FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.02.2026 klo 08:24:13 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 186 [187] 188 ... 211
 
Kirjoittaja Aihe: Tottenham Hotspur F.C. 2013-14 - Can`t Smile Without You  (Luettu 607788 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Laggy

Poissa Poissa


Vastaus #4650 : 13.04.2014 klo 12:48:54

Molemmat hankittiin seuraan kyllä silloin kuin AVB oli ruoriin astunut, mutta kyllähän nämä olivat hyvin vahvasti tapetilla - etenkin Vertonghen - jo Harryn aikana eli tiedä sitten miten suuri AVBn panos noihin hankintoihin lopulta oli. Tuskin myöntymistä suurempi.

Vau, vaatikin silmää hankkia Ranskan ykkösmaalivahti, Espanjan maajoukkuepelaaja ja Euroopan kuumin teinihyökkääjä. Vertonghen oli muuten Redknappin haku.

Tämä on tietysti totta, mutta harvoin pelaajia huippujengeihin keskeltä viidakkoakaan repäistään. Mieleen juolahtaapi myös yksi Espanjan maajoukkuepelaaja ja jokunen kuuma teinihyökkääjä joita voidaan pitää huonoina kauppoina. Janin kohdalla olette varmasti oikassa, en ajatellut Harryn ostokseksi kun oli niin AVB:n näköinen pelaaja.

Hinta-laatusuhteeltahan Spursin paras pelaaja viimeiseen pariin vuoteen on varmaan Bentaleb. Kenen haku muuten alunperin? Sherwoodin?
« Viimeksi muokattu: 13.04.2014 klo 12:52:57 kirjoittanut Laggy »
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #4651 : 13.04.2014 klo 13:11:24

Sinällään mielenkiintoista kokistuopin tapa käyttää Sherwoodia esimerkkinä epävalmentajasta AVBta puolustellessaan -> tuohan vain alleviivaa miten huono se AVB oikeasti on.

Sherwood nyt on huono vaikka häntä vertaisi huoltajan juomapulloon. Tietysti vasta aloittanut päävalkkuna, enkä teilaa häntä siksi, ettei ole hinannut Spursia paremmille sijoille, vaan noista lukuisista muista osaamattomuuden osoituksista johtuen.

AVB-vertailuja on pidetty yllä koko tämän topicin ajan, ja olen kommentoinut niitä. Minun näkemykseni nyt vain on se, ettei osaamaton valkku luotsaa edes Portoa täysin ylivoimaiseen mestaruuteen Portugalissa. Vaikka Mursu ei ole suosikkivalmentajani (ihmisenä toki ihana ja vekkuli :) ), niin en väittäisi, että HJK:n superkausi Veikkausliigassa ja Schalken kaataminen kotiottelussa 2011 olisi johtunut pelkästään pelaajista. Myös Arrylla on omat vahvuutensa, vaikka en pidä häntä riittävänä UCL-tasolle.

AVB on vielä erittäin nuori koutsi. Jos osoittautuu täysin kuplaksi muutaman seuraavan vuoden sisällä, myönnän erehtyneeni. Messiaaksi en häntä toki ole väittänyt.

Kukaanhan meistä ei tiedä kulissien takaisista jutuista, joten painoarvoltaan kaikki mitä spekuloimme täällä on lopulta vain viihdepohjaista mutuilua.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #4652 : 13.04.2014 klo 14:32:02

Sherwood nyt on huono vaikka häntä vertaisi huoltajan juomapulloon.

Voi olla, harva täällä kai Sherwoodia minään huippuvalmentajana pitää -> kyse on lähinnä siitä, että miten huonolle Sherwoodkin saa AVBn näyttämään. Täysin lahjaton lusitaani keräsi jopa Chelskissä pisteitä huonommalla tahdilla kuin Sherwood nyt Spursissa. Sherwood voi olla nolla, jolla ei ole positiivista vaikutusta joukkueseen, mutta AVB on kasa paskaa, jolla on erittäin negatiivinen vaikutus joukkueseen.


AVB-vertailuja on pidetty yllä koko tämän topicin ajan, ja olen kommentoinut niitä. Minun näkemykseni nyt vain on se, ettei osaamaton valkku luotsaa edes Portoa täysin ylivoimaiseen mestaruuteen Portugalissa.

Kahden joukkueen kisa ja yksi kausi -> ei ole meriiteiltään sen kummoisempi kuin McLeishin tai Sounessin urotyöt aikanaan. Sillä erotuksella, että tuo kaksikko sai pahasti turmeltuneesta maineesta huolimatta aikaan edes jotain duopoliliigan ulkopuolella ja keräsivät sitä glooria sielläkin enemmän kuin yhden kauden aikana. Souness voisikin olla ihan pätevä vertaus, sai sen verran noita mahdollisuuksia ympäri Eurooppaa (Liverpool, Benfica, Galatasaray, Newcastle etc.) vaikka se Rangersissa kerätty maine otti pahaa iskua jo Liverpoolissa. Lisätään nyt vielä, että tuohon aikaanhan skottiliiga ei ollut mikään pahnanpohjimmainen vaan eurorankingissa helposti kympin sakissa - parhaillaan Sounessin aikana kai viides.
« Viimeksi muokattu: 13.04.2014 klo 15:20:02 kirjoittanut Blanchflower »
D4

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: COYS!


Vastaus #4653 : 13.04.2014 klo 18:23:20

Olisiko kukaan löytänyt jostain koko peliä jossain videoformaatissa? Voisin katsella matsin, että osaisin kivittää ja hehkuttaa varmasti oikeita tahoja.
ikharo

Poissa Poissa


Vastaus #4654 : 13.04.2014 klo 18:26:01

Lamela huilailee sitten loppukauden, joten aika vaikea on kaveri kesällä myydä.
Syksyllä näyttöjä kasaan. Uskon kaveriin.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #4655 : 13.04.2014 klo 19:34:17

Huddlestone sitten pelaa ensi kaudella UEL:ssa (kuten Livermorekin, jos nyt pysyvästi siirtyy -> Hull varmaan ainakin haluaisi), saa nähdä pelaako Spurs.
uusi käyttäjä

Poissa Poissa


Vastaus #4656 : 13.04.2014 klo 20:40:50

Mun näkökulma tähän AVB vs Sherwood -hommaan on se, että AVB on varmaankin parempi manageri ja potkut saattoivat olla harkitsemmattomat, mutta hänen Tottenhamissa peluuttamansa jalkapallo oli kuolettavan tylsää. Tottakai Tottenhamin budjetilla operoivan joukkueen pitää myös voittaa pelejä, mutta sitä tylsää prosenttipalloa en halua liljanvalkoisten pelaavan enää koskaan. Tähän ei vaikuttanut uusittu pelaajisto tippaakaan, sillä samaa unettavaa pallon siirtelyä se oli viime kaudellakin.
Lennon-Harrison

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KäPa, Ponnistus, HPS, Valtti, KPV, Ilves, MeLu


Vastaus #4657 : 14.04.2014 klo 04:35:25

Sherwood tulee jäämään historiaan kuvottavien pers´raiskausten ajan managerina.  Sekoilijoita on ollut muitakin Ardilesista lähtien mutta...
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #4658 : 14.04.2014 klo 08:03:36

Mun näkökulma tähän AVB vs Sherwood -hommaan on se, että AVB on varmaankin parempi manageri ja potkut saattoivat olla harkitsemmattomat, mutta hänen Tottenhamissa peluuttamansa jalkapallo oli kuolettavan tylsää.

Ja tulokset tällä kaudella huonompia kuin Sherwoodilla - ja niiden persraiskausten trendin aloitti AVB eli oma pää vuotaa snadisti enemmän kuin AVBn alaisuudessa, pisteitä tulee hieman paremmin ja maaleja tulee perkeleesti enemmän. Siinä kai ne erot noin lopputulosten kannalta.

Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #4659 : 14.04.2014 klo 08:54:36

Sherwood tulee jäämään historiaan kuvottavien pers´raiskausten ajan managerina.  Sekoilijoita on ollut muitakin Ardilesista lähtien mutta...

Persraiskausten trendihän alkoi jo AVBn aikakaudella - erotuksena se, että kolmen maalin tappioita tuli myös muita kuin kärkiseuroja vastaan. Sinällään kyllä tehtyjen/päästettyjen maalien keskiarvojen kertoo, että päästetyissä maaleissa ollaan menty hieman taaksepäin Villas-Boasista ja tehdyissä rajusti eteenpäin kuten yllä mainitsin. Mutta vertailu muihin managereihin Ardilesista lähtien kertoo, että päästetyissä vain Ardiles, Hoddle ja Gross ovat Sherwoodin aikajakson takana - vastaavasti kukaan ei ole lähelläkään tehtyjen maalien keskiarvossa, Harry lähimpänä. Keskimääräinen maaliero (+0,3333 per peli) on toiseksi paras Harryn jälkeen (+0,465) per peli. Heikommillaan keskimääräinen maaliero hieman yllättäen Hoddlen aikana (kun nyt ei pisteissä kuitenkaan ole ihan pahnanpohjimmaisia) eli -0,2809 per peli. Santini painelee lyhyellä pestillään ihan omalla planeetallaan niin tehtyjen kuin päästettyjen maalien vähyydessä (0,545 vs. 0,727) - herranisä se peli oli tylsää, sai AVB -pallonkin näyttämään jogabonitolta. Huvittavinta oli laitapakkien pysähtyminen kuin seinään keskiviivaan paikkeilla, vaikka tilaa olisi ollut miten paljon tahansa nopeaan vastaiskuun -> mitä vittua? Harryn kohdalla muuten päästettyjen maalien keskiarvo on toiseksi pienin Santinin jälkeen ja tehtyjen maalien keskiarvo toiseksi suurin Sherwoodin jälkeen.
Lihapiirakka

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle


Vastaus #4660 : 14.04.2014 klo 09:16:41

Topikin taso on vammaisempaa paskaa kuin Spursin peli.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #4661 : 14.04.2014 klo 09:22:34

Topikin taso on vammaisempaa paskaa kuin Spursin peli.

Vituttaahan se kun mitattavissa oleva todellisuus ei vastaa omia mielikuvia oikein millään tasolla - ei edes porautumalla ja menemällä tarkemmin ottelukohtaisiin tilastoihin.
Lihapiirakka

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: HJK & Spurs, Super-Jolle


Vastaus #4662 : 14.04.2014 klo 09:50:13

Jankuti jankuti jankuti. Alas
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #4663 : 14.04.2014 klo 09:57:32

Jankuti jankuti jankuti. Alas

Asiallista argumentointia - mistä voidaan palata edelliseen kohtaan.
Bob Common

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Antijalkapallo


Vastaus #4664 : 14.04.2014 klo 10:55:12

Mikä saitti on muuten paras noiden ottelukohtaisten tilastojen tarkasteluun? On jo jonkin aikaa kiinnostanut (lue: ei kuitenkaan tarpeeksi) käydä tsekkaamassa, kuinka pitkälle syksyyn Spursin alkukauden dominointi attempts on goal -tilastossa jatkui. Jotenkin jäi vaivaamaan, että meno olisi voinut näyttää vähän erilaiseltakin, jos kentällä olisi ollut joku maalintekijä itseluottamus kunnossa.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #4665 : 14.04.2014 klo 11:18:28

Mikä saitti on muuten paras noiden ottelukohtaisten tilastojen tarkasteluun? On jo jonkin aikaa kiinnostanut (lue: ei kuitenkaan tarpeeksi) käydä tsekkaamassa, kuinka pitkälle syksyyn Spursin alkukauden dominointi attempts on goal -tilastossa jatkui. Jotenkin jäi vaivaamaan, että meno olisi voinut näyttää vähän erilaiseltakin, jos kentällä olisi ollut joku maalintekijä itseluottamus kunnossa.

Saittejahan on moneen lähtöön tarpeen mukaan (esim. whoscored tarjoaa helpot perustilastot myös pelaajatasolla) -> mutta esim. viiden viimeisen valjupelin (2-1-2, 11-11) osalta laukauksia Spurs on saanut keskimäärin hieman päälle 19 -> esim. WBAta vastaan Aden missatun pilkun lisäksi erittäin hyviä paikkoja oli muillakin, Kanella useampikin. Pallonhallinta on ollut noissa peleissä Spursille n. 60 prosenttisesti.
RunsLikeBale

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Christian Eriksen


Vastaus #4666 : 14.04.2014 klo 12:13:38

Mikä saitti on muuten paras noiden ottelukohtaisten tilastojen tarkasteluun? On jo jonkin aikaa kiinnostanut (lue: ei kuitenkaan tarpeeksi) käydä tsekkaamassa, kuinka pitkälle syksyyn Spursin alkukauden dominointi attempts on goal -tilastossa jatkui. Jotenkin jäi vaivaamaan, että meno olisi voinut näyttää vähän erilaiseltakin, jos kentällä olisi ollut joku maalintekijä itseluottamus kunnossa.

Fourfourtwo.comissa on myös ihan mielenkiintoista joukkuekohtaista dataa matseista.
Spure

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #4667 : 14.04.2014 klo 12:19:13

http://www.soccerstats.com

Tuolla myös kaikennäköistä tilastoa.
Laggy

Poissa Poissa


Vastaus #4668 : 15.04.2014 klo 10:59:14

Jos LVG karkaa Manuun eikä Pochettinoa saada, alkaa shortlistilla olla aikamoisia jokereita, uusimpana tämä musta hevonen:

http://www.mirror.co.uk/sport/football/news/rafael-benitez-eyes-premier-league-3414856

Onko ihan pakko tehdä kaikki samat virheet kuin Chelsea?!
Vihuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Academic Club Oulu


Vastaus #4669 : 15.04.2014 klo 11:02:45

Ja jos tilastotiede ja valmiiksi pureskeltu data kiinnostaa:  http://www.statsbomb.com/
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #4670 : 15.04.2014 klo 11:04:44

Jos LVG karkaa Manuun eikä Pochettinoa saada, alkaa shortlistilla olla aikamoisia jokereita, uusimpana tämä musta hevonen:

http://www.mirror.co.uk/sport/football/news/rafael-benitez-eyes-premier-league-3414856

Onko ihan pakko tehdä kaikki samat virheet kuin Chelsea?!

LVG on jo itsessään melkoinen musta hevonen ja Pochettino (musta hevonen kai hänkin - tosin ei niitä suht varmoja valintoja edes ole) kai irtoaa, jos Spurs todella niin haluaa. Rafaluutiokin toki melkoista eteenpäinmenoa lusitaanimaestroon -> jopa hyökkäyspelin osalta. Kai Spalletti kuitenkin Rafan edellä listoilla on?
Laggy

Poissa Poissa


Vastaus #4671 : 15.04.2014 klo 11:22:45

LVG on jo itsessään melkoinen musta hevonen ja Pochettino (musta hevonen kai hänkin - tosin ei niitä suht varmoja valintoja edes ole) kai irtoaa, jos Spurs todella niin haluaa. Rafaluutiokin toki melkoista eteenpäinmenoa lusitaanimaestroon -> jopa hyökkäyspelin osalta. Kai Spalletti kuitenkin Rafan edellä listoilla on?

Top 3 vedonlyöntifirmojen mukaan on näköjään:

LVG (n. 60 %)
Pochettino (n. 20 %)
Rafa (alle 10 %)

Itse ajattelisin, että LVG voisi tuoda nopeaa menestystä ja ehkä pariksi kaudeksi CL-paikan, jonka jälkeen riitautuu, haistattaa kaikille vitut ja lähtee eläkkeelle. Pochettino taas parhaimmillaan toisi jatkuvuutta, mutta ei ole toisaalta koskaan voittanut mitään (edes sitä kuuluisaa Portugalin liigaa) tai valmentanut huipulla - joten on vaara että tekee "Moyesit". Manu, jos seuraorganisaatiossa yhtään järkeä on, varmaan nappaa joko LVG:n tai potkut saavan (?) Ancelottin ja toinen näistä saattaa jäädä Spurssille.
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #4672 : 15.04.2014 klo 11:37:30

mutta ei ole toisaalta koskaan voittanut mitään (edes sitä kuuluisaa Portugalin liigaa) tai valmentanut huipulla - joten on vaara että tekee "Moyesit".

No eipä ole Spurskaan ollut terävimmällä huipulla toviin eikä etenkään ole ollut lähes kolmeakymmentä vuotta myyttiseen maineeseen nousseen menestyvalmentajan johdettavana, josta on tullut merkittävä osa koko seurakulttuuria ja sen toimintatapoja - mä luulen, että jotkut "ancelottit" olisivat hyvinkin saattaneet tehdä "moyesit" tämän kengissä. Noh, nyt ei tarvita kun Moyessiah uhrattiin välimenokauden/kausien vetovastuuseen.
WHL

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #4673 : 19.04.2014 klo 13:19:24

Livescoren mukaan BAE aloitti Leicester-QPR matsin hyökkääjänä? Wtf?
bredi

Poissa Poissa


Vastaus #4674 : 19.04.2014 klo 13:34:55

Livescoren mukaan BAE aloitti Leicester-QPR matsin hyökkääjänä? Wtf?

Varmaankin laiturina. 'Arry säästelee pelaajia pleijareita varten.

 
Sivuja: 1 ... 186 [187] 188 ... 211
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa