverpool pystyy tekemään ratkaisuja ensimmäisellä puoliajalla, koska penkiltä ei ole hirveästi apuja tulossa.
Have no fear, backup SAS is here ;)
javito

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Make Us Dream, FCB


Vastaus #5460 : 20.04.2014 klo 14:55:14

We're gonna w..

Olisihan tuon helpommaksikin voinut tehdä, mutta pääasia että 3p. matkaa Merseysidelle. Tuoppi

Sterling oli muuten jälleen lähes maaginen Ylos
Stemu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, LS9


Vastaus #5461 : 20.04.2014 klo 14:55:28

Lucas oli ehdottomasti kentän huonoin.. vähän on Hendoa ikävä.
Brotell

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC + Sydän sykkii puulaakifutikselle.


Vastaus #5462 : 20.04.2014 klo 14:59:56

Lucas oli ehdottomasti kentän huonoin.. vähän on Hendoa ikävä.

Juu Lucasille Alas ja mitä vittua Johnson ja Flanno sinne huonoimpien joukkoon.. Allen, Skrtel, Sterling Ylos
Knight

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Reppana-modet


Vastaus #5463 : 20.04.2014 klo 15:00:56

Lucas oli ehdottomasti kentän huonoin.. vähän on Hendoa ikävä.

Joo, Lucas pelasi ihan väärässä roolissa. Sanoin ennen peliä, että Gerrard-Allen-Lucas -keskikenttä ei sovi tähän peliin ja ei sopinut. Onneksi voitto tuli tästä huolimatta. Lucasin tilalla olisi pitäny olla joku eri tyylinen pelaaja, kuten nyt vaikka Teixeira tai Luis Alberto. Tai sitten Coutinho ja hänen tilalleen hyökkäykseen olisi laitettu sitten Moses tai Iago Aspas.

Mutta pisteet ratkaisevat vaikka tarjolla olisi ollut myös mahdollisuus parantaa maalisuhdetta kunnolla.
sandvix

Poissa Poissa


Vastaus #5464 : 20.04.2014 klo 15:01:11

Johnson ja Sakho on kyllä pahimmillaan aivan hirveätä katsottavaa. Onneks hyökkäys hoiti tänään ne tärkeät kolme pistettä.
Mariner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #5465 : 20.04.2014 klo 15:02:39

 Jännäksi meni. Nyt näkyi kuinka tärkeä pelaaja Hendo on. Lucas oli ekalla puoliajalla ok,mutta toisella todella surkea. Johnsson ja Lucas kilpaili siitä kumpi näyttää kentällä typerämmältä. Mutta mikä tärkeintä,3 pistettä ja sarjataulukko näyttää erittäin hyvältä.
Brotell

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC + Sydän sykkii puulaakifutikselle.


Vastaus #5466 : 20.04.2014 klo 15:03:00

Korjatkaa jos olen väärässä, mutta varmistuiko meidän mestareitten liiga paikka juuri?
Tide

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, kaikki paitsi muovi-Lahti...jopa HJK


Vastaus #5467 : 20.04.2014 klo 15:03:44

Oli just niin vaikeaa ku odottaa sopikin. Jollain vaan nämä pelit silti pystytään hoitamaan...nää on just niitä taisteluvoittoja jotka sen mestaruuden tuovat jos se on tullakseen.
Lucas todellakin ihan hukassa...samoin Johnsson...oli sydäri pari kertaa lähellä kun tämä kaksikko puolusti yhdessä. Sterling oli loistava ja ottelun paras pelaaja
Knight

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Reppana-modet


Vastaus #5468 : 20.04.2014 klo 15:05:56

Korjatkaa jos olen väärässä, mutta varmistuiko meidän mestareitten liiga paikka juuri?

Kyllä varmistui ja samalla varmistui itse asiassa suora paikka lohkovaiheessa.

Gerrardille tuli tänään 666 peliä täyteen Liverpool-paidassa, jolla hän nousi seuran kolmanneksi eniten pelejä pelanneeksi pelaajaksi. Edellä enää Carragher ja Callaghan (joihin tosin matkaa on rutkasti).
juu hittu juu

Poissa Poissa


Vastaus #5469 : 20.04.2014 klo 15:09:56

Koko puolustuslinjalle Skrtelia lukuunottamatta märkiä pyyhkeitä. Varsinkin Johnson oli aivan käsittämättömän surkea. Samoin oli kyllä Lucas ja vielä kirsikkana kakun päälle se maalipaikan missaaminen.

Hyviä tänään olivat sitten jo mainittu Skrtel, Allen sekä Sterling. Myös Coutinho ja Suarez pelasivat ihan hyvin. Gerrard oli tänään tosi näkymätön, mutta teki hyvää perusduunia.

Vaihdot tuntuivat aika käsittämättömiltä, mutta Moses ja Agger teki mitä piti. Aika aseeton oli Norwich lopussa sitä yhtä puskua lukuunottamatta.

80 pistettä kasassa ja kärkipaikka viiden pisteen erolla. Viikon päästä käsittämättömän iso matsi. Sitä jännityksellä odotellessa.
« Viimeksi muokattu: 20.04.2014 klo 15:15:30 kirjoittanut juu hittu juu »
Dagger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi,Apollo,Hyps,(FC)TPS, Suomalaiset maailmalla


Vastaus #5470 : 20.04.2014 klo 15:16:00

Lucas&Johnson :( mvnt. Sterlingille Ylos maaginen kaveri MoM.
j1pp4

Poissa Poissa


Vastaus #5471 : 20.04.2014 klo 16:06:55

Ei oo helppoja pelejä tässä vaiheessa, etenkään putoamistaistelussa olevia jengejä vastaan. Man City ja Chelsea näytti jo esimerkkiä Sunderlandia vastaan päästäen molemmat kaks maalia. Toisessa päässä Chelsea teki yhden, Man City kaksi ja Liverpool tänään kolme maalia, siinä se pieni ero.
juuk

Poissa Poissa


Vastaus #5472 : 20.04.2014 klo 16:15:08

Alkukauden tavoite, mestarienliigapaikka, saavutettu! Tuoppi Samalla ilmeisesti tosiaan varmistui kolmaskin sija, eli paikka suoraan lohkovaiheeseen.

Johnson kyllä koomaili varsinkin pelin lopulla. Ei näyttänyt edes loukkaantuneelta, vaan pelkästään hukassa olevalta. Toivottavasti hankintalistalla olisi sellainen pakki, joka tarvittaessa pystyisi hoitamaan kumman puolen tahansa, kuten Johnson ja Flanagankin periaatteessa ovat. Ellei sitten jopa uusia pakkeja molemmille laidoille. Meinaan, että mahtaako Enriquekaan toipua entiselleen, kun tuo loukkaantuminenkin on venynyt nuin pitkäksi? Ja toisaalta oliko Rodgersin suosiossa kunnossa ollessakaan. Lucas pelasi tänään oudommassa roolissa, mutta toisaalta Liverpoolissa ei ole enää sellaista roolia, jossa Lucas loisti reilut pari vuotta sitten. Lucasilta puuttuu luovuutta ja juoksuvoimaa, mitä nuissa Rodgersin Liverpoolin keskustan rooleissa tarvitaan. Keskikentän pohjalta pitää löytyä taitoa pallojen jakeluun ja ylempää myös kovaa kuntoa prässipeliin.

Tietysti jano kasvaa juodessa ja seuraava tavoite onkin sitten kannun nostaminen Anfieldilla. Jo viikon päästä voitolla Cheseasta olisi toinen sija taskussa, mutta tämänpäiväisen (ja parin viime matsin) perusteella ei ole helppo peli tulossa siitäkään. Paljon ei pisteitä ole vara pudottaa lopuissakaan peleissä ja vierailu kuuman Palacen luona tulee olemaan hikistä hommaa. Pulisin miehet ovat kaataneet mm. Evertonin ja Chelsean oman voittoputkensa aikana ja ovat viiden ottelun kuntopuntarissa toisena heti Liverpoolin jälkeen. Kotipelissä kauden viimeisessä ottelussa vastassa oleva Newcastle on kuntopuntarin toisen pään paras eikä niillä liene vikassa matsissa minkäänlaista panosta, mutta aliarvioidaan sitä lisää sitten, kun on ensin hoidettu nuo muut vastustajat.

Peukut Sterlingille, Allenille ja Skrtelille. Ylos
Ulosajo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS #Sininen Sydän


Vastaus #5473 : 20.04.2014 klo 16:31:42

Pitkään aikaan huonoimalla pelillä voitto. Tuo Liverpoolin koomailu toisen puoliajan alussa alkaa olemaan yhtä legandaarista kuin ensimmäisen puoliajan tehokkuus. Kolmannen sijan varmistaminen kolme kierrosta ennen loppua on kyllä käsittämättömän hienoa! Kausi voitaisiin todeta onnistuneeksi. Toki nälkä kasvaa syodessä ja kun mestaruus on omissa käsissä, niin hieno loppukausi on edessä.
fchp

Poissa Poissa


Vastaus #5474 : 20.04.2014 klo 16:58:35

Ensimmäisen jakson pallottelu oli paikoitellen huikeata katsottavaa, mutta toisella jaksolla oli taas vaikeampaa.

Lucas teki ensimmäisellä jaksolla tukun hyviä riistoja, mutta pallollinen peli jäi vaatimattomaksi, ja toisella jaksolla ei tainnut tulla enää niitä riistojakaan. Lucasille paras paikka olisi keskikentän pohjalla, mutta sinne ei ole tällä hetkellä asiaa. Toki ensi kaudella ottelumäärän lisääntyessä vastuuta tulee taas eri tavalla. Allen oli muuten (taas) tänään hyvä, mutta maalipaikoissa edelleen vaisu.

Mosesin minuutit olisi voinut antaa jollekin ensi kauden suunnitelmissa olevalle pelaajalle. Toisekseen tuossa vaiheessa olisin mielummin yrittänyt ottaa pelin hallinnan takaisin pallokontrollia lisäämällä, eikä Moses tuo syöttöpeliin mitään lisäarvoa toisin kuin esim. Alberto.

 
Sivuja: 1 ... 218 [219] 220 ... 246
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa