FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.01.2026 klo 23:44:33 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 8 [9] 10
 
Kirjoittaja Aihe: S.S. Lazio 2013-2014  (Luettu 29522 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #200 : 19.05.2014 klo 09:21:23

Oli kyllä väsynyttä meininkiä. Toisesta puoliajasta jäi kuitenkin tietty lupaus paremmasta käteen: Keita, Andersonin toistaiseksi paras esiintyminen Laziossa, Tounkaran debyytti ja Minalakin vielä mukana. En usko että Serie A:ssa on tällä hetkellä toista seuraa, jolla on kaivaa Primaverasta (Anderson ei toki ole sitä, mutta hyvin nuori hänkin) tällainen kaarti kentälle, etenkin kun tämä porukka ei ole Laziossa ainoa laatuaan. Serpieri, Crecco, Lombardi ja lainalla loistokauden pelannut Cataldi kuuluvat samaan kaartiin. Se onko Reja heille oikea valmentaja herättää tietysti kysymyksiä. Toisaalta kyllähän vanhus on aikoinaan nostanut Kozakin ja Cavandankin aikuisten sarjaan mukaan, joten ei se mahdotonta ole.

Hollannista tehtävissä hankinnoissa on omat varauksensa, mutta kyllähän kaikki viittaisi siihen, että De Vrij on iso kala Laziolle. Homma ei voi olla täysin vailla totuuspohjaa, koska hollantilainen nähtiin muutama viikko sitten jo Formellossa. Viittaisi siihen, että vakan alla on valmisteltu jo tovin ajan tätä siirtoa. Siihen kun saisi Astorin pariksi niin puolustuksen paketti olisi uudistettu kiitettävällä tavalla. Veteraaneista jatkaisin silti edelleen Biavan sopimusta. Loppuun asti hämmentävän aliarvostetuksi jäänyt intellektuelli, muuten päättömässä taivaansinisessä puolustuksessa. Muista toppareista ei sitten tarvitsekaan edes keskustella; ulos, ulos ja ulos. Diasille nyt kuitenkin virtuaaligrappat, olihan hän aikoinaan ihan oikeasti sarjan parhaita puolustajia. Harmi vain että motivaatio ja kunto loppui kesken n. 1,5 vuotta sitten ja sen jälkeen mentiin hassuttelulinjalla.

Valmentajapuolella homma mennyt taas hiljaiseksi. Reja ilmoitti lakonisesti, että hän tapaa pian Lotiton ja sopii ensi kauden joukkueesta. Oli valmentaja kuka hyvänsä niin kyllähän tänä kesänä suursiivous tehdään. Lulic ja Marchetti myytäneen varmasti, veteraanit lähtevät ja nyt puhutaan Radunkin kauppaamisesta. Suoraan sanoen näin on parempi, olettaen että tilalle haetaan kiinnostava paketti nuoria pelaajia. Lotitoon kohdistuvat paineet eivät ole koskaan olleet niin suuret kuin nyt, joten presidentin on pakko hakea Laziolle uutta alkua mercaton puolelta.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #201 : 23.05.2014 klo 17:56:03

Tällaista infoa on Goal.com sivulla:

"Feyenoord & Lazio agree on De Vrij"

"Stefan de Vrij, who had reportedly already agreed terms with the Serie A side, has seen Lazio come to an agreement with his current club Feyenoord over a €7.5 million move."

Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #202 : 26.05.2014 klo 18:34:04

Tare myönsi viime viikon haastattelussa ainakin sen, että De Vrijin kanssa ollaan tosissaan, mutta edelleen odotetaan suostuuko Feyenoord Lazion tarjoamaan maksuaikatauluun. Kun kyseessä on MM-kisoihin matkaava toppari, suurlupaus, joukkueensa kapteeni ja monien isojen eurooppalaisten seurojen seuraama pelaaja, tuntuu melkein epätodelliselta, että tässä on päästy näinkin pitkälle. Vanhastaan sen kyllä tietää, ettei mikään ole varmaa Taren ja Lotiton touhujen kanssa, mutta yleensä sentään nämä alkukesän isot siirrot (Klose, Cisse, Lulic, Biglia, Anderson...) on onnistuttu hoitamaan päätyyn asti. Muissa huhuissa kiertää kaikenlaista median kierrättämää nimeä. Todennäköisesti sieltä on tulossa puskista ainakin joku b-luokan siirto, jonka kohdalla toivotaan, että saadaan uusi Lulic, eikä Novarettia. Reja näyttäisi jatkavan, vaikka pitkiä päiviä onkin viettänyt neuvottelupöydässä Lotiton kanssa viime viikolla. Ja jos vaihtoehtona oli oikeasti Stramaccioni niin luojan kiitos näin.

Lähtijöistä Guiseppe Biava laittoi tänään ulos comunicaton ja kiitti hurjasti Laziota kuluneista 4,5 vuodesta, aivan erityisesti veteraani heitti ison käden kaikille kannattajille. Mies palaa kotikonnuilleen pohjoiseen, eikä siis jatka seurassa. Sopii kyllä ottaa hattu päästä Biavan edessä. Hieno mies, nöyrä ammattilainen ja loistava toppari. Kiitos palveluksista!

Ja kyllähän Biavakin sen sanoi, että uran kohokohta tapahtui tasan vuosi sitten. Vuosijuhlan kunniaksi on tänään julkistettu mm. omat nettisivut, joille on kerätty parhaat palat 26.5.2013, Rooman scudettosta:  http://26maggio2013.wix.com/lulic

Muutama lainaus sivuilta:

Senad Lulic: "Kun näen ja kuulen maalini uudestaan.. tunne on uskomaton. Tämä ottelu meni suoraan historiaan. Tämän kaiken sisäistämiseen tarvitsee viikkoja, ehkä vuosia!"

Miroslav Klose: "Tämä voitto on erilainen verrattuna kaikkiin muihin uralla saavuttamiini. Kun näen nämä kannattajat.. ilo on suunnaton."

Cristian Brocchi: "Tuota voittoa voi verrata Mestareiden liigaan, koska tunnetasolla puhuttaessa se oli jotain käsittämätöntä."

Hernanes: "Urani kaunein päivä. 26. toukokuuta 2013, unohtumaton päivämäärä. -- Sanoinkuvaamatonta."

Christian Ledesma: "Ajattelen lapsiani, kaikkia lapsia (lazialeja), jotka menevät huomenna kouluun ja sanovat "Me voitimme Coppan romaa vastaan!"

Mutta sehän oli vain coppetta t. romanistat:

« Viimeksi muokattu: 26.05.2014 klo 18:50:36 kirjoittanut Signori »
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #203 : 28.05.2014 klo 05:06:07

Lazion viime kausien paras puolustaja Biava lähti ja myös toisen kokeneen puolustajan Diasin sopimus on katkolla. Itselläni ei olisi mitään sitä vastaan jos Diasille tarjottaisiin vuoden jatkoa, koska luulisin Cianin myytävän ja onhan Dias kuitenkin mielestäni edelleen parempi kuin Ciani tai Novaretti. Vaikka sieltä olisikin tulossa vahvistus tai pari puolustukseen, niin pitäisin miehen ainakin enskauden.
Novaretti voi puolestani vielä jäädä, jotenkin tuntuu ettei ihan kaikkea ole nähty hänen osaltaan.
Sitten toiseen kokeneeseen pelaajaan jolla on myös sopimus katkolla eli Stefano Mauri.
Välillä jotenkin ärsyttävän saamaton ja näkymätön, mutta kun vähiten odottaa niin mieheltä tulee joko pelin ratkaiseva maali tai syöttö. Ehdottomasti jatkopaperi, eihän näitä pelaajia Maurin pelisilmällä liikaa ole markkinoilla. Toivotaan että Lotito saa sorvattua uuden sopimuksen.
Muuten ei mitään uutta pelaajamarkkinoilta ole kantautunut korviin, siis mitään luotettavaa tietoa normaalin huhumyllyn sijaan.
Lester Polsfuss

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Karhulan Pojat


Vastaus #204 : 30.05.2014 klo 17:38:52

Sieltähän se pahvi Pekkariselle pamahti. Hieno uutinen, olen aina vihannut miestä mutta samalla jotenkin ollut Lazion vittumaisuuden perikuva myös positiivisessa mielessä :D
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #205 : 02.06.2014 klo 09:50:34

Tosiaan Maurille jatkosopimus - hyvä niin. Vahvistaa vähintään pukukoppia, vaikkei enää avauksen varmaa kamaa olekaan. Muista siirroista tulilla ovat edelleen jo useasti mainitut De Vrij ja Astori. Saattaa olla, että neuvotteluissa pidetään paussia koska Roomassa viime viikko muutti valmentajatilanteen.

Monet ovat oudoksuneet sitä, ettei virallista varmistusta Rejan jatkoon ole edelleenkään annettu. Mediassa on puhuttu siitä, ettei valmentaja ole sittenkään hyväksynyt Taren ja Lotiton tulevaissuusstrategiaa. Reja on pyytänyt takeita siitä, ettei projekti perustu vain nuorisokaartiin, vaan myös "valmiita" pelaajia ollaan hankkimassa junnujen tueksi. Tare harannut vastaan ja lopputuloksena tilanne on kiristynyt siihen pisteeseen, että Reja olisi kuuleman mukaan jo myöntänyt lähipiirilleen, että hän ei Laziossa jatka. Lopullinen varmistus tälle tullee tänään tai huomenna, kun kolmikko vetää kuluneet neuvottelut yhteen Formellossa.

Rejan seuraajapörssissä ovat ylhäällä tutut nimet: Simone Inzaghi (ensi kaudella veljekset sitten vastakkain?), Stefano Pioli, Donadoni ja sitä rataa. En kyllä yllättyisi jos Tare on jo katsonut veteraanin tilalle jonkun Petkovic vol 2:n, eli että täysin puskista tulisi yllättysvalinta.

MM-kisoihin Laziosta matkaavat muuten seuraavat pelaajat: Alvaro Gonzales (Uruguay), Antonio Candreva (Italia), Lucas Biglia (Argentiina), Senad Lulic (Bosnia), Eddy Onazi (Nigeria), Miro Klose (Saksa). Lisäksi Hernaneshan on taivaansinisten miehiä pelasi missä pelasi, joten onnea sinnekin, eikä pidä unohtaa Helder "puolen vuoden loma Roomassa" Postigaa, joka ponnisti myös mukaan Portugalin MM-ryhmään.
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #206 : 02.06.2014 klo 10:50:36

Eikös tämä Rejan "ystävien" tieto siitä, että Reja ei jatka, ole jo kumottukin? Muutenkin tuntuu oudolta, että jos kertoo läheisimmille ystävilleen jotain suht "salaista" tietoa, niin nämä heti paljastavat tietonsa lehdistölle... No joka tapauksessa eihän tässä mikään kiire ole, koska pelaajia ei voida vielä hankkia ja muutenkin kaikki ovat joko kesälomilla tai MM-kisoissa. Siis tietty, jos valmentaja-asiat saadaan hoidettua, niin hyvä homma, mutta vaikka vielä venyisi muutaman viikon, niin mitään ei siinä menetetä. Mutta vaikea sanoa omaa mielipidettä, että mitä kannattaisi tehdä. Nuorempi Inzaghi olisi ihan hauska kyllä nähdä, varsinkin jo sen takia, että saataisiin ehkä veljekset vastakkain, mutta myös sen takia, että hän on täysin kääntämätön kortti ja saattaa viedä Lazion askeleen eteenpäin. Rejan alaisuudessa sitten taas tiedetään, että taistellaan varmasti Europaikoista, ehkä jopa viimeisestä UCL-paikasta, mutta ei kuitenkaan päästä kunnolla eteenpäin, että voitaisiin oikeasti pärjätä pidemmällä aikavälillä.

Maurin jatkolle tietty peukkua, mies on edelleen todella hyvä siinä hommassa mitä tekee ja vieläpä johtohahmoja sekä kapteeni, niin ei valittamista jatkon suhteen. Hän olikin ainoa näistä konkareista, joiden toivoin jatkavan, mutta en pane vastaan sillekään, että Klose vielä vuoden pelaa. Voi ainakin unohtaa maajoukkueen MM-kisojen jälkeen ja keskittyä antamaan kaikkensa Laziolle. Biavalle kaikkea hyvää, mutta ei Lazio voi enää pitää 37-vuotiasta pelaajaa avauksen topparina, koska taso ei riitä ihan kärkipäähän, mutta helposti vielä Serie A:n keskitason joukkueelle. Samalla toivon, että Dias lähtee, koska taso on laskenut parin vuoden takaisesta. Ainoastaan silloin voi jatkaa, jos jää 3-4 toppariksi ja Novaretti tai Ciani lähtee.

Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #207 : 02.06.2014 klo 11:09:54

Tuo sisäpiiritieto Rejasta oli Il Messaggeron käsialaa. Giro d'Italian varreltahan Reja oli bongattu ja tänään lehteen painetun version mukaan kuuleman mukaan varsin avoimesti kertonut, että:

"Nessuno vuole venire alla Lazio - concetto già detto e ribadito ufficialmente in passato, suscitando la forte reazione del presidente Lotito -, altri calciatori vogliono andar via, c’è confusione. Con una squadra ringiovanita e rinnovata sarebbe molto più difficile superare i problemi, anche alla luce del clima che si è creato e con le pressioni che si vivono a Roma".

"Kukaan ei halua tulla Lazioon, toiset haluavat seurasta pois, tilanne on sekava. Nuoren ja uuden joukkueen kanssa olisi vielä paljon vaikeampi päästä ongelmien yli, siinäkin valossa minkälainen ilmapiiri ja paineet Roomassa ovat"

Toki tässä vaiheessa kesää media julkaisee kaikkea mahdollista, mikä sitten kielletään pari tuntia myöhemmin virallisen tahon puolesta. Oleellinen viesti tästä kaikesta on, että Rejan jatko on vaakalaudalla, eikä seuran tilanne muutenkaan vaikuta näennäisestä rauhasta huolimatta vakaalta.

Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #208 : 02.06.2014 klo 11:30:20

Mikäs se tilanne nyt oikein muuten on tämän Libera la Lazion kanssa? CN jätti tulematta paikalle suurimmalta osin koko loppukauden, mutta miltä ensi kausi vaikuttaa? Lotito tuskin myy seuraa (onkohan niitä tarjouksia edes tullut?) tässä kovin pian, joten näyttääkö seuran tulevaisuus synkältä, kun stadion on lähes tyhjä ja pelaajat eivät jaksa pidemmän päälle katsoa tätä Curvan ja Lotiton välistä sotaa. Taipuuko CN, jos Lotito antaa siimaa ja panostaa oikeasti joukkueeseen (uudet hyvät topparit nyt alkuun) ja kenties valmentaja, joka kelpaa CN:lle?
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #209 : 02.06.2014 klo 19:28:07

Mikäs se tilanne nyt oikein muuten on tämän Libera la Lazion kanssa? CN jätti tulematta paikalle suurimmalta osin koko loppukauden, mutta miltä ensi kausi vaikuttaa? Lotito tuskin myy seuraa (onkohan niitä tarjouksia edes tullut?) tässä kovin pian, joten näyttääkö seuran tulevaisuus synkältä, kun stadion on lähes tyhjä ja pelaajat eivät jaksa pidemmän päälle katsoa tätä Curvan ja Lotiton välistä sotaa. Taipuuko CN, jos Lotito antaa siimaa ja panostaa oikeasti joukkueeseen (uudet hyvät topparit nyt alkuun) ja kenties valmentaja, joka kelpaa CN:lle?

Suoraan sanottuna en tiedä, miten ensi kaudelle CN:n puolelta jatketaan. Viralliset kannanotot tulevat elokuun aikana. Tunnetasolla "Di padre in figlio"-ilta jätti moniin sellaisen tunnelman, että stadionille on pakko palata. Muutenkin tuosta jäi paikallisille suuren ilon lisäksi käteen epätoivo siitä, mikä tilanne nykyään on ja mitä se voisi parhaimmillaan olla. Lotito puolestaan antoi viime viikolla uuden Lazion akatemian avajaisissa ensimmäistä kertaa haastattelun, jossa hän myönsi tehneensä kannattajien kanssa isoja virheitä. Luulen että tuo on tehokkaampi tie kuin uudet hankinnat saada maata sovun alle, mutta silloinkin Lotiton pitäisi yksiselitteisesti pyytää anteeksi ihan jo pelkästään useita tänä keväänä lausumiaan valheita Curvasta. Näillä pelimerkein ensi kauden kausikorttimyynnistä on muuten tulossa kaikkien aikojen floppi.

Venäläisistä ostajista puhuttiin taas fb-skuuppitasolla viime viikolla Roomassa. Muista ei ole puhuttu mitään. Kuten olen useasti todennut lazialet tarvitsisivat kipeästi selkänojakseen Rooman silmäätekevät (paikallis)poliitikot, jotta paine Lotiton ympärillä taas kasvaisi. Sassuolo-ottelun jälkeen tämä prosessi lähti hyvin käyntiin, mutta junnaa nyt paikallaan, myös sen takia, että Lotito myi itsensä Coppan finaalin jälkeen hyvin poliitikkojen massalle jonkinlaisena rikollisen kannattajaporukan vastustajana.
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #210 : 02.06.2014 klo 21:15:35

Lotito puolestaan antoi viime viikolla uuden Lazion akatemian avajaisissa ensimmäistä kertaa haastattelun, jossa hän myönsi tehneensä kannattajien kanssa isoja virheitä.

Eikös myös Tare, De Martino tai joku muukin avautunut lehdistölle siitä, että Lotito on oikeasti pahoillaan, mutta on sellainen persoona, ettei halua kuitenkaan tunnustaa sitä ääneen tai että hänen on vaikea puhua siitä. Alkaa kuulostaa hieman narsistiselta henkilöltä, joka ei vaan pysty pyytämään anteeksi, vaikka kaikkien edun mukaista se olisi. Lotito kuitenkin tietää, että mikä on tilanne ja kesä on aikaa tehdä muutoksia...
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #211 : 03.06.2014 klo 18:54:08

Eikös myös Tare, De Martino tai joku muukin avautunut lehdistölle siitä, että Lotito on oikeasti pahoillaan, mutta on sellainen persoona, ettei halua kuitenkaan tunnustaa sitä ääneen tai että hänen on vaikea puhua siitä. Alkaa kuulostaa hieman narsistiselta henkilöltä, joka ei vaan pysty pyytämään anteeksi, vaikka kaikkien edun mukaista se olisi. Lotito kuitenkin tietää, että mikä on tilanne ja kesä on aikaa tehdä muutoksia...

Tare ainakin sanoi, että seurajohdossa tajuttiin Di padre in figlio-illan jälkeen kannattajapiirien potentiaali. Vuosia myöhässä, mutta kuitenkin. Keittiöpsykologia on tietysti vaarallinen laji, mutta niin moni Laziota lähellä toimiva taho on syyttänyt Lotitoa narsistiksi, ettei hirveästi epäilyksiä jää. Maine on kiirinyt niin kauas, että on pelaajagentteja, jotka välttelevät tarkoituksella Lotitoa, mutta eivät vain he. Sanoihan esimerkiksi Nesta tänä keväänä, ettei tunne Lotitoa, muttei "halua koskaan tunteakaan". Hän oli takuulla kuullut vanhoilta ystäviltään, kuten Paolo Negrolta ja Dino Baggiolta (1. etenkin seuralegenda, jonka Lotito sulki omalla määräyksellään ulos joukkuueesta tullesaan seuran omistajaksi) tai etenkin Volfango Patarcalta (Lazion junioripuolen valmentaja 25 vuoden ajan, yksi Italian suurista talenttien hioijista. Listalta löytyvät Nestan lisäksi Di Biagio, Di Vaio, Di Canio...), jonka Lotito potkaisi seurasta ilman kädenpuristuksia mystisesti pois. Puhumattakaan Di Caniosta, Bonettosta, Mutarellista, Cribarista, Pandevista, Zaratesta... kaikilla on ollut myös omat lusikkansa sopassa, mutta kyllä tämä lausuntojen sarja kertoo jostain synkästä:

"Valitettavasti kun tapaat egosentrismiä, narsismia... on vaikea neuvotella. Lazion kannattajat ansaitsevat paljon parempaa, toivottavasti he saavat uuden seurajohdon lähitulevaisuudessa." - Guglielmo Stendardo, Lotiton eri oikeusasteissa retuuttama toppari, joka löysi sittemmin kotinsa Atalantasta.

"Minua ei kiinnosta työskennellä Laziossa näissä olosuhteissa, henkilön kanssa, joka pitää minua arvottomana" - Angelo Peruzzi, legendaarinen maalivahti, joka päätti uransa pitkälti sen takia, ettei halunnut enää toimia Lotiton alaisessa joukkueessa.

"Lotito laittoi minut kärsimään niin paljon, että kasvoin miehenä. Nyt kun olen lähtenyt olen viimeinkin iloinen ja toivon vielä saavani kostoni" - Matteo Sereni, Peruzzin aikojen kakkosmaalivahti.

"Kaikki tietävät, että minä olen vihainen vain yhdelle henkilölle, Lazion presidentille... olen niin pahoillani Lazion kannattajien puolesta, he ymmärtävät kyllä, koska he tuntevat presidenttinsä." - Pandev, kun ihmeteltiin miksi hän tuuletti maaliaan Laziota, vanhaa seuraansa, vastaan.

"Adjektiivi kuvailemaan Lotitoa? Parempi kun en sano mitään, muuten sanoisin jotain todella pahaa" - Emilson Cribari

"Loputon suru nähdä niin suuri asia kuin Lazio niin pienissä käsissä" - Nello Governato, laziale, -60-luvun keskikentän takuumies ja journalisti.

"Lotiton kanssa ei ole tulevaisuutta... olen todella kauhuissani, että hän edustaa minun Laziotani" - Vincenzo D'Amico, 1974-legendoja, Di padre in figlio-illan järjestäjiä.

"Haluan olla rehellinen. En tule Lazioon takaisin niin kauan kuin Lotito on siellä" - Felice Pulici, D'Amicon kanssa samaa porukkaa, kenties Lazion historian paras maalivahti.

ja niin edespäin... lista on valitettavasti vielä paljon pitempi.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #212 : 06.06.2014 klo 20:09:49

Todellinen valmentajalotto käynnissä, joten ehkä voisi jättää spekuloinnit väliin ja kirjoittaa sitten, kun homma on kirkossa kuulutettu, mutta tehdään nyt kuitenkin poikkeus. Järjestys tuntuu olevan 1. Donadoni 2. Allegri 3. Pioli 4. Inzaghino 5. Reja 6. x. Donadonin vapautuminen Parman ilmeisen jyrkän äkkialamäen jälkeen muutti ilmeisesti pelin hengen ja Lotito painostaa jo kovaa emilialaisia. Kaupoissa tulisi mukana myös Parolo, ehkä Palettakin. Migreeni-Allegrin kanssa on myös ilmassa yllättävää kesäromanssia. Tämä perustuu siihen, että Allegri on ollut yllättävän innostunut Lazion nuorisokaartista ja heidän kanssaan tehtävästä pitkän tähtäimen projektista (!). Toistaiseksi miehen vaatimukset ovat kuitenkin mm. palkan suhteen jotain aivan muuta kuin Lotiton toiveet. Pioli roikkuu hänkin mukana, eikä välttämättä turhaan. Piolihan on tullut urallaan usein kaltoin kohdelluksi (Palermo ja Bologna), mutta on osoittanut kuitenkin aina tiettyä taktista potentiaalia. Kestäisikö kuuppa Rooman ilmapiiriä onkin sitten toinen kysymys.

Inzaghi nosti omia osakkeitaan ainakin kannattajien keskuudessa keskiviikkona, kun Lazion primavera nöyryytti roman vastaavaa jälleen kerran. Nuoret kotkat nousivat leikitellen 0-2 tappiolta 10 pelaajalla 3-2 voittoon ja varmistivat näin paikkansa Primaveran loppukilpailun semifinaaliin (ja kyllä muuten miellyttää tämä Minalan menestystarina. Koirat haukkuu ja kaattelliset ulvoo, Josephia ei kiinnosta). Palaute kuului; "Inzaghino herätti meidät". Jos nuorempi Inzaghi hakee jo voitetun primaveran coppan lisäksi scudettonkin kulkemasta niin on hän kieltämättä antanut puolessa vuodessa melkoiset näytöt nuorten puolella.

Siirtomarkkinoilla pitää muutenkin kiirettä. Valmentajasta riippumatta näyttää siltä, että kauppa käy Udinesen kanssa. Friulilaisten kanssa pitkään kupattu Candrevan puolikas on saamassa jatkokseen ainakin Dusan Bastan. Serbialainen on kieltämättä ollut sarjan jopa parhaita laitureita/laitapakkeja Guidolinin kultaisimpina vuosina, mutta loukkaantumisherkkyys herättää huolta. Joka tapauksessa stratosfäärisesti parempi pelaaja kuin joku Cavanda.
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #213 : 07.06.2014 klo 15:52:59

Bastan kanssa on ilmeisesti kaikki asiat jo kunnossa, mutta virallinen ilmoitus vielä puuttuu. Tarkoittaako tämä sitten sitä, että Konko lähtee pois? Hyvin suurella todennäköisyydellä ainakin. Tietty on mahdollista, että Konko jää varamieheksi tai kenties jopa siirtyy vasempaan laitaan, koska todella suurena yllätyksenä ilmeisesti Radu on sanonut romanialaiselle lehdistölle, että haluaa siirtyä toiseen seuraan! En vaan voi ymmärtää, että miten näin olisi voinut päästä käymään, koska Radu rakastaa seuraa ja curvaa ja päinvastoin. Todella suuri sääli, jos mies seurasta lähtee, yksi ehdottomia suosikkejani, tulevaisuuden kapteeni ja paikkansa parhaimmistoa Serie A:ssa.

Enpä olisi vielä viikko sitten uskonut, että miten paljon hyvinkin todennäköisiä huhuja alkaakaan pyöriä näin nopeaan tahtiin. Itse odotin lähinnä, että juuri joku Bastan tyylinen pelaaja saattaisi tulla, mutta että muuten olisi todella hiljaista. Nyt pidetään lähes varmana, että Basta tulee, Candrevan osaomistus saadaan päätökseen, Parolo tulee ja kaksi kolmikosta Paletta, Astori tai de Vrij. Vaikuttaa todella lupaavalta.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #214 : 12.06.2014 klo 11:59:35

Edy "zio" Reja jätti juuri hetki sitten jäähyväisensä. Lotito ja Tare halusivat pitää hänestä kiinni, mutta Mister sai tarpeekseen. Toisin kuin monet olisivat tehneet ymmärsin, että Reja purki sopimuksen, joka olisi ollut yhä vuoden verran validi. Kunnon herrasmiehen tavoin Reja tyytyi myös jättämään tuomiot väliin ja eteni linjansa mukaan loppuun asti: seuran on lähestyttävä kannattajia, koska tyhjä Olimpico sattuu jokaisen jalkapalloihmisen sydämeen. Usein (yli)mitoitetun kritiikin Reja kuittasi hymyillen sanomalla, että "Jos ei valmenna Roomassa, ei voi sanoa olevansa valmentaja. Kokemus on ollut uskomaton, en saanut hetken rauhaa, en voinut epäonnistua missään. Katson aina sympatialla Lazioon." Rehellinen ja hieno mies, jolle soisin voitokkaan joutsenlaulun vaikkapa jonkun maajoukkueen peräsimessä.

Mitä tulee uuteen valmentajaan niin kertoimet ovat alimmat Piolin kohdalla. Jotain pitäisi tapahtua nopeasti tämän Rejan tiedotustilaisuuden jälkeen.

Bastan kanssa on ilmeisesti kaikki asiat jo kunnossa, mutta virallinen ilmoitus vielä puuttuu. Tarkoittaako tämä sitten sitä, että Konko lähtee pois? Hyvin suurella todennäköisyydellä ainakin. Tietty on mahdollista, että Konko jää varamieheksi tai kenties jopa siirtyy vasempaan laitaan, koska todella suurena yllätyksenä ilmeisesti Radu on sanonut romanialaiselle lehdistölle, että haluaa siirtyä toiseen seuraan! En vaan voi ymmärtää, että miten näin olisi voinut päästä käymään, koska Radu rakastaa seuraa ja curvaa ja päinvastoin. Todella suuri sääli, jos mies seurasta lähtee, yksi ehdottomia suosikkejani, tulevaisuuden kapteeni ja paikkansa parhaimmistoa Serie A:ssa.

Enpä olisi vielä viikko sitten uskonut, että miten paljon hyvinkin todennäköisiä huhuja alkaakaan pyöriä näin nopeaan tahtiin. Itse odotin lähinnä, että juuri joku Bastan tyylinen pelaaja saattaisi tulla, mutta että muuten olisi todella hiljaista. Nyt pidetään lähes varmana, että Basta tulee, Candrevan osaomistus saadaan päätökseen, Parolo tulee ja kaksi kolmikosta Paletta, Astori tai de Vrij. Vaikuttaa todella lupaavalta.

Radun kohdalla motivaatiovaikeudet ovat ikävä kyllä toisinaan näkyneet kentällä. Onhan hän silti kannattajien lempilapsi, mutta jos ja kun vasemmalle on jo tehty hankinta (nyt puhutaan tästä Antunesista - hohhoijaa) niin voihan noissa huhuissa olla perää. Oikean laidan voisi puolestani puhdistaa kokonaan. Konkon viime kausi oli selkeästi ala-arvoinen, eikä Cavandasta kannata edes puhua. Basta pelasi mm. viime viikolla Serbian paidassa 4 miehen puolustuksen oikeaa laitaa, joten kyse ei ole pelkästä keskikentän laiturista.

Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #215 : 12.06.2014 klo 21:57:17

Pioli tuli. Hemmetti. En ole yhtään innoissani. Mutta jokainen chäänssi on uusi mahdollisuus.
mikitsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW


Vastaus #216 : 12.06.2014 klo 23:04:08

Ei kyllä koveta yhtään tämä valmentajan vaihto.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #217 : 13.06.2014 klo 14:51:08

Tässä taisi käydä niin, että lopulta Pioli oli ainoa vaihtoehto. Lotiton löpinät "henkisistä, teknisistä ja moraalisista" ominaisuuksista laittaa jokainen järjellinen sivuun, koska tosiasiassa kyse oli rahasta. Pioli oli valmis leikkaamaan Bolognassa saamastaan palkastaankin reilun siivun pois. Kaiken kaikkiaan hänen palkkaamisensa oli luultavasti yli miljoonan halvempi temppu kuin mitä olisi käynyt Allegrin tai Donadonin kohdalla. Sen lisäksi Pioli tarjoaa jonkinlaiset takuut Lotitolle, sellaiset joita voin kuvitella Rejankin suositelleen. Pioli on parhaimmillaan erinomainen organisoimaan keskinkertaisen joukkueen puolustuspelin kuntoon. Hänen Chievonsa oli aikoinaan Serie A:n neljänneksi vähiten maaleja päästänyt joukkue. Samoin hän on Serie B:ssä onnistunut usean pikkukaupungin ylpeyden kanssa lyhyessä ajassa, siellä myös toisinaan hyökkäyspelin suhteen.

Missä Pioli sitten ei ole onnistunut? Hänellä ei ole takanaan yhtään pitkäikäistä projektia. Pisin urakka on ollut Modenassa ja sekin vain kaksivuotinen. Tämä ei toki ole italialaiselle valmentajalle yllättävää. Kierrätystavaraahan heistä suurin osa on. Silti huolestuttaa että Pioli floppasi Parmassa ja sai Zamparininkin hermot kiristymään Palermossa poikkeuksellisen nopeassa ajassa. Bolognassa mies nautti kannattajien suosiota, onnistui alkuun jopa todella hyvin, niinkin hyvin että hänen perässään kerrottiin olleen seuroja, jotka vertautuvat hyvin Lazioon, mutta sitten viime kaudella kaikki meni pieleen. Toki miehellä on Bolognan viime kaudessa alibinsa, olihan joukkueen materiaali huomattavasti heikentynyt, kuten loppukausi Ballardinin alaisuudessa osoitti. Yhteenveto on kuitenkin varsin armoton: Piolilla on takanaan keskisuurella piazzalla onnistuneita kausia 1-2, suuremmista ei ole kokemusta lainkaan. Ja nyt hän saapuu Roomaan suoraan vihellyskonserttiin, raivostuneiden kannattajien keskelle ja kaikkien aikojen epäsuosituimman presidentin alaisuuteen. Melkoiset lähtökohdat.

Minä en miestä vielä tuomitse. Näin alkuun tärkeintä on osoittaa Lotitolle, ettei kyseessä ole Ballardini. Jos alkaa näyttää siltä, että yksikään sovituista hankinnoista ei toteudu toivon Piolin, vaikka sitten suoraan uhkaavan erolla. #LIBERALALAZIO

Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #218 : 13.06.2014 klo 15:26:31

Joo ei tässä nyt sentään mestaamassa Piolia olla, mutta mitään kiimaa hänen tulonsa ei aiheuta. Uskon, että Lazio keikkuu sielä samoilla paikoilla ensi kaudella kuin missä tällä kaudella oltiin. Ja jos ei onnistu, niin onpahan ainakin halpa vaihtoehto ja sitten voidaan tarvittaessa se Inzaghi ottaa tilalle.

Yhdestä asiasta olen kuitenkin hieman eri mieltä Signorin kanssa. Pioli saapuu Roomaan, mutta stadionlakko ilmeisesti jatkuu, joten en usko että sen suurempaa vihellyskonserttia on odotettavissa. Ja Pioli voi lohduttautua sillä, että hänellä ei ole osaa eikä arpaa niissä viheltelyissä, joita sitten on. Siis siinä mielessä, että tuskin ihmiset stadionilla hänelle viheltävät tai huutavat "vaffanculoa"/"vattenea" kuten Ballardinille, vaan lähinnä Lotitolle.
mikitsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW


Vastaus #219 : 17.06.2014 klo 07:44:42

IL PRESIDENTE LOTITO: "VOGLIO LA CHAMPIONS, SARA' L'ANNO DELLA SVOLTA"!
Comunicato ufficiale SS Lazio

Kovat on taas Lotiton puheet.
Signori

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #220 : 17.06.2014 klo 14:37:00

Olinkin juuri tulossa laittamaan tämän Lotiton uusimman älynväläyksen esimerkkinä siitä, mitä tämä "moraalinen ja rehellinen" viestintä käytännössä on. Käänteen vuosi, Candrevaa ei myydä ja tavoitteena CL-paikka. Kuulostaa täysin samalta kuin tammikuiset puheet siitä, että "18 miljoonalla en myy edes Hernanesin kenkiä". Kunnianhimoa ja todellista projektia tässä tietysti kaikki haluavat, mutta tuntuu vain niin vääristyneeltä kuunnella taas näitä puheita kesäkuussa.

Ainakin hetken Candre' nyt kuitenkin on Lazion hallussa. Juuri tullut vahvistus Udinesen kanssa sovitusta toisen puolikkaan hankinnasta on kuitenkin uhkapilvien reunustama. Lazion viime kauden paras pelaaja on useiden jättiläisten kiikarissa, eivätkä hyvin alkaneet mm-kisat ainakaan vie kenenkään ostohaluja. Toiveissa voisi olla PSG:n sotkeutuminen soppaan. Ranskalaisilta 30 miljoonaa rikkova tarjous, jonka jälkeen luulisi joitain muruja riittävään Lotitoltakin hankintoihin. Hankinnoista toistaiseksi selvin on Basta, joka varmistettaneen parin päivän sisällä. Seuraavina listalla ovat odotusten mukaan Parolo, Astori, De Vrij ja uusimpana Gaston Ramirez.
mikitsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW


Vastaus #221 : 27.06.2014 klo 00:01:23

Huhut ja Lotiton puheet kertoo Astorin ja Parolon kanssa sovituista soppareista. Mitä vittua? Saattaa kysyä jokainen Lazion mercatoja seuranneeen kysyvän. Lulic, Konko ja Candreva on näillä näkyvin lähdössä. Candrevan ymmärrän hyvin. Mies pelaa elämänsä ja Lazion keskikentän parhaan kauden, eikä tulossa ole Serie A kummempaa. Antaa mennä, kaverihan on Roman kannattaja ( niinkun Lotito) ja keskikentälle kyllä riittää tehoa. Ongelma on edelleen pulustus.

edit: French 75.. käy näemmä päähän aika huolella. Olen pahoillani.



mikitsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW


Vastaus #222 : 30.06.2014 klo 21:46:43

Sieltähän se Marco Parolo sitten tuli. Mielenkiintoista kuka keskikentältä lähtee. Tataa oli kyselty ainakin Fulhamiin muttei taida pimpit kiinnostaa.

edit: Virallinen varmistus parin päivän sisällä.
« Viimeksi muokattu: 30.06.2014 klo 21:49:15 kirjoittanut mikitsi »
Olpe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #223 : 03.07.2014 klo 11:29:04

Eilenhän oli ihan virallisilla sivuilla infoa, että Parolo, Basta ja Djordjevic ovat varmasti nyt Lazion pelaajia, kun kuitenkin näitä aina epäilee... Huhuja on, mutta nyt ei ole enää niin konkreettisia kuin näiden kolmen kohdalla olevat huhut olivat. Astori ehkä eniten esillä, mutta monta mutkaa on vielä matkalla. Onazin loukkaantuminen MM-kisoissa ei ehkä olekaan niin paha kuin aluksi ilmoitettiin. Varmaa tietoa ei ole, mutta ilmeisesti murtumia ei olekaan ja taukoa tulee vain muutamasta viikosta viiteen viikkoon.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #224 : 07.07.2014 klo 21:55:48

Hollantilainen 31-vuotias vasenpuolustaja Edson Braafheid on liittynyt tänään Lazion harjoitusvahvuuteen. Pelaajan sopimus saksalaisen Hoffenheimin kanssa päättyi ja mies tulee siis vapailla papereilla. Sopimuksesta ei ole enempää tietoja annettu ulos, mahdollisesti mies lähtee testattavaksi Auronzoon ja jos osoittauttuu hyväksi niin sopimus varmaan sorvataan sen jälkeen.

 
Sivuja: 1 ... 8 [9] 10
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa