FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.02.2026 klo 07:19:10 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 49 [50] 51 ... 81
 
Kirjoittaja Aihe: FC Bayern München 2013/14 - Alles gewonnen - niemals satt!!  (Luettu 230044 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Leka Harkko

Poissa Poissa


Vastaus #1225 : 20.02.2014 klo 08:27:29

Pallon jauhamisesta sen verran, että kyseessä oli pelintilanteen vaativa kuolettaminen ja varman maalipaikan hakeminen, jolla tapettiin Gunnareiden peli. Kuten matsin alussa nähtiin tasakentällisin peli oli juurikin sitä vauhtipalloa, jossa mentiin päästä päähän ja lujaa. Ja tässä pelissä Bayern oli hienoinen altavastaaja. Tykärit pelasi kovassa kiimassa ja haki selvästi Danten ja Boatengin hasardeja keskustasta.

Mielenkiintoista nähdä mitä tekee Guardiola Schweinin kanssa kun Lahm on vallannut hänen paikkansa. Lahm on noussut aivan uudelle tasolle alempana pelintekijänä ja eilen ihmettelinkin miksi hänet hassataan laitapaikkina, mutta ihan fiksut perustelut tästä oli yläpuolella. Thiagossa on myös jotain häkellyttävää. Perinteinen ylimielinen manolostara on hänestä kaukana, otteissa on Xavia ja kunhan tämä vielä kerää kokemusta tulee hänestä Bayernille iso tili Barcan halutessa junnutimanttinsa takaisin.

ilmainen voitto tarjottiin eilen ja tästä on hyvä parantaa kotimatsiin. Eilinen oli hyvä herätys, että Euroopassa ei kumartelijoita löydy, vaikka kotimaan sarja on jo pelattu.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1226 : 20.02.2014 klo 08:30:16

Saattaapi tulla jonkinlainen ikuisuusteema tästä Bayernin 80% pallonhallinnasta ja vain 0-2 voitoista. Siis onko se hyvin vai huonosti. Hallintahan oli lopulta totaalista, pelirohkeuden puutteesta sopii sitten keskustella. Götzeltä puuttui selvästi rohkeutta hyökkäysten lopussa, Robbenilta ei niinkään.  Kroosilta huikea peli, maajoukkueeseen!  
Rexxx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Dietmar Hamann & Bayern 2012-2013


Vastaus #1227 : 20.02.2014 klo 10:31:08

Vähän sellainen kuva jäi matsista, että Arsu lähti pikkaisen mopolla moottoritielle. Alussa homma toimikin hyvin ja he saivat luotua hyviä tilanteita. Myös Bayernin valmistautumisessa oli jotain pielessä, niin hukassa oltiin ekalla jaksolla useaan kertaan. Luulen että Bayern olisi matsin edetessä ottanut pelin aika selvästi haltuun 11vs11 pelissäkin, niin väsähtäneen näköisiä olivat tykkimiehet jo toisen puoliajan alussa.. Menee tietenkin jossittelun puolelle, mutta sitähän täällä tehdään. Ainakin Arsenal-leirissä tuomari ja Özil veivät heiltä ansaitun voiton, lisäksi Wenger haukkui saksalaiset ja Robbenin sukeltelijoiksi ja sen lisäksi Robbenin pitäisi bänniä loppukaudeksi liigasta jonkun perunalla kuvatun hikipisaravideon ansiosta... Arsenalissa pesii hieman etova urheilukulttuuri, mikä on kai rakentunut menestymättömyydestä ja perustuu selittelyyn ja itkemiseen. Wengerillä varmaan suurin rooli tässä.

Hyvää viihdettä muuten kaikin puolin. Noiska oli mahtava ja Kroos potkutekniikka yhä seksikästä!
« Viimeksi muokattu: 20.02.2014 klo 10:34:31 kirjoittanut Rexxx »
Merte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Netzer


Vastaus #1228 : 20.02.2014 klo 11:34:10

Bayernin olisi pitänyt alussa pelata suoraviivaisemmin. Jos Özil ei olisi paskonut housuun ja Neuerilla ollut melkeinpä kautta aikain paras ottelunsa ja punainen kortti jäänyt tulematta niin heikolta olisi näyttänyt. Lopussa sitten syöttöpelillä tietenkin yritettiin tietysti väsyttää Arsenal, missä onnistuikin oikein hyvin-
Zilch

Poissa Poissa


Vastaus #1229 : 20.02.2014 klo 11:53:14

Bayern kuitenkin lähti peliin hassuttelukokoonpanolla, ja vasta toisella puoliajalla käytettiin jo pikkuisen oikeita pelimiehiä ja oikeilla pelipaikoilla. Luotto kotipeliin lienee Pepillä niin kova että halusi kokeilla kaikenlaisia juttuja.

edit:
Lainaus
Pep Guardiola (Trainer Bayern München): "Es geht immer um Ballbesitz. Das habe ich auch während des Spiels gesagt. Es ist eine Sache der Persönlichkeit, immer den Ball haben zu wollen. Wir haben nicht die Physis, um dagegenzuhalten, deshalb müssen wir immer spielen. Ein großes Ergebnis auf einem schwierigen Feld, gegen einen schwierigen Gegner. Die ersten zehn Minuten waren nicht sehr gut, danach war es ein sehr gutes Spiel."


Aika mielenkiintoinen, huolestuttavakin väite, kun viime vuonna fysiikkaa oli vaikka muille jakaa. Peli voi parantua, mutta näinköhän monin eri tavoin monilla eri rintamilla jylläävästä Bayernista on tulossa kohta puoliin ennalta-arvattava ja aseista riisuttava one trick pony.
« Viimeksi muokattu: 20.02.2014 klo 12:13:05 kirjoittanut Zilch »
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #1230 : 20.02.2014 klo 12:34:32

Sääli tuo Konsonatin virhe ja punainen. Olisi epäilemättä ollut mielenkiintoisempi ja jännittävämpi matsi. Aikalailla taputeltu tämä ottelupari nyt on ja onnittelut Bayernille. Kroos on kyllä kova. Uusi Pirlo?
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1231 : 20.02.2014 klo 13:07:39

Kroos on kyllä kova. Uusi Pirlo?
Kroos on Kroos ja sellaisenaan ihan kelpo janari. Itse ajattelin joskus ääneen, että Barcelonan suunnitellessa Xavin seuraajaa, on Kroos yksi ensimmäisistä kandidaateista. Xavikin tosiaan vanhenee. Lienee kuitenkin parenpi pidättäytyä näistä, koska osa forumisteista hyppää heti takajaloilleen, jos (nuorta) sakupelaajaa jotenkin kehutaan. Todetaan siis, että Kroos pääsee sitomaan Wilsheren kengännauhat, jos kauniisti pyytää.

Olen myös samaa mieltä siitä, että Özilin missaama pilkku ja konsonantin punainen veivät vähän suotta jännitystä. Punainen oli perusteltu, kun sääntö on mikä on. Saksassahan on ollut hinkua poistaa tämä "tuplarangaistus" eli pilkku ja punainen. Itse olisin tyytyväinen siihen, että peliä jatkettaisiin näissä tasakentällisin.

Pepin one trick pony -jutut voisi jättää omaan arvoonsa. Bayern taklaa tyylillään niin kauan kunnes joku bussiparkkeraaja ne (tuurin sävytyksellä) voittaa. Sen jälkeen pelityyliapostolit huutavat kuorossa kuinka koodi on murrettu ja kuvittelevat, että uusi aikakausi on alkanut. Niinhän se kävi Barcelonankin kanssa viime vuonna. Nyt vaan on jäänyt monilta huomaamatta, että Barcelona on Bayernin vakavin uhka titteliä uusittaessa.
Kaakku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mia san mia


Vastaus #1232 : 20.02.2014 klo 13:20:57

Bayernin olisi pitänyt alussa pelata suoraviivaisemmin. Jos Özil ei olisi paskonut housuun ja Neuerilla ollut melkeinpä kautta aikain paras ottelunsa ja punainen kortti jäänyt tulematta niin heikolta olisi näyttänyt. Lopussa sitten syöttöpelillä tietenkin yritettiin tietysti väsyttää Arsenal, missä onnistuikin oikein hyvin-

Jos jossittelua jatketaan, niin ei se lopputulos olis ollut kovin erilainen ilman punaista korttia. Bayernilla ei paljon aseita ollut Arsun puolustusta vastaan. Kroosin maali oli loistava henkilökohtainen suoritus, joka toki syntyi pallohierronnan seurauksena. Mutta Müllerin maali oli käytännössä vastahyökkäyksestä, kun Arsu ei ehtinyt vielä järjestäytymään. 11vs11 pelissä Bayern olisi pystynyt tekemään pitkässä juoksussa ne samat 2 maalia, ellei 3. Niinhän se Leka sanoi jo ennen peliä että nopeillä iskuilla Arsu on selätettävissä. Suurin ero ilman joulukorttia olisikin kenties ollut, että Arsenal olisi itse saanut häkin.

Mutta antaa jossittelut olla jossittelua. Toiseen osaotteluun riittää jännitettävää. Ei siksi, että pelkäisin Arsun iskukykyä vaan siksi koska pelkään viime kauden vastaavan pelin peikkoa joka istuu kaikkien pelaajien harteilla.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #1233 : 20.02.2014 klo 13:40:58

Eilisestä pelistä varmaan kaikki jo sanottu. Aika huumorivaihtoehto se Boateng tosiaan oli ja onneksi otettiin ajoissa vaihtoon. Punainen ei ollut kaukana...

Hyllyttäminen ei siis auttanut perseilyyn. Katsotaan mielenkiinnolla mikä puolustuslinja on seuraavassa pelissä viikonloppuna.

Alaban laita vuoti jatkuvasti, ehkä siitä johtuen, että Alabaa ei tuettu lainkaan puolustussuuntaan ja "give and go"-tilanteissa mies ohitettiin kun kukaan ei seurannut juoksuja taustalta.

Robben taas käytti liian vähän laitapakin taustajuoksuja, pitäisi suunnilleen noin joka toinen kerta antaa pakille ja joka toinen kerta leikata keskelle, nyt meni liian arvattavaksi touhuksi. Götzen pystyjuoksuihin ei koskaan syötetty, olikohan sitten ohjeistettu näin? Nimittäin puolustuslinjan taakse leikkaavia syöttöjä nähtiin todella vähän (jos pitkiä keskityksiä ei lasketa).

Mitä tulee Bayernin voittavaan pelitapaan, on sitäkin jo nähty tällä kaudella. Jos City-pelin vahinkoa ei huomioida, on Bayernin kaataminen kohtalaisen helppoa. Kova, rohkea prässi ylhäältä alkaen, kova munaravi, takaprässi ja koko joukkueen hyvä yhtenäinen suoritus.

Dortmund tämän osaa parhaiten, samoin Arsenal aloitti hyvin, mutta homma kaatui punikkiin ja kunnon loppumiseen. Nürnberg myös tätä esitti.

Bussillakin voi voittaa, mutta se on enemmän tuuripeliä.
« Viimeksi muokattu: 20.02.2014 klo 13:44:24 kirjoittanut Jääpoiju »
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1234 : 20.02.2014 klo 14:24:52

Götzen pystyjuoksuihin ei koskaan syötetty, olikohan sitten ohjeistettu näin? Nimittäin puolustuslinjan taakse leikkaavia syöttöjä nähtiin todella vähän (jos pitkiä keskityksiä ei lasketa).
Ai, säkin havaizit tuon asian... Tuli jo moitittua Pikku-Mariota rohkeuden puutteesta, mutta tämä oli ehkä osaselitys siihen, mene ja tiedä.

Espanja, Barcelona ja Bayern. Kaikkien noitten ns. pallonhallitsijoitten pelin akilleen kantapää on hallinnan muuttuminen itsetarkoitukseksi. Pephän asian jo tavallaan myönsikin. Itse luotan siihen, että tarvittaessa löytyy lisää rohkeuttakin. Jätin Natin tarkoituksella pois tuosta poppoosta, koska mielestäni Jogin joukkue pyrkii aina ensisijaisesti luomaan tilanteita. Viisi maalia puolustusorientoitunutta Ruotsia vastaan. Ei huonompi näyttö aiheesta, joskin matsi oli merkityksetön. Katsotaan sitten pudotuspelien edetessä, miten hyvin ennustukseni rohkeammasta Bayernista toteutuu, kun vastassa on lontoolainen bussi mallia Selssi.
Gollum

Poissa Poissa


Vastaus #1235 : 20.02.2014 klo 15:41:16

Punakortti toden totta teki eilisen urakan todella paljon helpommaksi. Varmaan maalin voitto ilman tuota olisi saatu. Peli alkoi pilkun saamisen aikoihin tasaantua ja Bayern alkoi saamaan myllyään käyntiin. Ilman punaista vaarana olisi ollut toki maalin päästäminen, mutta vastaavasti tilaa olisi hyökkäyspäässä ollut enemmän. Arsenalin aggressiivinen ilme oli alussa myrkkyä, mutta vastaavasti tilaa tuli heidänkin päähänsä (ns. high risk-high reward lähestyminen Wengerillä). Tempo alussa oli varsinkin Arsenalin osalta todella kova ja ajattelin, että saa nähdä jaksavatko koko pelin tuota munaravia. Uskoin Bayernin etsikkoajan koittavan viimeistään toisella jaksolla. Punaisen myötä ennustus jäi näkemättä sillä Arsenalin väsyminen oli vajaalla itsestäänselvyys.

Jännä vaikutus tuolla Arsun saamalla punaisella muuten. Sen vuoksi taidettiin jättää kaksi pilkkua myöhemmin puhaltamatta joista varmasti toinen olisi otettu pois ilman punikki+pilkkutuomiota. Kyllä ne tuomarit aika psykologisia veikkoja ovat ja aiemmilla tuomioilla oli vaikutusta. Sitä Özilin pilkkua sinällään on turha jossitella, koska paitsiohan se tilanne oli. Maali siitä olisi tietenkin muuttanut peliä, mutta lopputuloksesta olisi vaikeaa sanoa juuta tai jaata.

Bayernin nykytasolla tunnutaan muuten odottavan, että jengi hoitaa kaikki pelit näytöstyyliin kaikki pelinsä. Eilenkin vastassa oli valjun kakkonen vieraissa. Sitä faktaa ei muuta mitkään murskatappiot Pooleille ja Cityille. Nämä pelit ovat aina oma maailmansa eikä Arsusta mitään pikkutekijää saa materiaalinsakaan puolesta.
Shefki Wilson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Megaforce Eisenhüttenstadt


Vastaus #1236 : 20.02.2014 klo 19:01:14

Robben on äärimmäisen tärkeä linkki varovaisen peppipallon ja ratkaisuja hakevan juppipallon välillä. Tuollainen aggressiivinen, vastustajan puolustusta raateleva laituri muun muassa Espanjan maajoukkueelta puuttuu. Bayern olisi huonompi joukkue ilman Robbenia. Ribery kun kuntoutuu on Bayernilla kaksi äärimmäisen vaarallista laituria. Laiturien taso on keskeisiä syitä Bayernin ylivertaisuuteen, keskikenttä jollain Barcalla on about yhtä vahva, mutta laitapelaajina pelaa liikaa keskinkertaisuuksia tai väärällä pelipaikalla hääriviä keskikenttämiehiä.

Robbenia syytetään yksinyrittämisestä, mutta juuri nuo Robbenin haastot saavat aikaan liikettä makaavaan puolustukseen, mikä taas tuo Bayernille erilaisia hyökkäysvaihtoehtoja, kun uutta tilaa avautuu. Robben on kova sekä vastahyökkäyksissä, että murrettaessa pallon alla olevaa puolustusta.
« Viimeksi muokattu: 20.02.2014 klo 19:03:35 kirjoittanut Shefki Wilson »
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #1237 : 20.02.2014 klo 19:16:08


Robbenia syytetään yksinyrittämisestä, mutta juuri nuo Robbenin haastot saavat aikaan liikettä makaavaan puolustukseen, mikä taas tuo Bayernille erilaisia hyökkäysvaihtoehtoja, kun uutta tilaa avautuu. Robben on kova sekä vastahyökkäyksissä, että murrettaessa pallon alla olevaa puolustusta.

Viime aikoina, tai koko kauden, on pelannut todella hyvin, eilenkin, mutta kritisoin eilisestä liian monesti keskelle leikkaamista. Eilen Robben käytti taustajuoksuja normaalia vähemmän hyväkseen. Samaa mieltä muuten mitä kirjoitit.
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1238 : 20.02.2014 klo 19:23:51

mutta kritisoin eilisestä liian monesti keskelle leikkaamista.

Robbenhan on tehnyt tätä about koko elämänsä ja koko ajan jokaisessa joukkueessa ja pelisysteemissä, jossa on pelannut(?) Voihan sitä toki silti kritisoida, mutta kuuroille korville menee. Robbenin leikkaukset keskelle lienevät niitä viimeisiä asioita tämän hetken jalkapallossa, jotka johonkin vaihtuisivat.
Shefki Wilson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Megaforce Eisenhüttenstadt


Vastaus #1239 : 20.02.2014 klo 19:56:01

Tuo sisäänpäin leikkaaminen on johtanut todella moneen maaliin, kuten tilastoistakin näkyy. Aniharva laitahyökkääjä pääsee edes lähelle sitä maalisaldoa, mihin Robben on Die Bauernissa yltänyt.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #1240 : 20.02.2014 klo 22:34:36

Robbenhan on tehnyt tätä about koko elämänsä ja koko ajan jokaisessa joukkueessa ja pelisysteemissä, jossa on pelannut(?) Voihan sitä toki silti kritisoida, mutta kuuroille korville menee. Robbenin leikkaukset keskelle lienevät niitä viimeisiä asioita tämän hetken jalkapallossa, jotka johonkin vaihtuisivat.

Viime kaudella vain tuo tyyli muuttui ja alkoi tulla niitä syöttöjä myös taustajuoksuja tekevälle Lahmille. Ero oli selkeä, kuten monet Bayernin topiciin kirjoittavatkin huomasivat. Tällä kaudella sama "joukkueelle pelaaminen" on jatkunut, mutta eilinen tosiaan oli lievä poikkeus tässä.

Turha tulla tänne vääntämään tuollaista.
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1241 : 20.02.2014 klo 22:43:13

Turha tulla tänne vääntämään tuollaista.

:D "vääntämään". Vittu miten jäykkää sakkia...

Kiitos kuitenkin täsmennyksestä joka tapauksessa. Hienoa, että Robbenkin on varioinut peliään, vaikkei vanhassakaan tyylissä mitään vikaa ollut (tjeu Shefkin viesti).
Gollum

Poissa Poissa


Vastaus #1242 : 21.02.2014 klo 00:12:04

Robben on äärimmäisen tärkeä linkki varovaisen peppipallon ja ratkaisuja hakevan juppipallon välillä. Tuollainen aggressiivinen, vastustajan puolustusta raateleva laituri muun muassa Espanjan maajoukkueelta puuttuu. Bayern olisi huonompi joukkue ilman Robbenia. Ribery kun kuntoutuu on Bayernilla kaksi äärimmäisen vaarallista laituria. Laiturien taso on keskeisiä syitä Bayernin ylivertaisuuteen, keskikenttä jollain Barcalla on about yhtä vahva, mutta laitapelaajina pelaa liikaa keskinkertaisuuksia tai väärällä pelipaikalla hääriviä keskikenttämiehiä.

Robbenia syytetään yksinyrittämisestä, mutta juuri nuo Robbenin haastot saavat aikaan liikettä makaavaan puolustukseen, mikä taas tuo Bayernille erilaisia hyökkäysvaihtoehtoja, kun uutta tilaa avautuu. Robben on kova sekä vastahyökkäyksissä, että murrettaessa pallon alla olevaa puolustusta.

En voisi olla enempää samaa mieltä. Tismalleen samaa olen funtsinut. Bayernin runko luo Natille hyvän pohjan menestykseen kesän mm-kisoihin, mutta kysymysmerkiksi nousee juurikin Robben/Ribery pelaajan puuttuminen. Väitänkin, että Marco Reusin rooli tulee olemaan erittäin tärkeä. Nopeutensa puolesta tärkeä pelaaja, samoin kuin Schürrle. Esimerkiksi jollain Poldi-Özil-Müller kolmikolla mentäessä eo ole yhtä monipuolista hyökkäyspelaamista. Se tästä OT:sta.

Mahtaakos muuten olla niin, että Bayernkaan ole enää niin Schweini riippuvainen kuin ennen? Aiemminhan peli takkusi aina miehen ollessa pois. Sinänsä jännää, että on näillä tosi kovatkin jengit ovat kumman riippuvaisia tietyistä pelaajista. Kyllä Bayerninkin pelistä hiukan puuttuu, kun ribery on sivussa. Olkoonkin, että voittoja tulee ilmankin. Ribery on kaikessa hyökkäysosaamisessaan kaiken lisäksi oiekin hyvä tekemään duunia molempiin suuntiin. Viime vuonna juuri näiden laituritähtien puolustustyöskentely ja asenne olivat suuri tekijä cl-menestyksessä.

tomcat

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Bayern, Pallo-Iirot, NYG


Vastaus #1243 : 21.02.2014 klo 07:42:53

Robbenista sen verran, etta jos osaisi kayttaa oikeaa jalkaansa muuhun kuin pystyssa pysymiseen niin olisi vielakin vaarallisempi pelaaja.
der bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha


Vastaus #1244 : 21.02.2014 klo 08:38:46

Entäs jos tämä nykyinen formi onkin pyristelyä ilman Schweinia ja joukkue nousee tästä vielä aivan uudelle tasolle :)
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1245 : 21.02.2014 klo 11:54:38

Hyvää pohdintaa ikuisuusaiheista. Robben on loistava ikuisuusaihe. Loistava pelaaja, zämppärifinaalitappion pääarkkitehti ja mulkku kaikin tavoin, eikös tuo ole kaikki totta. Itse näen asian niin, että se on finaalitappion jälkeen uudistunut hiuksenhienosti niin, että on nyt enemmän/useammin selkeästi hyödyllinen joukkueelleen. Tässä Arsenal-pelissä olisi voinut olla tosiaan ehkä hivenen hyödyllisempikin, jos olisi vähän vaihdellut ratkausmalliaan. Toisaalta Kroos löysi sen jatkuvasti paikasta, missä sisäänpäin leikkaaminen oli aika luonnollista.

Ribery on tosiaan kehittynyt sikäli, että on aika hiton ahkera myös puolustussuuntaan. Niinhän se Kuuselan Mara sanoi jo kauan sitten. Antakaa junnujen olla hyökkääjiä, kyllä me valmentajat sitten pilataan ne. Huikea pelaaja, hieno ihminen, ja (liiankin) tunnetusti kova panemaan.

Schweini-riippuvuus on Bayernissa muuttunut sen paluun aiheuttamaksi peloksi aloituspaikoista. Kenen tilalle se tulee. Viime viikkojen perusteella Thiago on yksi liigan parhaista, koko kauden perusteella Kroos ja Lahm ovat pelipaikkojensa parhaat. Laidalle se on liian hidas, eikä muutoinkaan haasta Robberyä ja Thomas-poikaa. Kai se on laitettava sitten Mandzukicin tilalle kärkeen, vai?...
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1246 : 21.02.2014 klo 12:08:59

Mahtaakos muuten olla niin, että Bayernkaan ole enää niin Schweini riippuvainen kuin ennen? Aiemminhan peli takkusi aina miehen ollessa pois. Sinänsä jännää, että on näillä tosi kovatkin jengit ovat kumman riippuvaisia tietyistä pelaajista. Kyllä Bayerninkin pelistä hiukan puuttuu, kun ribery on sivussa. Olkoonkin, että voittoja tulee ilmankin. Ribery on kaikessa hyökkäysosaamisessaan kaiken lisäksi oiekin hyvä tekemään duunia molempiin suuntiin. Viime vuonna juuri näiden laituritähtien puolustustyöskentely ja asenne olivat suuri tekijä cl-menestyksessä.

Tuota riippuvuussuhdetta tietyistä pelaajista, varsinkin Schweinistä, olen itsekin miettinyt. Se on yksi suuria muutoksia Guardiolan aikana, ettei oikeastaan enää samalla tavalla olla riippuvaisia kenestäkään yhdestä pelaajasta. Tai no, ehkä Manu Neuerista jonkun verran kuitenkin.

Muuttunut pelisysteemi ja pelaajien vaihtuneet/vaihtuvat paikat miehityksessä ovat muuttaneet roolitusta aika monen pelaajan osalta, joidenkin asema on korostunut entisestään (esim. Kroos ja Rafinha) ja jotkut ovat saaneet uuden tehtävän kentällä (Lahm), joillekin pelipaikoille on vaihtoehtoja useampia (keskikenttä) ja joku ennen niin olellinen rooli on muuttunut ei-niin-korostetuksi, tai tehtävältään erilaiseksi (keskushyökkääjä, ankkuriosasto).

Pep on kokeillut monia pelaajia "oudoissa" rooleissa ja kerännyt dataa, jota nyt sitten hyödynnetään. Miestä sanottiin analyyttiseksi jo ennen Bayernin pestiä, mutta hänen perusteellisuutensa on silti yllättänyt. Aluksi moni oli pihalla, kun Pep astui puikkoihin ja ihmeteltiin ja mietiskeltiin, että  mitähän tästäkin tulee. Varsinkin, kun Don Jupp oli siivittänyt joukkueen kaikkien aikojen lentoon juuri edellisellä kaudella.

Voi olla, että Pep on joidenkin perusperiaatteidensa orja, kuten valmentajat yleensä, mutta minusta hän on erittäin mielenkiintoinen persoona ja nyt tähän mennessä nähty on vasta alkua. Hän jaksaa yllättää (yleensä positiivisesti) yhä uudelleen. Kärsivällisyys on hyve ja valmentajalle pitää antaa aikaa, mahdollisuus ja luottamus. Näin sekä pelaajien, seurajohdon, että fanien osalta.

Olen jo oppinut luottamaan Guardiolaan. Kukaan ei tietenkään ole täydellinen, mutta hän on sitä aika lähellä nykyisessä tehtävässään. Arsenalia vastaan jotkut kritisoivat viimeisen reilun puolentunnin syöttömyllyjä ja pallonhierontaa. Minä en. Se nimittäin oli paras mahdollinen taktiikka siinä tilanteessa. Eliminoitiin vaara omassa päässä lähes täydellisesti, väsytettiin vastustaja jalattomaksi ja luotiin siinä sivussa muutama hyvä maalipaikkakin. Maali tai pari lisääkin olisi hyvin voinut niistä kertyä, mutta hyvä näinkin.

Vaikka yksittäisten pelaajien merkitys ei enää niin korostukaan, odotan silti innolla Riberyn ja Schweinin paluuta. Niin odottaa varmasti Pep Guardiolakin. Edelleen tietyt pelaajat nostavat panoksellaan joukkueen vielä aavistuksen korkeammalle. Mutta rauhoittaa, että riippuvuussuhde ei enää ole niin ilmeinen.

Pelaajilla on sellaisiakin ominaisuuksia, jotka eivät niinkään liity pelitaitoihin. Ne miehet, jotka hymyilevät, jopa nauravat hersyvästi haastatteluissa ennen tiukkoja matseja, ovat kullanarvoisia. Itseluottamuksellaan muille esimerkkiä näyttäviä. Yksi tällainen mies on Arjen Robben. Tiukimmissa mahdollisissa tilanteissa haluan hänet kentälle. Kuten myös Schweinin, Lahmin ja Müllerin. Heistä Müllerin Thomas ei ole jengin ihan taitavimpia ja hienoimman pallokosketuksen omaavia. Mutta hän osaa juoksuillaan yllättää vastustajan ja pääsee irti miltä puolustukselta hyvänsä. Thomas pystyy voittamaan otteluita. Viimeksi tällainen hieno välähdys nähtiin Arsenalia vastaan. Thomas näytti Lahmille kädellään, että pistäpä Philip pallo tänne. Philip pisti ja tilanne oli 2-0.                
« Viimeksi muokattu: 21.02.2014 klo 12:12:27 kirjoittanut Wanha futaaja »
Gollum

Poissa Poissa


Vastaus #1247 : 21.02.2014 klo 12:12:08

Schweini-riippuvuus on Bayernissa muuttunut sen paluun aiheuttamaksi peloksi aloituspaikoista. Kenen tilalle se tulee. Viime viikkojen perusteella Thiago on yksi liigan parhaista, koko kauden perusteella Kroos ja Lahm ovat pelipaikkojensa parhaat. Laidalle se on liian hidas, eikä muutoinkaan haasta Robberyä ja Thomas-poikaa. Kai se on laitettava sitten Mandzukicin tilalle kärkeen, vai?...

Eiköhän rotaation kautta ja loukkaantumisten myötä kaikille ole tilaa. Viime vuonna Krooshan loukkaantui ja sitä kautta Robben palasi pysyvämmin pelaavaan kokoonpanoon. Loppu onkin historiaa. Tässä mallissa siis Müller siirtyi "kympiksi" Kroosin paikalle ja Robben taase tietenkin laitaan.

Schweinin paluun myötä tuntuisi luonnolliselta laittaa optimiavauksessa Lahm takaisin laitapakin paikalle. Se vaan on sattunut olemaan niin helvetin hyvä tuossa keskikentällä, että vaikea sitä on siitä muualle siirtää. Lahm on tällä hetkellä huikea pelaaja ja suoritusvarma jatkuvasti.

Thiago on ollut tosi hyvä, mutta sakufiilinä ja muutenkin suosisin Bastiania yhä tuolla paikalla. Mikäli ei Schweini vakuuta niin sitten muut pelaa. Javi Martinezilla on varmasti vielä käyttöä, mutta mielestäni hänen paikkansa on hankala. Ei ole vaan jalalla pelaamisen suhteen niin sulava kuin kilpakumppanit vaikka erinomainen pelaaja onkin. Erinomainen lisähän Javi on rosteriin, mutta hänen minuuttinsa voivat olla vähenemään päin. Topparin sitä ei kovissa peleissä kannata peluuttaa.
Gollum

Poissa Poissa


Vastaus #1248 : 21.02.2014 klo 12:16:12

Hyvää analyysia Wanhalta. Thomas Müller on kyllä todellinen suurten pelien pelaaja. Sellainen tavallinen jannu jonka innosta pelaamiseen huokuu alkukantainen into. Persoonana tykkään oikein kovasti.

Minunkin mielestäni riippuvuudet tietyistä pelaajista ovat karisseet Pepin myötä.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1249 : 21.02.2014 klo 12:30:56

Sen verran korjaisin sanavalintoja, että riippuvuus tietyistä tähdistä ei ole karissut Pepin myötä, vaan enemmänkin Sammerin eli hankintapolitiikan myötä. Pohjaton kassa ja kunnianhimo ovat tehneet sen, että ensin on varalla etabloituneita maailmantähtiä, ja senkin jälkeen selkeinä reservisteinä Javi Martinezin ja Shaqirin kaltaisia janareita, joita voitaneen huoletta kutsua ehdottomiksi huipuiksi. Vielä van Gaalin aikoihin kentälle jouduttiin heittämään Pranjiceja ja mikä sen gauchon nimi oli. Puolustuspäässä tilanne ei toki ole ihan yhtä ruusuinen nykyisinkään, mutta pointti lienee selvä.

 
Sivuja: 1 ... 49 [50] 51 ... 81
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa