Se nyt on vaan tyhmää pelata 5 kk ja treenata 7kk. Kun kerran kuitenkin palkkakulut juoksee koko ajan ja harjoitusmatseissa (liigacup) on kuluja kuitenkin (matkat ja tuomarit) niin eikös sitä voisi pelata ihan oikeestikin ja palvella yleisöä? Eikös nyt ole jo aika tehdä henkistä pesäeroa johonkin lätkäliigaan ja formuloihin, ja alkaa valmistautua tuleviin leutoihin talviin. Noin aluksi voisi alkaa pelit vaikka 1.4 ja lopettaa 31.10.
Siinä on kuitenkin vasta 7 kk!
Tuohan tässä mielenkiintoisinta on, että moni pelaaja ei palkkaa saa kuin viisi kuukautta. Tätä on pidetty yhtenä lyhyen kauden syynä, että pelaaja voi vielä kesäksi ilmoittautua työttömäksi :

Tapiolan kuvien perusteella kentät alkaa vähitellen olla kunnossa. Varmaankin näihin aikoihin ensi kaudella pääsevät jo nurmelle harjoittelemaan kun lämmityksen sinne rakentavat.