Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #300 : 15.11.2013 klo 11:50:13 |
|
Kaipiohan on just kymppipaikan pelaaja, ei sitä alemmas voi laittaa.
Nyt teillä on jo Muinonen, Kaipio ja Innanen, kelpaisiko joku muukin entinen MyPan pelaaja?
|
|
|
|
youjizz
Poissa
|
 |
Vastaus #301 : 15.11.2013 klo 11:59:48 |
|
....jos onnistutaan naaraamaan se 15-20 maalin mies kärkeen ....
Tietääkseni tämä on toimistolla prioriteetti nro 1 tällä hetkellä!
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #302 : 15.11.2013 klo 12:06:22 |
|
Kaipiohan on just kymppipaikan pelaaja, ei sitä alemmas voi laittaa.
No silti siihen pitää löytää joku, vaikka Muinonen pudotettaisi jo tässä vaiheessa alemmas.
|
|
|
|
manofthematch
Poissa
Suosikkijoukkue: Haka
|
 |
Vastaus #303 : 15.11.2013 klo 12:10:28 |
|
No silti siihen pitää löytää joku, vaikka Muinonen pudotettaisi jo tässä vaiheessa alemmas.
Sama, mielestäni keskikentän keskustan kolmelle pelipaikalle on nyt olemassa 1 avauksen mies ja 2 rotaatiomiestä. Vähintään yhtä kovaa hankintaa huutaa vielä korvamaan Matrosen tai Aallon.
|
|
|
|
H-A-K-A
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #304 : 15.11.2013 klo 13:28:04 |
|
Keskiakseli ei kyllä vakuuta edes vähää alusta, että taso riittäisi nousuun asti. kyllähän keskikentän kolmio Saarinen-Kaipio-Muinonen on selvää taaksepäin menoa viime kauteen.
Sama tähän. Eetu vitun Kaipio..vähän niinkun Petrescu/Puustinen uudelle kierrokselle mutta ilman odotusarvoa "  " No tottakai toivon että löytää uralleen uuden kevään ja Haka-paita päällä jannulle kaikkea hyvää, eihän se pelaajan vika ole jos saa Ykkösen tasolle oletettavasti kelpo pahvin eteen. Rantalan näytönpaikka korostuu entisestään näissä kun nyt pääsee itse nippua kasaamaan. Omaan järkeen ei vaan mahdu miksi Kaipion tai Linjalan tasoisia jannuja sainataan tässä vaiheessa kun ensi vuoden puolella ulkomailta voi löytyä taidolla/kontakteilla/pienellä tuurilla huomattavasti kovempia tekijöitä.
|
|
|
|
yyber
Poissa
Suosikkijoukkue: Periaatteen Jatkuvuus
|
 |
Vastaus #305 : 15.11.2013 klo 13:30:53 |
|
Sama tähän. Eetu vitun Kaipio..vähän niinkun Petrescu/Puustinen uudelle kierrokselle mutta ilman odotusarvoa "  " No tottakai toivon että löytää uralleen uuden kevään ja Haka-paita päällä jannulle kaikkea hyvää, eihän se pelaajan vika ole jos saa Ykkösen tasolle oletettavasti kelpo pahvin eteen. Rantalan näytönpaikka korostuu entisestään näissä kun nyt pääsee itse nippua kasaamaan. Omaan järkeen ei vaan mahdu miksi Kaipion tai Linjalan tasoisia jannuja sainataan tässä vaiheessa kun ensi vuoden puolella ulkomailta voi löytyä taidolla/kontakteilla/pienellä tuurilla huomattavasti kovempia tekijöitä. Rantala on monta kertaa korostanut sitä, että on tärkeää saada nippu ajoissa kasaan.
|
|
|
|
H-A-K-A
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #306 : 15.11.2013 klo 13:33:05 |
|
Rantala on monta kertaa korostanut sitä, että on tärkeää saada nippu ajoissa kasaan.
Toki, sehän tässä pelottaakin että Kaipiolle on tuolla perusteella kaavailtu isoa roolia.
|
|
|
|
|
elhadjidiouf
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #308 : 15.11.2013 klo 14:24:15 |
|
Ihme panikointia täälläkin, kun selvää on, että Kaipio hommattiin rotaatiopelaajaksi Hakaan.
|
|
|
|
H-A-K-A
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #309 : 15.11.2013 klo 15:01:26 |
|
Tälle  Kaipio siitä huolimatta mielestäni etukäteen sellainen pelaaja jonka olisi voinut passatakkin. etenkin kun eletään marraskuuta ja rahanreikiä varmasti riittää mutta luotetaan siihen että Rantala tietää mitä tekee.
|
|
|
|
Vornander
Poissa
|
 |
Vastaus #310 : 15.11.2013 klo 15:14:12 |
|
Mulla on sellainen fiilis, että Rantala tuntee Kaipion paremmin kuin foorumin väki.
Toisin sanoen mulla ei ole tällä hetkellä mitään syytä olla luottamatta valmentajan ratkaisuihin.
|
|
|
|
pee
Poissa
Suosikkijoukkue: MYPA, Eisern Union
|
 |
Vastaus #311 : 15.11.2013 klo 23:48:48 |
|
Eiköhän Edi ole edelleen ihan kelpo mies Ykköseen kuten oli Viikkareissakin. Liigaan ei ratkaisut oikein riitä vaikka varmasti syötteleekin omille. Onnea ja menestystä Koskiin!
|
|
|
|
hanuks12
Poissa
|
 |
Vastaus #312 : 16.11.2013 klo 23:18:37 |
|
Tuntuu, että Vastiksen ihannoima Rantala kerää Tehtiksellä jo peliuransa ehtoo puolella olevia pelaajia. Olisin itse kyllä olettanut Rantalan Ottavan nuoria jätkiä kehiin ja viilannut niistä kovan nipun. Taitaa olla Rantalallakin vaan halu näyttää muille ja se ei lupaa Hakan taloudelle hyvää.
|
|
|
|
TNF Dutchman
Poissa
|
 |
Vastaus #313 : 17.11.2013 klo 00:10:52 |
|
Hakalla on tarve nousta liigaan mahdollisimman pian ja kokeneilla pelaajilla tämän toteuttaminen on helpompaa. Vaikea olisi löytää sellaisia nuoria pelaajia, jotka haluaisivat tulla Valkeakoskelle ja jotka eivät mahdu liigaan, mutta jotka kuitenkin riittäisivät Ykkösen nousukarsintaan. Ykkösessä pysyminen voisi onnistua nuorilla pelaajillakin. Sen mm. Klubi04:kin osoitti aikoinaan. Eiköhän sieltä kuitenkin ole vielä pari klubijunnua tms. tulossa korkoa kasvamaan ainakin jossain vaiheessa kautta.
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #314 : 17.11.2013 klo 05:21:03 |
|
Tuntuu, että Vastiksen ihannoima Rantala kerää Tehtiksellä jo peliuransa ehtoo puolella olevia pelaajia. Olisin itse kyllä olettanut Rantalan Ottavan nuoria jätkiä kehiin ja viilannut niistä kovan nipun. Taitaa olla Rantalallakin vaan halu näyttää muille ja se ei lupaa Hakan taloudelle hyvää.
Hmmm... Uusista hankinnoista Markkula, Nikkilä ja Kaipio ovat kaikki vielä siinä vaiheessa uraansa, että ehtoopuolesta on ihan turha puhua. Innanen on jo ehtoopuolen miehiä, mutta näyttänyt liigassa kuitenkin kykynsä, joten olettaa sopii, että divarissa irtoaa tehoja. Saarinen niin ikään on ehtoopuolen miehiä, mutta oikein käytettynä siitäkin rautajalasta saa hyötyä irti. Jos nyt vaikka viime vuotiseen jengiin verrataan tämän hetkistä nippua, niin kokemattomampi tämä on.
|
|
|
|
Homer
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #315 : 17.11.2013 klo 09:00:21 |
|
Kaipion papru tuntuu sikäli erikoiselta, että tosiaan keskikenttä olisi kaivannut vähän juonikkaampaa/taitavampaa/nopeampaa pelaajaa aiemmin tehtyjen sopimusten lisäksi. Pelkäänpä pahoin, että Rantala teki sopparin pitkälti sen vuoksi, että tuntee kaverin hyvin ja kasaa joukkuetta nyt vähän turhankin riskittömästi. Kaipio ei ole Veikkausliigatasoa, mutta on varmasti perusvarma suorittaja ykköseen.
Ei tässä mihinkään paniikkiin ole aihetta, mutta tässä vaiheessa joukkueen rakentamista kaipaisin yllätyskortteja esiin (kuten Sakke oli Hapella). Pitäskö tässä ite ruveta kasaamaan joukkueita soittelemaan sen jälkeen Hakan toimistolle, jotta hommaan saadaan rotia.
Ihmettelen muuten sitä, miksei kukaan ole aiemmin tehnyt MyPan tyylistä liikettä, eli vaihtosopparia jonkun Etelä-Amerikan seuran kanssa. Ja jostakin syystä Suomessa on pelannut hemmetin vähän pelaajia esim. laadukkaista Argentiinan sarjoista. Onko Hakan toimistolla espanjan taitoisia?
|
|
|
|
Snadi
Poissa
|
 |
Vastaus #316 : 17.11.2013 klo 11:58:39 |
|
Ihmettelen muuten sitä, miksei kukaan ole aiemmin tehnyt MyPan tyylistä liikettä, eli vaihtosopparia jonkun Etelä-Amerikan seuran kanssa. Ja jostakin syystä Suomessa on pelannut hemmetin vähän pelaajia esim. laadukkaista Argentiinan sarjoista. Onko Hakan toimistolla espanjan taitoisia?
Eipä sinullakaan muisti riitä paria vuotta taaksepäin.  Erkka Heinä oli espanjantaitoinen Hakan organisaatiossa ja tulihan sieltä joitakin pelaajia kuten Gabriel Ruiz Argentiinasta ja kaksi chileläistä nuorta pelaajaa, jotka viipyivät Hakan organisaatiossa vähän pitempään. Muistatko vielä nimet? Niin ja olihan Hakassa yksi Interissä aiemmin pelannut espanjankielinen pelaaja, muistuuko hänen nimensä? 
|
|
|
|
Homer
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #317 : 17.11.2013 klo 13:07:02 |
|
Eipä sinullakaan muisti riitä paria vuotta taaksepäin.  Erkka Heinä oli espanjantaitoinen Hakan organisaatiossa ja tulihan sieltä joitakin pelaajia kuten Gabriel Ruiz Argentiinasta ja kaksi chileläistä nuorta pelaajaa, jotka viipyivät Hakan organisaatiossa vähän pitempään. Muistatko vielä nimet? Niin ja olihan Hakassa yksi Interissä aiemmin pelannut espanjankielinen pelaaja, muistuuko hänen nimensä?   Totta. Haen slipoverini.
|
|
|
|
voseli
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka, Sakari Saarinen, viski
|
 |
Vastaus #318 : 17.11.2013 klo 13:25:18 |
|
Kyllähän tuosta Academia Cantolão-yhteistyöstä tuli useampikin kaveri Koskiin: Benito Yllaconza, Josef Chávez, Oscar Patelli, Junior Lazarro, Victor Espinoza ja Eduardo Chaparro. Toki vain kaksi ensimmäistä pääsivät pelaamaan liigaa Hakassa ja vain Chávezista jotain hyötyä liigatasolla oli, muut pelasivat sitten Koskenpojissa.
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #319 : 17.11.2013 klo 13:54:42 |
|
Tosin chileläisiä nuo kundit eivät olleet.
|
|
|
|
Lotilan Pässi
Poissa
|
 |
Vastaus #320 : 17.11.2013 klo 14:25:22 |
|
Hmmm... Uusista hankinnoista Markkula, Nikkilä ja Kaipio ovat kaikki vielä siinä vaiheessa uraansa, että ehtoopuolesta on ihan turha puhua. Innanen on jo ehtoopuolen miehiä, mutta näyttänyt liigassa kuitenkin kykynsä, joten olettaa sopii, että divarissa irtoaa tehoja. Saarinen niin ikään on ehtoopuolen miehiä, mutta oikein käytettynä siitäkin rautajalasta saa hyötyä irti.
Jos nyt vaikka viime vuotiseen jengiin verrataan tämän hetkistä nippua, niin kokemattomampi tämä on.
Jep nyt liikutaan 1100 liigaottelussa kun viime kaudella oli 1450 - 1500 eli tommonen 400 puuttuu. Ja VL pelanneita oli 15 - 19 tällä hetkellä 9. Mutta tilastot on harhaa valmentaja ja sen peli on asia erikseen. Rantala hakemassa nopeampia pelureita? Ja eikös tää ulkomaalaisakatemia ollut Sedun idea tai Sedun uskotun.
|
|
|
|
voseli
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka, Sakari Saarinen, viski
|
 |
Vastaus #321 : 17.11.2013 klo 15:44:50 |
|
Tosin chileläisiä nuo kundit eivät olleet.
Joo, perulaisia.
|
|
|
|
Snadi
Poissa
|
 |
Vastaus #322 : 17.11.2013 klo 16:32:23 |
|
Joo, perulaisia.
 joo, minullakin muisti pätkii...
|
|
|
|
don Mara
Poissa
|
 |
Vastaus #323 : 18.11.2013 klo 00:45:10 |
|
Kovin lyhyt on muisti. http://www.youtube.com/watch?v=HoM_waMAvKQBenitosta olisi tällä hetkellä enemmän hyötyä kuin yhdestäkään syksyn hankinnasta; olisi Hakan selkeä ykköspelaaja. Josef olisi Ykkösen laidalla tähti ja luultavasti Chaparro pärjäsi siellä aika paljon paremmin kuin joku Sakke Saarinen tai Kaipio.
|
|
|
|
H-A-K-A
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #324 : 18.11.2013 klo 13:15:50 |
|
Kovin lyhyt on muisti. http://www.youtube.com/watch?v=HoM_waMAvKQBenitosta olisi tällä hetkellä enemmän hyötyä kuin yhdestäkään syksyn hankinnasta; olisi Hakan selkeä ykköspelaaja. Josef olisi Ykkösen laidalla tähti ja luultavasti Chaparro pärjäsi siellä aika paljon paremmin kuin joku Sakke Saarinen tai Kaipio. Aika optimistisia arvioita. Harmi kuitenkin että Beniton kohdalla homma jäi vähän "kesken" kentän ulkopuolisten hölmöilyjen takia, olisi voinut kasvaa ihan kelpo pelimieheksi liigassa. Benitolla näyttäisi olevan jokunen Perun liigaottelu vyöllään, muilla sitten hiljaisempaa. Tiedä sitten kuinka ovat futikseen panostaneet.
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.11.2013 klo 13:20:33 kirjoittanut H-A-K-A »
|
|
|
|
|
|
|