shots
Paikalla
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #275 : 30.06.2014 klo 14:06:48 |
|
|
|
|
|
|
Isoveivi
Poissa
|
 |
Vastaus #276 : 01.07.2014 klo 12:57:14 |
|
Sinne meni sit se Adamkin. Vittu. Toki olis ollut järjetöntä olla myymättä Shaw'ta tolla hinnalla, Lambert taas lähti helvetilliseen alihintaan. Ihan sama ketä fanittaa. Hyvältä näyttää tulevaisuus, seurajohdon kylkeen lisää vaan Pellejä sisään "  "
|
|
|
|
|
Zorbas
Poissa
Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa
|
 |
Vastaus #277 : 01.07.2014 klo 13:02:42 |
|
|
|
|
|
|
Dong
Poissa
Suosikkijoukkue: In Siilitukkabodarit we trust
|
 |
Vastaus #278 : 01.07.2014 klo 13:11:16 |
|
Graziano Pelle tekee pelkästään hienoja maaleja ja niitäkin yli 10 kaudessa, huikea pelaaja. Mielestäni hyvä hankinta ja tuskin kovin kalliskaan 
|
|
|
|
|
zamorano
Poissa
|
 |
Vastaus #279 : 03.07.2014 klo 10:30:49 |
|
Toivottavasti saataisiin pidettyä Lovren ja Schneiderlin joukkueessa vielä ensi kausi. Silläkin uhalla, että miehet hamuavat suurempiin ympyröihin. Tällöin saataisiin kasattua ihan iskukykyinen joukkue ensi kaudeksi. Jos edellä mainitut herrat vielä lähtevät, niin menee todella riskaabeliksi ensi kausi, koska niin paljon joukkue vaihtuisi. Ihan laadukkaita korvaajia on varmati tulossa, mutta heidän hioituminen joukkueeksi onkin sitten eri asia.
Seurataan mielenkiinnolla tilanteen kehittymistä....
|
|
|
|
|
Landespede
Poissa
|
 |
Vastaus #280 : 03.07.2014 klo 10:35:42 |
|
Harmittavia ovat kyllä nuo pelaajien halut pois seurasta, mutta kyllähän sen ymmärtää. Soton on siinä mielessä ikävässä tilanteessa, että Englannissa on 6 seuraa jolla on reilusti isommat resurssit kuin Sotonilla, jonka takia murtautuminen CL-paikoille on äärrimmäisen hankalaa. Tämän tajuavat pelaajatkin, jonka takia he lähtevät. Jossain muussa sarjassa Soton voisi hyvinkin nousta noille sijoille, mutta valioliigassa se on hyvin vaikeaa.
Avainpelaajien lähdöt avaavat kuitenkin muille mahdollisuuksia ja itse odotan, että Ward-Prowse lyö itsenäs lopullisesti läpi tulevalla kaudella.
|
|
|
|
|
|
|
shots
Paikalla
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #282 : 03.07.2014 klo 14:03:26 |
|
Ted Knutson @mixedknuts 5 min Graziano Pelle, Feyenoord 2014. This is really good BUT red flag 1) Eredivisie, 2) only scored at Fey, 3) He's 28. 
|
|
|
|
|
shots
Paikalla
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #283 : 03.07.2014 klo 20:17:40 |
|
|
|
|
|
|
shots
Paikalla
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #284 : 04.07.2014 klo 10:16:28 |
|
 Nyt
|
|
|
|
|
shots
Paikalla
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #285 : 04.07.2014 klo 19:51:05 |
|
Lovrenista on tarjous hylätty ja nyt tämä: @SouthamptonFC have rejected a bid from @CardiffCityFC for centre-back Jose Fonte, according to Sky sources.
|
|
|
|
|
Charly Kolbe
Poissa
Suosikkijoukkue: Hadoken!
|
 |
Vastaus #286 : 04.07.2014 klo 20:57:58 |
|
Nyt Tyylikkäät paidat Saintsillä kahden edellisen kauden raidattomiin kamaluuksiin verrattuna. Mikä lafka ne nyt sitten valmistaa, kun Adidas vetäytyi takavasemmalle? Logoa (ja virallista paitadiiliä) ei taida olla, mutta kovin "umbromaiset" paidat muuten.
|
|
|
|
|
Isoveivi
Poissa
|
 |
Vastaus #287 : 04.07.2014 klo 21:13:16 |
|
Mikä lafka ne nyt sitten valmistaa, kun Adidas vetäytyi takavasemmalle? Logoa (ja virallista paitadiiliä) ei taida olla, mutta kovin "umbromaiset" paidat muuten.
Mihis se addu nyt vetäytyi, eiks ne just vuos-max.kaks sitten tullu Umbron tilalle monivuotisella diilillä ja slogan oli vielä jotain (tässä tapauksessa Saints are) all in jne.  Lovrenista on tarjous hylätty ja nyt tämä: Saints reject Cardiff offer for Fonte.
Jos se Lovrenista huhuttu tarjous oli tosiaan luokkaa 20m puntaa niin hieman ihmetyttää, case Shaw sokaissut silmät tjsp? Jannusta kuitenkin maksettiin alle puolet tosta, janari haluaa itse pois jne. Hakevat varmaan jotain signaalia muille että pankaa hilloa kunnolla tiskiin mutta vähän myöhäistä kun puolet viime kauden avainjäbistä on jo jossain. Ja Fontellehan toi Lovrenin lähtö tekis vaan hyvää, sais taas vuoden lisää toimia mahdollisena puolustuksen johtohahmona. Ja siitä nyt muutenkaan tuskin montaa rupiaa maksettaisiin. Ja sit nää huhutut uudet jäbät, Pellet ja paha-ui Tukholmasta, ei jumalauta. Vähän toisen profiilin dorkia ku noi lähteneet 
|
|
|
|
|
Duhvi
Poissa
|
 |
Vastaus #288 : 05.07.2014 klo 09:14:03 |
|
Lallana £25m Lambert £4m Shaw £27m Schneiderlin -> +£20m? Lovren -> +£20m?
Mitäköhän Southampton tekisi ~100 miljoonalla punnalla? Varmasti on pakko vahvistaa joukkuetta kun noin paljon talenttia häviää kertaheitolla. Toki Schneiderlin ja Lovren ovat vielä kysymysmerkkejä.
|
|
|
|
|
|
|
shots
Paikalla
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #290 : 08.07.2014 klo 18:05:32 |
|
Ensimmäinen hankinta varma eli Dušan Tadić liittyy pyhimyksiin 
|
|
|
|
|
zamorano
Poissa
|
 |
Vastaus #291 : 08.07.2014 klo 21:38:10 |
|
Toivottavasti Liverpool ei ehdi ostaa miestä ennen kauden alkua. 
|
|
|
|
|
zamorano
Poissa
|
 |
Vastaus #292 : 12.07.2014 klo 19:51:15 |
|
Noniin, 28-vuotias italialaiskärki Graziano Pelle on saapunut Southamptoniin Feyenoordista. Mies teki kolmen vuoden sopparin ja siirtokorvausta maksettiin noin 10 miljoonan euron verran.
Nyt on viime vuosien kultakaksikko Lambert & Lallana korvattu Tadicilla ja Pellellä. Any thoughts?
|
|
|
|
|
Lesotho
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal , Inter
|
 |
Vastaus #293 : 14.07.2014 klo 12:20:21 |
|
Noniin, 28-vuotias italialaiskärki Graziano Pelle on saapunut Southamptoniin Feyenoordista. Mies teki kolmen vuoden sopparin ja siirtokorvausta maksettiin noin 10 miljoonan euron verran.
Nyt on viime vuosien kultakaksikko Lambert & Lallana korvattu Tadicilla ja Pellellä. Any thoughts?
Asiahan ei sinänsä mulle kuulu mutta tulee Pellestä mieleen salibandyn pelaaja Henke Larsson, huikeat tehot.
|
|
|
|
|
Lilywhite
Poissa
Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.
|
 |
Vastaus #294 : 14.07.2014 klo 12:55:05 |
|
Nyt on viime vuosien kultakaksikko Lambert & Lallana korvattu Tadicilla ja Pellellä. Any thoughts? Lambert (32v) & Lallana (26v) VS Pelle (28v) & Tadic (25v) Kyllähän tuossa muutaman vuoden verran voi puhua nuorennusleikkauksesta, mutta ero on kuitenkin loppujen lopuksi melko vähäinen. Lähtijät olivat jo osoittaneet tasonsa Valioliigassa, kun taas saapuneiden kohdalla kannukset ovat lähinnä Hollannin liigasta ja nuo ovat täysin katsomattomia kortteja Valioliigassa. Tuo Pelle on askarruttanut mieltä jo parin kauden ajan, joiden aikana hän on takonut maaleja liukuhihnalta, mutta sitä on melko mahdoton sanoa, onko kyseessä uusi Wilfried Bony vaiko Afonso Alves. Uuteen pariin meni noin £20M ja vanhasta kaksikosta irtosi suunnilleen £32M. Ei siitä taida oikein mihinkään päästä, että tulokas-duon täytyisi onnistua jo tulevalla kaudella, jotta tämä Sotonin kannalta hyväksi järjestelyksi kääntyisi. Toki sukanvarteen jäi vielä Koemanille yhden laatupelaajan verran käytettävää, jos näin yksoikoisesti halutaan asiaa ajatella. Lisäksi palkkabudjetti mitä todennäköisemmin keventyi myös näiden vaihdoksien yhteydessä, Lambertille ja Lallanallehan oli sorvattu uudet pahvit vuosi sitten keväällä. Toivotaan Pellen sekä Tadicin täyttävän suuret saappaat jotka heille täytettävikseen jäi, Pellellä se ei ainakaan fyysisistä mitoista kiinni jää ja kyllähän Koemanin jos jonkun pitäisi se tietää minkälaiset pelaajat tuonne on nyt hankittu ja ilmeisesti mies ainakin itse uskoo näiden olevan paras mahdollinen kaksikko korvaamaan lähtijät. Edit: Tänään on uutisoitu siitä miten Pelle hylkäsi Leicesterin tarjouksen, koska tahtoi nimenomaan Koemanin Sotoniin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.07.2014 klo 13:12:19 kirjoittanut Lilywhite »
|
|
|
|
|
zamorano
Poissa
|
 |
Vastaus #295 : 16.07.2014 klo 11:35:56 |
|
No se on selvää ettei tässä mitään nuorennusleikkausta näiden pelaajien osalta olla tekemässä, vaan Pelle ja Tadic hankittiin valmiiksi pelaajiksi ja tuloksia odotetaan heti. Statsit ovat molemmilla hyvät, mutta vain aika näyttää millaisiksi hankinnoiksi he lopulta osoittautuvat. Itse olen kyllä tyytyväinen siihen, että ostetaan pelaajia, jotka ovat olleet viime kaudet hyvässä formissa ja tulevat pienemmästä liigasta, jolloin uskon että he ovat motivoituneita, haluavat osoittaa tasonsa ja kehittyä edelleen. Vertaa esimerkiksi Osavaldoon, joka tuli toisesta suuresta liigasta ja suuremmasta joukkueesta.
Tällä hetkellä ollaan ainakin kiinnostuneita Norwichin Nathan Redmondista, jonka itsekin näen melko mielenkiintoisena pelaajana. Hän on ainakin nopea, mitä ominaisuutta nyky-Saintsissa ei mielestäni liikaa ole. Ja irtoaisi aika halvalla. 3 milj. € tarjous hylättiin, mutta eiköhän se pienehköllä korotuksella irtoaisi. Tosin Stoke on myös kiinnostunut kaverista.
Yksi laitapakki tässä myös tarvitaan lisää vasemmalle puolelle. Lisäksi joku varmempi veska Borucin tilalle tyyliin Forster tai Marshall, jotka on linkattu seuraan, voisi olla hyvä lisä. Ja tietysti toppari Lovrenin tilalle, jos mies nyt lähtee, mikä on todennäköistä.
Eka treenimatsi jotain Belgian jengiä vastaan päättyi eilen 4-0 Saintsille.
|
|
|
|
|
Craptree
Poissa
|
 |
Vastaus #296 : 16.07.2014 klo 11:43:37 |
|
Eka treenimatsi jotain Belgian jengiä vastaan päättyi eilen 4-0 Saintsille.
Taisi olla kuitenkin Hollannin ultravittudivari kyseessä. Maalintekijöinä kunnostautuivat Sam McQueen, Chambers, vanha kunnon Billy Sharp pilkulta sekä Steven Davis. Molemmat puoliajat pelattiin eri miehistöllä, ja nuoria poikia oli reilusti mukana. Huomenna sitten joku Belgian nippu vastassa.
|
|
|
|
|
shots
Paikalla
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #297 : 26.07.2014 klo 02:33:20 |
|
|
|
|
|
|
lentävä emiraatti
Paikalla
Suosikkijoukkue: Football Club International Turku & Soton
|
 |
Vastaus #298 : 26.07.2014 klo 13:04:58 |
|
Eilen pelattiin paikallismittelö pre-seasonia Bournemouthin vieraina ja Soton vei vauhdikkaan pelin 1-0 Lloyd Isgroven puskumaalilla. Saints avasi kokoonpanolla: Boruc: Clyne, Fonte, Yoshida, Targett: Davis, JWP, Ramírez: Tadić, Isgrove, Pellè. Gaston oli yllättävän pirteä yhdessä Pellèn kanssa, mutta saapahan nähdä josko uruguayn mieskin haikailee tyhjennysmyynneissä muille maille? Viimeisimpinä ulostushuhuissa olleet Chambers, Lovren ja Schneiderlin eivät olleet kokoonpanossa.
|
|
|
|
|
zamorano
Poissa
|
 |
Vastaus #299 : 26.07.2014 klo 13:17:27 |
|
Ei helvetti, tämä Chambersin siirto sattuisi kaikista eniten tähän astisista.
Siirto ei olisi hyvä kellekään osapuolelle. So'ton menettää todella hyvän laitapakin. Rankkaan hänet suunilleen yhtä potentiaaliseksi laitapakiksi kuin Shawn, ilman sitä samaa hypeä ympärillä. Lisäksi, jos mies pelaisi vielä 1-2 kautta So'tonissa, hänen arvonsa kasvaisi suuremmaksi kuin tuo raportoitu 16 miljoonaa puntaa. Miehen omalta kannalta Debuchyn tuuraajana oleminen ei kehitä häntä.
Todella huono diili mielestäni. No päästään ainakin tulevaan kauteen altavastaajana, jolta muut odottaa lähinnä putoamista.
|
|
|
|
|
|
|
|