Kyrie Irving
Poissa
|
 |
Vastaus #6850 : 26.06.2014 klo 23:29:55 |
|
Ainakin yksi toppari on varmasti tulossa ja kaksikosta toinen kk-mies/laitalinkki jompi kumpi tullee. Jos ei kumpikin. Saarilla huhutaan, että kunhan Shaw on saatu pakettiin, United alkaa hieromaan kauppaa Vermaelenista. Vasenjalkaista toppariahan Unitedilta ei löydy ja sellaisen LvG on perinteisesti halunnut.
|
|
|
|
|
Benoit
Poissa
|
 |
Vastaus #6851 : 27.06.2014 klo 00:53:53 |
|
hankinnat tuntuvat kelpaavan hyvin vaikka jatkuvasti on saatu kuulla kuittailua siitä kuinka muun muassa Shaw ei ole realismia ja kuinka Manu ei pistä rahaa palamaan.
Ei toki yllättänyt edes Mietaatakaan, ettei sinun luetunymmärtäminen riittänyt sen keskustelun ja pointtini ymmärtämiseen. Pistetään vielä palstan edistyksellisimmälle ja parhaalle asiantuntijalle  Fellainiin, Mataan, Herreraan ja Shawiin pistetty palamaan lähes 160 miljoonaa euroa. Business well done. Manun syöksykierre alkaa pian, kun kassa on tyhjä. Kysymys kuulukin, kuka lypsää seuraavaksi? Ilmeisesti Arsenal.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #6852 : 27.06.2014 klo 00:59:14 |
|
En halua provoilla, mutta hankinnat tuntuvat kelpaavan hyvin vaikka jatkuvasti on saatu kuulla kuittailua siitä kuinka muun muassa Shaw ei ole realismia ja kuinka Manu ei pistä rahaa palamaan.
Kuka ei uskonut Shawn olevan realismia? Mitään laajempaa epäuskoa tuo kun ei todellakaan ole aiheuttanut omaan silmääni, päinvastoin, eiköhän siirtoveikkauksissa suurimmalla osalla ollut Shaw. Ja kuka on ollut hankintoja vastaan? On eri asia oletella Unitedin hankkivan Vidalia, Cesciä ja Hummelsia, kun nähdä Unitedin hankkivan Herreraa, Shawia ja Vermaa. Hankintoja täällä on keskikentälle odotettu jo kauan ennen kuin sinä koko foorumille kirjauduit, ei yllätä että tuo kk-hankinta aiheuttaa innostusta. Et ilmeisesti ymmärrä miksi juttusi aiheuttaa epäuskoa? Edelleen oletan Transfer Muppet termin olevan tuttu sieltä RedCafelta.
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #6853 : 27.06.2014 klo 01:47:28 |
|
Manun syöksykierre alkaa pian, kun kassa on tyhjä.
Ei Manun kokoinen instituutio ota tälläisiä riskejä,ei varsinkaan nykyisten omistajien omistamana.Ei ole kassa missään vaiheessa tyhjä eikä tule olemaan. Fellainin siirtosumma oli pyöristyttävä,muut ovat linjassa nykymarkkinahintojen kanssa.
|
|
|
|
|
laurilauri
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United
|
 |
Vastaus #6854 : 27.06.2014 klo 02:01:26 |
|
Fellainiin, Mataan, Herreraan ja Shawiin pistetty palamaan lähes 160 miljoonaa euroa. Business well done. Manun syöksykierre alkaa pian, kun kassa on tyhjä. Kysymys kuulukin, kuka lypsää seuraavaksi? Ilmeisesti Arsenal.
En kyllä mitenkään päin usko, että tuollainen summa rahaa, vaikkakin järkyttävä summa näin suomalaisen palkkatyössä käyvän silmissä onkin, riittää vielä ajamaan Unitedia syöksykierteeseen. Sitä paitsi kaikki noista ovat oikeassa valmennuksessa ihan pelimiehiä, vaikka hintalappu onkin karsea ja etenkin Fellaini vaikea pala sovitettavaksi. Eiköhän ovet ala käydä myös ulospäin ja tase kaunistuu kyllä.
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #6855 : 27.06.2014 klo 04:18:48 |
|
Yritän nyt vastailla mahdollisimman asiapitoisesti. Korostan myös UUDELLEEN, että tarkoituksena ei ole provoilla, eikä myöskään hiillostaa ketään. Jos jostakin kuitenkin tuntuu, että mieli pahoittuu lähestyvästä kesäisestä viikonlopusta huolimatta poikkeuksellisen helposti niin suosittelen lopettamaan lukemisen tähän. Fellainiin, Mataan, Herreraan ja Shawiin pistetty palamaan lähes 160 miljoonaa euroa. Business well done. Manun syöksykierre alkaa pian, kun kassa on tyhjä. Kysymys kuulukin, kuka lypsää seuraavaksi? Ilmeisesti Arsenal.
Oletko oikeasti tuota mieltä? Jos olet, niin olen selkeästi aliarvioinut sen kuinka paljon aliarvioit Manua ja sen kokoa jalkapalloseurana. Kuten pari muuta on jo todennut niin seuraa ei varmasti viedä riskirajoille ja kassa ei varmasti pääse vajumaan tyhjäksi asti. Seurassa on hyvin todennäköisesti ammattitaitoiset ihmiset tekemisissä hankintojen kanssa ja pitämässä huolta taloudellisesta puolesta. Mielestäni tämä menee luokkaan tuomiopäivän ennustukset. Itse näkisin, että todennäköisempi tapa joutua syöksykierteeseen on päästää urheilullinen menestys romahtamaan. Tätä puoltahan tässä nyt nimenomaan yritetään korjata. Seuraavaksi "lypsäjäksi" on monta ehdokasta ja Arsenal on yksi hyvä vaihtoehto. Itse toivon, että Barcelona ja Juventus on sitten ne seuraavat. Ehkä me siitä hyvästä sitten lypsetään heitä vihreällä veralla parin vuoden päästä CL:ssä. Ainakin tämä antaa toivoa siitä. Kuka ei uskonut Shawn olevan realismia?
Esimerkiksi Benoit näissä alla olevissa viesteissä sivuilla 262/163. Toki saatoin myös käsittää viestit väärin. Minä kuitenkin saan tuosta kuvan, että Shawn siirto ei olisi realistinen tänä kesänä. Lisäksi yllättävän moni tuntui pitävän siirtoa epätodennäköisenä, ellei jopa mahdottomana sen jälkeen kun Evran jatkosopimus julkaistiin. En kuitenkaan yleistä kaikkiin sillä monihan sitä siirtokisassakin Manuun veikkasi kuten jo kirjoititkin. Kyllä nyt joidenkin kirjoittajien olisi hyvä havahtua epärealistisista odotuksistaan kesän siirtoikkunaa kohtaan ja myöntää, etteivät nämä hummelsit, shaw't ja fabregasit ole millään silmällä katsottuna realistisia hankintakohteita tänä kesänä.
En kyllä voi ymmärtää, miksi Shaw ManUn valitsisi Cityn tai Chelsean (tai jopa Liverpoolin, ei tosin taida siellä hynkky riittää) sijasta. Eihän siinä olisi paperilla katsottuna mitään järkeä. Molemmista joukkueista löytyisi vielä käyttöä vasemmalle laitapakille. Ja Evrallakin on vielä vuosi jäljellä sopimusta. Miksi Shaw valitsisi ManUn?
Ja kuka on ollut hankintoja vastaan? On eri asia oletella Unitedin hankkivan Vidalia, Cesciä ja Hummelsia, kun nähdä Unitedin hankkivan Herreraa, Shawia ja Vermaa. Hankintoja täällä on keskikentälle odotettu jo kauan ennen kuin sinä koko foorumille kirjauduit, ei yllätä että tuo kk-hankinta aiheuttaa innostusta.
Nimiä on vielä tässä vaiheessa turha Cesciä lukuun ottamatta vedellä yli kun siirtokesä on vasta alussa. Paljon kerkeää vielä tapahtua ennen kuin ikkuna menee kiinni. En tosin edes viitannut nimiin vaan lähinnä tuohon rahan käyttöön. Tätä palstaa jonkin verran lukeneena olin kuvitellut, että tämä vajaan 80 miljoonan tuhlaaminen parissa päivässä aiheuttaisi suurempaakin vastustusta. Moni kun tuntui aiemmin olevan sitä mieltä, että Manun ei haluta lähtevän hankkimaan pelaajia isolla rahalla. Näistä kahdesta juuri oikealle paikalle hankitusta tärkeästä palasesta huolimatta toteutui pari asiaa joiden oletin ihmisiä kismittävän. Se, että rahaa käytettiin noinkin roimasti (uskallan sanoa roimasti, koska pelkästä 100 miljoonan mainitsemista olen saanut vuoden piikittelyä osakseni) ja se, että seura maksoi pelaajista ylihintaa. Jopa minun mielestäni nuo kaksi pitäisi irrota vähintään 10-20 miljoonaa halvemmalla. Moni tuntuu olevan samaa mieltä. Toiminta ei siis täsmää ihmisten toiveiden kanssa, mutta yleisilmapiiri on kuitenkin positiivinen. Tämä oli siis se asia mitä ihmettelin. Siinä en näe mitään ihmeellistä, että ihmisille kelpaa keskikenttäpelaaja vuosien odotuksen jälkeen. Epäilen tämän olevan sitä mistä mainitsin juuri päivä tai pari sitten. Eli siitä, että jotkut julkisesta mielipiteestä huolimatta kuitenkin salaa toivovat niitä isoja hankintoja. Pistetään vielä palstan edistyksellisimmälle ja parhaalle asiantuntijalle  En ole lähellekään palstan paras asiantuntija. En myöskään tälläistä ole koskaan olettanut tai väittänyt. En kuitenkaan aio sanoa, että arvioni Manun viime kaudesta, Fellainin otteista, Moyesin potkuista ja mahdollisesti myöskään Manun nykyisestä/tulevasta rahan käytöstä olisivat menneet erityisen pahasti pieleen. Ei oikeastaan pitäisi edes vaivautua vastaamaan näihin huonoihin provoihin, mutta joskus olisi ihan kiva, että kun huomaa toisen arvioiden osuneen omiaan paremmin niin nielee ylpeytensä ja jättää asian sikseen tai jopa myöntää, että tällä kertaa tuli hutipotku. Toivottavasti keskustelu jatkuu tästä eteenpäin hieman vähemmän kireissä merkeissä. Tälläisten päivienhän pitäisi olla United fanin kissanpäiviä. Joukkue vahvistuu hyökyaallon lailla ja Suarez sai penaltia. Ja siirtoikkuna ei edes ole vielä auennut ja lisää "kivoja" nimiä pyörii huhuissa. MM-kisatkin ovat tulossa pudotuspelivaiheeseensa. Valittamista ei siis pitäisi olla.
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #6856 : 27.06.2014 klo 04:40:10 |
|
Saarilla huhutaan, että kunhan Shaw on saatu pakettiin, United alkaa hieromaan kauppaa Vermaelenista. Vasenjalkaista toppariahan Unitedilta ei löydy ja sellaisen LvG on perinteisesti halunnut.
Tämä voi pitää paikkaansa. Aika vahvat nuo Vermaelen huhut ovat. Itse en ole erityisen innostunut tästä diilistä, mutta jos laadukkaammat vaihtoehdot ovat menneet huti niin parempi kauteen on lähteä Vermaelenin kanssa kuin ilman. Paljonkin parempi. Ladbrokes muuten uutisoi, että Stefan De Vrij diili olisi lähellä toteutumista. Tästä hieman samat fiiliset. Joku hollantilainen on melko varmasti tulossa, mutta jos minä olisin Van Gaalin asemassa niin se puukenkä olisi ennemminkin laitalinkki Depay. Itse asiassa Depay saattaakin olla tämän kesän suurimpia ryöstöjä jos päättää vaihtaa maisemaa. Hevosmiesten tietotoimisto taasen tietää kertoa, että Liverpool johtaisi Sanchez jahtia. Jos tuo pitää paikkaansa niin voimiaan viime päivinä esitellyttä Manua ei missään tapauksessa voi laskea kokonaan kilvasta ulos. Vaikka siirto tänne ei lopulta toteutuisikaan niin kyllä tuollaista pelaajaa, tuollaisessa tilanteessa kannattaa ainakin yrittää.
|
|
|
|
|
Ferro Montanha
Poissa
Suosikkijoukkue: 00840
|
 |
Vastaus #6857 : 27.06.2014 klo 07:23:24 |
|
Kyllähän tuo Herreran siirtohinta on kova, kun samaan aikaan City hankki 15 miljoonalla Fernandon (eikös häntäkin joskus huhuttu Manuun, no ketäpä ei olisi), joka on vain pari vuotta vanhempi ja ilmeisesti juurikin sellainen puolustava keskikenttä, jota Manu vielä tarvitsisi. Voisivat nyt vielä hankkia Sven Benderin tuohon Herreran vierelle, niin alkaisi keksikenttä näyttää vähän paremmalta. Arsenal ilmeisesti hankkimassa Aurierin, jonka olisin mielelläni nähnyt Rafaelin oppipoikana oikealle.
|
|
|
|
|
JFT39
Poissa
|
 |
Vastaus #6858 : 27.06.2014 klo 07:44:14 |
|
Voisivat nyt vielä hankkia Sven Benderin tuohon Herreran vierelle
Tai sitten hankkivat Son Heung-minin, jolloin keskellä olisi vakuuttava AnderSon.
|
|
|
|
|
donner
Paikalla
Suosikkijoukkue: KuPS, ManU
|
 |
Vastaus #6859 : 27.06.2014 klo 09:02:29 |
|
Tai sitten hankkivat Son Heung-minin, jolloin keskellä olisi vakuuttava AnderSon.

|
|
|
|
|
Liisa96
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Pietarin polttopalloveikot
|
 |
Vastaus #6860 : 27.06.2014 klo 09:16:25 |
|
Tai sitten hankkivat Son Heung-minin, jolloin keskellä olisi vakuuttava AnderSon.
E-K fanipoikana ottaisin vastaan. 
|
|
|
|
|
Anttza
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU
|
 |
Vastaus #6861 : 27.06.2014 klo 10:23:49 |
|
Täytyy hiemean olla vastaan tässä Shaw:n hinta asiassa. Ja ottaa esimerkiksi Ferdinand jonka siirtosumma silloin nosti paljon meteliä. Shaw on kuitenkin jo valioliigassa tasonsa osoittanut puolustaja jonka hinnassa on toki Lädilisää HG statuksen takia. Tästä syystä myös tiedetään mitä saadaan. Sillä olihan Shaw jo parhaita vaspoja viimekaudella ja suunta on varmasti ylöspäin. Okei onhan Shaw kohta vasta 19v, ja hinta näin nuoresta on kova. Mutta samalla saadaan Vaspa yli 10 vuodeksi niin mielestäni erittäin hyvä haku! Pahinta olisi ollut päästää Shaw chelskiin tai Cityyn esimerkiksi. Kukas se sitten ois ollu seuraava vaspa? Shaw tulee luultavasti ottamaan Englannin paidassakin sen ykkös vaspan paikan ihan lähivuosina, joten huomattavasti parempi haku mielestäni kuin esimerkiksi jos Baines olisi tullut viimekesänä huhuttuun hintaan(taisi olla 16-20me hujakoilla huhuttu hinta silloin, korjatkaa jos olen väärässä. Bainesilla pelivuosia huipulla ei kuitenkaan enään hirveästi olisi jäljellä). Shaw tuskin enään ManU:sta sumusaarien sisällä siirtyy, joren jos siirtyy niin maksaja on akselilta Real, Barca, Bayern ja jos siirtyy niin tuskimpa tuossa tappiotakaan tehdään.
Vieläkun se Jones pääsee pelaamaan säännöllisesti topparina, niin vuosiksi riittää iloa varmasti näistä kavereista. Ja huhuttuun Vermaleen huhuun otettava sen verran kantaa, että ei kiitos.. Okei ihan ok tason pelaaja, mutta huhuttu 12m hinta on mielestäni aika kova. Mielummin lyödään se 12m Kagawan kyytipojaksi ja lähetetään Dortmundiin ja sieltä sitten paluu lennolla Hummels Manchesteriin.. Okei toiveajattelua, mutta voisi olla sellainen diili että Dortmundissakin mietittäisiin hyväksymistä.
Herrerasta ollaan oltu montaa mieltä. Tosin yleensä ne negatiiviset asiat tulevat muiden joukkueiden fanien suusta.. Mutta mielestäni ihan hyvä haku ja tärkeää että saatiin hankintoja jo kisojen aikana, jottei kaikki jäisi aivan viimeisille päiville. Jos vertaillaan esim. Herreraa toiseen huhuttuun eli Cesciin, niin tässä vaiheessa on vaikea sanoa että kumpi lopulta olisi ollut parempi kaappaus. Toki cesc lähti hieman halvemmalla, mutta jos olisi ManUun siirtynyt, niin uskoisin että palkkakin olisi ollut Herreraa korkeampi. Herrera oli viimekaudella selkeästi Cesciä parempi pelaaja, ainakin ne kymmenet La Liga pelit joita itse seurasin. Joten viime kauden perusteella olisin itsekin liputtanut Herreran puolesta, vaikkakin en missään vaiheessa uskonut että ManUun siirtyisi. Mielestäni kuitenkin hyvä kaappaus. Tähän kaveriksi nyt vaikka sitten Vidalia sieltä Juventuksesta!
Gigs jo tuossa aikasemmin mainitsi että katseet pitäisikin näiden jälkeen kääntää Barceloonaan ja Juventukseen, ja samoilla linjoilla mennään täälläkin. Mielelläni näkisin Sanchezin ja Vidalin tai Pogban ManU:ssa, mutta samaan hengen vetoon täytyy sanoa että voisihan sen Monacosta huhutun Rodriguezin tuohon samaan kelkkaan lisätä. Rahaa tulee varmasti vielä palamaan tänäkesänä.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #6862 : 27.06.2014 klo 11:47:29 |
|
En kuitenkaan yleistä kaikkiin sillä monihan sitä siirtokisassakin Manuun veikkasi kuten jo kirjoititkin. Benoitin mielestä Sir Alexin olisi pitänyt erota jo ainakin 3-5 vuotta sitten, joten älä nyt mitään yleistyksiä tosiaan tee yhdestä mielipiteestä. Manchester United on tosiaan ollut juuri se joukkue joka on englantilaisista maksanut tarvittavan summan (Rio, Rooney, Carrick, Hargeaves jne.), koska nämä ovat vahvasti kuuluneet joukkueen imagoon. Jos Shawsta maksetaan se huhuttu noin 30 miljoonaa ja mies osoittautuu hyväksi hankinnaksi, niin siinä on sitten seuraavat noin 10 kautta vasemman laidan pakki. Harvoin näitä lädi-pelaajia kuitenkaan enää Unitedista kukaan käy ilman Unitedin tahtoa koukkaamassa pois, joten hyvästä bisneksestä on ollut kyse. Ja onhan tämä kaava toki tuonut myös mestaruuksia. Nimiä on vielä tässä vaiheessa turha Cesciä lukuun ottamatta vedellä yli kun siirtokesä on vasta alussa. Paljon kerkeää vielä tapahtua ennen kuin ikkuna menee kiinni. En tosin edes viitannut nimiin vaan lähinnä tuohon rahan käyttöön. Tätä palstaa jonkin verran lukeneena olin kuvitellut, että tämä vajaan 80 miljoonan tuhlaaminen parissa päivässä aiheuttaisi suurempaakin vastustusta. Luulit koska olit sellaisen kuvan päässäsi luonut, vai luulit koska joku kirjoitti ettei Unitedin pitäisi hankintoja tehdä? Edelleen se siirtoveikkauskisa on hyvä indikaattori siitä mitä täällä yleisesti odoteltiin siirtomarkkinoilta ja eiköhän siellä melko monelta löytynyt hankinnat keskikentälle ja puolustuksen vasemapaan laitaan. Kun olet nyt jo kuitenkin tovin täällä vaikuttanut, niin eiköhän tämän olisi pitänyt olla ihan selvää, sillä melkoinen konsensus täällä on vallinnut siitä että juuri näille paikoille niitä vahvistuksia tarvitaan ensiksi - sitten katsellaan muita pelipaikkoja. Ja eipä nyt vähätellä, täällä on kyllä heitelty ilmaan sellaista 200 miljoonan punnan (!) siirtokassaan, joten tuohon nähden tämä nyt käytetty summa ja mahdollisesti Shawsta maksettava summa ei olisi kuin alkusoittoa tuohon summaan nähden. Se sitten on makuasia minkälaisia hankintoja on toivonut/vaatinut. Itselleni Herrera on juurikin sellainen sopivan kuuloinen hankinta, ei se PEPSIWAU-hankinta, vaan hieman pienempi nimi, mutta itse elänkin vielä siinä Sir Alexin maailmassa. Joka tapauksessa kyseessä on hankinta juuri sinne oikealle pelipaikalle, mikä pitäisi jokaista United-nimimerkkiä tyydyttää. Enkä minäkään toki vielä mene julistamaan että hankinnat keskikentälle on tässä, mutta tämän hankinta on juuri sellainen, joka onnistuessaan jo pelkästään tekee ihmeistä koko joukkueen pelaamiseen. Tuossa omia toiveitani liittyen siirtoihin: IN
Shaw Kroos Garay
OUT
Lindegaard Anderson Büttner Young
***
Siinäpä tuo lista on lyhykäisyydessään. Sisään toivoisin vasenta laitapakkia ja mahdollisesti jopa kahta keskikentän keskustan miestä sekä mahdollisesti sitten kokenutta topparia. Mutta kuka sieltä nyt sitten olisi tulossa? Kroos tuntui selvältä, mutta ei näytä siltä sittenkään enää. Fabregas olisi hieno haku edelleen, mutta ehkä viime kesä opetti jotain tästä tapauksesta. Ja muutenkin, eiköhän Chosen Vanilla ole omat siirtokohteet mielessä, joten kohtuullisen vaikeata näitä on lähteä tyhjästä nimeämään, joten heitetään nyt näitä kestohuhuja sinne. Toivottavasti kuitenkin pelipaikoittain nuo ongelmakohdat on tiedossa myös uudella valmennusryhmällä.
Shaw näyttäisi tulevan, Herrara on tuo Kroos ja kokenut toppari voisi olla se Verma. Itse pidin jo kesän alussa melko selkeänä sitä minkälaisia hankintoja tarvitaan. Enkä todellakaan ole ainoa, vaan nämä samat ajatukset jakoi moni muukin - itse sanoisin että jopa suurinosa täällä. Ei oikeastaan pitäisi edes vaivautua vastaamaan näihin huonoihin provoihin, mutta joskus olisi ihan kiva, että kun huomaa toisen arvioiden osuneen omiaan paremmin niin nielee ylpeytensä ja jättää asian sikseen tai jopa myöntää, että tällä kertaa tuli hutipotku.
Olet jo tälläkin kaudella ehtinyt hosumaan ettei hankintoja tehdä, kun Cesc siirtyi Arsenaliin, joten olisiko sielläkin suunnalla aika nyt hengähtää hetki ja ihan rauhassa katsella kuinka siirtoikkuna etenee - ja varsinkin kuinka tuleva kausi etenee. Viime kausi oli floppi, sitä tuskin kukaan kieltää, mutta nyt peräsimessä on kannuksensa hankkinut mies, jolla on ihan oikea visio. Vaikka monet ovat vakuuttuneet että Unitedin materiaali on sitä tasoa mille Moyes sen viime kaudella vei, niin katsellaan nyt mitä LvG saa irti esimerkiksi jo ringissä olevista toppareista. **** Ja näin yleiskysymyksenä: milloin uusi kausiketju avataan ja kuka sen voisi tehdä? Oma ääneni menee tällä kertaa Anjin suuntaan, mutta eipä esimerkiksi Henskin tai Kyykyn avaus yhtään hullumpi olisi. Moni muukin olisi varmasti pätevä tuohon hommaan, joten nyt rattaat pyörimään 
|
|
|
|
|
Anttza
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU
|
 |
Vastaus #6863 : 27.06.2014 klo 12:39:47 |
|
Netissä joltai huhupalstalta luettuna, että Shaw olis manun mies. Virallista vahvistusta odotellessa. Hintana 27Miljoonaa puntaa joka voi eri klausuuleilla nousta 33 miljoonaan. Sopimus olisi 5 vuotinen.
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #6864 : 27.06.2014 klo 12:59:18 |
|
Ja näin yleiskysymyksenä: milloin uusi kausiketju avataan ja kuka sen voisi tehdä? Oma ääneni menee tällä kertaa Anjin suuntaan, mutta eipä esimerkiksi Henskin tai Kyykyn avaus yhtään hullumpi olisi. Moni muukin olisi varmasti pätevä tuohon hommaan, joten nyt rattaat pyörimään  Heitän myös tuohon listaan nimimerkin candidate.  Onhan siellä monia muitakin hyviä ehdokkaita tarjolla!
|
|
|
|
|
Benoit
Poissa
|
 |
Vastaus #6865 : 27.06.2014 klo 13:28:30 |
|
Esimerkiksi Benoit näissä alla olevissa viesteissä sivuilla 262/163. Toki saatoin myös käsittää viestit väärin. Minä kuitenkin saan tuosta kuvan, että Shawn siirto ei olisi realistinen tänä kesänä. Lisäksi yllättävän moni tuntui pitävän siirtoa epätodennäköisenä, ellei jopa mahdottomana sen jälkeen kun Evran jatkosopimus julkaistiin.
Tuo Shawin nimi tuossa viestissä on sen takia, että en uskonut missään vaiheessa hänen valitsevan ManUa juurikin Chelsean tai Man Cityn sijasta. Siitä siis pisteet siirtoveikkauksessa Shawin siirtoa ennustaneille. Mutta toistan vielä kerran: ManUlla ei ole mitään urheilullista tarjottavaa verrattuna Chelseaan ja Man Cityyn, vain enemmän rahaa. Molemmilla näistä on menestyvät joukkueet (ja Champions League), ManUlla tällä hetkellä ei. Enkä uskonut ManUn lähtevän tänä kesänä mälläämään kohtuuttomasti rahaa ympäri Eurooppaa, vaikka ennusmerkit olivatkin olemassa, kun Woodward pääsi jo viime tammikuussa rikkomaan seuran siirtoennätyksen. Ennustukseni oli pielessä. Mutta ihmettelen edelleen, miksi Chelsea ja Man City eivät olleet valmiita maksamaan samaa summaa Shaw'sta kuin ManU, jos kauppa on ManUlle niin hyvä kuin täällä annetaan ymmärtää? En ole lähellekään palstan paras asiantuntija. En myöskään tälläistä ole koskaan olettanut tai väittänyt. En kuitenkaan aio sanoa, että arvioni Manun viime kaudesta, Fellainin otteista, Moyesin potkuista ja mahdollisesti myöskään Manun nykyisestä/tulevasta rahan käytöstä olisivat menneet erityisen pahasti pieleen. Tuo kommenttini nyt oli lähinnä huonoa kuittailua kirjoittamallesi setämiesmäiselle "minä tiesin, forum oli taas väärässä" -tyylin viestiin.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #6866 : 27.06.2014 klo 13:41:13 |
|
Mutta ihmettelen edelleen, miksi Chelsea ja Man City eivät olleet valmiita maksamaan samaa summaa Shaw'sta kuin ManU, jos kauppa on ManUlle niin hyvä kuin täällä annetaan ymmärtää?
Cityä kahlitsee FFP, eikä vaspalle ole nyt muutenkaan käyttöä, kun Kolarovkin teki jatkosopimuksen. Shaw'n hinta nousi aika lailla sellaiseksi, kun ounastelinkin (kaikki seikat huomioonottaen). Mutta ManU ei tässä ole ostanut mitään tusinajunnua kuitenkaan.
|
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #6867 : 27.06.2014 klo 13:43:46 |
|
Sopiikin toivoa että Shawista on tosiaan iloa sitten 10 vuodeksi tuolla hinnalla. Tähän mennessä mies on pelannut yhen ihan kelpo kauden, mutta pahus sentään on tuo hinta kyllä aika kauhee. Toki JOS jannusta tulee world classia, niin sitten toki, mutta se nyt on vielä aika iso jos.
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #6868 : 27.06.2014 klo 13:48:10 |
|
Sopiikin toivoa että Shawista on tosiaan iloa sitten 10 vuodeksi tuolla hinnalla. Tähän mennessä mies on pelannut yhen ihan kelpo kauden, mutta pahus sentään on tuo hinta kyllä aika kauhee. Toki JOS jannusta tulee world classia, niin sitten toki, mutta se nyt on vielä aika iso jos.
Yksi kelpo kausi ja yksi loistava, jos minulta kysytään. Onneksi ei sentään Moyes ole enää managerina, vaan hyvät näytöt nuorien pelaajien kanssa toimimisesta omaava van Gaal. Lähtökohdat on ihan hyvät sinänsä. Kuinka moni tuon ikäinen laitapakki on pelannut kaksi vuotta vakituisesti jossain Euroopan isoista pääsarjoista? Tottakai tässä on riskiä, se on selvä. Potentiaalia on kuitenkin olla se laitapakki seuraavan vuosikymmenen ajan.
|
|
|
|
|
robbery
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United
|
 |
Vastaus #6869 : 27.06.2014 klo 14:14:52 |
|
Aika kovasti käy huhut että Shawin siirto on valmis ja julkaisu olisi vain ajan kysymys. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.06.2014 klo 14:25:53 kirjoittanut robbery »
|
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #6870 : 27.06.2014 klo 14:29:36 |
|
@BBCSport · 1m
Luke Shaw completes his move to Manchester United from Southampton #saintsfc #MUFC
|
|
|
|
|
Vanha Vilho
Poissa
|
 |
Vastaus #6871 : 27.06.2014 klo 14:48:41 |
|
Ja näin yleiskysymyksenä: milloin uusi kausiketju avataan ja kuka sen voisi tehdä? Oma ääneni menee tällä kertaa Anjin suuntaan, mutta eipä esimerkiksi Henskin tai Kyykyn avaus yhtään hullumpi olisi. Moni muukin olisi varmasti pätevä tuohon hommaan, joten nyt rattaat pyörimään
Wow! Kiitos kunniasta. Ihan mielellään tuon voisin tehdäkkin, mutta sitten joudutte odottamaan hiukan, sillä olen nyt menossa Turkuun pelaamaan kääpiölajin sm-sarjapeleihin ja sitten vaimon kanssa lennot johonkin eurooppaan ihan kahdestaan lepuuttamaan hermoja. Eli aikaisintaan abt viikon päästä onnistuisi. Topicin saa avata joku muu jos vaan haluaa esim Candidate, Kyykky tai Henski. Miksei paavi-Phizza tai vaikkapa United-topicin "ruotsi" eli rakas naapuri johon viharakkaussuhde on parhaimmillaan eli CouliJoe  Herreran ja Shawn siirroille  Täysin mielisairaalle rahankäytölle  Topparia tuo huutaa ehkä LVG:n kannalta enemmän kuin tarve edes olisi. Evans, Jones ja Smalling ovat kaikki hyviä valjutason miehiä oikeassa taktiikassa täyttävät paikkansa mitä mainioimmin. Mm. Evans oli viime kaudella paras kolmikosta Rio, Vida ja Evans. Tämä on minun mielipiteeni. Verma ei Unitedia vahvista, Saksan-Mats vahvistaisi, mutta ei ole tod näk tulossa. Vidalista tehty huhujen mukaan 40 millin tarjous. Tämä olisi oikeasti kova juttu vaikka en tähän uskokkaan. Toivoisin myös kaikkien brittien jäävän joukkueeseen koska englannin valjua tässä kuitenkn pelataan. Edit. Ipad näppäilyvirheitä
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.06.2014 klo 14:51:44 kirjoittanut Anjii »
|
|
|
|
|
Nani
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United
|
 |
Vastaus #6872 : 27.06.2014 klo 14:51:43 |
|
 Johan alkoi siirtoja paukkumaan! Vielä yksi keskikenttäpelaaja (Vidal) ja toppari niin joukkue näyttää todella hyvältä ensi kautta ajatellen.
|
|
|
|
|
Kyrie Irving
Poissa
|
 |
Vastaus #6873 : 27.06.2014 klo 14:57:06 |
|
Jos keskustaan joku Vidalin tasoinen pelaaja vielä tulee, niin mitenköhän käy Fletcherin, Carrickin ja Fellainin? Uskoisin Cleverleyn tapaisen pelaajan olevan turvassa, kun pelivuosiakin on paljon jäljellä.
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #6874 : 27.06.2014 klo 15:04:09 |
|
Mutta ihmettelen edelleen, miksi Chelsea ja Man City eivät olleet valmiita maksamaan samaa summaa Shaw'sta kuin ManU, jos kauppa on ManUlle niin hyvä kuin täällä annetaan ymmärtää?
Hyvä kysymys. Chelseahan oli huhujen mukaan kysellyt miehen perään mutta ilmeisesti liian myöhään. Kaipa pelaajalla itselläänkin oli sanansa sanottavana. Ja Shawn valintaan syitä taitaa olla monta,mieleen tulee muutamia: Seura on edelleen saaren suurin(väittää kuka mitä tahansa muuta). Brittipelaajien pitkä perinne seurassa,ns. first squadeissa Chelseassa 2 ja Cityssä 1 tällä hetkellä,Manussa 9. Lähes varma avauksen paikka vuosiksi eteenpäin. Palkka.
|
|
|
|
|
|
|
|