FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.11.2025 klo 05:55:56 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Äänestys
Kysymys: Mitä nyt?
Rakennetaan omien junnujen varaan uusi yritys edarin sarjapaikalta - 52 (36.1%)
Annetaan velkaisen edarin kadota ja jatketaan ry:n voimin Kolmosesta - 43 (29.9%)
Löydetään jostain raha ja voimat hakea heti nousua. - 9 (6.3%)
Tyydytään harrasteseuran asemaan - 38 (26.4%)
Jotain muuta, mitä? - 2 (1.4%)
Äänestäjiä yhteensä: 142

Sivuja: 1 ... 5 [6] 7 ... 52
 
Kirjoittaja Aihe: FC Viikingit 2014 - Kuule kutsu Kakkosen  (Luettu 231383 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #125 : 10.11.2013 klo 00:25:50

Ihan mielenkiintoinen kiinnitys kyllä tämä Hartikainen. Hyvä että junnuista ponnistaviin pelaajiin on luottoa, ja täytyyhän kaverissa jotain olla, että tässä tilanteessa edarin kanssa soppari tehdään. Kakkosessa pelannee pääosin, mutta toivottavasti neitsyys menee ensi kaudellä myös Ykkösen suhteen.

Äänestyksessä tuli näemmä laitettua turhan varovaisia optioita kehiin. Oma veikkaukseni 7-9 on hyvää vauhtia ylittymässä. Nyt on 7 sopimusta julkaistu jos Toffen option käyttöä ei lasketa uudeksi sopimukseksi.
Mamadou

Poissa Poissa


Vastaus #126 : 10.11.2013 klo 16:38:49

Uutinen
FC Viikingit edustus ry, Helsinki
Tyyppi    Protesti
Talousalue    Uudenmaan talousalue
Osoite    Pl, 00981 Helsinki
Häiriöpäivämäärä    18.10.2013
Velkoja    Lindorff Oy
Saatavan määrä    2500 €


Uuteen nousuun Ylos
red_one

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää


Vastaus #127 : 10.11.2013 klo 20:18:26

Veroparatiisiyhtiö kyykyttämässä idän ylpeyttä. 

Katsokaapa muuten mjatin kontribuutiot Viikinki-ketjuun. Aika yksipuolista. Onneksi muualla asiat on aina hoidettu kunnolla. 
Valtsumies

Poissa Poissa


Vastaus #128 : 10.11.2013 klo 20:32:34

Lämmitellään vanhaa vitsiä. Viikkarit voisi kuitata saatavan juntsamaisesti muuttamalla sen vaikka mainostilaksi. Miltä kuulostaisi ” ja Viikinkien kulmapotkua Lindorff-kulmaan menee antamaan Joni Korhonen”
imuri99

Poissa Poissa


Vastaus #129 : 10.11.2013 klo 20:59:28

Uutinen
FC Viikingit edustus ry, Helsinki
Tyyppi    Protesti
Talousalue    Uudenmaan talousalue
Osoite    Pl, 00981 Helsinki
Häiriöpäivämäärä    18.10.2013
Velkoja    Lindorff Oy
Saatavan määrä    2500 €


Uuteen nousuun Ylos
Mitäpä näitä ihmettelemään!? HIFK:n entinen puheenjohtaja on tuomittu käräjäoikeudessa talousrikoksesta ehdolliseen, hovioikeuden käsittely tässä kuussa. HIFK:lla ongelmia myös verottajan kanssa, on trattoja, nyt maksusuunntelmat mm Lindorf. jne! Kaikki tiedot on saatavilla, kun kysyy oikeilta tahoilta...
Wyllin Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit


Vastaus #130 : 10.11.2013 klo 23:09:10

Twitter:

Maanantaina Viikingit julkaisee jälleen pelaajasopimuksen kaudelle 2014 - kyseessä uusi pelaaja viime kauden jengiin.
tuuma

Poissa Poissa


Vastaus #131 : 10.11.2013 klo 23:16:20

Twitter:

Maanantaina Viikingit julkaisee jälleen pelaajasopimuksen kaudelle 2014 - kyseessä uusi pelaaja viime kauden jengiin.

Viikingit se vaan uskaltaa panostaa vielä viime kauden jengiin... Tuoppi
Wyllin Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit


Vastaus #132 : 10.11.2013 klo 23:17:40

Ehkä siinä on pieni kompa.. :)
tuuma

Poissa Poissa


Vastaus #133 : 10.11.2013 klo 23:20:57

Ehkä siinä on pieni kompa.. :)

Varmaan onkin ihan tahallinen kielikukkanen, mutta huvitan itseäni sillä silti.
red_one

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää


Vastaus #134 : 10.11.2013 klo 23:54:09

Veikkasin 10 -> sopparia ennen vuodenvaihdetta. Alkaa olee haarukas.
valloittaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AFC Ajax & Idän Punaiset Never Förget


Vastaus #135 : 11.11.2013 klo 00:39:53

Sopimustilanne uskomattoman hyvässä vedossa, mutta kourallinen kovia kiinnityksiä tarvitaan, ainakin 1-2 keskikentälle ja 1-2 hyökkäykseen. Mielellään voimaa ja kokoa, eikä pelkkiä pikkusinttejä, joista on tullut Viikinkien tavaramerkki.

Ehkä kaikkein eniten toivon sitä, että seura saisi pikavauhtia olosuhteisiin merkittävän parannuksen: Katetun pääkatsomon. Se varmistaisi tasaisemman tulovirran säästä riippumatta ja nostaisi tuloja, eli olisi äärimmäisen tärkeä aivan arkipäiväiselle toiminnan pyörittämiselle. Tämän hankkeen eteen täytyisi tehdä talven aikana kaikki mahdollinen, ja ainoa tie olisi saada suunnittelu sponsoriprojektina aikaiseksi, eli ilman kustannuksia seuralle.

Seuran toimistolle vinkkiä, että voisi lähiaikoina koota sponsoreita (ja kaupungin edustajan) pyöreän pöydän ääreen aiheen tiimoilta ja sitten lähettää tarjouspyyntöjä muutamaan suunnittelutoimistoon. Miksi ei voisi myös järjestää vaikka minkälaisia rahankeruuprojekteja yleisön suuntaan, arpajaisia, kilpailuja jne. Luonnollisesti projektia varten täytyisi lähettää sitten pikavauhtia apuraha-anomukset pöllöliitolle ja kaikkiin mahdollisiin vastaaviin instansseihin.

Parasta olisi, jos ko. katsomo olisi saman tien tekonurmen äärellä, toisin sanoen Kartanon alueella. Hettarin montussa on oma tunnelmansa, mutta sinne ei ole järkeä investoida, ellei ole valmiutta uusia aivan kaikkea kerralla. Nurmi on heikko, eikä kautta koskaan saada aloitettua otteluohjelman mukaisesti. Juoksuradat katsomon ja kentän välissä ovat aika tympeitä. Totaaliremppa on utopiaa, eikä edes osittainen uudistushanke kaupungin kireässä taloustilanteessa toteudu ikinä.

Kartanolle kai on rakenteilla tekonurmi, joka on jollain tavalla seuran oma. Sen ympärille katsomo. Kaavamuutos vetämään kaupungille, että tähän ja muihin tuleviin tarpeisiin voidaan varautua. Esimerkkitapaukseksi nostaisin Hongan putkikatsomon, joka on kelvannut liigassakin vuosikaudet. Kartanon alueen jäähallissa on pukuhuoneet, joiden suihkut vaativat surkeiden rakentajien jäljiltä rempan, mutta katsomoiden jälkeen sinne täytyy rakentaa vain kunnon parkkialueet. Sitten fasiliteetit ovat kunnossa, ja sijainti on liikenteellisesti melko ok.

JORMAONMIES

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Idän ylpeys viikingit


Vastaus #136 : 11.11.2013 klo 10:51:06

Twitter:

Maanantaina Viikingit julkaisee jälleen pelaajasopimuksen kaudelle 2014 - kyseessä uusi pelaaja viime kauden jengiin.

Oiskohan joku pk-35:den paluumuuttaja? Uusi viime kauden jengiin muttei kokonaan uusi kasvo?
Pie-O-My

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Dirty Qwerty


Vastaus #137 : 11.11.2013 klo 11:02:38

Veikkasin 10 -> sopparia ennen vuodenvaihdetta. Alkaa olee haarukas.
Itse hassuttelin yli 12. :) Asi jan tunti ja piiri veikkaa tämän päivän kiinnitykseksi Kalle Sotkaa.
Morratti

Poissa Poissa


Vastaus #138 : 11.11.2013 klo 12:09:55

Kinnusen Jurihan se sieltä paukahti aika ihmeellisesti oli suht pienessä roolissa Vantaalla viime kaudella.
Wyllin Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit


Vastaus #139 : 11.11.2013 klo 12:31:30

Juri on toivottu paluumuuttaja. Loistava juttu.

Uutinen
Juri Kinnunen palaa Viikinkeihin


Viikingit saa mieluisan vahvistuksen takalinjoilleen, kun Juri Kinnunen palaa vuoden tauon jälkeen joukkueen riveihin. Kinnunen allekirjoitti Viikinkien kanssa sopimuksen, joka kattaa kauden 2014.

Vuonna 1990 syntynyt laitapuolustaja on alkujaan Käpylän Pallon kasvatti, mutta sieltä hän siirtyi HJK:n riveihin. Kausina 2009 ja 2010 Kinnunen pelasi isoja minuutteja Ykkösessä Klubi 04:ssa.

Kaudeksi 2011 puolustaja siirtyi Viikinkeihin, jota hän edusti myös kaudella 2012. Molempina kausina Kinnunen kuului luottopelaajistoon ja pelejä kertyi Viikingeissä yhteensä 45. Ykkösessä Kinnunen on pelannut jo yli 100 ottelua. Kauden 2013 Kinnunen pelasi PK-35 Vantaassa, mutta nyt edessä on paluu Vuosaareen.

- Erittäin hienot fiilikset. Viikingit on aina tuntunut kodilta, eli tämä on kuin kotiin palaisi, Kinnunen sanoi.

Laitapuolustajan katseet ovat tiiviisti kaudessa 2014.

- Meillä on mahdollisuudet ihan mihin vaan, jos ja kun kaikki sitoutuvat tähän hommaan ja puhaltavat yhteen hiileen. Innolla odotan, että itse kehityn pelaajana ja joukkue menee myös eteenpäin.

Kinnusen lisäksi Viikingit on tehnyt sopimukset jo Mika Johanssonin, Sam Jammehin, Toffe Nybergin, Mikko Lönnströmin, Jani Kaukomaan, Jesse Ahosen, Santeri Aholan, Kasperi Liikosen sekä Olli Hartikaisen kanssa.
red_one

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää


Vastaus #140 : 11.11.2013 klo 17:44:22

Jurissa on valtavasti potentiaalia, ja ehkä eniten Vantaalle lähtijöistä harmitti hänen siirtonsa.  Tervetuloa kotiin Ylos

Muistan toissa kaudella Jurin kovana tsempparina, joka omalla asenteella sai käännettyä peliä meile. Tällaista ehdottomasti tarvitaan.
Laardi

Poissa Poissa


Vastaus #141 : 11.11.2013 klo 18:11:51


Kahta pelaajaa vaille kentällinen, joista puolet avauksen kavereita.
Erinomaista tässä vaiheessa kautta.

                   Hartikainen

             Liikonen                   Ahonen
         
                      Ahola

Nyberg   Lönnströn   Kaukomaa  Kinnunen

                   Johansson
                   (Jammeh)


Nimiä pudotellaan yksi kerrallan, mielenkiinnon ylläpitämiseksi.

Hyvä, hyvä Laardi tykkää.

Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #142 : 11.11.2013 klo 18:44:10

Hieno juttu, toivottavasti Vantaa maksoi itsensä kipeäksi, koska muuten siellä ei miestä ilmeisesti osattu arvostaa. Laitapakkiosasto on mainiossa kunnossa Toffen ja Jurin johdolla ja (kunhan soppari tehdään) Manen täydentäessä.

Nyt sitä ankkuripaikan rouhijaa kehiin!
Valtsumies

Poissa Poissa


Vastaus #143 : 11.11.2013 klo 19:56:18

Juri Kinnunen. Aivan hemmetin hieno juttu. Jotenkin aavistelinkin mahdollista paluuta, mutta en kuitenkaan uskonut toteutuvan. Tervetuloa takaisin.
Fatpapa

Poissa Poissa


Vastaus #144 : 11.11.2013 klo 21:27:46

Juri tuo asennetta, joka menneellä kaudella oli vain muutaman pelaajan varassa.
Wyllin Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit


Vastaus #145 : 11.11.2013 klo 22:20:59

Kinnunen-Ahonen oikessa laidassa. Vauhtia riittää, ei tartte toista laitaa käyttää ollenkaan.
red_one

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mitä iistimpää, sitä siistimpää


Vastaus #146 : 11.11.2013 klo 23:59:48

Hogelle pahvia seuraavaksi, kiitos.
Valtsumies

Poissa Poissa


Vastaus #147 : 12.11.2013 klo 17:31:45

Hogelle pahvia seuraavaksi, kiitos.

ja Maunulle.
Wyllin Duncan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Viikingit


Vastaus #148 : 12.11.2013 klo 22:57:22

Twitter lupailee jälleen sopimusuutista huomiselle.
Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #149 : 12.11.2013 klo 23:16:37

Twitter lupailee jälleen sopimusuutista huomiselle.

Eiköhän se ole Hoge, Eki tai Mane.

 
Sivuja: 1 ... 5 [6] 7 ... 52
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa