FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
31.01.2026 klo 18:56:13 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 42 [43] 44 ... 52
 
Kirjoittaja Aihe: Associazione Calcio Milan 2013/14  (Luettu 157309 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
grasso

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Markku


Vastaus #1050 : 08.04.2014 klo 14:29:37

Ilman noita idän kassavirtoja Milanin on tällä hetkellä lähes mahdotonta pysyä mukana kansainvälisen kärjen vauhdissa, josta jo nyt ollaan jääty paljon. Oma stadion on kyllä ehdottamasti saatava aikaan mahdollisimman pian.
The Missionary

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet


Vastaus #1051 : 11.04.2014 klo 14:10:32

Uutinen

Galliani puts the viewfinder Dutch Boetius, Emanuelson’s cousin

According to a report in today’s edition of TuttoSport, the chief executive Adriano Galliani is moving in the footsteps of the young player of Feyenoord Jean-Paul Boetius (20). This season has been highlighted in the Eredivisie putting on the scoresheet 26 appearances, 9 goals and 7 assists. he’s price is around 7-8 million Euros, but if  do well at the World Cup in Brazil, the price might also rise. Seedorf appreciates the player. A curiosity about Boetius is that the Dutch player’s cousin is Emanuelson.


Päivän paras huhu. Milan haluaa Urbyn serkun :D (eikös se Robinho ollut täällä jo...). Vitun Galliani >:(
Kermaperunat

Poissa Poissa


Vastaus #1052 : 11.04.2014 klo 16:33:02

Joo, ei taida Milan nähdä tulevaisuutta Saponarassa, kun näitä laitureita ja muita hyökkäyspään miehiä jatkuvasti huhuillaan. Myös Bolognassa loistanut Gaston Ramirez on ollut vahvasti huhuissa, kun seikkailu Englannissa on mennyt vähän niin ja näin. Mikäli Kaka lähtee (ja Robinho, toivottavasti), edelleen kannatan avaukseen miehitystä SES-Honda-Taarabt.

Mikäli Milan pystyy sunnuntaina voittamaan sarjajumbon kotonaan, nousee joukkue jo haistelemaan viimeistä EL-paikkaa. Siinä nyt on aika tiukka paketti jengejä ja aika paljon saa mennä oikein punamustien kannalta, jos meinaavat vielä Eurooppaan ensi kaudella päästä. Mutta ei se mikään sula mahdottomuus ole, ottaen huomioon, että kaikki edellä olevat joukkueet ovat pelanneet melko vaihtelevasti.



Samapa tuo.
lepa

Poissa Poissa


Vastaus #1053 : 15.04.2014 klo 18:40:33

Onnittelut Clarencelle! Valmentajatutkinto suoritettu.

http://www.knvb.nl/nieuws/34496/seedorf-geslaagd-voor-opleiding-coach-betaald-voetbal
Clocker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Feyenoord, AC Milan


Vastaus #1054 : 15.04.2014 klo 19:27:23

Uutinen

Galliani puts the viewfinder Dutch Boetius, Emanuelson’s cousin

According to a report in today’s edition of TuttoSport, the chief executive Adriano Galliani is moving in the footsteps of the young player of Feyenoord Jean-Paul Boetius (20). This season has been highlighted in the Eredivisie putting on the scoresheet 26 appearances, 9 goals and 7 assists. he’s price is around 7-8 million Euros, but if  do well at the World Cup in Brazil, the price might also rise. Seedorf appreciates the player. A curiosity about Boetius is that the Dutch player’s cousin is Emanuelson.


Päivän paras huhu. Milan haluaa Urbyn serkun :D (eikös se Robinho ollut täällä jo...). Vitun Galliani >:(

Boetius on kieltämättä pelannut ihan hyvän kauden tehojen suhteen Feyenoordissa, mutta on mielestäni vielä melko raaka pelaaja. Fysiikkaa pitää parantaa ja reilusti (uupumus näkyy otteissa selkeästi tässä vaiheessa kautta), eikä ehkä ole myöskään henkisesti se kaikkein vahvin pelaaja. On kuitenkin nopea, räjähtävä, taitava, osaa ajoittaa juoksunsa ihan hyvin eikä pelisilmäkään huono ole. Boetius pelaa Feyenoordissa vasemmalla laidalla, ja oikeajalkaisena pelaajana pelaa Robbenin tyyppistä roolia. On ihan hyvä viimeistelijä, mistä tällä kaudella tehdyt 9 maalia jotain kertovat (syöttöjä on kertynyt kymmenkunta). Mutta kuten sanoin, ei mielestäni ole vielä Milaniin sovelias pelaaja, ja näkisinkin J-P:n mielelläni Rotterdamissa vielä ainakin yhden kauden ajan.
Kermaperunat

Poissa Poissa


Vastaus #1055 : 16.04.2014 klo 17:43:27

Uusin mies Abbiatin korvaajaksi olisi Meksikon maajoukkuetorjuja Guillermo Ochoa: Milan have made Ochoa contact - agent . En voi väittää miehen pelejä juuri nähneeni, mutta pitkään on ollut hyvän kopparin maineessa. Toki voi myös miettiä sitä, että pelaisiko Guillermo Ajacciossa 28-vuotiaana, jos olisi ihan maailman huippuja. Mutta mies liikku bosmanina, joten olisi nyky-Milanin näköinen hankinta.

Miten muuten noin yleensä, ovatko Zapata ja Abate jotenkin keskenkuntoisia, vai peluuttaako Seedorf vaan yksinkertaisesti saunakavereitaan?
The Missionary

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet


Vastaus #1056 : 16.04.2014 klo 22:43:13

Onnittelut Clarencelle! Valmentajatutkinto suoritettu.

Palkinnoksi tästä valtaosa Italian lehdistä uutisoi kovaäänisesti Seedorfin olevan niin johtoportaan, Gallianin kuin pelaajienkin epäsuosiossa. Tämän huhutaan johtavan potkuihin kesällä, joidenkin lähteiden mukaan jopa riippumatta kauden lopputuloksesta. Di Marzio (jonka pitäisi tietääkseni olla varsin luotettava kaveri) tiesi kuitenkin toppuutella hivenen näitä huhuja: Galjun ja Clarencen välillä on jotain skismoja, mutta on kuitenkin ennenaikaista puhua vielä mitään potkuista.

Vaikea sitten sanoa, että mistä tällainen vanhojen tuttujen välinen kina voisi johtua. Seedorfhan laittoi tullessaan lähes kaiken uusiksi ja Atletico-matsin jälkeen - ainakin huhujen mukaan - Galliani tuli ikään kuin Seedorfin mentoriksi ja moni asia muutettiin takaisin samanlaiseksi kuin se oli. Sen jälkeen Milan ei olekaan tainnut hävitä. Myös ennen Catania-ottelua tapahtui pieni tilanne, kun Seedorf halusi laittaa Polin Montolivon tilalle keskikentälle ja Birsan avaukseen hyökkäyksen laidalle. Niin, Birsan. Kaikki varmasti muistavatkin, että Montolivo iski lopulta voittomaalin ja oli MoM. Seedorfin valmennusura on tällä hetkellä kuitenkin jonkinlaisessa nosteessa - onhan Milan voittoputkessa - ja en näkisi potkuja millään tavalla mielekkäänä ratkaisuna. If it ain't broken, don't fix it jne.. Jos kuitenkin Seedorf tuntee kauheasti tarvetta kokeilla Binhoa tai Birsaa uudelleen ja uudelleen, saa mies tehdä sen mun puolesta jossain muualla kuin Milanissa.

Ja mitä tulee Zapataan ja Abateen, ainakin ensimmäisen kohdalla tilanne on selvä. Loukkaantuminen juuri valmentajanvaihdoksen jälkeen ja paikkaaja - tässä tapauksessa Mexes - valtasi hyvillä otteillaan avauksen paikan. Sitä en taas ymmärrä ihan tarkalleen, miksi viime aikoina Zaccardo on päässyt kehiin ennen Zapataa Mexesin ollessa poissa. Vaikka ei sillä, ei MAAILMANMESTARIKAAN huonosti ole pelannut. Tällä hetkellä joukkueessa tuntuu olevan neljä ihan hyvää, muttei loistavaa topparia sekä Bonera. Bonerasta päästäänkin Abaten tilanteeseen. Abate loukkaantui ja Bonera paikkasi ja esiintyi Seedorfin mielestä ilmeisesti niin edukseen, että ansaitsee paikan Abaten edellä. Eipä siinä, tilastoistakin voi sopivasti valikoidessaan löytää tukea Boneran avauskausarille, sillä viimeisimmässä neljässä pelissä, jossa Bonera on pelannut, on Milan ottanut neljä voittoa päästäen vain yhden maalin. Ja on sen Danielen kanssa varmasti kiva saunoa ja ottaa belfieitä (Seedorf olisi tässä uudessa taiteenlajissa muuten varmaan Kim Kardashianin jälkeen maailman kakkonen! - hih, kakkonen :P)
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nkunkun Milan


Vastaus #1057 : 17.04.2014 klo 22:01:26

Siis jos huhut pitävät paikkaansa niin Galju saanut taas aikaiseksi jonkinlaisen valtataistelusopan punamustassa linnakkeessa. Seedorfin Milan on vihdoin ja viimein alkanut voittamaan, ja silti se tuntuu olevan yksiselitteisesti viides sija taikka laaki ja vainaa. Ja EL-sija kiinnostaa edelleen ketä? Ja kesän yksi polttavimpia kysymyksiä pelaajapuolella meinataan taas ohittaa kohdasta mistä aita on matalin (ei siinä, en ite osaa sanoa tuosta mehikaanista juuta enkä jaata ku ole koskaan miehestä kuulutkaan). Samaan aikaan Silvio syöttää sitten biscotteja ikätovereilleen vanhainkodissa. Hyvä meininki kerrassaan "Ylos"

Toki eihän nuista väittämistä välttämättä yksikään pidä taaskaan paikkaansa.

SES:n agentin tämän päiväiset juttelut olivat rauhottavan puoleisia, jatkaminen Milanissa lienee kaikkien intressi. Alex sen sijaan jatkanee pelailua Pariisin taivaassa, joten alkaamme odotella näistä tulevaisuuden jampoista ja sitä kautta paljon toivotuista pitkän linjan franchise-pelureista Italian päähän jotain katalonialaista Tarzania.

Cortesea odotellessa.
N-CoRe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Milan


Vastaus #1058 : 18.04.2014 klo 11:14:28

Kyllä käy jo todella kovastikin sääliksi seedorfia, jos tarinat pitävät kutinsa, että 5.sija tai ulos ja villeimmät tarinat kertovat jo, että aivan sama vaikka kaikki voitettais, niin lähtö on edessä kauden päätteeksi. 6 sijaha riittänee kyllä eurooppaliigaan, mutta sinne pääsy ei ole varmaa ollenkaa, koska vielä on vastassa Roma ja Interikin. Kesä tulee olemaan kyllä melkoisen mielenkiintoista aikaa rossoneri leirissä, koska ulostamista TÄytyy tapahtua. Mexes, Binho, Birsa, Abate, Constant & Pazzini nyt nopeasti tulee mieleen. Ochoa on kuulemma tulossa uudeksi Abbiatiksi, mutta sitten kannattaa myös miettiä pitäisikö se Balo lyädä lihoiksi ja hankkia vaikkapa Mitrovic tilalle, joka on taatusti halvempi. Toisaalta taas se voi olla muille merkki, että luovutetaan jos mario myydään ja se vaikuttaa henkisellä puolella mahdollisesti negatiivisesti. SES, Sciglio, Cristante, Petagna, Saponara täytyy ensi kaudella tosissaan jo peluuttaa..
Oronzo Canà

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Le minne d'Agatha


Vastaus #1059 : 22.04.2014 klo 09:06:39

Seedorf on mielenkiintoinen esimerkki nykyajasta ja sen ristiriitaisuudesta. Ensinnäkin Italia on maa, jossa valmentajuus on todella suuressa arvossa. Siinä missä Italiassa noin yleisestikin kokemusta pidetään arvossa, on se valmentajan ammatissakin etu. Toisaalta nyt yleisesti on tullut paljon nousevia valmennuskykyjä ns. kylmiltään pelaajauran jälkeen. Guardiola ja Simeone varmasti niitä parhaita esimerkkejä, siinä missä ainakin Rijkaard onnistui vuosia aiemmin. Toki futishistoria tuntee näitä paljon, en siis väitä että tämä olisi uusi asia. Kuitenkin siinä määrin se on noussut jollain tavalla esiin viime vuosien aikana ja Silviolla on aina ollut silmää sille, mikä on esillä. On yleisesti tiedossa, että Guardiolamainen valmentajalöytö on Berlusconille ollut tärkeä löytää, jos ei itse Guardiolaa ole saanut. Seedorfissa oli kaikki ainekset, seuran toimintakulttuurin tunteminen läpikotaisin, karsimaa, kielitaitoa, ulkonäköä, tyyliä. Voittojakin on alkanut tulemaan. Silti jossain kohtaa jokin hajosi. Mikä? Itse en tarkkaan tiedä, enkä sitä missä kohtaa. Se kuitenkin on varmaa, että jokin hajosi ja nyt saattaa olla niin ettei tuota enään voida korjata.

Kenties alunperin kliinisempi seura-valmentaja-suhde olisi kestänyt särön, mutta jos luottamus menee ns. perheenjäsenten välillä, on sitä vaikeampi lähteä korjaamaan. Tässä on mukana paljon muutakin, kuin virkasuhde. Voisi kuvitella, että tulokset eivät mahdolliseen loppuun vaikuta millään tavalla. Jos tekosyyksi tosiaan halutaan antaa se, että jotain tiettyä sijaa saada haalituksi kauden loppuun mennessä, on kyseessä seuran kannalta todella makaaberi petos kaikkia sidosryhmiä kohtaa ja osoittaa taas kuinka se aliarvostaa kannattajiaan siinä missä samanaikaisesti ollaan rakentamassa itään perseennuolentatemppeleitä.

Ensin seurajohdon pitää koota konseptit, järjestää itsensä toimintakykyisiksi, erottaa suurimmat tunteet bisneksestä ja sitä kautta luoda pelillinenkin strategia. Tuohonkin valmentaja tulee valita ominaisuuksien, ei media-arvon perusteella.
grasso

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Markku


Vastaus #1060 : 25.04.2014 klo 10:55:18

Herätellääs tätä taas vähän, kun tänään kerran taas pelataan. Kotona asettuu vastaan toisena majaileva AS Roma. Avauksiksi ennakoitu tällaista.



Milanin voittaessa ja interin kontatessa kotona Napolia vastaan olisi Derbyyn tarjolla mukavasti panosta. Roma tosin ei ole hävinnyt kotona kertaakaan tällä kaudella, joten helppoa ei tule täyden pistepotin metsästys olemaan.
Clocker

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Feyenoord, AC Milan


Vastaus #1061 : 25.04.2014 klo 15:34:40

Riepoo ihan helvetisti, etten ehdi matsia seuraamaan :(
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nkunkun Milan


Vastaus #1062 : 25.04.2014 klo 22:59:22

Riepoo ihan helvetisti, etten ehdi matsia seuraamaan :(

Ei tuota olisi kukaan tarvinut nähdä. Ei ainakaan jäänyt pienintäkään epäselvyyttä kumpi oli parempi joukkue. Viiden ottelun mittainen voittoputki törmäsi ns. seinään joka ei paljon periksi antanut.

Kolme peliä kautta jäljellä. Tuon jälkeen palapeli toivottavasti räjäytetään kunnolla ilmaan, muuten mikään ei muutu. Jos Seedorf vielä ensi kaudella valmentaa (toivon edelleen näin) niin toiveissa on ettei hollantilaisessa olisi edes mahdollista peluuttaa Boneraa ja Constantia avauksessa ja istuttaa samaan aikaan De Scigliota ja Abatea penkillä.

Ps. Kieltämättä kyllä hieman risoo nuo Seedorfin pelaajavalinnat.  Esimerkiksi Cristante ei ole tainnut pelata minuuttiakaan Clarencen alaisuudessa, eikä se nyt koko aikaa ole klesanakaan ollut. Juuri ennen Allegrin viimeistä hönkäystä jannu oli kuitenkin Milanin paras pelaaja kolme puoliaikaa putkeen. Mikähän pirun idea tuossa oikein on antaa vieläkin nuita pelin viimeisiä minuutteja turhakkeelle nimeltään Robinho. Hyvä ettei tänään katkaissut vastustajan jalkaa. Vitun idiootti!
Nasty

Poissa Poissa


Vastaus #1063 : 26.04.2014 klo 11:40:12

Balo hämmentänyt jotain pelin jälkeisessä haastiksessa. "et ymmärrä futiksesta mitään" tjsp. Samalla oven avauksella Clarencen kanssa ulos ja uutta ammattilaista tilalle.
Milanista

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Milan, Suomen maajoukkue, Baltimore Ravens


Vastaus #1064 : 26.04.2014 klo 18:09:59

Vittu mitä paskaa, en tiedä miksi enään edes vaivaudun Alas
Kermaperunat

Poissa Poissa


Vastaus #1065 : 27.04.2014 klo 14:38:12

Olihan tuo Rooma-matsi aika kokonaisvaltainen tappio. Hyökkäystä ei ollut lainkaan ja puolustus ei oikein toiminut. Jos positiivisia puolia haetaan, niin ei menny Boneran piikkiin. Silti tekee vähän pahaa, kun kuvataan penkkiä ja siellä istuvat Abate ja De Sciglio.

Goal osaa kierrättää huhuja Italian suunnalta: Milan have decided to offload Mario Balotelli following his most recent outburst, with the striker ready to join big-spending Monaco in Ligue 1. Mene ja tiedä, mutta siltähän se näyttää, että juuri tällä hetkellä kaksikko Seedorf & Balotelli eivät ole kovin kovassa huudossa. Ens kaudella kärkeen sitten Pazzini ja Matri? Paloschi ja Petagna? Niang?

Kävi miten kävi, kesästä tulee äärettömän mielenkiintoinen.
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #1066 : 27.04.2014 klo 23:33:02

Seedorf antoi tänään kotoaan suoran tv-haastattelun ilman Milanin seurapomojen lupaa, kritisoi aika kovasanaisesti Milanin seurapomoja ja nyt Italiassa pidetään lähes varmana, että mies tulee lähtemään vielä ennen kauden loppua. Jos näin, niin aika rumasti hoidettu prosessi kokonaisuudessaan, Seedorf kuitenkin lopetti pelaajauransa siinä käsityksessä, että saa työrauhan muuttaa Milanin hänenlaisekseen joukkueeksi. Vaikuttaa siltä, että likapyykkiä tullaan pesemään ja pitkään, kulisseissa on tapahtunut ja paljon ja Seedorfin Milaniin halunnut Berlusconicin vaikuttaa kääntäneen takkiaan Milan-legendan suhteen.

Balotelli otti aika kovasanaisesti yhteen reportterien kanssa Roma-matsin jälkeen, mutta puhui kyllä pääsääntöisesti asiaa.
grasso

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Markku


Vastaus #1067 : 28.04.2014 klo 07:54:46

Touhu alkaa olla taas enemmän saippuaoopperaa ja seuran sisäistä valtapeliä futiksen jäädessä unholaan. Kauankohan tätä farssia vielä meinataan jatkaa.
Il Re Leone

Poissa Poissa


Vastaus #1068 : 28.04.2014 klo 09:21:17

Mikähän pirun idea tuossa oikein on antaa vieläkin nuita pelin viimeisiä minuutteja turhakkeelle nimeltään Robinho. Hyvä ettei tänään katkaissut vastustajan jalkaa. Vitun idiootti!

Aamen!
The Missionary

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet


Vastaus #1069 : 29.04.2014 klo 17:37:55

Mediasetin mukaan Inzaghi on ensi kaudella 60% todennäköisyydellä Milanin valmentaja. Ohessa myös muiden kandidaattien todennäköisyydet (saman lähteen mukaan).



Menee kyllä aivan idioottimaiseksi pippelimiekkailuksi ja valtaistuinpeliksi tämä Milanin touhuilu. Saisivat kyllä lopettaa tämän pelleilyn, itse ainakin seuraan mieluiten Milania ja Game of Thronesia erikseen, enkä yhdessä. Berlusconit saisivat niellä ylpeytensä ja ottaa tyrkyllä olevat Esseroksen Kaukoidän rahavirrat vastaan ja Tywin Galliani voisi pikkuhiljaa alkaa harkitsemaan Seedorfin potkimatta jättämistä. Ongelmat ovat kuitenkin rosterissa (etenkin puolustuspäässä) ennemmin kuin penkin päässä ja voikin olla, että Pippo saa lähtöpassit ihan yhtä äkkiä kuin Seedorfkin, kun peli ei seisokaan. Siinä ollaankin sitten kivasti saatu poltettua sillat taas pariin seuralegendaan Ylos

Kesästä tulee tosiaan mielenkiintoinen, mutta mikäli viime kesien trendi jatkuu, pelkään pahoin, ettei kovin positiivisella tavalla...
Kermaperunat

Poissa Poissa


Vastaus #1070 : 29.04.2014 klo 18:19:49

En tiedä kuinka paljon tässä on taustalla myös pelaajien tyytymättömyys. Kaikesta huolimatta Allegrilla taisi olla joukkueessa omat kannattajat ja sitten sisään astelee uusi mies, joka ensi töikseen haukkuu edellisen valmentajan ja nykyiset pelaajat. Tietysti on valmentajien vanhin kikka ostaa itselleen aikaa ilmoittamalla, että pelaajat ovat edellisen käskyttäjän jäljiltä fyysisesti riittämättömässä kunnossa, mutta varmaan olisi parempi pitää turpa kiinni ja keskittyä tuloksiin.

Sinänsä itselle aika sama, jatkaako Seedorf kesän jälkeen. Ei tuo joukkueen peli nyt välttämättä ratkaisevasti parempaa ole kuin syyskaudella, mitä nyt ehkä hieman erilaista. Se sanottakoon, että Clarencen alaisuudessa pienemmät joukkueet ovat kaatuneet, kun taas syyskaudella niistä tuli harmillisia tasapelejä. Koko kauden ajan kuitenkin on hävitty niille joille pitääkin.
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nkunkun Milan


Vastaus #1071 : 03.05.2014 klo 00:35:48

Sunnuntaina edessä derby ja penkin takana ainakin vielä Clarence Seedorf.

Gazzetta povaa, että puolustuslinja olisi tällä kertaa muotoa MDS-Bonera-Mexes-Constant. Eli Abate ei tälläkään kertaa avaisi, Rami tippuisi penkille, jossa myös Zapata ihmettelee maailman menoa. En nyt oikein tajua miten tuo Constant yhtäkkiä nappasi takas paikan avaukseen. Enkä ymmärrä sitäkään miksi punamustien selvästi toimivin topparipari Rami-Zapata ei avaa joka kerta kun siihen on mahdollisuus. Ehkei näitä ole sitten edes tarkoitus ymmärtää. Boneraa en jaksa enää edes kommentoida. Luonnollisesti Cristante ei mahdu edes vaihtopenkille, ja vastikään Primaveran puolella paluun kentille tehnyt El Shaarawy seuraa peliä myös katsomon puolelta.

Tässä vielä ihan videon kera todiste siitä, että El Shaarawy on ihan oikeasti käynyt taas pelaamassa jalkapalloa.

Valmentajaspekulaatioissa Pippon rinnalle on noussut nimi jota olen kovasti odotellutkin nousevan mukaan tähän peliin, Roberto Donadoni. Tähän väliin haluan todeta taas kerran, että toivoisin Seedorfin jatkavan. Mutta jos ei jatka niin Donadoni olisi sitten (omasta mielestäni) markkinoiden paras saatavilla oleva vaihtoehto. Ei sitä nyt turhaan oltu nostettu mukaan Azzurri-spekulaatiohin kun Prandelli mietti jatkoa. Ei vaikka se edellinen visiitti floppasikin niin pahasti (krapulaiset maailmanmestarit hävisivät pilkkukisassa Espanjalle EM-kisoissa jonka myötä manoloiden dominanssi myöskin käynnistyi, paria vuotta myöhemmin Lippin komennossa tuloksena oli jääminen alkulohkoon). Tosin heh olihan se Allegrinkin nimi mukana näissä keskusteluissa, enemmän tai vähemmän vakavalla äänenpainolla. Tuossa Donadoni-kuviossahan ollaan pyöritelty sitäkin vaihtoehtoa, että Pippo siirtyisi sitten kinkkukaupunkiin ja tekisi valmentajadebyyttinsa Serie A:ssa Parman väreissä. Johan tuota oltiin kyselty jo tällä kaudella Sassuoloon joten takuuvarmasti Primaverassa valmentaminen vaihtuu ensi syksyksi isompiin kuvioihin. Ja Seedorf lähtisi sitten jatkamaan myrskyistä valmennusuraansa Turkkiin. Ihmettelen hieman miksei Mancinia olla vielä yhdistetty missään kohtaa Milaniin. Toki toivon ettei yhdistettäiskään.

Että semmosta huhuplörinää tällä kertaa. Galliani luonnollisesti on ehtinyt kieltää jo kaikki välirikon ainekset Clarencen kanssa. Jos tuo välirikko on nyt peruja siitä, että Seedorf on antanut palaa täydellä laidalla Allegrin suuntaan ja haukkunut nykyiset pelaajat paskoiksi niin en oikein ymmärrä tätä touhua. Allegri kun oli huono valmentaja ja nämä nykyiset pelaajat on pääosin ihan paskoja. Eikö nykyfutiksessa saa enää kertoa totuuksia julki?

Derbyissa on tullut jo turhankin pitkän aikaa tasaisesti kuonoon, ja tästä syystä sunnuntain matsin traileristakaan ei paljon ilonhetkiä menneiltä vuosilta löydy: https://www.youtube.com/watch?v=_CsTLF6XoWY (huom! 0:50 -> )

Kolme peliä tätä riemunkiljahdusten säestämää kautta vielä jäljellä. Forza Milan!
Herstein

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #1072 : 03.05.2014 klo 01:01:29

Spalletti ei ole tainnut pyöriä lainkaan huhuissa Milanin kohdalla, mikä on mielestäni pienoinen ihme. Kyseessä on kuitenkin meritoitunut laatuvalmentaja, joka on vapailla markkinoilla ja voisi tarvittaessa astua remmiin vaikka heti. Kovasti myös Gazzetta on pyöritellyt Montellan nimeä, jonka CV päävalmentajana on aika vakuuttava Cataniassa ja Fiorentinassa. 50/50 lehtien mukaan Seedorfin jatkaminen, Galatasaray tosiaan pyörinyt huhuissa, jos ura Milanissa jää puolen kauden mittaiseksi. Jos näin tapahtuu, niin kokonaisuudessaan kyllä aivan helvetin huonosti hoidettu case varsinkin pr-mielessä.
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nkunkun Milan


Vastaus #1073 : 03.05.2014 klo 20:30:29

Gazzettan ennakot heittivätkin sitten häränpyllyä. El Shaarawy on huomenna mukana! Toivottavasti nähtäis jossain kohti kentällä, ja ennenkaikkea toivottavasti ei taas hajoaisi pystyyn!

http://www.rossoneriblog.com/2014/05/03/milan-inter-the-rossoneri-squad-2/
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nkunkun Milan


Vastaus #1074 : 04.05.2014 klo 23:37:51



De Jong had a special dedication for Coach Seedorf, whose future remains in doubt.

“This victory is for him, as people talked too much about his position this week, but he is very important for the squad.”

 
Sivuja: 1 ... 42 [43] 44 ... 52
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa