FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
06.12.2025 klo 01:15:04 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 12
 
Kirjoittaja Aihe: Söhne Ulrichs: Messin ja Cristianon veropakoilut - Maksetaan, jos jaksetaan!  (Luettu 60673 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #75 : 28.06.2013 klo 08:49:31

Myönnettäkööt, että rojalttimaksuasiat eivät ole ominta aluettani. Yleisesti, ei juuri tähän liittyen, ihmetyttää kovasti suomalaisten myönteisyys urheilijoiden verosuunnitteluun, mutta yritysten harrastaessa samaa, tuleekin jo täyslaidallinen paskaa niskaan. Juuri verokertymän pienuus, mm. Espanjassa on aiheuttanut paljon ongelmia, joita suomalaisetkin ovat omien verojensa lisäksi kuittaamassa. Ja Messi juuri tällä suunnittelullaan, jolla ehkä muutamia miljoonia säästää, on mukana upottamassa laivaa.

Ai nyt tässä pari nimimerkkiä jo edustaa kaikkia suomalaisia...
Minusta yritys saa ihan vapaasti harrastaa verosuunnittelua, jos sillä vältetään kaksinkertainen verotus ja luokkaa 40-70% (kuten urheilijoiden tapauksessa voi käydä) oleva kokonaisveroaste. Maailma ei ole mustavalkoinen ja on melkoista eroa tehdä ihan järkevää verosuunnittelua (jota varmaan itsekin harrastat tietyssä määrin), hyödyntää porsaanreikiä ja veroparatiiseja saati sitten kiertää veroja.

Lainsäätäjän ja verottajan tehtävä on rakentaa sellainen systeemi, jossa ei ole porsaanreikiä ja järjestelmä toimii siten, että se tehokkaasti kerää veroja (tämähän se Espanjan suurin ongelma on), tuottaa verotuloja ja kuitenkin samalla kannustaa työllistämään/sijoittamaan/muulla tavoin kasvattamaan varallisuutta. Espanjan verojärjestelmässä on paljon suurempia ongelmia kuin se, että muutamat kymmenet urheilijat eivät halua maksaa yli 50% veroa tietyistä tuloista, vaan käyttävät laillista keinoa pienentää verorasitusta.

Tosin ihan hyvä tietää, että joku ei käytä vähennyksiä tai muutenkaan pyri muuhun kuin maksamaan mahdollisimman suuren summan veroja.
Siankasvattaja_31

Poissa Poissa


Vastaus #76 : 28.06.2013 klo 10:10:07

Ai nyt tässä pari nimimerkkiä jo edustaa kaikkia suomalaisia...
Minusta yritys saa ihan vapaasti harrastaa verosuunnittelua, jos sillä vältetään kaksinkertainen verotus ja

En tarkoittanutkaan ketään tässä topicissa. Elämän aikana havaittu seikka tuo urheilijoiden verosuunnittelun hyvyys ja yritysten verosuunnittelun pahuus.

Ja topicissa on nyt, ainakin kolmannella sivulla erittäin paljon hyvää tietoa tapauksesta syvällisemmin. Paremmin kuin lehdistössä. Kiitos!
Nurkkamursu

Poissa Poissa


Vastaus #77 : 28.06.2013 klo 12:01:27

En tarkoittanutkaan ketään tässä topicissa. Elämän aikana havaittu seikka tuo urheilijoiden verosuunnittelun hyvyys ja yritysten verosuunnittelun pahuus.

Tästä olen kyllä varsin samaa mieltä. Suomessa verojärjestelmä on kuitenkin aika hyvin laadittu, jolloin verosuunnittelulla on vaikea saada todella merkittäviä verohyötyjä. Uskon, että juuri sen takia yksilöiden verosuunnittelua pidetään ihan hyvänä; sitä voivat harrastaa kaikki. Ainoa tapa Suomessa saada oikeasti suuria verohyötyjä on alikapitalisointi (eli yrityksellä ei juuri ole omaa pääomaa, vaan voitto maksetaan korkona ulkomaille). Alikapitalisointi vaatii kuitenkin merkittäviä määriä pääomaa, jolloin siitä tulee harvojen herkkua. Uskoisin, että yritysten verosuunnittelua pidetään inhottavana juuri tämän piirteen takia.

Tämä varmaan riittää aiheen ohi puhumisesta.
JCFast

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC


Vastaus #78 : 05.09.2013 klo 11:58:42

http://yle.fi/urheilu/messi_maksoi_verovelkansa_ennen_oikeudenkayntia/6816020

Messi sitten pamautti ja maksoi "verovelkansa" yhteensä 5m€ korkoineen kaikkineen.

Ilmeisesti Messin perheessä havaittu, että jotakin on väärin tehty (tahallaan tai tahattomasti), kun aletaan maksamaan moisia summia takaisin jo ennen oikeudenkäyntiä. Toki onhan tuo ymmärrettävää, että mieluummin maksaa tuon parin kuukauden palkan varmuuden vuoksikin, että säästyy pahimmalta sirkukselta.

Toivotaan, että jos itsellä sattuu joskus "verosuunnittelu" menemään pieleen, että selviäisin myös vain takaisinmaksulla kohtuullisen koron kera!
J.P. Sarja

Poissa Poissa


Vastaus #79 : 05.09.2013 klo 12:32:16

http://yle.fi/urheilu/messi_maksoi_verovelkansa_ennen_oikeudenkayntia/6816020

Messi sitten pamautti ja maksoi "verovelkansa" yhteensä 5m€ korkoineen kaikkineen.

Ilmeisesti Messin perheessä havaittu, että jotakin on väärin tehty (tahallaan tai tahattomasti), kun aletaan maksamaan moisia summia takaisin jo ennen oikeudenkäyntiä. Toki onhan tuo ymmärrettävää, että mieluummin maksaa tuon parin kuukauden palkan varmuuden vuoksikin, että säästyy pahimmalta sirkukselta.

Toivotaan, että jos itsellä sattuu joskus "verosuunnittelu" menemään pieleen, että selviäisin myös vain takaisinmaksulla kohtuullisen koron kera!

Tiedä sitten mitä Espanjan oikeusjärjestys tuumaa ns. jälkikäteisestä katumisesta.
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #80 : 05.09.2013 klo 14:11:00

Tiedä sitten mitä Espanjan oikeusjärjestys tuumaa ns. jälkikäteisestä katumisesta.
Ei tuosta ainakaan mitään haittaa ole. Messin pistäminen vankilaan olisi aika kovan luokan vitsi, maan johto lähtien pääministeristä ja kuninkaallisesta perheestä on läpi korruptoitunut. Jos rahaa kerran on niin velat vaan pois, kyllä ne rahat palautetaan jos taustalta selviääkin jokin virheellinen tulkinta oikeuskäsittelyn aikana.
TarzaninTucca

Poissa Poissa


Vastaus #81 : 06.09.2013 klo 00:58:39

Jos palautetaan. Eiköhän Leo ole millinsä menettänyt. Ei siltikään hetkauttele miehen taloutta mihinkään suuntaan..
Los Galacticos

Poissa Poissa


Vastaus #82 : 06.09.2013 klo 11:45:56

Hyvä että maksoi pois. Ei minkään moraalin mukaista tienata kymmeniä miljoonia ja silti jättää osa veroista maksamatta. Se on sitten eri asia, jos asiasta voi olla kahta mieltä. Vähän vaikuttaa siltä, että jos rahaa on jo siirretty verottajalle niin tavallaaan on myönnetty jo virhe. Tuskin Espanja niin paska maa on, että syyttömät menettää rahansa ja häkki heilahtaa. Sikäli tämäkin ketju on turha ja asian olisi voinut käsitellä jossain muussa ketjussa. Tietysti jos joku elää jossain hattarassa missä oma seura ja sen jäsenet toimii aina oikein, niin ihan hyvä herätä todellisuuteen fanipoikamaailmasta. Ja Messi on kyllä maailman paras ja hyvä vaan futikselle että selvittää asiansa. Foorumillakin pelaajien kentän ulkopuolisten asioiden arvostelu on vain niin ei- kestävällä pohjalla, kuin mielipiteeseen lähinnä vaikuttaa paidan väri ja omat värilasitetut mielipiteet.
M. Messier

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lionel Messi


Vastaus #83 : 30.10.2013 klo 22:26:55

Syytön
http://www.sport.es/es/noticias/barca/dos-tecnicos-certifican-que-messi-era-ajeno-fraude-fiscal-2795029
Juhana

Poissa Poissa


Vastaus #84 : 30.10.2013 klo 22:37:38

Eiköhän tuossakin päätöksessä ole UEFA:lla näppinsä pelissä.
Easti

Poissa Poissa


Vastaus #85 : 30.10.2013 klo 22:54:59

Hyvä että kävi näin.
eeS

Poissa Poissa


Vastaus #86 : 30.10.2013 klo 22:56:37

Blatter käynyt maksamassa suosikkipoikansa verot?
Lorenzo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: * * * *


Vastaus #87 : 24.12.2013 klo 12:51:16

Laitetaan nyt tämäkin vielä:

Uutinen
Lionel Messin hyväntekeväisyysotteluiden epäillään liittyvän kolumbialaisen huumerahan pesuun

AFP–HS

FC Barcelonan Lionel Messi on saanut kohdata syytöksiä, joissa tähtihyökkääjän pelaamien hyväntekeväisyysotteluiden väitetään liittyvän kolumbialaisen huumerahan pesuun.

Espanjalainen sanomalehti El Mundo raportoi maanantaina, että Messin isän Jorge Messin epäillään olevan osallisena operaatiossa, jossa on tarkoituksena pestä kolumbialaista huumerahaa hyväntekeväisyysotteluiden avulla. Peleihin on osallistunut Lionel Messin lisäksi muitakin Barcelonan pelaajia. Messi kiisti perjantaina syytökset jyrkästi.

"Se, mitä me teemme noissa otteluissa, menee sataprosenttisesti hyväntekeväisyyteen", argentiinalainen sanoi radiohaastattelussa.

Espanjan poliisi sanoo epäilevänsä kolumbialaisen promoottorin pesevän huumerahaa konserttien ja urheilutapahtumien avulla Espanjassa, Etelä-Amerikassa ja Yhdysvalloissa. Poliisi kuitenkin korostaa, että sillä ei ole mitään todisteita Messin, hänen perheensä tai muiden Barcelonan osallisuudesta rikolliseen toimintaan.

Barcelonan presidentti Sandro Rossel leimasi torstaina syytökset hyökkäykseksi Messin perhettä kohtaan.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #88 : 17.07.2014 klo 11:52:23

No ei paha, 53 miljoonaa Messi maksaa Espanjan valtiolle maksamattomista veroista:

http://www.iltasanomat.fi/jalkapallo/art-1288715283860.html

Lehti väittää, että Messi pulittaa neuvottelujen jälkeen yhteensä 53 miljoonaa euroa Espanjan valtiolle eri veroja. Pottiin lukeutuu tulovero viime verovuodesta yhdistettyinä sivutuloihin, joita Messi saa runsaasti eri kuvaoikeuksistaan.

Toisessa maassa veronkiertäjä joutui linnaan, toisessa hymypoika maksaa verot myöhemmin ja sillä hyvä.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #89 : 17.07.2014 klo 12:54:25

Liikemaailmassa tuo on kyllä ihan normaalia että verottajan/verottajien kanssa neuvotellaan sopimus. Yritykset maksavat veronsa erimaihin omien juristien tulkintojen mukaan ja eri maiden viranomaiset voivat sitten yrittää puuttua tuohon omien tulkintojensa mukaan. Mitenkään yksiselittäistähän tuo ei ole koskaan.
Segador

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Visca!


Vastaus #90 : 19.07.2014 klo 07:47:52

Lehti väittää, että Messi pulittaa neuvottelujen jälkeen yhteensä 53 miljoonaa euroa Espanjan valtiolle eri veroja.
Roistovaltio aloittaa kassavajeen paikkaamisen hyvissä ajoin lypsylehmän tehdessä lähtöä "Ylos"
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #91 : 10.08.2014 klo 12:27:32

Tässä vähän suomeksi asiasta ja siitä miten englannissakin pelaajat maksavat yllättävän pieniä veroprosentteja:

http://www.hs.fi/urheilu/Messin+varat+kiersivät+Belizen+kautta++näin+jalkapalloikonin+epäilty+veronkierto+tapahtui/a1407550177532

Messit perustivat holdingyhtiöitä Belizeen, Sveitsiin, Uruguayihin ja Britanniaan.

Yhtiöihin Messit ohjasivat rahoja, joita he saivat kuvaoikeuksien myymisestä muun muassa virvoitusjuomavalmistaja Pepsiltä, urheiluväline- ja vaatevalmistaja Adidakselta sekä erilaisia vähittäistavarakaupassa myytäviä tuotteita valmistavalta Procter & Gamblelta.

Maista Belizeä ja Sveitsiä pidetään yleisesti veroparatiiseina.

Espanjan syyttäjänviranomaisten asiakirjojen mukaan yhtiöihin palkattiin sijaisjohtajia, jotta yhtiöiden varallisuuksien todelliset haltijat jäisivät pimentoon. Raha kiersi Britannian ja Sveitsin kautta Uruguayihin sekä Belizeen.

Yhtiöiden väliset omistukset järjesteltiin niin, että Messit eivät omistaneet osakkeita suoraan, vaan ne olivat yhtiöiden nimissä.

Tämä on hyvin yleinen tapa, kun vauraat yksityishenkilöt harjoittavat veronkiertoa tai verosuunnittelua. Yhtiöiden ristiinomistusten takia todellisten edunsaajien selvittely vaikeutuu. Lisäksi esimerkiksi Belizen tapaisesta veroparatiisissa yhtiöitä koskevien tietojen saaminen on hyvin hankalaa tai lähes mahdotonta.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #92 : 04.04.2016 klo 08:57:02

Nyt paljastui, että mukana on vähän syvempää vero-osaamista:

http://yle.fi/uutiset/poroshenko_ivanishvili_ja_messi__veroparatiisivuodon_asiakirjoissa_liuta_tunnettuja_nimia/8784976

Messin osalta uusi paljastus

Myös argentiinalainen jalkapallotähti Lionel Messi mainitaan asiakirjoissa edunsaajana. Messi joutuu Espanjassa toukokuun lopussa oikeuteen verovilppiepäilyjen vuoksi. Nyt vuodetuissa asiakirjoissa hänet liitetään yhtiöön, joka ei tähän mennessä ole tullut Espanjan viranomaisten tutkinnassa esille.


Aika harmillista monien lasten ja nuorten idolilta tällainen toiminta. Pitäisi pystyä näyttämään esimerkkiä tuossa roolissa ja taidoilla ja kyvyillä joita Messillä kiistämättä on.

Mielenkiintoista on myös se, onko Messi ainoa superrikas jalkapalloilija, joka tuolta löytyy, vai löytyykö muitakin.
Recipe

Poissa Poissa


Vastaus #93 : 04.04.2016 klo 09:05:53

Messi menee kohusta toiseen...
Säämies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK & Majut


Vastaus #94 : 04.04.2016 klo 09:09:16

Veronkiertäjä Jumalan armosta
giro12

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #95 : 04.04.2016 klo 09:27:28

Espanja panee Messin vankilaan, jotta Real pärjäisi katalaaneille liigassa? Eiköhän verosuunnittelijoita ole muutama muukin jalkapalloilijoista. Messillä summat taitavat vaan olla vähän suuremmat kuin jollain liigajyrillä.
kastemato

Poissa Poissa


Vastaus #96 : 04.04.2016 klo 09:29:02

Vaikka nimi on Panaman papereissa, niin se ei automaattisesti tarkoita, että olisi tehnyt mitään rikollista. Odotellaan ja katsellaan.
asdas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, klubi


Vastaus #97 : 04.04.2016 klo 09:37:03

En kyllä ymmärrä miksei kansainvälisiä kuvaoikeuksia voi kierrättää holding-yhtiön kautta.


Taitaa tuossa kohussa olla isompi uutinen se, että Real Sociedad maksoi palkkoja veroparatiisien kautta.
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #98 : 04.04.2016 klo 10:06:12

Melko sympaattinen tämä Messi Alas
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #99 : 04.04.2016 klo 10:08:52

En ota muuten kantaa, mutta luuleeko joku edelleen että messi itse hoitaisi tätä liiketoimintaa millään tasolla? Toki se omistajana on varmaan perimmäisenä vastuullisena, mutta eiköhän tuota noin sadan yrityksen komboa hoida oikeasti alan ammattilaiset.

 
Sivuja: 1 ... 3 [4] 5 ... 12
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa