candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #1575 : 07.04.2014 klo 11:02:53 |
|
Kovassa vireessä oleva Manu siis tulee vieraaksi, ja putoamisen riski on todella suuri.
No nyt. Vierasmaali tehtynä Bayern on vain entistäkin kovempi suosikki tässä otteluparissa. Moyesin pitäisi pystyä saamaan joukkueensa pitämään nollan ja tekemään yhden tai vastaavasti hakea tasuri vähintään kahdella maalilla. Kumpikaan ei vaikuta todennäköiseltä. Jos uskot kuitenkin riskin olevan "suuri", niin rahaa sitten reippaasti Unitedin puolesta. Hetki sitten tituleerasit Bayernia Maailman Parhaaksi ja Unitedia ex-huippuseuraksi. Milloin mieli muuttui?
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #1576 : 07.04.2014 klo 11:22:57 |
|
Kauden alussa formaatti oli 4-1-4-1 ja nyt se on taas viime kauden 4-2-3-1. Miksi?? toki eihän näille suurta painoarvoa voi antaa, mutta ihan mielenkiintoista. Henkilökohtaisesti odotan että ManU:a vastaan näemme jälleen 4-1-4-1. Lahm nyt tuossa pohjalla on vain ollut täysin suvereeni (saksalaiseksi  ) ja Kroos sitten tarvittaessa tullut tukemaan. Jo silloin, kun se 4141-kiima ja ihmettely oli kovimmillaan, juoksi Kroos jatkuvasti niin alas, ettei mitään varsinaista eroa 4231:een ollut. Myönnän toki, etten nähnyt kaikkia pelejä. Yksi syy tietysti voi olla se, että kauden edetessä kun median, fanien ja muiden niilojen kiima on noussut on se luonut paineita joukkueelle. HJK ja Nömme Kalju paineet, nevä foget. Bayernissa ollaan ylpeitä siitä, että paineet kuuluvat asiaan, joten tuo on ihan reilusti sanottuna väärä ajatus. Itse pidän mahdollisena, etteivät ne ole ottaneet taaperrelleesta Manusta tarpeeksi paineita. Eivät ottaneet ainakaan Augsburgista, Citystä ja Arsenalistakaan.
|
|
|
|
|
SOINIO
Poissa
|
 |
Vastaus #1577 : 07.04.2014 klo 12:56:42 |
|
Kauden alussa formaatti oli 4-1-4-1 ja nyt se on taas viime kauden 4-2-3-1. Miksi?? toki eihän näille suurta painoarvoa voi antaa, mutta ihan mielenkiintoista. Henkilökohtaisesti odotan että ManU:a vastaan näemme jälleen 4-1-4-1. Lahm nyt tuossa pohjalla on vain ollut täysin suvereeni (saksalaiseksi  ) ja Kroos sitten tarvittaessa tullut tukemaan. Siteeraan itseäni: Guardiola lähti isoon peliin varsin odotetusti 4-1-4-1/4-3-3-ryhmityksellään, eli Lahm pelasi keskikentän pohjalla sekä tätä ylempänä Schweini oikealla ja Kroos vasemmalla. Tämä kolmikko - joka aloittanee jatkossakin isot pelit (käytettävissä ollessaan) - tähtää maksimaaliseen kontrolliin, eikä tämän suhteen eilen mitään ongelmaa ollutkaan, vaan terättömästä esityksestä huolimatta Bayern pääsee kotiotteluun kuskin paikalta ihan hyvän vierastuloksen myötä. Sumpun murtamista ajatellen Bayernilta vaikutti kuitenkin ikään kuin puuttuvan yksi pelaaja - jos esimerkiksi Mandzukic olisi pelannut kärjessä ja Muller tehnyt rynnimisjuoksujaan tämän takaa, ManUn keskusta olisi ollut huomattavasti suuremmissa vaikeuksissa. Schweinille ja Kroosille boksin tukeminen ei ole niin luontaista, vaikka ensin mainittu lopulta toki näin sen maalin kävi tekemässäkin. Jo tuota ennen taisi olla parikin tilannetta, joissa Kroos pääsi boksin rajoilta laukomaan, kun palloa pelattiin laitojen kautta keskelle, kun suoraan keskeltä läpi ei tahtonut päästä.
Pephän on viime aikoina peluuttanut paljon myös 4-2-3-1:tä, mikä johtunee pitkälti ihan siitä, että tietyt pelaajatyypit (lähinnä siis jollei kolme nelikosta Lahm, Schweini, Kroos ja Thiago ole kentällä) soveltuvat siihen huomattavasti paremmin, kun syksy näytti kyllä esimerkiksi sen, ettei Mullerin taitotaso millään riitä keskikentän keskustan pelaajaksi alemmas. Uskonkin, että Guardiola vaihtaa ryhmityksen toiseen osaan, mitä Schweinin (ja Thiagon) poissaolo edesauttaa. Jo mainittu vaihtoehto eli Mandzukic ysinä ja Muller kymppinä toisi aika paljon lisää jytyä boksiin ja hyökkäyskolmannekselle. Muista vaihtoehdoista toki Götze pystynee pelaamaan sekä 4-2-3-1:n kymppinä että 4-1-4-1:tä/4-3-3:a. Mikäli kuitenkin Moyes lähtee toiseen osaan sumputtamaan yhtä passiivisella 4-3-3:lla, Lahm ja Kroos pystyvät kyllä pyörittämään peliä kaksin alempaa.
Laitetaan vielä lainaus ZM:n matsiartikkelista, kun Cox tuntui olevan kanssani vähän samoilla linjoilla: United often left too much space between the lines, for example, with Carrick slow to close down opponents who found room in that zone. It felt like the use of Toni Kroos and Bastian Schweinsteiger together was unnecessary against a side that wasn’t attempting to compete in terms of possession, and the dribbling skills of Mario Gotze might have been more useful in the circumstances. Kroos and Schweinsteiger often had space to move forward in possession, but instead switched the ball to the flanks.
That was understandable in theory, considering Jones and Buttner were at full-back – but they coped well with Franck Ribery and Arjen Robben respectively, when the wingers stayed out on the flanks. In fact, United were actually more troubled when they drifted inside into more central positions, sometimes combining with one another. This was partly because they were providing the directness between the lines Kroos and Schweinsteiger seemed reluctant to contribute. Ei tuossa välttämättä ole paljon sen dramaattisemmasta asiasta kyse, kuin että jos avauksessa on neljä pelaajaa joukosta Mandzukic, Ribery, Robben, Muller, Götze ja Shaqiri, silloin 4-2-3-1 soveltuu heille paremmin. Mullerin, Götzen ja Shaqirin kaltaiset pelaajat saavat vapaammat kädet kymppipaikalla, ja takana on kaksi pohjapelaajaa turvana. Kyllähän tätä 4-2-3-1:tä jo syksylläkin nähtiin, mistä oli juttuakin taktiikkaotsikossa. ManUa vastaan Schweini-Lahm-Kroos-kolmion käyttäminen oli nähdäkseni ihan tietoinen viilaus kontrollipallon suuntaan, vaikka se olikin kenties "tarpeetonta" sikäli, että United ei mitenkään pyrkinyt pallonhallinnasta kilpailemaan. Pep kuitenkin ehkä ajatetteli perinteisesti, että vieraissa riittää kun kontrolloidaan peliä ja haetaan kohtuullinen tulos ja homma hoituu sitten kotona. Schweinia nyt ei joka tapauksessa kentällä nähdä toisessa osassa eikä sitä myötä tuota mainittua kolmiota, joten itse odotan Guardiolalta nimenomaan 4-2-3-1:tä Allianzilla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.04.2014 klo 12:58:52 kirjoittanut SOINIO »
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #1578 : 08.04.2014 klo 08:51:18 |
|
Bayernista puhuttaessa on muistettava erottaa lehdistön ja TV-toimittajien jorinat joukkueen omasta uutisoinnista ja erityisesti toiminnasta, josta kuitenkin valtaosa edelleen tapahtuu ns. suljettujen ovien takana. Tiettyjen toimittajien ylimielisyys, asenteellinen yksinkertaisuus ja välillä karkeatkin ylilyönnit, eivät ole yhtä kuin Guardiolan (tai pelaajien) suhde kulloinkin kyseessä oleviin kysymyksiin. Toisaalta sitä ylimielisyyttä myös haetaan jokaisesta lausunnosta ja välillä rivien välistäkin. Kaikki tämä toki on vain johtuvaa siitä, että seurasta ja joukkueesta ollaan kiinnostuneita, se myy lehtiä ja saa kuulijoita radioasemille, katselijoita TV-ohjelmille. Mutta, suurin osa kaikesta "uutisoinnista" on kuitenkin silkkaa potaskaa. Tehdään sellaisia tulkintoja, joita halutaan tehdä, kaupallisista tai muista syistä.
Ei joukkueella tai sen valmentajalla ole mitään aennevammaa tulevan ManU-matsin suhteen. Kyllä he tietävät vastuksen kovuuden, mutta myös oman kapasiteettinsa. Ehkä (pelkkä arvaus) tappio Augsburgille oli puolitosissaan haettu, jotta päästäisiin siitäkin puheenaiheesta. Joka tapauksessa Münchenissä nähdään huomenna Bayern, joka haluaa edetä jatkokierroksille CL-ssä. Onnistuuko tämä tavoite, se riippuu tietysti myös vastustajasta. Täydellisellä pelillä ja Bayernin täydellisellä epäonnella ManU voi voittaa. Pallo on pyöreä, eikä näissä peleissä ole huonoja vastustajia. Todennäköisempää on kuitenkin, että kotijoukkue tekee maalin tai pari enemmän kuin ManU, joka riittää jatkopaikkaan.
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #1579 : 08.04.2014 klo 12:54:34 |
|
Omat veikkaukset: jatkoon menee Bayern, jos pelaajien asenne on kohdallaan eikä jäädä mussuttamaan tai heiluttamaan käsiä huonon tilanteen jälkeen.
Arvaukseni avauksesta: Lahm palaa kutoseksi, "kasina" on Kroos ja siinä ylempänä joko Müller tai Götze. Piikissä Manchu. Oikealla laidalla on joko Robben tai Müller.
Puolustuslinja on sitten tuttu Alaba, Dante, Boateng ja Rafinha. Tämä nelikko kuitenkin hazardiherkkänä joko hankkivat yhden punaisen tai yhden pilkun, eli Bayernin on tehtävä ainakin kaksi maalia.
Ottelu voi lähteä varovaisesti käyntiin Bayernin osalta, koska nollan pitämällä jatkopaikka on varma, tämä voi näkyä myös hermostuneisuutena.
|
|
|
|
|
Kaakku
Poissa
Suosikkijoukkue: Mia san mia
|
 |
Vastaus #1580 : 08.04.2014 klo 12:59:00 |
|
jatkoon menee Bayern, jos Rafinha.
Typistin tekstiä hieman. Nyt on hyvin. Nimimerkki der bomber voi kertoa faktoja miten Rafinha on vaikuttanut kauden tilastoihin.
|
|
|
|
|
der bomber
Poissa
Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha
|
 |
Vastaus #1581 : 08.04.2014 klo 19:59:22 |
|
Typistin tekstiä hieman. Nyt on hyvin. Nimimerkki der bomber voi kertoa faktoja miten Rafinha on vaikuttanut kauden tilastoihin.
Oikein typistetty. Tällä kaudella 3 tappiota, ei liene sattumaa, että joka kerta Rafi on ollut tuolloin penkillä. Rafin ollessa avauksessa, on viimeksi hävitty keväällä 2012. Rafinhalla menty tällä kaudella statistiikalla 36 voittoa, 4 tasuria. Ilman Rafia 2 voittoa, 1 tasuri ja 3 tappiota. Korrelaatio lienee täysin selvä.
|
|
|
|
|
Kaakku
Poissa
Suosikkijoukkue: Mia san mia
|
 |
Vastaus #1582 : 08.04.2014 klo 21:41:20 |
|
Rafinhalla menty tällä kaudella statistiikalla 36 voittoa, 4 tasuria. Ilman Rafia 2 voittoa, 1 tasuri ja 3 tappiota. Korrelaatio lienee täysin selvä.
Lisää rautalankaa: Rafin kanssa pistekeskiarvo 2.8, ilman Rafia 1.17
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #1583 : 08.04.2014 klo 22:40:07 |
|
Jos jollain tuurilla Bayern huomenna pääsee jatkoon, on seuraava vastustaja mahdollisesti Chelsea. Olisipa hupaisaa, jos tulisi jo kolmas englantilaisseura pudotuspelivaiheessa putkeen.
Vielä 22 tuntia aloituspotkuun. Pitkästä aikaa taas jännittää.
|
|
|
|
|
schlander
Poissa
Suosikkijoukkue: Fc Bayern München
|
 |
Vastaus #1584 : 09.04.2014 klo 11:28:05 |
|
Joukkueen tilanne on siinä mielessä haastava, että tuoreen Contenton vamman jälkeen kaaderissa on enää (Pepin mukaan) 14 ykköstiimin pelaajaa. Tarkoittaa (totta kai!) sitä ettei valinnanvaraa juurikaan ole.
Toisaalta ManU:llakin van Persie tosiaan pois ja Rooney saa BBC:n mukaan puudutuksen vasempaan jalkaansa. Muuten hänkään ei kykynisi pelaamaan. Pep tosin pisti jo tuopillisen vetoa, että sekä Rooney että Valencia ovat 100 prosenttisesti pelissä.
Bayern yllättänee vastustajansa ja monet katsojat erittäin aktiivisella pelillä. Sekä Lahm että Pep painottivat haastatteluissa aktiivisen pelaamisen ja maalintekemisen tärkeyttä. Tämä siitä huolimatta, että Bayernille riittää 0-0 tasapeli. Itse uskon vahvaan tulokseen ja 1-2 maalin voittoon.
Edit. Pelaavat 100 prosenttisesti. Eivät 100% kunnossa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.04.2014 klo 13:31:17 kirjoittanut schlander »
|
|
|
|
|
Effenberg
Poissa
Suosikkijoukkue: Bayern München
|
 |
Vastaus #1585 : 09.04.2014 klo 11:41:36 |
|
Avaus on varmaan tämännäköinen:
Mandzukic Ribery-Kroos-Götze-Robben Lahm Alaba-Dante-Boateng-Rafinha Neuer
Itse laittaisin mielummin Müllerin kentälle kuin Robbenin, sillä pari viimeisintä Robbenin esitystä ovat taas olleet vähän heikompia ja ratkaisut itsekkäitä. Toisaalta Robben on juuri niitä pelaajia, jotka sillä yhdellä huippusuorituksella voivat ratkaista näitä pelejä. Müller tulee sitten hyvissä ajoin vaihdosta kentälle, jos peli ei kulje. Götze ei ole montaa kertaa ollut avauksessa, mutta nyt uskon että hän on kehissä. Mandzukicin aloittaminen olisi ainakin todella tärkeää, sillä ainakin Old Traffordilla vaikutti siltä ettei Rafinha tiedä mitä tekisi pallon kanssa, kun ei voi heittää keskitystä Mandzukicin päähän. Onneksi Mandzukic tuli pelastamaan tuon pelin.
|
|
|
|
|
Kaakku
Poissa
Suosikkijoukkue: Mia san mia
|
 |
Vastaus #1586 : 09.04.2014 klo 11:57:36 |
|
Pep tosin pisti jo tuopillisen vetoa, että sekä Rooney että Valencia ovat 100%:n kunnossa.
Pep löi tuopillisesta vetoa, että pelaavat. Ei ottanut kuntoon kantaa. Lahm kiteytti hyvin, että pelissä ManUlla oli vain yksi hyvä paikka. Tämä siis jos ei lasketa erikoistilanteita, josta se johtomaali syntyikin. Siellä herättiin vissiin myös Manchesterin fyysiseen ylivoimaan kun tarkakastellaan puolustajien pituuksia. Nopeampia kombinaatioita siis, eikä enää turhia keskityksiä boksiin. Mandzukic Ribery-Kroos-Götze-Robben Lahm Alaba-Dante-Boateng-Rafinha Neuer
Kerrassaan uskomaton miehistö Bayernilla. Tuollaisen avauksen saa kentälle vaikka Schweinsteiger, Martinez sekä Thiago ovat sivussa. Ja silti on vielä varaa penkittää Müllerin kaltainen kaveri. (Ottamatta kantaa aloittaako Müller penkiltä vai ei)
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #1587 : 09.04.2014 klo 12:00:15 |
|
Avaus on varmaan tämännäköinen:
Mandzukic Ribery-Kroos-Götze-Robben Lahm Alaba-Dante-Boateng-Rafinha Neuer
Itse laittaisin mielummin Müllerin kentälle kuin Robbenin, sillä pari viimeisintä Robbenin esitystä ovat taas olleet vähän heikompia ja ratkaisut itsekkäitä. Toisaalta Robben on juuri niitä pelaajia, jotka sillä yhdellä huippusuorituksella voivat ratkaista näitä pelejä. Müller tulee sitten hyvissä ajoin vaihdosta kentälle, jos peli ei kulje. Götze ei ole montaa kertaa ollut avauksessa, mutta nyt uskon että hän on kehissä. Mandzukicin aloittaminen olisi ainakin todella tärkeää, sillä ainakin Old Traffordilla vaikutti siltä ettei Rafinha tiedä mitä tekisi pallon kanssa, kun ei voi heittää keskitystä Mandzukicin päähän. Onneksi Mandzukic tuli pelastamaan tuon pelin.
Robben on suurten otteluiden mies. Äärimmäisen motivoitunut pelaamaan juuri näitä ja itseluottamushan on tunnetusti hänellä kohdallaan. Müller todennäköisesti tulee kentälle jossain vaiheessa, jollei ole jo avauksessa. Götzeä ja Manchua tarvitaan aivan ehdottomasti avaamaan sumppua. Ensimmäisellä riitää tekniikka ja jälkimmäisellä on monipuolisuutta ja ulottuvuutta. Puolustuslinja on Danten myötä nyt vahvempi kuin Manchesterissä (pääpeli) ja se on tärkeätä. ManU ei varmaan paljoakaan luo perinteisen mallin hyökkäyksiä, mutta on alati vaarallinen kulmissa ja vapareissa. Toivottavasti tuomari ei ala viheltämään maalinedustahässäköistä helppoja rankkareita. Loukkaantumiset tuntuvat toki, mutta näillä mennään. Auf geht´s!
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #1588 : 09.04.2014 klo 12:23:59 |
|
Lahm kiteytti hyvin, että pelissä ManUlla oli vain yksi hyvä paikka. Tämä siis jos ei lasketa erikoistilanteita, josta se johtomaali syntyikin.
Welbeck myös kertaalleen sai pallon verkkoon tuon tyrityn läpiajon lisäksi, minkä kai voi paikaksi laskea, vaikka vihellettiinkin rikkeeksi. Enemmänhän tuo oli kuin vierailijoilla, kun maalin lisäksi ei ollut yhtäkään paikkaa. Ja tässä piilee tänäänkin Unitedin mahdollisuus, tiiviissä puolustuspelaamisessa. Toki Pep tietää ettei pelkällä tehottomalla pallonhallinnalla voiteta, joten tuskin yhtä helposti tulee United pääsemään kuin viimeksi. United on haavoittuvaisempi, kun yrittävät itse lähteä hyökkäykseen, joten Bayernin kannalta voisi olla ihan toimiva konsepti antaa Unitedin kokeilla hyökätä välillä, niin tilaakin syntyy ihan eri tavalla. Moyes kun tuskin mihinkään optimistiseen hyökkäyspeliin lähtee, niin tuota kautta tilaa syntyisi. Toki nopea johtomaali kotijoukkueelle olisi pahinta myrkkyä, kun vierasmaalikaan ei enää riittäisi. Toivotaan mielenkiintoista ottelua, jossa United ei ihan vastaantulija sentään olisi. Silti kotivoitto tuntuu edelleen ainoalta realistiselta tulokselta, niin huono Manchester United on tällä kaudella ollut. Ansaitusti Valion keskikastissa.
|
|
|
|
|
schlander
Poissa
Suosikkijoukkue: Fc Bayern München
|
 |
Vastaus #1589 : 09.04.2014 klo 13:30:39 |
|
Pep löi tuopillisesta vetoa, että pelaavat. Ei ottanut kuntoon kantaa. Aivan, näinhän se menikin. Nopeasti kuultuna meni väärin. Eli totesi siis, että uskoo 100 prosenttisesti että molemmat pelaavat.
|
|
|
|
|
Rexxx
Poissa
Suosikkijoukkue: Dietmar Hamann & Bayern 2012-2013
|
 |
Vastaus #1590 : 09.04.2014 klo 13:36:48 |
|
Welbeck myös kertaalleen sai pallon verkkoon tuon tyrityn läpiajon lisäksi, minkä kai voi paikaksi laskea, vaikka vihellettiinkin rikkeeksi. Enemmänhän tuo oli kuin vierailijoilla, kun maalin lisäksi ei ollut yhtäkään paikkaa.
Virheiksi vihellettyjä ei lasketa. Olihan esimerksi pelkästään Robbenilla liuta paikkoja mutta tuhnuili. Muuten samoilla linjoilla.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #1591 : 09.04.2014 klo 14:07:35 |
|
Hetki sitten tituleerasit Bayernia Maailman Parhaaksi ja Unitedia ex-huippuseuraksi. Milloin mieli muuttui?
Niin kuin hyvin tiedät, Manu on vetäytynyt Euroopan huipulta. Eivät ensi vuonna edes osallistu Champion's liigaan. Jos olet yhtään tutustunut viestihistoriaani - en pahastu vaikket olisikaan - , niin tiedät, että tuo "maailman paras" titteli on sarkasmia. Zämppärititteli jaetaan toukokuun lopussa, mikä tuntuu unohtuneen aika hemmetin monelta asialliseltakin futisihmiseltä. Vuosi sitten Barcelonaa tituleerattiin maailman parhaaksi. Ja kuinkas sitten kävikään...
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1592 : 09.04.2014 klo 14:22:12 |
|
Callit, Manuhan on enään neljän ottelun päässä CL-paikasta. Kaikista riittää vaikka tasurit jos pilkut osuu kohdalleen  Virheiksi vihellettyjä ei lasketa.
Tuo on kyllä Bayernin kannalta huono juttu jos onglemat kuitataan sillä ettei mitään lasketa maalipaikaksi jne. ManU laittoi ensimmäisessä osassa pallon kahdesti verkkoon (joku tuomari olisi varmasti hyväksynyt molemmat maalit) ja Bayern kerran, näiden jälkeen selvästi paras maalipaikka oli ManUlla. Eikö olisi fiksumpaa katsoa ongelmakohtia silmiin ja käydä ne läpi = sulkea takki. Mediassa vastustajan vähättely harvoin on mikään kuningasidea. En toki usko, että Bayern olisi noussut tänään väärällä jalalla ja lähtisi heikolla asenteella illan otteluun. Vedonlyöntikertoimet eivät ole huuhaata ja kyllähän tässä itsekin mitkä tahansa lasit päässä oltaisiin aikalailla ällikällä lyötyjä jos United jatkaisi.
|
|
|
|
|
der bomber
Poissa
Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha
|
 |
Vastaus #1593 : 09.04.2014 klo 14:30:00 |
|
Se nyt on ihan sama vaikka manu oisi tehnyt 7 hylättyä maalia, kun ne hyväksytyt maalit vain lasketaan. Joukkue kuin joukkue pystyy luomaan huikeita paikkoja jos pelaa vihellyksen jälkeen. Siinä on sitten fanien kiva jossitella, et mutku me tehtiin maali jos ei ois vihelletty. Neuer esim kuuli vhellyksen ja lopetti pelaamisen joten se siitä. Manu teki yhden maalin ja sen lisäksi oli welbeckin läpiajo, siitä toisesta ei tullut tilastoihin kuin vapari bayernille
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1594 : 09.04.2014 klo 14:49:35 |
|
Se nyt on ihan sama vaikka manu oisi tehnyt 7 hylättyä maalia, kun ne hyväksytyt maalit vain lasketaan. Joukkue kuin joukkue pystyy luomaan huikeita paikkoja jos pelaa vihellyksen jälkeen. Siinä on sitten fanien kiva jossitella, et mutku me tehtiin maali jos ei ois vihelletty. Neuer esim kuuli vhellyksen ja lopetti pelaamisen joten se siitä. Manu teki yhden maalin ja sen lisäksi oli welbeckin läpiajo, siitä toisesta ei tullut tilastoihin kuin vapari bayernille
Totta, mutta taisi mennä pointti hieman ohi.
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #1595 : 09.04.2014 klo 15:14:18 |
|
United on haavoittuvaisempi, kun yrittävät itse lähteä hyökkäykseen, joten Bayernin kannalta voisi olla ihan toimiva konsepti antaa Unitedin kokeilla hyökätä välillä, niin tilaakin syntyy ihan eri tavalla. Moyes kun tuskin mihinkään optimistiseen hyökkäyspeliin lähtee, niin tuota kautta tilaa syntyisi. Toki nopea johtomaali kotijoukkueelle olisi pahinta myrkkyä, kun vierasmaalikaan ei enää riittäisi.
Tähän voisi lisätä, että viime kauden Heynckes-Bayern repisi "hyökkäämään pakotetun" ManU:n riekaleiksi antamalla heille palloa ja hyökkäämällä tehokkaasti vastaan. Nyt, kun pelitapa on muuttunut Guardiola-hieronnaksi, on otteluparin jatkoonmenijä huomattavasti epäselvempi... yksi peli on aina yksi peli, rankkari siellä, punainen kortti täällä ja homma on paketissa kummalle vaan.
|
|
|
|
|
Kaakku
Poissa
Suosikkijoukkue: Mia san mia
|
 |
Vastaus #1596 : 09.04.2014 klo 15:38:12 |
|
Itse nautin kovasti nykyisestä tilanteesta. Kerrankin taas tiukka peli jossa on paljon panosta jota voi jännittää koko viikon. Tälläistä kevään pelien pitääkin olla. Harmi, ettei liiga tarjoa tänä keväänä samaa Bayernille. Viime keväänä olis viimeksi vastaavanlainen peli CL-finaalin muodossa.
|
|
|
|
|
Golden Bomber
Poissa
Suosikkijoukkue: Saksa
|
 |
Vastaus #1597 : 09.04.2014 klo 20:11:58 |
|
Ai ai, Rafinha penkillä  Kroos 6-paikalla. Neuer; Alaba, Dante, Boateng, Lahm; Kroos; Ribery, Götze, Müller, Robben; Mandzukic Auf geht's Bayern!
|
|
|
|
|
der bomber
Poissa
Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha
|
 |
Vastaus #1598 : 09.04.2014 klo 22:39:39 |
|
Kusessa oltiin kunnes Rafinha
|
|
|
|
|
FC Bayern
Poissa
Suosikkijoukkue: Toisten unelma on toisten painajainen.
|
 |
Vastaus #1599 : 09.04.2014 klo 22:47:53 |
|
ManU:n johtomaalin jälkeen näytti siltä että joukkue heräsi. Kyllähän tuo olikin jo toista tuntia suht unettavaa pelaamista. Rooneyn tuhnun jälkeen ei kyllä voittajasta ollut epäselvää  Bayernille englantilaiset joukkueet on pahoja. Vaikka ManU on huonosti ainakin Valioliigassa pelannut, ei siitä juurikaan ollut tietoa näissä kahdessa pelissä. Eiköhän tässä vaiheessa sitten ole ihan sama kuka sieltä vastaan tulee, helvetin hyviä joukkueita kaikki. Perjantaita mielenkiinnolla odottaen.
|
|
|
|
|
|
|
|