FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
28.07.2025 klo 22:30:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 244 [245] 246
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool F.C. 2013/2014 - Pureeko menestyksen kipinä?  (Luettu 748295 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Vorssander

Poissa Poissa


Vastaus #6100 : 18.05.2014 klo 12:19:36

Varmaan aika monella tämä kävi mielessä ja listaan voi ehdottomasti lisätä myös Downingin ja Hendersonin. Tosin Hendo lopulta oli onnistunut hankinta.
Joo, Downing tosiaan unohtui. Hendersonin toki muistin, mutta tuo sijoitus tuotti viime kaudella vihdoin hedelmää, joten hankintaa voidaan pitää lopulta oikein onnistuneena.

Liverpoolista ei tosiaan tule mieleen kovin montaa sopeutumisvaikeuksien takia epäonnistunutta ulkomaalaista. Aquilanin kohdallakin ongelmat taisivat liittyä enemmän sarjan fyysisyyteen kuin ankeaan, sateiseen ja pelottavaan maahan. Enemmän noista brittihankinnoista löytyy epäonnistuneita. Se on toki totta, että Valioliigasta hankituilla pelaajilla pitäisi kaiken järjen mukaan olla pienempi floppaamisen riski kuin ulkomailta siirtyvillä.

...sellainen huomautus Landespeden edelliseen viestiin, että Keane ei kyllä ole britti.
Stemu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool, LS9


Vastaus #6101 : 18.05.2014 klo 13:26:15

http://metro.co.uk/2014/05/18/liverpool-swoop-for-bayern-leverkusen-star-emre-can-4731753/

Emre Can kesän eka hankinta?
Son of Shankly

Poissa Poissa


Vastaus #6102 : 18.05.2014 klo 13:30:56

Mr. Rodgersin scoutit ovat olleet Saksassa ilmeisesti enemmänkin. Ensin Emre Canista ollaan oltu kiinnostuneita ja nyt Bayer Munchenin Shaqirin nimi on noussut jälleen huhuissa esille. Jälkimmäisellä ei läpilyöntiä Bayernissa, viimeiset pari kautta pelannut melko vähän, Baselissa oli huikea. Paljon taitoa ja nopeutta ja toisi laitapelaamiseen lisäulottuvuutta. Olisiko tässä seuraava nuori pelaaja, jolle Rodgers antaa luottoa ja saa miehen säkenöimään?
Vorssander

Poissa Poissa


Vastaus #6103 : 18.05.2014 klo 13:52:11

Mr. Rodgersin scoutit ovat olleet Saksassa ilmeisesti enemmänkin. Ensin Emre Canista ollaan oltu kiinnostuneita ja nyt Bayer Munchenin Shaqirin nimi on noussut jälleen huhuissa esille. Jälkimmäisellä ei läpilyöntiä Bayernissa, viimeiset pari kautta pelannut melko vähän, Baselissa oli huikea. Paljon taitoa ja nopeutta ja toisi laitapelaamiseen lisäulottuvuutta. Olisiko tässä seuraava nuori pelaaja, jolle Rodgers antaa luottoa ja saa miehen säkenöimään?
Shaqiri kuulostaisi kieltämättä hyvältä hankinnalta. Bayernissa Kosovon albaani jäi penkkimiehen rooliin, mutta niin olisi jäänyt myös esimerkiksi Raheem Sterling. Aika kova jätkä saa olla, jos Ribéryn tai Robbenin syrjäyttää. Siinä mielessä tuosta ei siis kannata kovin kummoisia johtopäätöksi. Kentälle päästessään sveitsiläinen pelasi kuitenkin yleensä ihan hyvin. Emre Canista en sen sijaan ole vielä vakuuttunut.
Hend0

Poissa Poissa


Vastaus #6104 : 18.05.2014 klo 13:55:55

Vaikka monien mielestä Lallana ei tunnukkaan tarpeeksi ns. "sexyltä" nimeltä ollakseen kesän ykköshankinta, mielestäni monet asiat puhuvat miehen puolesta. Näyttäisi sopivan hyvin Pooliin taktiikkaan taitojensa puolesta. Todistanut jo olevansa valioliigatason pelaaja. Johtajuus ja vastuunkanto näyttäisi olevan keskivertoa parempia. Vaikka monet näkevätkin täysin päinvastaisena asiana, mielestäni englantilaisuus on plussaa ei miinusta.

Boldattu on juuri oleellisin asia Lallanana osalta. Liverpool sai loppukaudella jo useamman joukkueen toimesta vastaan pientä bussia, kun se osoittautui kenties ainoaksi toivoksi vahvan hyökkäyskaluston pimentämisen osalta. Näissä peleissä oli ajoittain suuriakin ongelmia, kun Coutinho istui penkillä ja Suarez oli erittäin tiukoissa pihdeissä, eikä pystynyt osallistumaan peleihin toivotulla tavalla. Viime kauden lopussa Mourinho osoitti, että Liverpool jää varsin vaarattomaksi joukkueeksi, jos vastahyökkäyksiä ei anneta ja Coutinho + Suarez kaksikolta peitetää syöttösuunnat. Sterlingin ja Sturridgen vahvuudet ovat pääasiassa vastahyökkäyspelissä, kun nopeat jalat rullaavat päätä nopeampaa. Lallana olisi tähän loistava vahvistus, sekä uusi monipuolinen mahdollisuus. Lallanan vahvuudet ovat selkeästi vastustajan puolustuslinjan sekä keskikentän välissä, jossa Britti liikkuu erittäin viisaasti antaen samalla myös muille tilaa. Pystyy pitämään palloa ahtaissa paikoissa, jakamaan sitä omille sekä tarvittaessa tehdä oman ratkaisun. Juuri sellainen pelaaja, mitä vaaditaan, kun on tiivis puolustus vastassa.  Näitä busseja on kuitenkin varmasti luvassa enemmän ensi kauden aikana.

Lallana on upeaa hyökkäävää jalkapalloa pelaavan Southamptonin ehdoton sydän, joka tekee pelikavereista selkeästi parempia pelaajia. Liikkuu laajasti ympäri kenttää. Pelaa välillä vasemmalla, keskellä ja oikealla ja syötötkin lähtee molemmilta jaloilta yhtä vaarallisesti. Äärimmäisen fiksu pelaaja, jonka yhteistyö etenkin Coutinhon ja Suarezin kanssa voisi olla ajoittain melkoisen kaunista katseltavaa.







bergerinpatrik

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFCInter


Vastaus #6105 : 18.05.2014 klo 14:24:23

Shaqiri, Lallana, Lovren ja Emre Can on vahvoiten huhuttuja kohteita v-lopun aikana. Näistä kolme ensimmäistä on huhuttu ihan Echossa saakka, joka on yleensä varsin hyvin ollut Rodgersin aikana perillä siirtohuhuista. Emre Can on itselleni vähiten tuttu pelaaja, mutta eikös hän pysty pelaamaan keskikentän lisäksi myös vasemman laitapakin tontilla.

Tämä nelikko voi olla kokonaisuudessaan realistinen ja budjettiin mahtuva ostokattaus.
ballKicker

Poissa Poissa


Vastaus #6106 : 18.05.2014 klo 14:51:57

Can sopisi kieltämättä hyvin Liverpoolin pelitapaan. Leverkusenissa mies pelasi laitahyökkääjänä, laitapakkina ja keskikentän keskustassa. Kyseessä on suhteellisen nopea, aggressiivinen ja atleettinen pelaaja, joka vetää sata lasissa jokaisessa pelissä. Heikkoutena miehellä on ajoittainen taipumus käsittämättömään kohnottamiseen; haltuunotot saattavat karkailla ja helpot syötöt epäonnistua. Myöskin hyökkäyskolmannekselle kaverilta vaaditaan lisää malttia. En usko että Cania kaavaillaan ainakaan laitapakiksi, vaikka mies muutaman pelin vetikin vasemmalla oikeajalkaisena pelaajana. Jos en nyt ihan väärin muista, niin Can nousi Leverkusenissa isoon rooliin vasta loppukaudesta, mitä ennen kaveri oli lähinnä rotaatiomies.
Jake

Poissa Poissa


Vastaus #6107 : 18.05.2014 klo 14:56:04

Tuon nelikon lisäksi, kun saisi vielä vasemman pakin ja varamaalivahdin niin ensi kauden rinki näyttäisi ihan hyvältä. Lihoiksi voisi laittaa Aggerin, Lucasin, Aspasin, Kellyn, Coatesin, Assaidin ja Reinan. Vasen laitapakiksi tämä Sevillan Moreno ja mokeksi Swansean Vorm.

Liverpoolin rinki kaudelle 2014-2015:

Mignolet, Vorm, Jones
Johnson, Flanagan, Enrique, Moreno, Sakho, Skrtel, Lovren, Toure
Gerrard, Can, Henderson, Allen, Luis Alberto
Coutinho, Lallana, Sterling, Shaqiri, Ibe, Suso
Suarez, Sturridge, Borini
Allianz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #6108 : 18.05.2014 klo 15:18:35

Ei kannata vielä haaveilla liikaa Emre Canista, Bayernilla on takaisin-osto optio, jonka he luultavasti aikovat käyttää kun pelaaja on kehittynyt hyvin Leverkusenissa.


E: Jos tuo Lovrenin mahdollinen siirto Pooliin pitänee paikkansa, niin toivottavasti sitä ei tehdä Caulkerin kustannuksella, josta tulee vielä tulevaisuudessa Three Lionsin top-2 puolustaja.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2014 klo 15:23:52 kirjoittanut Allianz »
the weak willed

Poissa Poissa


Vastaus #6109 : 18.05.2014 klo 15:21:52

Täälä monet tuntuvat haluavan Vormin poolin 2 veskariksi.
Toki mies on hyvä jalalla mutta mutta jos Simonin kanssa olin jo tänävuonna vaikeuksia erikoistilanteissa ja keskityspalloissa , niin miten 10 senttiä lyhyemmän Vormin kanssa sitten kävisi? Vastustajat muutenkin panostavat todella paljon erikoistilanteisiin poolia vastaan pelatessa.
Kyllä se vaan todella pahalta näyttää jos kulmapotkuissa tai heitoissa omasta maalivahdista ei näy vilaustakaan vastustajan pitkien poikien keskellä! Kokemusta kokoa ja rauhallisuutta penkille kiitos!
Son of Shankly

Poissa Poissa


Vastaus #6110 : 18.05.2014 klo 15:27:12

Can sopisi kieltämättä hyvin Liverpoolin pelitapaan. Leverkusenissa mies pelasi laitahyökkääjänä, laitapakkina ja keskikentän keskustassa. Kyseessä on suhteellisen nopea, aggressiivinen ja atleettinen pelaaja, joka vetää sata lasissa jokaisessa pelissä. Heikkoutena miehellä on ajoittainen taipumus käsittämättömään kohnottamiseen; haltuunotot saattavat karkailla ja helpot syötöt epäonnistua. Myöskin hyökkäyskolmannekselle kaverilta vaaditaan lisää malttia. En usko että Cania kaavaillaan ainakaan laitapakiksi, vaikka mies muutaman pelin vetikin vasemmalla oikeajalkaisena pelaajana. Jos en nyt ihan väärin muista, niin Can nousi Leverkusenissa isoon rooliin vasta loppukaudesta, mitä ennen kaveri oli lähinnä rotaatiomies.

Boldattu osio vaikuttaa kaikelta siltä, mitä nuori kaveri Sunderlandista toi pari vuotta sitten. Can on nuori (20), mutta lahjakas ja halukas kehittymään. Lucas ei ole enään riittävän nopea ja hänen tilalleen Can sopii hyvin. Liverpool tarvitsee atleettisuutta ja agressiivisuutta keskikentälle. Työjuhdat, joita kapteeni ohjastaa hellästi raipalla. Hendo ja Can sopivat siihen loistavasti. Lisäksi Gerrard ei voi enää pelata 50-60 matsia kaudessa omalla tasollaan, joten kk-pohjan vahvistaminen on oleellista. Ehkä nuori saksanturkkilainen voisi täydentää myös tuolta osin.

Lovrenin lähtöön Sotonista en usko. Shaw'n ja Lallanan menettäminen kirpaisee heitä jo riittävästi, eikä kaikkia avaimia voi luovuttaa kerralla. Kahden johtavan pelaajan menettäminen n.50M hinnalla ei Sotonille ole välttämättä huono tilanne. Heillä on tuolloin varaa laajentaa rinkiä ja näin ollen pitää muut heille tärkeät pelaajat, kuten Lovren ja Schneiderlin.

2-MV asiasta: Vorm olisi kieltämättä parannus Jonesista. Mutta olen samaa mieltä weak willedin kanssa: kokemusta penkille, kuten Chelsea teki Schwartzerin kanssa. Onko valjussa muita vapaana kuin Jässi?
TKO

Poissa Poissa


Vastaus #6111 : 18.05.2014 klo 17:56:22

Joo en itsekkään pitäisi Canin siirtoa kovinkaan todennäköisenä, luultavasti Bayern haluaa vielä lunastaa miehen takaisin kun on kasvanut kunnolla korkoa lainalla. Nyt puhutaan kuitenkin yhdestä Saksan kovimmista talenteista, joka on tätä toista aaltoa Draxlerin ja Götzen jälkeen, johon kuuluu Maximilian Arnoldia, Meyeriä jne. Shaqiri sen sijaan olisi aivan loistava hankinta, peittoaisi Konoplyankat, Yarmolenkot ja Salahit. Vahva härkä, joka on tosiaan aina peliaikaa Bayernissa saadessaan vakuuttanut, Sveitsin maajoukkueen ykkösnimi (joka on nykypäivänä oikeasti kovan luokan nippu), joka varmasti nopeutensa ja kamppailuvoimansa ansiosta sopisi hyvin valioliigaan.

Pesso

Poissa Poissa


Vastaus #6112 : 18.05.2014 klo 20:32:54

Boldattu on juuri oleellisin asia Lallanana osalta. Liverpool sai loppukaudella jo useamman joukkueen toimesta vastaan pientä bussia, kun se osoittautui kenties ainoaksi toivoksi vahvan hyökkäyskaluston pimentämisen osalta. Näissä peleissä oli ajoittain suuriakin ongelmia, kun Coutinho istui penkillä ja Suarez oli erittäin tiukoissa pihdeissä, eikä pystynyt osallistumaan peleihin toivotulla tavalla. Viime kauden lopussa Mourinho osoitti, että Liverpool jää varsin vaarattomaksi joukkueeksi, jos vastahyökkäyksiä ei anneta ja Coutinho + Suarez kaksikolta peitetää syöttösuunnat. Sterlingin ja Sturridgen vahvuudet ovat pääasiassa vastahyökkäyspelissä, kun nopeat jalat rullaavat päätä nopeampaa. Lallana olisi tähän loistava vahvistus, sekä uusi monipuolinen mahdollisuus. Lallanan vahvuudet ovat selkeästi vastustajan puolustuslinjan sekä keskikentän välissä, jossa Britti liikkuu erittäin viisaasti antaen samalla myös muille tilaa. Pystyy pitämään palloa ahtaissa paikoissa, jakamaan sitä omille sekä tarvittaessa tehdä oman ratkaisun. Juuri sellainen pelaaja, mitä vaaditaan, kun on tiivis puolustus vastassa.  Näitä busseja on kuitenkin varmasti luvassa enemmän ensi kauden aikana.

Lallana on upeaa hyökkäävää jalkapalloa pelaavan Southamptonin ehdoton sydän, joka tekee pelikavereista selkeästi parempia pelaajia. Liikkuu laajasti ympäri kenttää. Pelaa välillä vasemmalla, keskellä ja oikealla ja syötötkin lähtee molemmilta jaloilta yhtä vaarallisesti. Äärimmäisen fiksu pelaaja, jonka yhteistyö etenkin Coutinhon ja Suarezin kanssa voisi olla ajoittain melkoisen kaunista katseltavaa.

Erittäin samaa mieltä. Lallanan kaltaisia prospekteja on toki muitakin, mutta kyllä minä ainakin tuon ottaisin Liverpooliin mielelläni juuri näistä syistä. Pelintekemiseen tarvitaan ehdottomasti lisää laatua. Päättynyt kausi mentiin usein pitkälti pelkillä jaloilla. Ei tarvitse olla kummoinen ennustaja todettaessa, että ensi kaudesta tulee hyvin erilainen. Huuma ja fiilis eivät jatku ikuisesti ja Rodgersin tulee taas raapustaa muutama uusi sivu kuulemma 180-sivuiseen suunnitelmaansa. Älykkäät ja monipuoliset pelaajat ovat tässä avainasemassa.
1892_

Poissa Poissa


Vastaus #6113 : 18.05.2014 klo 20:47:53

Canista sen verran, että Leverkusenin huhutaan haluavan myydä miehen Liverpoolille nimenomaan sen takia ettei häntä jouduttaisi myymään Bayerniin. Liverpool ilmeisesti valmiina tarjoamaan enemmän kuin mitä tuo Bayernin buy-back pykälän suuruus on.
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #6114 : 18.05.2014 klo 23:46:15

...sellainen huomautus Landespeden edelliseen viestiin, että Keane ei kyllä ole britti.

Irkkuhan tuo toki on, mutta verrattavissa walesilaisiin ja skotteihin. EI toki poista virhettä listauksesta.

Mitä Caniin tulee niin potentiaalinen hankinta, joskin ei mitenkään valmis pelaaja. Tavallaan juuri oikeanlainen projekti taas Rodgersille. Shaqiri taas olisi vähän valmiimpi ja huikea signaus. Olisi toki jo ensi kaudella parempi kuin Robben tai Ribery, mutta saa nähdä miten saa vastuuta, jos jää Bayerniin

E:
Liverpoolista ei tosiaan tule mieleen kovin montaa sopeutumisvaikeuksien takia epäonnistunutta ulkomaalaista. Aquilanin kohdallakin ongelmat taisivat liittyä enemmän sarjan fyysisyyteen kuin ankeaan, sateiseen ja pelottavaan maahan. Enemmän noista brittihankinnoista löytyy epäonnistuneita. .

Ainoan kautensa aikana Liverpoolissa Aquilani oli yli puolet kaudesta loukkaantuneena. Sitten kun vihdoin pääsi pelikuntoon niin oli Liverpoolin parhaimmistoa. Sitten joukkueen peräsimeen tuli Hodari, joka pisti kaiken paskaksi ja laittoi keskikentän taitavimman jätkän Juventukseen, jonne sinnekin meni lähinnä riginleventäjäksi. Seuraava vuonna saman virheen teki sitten Hodarin tiellä jatkanut Dalglish. Lopulta Aquilani oli hyvin kyllästynyt Liverpooliin ja ymmärtäähän sen. Lisäksi ei sopinut motivaation ja pelityylin takia Rodgersin kuvioihin, jonka takia BR ei halunnut häntä pitää. Eli siis enemmän kyse oli siitä että tuli seuraan loukkaantuneena sekä siitä, että Benitezin jälkeiset managerit eivät ymmärtäneet hänen arvoa.
« Viimeksi muokattu: 18.05.2014 klo 23:51:11 kirjoittanut Landespede »
Vorssander

Poissa Poissa


Vastaus #6115 : 19.05.2014 klo 00:03:24

Ainoan kautensa aikana Liverpoolissa Aquilani oli yli puolet kaudesta loukkaantuneena. Sitten kun vihdoin pääsi pelikuntoon niin oli Liverpoolin parhaimmistoa. Sitten joukkueen peräsimeen tuli Hodari, joka pisti kaiken paskaksi ja laittoi keskikentän taitavimman jätkän Juventukseen, jonne sinnekin meni lähinnä riginleventäjäksi. Seuraava vuonna saman virheen teki sitten Hodarin tiellä jatkanut Dalglish. Lopulta Aquilani oli hyvin kyllästynyt Liverpooliin ja ymmärtäähän sen. Lisäksi ei sopinut motivaation ja pelityylin takia Rodgersin kuvioihin, jonka takia BR ei halunnut häntä pitää. Eli siis enemmän kyse oli siitä että tuli seuraan loukkaantuneena sekä siitä, että Benitezin jälkeiset managerit eivät ymmärtäneet hänen arvoa.
Totta, loukkaantumiset tosiaan häiritsivät italialaisen kautta. Mielestäni Aquilani oli silti ajoittain hieman vaikeuksissa liigan fyysisyyden ja tempon kanssa. Varmasti "Il Principino" olisi ajan myötä tuohon tottunut, mutta Hodgson ei tuota mahdollisuutta antanut. Pakko myöntää, että Aquilanin lainaaminen ja myöhemmin myyminen harmittivat melkoisesti. Juuri tuollaisista tyylikkäistä pelaajista pidän italialaisessa jalkapallossa. Ehkä Aquilanin kohdalla voidaan tosiaan kuitenkin todeta, että Liverpool-ura kaatui lopulta kentän ulkopuolisiin asioihin. Mieluusti näkisin tuollaisen pelaajan myös Rodgersin Liverpoolissa, mutta kovaan prässipeliin Aquilani ei välttämättä olisi soveltunut.
Dizzler

Poissa Poissa


Vastaus #6116 : 19.05.2014 klo 10:05:42

Daily Mail tietää kertoa, että Gerrardin pelit majussa on ohi mm- kisojen jälkeen.

Tuskin lienee yllätys kenellekkään. Ohessa linkki uutiseen: http://dailym.ai/1gWIEua
Pikkuville

Poissa Poissa


Vastaus #6117 : 19.05.2014 klo 13:25:22

Katoin sitä Shamrock-matsia kotisivulta. Täytyy kyllä sanoa että Aspasin leimaaminen flopiksi on vähän epäreilua. Pelasi todella hyvin, hyviä keskityksiä, läpisyöttöjä ja pärjäsi taklauksissakin ihan hyvin. Pelasi piikissä, tiputtautui laidoille ja myös keskelle välillä hakemaan palloa.  Tietenkin tää oli harkkamatsi aika heikkoa vastusta vastaan mutta kyllä mies loisti samalla tavalla ottelussa kun Ibekin. Toivottavasti ei myydä tän kauden jälkeen, voi tulla todella hyödylliseksi pelaajaksi ensi kaudella kun tarvitaan enemmän pelaajia rotaatioon. Kysymys on jos hän sitten suostuu sellaiseen rooliin.
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #6118 : 19.05.2014 klo 13:45:41

Katoin sitä Shamrock-matsia kotisivulta. Täytyy kyllä sanoa että Aspasin leimaaminen flopiksi on vähän epäreilua. Pelasi todella hyvin, hyviä keskityksiä, läpisyöttöjä ja pärjäsi taklauksissakin ihan hyvin. Pelasi piikissä, tiputtautui laidoille ja myös keskelle välillä hakemaan palloa.  Tietenkin tää oli harkkamatsi aika heikkoa vastusta vastaan mutta kyllä mies loisti samalla tavalla ottelussa kun Ibekin. Toivottavasti ei myydä tän kauden jälkeen, voi tulla todella hyödylliseksi pelaajaksi ensi kaudella kun tarvitaan enemmän pelaajia rotaatioon. Kysymys on jos hän sitten suostuu sellaiseen rooliin.

Jos 26-vuotias hyökkääjä saa kauden aikana liigassa aikaiseksi yhden syöttöpisteen ei tuo voi olla mikään muu kuin floppi. Alkukautta lukuunottamatta Aspas oli täysin hyödytön ja Rodgersin ajan pahin floppi. Jos tuollaista tunaria ei saa sanoa flopiksi, niin ketä saa? Niin ja tosiaan joku harkkapeli ei voi olla mikään peruste.
Koom

Poissa Poissa


Vastaus #6119 : 19.05.2014 klo 13:54:20

Aspas oli edellisen kauden Borini-stuntti, yritystä kyllä riitti, mutta mitään näkyvää ei saanut aikaan. Itse olen sitä mieltä, että nämä "toivotaan toivotaan" hankinnat kiertoon ja uutta miestä kokeilemaan. Onko kukaan eka kaudella flopannut hyökkääjä alkanut heiluttamaan verkkoja oikein kunnolla saatuaan vielä sen toisen tsäänssin? Ja kaikella kunnioituksella, kauden päälle pelattava Shamrock Rovers höntsä ei ole mikään tasomittari.
Pikkuville

Poissa Poissa


Vastaus #6120 : 19.05.2014 klo 14:00:48

Siis pelasi yhdebn kauden aika 5 kertaa alusta ja yhdeksän kertaa vaihdettiin sisään. Taisi vetää eniten vasenta laitaa kun Sturre veti piikissä. Pelasi ainakin kaksi kertaa Allenin ja Hendersonin ihan avoimiin paikkoihin mistä olisi pitänyt maalata. Tottakai oli häneltä parempaa odotettu, mutta kun näitä faktorieita ajattelee ja vielä se juttu että tämä on hänelle uusi liiga niin paskaksi haukkuminen ei ole erikoisen objektiivista. Ensi kaudella luultavasti Surre ja Sturre ei voi vetää kaikkia otteluita alusta loppuun vaikka haluaisivat. Loukkaantumiset alkaa näkyä ennemmin tai myöhemmin.
Landespede

Poissa Poissa


Vastaus #6121 : 19.05.2014 klo 14:33:01

Siis pelasi yhdebn kauden aika 5 kertaa alusta ja yhdeksän kertaa vaihdettiin sisään. Taisi vetää eniten vasenta laitaa kun Sturre veti piikissä. Pelasi ainakin kaksi kertaa Allenin ja Hendersonin ihan avoimiin paikkoihin mistä olisi pitänyt maalata. Tottakai oli häneltä parempaa odotettu, mutta kun näitä faktorieita ajattelee ja vielä se juttu että tämä on hänelle uusi liiga niin paskaksi haukkuminen ei ole erikoisen objektiivista.

Ei ole tullut mieleen ajatella miksei ole pelannut enempää? Tuo ettei saanut enempää vastuuta johtui siitä, että oli niin paska. Se, että on kahdesti pelanut kaverin maalipaikkaan "josta olisi pitänyt maalata" ei ole mikään tasonmittari valioliigassa. Uusi liiga toimii perusteluna alkukaudesta ei enää koko kauden osalta. Lisäksi haluaisin tietää, että miksi paskaksi haukkuminen ei olisi objektiivista?
juu hittu juu

Poissa Poissa


Vastaus #6122 : 19.05.2014 klo 14:53:03

Omasta mielestäni kolmella kärjellä pärjätään kyllä ensi kausi. Mielummin hyökkäykseen taakse lisää niitä vaihtoehtoja kuten Shaqiri ja Lallana kun roikutetaan jotain Aspasia ringissä, joka tuskin saa peliaikaa vaikka joku kärkikolmikosta loukkaantuisikin. Mutta perustelen ihmeessä hieman.

Suarez tulee pelaamaan lähes joka pelin ensi kaudella on se järkevää tai ei. Kaveri nyt vain on niin tärkeä joukkueelle. Aisapariksi on laittaa Sturridge tai Borini. Harvassa varmaan tilanteet, jossa kaikki kolme aloittavat. Tosin Borini voi pelata laidallakin kuten Sunderlandissa näytti.

Suarezin loukkaantuminen olisi totta kai katastrofi, mutta silloin luultavasti mentäisiin yhdellä kärjellä. Sturridge-Borinia saatettaisiin tietysti kokeilla kärkiparina, mutta en näe tuota välttämättä toimivaksi. Jos Sturre tai Borini taas loukkaantuu, niin se ei vielä maailmaa kaada. Edelleen voidaan pelata kahta kärkeä tai ihan hyvin vain yhdellä kärjellä. Pahassa tapauksessa muutama kärkipelaaja on samaan aikaan loukkaantuneena, niin esim. Sterling kyllä pystyy paikkaamaan vähintäänkin kelvollisesti, jopa hyvin omasta mielestäni.

Jos nyt tosiaan jengiin hankitaan Shaqiri ja Lallana tai edes toinen, niin kärjen taakse on kyllä paljon hyviä vaihtoehtoja. Sterling, Coutinho, Ibe, Suso, Shaqiri ja Lallana. Keskikentälle löytyy todella paljon variaatiota joten yhdenkin kärjenkin taktiikat kyllä saadaan toimimaan ilman, että ne olisivat liian tehottomia hyökkäyssuuntaan. Tällä sektorilla oltaisiin menossa todella paljon eteenpäin tästä kaudesta, kun kärjen taakse oli laittaa vain Coutinho, Sterling ja Moses.



Siirtohuhuja on tässä tullut aika ahkerasti seurattua. Echon huhuissa ovat pyörineet kaikista vahviten nyt Moreno, Lovren, Lallana ja Shaqiri. Ottaisin kaikki neljä kyllä ilomielin vastaan. Varavaihtoehtoina on pyörinyt Bertandia ja Caulkeria nyt ainakin. Eipä tuohon edes kovin montaa muuta nimeä kaipaa.



AndyLove

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JäPS & Liverpool


Vastaus #6123 : 19.05.2014 klo 15:00:24

...

Suarezin loukkaantuminen olisi totta kai katastrofi, mutta silloin luultavasti mentäisiin yhdellä kärjellä.

...


Eh? Liverpool otti menneellä kaudella parhaan liiga alun miesmuistiin ilman Suarezia. Ettet nyt hieman ylidramatisoisi hänen mahdollisen loukkaantumisen "katastrofaalisuutta"? Ja taisi Liverpool pelata kahdella ja kolmella kärjellä välillä myös ilman Suarezia.
Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #6124 : 19.05.2014 klo 15:22:07

Mitähän supermielenkiintoista tuonne sivulle 245 on postattu, kun ei suostu aukeamaan?

 
Sivuja: 1 ... 244 [245] 246
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa