FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.12.2025 klo 14:01:21 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1] 2
 
Kirjoittaja Aihe: Matias Lindfors & Akseli Kalermo - IF Brommapojkarna  (Luettu 11325 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Andreas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FF Jaro, BVB09 ja Chelsea FC


: 05.06.2013 klo 11:56:57

Avataan nyt tällekin oma otsikko kun pääsee ULKOMAILLE pelaamaan. Ylos

Uutinen
Käpylän Pallon Matias Lindforsin uusi seura on ruotsalainen IF Brommapojkarna

Käpylän Pallon B -juniori Matias Lindfors ( s.1997 ) siirtyy Tukholmaan. IF Brommapojkarna ja Käpylän pallo ry ovat allekirjoittaneet sopimuksen, jossa Matias Lindfors siirtyy 3.6. alkaen Bromman pelaaja-akatemiaan. Jalkapalloilun lisäksi Matias jatkaa opiskeluaan Bromman lukiossa.

Matias siirtyi Käpylän palloon 11-vuotiaana ja valittiin mm. viime vuonna Kai Pahlman –turnauksen parhaaksi pelaajaksi. Nuorten maajoukkueissa ( U15 ja U16 ) Matias on esiintynyt jo monta kertaa.

’’ Tämä on ensimmäinen Käpylän pallon ulkomaille siirtyvä pelaaja, joka on läpikäynyt seitsemän vuotta sitten aloitetun United – koulutuspolun. Hienoa nähdä laadukkaan valmentamisen ja työn tuloksia tällä tavalla ’’, toteaa KäPa;n urheilutoimenjohtaja Erkki Valla ja toivottaa koko seuran puolesta menestystä Matiakselle.

IF Brommapojkarna on Ruotsin ja koko Euroopan suurin jalkapalloseura, ja sen edustusjoukkue pelaa Ruotsin pääsarjaa Allsvenskania.

http://www.kapylanpallo.fi/k%C3%A4pyl%C3%A4n-pallon-matias-lindforsin-uusi-seura-ruotsalainen-if-brommapojkarna
« Viimeksi muokattu: 05.08.2014 klo 09:27:34 kirjoittanut shots »
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #1 : 05.06.2013 klo 13:47:10

Lainaus
IF Brommapojkarna on Ruotsin ja koko Euroopan suurin jalkapalloseura

Mitä?  :D
JasonD

Poissa Poissa


Vastaus #2 : 05.06.2013 klo 13:51:16

Myös OLS:n Akseli Kalermo siirtyy Brommaan samaan aikaan.
Puu-ukko

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 05.06.2013 klo 13:59:32

Brommapojkkarit meinaavat tyhjentää suomen koko u16 majun? :o
referee3000

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelainen jalkapallo & futsal


Vastaus #4 : 05.06.2013 klo 14:01:05

Mitä?  :D

Pelaajamäärien mukaan tilanne on tosiaan näin.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #5 : 05.06.2013 klo 14:02:56

Pelaajamäärien mukaan tilanne on tosiaan näin.

Ok. Toki määrä /= laatu, niin suurin-sanan käyttäminen tuossa asiayhteydessä o vähän hassua.  :)
Erkki Rapala

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 05.06.2013 klo 14:10:42

Ok. Toki määrä /= laatu, niin suurin-sanan käyttäminen tuossa asiayhteydessä o vähän hassua.  :)

No millä sitä suuruutta pitäis mitata ??? Brommapojkarna on kasvattajaseura ja siellä on jollain U19-joukkueellakin kolme päätoimista valmentajaa ja päälle vielä päätoimiset huoltajat, hierojat jne.

Mutta tosiaan voisi otsikon muuttaa, kun siellä on OLS:n Kalermokin pelaamassa. Ihan hyvässä opissahan pojat on ja aikahan sen näyttää, tuleeko oikeasti mitään, vai viekä Tukholman yökerhojen ylivoima mielenkiinnon..
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #7 : 05.06.2013 klo 17:15:44

No jos puhutaan suurimmista eurooppalaisista jalkapalloseuroista, niin minulle tulee mieleen ne menestyneimmät; Real Madridit, ManU:t ynnä muut. Siksi saman sanonnan käyttäminen jostain v-tun Brommapojkarnasta, vaikka varmasti ihan hyvä junioriseura onkin, aiheutti hieman huvitusta. That's all.  :)
hk-nakki

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 05.06.2013 klo 17:21:38

Euroopan paras kasvattajaseura?
Basler

Poissa Poissa


Vastaus #9 : 05.06.2013 klo 17:27:16

No jos puhutaan suurimmista eurooppalaisista jalkapalloseuroista, niin minulle tulee mieleen ne menestyneimmät; Real Madridit, ManU:t ynnä muut. Siksi saman sanonnan käyttäminen jostain v-tun Brommapojkarnasta, vaikka varmasti ihan hyvä junioriseura onkin, aiheutti hieman huvitusta. That's all.  :)

ei menestynein tarkoita automaattisesti, että olisi suurin. Suurin voidaan määritellä mielestäni ainakin kolmella tavalla: pelaajamäärältään suurin, jäsenmäärältään suurin tai liikevaihdoltaan suurin.
Pyhäinhäväistys

Poissa Poissa


Vastaus #10 : 05.06.2013 klo 17:30:22

ei menestynein tarkoita automaattisesti, että olisi suurin. Suurin voidaan määritellä mielestäni ainakin kolmella tavalla: pelaajamäärältään suurin, jäsenmäärältään suurin tai liikevaihdoltaan suurin.

Elä helvetissä  :o
shots

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall


Vastaus #11 : 05.06.2013 klo 19:15:10

Helvetin viisas siirto mennä vielä kovempaan kouluun. Edari vielä tosiaan vetää Allsvenskania joten tuolla mahdollisuudet kehittyä ja päästä urallaan eteenpäin. Tälläkin hetkellä Allsvenskanissa BP:lla jatkuvasti avauksessa 7-9 omaa kasvattia/omista junnuista tullutta pelaajaa.
psykonaut

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ACO


Vastaus #12 : 05.06.2013 klo 19:32:43

OLS:n kasvatti ja ACO:nkin ringissä pyörähtänyt toppari Akseli Kalermo siirtyi samaan seuraan kolmen vuoden sopparilla.

Uutinen
Oulun Luistinseuran A- ja B-nuorissa tällä kaudella pelannut Akseli Kalermo (synt. 1997) on tehnyt kolmen vuoden sopimuksen, tukholmalaisen ja Euroopan suurimman junioriseuran, IF Brommapojkarnan kanssa. Akseli kuuluu Suomen U16 maajoukkueen vakiokasvoihin ja näytöt maaotteluissa herättivät ruotsalaisseuran kiinnostuksen OLS pelaajaa kohtaan.

OLS:ssa Akseli on pelannut vuodesta 2009 lähtien ja menneellä talvikaudella hän harjoitteli jo AC Oulun mukana.

OLS toimitus selvitti pikahaastattelulla Akselin kuulumiset Tukholmasta.

Miten menee?


Hyvin menee. Kämpillä odottelen ruokailun alkua.

Minkälainen on normaali päiväsi?

Normaalipäivänä ohjelmassa on treenit klo 9, jonka jälkeen menen koululle syömään ja saan sieltä vielä iltaeväätkin mukaan. Toiset treenit alkavat klo 16.30 ja kestää puolitoistatuntia, jonka päälle on ohjelmassa vielä tunnin sali. Sen jälkeen taas kämpille keräämään voimia seuraavaa päivää varten. Asustelen tällä hetkellä opiskelija-asuntolassa, mutta juhannuksen jälkeen saan oman kämpän. Käytännössä kaikki asiat on huolehdittu viimeisen päälle ja tänne on ollut erittäin helppo tulla.

Sujuuko Ruotsin kieli luontevasti ja oletko saanut uusia ystäviä?

Ruotsilla pitää yrittää pärjätä, mutta jos jostain syystä en löydä sanoja niin englanti tulee siinä vaiheessa mukaan. Paljon ollaan yhteydessä Matiaksen kanssa joka siirtyi Käpasta tänne samaan aikaan. E

Miten arvioisit oman osaamisesi joukkueessa tällä hetkellä?

Pelilupa-asiat eivät ole vielä kunnossa joten en ole ollut vielä otteluissa listoilla. Tällä hetkellä joukkueessa on lisäkseni kolme topparia, kaksi heistä pelaa 1995 syntyneiden maajoukkueessa ja yksi 1996 syntyneiden. Kovia pelimiehiä, mutta laitetaan ne treeneissä puntariin. Kun siirryin tänne niin yksi pelaaja, jolle eräs valioliigaseura tarjosi vielä kaksi vuotta sitten sopimusta, tiputettiin joukkueesta pois. Tuokin todistaa, että kyllä täällä saa peliajan eteen tosissaan hommia tehdä.

Pelataanko uudessa seurassasi erilaista jalkapalloa kuin OLS:ssa?

Osittain kyllä. Täällä pelataan kyllä maata pitkin alhaalta, mutta heti kun päästään keskialueen tietämille peli suoraviivaistuu erittäin paljon. Nopeat hyökkääjät menevät vauhdilla joko yksi vastaan yksi ohittaen tai sitten pidemmän syötön turvin eteenpäin.

Minkälaisen kuvan olet saanut IF Brommapojkarnan valmennuksesta?

Ammattitaitoista tekemistä ja vaatimustaso on todella korkealla.

Milloin tulet Ouluun seuraavan kerran?

Juhannuksen tienoilla on tarkoitus tulla. Siinä on pari maaottelua ensin Helsingissä ja sitten pääsen käymään kotona mutkan lepäämässä.

 

OLS:n Valmennuspäällikkö Antti Pehkosen mukaan seura aikoo jatkossa hyödyntää Akseli Kalermon siirron myötä syntyneitä suhteita.

”Akselin siirto on kaikin puolin mahtava juttu niin pelaajan kuin seurankin kannalta ja uskon, että ikäisekseen kypsä poika selviytyy varmasti suuren maailman tuomista haasteista. Kontaktia Ruotsin suuntaan on tarkoitus pitää aktiivisesti yllä. Esimerkiksi seuramme 2000 -syntyneiden joukkue sai jo aikaisemmin kutsun Bromman järjestämään, erittäin tasokkaaseen Stadium Cup –turnaukseen. Lisäksi olen itse lähdössä syksyllä tutustumaan seuran toimintaan tarkemmin. Seuramme valmennus on mennyt paljon viime vuosina eteenpäin ja Akseli on ensimmäinen, olssilaisen valmennustavan, läpi käynyt ja suoraan ulkomaille siirtynyt pelaajamme. Ison kiitoksen hyvästä työstä ansaitsevat pojan lisäksi myös pelaajaa valmentaneet Rauno Karjalainen ja Jyrki Kylmälä.”

OLS jalkapallo toivottaa Aksulle erittäin paljon onnea matkaan.

OLS toimitus


http://jalkapallo.ols.fi/index.php/salibandy-uutiset/entry/ols-pelaaja-sopimukseen-if-brommapojkarnan-kanssa
« Viimeksi muokattu: 05.06.2013 klo 19:51:18 kirjoittanut psykonaut »
Jäyhä Jököttäjä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jäps, HIFK 2-4


Vastaus #13 : 13.06.2013 klo 06:54:49

Maalivahti Jesse Maclean lähtti samaan seuraan jo vuoden alussa Futurasta. Ysiseiska hänkin.
Jäyhä Jököttäjä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jäps, HIFK 2-4


Vastaus #14 : 21.06.2013 klo 10:03:24

Brommarpojkarnan P97- ykkösjengin sivut ovat tyhjää täynnä. Aika hassua, kun saman seuran alemmilta saman ikäluokan joukkueilta löytyy vaikka mitä.

Jesseä huhuttiin aikanaan Örebrohon. Sama tietotoimisto varmisti aikanaan BB : n. Ruotsiin lähti aivan varmasti. Faktoja en löydä mistään.
JasonD

Poissa Poissa


Vastaus #15 : 23.06.2013 klo 14:36:41

Brommarpojkarnan P97- ykkösjengin sivut ovat tyhjää täynnä.

Liittyisikö siihen, että kyseistä joukkuetta ei välttämättä ole enää olemassa? B-juniori-ikä jne.. Kalermo ja Lindfors siirtyivät muutenkin seuran U19-joukkueeseen.
pablo arpa

Poissa Poissa


Vastaus #16 : 23.06.2013 klo 14:55:48

Lainaus
Normaalipäivänä ohjelmassa on treenit klo 9, jonka jälkeen menen koululle syömään ja saan sieltä vielä iltaeväätkin mukaan. Toiset treenit alkavat klo 16.30 ja kestää puolitoistatuntia, jonka päälle on ohjelmassa vielä tunnin sali. Sen jälkeen taas kämpille keräämään voimia seuraavaa päivää varten. Asustelen tällä hetkellä opiskelija-asuntolassa, mutta juhannuksen jälkeen saan oman kämpän. Käytännössä kaikki asiat on huolehdittu viimeisen päälle ja tänne on ollut erittäin helppo tulla.

Juuri tälläistä sisäoppilaitosmaisuutta huudan Suomeenkin.

Nimenomaan tällä (okei, siellä on tehty vieläkin tarkemmin ja laitosmaisemmin) on mahdollistettu Belgian nousu Euroopan eliitin porteille ja melkoinen pelaajavirtaus Valioliigaan.
caucho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Antonio Cassano


Vastaus #17 : 24.06.2013 klo 11:58:32

Juuri tälläistä sisäoppilaitosmaisuutta huudan Suomeenkin.

Nimenomaan tällä (okei, siellä on tehty vieläkin tarkemmin ja laitosmaisemmin) on mahdollistettu Belgian nousu Euroopan eliitin porteille ja melkoinen pelaajavirtaus Valioliigaan.

Melkolailla kaikissa maailman parhaissa kasvattajamaissa on suurinpiirtein tällainen systeemi. Suomessa vaan puhallellaan muniin, toivotaan että aina sillon tällöin jostain kehittyisi kova pelimies ja (surullista kyllä) tehdään jotain visio 2020-projekteja missä on paljon sanoja ja vähän tekoja.

Mitä enemmän suomalaisjunnuja siirtyy Brommapojkarnan tyylisiin seuroihin, sitä parempi se on suomifutikselle.
mureena

Poissa Poissa


Vastaus #18 : 13.07.2013 klo 16:42:53

Melkolailla kaikissa maailman parhaissa kasvattajamaissa on suurinpiirtein tällainen systeemi. Suomessa vaan puhallellaan muniin, toivotaan että aina sillon tällöin jostain kehittyisi kova pelimies ja (surullista kyllä) tehdään jotain visio 2020-projekteja missä on paljon sanoja ja vähän tekoja.

Mitä enemmän suomalaisjunnuja siirtyy Brommapojkarnan tyylisiin seuroihin, sitä parempi se on suomifutikselle.

Ja pitää muistaa kummasta maasta on helpompi "pompata" maailmalle, Brommasta puheiden mukaan 35-45% junnuista siirtyy ammattilaiseksi, tosin suurin osa kait ruottiin mutta kumminkin.
murdock

Poissa Poissa


Vastaus #19 : 12.11.2013 klo 11:30:39

Kalermo valittiin Vuoden poikapelaajaksi.

shots

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall


Vastaus #20 : 12.11.2013 klo 11:38:37

Kertoo kyllä aika paljon seurasta että Allsvenskania vedetään käytännössä omilla kasvateilla - ja vielä niin että siellä säilytään Ylos Nopeasti laskettuna noin viisi pelaajaa viime kauden jengistä on jonkun muun joukkueen kasvatteja kuin BP:n.

Pojilla on kyllä hyvät saumat päästä iskemään tuolta edustusjoukkueen mukaan.
« Viimeksi muokattu: 12.11.2013 klo 11:41:09 kirjoittanut shots »
Vlad Kepes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kulttuurikeynesianismi


Vastaus #21 : 12.11.2013 klo 14:27:31

Kertoo kyllä aika paljon seurasta että Allsvenskania vedetään käytännössä omilla kasvateilla - ja vielä niin että siellä säilytään Ylos Nopeasti laskettuna noin viisi pelaajaa viime kauden jengistä on jonkun muun joukkueen kasvatteja kuin BP:n.

Pojilla on kyllä hyvät saumat päästä iskemään tuolta edustusjoukkueen mukaan.

Sama. Jos johonkin akatemiaan kannattaa mennä, niin se on Brommapojkarna. Jää ehkä muillekin elämän alueille jotain käteen kuin se miten opitaan nussimaan lampaita.
murdock

Poissa Poissa


Vastaus #22 : 13.11.2013 klo 10:43:22

Kalermon haastattelu Huuhkaja.tv:ssa: http://huuhkaja.tv/?huu=5C34E14E

Akseli on kyllä harvinaisen kypsän- ja fiksunoloinen 97. En usko, että futisura jää päänsisäistä jutuista kiinni.
shots

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall


Vastaus #23 : 21.05.2014 klo 23:28:11

Lainaus
Akseli Kalermo
‏@AkseliKalermo
90 minuuttinen reservien paidassa tänään Elfsborgia vastaan lämmittää! 3-0 turpaan ja yöbussimatka edessä. #fotbollslivet

http://svenskfotboll.se/cuper-och-serier/matcher-idag/?scr=result&fmid=2674767
shots

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall


Vastaus #24 : 05.08.2014 klo 09:27:21

Lainaus
Futura Edustus
‏@fcfm1
Jesse McLean täydentää Futuran maalivahtiosastoa. Jesse on Futuran oma kasvatti joka pelasi viimekaudella Brommapojkarnassa.

https://twitter.com/fcfm1/status/496555752279265280

 
Sivuja: [1] 2
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa