FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.03.2026 klo 11:02:26 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 46 [47] 48 ... 87
 
Kirjoittaja Aihe: Real Madrid Club de Fútbol 2013/14 - Carletto's Way  (Luettu 404807 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Keijot

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Intohimosta ylikriittinen, Keijoille kettuilu


Vastaus #1150 : 04.02.2014 klo 10:42:27

Itsekkin ihmettelin tätä polemiikkia posken taputtelusta kentältä poistuessa. Itse ainakin livenä katsoessa oletin että Crisu näytti taputtaneen kaveria vain vähän poskelle ja saaneen siitä punaisen. Manolot pitävät posken taputtelua jonkinlaisena eleenä tuomareita vastaan, mutta itselle ei oikein aukea mitä se voisi negatiivisessa mielessä tarkoittaa.
Juhana

Poissa Poissa


Vastaus #1151 : 04.02.2014 klo 10:44:20

Itsekkin ihmettelin tätä polemiikkia posken taputtelusta kentältä poistuessa. Itse ainakin livenä katsoessa oletin että Crisu näytti taputtaneen kaveria vain vähän poskelle ja saaneen siitä punaisen.

Mulle tuli tuosta ihan sama mieleen. Sitä en sitten tiedä, että tarkoittaako se sitten eleenä jotain erityisen pahaa Espanjassa.
Jari-ja-Minä
Vastaus #1152 : 04.02.2014 klo 10:53:08

Eiköhän se nimi selässä ollut se suurin syy korttiin :) muutenkin tuomari tuntui olevan Realia vastaan koko ottelun ajan. No nähtäväksi jää miten tuosta lisätuomiot menee. Jos tuomiot evätään niin tuomarin mokahan se sitten oli. Jänniä aikoja, mestaruustaistelu käy kuumana ja draamaa löytyy :)
nurtsi1

Poissa Poissa


Vastaus #1153 : 04.02.2014 klo 11:17:49

Real Madrid appealed Cristiano's red card. The decision will be known on Wednesday after the committee's meeting. [Marca]
Jinete

Poissa Poissa


Vastaus #1154 : 04.02.2014 klo 11:38:40

Mulle tuli tuosta ihan sama mieleen. Sitä en sitten tiedä, että tarkoittaako se sitten eleenä jotain erityisen pahaa Espanjassa.

Posken taputtelulla viitataan hävyttömään käytökseen (caradura). Siis vähän kuin sana "sinvergüenza", mitä pidetään aika isona juttuna ja yleensä sen käytöstä lätkitään lisää pelikieltoa. Tosin käden pitäisi olla selkäpuoli poskea vasten, joten ehkä Cristiano pääsee pälkähästä.
el_capitan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tunnelmaa huonontava elämysmatkailijamieshuora


Vastaus #1155 : 04.02.2014 klo 14:25:31

Omasta mielestä ansaittu punainen kortti, mutta lisäsanktioita en lähtis lätkimään. Bilbaon Ituraspedelle olisi kyllä myös punainen kuulunut. En ole itse huolestunut pelistä ilman CR:ää. Vähän sillä ollut väkinäistä tämän vuoden puolella.
« Viimeksi muokattu: 04.02.2014 klo 14:51:16 kirjoittanut el_capitan »
Jari-ja-Minä
Vastaus #1156 : 04.02.2014 klo 15:03:45

Omasta mielestä ansaittu punainen kortti, mutta lisäsanktioita en lähtis lätkimään. Bilbaon Ituraspedelle olisi kyllä myös punainen kuulunut. En ole itse huolestunut pelistä ilman CR:ää. Vähän sillä ollut väkinäistä tämän vuoden puolella.

Joo, molemmille siitä olisi punainen kuulunut. Jos tästä nyt jostain syystä tulisi CR7:lle vaikka 2 ottelua lisäbannia niin sitte huolestuittaisi, mutta toi yksi huili voi tehdä jopa ihan hyvää. Kuten totesit niin vähän on mennyt väkinäiseksi CR7:n pelaaminen.
nurtsi1

Poissa Poissa


Vastaus #1157 : 05.02.2014 klo 13:31:19

CR sai 3 ottelun pelikiellon La Liga-matseihin.

"Cristiano has been handed a 1 match ban for violent conduct and 2 for disrespecting the match officials."
« Viimeksi muokattu: 05.02.2014 klo 14:31:22 kirjoittanut nurtsi1 »
Kcamrac

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyröskosken Pärsky


Vastaus #1158 : 05.02.2014 klo 13:39:22

Joooh, eli huilaa Villareal, Getafe ja Elche matsit. No toivottavasti on virtaa Atleticoa vastaan 1.3
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #1159 : 05.02.2014 klo 14:20:48

CR sai 3 ottelun pelikiellon La Liga-matseihin.
3 matsia, eli minimi syylliseksi todetulle, tuli varmaan siitä syystä, että yksikin peli enemmän olisi tarkoittanut lusimista Copassa Atletia vastaan. On ne vekkuleita. Ylos Espanjassa löytyy aina jotakin hämärää lähes mistä tahansa, mutta tässä tapauksessa toki jo kortin naurettavuuden takia olisi isompi rangaistus ollut täysin kohtuuton. Olettaen että Real hoitaa nuo liigapelit tämä saattaa kostautua lopulta jopa hyväksi jutuksi, paljon tukkoisempaa ei enää lusitaanin peli voisi olla.
nurtsi1

Poissa Poissa


Vastaus #1160 : 05.02.2014 klo 14:30:49

Madridin derby liigassa pelataan 2.3 alkaen 17.00 paikallista aikaa.
Finale

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F


Vastaus #1161 : 05.02.2014 klo 14:44:51

Tämä tuomia toimii ainakin hyvänä lyömäaseena niitä kohtaan, joiden mielestä Real Madrid nauttii jotain mystistä suojelua tuomareiden tai liiton osalta. Aivan naurettava tuomio mutta maan huomioon ottaen ei yllättävä.
« Viimeksi muokattu: 05.02.2014 klo 15:08:40 kirjoittanut Finale »
G.Lavanche

Poissa Poissa


Vastaus #1162 : 05.02.2014 klo 15:05:29

Osaa ne yllättää aina. Olin aivan varma, että kentän laidalla heilumisesta huolimatta tuo kumottaisiin, sillä tällä kaudella varsinkin perutellumpiakin pelikieltoja on jälkeen päin kumottu ja varsinkin kentän laidalla on saanut ihan rauhassa jauhaa, vaikka pelaaja olisi jo kentältä poistetukkin. ^^

No sirkus on sirkusta.

Tänään sitten kohtuu merkityksellinen peli siinä mielessä, että kolmatta kertaa putkeen ei saisi pienemmälle veljelle hävitä varsinkaan kotona. Muuten tuosta tuskin olisi kuin hyötyä tipahtaa cupista, mitä tulee kauden päätavoitteisiin. Mielenkiintoista nähdä, että pistääkö Ancelotti tulevien ruuhkaviikkojen valossa ykkösen kentälle, vai lepääkö esimerkiksi Modric tai toinen toppareista. Varanen kunto tuskin antaa periksi vielä täydelle ysikymppiselle ja paikkakin olisi aika kova hakea kuntoaan.

Ronaldon aloittaminen nyt huilit tietäen on kohtuu selvää, mutta aloittaako oikealla Bale vai pääseekö Isco pelaamaan, kun näyttää saaneen kohtuullisesti media-aikaa tällä viikolla vai jopa Jese.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1163 : 05.02.2014 klo 15:13:06

Kyllähän Real Madrid vielä todennäköisesti valittaa tuomiosta. Jos näin on, perjantaina selviää, miten valituksen osalta käy...
bjorn

Poissa Poissa


Vastaus #1164 : 05.02.2014 klo 15:22:12

Ei vähennetty nimen perusteella vaan tuli lisää. Ei mitään hajua miten tuosta voi löytää kolme peliä bannia, mutta tutkimattomia ovat manoloiden tiet.
Erkki

Poissa Poissa


Vastaus #1165 : 05.02.2014 klo 15:22:42

Jos toinen tulee työntämään päätä naamaan, niin on enemmänkin luonnotonta työntää noin kevyesti pois. Itse olisin kiskaissut nyrkillä. Futiskentillä yhtä paskat säännöt kuin Suomen itsepuolustuslainsäädäntö.
TaitoFudis

Poissa Poissa


Vastaus #1166 : 05.02.2014 klo 16:00:08

Erkki vois ruveta seuraamaan kendoa :)

Ronaldon pelikielto todennäköisesti kääntyy Realille voitoksi, Ronaldo saa huilia ja pelaa molemmat cupin matsit tuorein jaloin. Kyllä Realin pitää voittaa ilman Ronaldoakin Villarrealit, Getafet ja Elchet varsinkin kun kaksi peliä on kotikentällä.

Pelikiellon jälkeen tulee levännyt, "ärsytetty" ja maalinälkäinen Ronaldo...onnea vastustajille :)
Jinete

Poissa Poissa


Vastaus #1167 : 05.02.2014 klo 16:05:42

Kyllähän Real Madrid vielä todennäköisesti valittaa tuomiosta. Jos näin on, perjantaina selviää, miten valituksen osalta käy...

Näin juuri. Eihän tuossa poskentaputtelusta seuranneessa rangaistuksessa ollut vielä mitään kumottavaa, vaan lautakunta asetti tänään ylimääräisenä rangaistuksena 2 ottelua pelikieltoa tuomarien halventamista osoittavasta käytöksestä (artikla 117. "Actitudes de menosprecio o desconsideración hacia los árbitros, directivos o autoridades deportivas"). Väkivaltaisesta käytöksestä tuli yhden pelin rangaistus (artikla 123). Molemmat ovat minimirangaistukset, skaalojen ollessa 2-3 ja 1-3 ottelua.

Lisäksi ihmetyttää kyllä kuinka paljon tätä taivastellaan eikä näköjään ymmärretä lainkaan espanjalaista kulttuuria, jonka pohjalta nämä paljolti määräytyvät. Suomessa vaaditaan tuomarille esitetty tappouhkaus, Espanjassa riittää halveeraaminen elein tai sanoin.
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #1168 : 05.02.2014 klo 16:19:05

Ei vähennetty nimen perusteella vaan tuli lisää. Ei mitään hajua miten tuosta voi löytää kolme peliä bannia, mutta tutkimattomia ovat manoloiden tiet.
Ei nyt varsinaisesti niinkään, minimituomio tuo on.

Lisäksi ihmetyttää kyllä kuinka paljon tätä taivastellaan eikä näköjään ymmärretä lainkaan espanjalaista kulttuuria, jonka pohjalta nämä paljolti määräytyvät. Suomessa vaaditaan tuomarille esitetty tappouhkaus, Espanjassa riittää halveeraaminen elein tai sanoin.
Tässähän tämä tiivistettynä. Onhan se toki kieltämättä mielenkiintoista, että sinvergüenzan heittäminen tuomarille on pahempi juttu kuin vaikkapa tahallinen vahingoittaminen tai syljeskely, mutta kultturin tuntien tämä ei tule niin suurena yllätyksenä kuitenkaan. Toivotaan että CRonaldon pelikiellon jäädessä voimaan kyseessä on sitten ennakkotapaus jatkoa ajatellen, urheilullisuuden lisääntymisestä hyötyisi koko liiga.

Se sanottakoon nyt kuitenkin, että pidän 3 pelin bänniä tuomarin solvaamisesta huomattavasti parempana tuomiona kuin 10 peliä negriton käytöstä. Paska tuomio jne. mutta vihoviimeinen asia jota kaipaan on brittityyppinen jeesustelu. Toki noin muuten ottaisin koska tahansa brittituomarit spanskiliigaankin.
ñatsikutsi

Poissa Poissa


Vastaus #1169 : 05.02.2014 klo 18:17:43

Cristiano täytti muuten tänään 29 vuotta. Kiva synttärilahja tuo kolme matsin bänni. Ihan kun ei muutenkin olisi Crisulla riittävästi huolia kun kolmenkympin raja lähestyy uhkaavasti :(
G.Lavanche

Poissa Poissa


Vastaus #1170 : 05.02.2014 klo 22:58:52

Loistava tulos Bernabeulta. Kaksi onnekasta maalia ja yksi kauden hienoimmista, mutta täysin ansaittu voitto. Ehkä kauden paras ottelu muutenkin valkosilta ja jo pitkään kehuja kerännyt keskikentän kaksikko Modric ja Xabi olivat tänään taas aivan suvereeneja ja mukava myös nähdä, että Ramos on päässyt takaisin omalle varmalle tasolleen.

Di Maria ja Jése pelasivat myös hyvät pelit ja vaikka Cristianolla ei oikein hyökkäyspäähän tänään kulkenut, niin järkkäsi tuo pari paikkaa ja puolusti todella kunniakkaasti aina sinne 80 minuutille asti, jolloin joko alkoi painaa jaloissa tai loppui kiinnostus puolustustehtäviin.

Arbeloa voisi vähän pistää valoja päälle, jos ei aio loppu kautta istuskella Carvajalin stunttina. Kokeneen pelaajan pään pitäisi nämä pelit kestää ja olla menemättä Costan peleihin.

Vielä toinen osaottelu käymättä, mutta jos tuohon ei aivan takki auki lähdetä niin vaikea on nähdä Atleticon iskevän 3 Casillaksen selän taakse niin, ettei valkoiset onnistu kertaakaan toisessa päässä.
SirL

Poissa Poissa


Vastaus #1171 : 06.02.2014 klo 10:13:41

Otetaanhan tuolta toisaalta tänne, jos joku tietää vastauksen:

Kohtuu hyvä meininki Realin fanikatsomossa, mitäs porukkaa tuo nyt on?

Eli olivatko nuo eilen nyt Ultras Surin porukkaa, vai ei? Eikö ne ajettu pois stadionilta?
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #1172 : 06.02.2014 klo 13:00:55

Eli olivatko nuo eilen nyt Ultras Surin porukkaa, vai ei? Eikö ne ajettu pois stadionilta?
Eivät olleet ainakaan samaa sakkia kuin aiemmin, eli maksimissaan jotain wannabe-osastoa. Hyvällä sirkusmeiningillä olivat toki liikenteessä, ainakin verrattuna US:n pönöttäviin setämiehiin, joten pisteet siitä. Toki sinne varmaan joitain yksittäisiä hulinoitsijoita joukkoon mahtui, mutta organisoidusti eivät toistaiseksi voi stadionille mennä.
Tsisou

Poissa Poissa


Vastaus #1173 : 06.02.2014 klo 14:06:58

Castillan otteluita seuranneet tietävät US:n vaikuttavan nykyään Alfredo di Stéfanolla. Tuossa taannoin olivat myös Bernabéulla, pitivät mekkalaa joltain ylemmältä tasolta. En tiedä ovatko olleet useammin, mutta ainakin muutamassa ottelussa on kuulunut samanlaista settiä. Tältä wannabe-osastolta on tullut bongattua muutamat mustat huivit.
SirL

Poissa Poissa


Vastaus #1174 : 06.02.2014 klo 17:14:01

Eivät olleet ainakaan samaa sakkia kuin aiemmin, eli maksimissaan jotain wannabe-osastoa. Hyvällä sirkusmeiningillä olivat toki liikenteessä, ainakin verrattuna US:n pönöttäviin setämiehiin, joten pisteet siitä. Toki sinne varmaan joitain yksittäisiä hulinoitsijoita joukkoon mahtui, mutta organisoidusti eivät toistaiseksi voi stadionille mennä.

Eli kun nazit potkittiin stadionilta vittuun, niin kannattajakatsomon kannattajien määrä kasvoi ja meno parani monta kertaluokkaa. Ylos

 
Sivuja: 1 ... 46 [47] 48 ... 87
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa