FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.02.2026 klo 16:34:33 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 222 [223] 224 ... 246
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool F.C. 2013/2014 - Pureeko menestyksen kipinä?  (Luettu 749303 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
pikkelssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC, Juve, kaakon kovimmat


Vastaus #5550 : 23.04.2014 klo 09:51:53

Tänks :) Saattaa olla juurikin ko kaveri mitä tarkoitin, vaikkei puolustaja olekaan. Minulle Alas
Ei ole puolustaja mutta puolustava rooli ei ole miehelle vieras vaikka pääasiallisesti hyökkäävän suunnan pelaaja onkin. Mahdollinen laitalinkki mutta tuskin sen enempää kiinnostutaan jos ns. "isompaa kalaa" on tarjolla.

Sitäpaitsi kuulostaa erikoiselta että Chelsea tyytyisi pisteeseen kun joukkue on selkeästi pakkovoiton edessä mikäli haluaa vielä taistella mestaruudesta.
Minustakin se kuulostaa ennemmin utopialle, mutta mistä näistä koskaan tietää. Oma veikkaus on silti että Mou pyrkii Liverpoolia vastaan vähän säästelemään Atleticomatsia varten, mutta pelitapa olisi silti suht hyökkäävä. Tästä en tiedä miten kentälliset mahdollisesti muotoutuisivat, paljon varmaan riippuu myös siitä tuleeko Hazard nyt vai viikolla takaisin.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #5551 : 23.04.2014 klo 10:02:42

Sitäpaitsi kuulostaa erikoiselta että Chelsea tyytyisi pisteeseen kun joukkue on selkeästi pakkovoiton edessä mikäli haluaa vielä taistella mestaruudesta.

Kierroksia on jäljellä kolme ja Chelsea on Liverpoolia jäljessä viisi pistettä, käytännössä kuusi koska maaliero. Vaikka Chelsea sunnuntaina voittaisikin, vaatisi se silti Liverpoolilta vähintään yhtä tappiota tai kahta tasapeliä jäljelläolevista kahdesta pelistä, jonka lisäksi myös Cityn pitäisi vielä pisteitä menettää. Kyllähän tuo nyt jo sen luokan ihmettä vaatii, että ei ole mitään järkeä riskeerata mahdollista CL-finaalipaikkaa peluuttamalla Hazardia, Eto'ota ym. puolikuntoisina. Jos se voitto "kakkosmiehistöllä"  tulee, niin sittenhän tulee, mutta tuskin Chelsea tuon viime viikonlopun Sunderland-tappion jälkeen tätä niin tärkeänä pitää kuin tuota ensi keskiviikon Atletico-peliä.

Ja se "kakkosmiehistö" olisi varmaankin jotain tällaista:

Schwarzer, Cole, Cahill, Ivanovic, Azpi, Matic, Mikel, Lampard, Schürrle, Salah, Torres/Ba

Muutama avauksen mies, jonka jälkeen kokoonpano koostuu lähinnä pelikiellossa ensi viikolla olevista pelaajista sekä Chämppärissä pelikelvottomista ja muuten vain normaalisti vaihtopenkillä suurimman osan otteluista aloittavista janareista. Tietysti tuon kokoonpanon voisi vielä viedä astetta pidemmälle ja laittaa puolustukseen Cahillin ja Azpin tilalle vaikkapa Kalasin ja Aken, jotka eivät ole varmaan yhteensäkään viidessä ottelussa kauden aikana esiintyneet, mutta sitten puhutaankin jo vähän turhan paljon heikennetystä miehistöstä. Yllämainitulla kokoonpanolla pisteiden nappaaminen nyt on kuitenkin vielä ihan mahdollista, joskaan ei silti kovin todennäköistä.
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #5552 : 23.04.2014 klo 10:04:42

Itse veikkaan Chelsean pelaavan näin:

                     Ba
     Shürrle                 Salah

                 Lampard
            Matic       Mikel

 Cole       Cahill     Ivanovic    Azpi

                  Schwarzer

Mahdollisesti Torres voi olla kärjessä, Kalas puolustuslinjassa tai Oscar keskikentällä mutta muuten uskon että Mou lähtee noin. 
Coulijoe

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #5553 : 23.04.2014 klo 10:49:59

Mikään ei ole muuttunut, joten lainaan törkeästi itseäni...

Muori tulee Anfieldille hakemaan 0-0 tulosta, siinä sivussa saattaa joku Ba:n roiskaisu mennä kohti Pool-maalia. Miksi näin? Vastaus on yksinkertainen, onhan se jo Muorille suuri kynnyskysymys, että haudankaivaja on saanut hilattua Chelsean UCL-finaaliin ja RDM jopa voittamaan sen. Valioliigan voittaminen ei ollut kauden alla, ei kauden puolivälissä, eikä ole edelleenkään millään muotoa prioriteetti numero 1. Se on sitä vasta ensi syksynä.
hafa

Poissa Poissa


Vastaus #5554 : 23.04.2014 klo 11:03:48

Samaa mieltä. Torres seisoo keskiympyrässä, muut on ryhmittyneet siilipuolustukseen vartioimaan Schwarzerin maalia. Lopussa saatiin kulma. Muorinho tyytyväinen. 0-0 lopputulos.
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #5555 : 23.04.2014 klo 11:30:03

Kai sieltä nyt taas kaiken järjen mukaan on Mourinholta 4-3-3 luvassa? Liverpoolin timantti Sterling kymppipaikalla on aivan liian vaarallinen keskisektorilla siihen, että Jose lähtisi sitä vastaan kahden keskustalla. Rodgers toki varmaan arvaa, että Chelsea pyrkii tukkimaan keskustan ja lähtee itsekin 4-3-3:lla. Brendanin yksi etuhan on siinä, että hän voi vaihdella näiden kahden formaatin välillä samalla miehityksellä.
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #5556 : 23.04.2014 klo 11:37:26

Kai sieltä nyt taas kaiken järjen mukaan on Mourinholta 4-3-3 luvassa? Liverpoolin timantti Sterling kymppipaikalla on aivan liian vaarallinen keskisektorilla siihen, että Jose lähtisi sitä vastaan kahden keskustalla. Rodgers toki varmaan arvaa, että Chelsea pyrkii tukkimaan keskustan ja lähtee itsekin 4-3-3:lla. Brendanin yksi etuhan on siinä, että hän voi vaihdella näiden kahden formaatin välillä samalla miehityksellä.

Tuo nyt riippuu Sturren pelikunnosta. Jos dstudge ei ole pelikunnossa niin 90% todennäköisyydellä on sama avaus kuin Norwichia vastaan. Vaikea uskoa, että BR tähän peliin nostaisi avaukseen Aspasia tai Albertoa kun ei uskaltanut sitä tehdä Norwichiakaan vastaan. Lisäksi Moses on edustuskelvoton, joten avaus on täysin sama kuin Norwcihia vastaan tai sitten Sturre kunnossa ollessaan korvaa joko Lucasin tai Allenin.

Niin ja tokihan BR voi Aggerin kentälle laittaa, mutta uskon Sakhon jatkavan. Tähän mennessä BR on tehnyt vaihtoja toppariosastolle vain loukkaantumisten ja sulamisten jälkeen.
McManaman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #5557 : 23.04.2014 klo 13:18:59

Lisäksi Moses on edustuskelvoton

Tämän pitäisi vahvistaa Poolia melkoisesti. ;)
bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #5558 : 23.04.2014 klo 19:15:01





Huikean näköinen
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #5559 : 23.04.2014 klo 19:45:15

Tuo on kyllä todella tyylikäs. Tuossa on kunnioitettu perinteitä, mutta on samalla moderni ja mukana tässä ajassa. Ylos
Pläkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset


Vastaus #5560 : 23.04.2014 klo 21:16:07

Albert ja Park säilyvät Ylos :D
juuk

Poissa Poissa


Vastaus #5561 : 23.04.2014 klo 21:23:20

Hienoltahan tuo vaikuttaa. Tuolla Echon sivuilla oli pari muutakin kuvaa: http://www.liverpoolecho.co.uk/sport/football/football-news/liverpool-fc-anfield-stadium-redevelopment-7024981

Pääpointteja samasta jutusta:
Uutinen
With deals to purchase the remaining nearby properties close to being completed, the club are set to press on with their ambitious expansion plans.

Liverpool will apply to the city council for planning permission this summer to rebuild both the Main Stand and the Anfield Road Stand but phase one of the building work will involve just the Main Stand.

Anfield officials hope construction for this will start in early 2015 and will be completed in the summer of 2016.

It will add 8,500 extra seats – taking the Main Stand capacity to nearly 21,000 and Anfield's capacity to around 54,000 for the 2016/17 season.

If the demand for tickets is there then Liverpool will press on with phase two of redeveloping the Anfield Road Stand, which would increase the capacity to around 59,000.

The £100million cost will be partly financed by a lucrative naming rights deal for the stand with a major sponsor. However, the stadium's name won't change.

There will be little impact on the stadium's capacity during construction with much of the work going on above and behind the current structure.

A decision has been taken to relocate the Hillsborough Memorial to a specially designed cloister at the back of the new Main Stand following discussions with the families of the 96. The iconic Shankly Gates will also be moved.

With some 28,000 supporters currently on the season ticket waiting list, Liverpool should have few problems filling a bigger stadium.
Stemu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, LS9


Vastaus #5562 : 23.04.2014 klo 22:27:15

Hyvältä näyttää kyllä stadion.
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #5563 : 24.04.2014 klo 08:36:09

Tuli vähän tutkittua tilastoja ja huomasin, että Rodgersin pestin alun kyntämisen jälkeen(5 ensimmäistä ottelua ilman voittoja) Pool on pelannut kotonaan 33 kertaa liigassa ja hävinnyt noista otteluista vain 3. ( vs Aston Villa 1-3 15.12.2012, vs WBA 11.2.2013 0-2 ja vs Soton 0-1 21.9.2013) Mielestäni voidaan todeta, että Rodgersin aikana Anfieldilla on ollut todella vaikeata vierailla. Toki tuo tappiolukema nousee viiteen kun otetaan huomioon pestin alun kotitappiot Arsenalia ja ManUa vastaan. Tästä huolimatta tuo salda on aika hyvä ja erityisesti tällä kaudella Anfield on ollut todella vaikea paikka vierailla.
Huomionarvoista on myös se kuinka vaikea vastus Aston Villa on ollut Poolille Rodgersin aikakaudella. Villasta on otettu kaksi nihkeää voittoa, mutta jääty myös tasapeliin ja hävitty kertaalleen, myös WBA on ollut Rodgersin Poolille vaikea vastustaja viime syksyn kotiottelua lukuunottamatta.
pikkelssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC, Juve, kaakon kovimmat


Vastaus #5564 : 24.04.2014 klo 08:44:16

Allekirjoittanut ei ainakaan malta odottaa että pääsee testaamaan uuden mainin penkkejä ja huutomerta! Näyttää kyllä vielä paremmalta sisäpuolelta kuin mitä ulkoa jossa mielestäni on todella hienosti, kuten joku jo mainitsikin, otettu huomioon perinteikkyys ja tietty itse seurakin. Ja kun kyseessä on kuitenkin vanha stadion niin ei ole liian moderniksi vedetty. Hienoa työtä so far Ylos
hardluckpool
Vastaus #5565 : 24.04.2014 klo 09:49:40

Allekirjoittanut ei ainakaan malta odottaa että pääsee testaamaan uuden mainin penkkejä ja huutomerta! Näyttää kyllä vielä paremmalta sisäpuolelta kuin mitä ulkoa jossa mielestäni on todella hienosti, kuten joku jo mainitsikin, otettu huomioon perinteikkyys ja tietty itse seurakin. Ja kun kyseessä on kuitenkin vanha stadion niin ei ole liian moderniksi vedetty. Hienoa työtä so far Ylos

Itsessään totta, mutta vaikka ajattelin että ensi syksyn vierailulla istahdan kyllä jo kopiin.. ehkä kuitenkin otan yhden visiitin vielä main standille, ennenkuin ne puupenkit ovat historiaa :D

Kevätkaudella voi sit vierailla kopissa kesken ensi kauden mestareidenliigapaikan taistelun (toki euroliigan voitollakin se paikka jo tulee, oli se sit UCL tai EL :D)
McManaman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #5566 : 24.04.2014 klo 12:11:39

Sturre ilmeisesti palannut treeneihin ja voi olla kentällä viikonloppuna. Ylos
Dagger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi,Apollo,Hyps,(FC)TPS, Suomalaiset maailmalla


Vastaus #5567 : 24.04.2014 klo 12:27:30

Stadion hahmotelma on kyllä todella tyylikäs, kuten joukkuekin Ylos. Sunnuntaita jaksais edes odotella, hitto sentään. Pitää varmaan soittaa pomolle ja kysästä jos sekin ymmärtäis.
Allianz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #5568 : 24.04.2014 klo 12:37:59

Tuo stadion uudistus näyttää kyllä todella hienolta. Hyvä että saadaan vihdoinkin lisää katsomapaikkoja, kun lipputuloissa on annettu tasoitusta jo vuosia suuremmilla stadioneilla pelaaville joukkueille.
Ensi kaudella pitää ehdottomasti piipahtaa UCL-pelin merkeissä tuolla. Mielenkiinnolla odotellaan sunnuntain peliä, Sturren paluukin saattaa tapahtua jo sunnuntaina, loistava uutinen.
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #5569 : 24.04.2014 klo 14:28:29

Uutinen
The newspaper claims the Reds may sell Daniel Agger to Napoli and bring in Schalke's Kyriakos Papadopoulos and Sporting Lisbon's Marco Rojo.

The Reds are reportedly interested in both centre backs, despite Papadopoulos' long-standing injury problems.

The Express also claim the Reds have re-ignited their interest in Dnipro wide man Yevhen Konoplyanka.

The move fell through at the last minute in January, but is expected to be revisited by the Reds after the current campaign comes to an end.

Another wide man who could be Anfield-bound in Fiorentina and Colombia star Juan Cuardado.

Soccer Lens cite reports in Italy which claim the right-sided midfielder is interesting the Reds for a fee of £24m.

And Talksport claim Liverpool could be set to bolster their attacking options with Barcelona winger Cristian Tello.
Pili-ili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC, RoPs


Vastaus #5570 : 24.04.2014 klo 16:12:09

Itse voisin melkein jopa uskoa tuon Aggerin siirron toteutumiseen kesällä, tämän kauden aikana ei mielestäni ole ollut lähelläkään sitä selkeää ykköstopparia mihin on totuttu.
juuk

Poissa Poissa


Vastaus #5571 : 24.04.2014 klo 18:04:50

Itse voisin melkein jopa uskoa tuon Aggerin siirron toteutumiseen kesällä, tämän kauden aikana ei mielestäni ole ollut lähelläkään sitä selkeää ykköstopparia mihin on totuttu.

Onhan tuo ihan mahdollinen skenaario, koska aika vähiin on Danielin peliaika jäänyt tällä kaudella. Loukkaantumiset rikkoneet kautta ja Rodgersin filosofian mukaan hyvin pelanneet pelaajat pitäneet avauspaikkansa, jolloin Agger joutunut olemaan penkillä aika paljon terveenäkin. Voisi minusta kokeilla joskus myös yhdessä Sakhon kanssa, mutta ilmeisestikään BR ei ole samaa mieltä. Tuskin varakapteeni tykkää penkillä istua, eli varmaan saa ja haluaa lähteä, jos Rafa tarpeeksi hyvän tarjouksen tekee.
pikkelssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC, Juve, kaakon kovimmat


Vastaus #5572 : 24.04.2014 klo 19:29:38

Ensi kaudella pitää ehdottomasti piipahtaa UCL-pelin merkeissä tuolla.
Ehdottomasti pitää kyllä! Asiaa sivutakseni, lähteekö muuten esim. täältä foorumilta mitään kimppalähtöjä keimejä katsomaan?
hardluckpool
Vastaus #5573 : 24.04.2014 klo 20:42:58

Ehdottomasti pitää kyllä! Asiaa sivutakseni, lähteekö muuten esim. täältä foorumilta mitään kimppalähtöjä keimejä katsomaan?

Kyllähän noita varmasti järjestyy kun innokkaita kuitenkin riittää, jos vain haluaa moista järkätä :)

Ei auta kuin odottaa kesää ja katsella mimmoista otteluohjelmaa pukkaa valjuun, ja UCL-arvontoja jonka jälkeen selviää niiden otteluohjelmat.
Allianz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #5574 : 24.04.2014 klo 21:41:54

Kyllähän noita varmasti järjestyy kun innokkaita kuitenkin riittää, jos vain haluaa moista järkätä :)

Ei auta kuin odottaa kesää ja katsella mimmoista otteluohjelmaa pukkaa valjuun, ja UCL-arvontoja jonka jälkeen selviää niiden otteluohjelmat.

Joo tuo matkojen organisointi menee loppukesän puolelle. ideaalinen tilanne olisi kuitenkin nähdä liigapeli mieluiten Poolin (kelpaa myös muidenkin joukkueiden pelit) sekä UCL-kotipeli samaan reissuun. Yleensä ollaan kerran vuodessa käyty Lontoossa katsomassa eri joukkueiden pelejä tuon melkein joka vuosittaisen Anfield reissun lisäksi. Ongelmaksi voi kuitenkin tulla lippujen hankinta. Voikin olla että ensi kaudella on luvassa yksi CL-peli syksyllä ja joku huippu liiga matsi kevään 2015 puolelta. Otteluohjelmat ja CL-lohko tulee myös vaikuttamaan paljon reissuihin. Jos arvotaankin samaan lohkoon esimerkiksi Barca niin suunta voi olla äkkiä Poolin CL-pelin suhteen Camp Noulle Barca-Pool peliin.

 
Sivuja: 1 ... 222 [223] 224 ... 246
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa