FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
27.01.2026 klo 03:32:56 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 69 [70] 71 ... 81
 
Kirjoittaja Aihe: FC Bayern München 2013/14 - Alles gewonnen - niemals satt!!  (Luettu 230010 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
FC Bayern

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Toisten unelma on toisten painajainen.


Vastaus #1725 : 24.04.2014 klo 10:21:50

Täytynee Guardiolaa silti puolustaa, että mies on ollut melkein kauden vasta valmentajana ja saanut joukkueen pelaamaan varmasti edes vähän sinne päin. Melko varmasti sitten ensi kaudella näemme erilaisen Bayernin, joka myös vastahyökkää tehokkaasti. Varmasti osaa uudistaa pelitapaansa nykyaikaisesti (nopeasti) ja kesän aikana valmentajat varmasti myös luovat uutta.
Yritän siis sanoa että odotukset tietysti on olleet kovat viime kauden huikeiden esitysten jälkeen ja pienehkö alamäki tällä hetkellä menossa. Ensimmäiseksi kaudessa "vieraassa" maassa ja ei tuollaista pelitapaa luoda nopeasti koska Barka DNA ;)

Kuohikaa, lahdatkaa, mutta luotan Guardiolaan....

PS. On omituinen fiilis kirjoittaa näin positiivisessa mielessä hänestä.
schlander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Bayern München


Vastaus #1726 : 24.04.2014 klo 10:27:13

Realin ja Bayernin pitkä yhteinen historia antaa tulevalle ottelulle oman mausteensa. Bayern on tavallisesti (yhtä poikkeusta lukuun ottamatta) hoitanut jatkopaikat otteluparissa, jos se on päässyt aloittamaan vieraissa. Toisinpäin otteluparit taas ovat useimmin olleet Realin. Harmi, että eilen ei syntynyt vierasmaalia, sillä Bayern on voittanut viimeisimmät kolme otteluparien toista osaottelua Realia vastaan kotikentällään juurikin 2-1. Nythän tuo ei tietenkään riitä jatkopaikkaan.

Mestareiden Cupin ja Liigan historiassa:

1976 Välierissä Bernabéulla tasan 1-1, Münchenissä 2-0 kotivoitto ja Finaaliin.
1987 Välierissä Matthäusin huikean esityksen jälkeen 4-1 kotivoitto ja vieraissa säädyllinen 0-1 tappio ja jälleen pääsy Finaaliin.
1988 3. kierroksella kotona vielä 3-2 niukka voitto, mutta vieraissa 0-2 tappio ja Cup ohi.
2000 lohkossa ensin hienot 4-2 ja 4-1 voitot Realista, mutta välierissä nousi tie pystyyn. Bernabéulla 2-0 tappio, jota 2-1 kotivoitto ei kääntänyt. Anelkan ensimmäisen puoliajan vierasmaali oli myrkkyä Bayernille tuolloin.
2001 Välierissä upea 0-1 vierasvoitto Elberin vedolla ja sitten 2-1 kotivoitto ja jälleen Finaaliin.
2002 Neljännesvälierissä tie nousi pystyyn 2-1 kotivoitosta huolimatta. 2. osaottelussa Realille 2-0 kotivoitto ja jatkopaikka.
2004 2. kierroksella Real voitti. Münchenissä pelattiiin 1-1, toisen osan Madrid vei 0-1.
2007 2. kierroksella pelattiin maalirikkaat ottelut. Bernabéulla Bayern hävisi 3-2, mutta voitti kotona 2-1. Jatkoon vierasmaaleilla.
2012 Välierissä mentiin jälleen tasatahtia. Münchenissä 2-1 Bayernilla ja Bernabéulla 2-1 Realille. Rangaistuspotkut ratkaisivat Neuerin torjunnat ja Ramosin yläilmoihin karannut veto.

Jos on aloitettu Madridista: Bayern jatkoon 3/4

Jos on aloitettu Münchenistä: Bayern jatkoon 2/5

Kotona 2. osaottelut:
2-0 vuonna 1976, 2-1 vuonna 2000, 2-1 vuonna 2001. 2-1 vuonna 2007.
Effenberg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bayern München


Vastaus #1727 : 24.04.2014 klo 10:32:51

Jos joltain löytyy statistiikkaa, niin kiinnostaisi tietää, että kuinka monta kulmaa Bayern on tarvinnut keskimäärin yhden maaliin tekemiseen viimeisen 3 kauden aikana?
der bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha


Vastaus #1728 : 24.04.2014 klo 10:36:59

Sellaisen huomion vielä tekisin, että Boateng tarvitsee jotkut erikoisnappikset. Nimittäin eilenkin kaatui kesken tilanteen, ja molemmissa Manu peleissä oli sama juttu.
tomcat

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Bayern, Pallo-Iirot, NYG


Vastaus #1729 : 24.04.2014 klo 10:42:42

Kylla Bayern taman viela kaantaa. Kotona viela yksi pykala lisaa royhkeytta ja samanlainne vaihde paalle kuin Evran maalin jalkeen ManU:a vastaan niin matka jatkuu Lissaboniin.
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #1730 : 24.04.2014 klo 10:48:05

Samaa pulmaahan siinä oli kuin Old Traffordin matsissa, eli Schweini-Lahm-Kroos-trio on kyllä omiaan kontrolloimaan peliä, mutta piikki jää turhan yksinäiseksi. Heti kun Muller tuli sisään Mandzukicin taakse, tämä toi rytinää boksiin ja loi pari vaarallista tilannetta. Herää kysymys, oliko tuon kolmion peluuttaminen ja sitä kautta kympistä luopuminen taas edes tarpeellista pallonhallinnan melko suosiolla luovuttanutta Realiakaan vastaan, mutta Guardiola halusi varmasti taas vieraissa maksimoida kontrollin.

Realin maalissa heiveröinen Lahm hävisi vääntötilanteen Benzemalle eikä saanut vastaiskua poikki, ja myös Rafinha oli vaikeuksissa puolustussuuntaan. Pepin konseptin kauan puhutut riskit tulivat tässä nyt siis esiin. Tokihan Lahm olisi hyökkäyssuuntaankin Rafinhaa parempi. Guardiolalle kuitenkin keskikentän pallokontrolli on tärkeämpää, ja siksi hän edelleen haluaa peluuttaa kapteeniaan siellä.

Täytyy toki muistaa, että toinen osa on vielä jäljellä ja että Pep muutti systeemiä hyökkäävämpään suuntaa myös ManUa vastaan (vaikka Bayern lähtikin johtoasemasta toiseen osaan). Tuolloin sekä Muller että Götze tulivat Mandzukicin taakse. Sikäli kun kaikki ovat käytettävissä, on varmaan luonnollisinta peluuttaa Schweinia ja Kroosia keskikentän pohjalla ja Lahmia oikealla, mistä tämä toki leikannee pallollisessa vaiheessa paljon keskikentän keskustaan. Yhden hyökkäävämmän pelaajatyypin, lähinnä Mullerin tai Götzen (tai molempien), lisääminen kentälle lienee kuitenkin odotettavissa.

Heynckesin Bayern pystyi dominoimaan pääosaa matseista ihan normaalilla 4-2-3-1:llä, mutta sillehän hallinta ei ollut mikään pakkomielle. Guardiolan ongelma tuntuu olevan se, että ainakin isoissa matseissa ilman SLK-kolmiota tämän täytyy sitten peluuttaa laitapakkeja keskikentän keskustassa, jolloin taas overlapit jäävät pois, vaikka vastaavasti kentälle tulisi lisää suoraviivaisempia pelaajia.
Zeesus

Poissa Poissa


Vastaus #1731 : 24.04.2014 klo 11:06:28

Pikainen kysymys. Tuliko Juppin ilmoitus eläkkeelle jäännistä ennen Peppin palkkaamista vai jälkeen?
schlander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Bayern München


Vastaus #1732 : 24.04.2014 klo 11:20:56

Pikainen kysymys. Tuliko Juppin ilmoitus eläkkeelle jäännistä ennen Peppin palkkaamista vai jälkeen?

Jupphan ilmoitti virallisesti että lopettaa valmennusuransa vasta kesäkuun 4. päivänä vuonna 2013. Tätä ennen hän oli kuitenkin jo puhunut sydänvaivoistaan ja vihjaillut eläköitymisellä.

Peppin sopimushan julkistettiin jo tammikuussa 2013, mutta tällöin jo tiedettiin (sisäpiirissä) ettei Jupp jatka Bayernissa. Sitten tietenkin Bayernin valtava menestys kirvoitti fanit vaatimaan Juppia jatkamaan. Hän kuitenkin totesi saksalaiselle lehdistölle, ettei aio enää valmentaa koskaan eikä missään.
der bomber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: König Mölders, ylijumala Rafinha


Vastaus #1733 : 24.04.2014 klo 11:42:43

Toki Jupp oli saanut kuulla Pepin palkkaamisesta jo aikaisemmin kun kerrottiin, että uusi mies on tulossa, parempi siirtyä eläkkeelle
kollo

Poissa Poissa


Vastaus #1734 : 24.04.2014 klo 11:46:18

Nyt peli on enemmän kontrollissa, mutta viime kaudella tempo oli kovempaa, maalipaikkoja tuli enemmän molempiin päihin ja hyökkääjät pääsivät peliin paremmin mukaan.

Tähän kaipailisin statistiikkaa. Fiilispohjalta tuntuu, että tämä possession-pallo aiheuttaa kovia vastustajia vastaan vaaralisempia tilanteita omaan päähän, kun kontrolli menetetään hyökkäysalueella.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1735 : 24.04.2014 klo 11:58:24

Pikainen kysymys. Tuliko Juppin ilmoitus eläkkeelle jäännistä ennen Peppin palkkaamista vai jälkeen?
Itselläni on erittäin vahva mieli/muistikuva siitä, että don Jupp lähti valmentamaan viimeistä vuottaan. Olisiko sitten syksyllä ollut, pelien sujuessa, jotain spekulonteja mediassa, että "mitäs jos se vielä jatkaisi", mutta anyway, viimeistä vuotta siinä mentiin. Jos ei olisi menty, olisi jatkosta neuvoteltu jo edellisenä keväänä.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #1736 : 24.04.2014 klo 12:53:25

Tähän kaipailisin statistiikkaa. Fiilispohjalta tuntuu, että tämä possession-pallo aiheuttaa kovia vastustajia vastaan vaaralisempia tilanteita omaan päähän, kun kontrolli menetetään hyökkäysalueella.

Hieman tulee van Gaalin jauhantafutis mieleen, vaikka palloa ja miestä liikutetaan eri tavalla. Itse asiassa nyt kun miettii, Inter vs. Bayern -finaali oli aika samanlainen yleisesti kuin eilinen peli. Toki Real oli vielä liukkaampi joukkue, mutta muuten...

Oliko muuten eilen laukaukset maalia kohtikin tyyliin 15 vs. 5 Bayernille?

Jaa, ei ne ollutkaan kuin 11 vs. 7: http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2014/matches/round=2000482/match=2011880/index.html

Kulmat 15 vs. 3

Valjujengi olisi tehnyt viisi maalia tällä kulmamäärällä?
« Viimeksi muokattu: 24.04.2014 klo 12:56:55 kirjoittanut Jääpoiju »
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1737 : 24.04.2014 klo 13:42:17

Hieman tulee van Gaalin jauhantafutis mieleen, vaikka palloa ja miestä liikutetaan eri tavalla. Itse asiassa nyt kun miettii, Inter vs. Bayern -finaali oli aika samanlainen yleisesti kuin eilinen peli. Toki Real oli vielä liukkaampi joukkue, mutta muuten...

Oliko muuten eilen laukaukset maalia kohtikin tyyliin 15 vs. 5 Bayernille?

Jaa, ei ne ollutkaan kuin 11 vs. 7: http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2014/matches/round=2000482/match=2011880/index.html

Kulmat 15 vs. 3

Valjujengi olisi tehnyt viisi maalia tällä kulmamäärällä?

Tilastot olivat selvästi Bayernille suosiolliset, mutta se ainoa, joka ratkaisee, meni Realille 1-0. Tosin niukimmalla mahdollisella tavalla sekin.

Totta mitä sanoit kulmista, mutta se on ollut heikkous jo pitkään. Molemmissa päissä. Tämä ongelma oli jo Heynckesin aikana, vaikka ehkä korostuu nykyään, kun niitä kulmia tulee noin runsaasti. Aika usein ne vielä pelataan lyhyinä ja se ei juuri koskaan ole tuottanut kenellekään mitään. Paitsi pallonhallinnan jatkumisen. Tämä ase pitäisi saada paremmin toimimaan. Siis kulmien hyödyntäminen.

Vapareista en ole nähnyt tilastoa, mutta vaarallisilta etäisyyksiltä vihellettyjä (siis Bayernin hyväksi) on mutu-tuntumalla huomattavasti vähemmän, joka on pelityylin muutoksesta johtuen luonnollista. Nyt ei enää tulla samalla tavalla vauhdilla ylös ja pakoteta vastustajaa rikkomaan. Omassa päässä sen sijaan tulee usein kiire vastahyökkäyksiä torjuttaessa.


Vanhat tilastot viittaavat vahvasti Bayernin kotivoittoon, jonka mahdollisuuteen uskon edelleen vahvasti. Nyt vain on niin, ettei vanhoilla takavuosien tilastoilla ole käytännössä mitään merkitystä seuraavassa pelissä. Eikä edes sillä parin vuoden takaisella otttelusarjalla. Paitsi ehkä antamaan 0,2 % lisää itseluottamusta joukkueelle. En usko joukkueen tosin sitä tarvitsevan. Kyllä he itseensä ja mahdollisuuksiinsa uskovat. Näin sen pitää ollakin.

Kokoonpanoon tekisin muutoksia seuraavaan kohtaamiseen. Müller ja Götze hyökkäyspäähän hämmentämään vastustajan puolustusta, Javi ankkuriksi katkomaan vastahyökkäyksiä Schweinin kanssa. Lahmin paikka on hiukan ongelmallinen. Meillä pitäisi oikeastan olla kaksi Lahmia. Toisen voisi pitää nousevana laitapakkina ja toisen keskikentällä. Nyt ottaisin ehkä riskin ja peluuttaisin kipparia ylempänä mahdollisimman hyökkäävässä roolissa, koska hän hyvin usein alustaa maalitilanteet ja maaleja tarvitaan. Ja vastahyökkäykset on pääsääntöisesti torjuttava jo keskikentällä, osin jo aikaisemminkin, eli otettava mahdollisimman tehokkaasti tila ja aika pois hallituilta avaussyötöiltä. Tämä viimeksi mainittu ei tietenkään täydellisesti onnistu keneltäkään Realin tasoista joukkuetta vastaan, mutta jokainen torjuttu tilanne on kotiinpäin.

Maltti on kuitenkin valttia toisessakin osaottelussa. Oikeastaan 1-0 riittää ja sillä jatkoajalle. Sitten on kaikki korkeammassa kädessä ja molemmilla joukkueilla yhden kortin varassa. Pallonhallinta tulee varmasti olemaan samaa luokkaa kuin Madridissa. Paljoa enempää se tuskin voi ollakaan Realia vastaan. Se on myös puolustusase, joka tulee pitää mielessä. Jatkuva paine madridilaisten puolustajille saattaa lisäksi poikia jopa rankkarin. Kaukana se ei eilenkään ollut.

Aika monta vaihtoehtoa löytyy sille, miten toisessa osassa käy, mutta kukaan ei vielä tiedä miten tämä päättyy, kuten Ancelotti totesi ottelun jälkeen eilen. Missään tapauksessa tätä ei vielä ole hävitty.          
« Viimeksi muokattu: 24.04.2014 klo 13:45:58 kirjoittanut Wanha futaaja »
Jääskraba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaikki jotka pärjää


Vastaus #1738 : 24.04.2014 klo 13:52:41

PS. On omituinen fiilis kirjoittaa näin positiivisessa mielessä hänestä.

Tuntuu, että Bayern-faneilla on vähän realismi karannut jonnekin CL-voiton jälkeen. Ylivoimainen, käytännössä ennätysylivoimainen, voitto Bundesliigassa, Cupissa finaalissa ja nyt CL:ssä 1 matsin päässä finaalista (noin 50 %:n jatkoonmenomahdollisuudella), ja täällä halutaan valmentaja ulos? Ja se, joka uskoo, että Bayernin valmentaisi menestykseen kuka tahansa, ei ole jalkapalloa pitkään silmät auki seurannut. Tjeu: Moyes.

Totta on, että Bayernin pelissä näkyi eilen samoja ongelmia kuin Barcelonalla usein nykyään on, eli liiallinen passiivisuus ja varmistelu hyökkäysalueella ja suoraviivaisuuden puute selkeissäkin paikoissa. Omaan silmään eilen kuitenkin myös yksilötasolla tuli useita heikkoja suorituksia vähän kaikilta pelaajilta, ja matsi oli aika tasainen, joten FF2:n Bayern-fanien reaktiot tuntuvat hyvin oudoilta. Ilmeisesti oletus oli 3-0 vieraissa?
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1739 : 24.04.2014 klo 14:18:07

Tuntuu, että Bayern-faneilla on vähän realismi karannut jonnekin CL-voiton jälkeen. Ylivoimainen, käytännössä ennätysylivoimainen, voitto Bundesliigassa, Cupissa finaalissa ja nyt CL:ssä 1 matsin päässä finaalista (noin 50 %:n jatkoonmenomahdollisuudella), ja täällä halutaan valmentaja ulos? Ja se, joka uskoo, että Bayernin valmentaisi menestykseen kuka tahansa, ei ole jalkapalloa pitkään silmät auki seurannut. Tjeu: Moyes.

Tähän sama. Vaikka Mara Kuusela taannoin vitsailikin, että: "Näytä minulle 11 loistavaa pelaajaa, niin minä näytän sinulle loistavan valmentajan." Ihan noin se ei kuitenkaan mene huipputason kansainvälisessä futiksessa.

Jo aiemmin kirjoitin, että nyt mennään vasta ensimmäistä Guardiolan kautta, eikä joukkue vielä pelaa niin hyvin kuin vielä tulee pelaamaan parhaimmillaan Pepin alaisuudessa. Nyt kärsivällisyyttä hyvät ihmiset!

Kausi on joka tapauksessa ollut osin parempikin kuin osasin odottaa, kävipä CL:ssä tai Pokalfinalessa miten tahansa. Ennätyksiä on rikottu mennen tullen. Kuten tiedetään (mutta ei aina aktiivisesti muisteta), marginaalit ovat pieniä huipulla ja yksittäiset pelit, otteluparitkin, kääntyvät usein sille, joka vain on hitusen onnekkaampi, kun kaksi riittävän tasaista joukkuetta kohtaa. Real ja Dortmund ovat molemmat jengejä aivan maailman huipulta. Hienoja ja taitavia. Mutta, ei nyt unohdeta, että niin on Bayernkin.

"La Bestia Negra." Eivät madridilaiset tällaista lempinimeä vastustajalleen ole tyhjästä keksineet. :D   
kollo

Poissa Poissa


Vastaus #1740 : 24.04.2014 klo 14:20:47


Sinänsä neutraalina, vaikkakin sakufutiksen seuraajana, väittäisin, että foorumin Bayern-osaston näkemys joukkuuen tasosta on melko realistinen. Tuolla otteluketjuissa ja huhupuolella yms. jauhetaan jatkuavasti tätä maailman paras mantraa muiden (melko nuorien foorumistien) toimesta, mistä Callitkin on toistuvasti sarkastisesti huomautellut.

Omalla kohdallani, kuten monella muullakin, kritiikki kohdistuu enemmän tuohon pelityyliin. Suoraviivaisempi "Jupp-pallo" ja Real Madridin pelityyli on henkilökohtaisesti viihdyttävämpää, vaikka toisinaan ennen Barcelonan ja nyt Bayernin peliä - kun pelataan kovalla intensiteetillä - onkin mukava katsoa. Ja lisäisin, että tämän päivän uutisoinnissa ollaan taas menty täysin ääripäihin otsikoimalla lähes että pallonhallintapeli on kuollut. Tässä vaiheessa pelit ratkeavat pieniin asioihin ja viime vuoden välierien dominointia voidaan pitää aivan poikkeustapauksena. Ilman tuota takaiskumaalia tai vierasmaalin tekemällä, äänensävy olisi tyystin erilainen. 
Kaakku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mia san mia


Vastaus #1741 : 24.04.2014 klo 14:32:31

Ilman tuota takaiskumaalia tai vierasmaalin tekemällä, äänensävy olisi tyystin erilainen. 

Tämä ennen kaikkea. Jos Robben olisi sijoittanut pallon Ikerin taakse 10s ennen Benzeman maalia, niin voitto olisi ollut lähellä. Götzeltä tasoitus toisella puoliajalla, tilanne nyt 1-1 ja Bayern olisi ollut 100-prosenttinen ennakkosuosikki. Pelityylistä olisivat valittaneet Realin kannattajat ja neutraalit otteluseuraajat, eivät bayernfanit.
Merte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Netzer


Vastaus #1742 : 24.04.2014 klo 14:35:15

Samaan aikaan kun Bayern viettää jääkautta Dortmundin kanssa niin ei olisi kovin sopivaa mikäli eivät pystyisi kotona vähintään samaan kuin keltamustat. Sammer hoitaa kulisseissa kauden loppuun ja Pep jollain tekosyyllä kesällä takaisin Parsaan.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1743 : 24.04.2014 klo 14:45:49

Samaan aikaan kun Bayern viettää jääkautta Dortmundin kanssa niin ei olisi kovin sopivaa mikäli eivät pystyisi kotona vähintään samaan kuin keltamustat. Sammer hoitaa kulisseissa kauden loppuun ja Pep jollain tekosyyllä kesällä takaisin Parsaan.

Et kai ihan tosissasi ole? :D
ELN

Poissa Poissa


Vastaus #1744 : 24.04.2014 klo 17:57:03

Tuntuu, että Bayern-faneilla on vähän realismi karannut jonnekin CL-voiton jälkeen. Ylivoimainen, käytännössä ennätysylivoimainen, voitto Bundesliigassa, Cupissa finaalissa ja nyt CL:ssä 1 matsin päässä finaalista (noin 50 %:n jatkoonmenomahdollisuudella), ja täällä halutaan valmentaja ulos? Ja se, joka uskoo, että Bayernin valmentaisi menestykseen kuka tahansa, ei ole jalkapalloa pitkään silmät auki seurannut. Tjeu: Moyes.

Totta on, että Bayernin pelissä näkyi eilen samoja ongelmia kuin Barcelonalla usein nykyään on, eli liiallinen passiivisuus ja varmistelu hyökkäysalueella ja suoraviivaisuuden puute selkeissäkin paikoissa. Omaan silmään eilen kuitenkin myös yksilötasolla tuli useita heikkoja suorituksia vähän kaikilta pelaajilta, ja matsi oli aika tasainen, joten FF2:n Bayern-fanien reaktiot tuntuvat hyvin oudoilta. Ilmeisesti oletus oli 3-0 vieraissa?

Taustalla kummittelee sivustaseuraajan silmin myös tuo myyttinen "7-0". Kyseinen tulos tuli (jo) viime keväänä horjahtelun merkkejä osoittanutta Barçaa vastaan - en varsinaisesti lähtisi vertailemaan nyky-Realia tuohon joukkueeseen. Toisaalta en kyllä myöskään vertaisi Bayernin mahdollisia ongelmia viime aikojen Barçan ongelmiin. Bayernin peli pyörii kovalla temmolla, pallot pyritään prässillä menetysten jälkeen nopeasti saamaan oman joukkueen haltuun. Aivan kuten ManU:a vastaan vastassa oli tiukka puolustusmuuri vieraskentälläkin. Uskoisin itse, että kysymys kuuluukin oliko peli tarkoituksellisen varmaa pallokontrollia vieraskentällä, mikä vaikutti esim. vastahyökkäyksiin lähdöissä. Ja edelleen, Real puolusti hyvin.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1745 : 24.04.2014 klo 18:32:51

Tähän sama. Vaikka Mara Kuusela taannoin vitsailikin, että: "Näytä minulle 11 loistavaa pelaajaa, niin minä näytän sinulle loistavan valmentajan." Ihan noin se ei kuitenkaan mene huipputason kansainvälisessä futiksessa.
Eihän se mene, mutta kuitenkin vähän menee. Jouko Harjunpää vertaukseni oli tiätysti (vähä) huumoria, mutta ennen kaikkea välttäisin sen, että ryhdyn ylistämään valkkua neroksi, kun kaderi on täynnä maailmantähtiä. Ihan realiteeteistä muistuttaakseni musitelen sitä kuinka don Jupp naurettiin dinosauruksena ulos Schalkesta 2000-luvun alussa. Vuonna 2013 mies olikin sitten jo Muuriseen verrattava jalkapallonero.
Lainaus
Jo aiemmin kirjoitin, että nyt mennään vasta ensimmäistä Guardiolan kautta, eikä joukkue vielä pelaa niin hyvin kuin vielä tulee pelaamaan parhaimmillaan Pepin alaisuudessa. Nyt kärsivällisyyttä hyvät ihmiset!
Toivon, että olet oikiassa, mutta huomauttaisin, ettei ensimmäinen kausi ole välttämättä toista huonompi. Eräs Louis van Gaal niminen hollantilaismies käyköön esimerkiksi tästä.

   
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1746 : 24.04.2014 klo 18:42:33

Taustalla kummittelee sivustaseuraajan silmin myös tuo myyttinen "7-0". Kyseinen tulos tuli (jo) viime keväänä horjahtelun merkkejä osoittanutta Barçaa vastaan - en varsinaisesti lähtisi vertailemaan nyky-Realia tuohon joukkueeseen. Toisaalta en kyllä myöskään vertaisi Bayernin mahdollisia ongelmia viime aikojen Barçan ongelmiin. Bayernin peli pyörii kovalla temmolla, pallot pyritään prässillä menetysten jälkeen nopeasti saamaan oman joukkueen haltuun. Aivan kuten ManU:a vastaan vastassa oli tiukka puolustusmuuri vieraskentälläkin. Uskoisin itse, että kysymys kuuluukin oliko peli tarkoituksellisen varmaa pallokontrollia vieraskentällä, mikä vaikutti esim. vastahyökkäyksiin lähdöissä. Ja edelleen, Real puolusti hyvin.
Niin, ja toisekseen Real Madrid on ja oli valmis luovuttamaan pallonhallinnan jopa kotikentällään Bayernille. Barcelona puolestaan omaa (Valkoisia vahvemman) pelillisen identiteetin, jota se pyrkii noudattamaan vastustajaa kuin vastustajaa vastaan, mikä on toki laakereilleen lepäämisen vuoksi kääntynyt osittain sitä vastaan (lue: Blaugranan palapelistä puuttuu nykyisin oleellisia paloja toimiakseen).

Niinpä nykyisiä välieriä on täysin järjetön verrata viime kauden vastaaviin: Bayern on nykyään vahvemmin pallokontrolliin pelinsä perustava joukkue kuin viime kaudella ja se kohtaa Real Madridin, jolle lähes pelkkiin vastahyökkäyksiin turvautuminen ei ole ongelma näissä isoissa kohtaamisissa, kunhan voitto tulee. Viime kaudella Bayern tuhosi valmiiksi riekaleisen Barcelonan nopealla ja suoraviivaisella pelaamisellaan sekä fyysisellä ylivoimallaan. Real Madridia ei tuhota fyysisyydellä, sillä Real Madrid on itse niin fyysinen ja urheilullinen joukkue.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #1747 : 24.04.2014 klo 19:44:52

Eihän se mene, mutta kuitenkin vähän menee. Jouko Harjunpää vertaukseni oli tiätysti (vähä) huumoria, mutta ennen kaikkea välttäisin sen, että ryhdyn ylistämään valkkua neroksi, kun kaderi on täynnä maailmantähtiä. Ihan realiteeteistä muistuttaakseni musitelen sitä kuinka don Jupp naurettiin dinosauruksena ulos Schalkesta 2000-luvun alussa. Vuonna 2013 mies olikin sitten jo Muuriseen verrattava jalkapallonero. Toivon, että olet oikiassa, mutta huomauttaisin, ettei ensimmäinen kausi ole välttämättä toista huonompi. Eräs Louis van Gaal niminen hollantilaismies käyköön esimerkiksi tästä.

Ymmärrän toki mielipiteesi, enkä siitä ole eri mieltä. Kääntäen: kukaan ns. valmentajanerokaan ei pysty paskasta hieromaan timantteja. Jos Kloppolle annettaisiin käyttöön MyPa:n kaaderi, ei Bayernilla olisi hätää Pokalfinalessa. Minulla ei toki ole mitään Myllykosken Palloa vastaan, päinvastoin, tämä oli vain esimerkki. :D

Sekin voi olla, että toinen ja kolmas (jos se tulee) kausi menevät kehnommin kuin ensimmäinen. Kuka sen voisi varmasti sanoa.

Pointti oli, että olkaamme kärsivällisiä.    
SOINIO

Poissa Poissa


Vastaus #1748 : 24.04.2014 klo 21:44:23

Onko joku kiinnittänyt tarkempaa huomiota tuon Bayernin keskikentän kolmion roolituksiin?



Keskimääräisten sijoittumisten perusteella keskikentän kolmikon roolituksissa ei ollut isoja eroja, vaikkakin Schweini pelasi hieman ylempänä Bernabeulla kuin OT:lla.

Itse ainakin kiinnitin huomiota siihen, että Schweini olisi pelannut ylempänä eilen kuin ManUa vastaan vieraissa. Välillä näytti jopa siltä, että Bayern olisi pelannut 4-2-3-1:llä ja Schweini kymppipaikalla, mutta tämä lienisi ylitulkinta. Välillä kuitenkin Schweini taisi prässätä jopa ihan Mandzukicin rinnalla. Toisaalta Schweini kävi ainakin kerran jopa topparien välissä paikanvaihdon myötä.

Toisin kuin Rautiainen studiossa sanoi, Schweini ja Kroos eivät vaihtele paikkoja keskenään. Sen sijaan nimenomaan Schweini ja Lahm vaihtelevat paikkoja. Kroos taas pysyttelee aina omalla paikallaan vasemmalla. Kuten todettua, Schweini kävi paikkaa Lahmin kanssa vaihdettuaan jopa topparien välissä. Lahm taas kävi pari kertaa ihan boksissa saakka hankkimassa kulman ja molemmilla kerroilla luonnollisesti nimenomaan oikealta puolelta.

Ehkä Pep oli kuitenkin vetänyt johtopäätökset boksipreesensin puutteesta Old Traffordilla, joten hän halusi Schweinin tukevan sentteriä voimakkaammin?
Merte

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Netzer


Vastaus #1749 : 24.04.2014 klo 22:12:56

Et kai ihan tosissasi ole? :D

On sitä hullumpaakin nähty. Guardiolan tänä keväänä Euroopan futishistoriassa uudelle luvulle, ja jos se tavoite vaarantuu niin Guardiola on hyvin pian nukkevalmentaja, joka kesällä hyvästellään kultaisella kädenpuristuksella. Sammer kuitenkin on maan parhaita, ellei paras valmentaja.

Koskaan ei ole hyvä merkki jos keisari itse kritisoi Bayernin pelitapaa toistuvasti.

 
Sivuja: 1 ... 69 [70] 71 ... 81
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa