FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.01.2026 klo 12:54:36 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 6 [7] 8 ... 83
 
Kirjoittaja Aihe: Chelsea F.C. 2013/2014 - Mourinhon toinen valtakausi  (Luettu 321597 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #150 : 16.08.2013 klo 17:39:33

Kukakohan on tuo Josen mainitsema "one player"? Puhuikohan mies Rooneysta vai viime päivinä tapetilla olleesta Eto'osta?
JFT39

Poissa Poissa


Vastaus #151 : 16.08.2013 klo 20:50:05

Kukakohan on tuo Josen mainitsema "one player"? Puhuikohan mies Rooneysta vai viime päivinä tapetilla olleesta Eto'osta?

Aiemmin Jose sanaili että se on Väiski tai ei mitään. Toivottavasti näin, vanhat antipatiat tuota öh, savannien sankaria kohtaan eivät ole hävinneet minnekään vaikka juutuubista oli se kuulokkeiden paiskomispätkä hävinnytkin.
maagine

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea FC, SK Rapid Wien, Legia Warszawa


Vastaus #152 : 17.08.2013 klo 01:32:04

Siltikin veikkaisin, että siirtoikkunan umpeuduttua tämä nimenomainen savannien sankari on se joka kirmaa Chelsealla kärjessä, Wäinön tuskaillessa ManUn penkillä Moyesin päättäväisyyttä..
Djalo

Poissa Poissa


Vastaus #153 : 17.08.2013 klo 07:40:16

Lusitaanimedia kirjoittelee, että Mourinho olisi kiinnostunut Benfican Rodrigosta.

http://www.cmjornal.xl.pt/noticia.aspx?contentid=9D75D7FF-653F-435C-AB09-DAEF42ED1F62&channelid=00000021-0000-0000-0000-000000000021

http://www.abola.pt/nnh/ver.aspx?id=421834
Nekalan Lampard

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, SJK, KaPy


Vastaus #154 : 17.08.2013 klo 21:58:38

Thorgan Hazard iski tänään kaksi maalia, kun hänen lainaseuransa Zulte Waregem kaatoi Monsin 2-0. Ensimmäinen rankkipotkusta ja jälkimmäinen terävän vastahyökkäyksen päätteeksi.

Waregem on nyt saalistanut neljästä ensimmäisestä pelistä vähintäänkin kelvolliset 10 pistettä ja on ihan kärkikahinoissa mukana.

Thorgan on saalistanut neljässä pelissä kolme maalia ja ainakin yksi maalisyöttö vielä päälle. Tästä nuoremmasta Hazardista on Chelsealle kehittymässä kelpo pelimanne... :)
Eden

Poissa Poissa


Vastaus #155 : 18.08.2013 klo 12:51:46

Tänään alkaa sitten tosipelit, kun Hull saapuu vieraaksi The Bridgelle. Ylos

Lädimediassa spekuleerattu eilen ja tänään Torresin aloittavan matsin. Mata taitaa myös jäädä pois avauksesta, mutta saa nähdä, miten käy.

Ja terveiset Abramovichilta. Samainen kuva löytyy ilmeisesti tänään myös Bridgen matchday programmesta:

Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #156 : 18.08.2013 klo 13:11:39

Alaoikealla oleva kuvan ja Makelelen näkeminen toi hymyn huulille. Hieno mies ja jos mahdollista, vielä hienompi pelaaja Ylos

Rotaatiota tämän kuun puolella oli pakko harrastaa tiiviin ohjelman vuoksi joten ehkä ihan hyvä että se tehdään näissä ns. helpoissa peleissä kaiken maailman sarjanousijoita vastaan kuin sitten niissä ManU- Bayern- ja Tottenham-matseissa jossa ykkösmiehistöä tarvitaan, liigamestaruustaistelussa etenkin ensin mainitussa jos eilisestä Swansea-pelistä voidaan jotain päätellä...

Peli menee valitettavasti silmät ristissä nauhalta selatessa sillä HESA:ssa pelattava HJK-Honka vie mielenkiinnon mutta eiköhän sieltä turvallinen 4-0 taululla ole loppuvihellyksen jälkeen. Hazard laittaa yhden, Nando kaksi ja yhden tekee O.G.
Budha-B

Poissa Poissa


Vastaus #157 : 18.08.2013 klo 14:53:32

Kohta mennään ja kiima alkaa olla huipussaan! Jaupau! Tuoppi Ylos
Yrski

Poissa Poissa


Vastaus #158 : 18.08.2013 klo 15:58:52

Todellakin, kohta päästään tosipelien pariin myös sinisten osalta. Harjoitusmatsit jäivät allekirjoittaneelta näkemättä täysin, mitä nyt maalikoosteita vilkuilin, joten into päästä näkemään  varsinkin uudet miehet kentällä on kova. Ja voittohan sieltä onkin tultava sitten, joskaan maalimäärällä ei mitään merkitystä.
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #159 : 18.08.2013 klo 16:54:06

Kyllä, ai että! Ylos Piti avata sunnuntaibisse kaikesta huolimatta. Come on Chels!
fletkumper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1922


Vastaus #160 : 18.08.2013 klo 16:54:23

oluet kylmänä ja housuissa jotain kovaa, kohta lähtee!
nihkee 1-0?
Yrski

Poissa Poissa


Vastaus #161 : 18.08.2013 klo 19:04:20

Sellainen avaus sitten tällä kertaa Valioliigakauteen;se saatiin mitä odotettiin ja oikeastaan vaadittiinkin. Ja vieläpä vakuuttavalla tavalla. Edes alkuminuuttien aikana yleensä niin pilkulta varman Lampardin huono ratkaisu ei uskoa lopputulemaan horjuttanut. Toivottavasti oli muuten miehen se kauden ainoa epäonnistunut pilkku. Lampard kun lienee tälläkin kaudella se ensisijainen rangaistuspotkun ampuja ollessaan kentällä. Ja komeasti se kaukolaukauskin nyt viuhui pariinkin otteeseen joista se ensimmäinen vieläpä maaliin. Näitä myös lisää! Hazardille myös virtuaalipeukkua ylös. Tuo räjähtävä liike yhdistettynä sellaiseen pallokosketukseen ja tekniikkaan on sellaista valuuttaa kauden mittaan, että monen vastustajan puolustus on helisemässä. Keskiviikkona sitten kotona tykkimiehet housut kintuissa yllättänyt Aston Villa, jonka viimeisin vierailu SB:llä taitaa olla Chelsean suurinumeroisin voitto Valioliigassa.
mailou

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea


Vastaus #162 : 18.08.2013 klo 19:10:42

Alussa armoton mylly Hullin päädyssä, maalit olivat vain ajan kysymys. Puolen tunnin jälkeen peli olikin oikeastaan ohi. Keskikentän hyökkäävät pelaavat erinomaisia de Bruynen johdolla.

Tervetuloa takaisin Jose! Saapa nähdä koska hävitään seuraavan kerran kotona...
True Blue

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Asagraum, Absurd, Wolfnacht


Vastaus #163 : 18.08.2013 klo 19:19:20



Olipa erittäin vaikuttavaa pelia 30min alkuun.Loppu hoidettiin sitten enempi pelailun merkeissä mutta kylläpä oli ihanaa nähdä Josen paluu kotiareenalle.Nytten vaan odotellaan keskiviikon peliä.
pikkupelle
Vastaus #164 : 18.08.2013 klo 19:30:31

Harmittavasti juuri se ensimmäinen puolituntinen meni allekirjoittaneelta sivu suun työvuoron takia. Tuon jälkeen ei tosiaan ihmeempiä nähty. Lukaku oli mielestäni kentälle tullessaan varsinkin muutamalla ensimmäisellä kosketuksellaan erinomaisen hyvä, Torresia ei taas näkynyt ollenkaan kun ei palloja juurikaan saanut. Cole ei ikävä kyllä vasempana pakkina vaikuttanut lainkaan; jokunen pallonmenetys ja tilanteista ohi ajaminen. Toivottavasti kuitenkin Ashleyn pelaamiseenkin uuden valmentajan myötä löytyy uusi kevät.  Ramiresilta nyt Mourinho toivottavasti tajuaa ottaa kaikki pitkät syötöt pois valikoimasta, ei sitä pelikäsitystä eikä syöttövalikoimaa vain löydy eikä sitä tule koskaan varmasti löytymäänkään.
avb

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: aquel


Vastaus #165 : 18.08.2013 klo 19:33:27

Samoja mietteitä täälläkin päin. Varsin vakuuttava alku, mutta itse kiinnitin huomiota Chelsean huonoon prässäämiseen. Toivon (ja uskon), että ilmiö korjaantuu jo elokuun aikana.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #166 : 18.08.2013 klo 19:36:22

Pelaajat tekivät tänään kolmeen pisteeseen tarvittavan määrän töitä, ei enempäää mutta ei myöskään vähempää. Mikäli noita tärkeitä pelejä ei olisi seuraavan parin viikon aikana ihan riittämiin, niin eiköhän Mourinhon paluuottelussa maaleja oltaisi nähty enemmänkin, mutta hyvä kauden avaus tämäkin oli. De Bruyne oli debyytissään erinomainen eivätkä nämä kaksi muutakaan ensikertalaista Schürrle ja van Ginkel missään tapauksessa huonosti esiintyneet.

Keskiviikkona sitten ainakin Lukaku ja Mata avauksessa?
Eden

Poissa Poissa


Vastaus #167 : 18.08.2013 klo 19:41:37

Noniin, kausi saatu aluilleen positiivisin fiiliksin! Ylos

Mitä näin päällimmäisenä jäi mieleen, niin José oli saanut joukkueen hyvin latauduttua tähän peliin. Ensimmäisen puolen tunnin aikana ei nähty ylipelaamista, vaan kovaa ja näyttävää hallintaa isännän elkein. Kuten todettua, tuon 30 minuuttisen jälkeen peli olikin sitten jo enemmän tai vähemmän pelattu, ja Chelsea keskittyi pelin hallintaan loukkaantumisia vältellen. Tästä on varsin hyvä lähteä keskiviikon matsiin.

Mitä pelaajiin tulee, niin kaikilta nähtiin mielestäni hyviä suorituksia. Torres aloitti hyvin ja oli kokeneena pelaajana hyvä veto Mourinholta avaukseen. Tahti hiipui toisella puoliskolla, tosin Chelsea ei silloin enää aktiivisesti hyökännytkään. Keskikentän pohjan roolitus toimi hyvin: Lampsilta nähtiin totuttuja juoksuja ylös ja Ramires teki jälleen tärkeitä katkoja. Terry-Cahill hoiti puolustuksessa ilmatilanteet hyvin, vaikka muutamista vapareista Hull saikin maalipaikkoja. Oscar oli ehkä itselleni MoM, oli hyvin aktiivinen ja hoiti leiviskänsä kymppipaikalla mallikkaasti. Myöskin KdB ja Hazard pelasivat kelvollisesti laidoilla.

Kaikin puolin siis hyvä fiilis. Muuta kuin kolmea pistettä tästä ei toki odotettukaan, mutta nyt on saatu jälleen kausi käyntiin ja keskiviikkona onkin jo mahdollisuus ottaa paikka sarjakärjessä.
« Viimeksi muokattu: 18.08.2013 klo 19:45:47 kirjoittanut Eden »
avb

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: aquel


Vastaus #168 : 18.08.2013 klo 20:39:03

Keskikentän pohjan roolitus toimi hyvin: Lampsilta nähtiin totuttuja juoksuja ylös ja Ramires teki jälleen tärkeitä katkoja.
Tämän tasoisia joukkueita vastaan oikein käypä kaksikko, mutta kun vastaan asettuu jompi kumpi Manchesterin porukoista niin voi kyyti olla todella kylmää.
Vanha Vilho

Poissa Poissa


Vastaus #169 : 18.08.2013 klo 22:47:53

.. Cole ei ikävä kyllä vasempana pakkina vaikuttanut lainkaan; jokunen pallonmenetys ja tilanteista ohi ajaminen. Toivottavasti kuitenkin Ashleyn pelaamiseenkin uuden valmentajan myötä löytyy uusi kevät. 



Cole oli premierleaguen "matchday analysis"-arvioiden mukaan ottelun kakkostähti, että ei nyt ihan noin huono ehkä..
Erityistapaus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Special One


Vastaus #170 : 18.08.2013 klo 22:52:54

Katselin juuri nauhalta matsia, kun en ehtinyt suorana näkemään. Helppo 2-0 voitto ilman sen suurempaa vaivannäköä, tästä on hyvä jatkaa. Mourinhon paluu Stamford Bridgelle aiheutti väkisinkin kylmät väreet. Hieno mies.

Tämän tasoisia joukkueita vastaan oikein käypä kaksikko, mutta kun vastaan asettuu jompi kumpi Manchesterin porukoista niin voi kyyti olla todella kylmää.

Ja vitut. Lampardin ja Ramiresin taso riittää edelleen vallan mainiosti Valioliigan huipputasolle: kyse on ainoastaan siitä, kuinka manageri osaa roolittaa heidät.
avb

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: aquel


Vastaus #171 : 19.08.2013 klo 07:27:26

Niin riittäkin vallan mainiosti. Haluaisin silti nähdä Chelsean riveissä hyvän puolustavan keskikentän, kuten täällä aikasemmin joku jo totesi Mikel ei ole ollut parhaimmillaan 4-2-3-1 taktiikassa.
settingsun
Vastaus #172 : 19.08.2013 klo 07:40:50

Onko Mata loukkaantunut vai miksi ei pelannut?
Jyrb

Poissa Poissa


Vastaus #173 : 19.08.2013 klo 07:44:35

Onko Mata loukkaantunut vai miksi ei pelannut?
Juuri toipunut loukkaantumisesta (oli penkillä), eikä ollut tarvetta ottaa peliin 2-0 johtoasemassa ja riskeerata uutta loukkaantumista.
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #174 : 19.08.2013 klo 09:07:01

Täydet pisteet joten peukkua joiukkueelle. Kahta peukkua en kuitenkaan anna koska tokalla jaksolla oli Hullilla aika ajoin koviakin hallintajaksoja jotka johtuivat vain siitä että prässäys aloitettiin vasta omalla puolustuskolmanneksella. Asia joka ei saa paremmin palloa liikuttelevia jengejä (Swansea, ManU ja lauantain perusteella Liverpool) toistua tai kyyti on kylmää.

Eilisen matsin perusteella täytyy nostaa hattua uusille hankinnoille jotka osoittivat olevansa oivia pelureita. Syrlen nostaisin jatkossa puolustuspelaamisen kyvykkyytensä vuoksi vielä punaposken edelle mutta pääasia että laadukasta kamaa löytyy poissaoloja korvaamaan. Ylihuomiseen peliin sitten Mataa ottamaan tuntumaa ja ehkä jopa Lukakua kokeilemaan avaukseen?

Asia joka myös paistoi silmään oli se että poiketen viime kaudesta, oli matsi hanskassa koko ajan vaikka Hull laittoikin uutta vaihdetta silmään matsin viimeisellä parikymppisellä. Viime kaudella olisi omissa soinut noilla painostuksilla vähintään kahdesti matsin lopussa mutta nyt oli itselläkin koko ajan raukean lämmin olo ja turvallinen tunne siitä että matsi hoituu. Toivon mukaan pysyvä trendi niin saadaan niitä joulukuisia 0-1-vierasvoittojakin kaavittua paskalla pelillä.
« Viimeksi muokattu: 19.08.2013 klo 09:51:25 kirjoittanut Kim Suomisen ponnari »

 
Sivuja: 1 ... 6 [7] 8 ... 83
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa