FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
30.01.2026 klo 04:15:34 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 22
 
Kirjoittaja Aihe: Everton FC 2013/14 - Apinat soittamassa Beethovenia  (Luettu 93229 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Häbödiskäbödis

Poissa Poissa


Vastaus #225 : 27.10.2013 klo 13:05:57

Täydet pinnat Villalta! Hienoa! Peliä en nähnyt ja highlightsien perusteella Howard oli liekeissä ensimmäisellä puoliajalla ja takasi täten pisteet. Toinen puoliaika sitten hieman parempaa raporttien perusteella ja Osmanin "supersub" -moodin avulla voittoon. Nollapelille vielä erikseen Ylos

Tarviikohan tuo Barkley pientä lepuutusta ja penkitystä, että kaveri saataisiin taas raiteilleen? Merkkeja pelitason tippumisesta oli jo edellisissäkin otteluissa. Lukakun tason heikkenemistä tuskin tarvitsee pelätä. Hienoa viimeistelyä. Barryn roolista hienoa keskustelua Match of the Day:ssä. Todella tärkeä pelaaja tällä hetkellä Evertonille. Auttaa paljon puolustuslinjan peliä. McCarthy on kohta maksettujen rahojen arvoinen. Varoisi vähän noissa taklauksissaan jalan käyttöä. Eilen punainenkaan ei olisi ollut vääryys.

Ensi sunnuntaina Tottenham ja toivotaan jotain viime vuotisen Spurs ottelun tapaista tällekin kotiottelulle :)
Louhikkokoskettaja
Vastaus #226 : 28.10.2013 klo 16:51:50

Gareth Barrylle ensimmäinen maali Evertonin riveissä, kun Valioliigan paneeli on taas tarkistellut maaleja ja Kevin Mirallasin laukauksen Hull-ottelun avausmaalissa todettiin osuneen matkalla Barryyn, joten maali siirrettiin Mirallasilta Barryn nimiin.

Arouna Kone puuttui kokoonpanosta Aston Villa vastaan polvivamman takia. Roberto Martinezin mukaan kyseessä ei ole vakavampi loukkaantuminen, mutta Konelta jäänee suurin osa tämän viikon treeneistä väliin, joten osallistuminen tulevan viikonlopun Tottenham-otteluun on vähintäänkin epävarmaa.
Duncci

Poissa Poissa


Vastaus #227 : 30.10.2013 klo 10:27:24

Onneksi Valioliigan paneeli ei voi ottaa joukkueelta maaleja pois... Barryhan oli tuossa Hull-voiton maalissaan paitsiossa, mutta tuomarit ilmeisesti katsoivat, ettei vaikuttanut peliin.

Evertonin alku Villaa vastaan oli aika surkeanoloinen. Kahdesta läpiajosta toisessa Jagielka teki väärän ratkaisun pelata paitsiota ja Benteke läpi ja toisessa taas kasa ukkoja meni palloon, johon ei kuitenkaan kukaan kummastakaan jengistä osunut ja Weimann läpi. Onneksi Howard hoiti. Kuten myös pilkun, joka tosin ei mielestäni ollut oikea tuomio. Coleman hiukan hölmösti höntyili takaapäin Benteken juoksulinjalle, mutta kaveri kyllä itse kopautti itsensä takajalalla nurin.

Toinen jakso sitten tosiaan vakuuttavaa työtä ja pisteet "varmasti" kotiin. Hyviä otteita koko kauden maalillaan esittänyt Guzan ei tosin ihan parhaimmillaan noissa maalitilanteissa ollut - onneksemme.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #228 : 01.11.2013 klo 21:22:18

Evertonilla sunnuntaina kotiottelussa vastassa Tottenham. Kuten oli odotettavaa, niin Kone ei ehtinyt toipumaan polvivaivastaan pelikuntoon ja ei ole sunnuntaina mukana, kuten eivät myöskään pitkäaikaispotilas Gibson ja edelleen kuntoa hakeva Alcaraz. Heitinga puolestaan on toipunut lihasvaivoistaan ja ollut viikolla treeneissä mukana, joten palannee kokoonpanoon vaihtopenkille.

Avauksen suhteen tuskin merkittäviä muutoksia Martinez on tekemässä. Ainoa kysymysmerkki taitaa olla keskikentän keskustan hyökkäävän pelaajan paikka. Jatkaako viime aikoina hieman vaisusti esiintynyt Barkley vai nouseeko Aston Villaa vastaan hienosti esiintynyt Osman tilalle avaukseen?

Evertonin mahdollinen avaus: Howard; Coleman, Jagielka, Distin, Baines; McCarthy, Barry; Mirallas, Osman, Pienaar; Lukaku.
Kike Elomaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pushing weight !


Vastaus #229 : 03.11.2013 klo 15:10:31

Mielenkiintoinen matsi tulossa. Spurs prässännee hyvin ylhäältä - ja hyökätessä Lennon ja Townsend leikannee aktiivisesti laitapakkien ja toppareiden välistä. Tarkka pitää olla. Toisaalta Tottenhamin korkea puolustuslinja tarjoaa Lukakulle ja Mirallasille pistopaikkoja.
nakki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hjk, Everton


Vastaus #230 : 04.11.2013 klo 20:31:50

Olipahan taas kaksijakoinen matsi. Ensimmäinen puolisko oli niin hirveä, että odotukset eivät kovin korkeiksi muodostuneet. Näytti siltä kuin Everton olisi lähtenyt otteluun käsijarru päällä. Onneksi toinen puoliaika oli paljon parempi ja kokonaisuutena tasapeli oli oikeudenmukainen lopputulos. Tottenhamin kanssa taistellaan samoista sijoista, joten oli tärkeää välttää tappio. Kakkospaikalle sarjataulukossa on matkaa yksi piste, mitä voi pitää hyvänä suorituksena 10 ottelun jälkeen. Toisaalta kärkijoukkueita on kohdattu aika vähän, joten pisteitä saisi olla enemmänkin.

Positiivista oli nollan pitäminen ja tappiottoman putken jatkaminen Goodisonilla. Howard teki pari hyvää torjuntaa, mutta meinasi toisaalta tarjoilla vastustajalle maalipaikan yhdellä surkealla avauksellaan. Puolustuslinja pelasi varsin hyvin ja erityisesti Barry esiintyi jälleen edukseen. McCarthy puolusti myös melko hyvin, mutta toisaalta korttitili täyttyy tätä menoa hyvin pian.

Hyökkäyspäässä ei tällä kertaa löytynyt juurikaan onnistujia. Pienaar esiintyi pirteästi ja Deulofeu teki yhden hienon yksilösuorituksen kentälle päästyään. Lukaku jäi vähille palloille ja ilmeisesti loukkasi hieman polveaan törmäyksessä Llorisin pään kanssa. Jelavic on kentälle tultuaan niin eksyksissä, että Lukakun selviäminen ilman pahempaa loukkaantumista lienee ehdottomasti tärkein asia seuraavia pelejä ajatellen.
Bwana

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Futis-talebanit


Vastaus #231 : 05.11.2013 klo 09:08:36


Hyökkäyspäässä ei tällä kertaa löytynyt juurikaan onnistujia. Pienaar esiintyi pirteästi ja Deulofeu teki yhden hienon yksilösuorituksen kentälle päästyään. Lukaku jäi vähille palloille ja ilmeisesti loukkasi hieman polveaan törmäyksessä Llorisin pään kanssa. Jelavic on kentälle tultuaan niin eksyksissä, että Lukakun selviäminen ilman pahempaa loukkaantumista lienee ehdottomasti tärkein asia seuraavia pelejä ajatellen.

Muuten aika samaa mieltä. Paitsi että Pienaar oli aivan lapanen. Ei mitään järkeä pelissä, tusinan verran kantapääkikkoja vastustajalle ja makoilua jokaisesta pienemmästäkin kontaktista. Mirallas aivan ulapalla eikä miestä ihan hirveästi puolustaminen kiinnostanut. Tästä kertoo paljon se, että Deulofeu prässäsi aktiivisemmin... Jelavicille ei hänen kentällä ollessaan saatu pallon palloa, syystä tai toisesta. Barkley oli kentälle tultuaan pirteä, joskin sitä vaikeasta asennosta lähtevää "kauden maali"-yläpesää on nähtävästi pakko koittaa sen kolme kertaa joka matsissa. No, nostaahan se väkisinkin vastustajan linjaa vähän ylemmäs eli voisi olla kohta taas sen läpisyötönkin aika.

Dumari oli jännittävä, ei tosin ratkaisut puoleen eikä toiseen. Tai niin, Colemanin olisi ehkä kannattanut vetää mahalleen... Toffeen mussuttajille kaksi korttia ja mm. Townsendille "runkkari"-huudosta tuomarille ei mitään. Samoin Dawsonin pari "ammattimiehen" vastahyökkäyksen katkoa jäivät vaille ansaittua huomiota. Kuten myös Soldadon rehti kyynärpää Jagielkaan.

Kaiken kaikkiaan tästä on hyvä jatkaa. Voitto ensi viikonloppuna on must ja sitten seuraavaksi katsotaankin tämän kauden suuntaa vähän totisemmin.

Niin vielä. Taisin antaa Bobille kymmenen peliä aikaa näyttää. Saa jatkaa, sillä edellytyksellä että siirtomarkkinoilta aletaan tuomaan sisään pystyviä pelaajia permanent dealeilla.
« Viimeksi muokattu: 05.11.2013 klo 09:12:40 kirjoittanut Bwana »
nakki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hjk, Everton


Vastaus #232 : 06.11.2013 klo 13:36:57

Arouna Kone on näillä näkymin mahdollisesti koko loppukauden sivussa. Ei auta kuin toivoa että Lukaku pysyy kunnossa, koska Jelavic ainoana kärkenä olisi vain yksinkertaisesti jotain aivan hirveää.
Häbödiskäbödis

Poissa Poissa


Vastaus #233 : 06.11.2013 klo 14:12:44

0 - Siinä maalimäärä liigassa mitä tuolla 6M£ saatiin :( Toivottavasti vielä kuntoutuu ja näyttää kannattajille olevansa rahan arvoinen

Jelavicin rooli siis kasvussa Ylos Alas Tähän vielä Lukakun pitempi poissaolo, vaikka kuukausi, niin siinä sitä ollaan. Nyt taidettiin selvitä säikähdyksellä törmäyksessä kovaluisen/-päisen Llorisin kanssa.

Sunnuntaina piste Spursilta. Tulos, joka ainakin itselleni oli selvä pettymys. Tosin ensimmäisen puoliajan jälkeen tuon pisteen olisi ottanut. Toinen puoliaika sitten jo parempaa, mutta maaliin ei palloa saatu. 3 pistettä tuosta olisi vain ollut niin mahdottoman arvokas loppukaudesta.

Crystal Palace vieraissa vielä ennen maju taukoa. Sitten se Martinezin iso testi. Sopisi näyttää selviävänsä derbystä paremmin kuin edeltäjänsä.

Evetonilla muuten viimeiseen 39 peliin 2 tappiota Goodisonilla. Valjussa siis. Cup konttaamiset erikseen.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #234 : 08.11.2013 klo 16:35:59

Evertonilla huomenna vierasottelu Crystal Palacea vastaan. Lukakun pelikunnosta on Tottenham-ottelun kolhun jäljiltä pientä epävarmuutta, mutta Lukaku on kuitenkin jo harjoitellut keskiviikosta eteenpäin, joten pitäisi olla pelikunnossa ja avauksessa huomenna. Varmuudella Evertonilta ovat sivussa Kone, Gibson sekä Alcaraz. Vellios ilmeisesti myös loukkaantuneena, mutta tuskin, Konen loukkaantumisestakaan huolimatta, ykkösjoukkueen kuvioihin kuuluisi.

Jos Lukaku ei ole kunnossa, niin Jelavic aloittaa kärjessä. Muuten lienee ainoa kysymys liittyy jälleen keskikentän yläkolmikon valintoihin. Barkley vai Osman keskellä? Ja jatkaako heikkovireinen Mirallas avauksessa?

Evertonin mahdollinen avaus: Howard; Coleman, Jagielka, Distin, Baines; McCarthy, Barry; Mirallas, Barkley, Pienaar; Lukaku.
nakki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hjk, Everton


Vastaus #235 : 09.11.2013 klo 23:35:04

Olipahan heikko peli. Positiivista tietysti on, ettei tappiota tullut (vaikkei sekään ollut kaukana) ja että puolustuksessa pidettiin taas nollat, mutta kyllähän nämä putoajat pitäisi pystyä hoitamaan vieraissakin, jos eurokentille mielii. Harmillisesti Poolille ja Southamptonille täyde pistepotit, joten lähimmät kilpailijat kasvattivat hieman eroa. Tämän kierroksen jälkeen sijoitus sarjataulukossa on todennäköisesti 7. tai 8. tosin tasaisessa sarjassa toinenkin sija on silti voiton päässä. Derbystä pitäisi kyllä ehdottomasti saalistaa vähintään tasapeli, ettei paikallisvastustaja pääse karkaamaan.

Barry oli jälleen ottelun paras Evertonilta. Muutamia todella hyviä pallonriistoja ja kypsää ja tasaista peliä kaiken kaikkiaan. Tällä kertaa Barry ja McCarthy selvisivät kortitta, mikä on myös plussaa. Puolustusta ei liene syytä hirveästi moittia, kun vastustaja ei onnistunut maalinteossa, mutta hyökkäyksestä puolestaan ei juuri onnistujia (taaskaan) löytynyt. Kuvaavaa on, että Evertonin parhaat paikat olivat Osmanin ohella Jagielkalla ja Distinillä. Baineskin oli hyökkäyspäähän yllättävän vaisu - antoi monta todella huonoa keskitystä ja pari surkeaa kulmaa. Mirallas ei saanut oikein mitään aikaan, mutta tilalle tullut Deulofeu keskittyi lähinnä riplaamaan pallon vastustajalle joka kerta lähelle boksia päästessään. Toisaalta Deulofeu on pallonmenetyksistään huolimatta edes jollain tavalla vaarallinen ja arvaamaton palloja saadessaan.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #236 : 10.11.2013 klo 22:32:28

Enemmänhän alkuun oli epäilyksiä, että miten Martinez onnistuu puolustuksen järjestämisessä. Sen suhteen ei ole kuitenkaan ollut juuri ongelmaa, mutta tehottomaan hyökkäyspeliin Martinezilla ei sitten avaimia ole ollut. Evertonin hyökkäyspelaaminen on edelleenkin turhan hidasta ja mielikuvituksetonta, minkä takia vastustaja saa joka kerta riittävän määrän pelaajia pallon alle, eikä Everton hallinnasta huolimatta pysty luomaan riittävästi hyviä paikkoja, vaan liian usein yritykset tulevat huonolta sektorilta tai vaikeasta asennosta ja tulosta tulee kovin vähän.

Palacea vastaan Jagielka puski kulmapotkun jälkitilanteesta ylärimaan, kun vastustajan purku epäonnistui. Paluupallo tuli Distinille liian yllättäen, eikä saanut suunnattua puskua ja pallo päätyi ohi maalin. Siinä ne Evertonin selkeät paikat sitten olivatkin, vaikka pallo oli hallussa yli 70 prosenttia ajasta. Kaukovetoa, epämääräisesti roiskittuja keskityksiä, puskemista sumppuun...

Lukaku jäi ilman tukea, kun Osman ja Mirallas olivat melkoisen hukassa ottelusta, Barkley ja Deulofeu toivat vaihdosta vähän lisää yritystä, mutta eivät tarpeeksi ja Palace pienestä väsymisestä huolimatta kesti Evertonin loppurynnistyksen aika helpolla.

Mirallas ehkäpä se suurin ongelma. Belgialainen on parhaimmillaan päästessään nopeisiin hyökkäyksiin haastamaan vastustajaa jalalla, mutta tuollaisia tilanteita ei vaan Evertonin liian hitaan hyökkäyksenkäynnistyksen takia tule, joten Mirallas joko joutuu palauttamaan palloa helpoilla syötöillä alemmas tai haastamaan kahta-kolmea vastustajaa ja tulosta ei tule. Deulofeun kohdalla täysin sama.

Melkein toivoisi, että Naismith saisi taas vähän näyttöpaikkaa. Joku vitosen viivalta runnottu persemaali kelpaisi...
Duncci

Poissa Poissa


Vastaus #237 : 13.11.2013 klo 10:17:14

Melkein toivoisi, että Naismith saisi taas vähän näyttöpaikkaa. Joku vitosen viivalta runnottu persemaali kelpaisi...

Tosiaan ihmetyttää Naismithin tilanne. Kaveri sai yllättävän paljon luottoa alkuun ja käytti näyttöpaikkansa myös yllättävän hyvin. Sitten kun tähtilaiturit eivät saa juuri mitään aikaan, niin "Kid Goals" istuu täysiä minuutteja penkillä? Vaikkakin taito-ominaisuuksiltaan rajallinen, niin on kuitenkin erityylinen peluri kuin Mirallas, Deulafeu, Pienaar tai Osman, joita laidalla on nähty. Tai voisi lopun survomisvaiheessa olla kakkoskärkenäkin, kun on tärkeämpää runnoa palloa rysään kuin rakennella.
Kike Elomaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pushing weight !


Vastaus #238 : 21.11.2013 klo 13:21:23

Alcaraz vihdoin terveiden kirjoissa. Sääli että derby tulee liian nopeasti sillä vaikka alkukausi onkin mennyt varsin hyvin 4-2-3-1 muodostelmalla, haluaisin myös nähdä miten Wiganissa käytössä ollut 3-4-3 toimii. Kolmen puoluslinja olisi ehdottomasti paras tapa taklata Suarezin ja Sturridgen SAS-partnershippi. Lisäksi olen varma että Mirallasista saisi enemmän irti sisäänleikkaavana laitahyökkääjänä + mitä mahdollisuuksia Bainesin vapaampi rooli aukaisisikaan. Toki Barkleyn paikka tässä järjestelmässä luultavasti vaihtopenkillä, mutta toisaalta on selvä että juniori on pelannut jo tällä hetkellä liikaa matseja.
Kike Elomaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pushing weight !


Vastaus #239 : 21.11.2013 klo 13:35:55

Tässä muuten erittäin epätieteellistä analyysia Evertonin kaudesta numeroiden valossa (data whoscored.com):

http://tinypic.com/r/313syac/5

Vaikuttaisi että joukkueen pelaamisen rakenne on kunnossa. Palloa pidetään Martinezin oppien mukaisesti ja se johtaa toisaalta siihen että omalle joukkueelle syntyy hyvin maalintekopaikkoja ja toisaalta vastustaja pidetään pois maalitilanteista. Ja niistä maalitilanteista jotka vastustajalle siunaantuu, harva johtaa takaiskuun kertoen puolustuksen kyvystä pakottaa laukojat vaikeisiin ratkaisuihin sekä Howardin vahvasta kaudesta. Jos parannettavaa hakee se on ilman muuta vastustajan maalin edessä eli yksi maali vaatii hieman liian monta kohti ammuttua laukausta.

Viikonlopun vastustajan numerot ovat hyvin samansuuntaiset. Toki Suarez-faktori näkyy siinä että pallot löytävät verkkoon hyvällä prosentilla.

« Viimeksi muokattu: 22.11.2013 klo 13:12:54 kirjoittanut Kike Elomaa »
forEverton

Poissa Poissa


Vastaus #240 : 23.11.2013 klo 16:50:26

Surkea erikoistilannepelaaminen jatkuu. Montakohan pelitilannemaalia meille on kauden aikana tehty? Tehottomuus hyökkäyksessä on huolestuttavaa, Lukaku pystyy kunnollisiin ratkaisuihin vain juoksusta ja erikoistilanteista. Muistakaan ei ole juuri mihinkään, paitsi itsekkäisiin suorituksiin. Näennäishallintaa... Top6:ta on turha edes haaveilla.
« Viimeksi muokattu: 23.11.2013 klo 17:16:40 kirjoittanut forEverton »
Homer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka


Vastaus #241 : 23.11.2013 klo 17:34:39

Lukaku on kyllä ihmepelaaja. Hukkaa älyttömästi maalipaikkoja, mutta toisaalta tekee komeita maaleja. Näyttäisi siltä, että olisi "putkinäkö", eli ei näe mitä ympärillä tapahtuu, toisaalta hakeutuu erittäin hyvin itse maalipaikkoihin.
Häbödiskäbödis

Poissa Poissa


Vastaus #242 : 23.11.2013 klo 20:23:24

Järkyttävää katseltavaa näin sinisilmin katsottuna. Tästä olisi hyvä joukkue  ottanut 3 pistettä. Liverpool ei todellakaan ollut niin paha, että sille olisi pisteitä pitänyt menettää.

Howardin piikkiin Suarezin vapaapotku ja sitten nukuttiin tasoitus 3-3:n. Harmittaa todella paljon. Toisaalta eipä hävitt’kään...

Mirallas hieman parempi kuin tällä kaudella yleensä. Barkley pirteä, samoin Pienaar. Mirallas paransi, joskin ei vieläkään sitä loistoa mitä viime kaudella. Toivottavasti Baines ei kovin pahasti loukkaantunut.

Nikeman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC


Vastaus #243 : 23.11.2013 klo 20:37:04

Aikamoisen lahjan chelsea kyllä evertonille on antanut. Montakohan pistettä jääkaapin kokoinen teini on evertonille tuonut? + muut vaihtoehdot kärkeen ovat ns. säälittäviä.
nakki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hjk, Everton


Vastaus #244 : 25.11.2013 klo 10:11:28

Olipahan tapahtumarikas derby. Lopputulos oli pieni pettymys, kun voitto oli niin kovin lähellä. Toisaalta monessa kohtaa peliä tasapelin olisi ottanut ilomielin vastaan.

Tällä kertaa niitä paljon kaivattuja maaleja saatiin kiitettävästi aikaan (vaikka kyllä muutama erinomainen paikkakin hukattiin), mutta erikoistilannepelaaminen puolustuspäässä oli niin surkeaa, että kolme tehtyä maalia ei riittänyt voittoon. Ensimmäisessä maalissa Coutinho oli unohdettu aivan vapaaksi maalin eteen kulmapotkutilanteessa ja McCarthy katsoi parhaaksi seistä syvällä maalin sisällä eikä esimerkiksi tolpalla tai maaliviivalla. Toinen maali oli sinänsä komea vapari Suarezilta, mutta olisi kyllä voinut hyvinkin olla otettavissa. Muurikin olisi voinut olla paremmin sijoittuneena. Kolmannessa maalissa Sturridge pääsi puskemaan melko vapaasti tasoituksen.

Suurin onnistuja oli kaksi maalia viimeistellyt Lukaku. Voi vain kauhulla ajatella, mitä tämäkin peli olisi ollut, jos kärkimiesvalikoima olisi se, mikä se ilman Lukakua olisi. Vaikka paikkoja useampiinkin osumiin olisi ollut, Lukaku on aivan eri tason viimeistelijä kuin esimerkiksi Jelavic. Mirallas pelasi myös hyvin, vaikka meinasikin hölmöillä itsensä suihkuun ensimmäisellä puoliajalla. Voipi olla että Suarezin maine pelasti tällä kertaa belgialaisen. Deulofeu menetti taas pallon monta kertaa helponnäköisesti, mutta oli toisaalta jatkuvasti vaarallinen. Läpiajosta olisi kyllä pitänyt pystyä parempaan. Barry voidaan ehdottomasti jälleen laskea onnistujaksi, samoin Pienaar.

Baines oli kohtuullisen vaisu alusta alkaen. Täytyy silti toivoa, ettei loukkaantuminen pidä miestä pitempään sivussa, sillä vaihtoehdot vasemmaksi puolustajaksi ovat aika rajalliset. Pari tulevaa viikkoa näyttänevät suuntaa koko loppukautta ajatellen. Stoke pitäisi ehdottomasti pystyä voittamaan kotona, minkä jälkeen onkin ohjelmassa vieraspelit Manua ja Arsenalia vastaan. Noista molemmista jälkimmäisistä olisi kiva ottaa vähintään tasapelit.
Häbödiskäbödis

Poissa Poissa


Vastaus #245 : 25.11.2013 klo 12:28:07

Lehtien mukaan Baines mursi varpaansa ensimmäisellä puoliajalla ja edessä olisi n kuukauden huili. Seuralta ei vielä mitään varmistusta. Tänään varmaan uusia tutkimuksia. Tuollaiselta vammalta se kyllä näyttikin kuvissa, eli juoksu oli hieman vaikean näköistä toisen puoliajan alussa.

Kuka sitten paikkaisi loukkaantunutta? Barry veteli derbyssä ja onhan hän ammoisina aikoina sitäkin paikkaa pelannut. Distin on myös vaihtoehto, jolloin Alcaraz? olisi toisena topparina. Oviedolla olisi nyt paikka osoittaa jalkapalloilijan lahjansa kunnon peleissä, joskin Martinez ei taida häntä arvostaa. Jos Bainesin loukkaantumisen vakavuus ja aikatauolu pitävät paikkansa, niin kovia pelejä jää väliin ilman erikoistilannespesialistia. Sinänsä tällä kaudella Bainesin merkitys joukkueelle ei ole noussut viime vuoden tasolle.

e. Jatketaan vielä hiukan tuosta Deulofeun esiintymisestä. Olenko ainoa, joka näkee pelin parantuvan peliajan lisääntyessä? Edelleen menettää pari kertaa pallon helposti, jonka jälkeen pelaa lopun pelistä hyvin ja on alituinen vaara puolustajille. Myös viimeistelyssä tuntuu olevan jokunen mutka matkassa. Nuo uskoakseni paranevat kokemuksen myötä ja keväällä maaleja tullee jo muutama. Martinez on jossain haastattelussa maininnut toivovansa Deulofeun lainaa jatkettavan vielä toisen kauden, jolloin kaveri olisi jatkuvasti avauksessa. Tämä kausi tuli vielä liian nopeasti, sen verran hiomista timantti vaatii. Barcahan tämän lopulta päättää, mutta toivoa sopii...
« Viimeksi muokattu: 25.11.2013 klo 13:29:56 kirjoittanut Häbödiskäbödis »
Bwana

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Futis-talebanit


Vastaus #246 : 25.11.2013 klo 14:22:37

Saa joo nähdä mitä Martinez tekee jos tosiaan Bainesille huilia tulee. Bob voi hyvinkin vetäistä alakerran kolmeen mieheen. Sinänsä se voi toimiakin, ainakin kotona Stokea vastaan. Ehkä ennemmin kuitenkin neljällä edelleen.

Kid Barca on peliaikaa saatuaan osoittautumassa juuri niin lahjakkaaksi kuin etukäteispuheet olivat. Ja juuri niin itsekkääksikin. Olisi meinaan voinut sillä lisäajan viime minuutilla lainata palloa Lukakulle ja 4-3...

Harmittaa kyllä tulos edelleen vähän. Sen verran makeasti Poolin puolustelusta kuitenkin mentiin läpi. En muista nähneeni Evertonia oikeastaan ikinä niin hyökkäysvoittoisella ryhmityksellä mitä Bainesin vaihtoon tulon jälkeen oli.
nakki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hjk, Everton


Vastaus #247 : 25.11.2013 klo 22:03:54


e. Jatketaan vielä hiukan tuosta Deulofeun esiintymisestä. Olenko ainoa, joka näkee pelin parantuvan peliajan lisääntyessä? Edelleen menettää pari kertaa pallon helposti, jonka jälkeen pelaa lopun pelistä hyvin ja on alituinen vaara puolustajille. Myös viimeistelyssä tuntuu olevan jokunen mutka matkassa. Nuo uskoakseni paranevat kokemuksen myötä ja keväällä maaleja tullee jo muutama. Martinez on jossain haastattelussa maininnut toivovansa Deulofeun lainaa jatkettavan vielä toisen kauden, jolloin kaveri olisi jatkuvasti avauksessa. Tämä kausi tuli vielä liian nopeasti, sen verran hiomista timantti vaatii. Barcahan tämän lopulta päättää, mutta toivoa sopii...

Kyllähän se näinkin on. Kyllä ainakin itse olen sitä mieltä, että jos menettää kaksi kertaa helposti ja luo kaksi vaarallista paikkaa, saldo on parempi kuin jos ei menettäisi palloa mutta ei saisi mitään vaarallista aikaan. Varmasti kokemuksen karttuminen auttaa ja nuo menetykset vähentyvät. Oikeastaan Deulofeun peli muistuttaa aika paljon Barkleyn peliä jämäminuuteilla viime kaudella - paitsi että Deulofeu on vielä jonkin verran taitavampi.
Sharp

Poissa Poissa


Vastaus #248 : 26.11.2013 klo 06:26:43

Pakko palata itsekin vielä derbyyn.
Barkley ja Deulofeu olivat kyllä hyviä. Deulofeun olisi kyllä pitänyt tehdä maali jne, mutta kyllä hän Mirallasia vaarallisempi oli. Barkley puolestaan oli tosi hyvä. Lukaku oli mielestäni aika huono ennenkuin teki pari tärkeää maalia. Samoin Mirallas jatkaa edelleen vaisuja otteita, vaikka tekikin maalin ja syötti toisen. Pienaar oli todella hyvä, joten jokohan seuraavassa pelissä laidat olisivat Pienaar ja Deulofeu? Keskikentän keskusta toimi myös melko hyvin. Puolustus nukkui puolestaan aika kohtalokkaastikin. Distin ehkä heikoimpana lenkkinä ja lopussa vielä täysin turha rike pahassa paikassa, josta Sturridge pääsi tasoittamaan.
Mutta mitäs nyt kun Baines huilaa jonkin aikaa? Vaikka peli ei Bainesin osalta olekaan sujunut niin hyvin kuin parina viime kaudella, niin melkoisen tärkeä mies kyseessä on.
Häbödiskäbödis

Poissa Poissa


Vastaus #249 : 26.11.2013 klo 15:05:18

Oikeasta jalasta siis luu murtunut. Riippuen murtuman paranemisesta poissaoloa 10vrk-6vk! Aika laaja skaala. Paras siis totuttautua ajatukseen, että Baines ei ennen joulua pelaa. Korvaajaksi vaspan paikalle Martinez heittänyt ilmoille nimiä Barrysta Distiniin, Oviedosta Hibbertiin :D Olisihan se taas näky nähdä Hibbo vaikka sitten vasemmalla (vai menisikö Coleman toiselle puolelle?).

Stokea vastaan voisi kokeilla vaikka kolmen alakerralla ja Alcarazille jopa avausminuutit. Tai sitten seiftiä Barry vasemmalle, Barkley keskelle (Osman irl :( ), Mirallas Lukakun taakse ja Deulofeu oikealle. Manua ja Arsenalia vastaan näkisin mielelläni kuitenkin Barryn keskikentällä.

 
Sivuja: 1 ... 9 [10] 11 ... 22
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa