mjanders
Poissa
Suosikkijoukkue: EIF, BK-46, FC HIK
|
 |
Vastaus #250 : 22.01.2014 klo 21:34:31 |
|
Ei ole tietoa vaan ihan fiilispohjalla tässä mennään kun väitän, että olisinpa hyvin yllättynyt. Aika näyttää. Mitäpä itse olet asiasta mieltä?
Sikäli kun kuntoa ja intoa riittää, niin minun mielestäni taidon perusteella mahtuisi hyvinkin edustusjoukkueeseen, ehkä jopa avaukseen. Mutta tosiaan näyttöjä ei ole ihan viime ajoilta, joten hyvin mahdollista ettei kunto riitä. Tai sitten jos "siviilielämän" (työ ja perhe) ehdoilla mennään, niin ei välttämättä into riitä. Olihan Timo Brotkinilla viime vuonna sopimus EIF:in kanssa, mutta pelasi "vain" akatemiassa. En kuitenkaan lähtisi dumaamaan Callea sen enempää kuin EIF:iä ennen kuin yhtäkään sarjapeliä on edes pelattu.
|
|
|
|
|
Grönvita Ekenäs
Poissa
Suosikkijoukkue: EIF
|
 |
Vastaus #251 : 22.01.2014 klo 21:40:50 |
|
No puhutaan vaikka tästä kaudesta niin millä tuoreilla näytöillä esimerkiksi CF sai sopparin?
Sinä siis tiedät että Callella on vakiopaikka edustusjoukkueen avaukseen? Vai voisiko olla niin, että hän saa peliaikaa siitä joukkueesta, johon hänen kuntonsa ja intonsa riittää?
Frey ei nyt toki väittänyt että C.Forsströmilla olisi varattuna paikka avauksessa tulevana kaudella, vaan hän kyseenalaisti ymmärtääkseni miksi EIF on ylipäätään tarjonnut sopparia hänelle! Todellakin ihme että seura tarjoaa jatkosopimusta 29-vuotiaalle omalle kasvatille joka kaudella 2012 teki 18 ottelussa 10maalia puolustavana keskikenttäpelaajana. Tämän lisäksi Forsström oli muistaakseni todella kovassa kunnossa futsalissa viime talvena mutta loukkaantui sitten harjoitusottelussa ennen futiskauden alkua ja koko kausi meni ohi. Nyt sitten hän on yhtäkkiä niin heikkotasoinen ettei edes sopimusta olisi kannattanut tarjota? Frey voisi kenties nyt tässä ilmoittaa edes yhtä junnupelaajaa joka kärsii siitä että C.Forsström ottaa, huonokuntoisempana kuin nämä junnut, heidän paikkansa edustusjoukkueessa! Sikäli kun kuntoa ja intoa riittää, niin minun mielestäni taidon perusteella mahtuisi hyvinkin edustusjoukkueeseen, ehkä jopa avaukseen. Mutta tosiaan näyttöjä ei ole ihan viime ajoilta, joten hyvin mahdollista ettei kunto riitä. Tai sitten jos "siviilielämän" (työ ja perhe) ehdoilla mennään, niin ei välttämättä into riitä. Olihan Timo Brotkinilla viime vuonna sopimus EIF:in kanssa, mutta pelasi "vain" akatemiassa. En kuitenkaan lähtisi dumaamaan Callea sen enempää kuin EIF:iä ennen kuin yhtäkään sarjapeliä on edes pelattu.
Epäilen suuresti että C.Forsström olisi tehnyt jatkosopimusta jos hänen kuntonsa tai intonsa ei riittäisi! Jotenkin on sellainen tunne ettei hän ole sellainen kaveri joka jatkaisi uransa pelataakseen puolivaloilla kolmosdivarissa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.01.2014 klo 21:43:33 kirjoittanut Grönvita Ekenäs »
|
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #252 : 22.01.2014 klo 21:48:03 |
|
Ja usein tällaiset kokeneet omat kasvatit ovat sellaisia pelaajia, jotka pitävät joukkuehenkeä yllä ja muutenkin toimivat auktoriteetteinä joukkueessa, johon tulee paljon pelaajia ulkopuolelta. Ovat siis usein elintärkeitä joukkueille, vaikka kentällä eivät enää tähtiä olisikaan.
Calle toki kunnossa ollessaan on kentälläkin vielä tähti.
|
|
|
|
|
Frey
Poissa
|
 |
Vastaus #253 : 22.01.2014 klo 22:00:09 |
|
Frey ei nyt toki väittänyt että C.Forsströmilla olisi varattuna paikka avauksessa tulevana kaudella, vaan hän kyseenalaisti ymmärtääkseni miksi EIF on ylipäätään tarjonnut sopparia hänelle! .....Epäilen suuresti että C.Forsström olisi tehnyt jatkosopimusta jos hänen kuntonsa tai intonsa ei riittäisi! Jotenkin on sellainen tunne ettei hän ole sellainen kaveri joka jatkaisi uransa pelataakseen puolivaloilla kolmosdivarissa.
no kyllä tarkoitus oli vaan antaa yksi esimerkki siitä, että tietyillä EIF:n pelaajilla on se avauspaikka suht taattuna jo sopparia kirjoitettaessa. Tietäen CF:n tilanteen (perhe + työ), niin on vaan vaikeaa ajatella, että hän lähtisi hakemaan kuntoa Akatemiasta tai istumaan penkille. Kyllä se todellinen vaihtoehto on sitten kenkien pistäminen kokonaan naulaan ottaen jo huomioon viimeaikaisen loukkaantumishistorian. Mielestäni olisi osoittanut hyvää makua ja harkintaa, jos CF olisi pystynyt pelaamaan edes pari harjoitusottelua ennen sopparin tekoa. Siitä junnujen peliajasta on ihan turha nostaa asiaa tyhjästä. Otin asian esille yleisenä periaatteena, että ihanteellisessa tilanteessa joukkueen profiilipelaajatkin pelaisisivat (kitisemättä) 3. divaria puolityhjälle kotikatsomolle järkevistä syistä, esim. pienistä loukkaantumisista toipuessaan ja kuntoaan hakiessaan. Ja näin mahdollistaen hallitun junnujen sisäänajon.
|
|
|
|
|
Frey
Poissa
|
 |
Vastaus #254 : 22.01.2014 klo 22:07:26 |
|
Ja usein tällaiset kokeneet omat kasvatit ovat sellaisia pelaajia, jotka pitävät joukkuehenkeä yllä ja muutenkin toimivat auktoriteetteinä joukkueessa, johon tulee paljon pelaajia ulkopuolelta. Ovat siis usein elintärkeitä joukkueille, vaikka kentällä eivät enää tähtiä olisikaan.
Calle toki kunnossa ollessaan on kentälläkin vielä tähti.
Samaa mieltä. Ja kuten edellä kirjoitin, niin ei siinä ole sinänsä mitään ongelmaa, että annetaan tietyille profiilipelaajille myös tietyt takuut peliajasta jo sopparia tehtäessä. Heitä ei kuitenkaan ole syytä olla liian montaa joukkueessa. Kyllä Calle on sopparinsa ja paikkansa joukkeessa ansainnut. Itse managerina olisin toki pistänyt pelaamaan ainakin ne pari harjoitusottelua ennen allekirjoitusta.
|
|
|
|
|
Bollan
Poissa
|
 |
Vastaus #255 : 22.01.2014 klo 22:14:20 |
|
no kyllä tarkoitus oli vaan antaa yksi esimerkki siitä, että tietyillä EIF:n pelaajilla on se avauspaikka suht taattuna jo sopparia kirjoitettaessa. Tietäen CF:n tilanteen (perhe + työ), niin on vaan vaikeaa ajatella, että hän lähtisi hakemaan kuntoa Akatemiasta tai istumaan penkille. Kyllä se todellinen vaihtoehto on sitten kenkien pistäminen kokonaan naulaan ottaen jo huomioon viimeaikaisen loukkaantumishistorian. Mielestäni olisi osoittanut hyvää makua ja harkintaa, jos CF olisi pystynyt pelaamaan edes pari harjoitusottelua ennen sopparin tekoa.
Siitä junnujen peliajasta on ihan turha nostaa asiaa tyhjästä. Otin asian esille yleisenä periaatteena, että ihanteellisessa tilanteessa joukkueen profiilipelaajatkin pelaisisivat (kitisemättä) 3. divaria puolityhjälle kotikatsomolle järkevistä syistä, esim. pienistä loukkaantumisista toipuessaan ja kuntoaan hakiessaan. Ja näin mahdollistaen hallitun junnujen sisäänajon.
Varmaan viisampaa lähteä vetämään harjoitusotteluita vasta sopimuksenalaisena (vakuutus kunnossa) kun tietää loukkaantumisriskit talven pakkaspeleissä. C.Forsströmin kohdalla niin EIF:n akatemia ei taida olla mikään vaihtoehto. Varmaan voi siinä pari peliä vetää jos palaa loukkaantumisesta mutta muuten sinne on tuskin asiaa. Jos EIF olisi epäröinnyt sopimuksen kanssa niin väittäisin että aika moni kakkosen etelälohkon joukkue olisi ollut valmis tarjoamaan sopparia C.Forsströmin kaltaiselle pelaajalle!
|
|
|
|
|
Grönvita Ekenäs
Poissa
Suosikkijoukkue: EIF
|
 |
Vastaus #256 : 22.01.2014 klo 22:20:45 |
|
Siitä junnujen peliajasta on ihan turha nostaa asiaa tyhjästä. Otin asian esille yleisenä periaatteena, että ihanteellisessa tilanteessa joukkueen profiilipelaajatkin pelaisisivat (kitisemättä) 3. divaria puolityhjälle kotikatsomolle järkevistä syistä, esim. pienistä loukkaantumisista toipuessaan ja kuntoaan hakiessaan. Ja näin mahdollistaen hallitun junnujen sisäänajon.
Siitä olen kanssasi täysin samaa mieltä että kaikki pelaajat pitäisi tarpeen tullen ottaa pelituntumaa akatemiasta jos tilanne sopii. Mielestäni tässä asiassa onnistuttiin melko hyvin viime kaudella. Muistaakseni ainakin Astrada, Estlander, Sevon, Sid, Mondino, Fisu, Tahiri ym. kävivätkin siinä hakemassa pelituntumaa.
|
|
|
|
|
rummanige
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Beirut Bombers
|
 |
Vastaus #257 : 24.01.2014 klo 00:24:40 |
|
Lite memories här mellan varven! Stefan Strömborg spela i EIF -88, i hicken på 90talet(var väl 98)nu TPS andre tränare, hemma från Pargas! Hur länge har Gischi varit med i ettan, 30 år räcker inte till, mer e de tror jag? Mastro kan säkert höra sej för när han börja!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.01.2014 klo 00:52:56 kirjoittanut rummanige »
|
|
|
|
|
ynka
Poissa
Suosikkijoukkue: leeds,barcelona
|
 |
Vastaus #258 : 24.01.2014 klo 00:34:47 |
|
Sören? Är det inte Stefan Strömborg?
|
|
|
|
|
rummanige
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Beirut Bombers
|
 |
Vastaus #259 : 24.01.2014 klo 00:49:42 |
|
Sören? Är det inte Stefan Strömborg?
Jou så ska de va
|
|
|
|
|
Ponihäntä
Poissa
|
 |
Vastaus #260 : 25.01.2014 klo 14:33:09 |
|
Itse laittaisin C.Forsströmin erittäin hyökkäävään rooliin. Hän on jo aikaisemmin keskikentältä käsin pystynyt kolmesti tekemään yli 10 maalia kakkosdivarissa ja 23 maalia 19 ottelussa kolmosessa vuonna 2011 on myös hyvä osoitus hänen potentiaalista. Jos viime vuoden taktiikkaa noudataan niin laittaisin Forsströmin Konaten rooliin, Astrada saisi myös vapaamman roolin kuin viime kaudella ja pelaisi enemmän Sidin viime vuoden kaltaista peliä. Itse toivoisin toki myös että nähtäisiin (ainakin kokeilumielessä) joulukuusitaktiikkaa kapeahkolla kotikentällä tulevana kautena.
Silloin ryhmittelisin kokoonpanoa jokseenkin näin:
------------O.Forsström---------- Brotkin----X-----Roiha----Moura --Estlander-Timoska-Mondino-- ------C.Forsström-Astrada------ -----------------X------------------
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.01.2014 klo 14:35:47 kirjoittanut Ponihäntä »
|
|
|
|
|
jeboou
Poissa
Suosikkijoukkue: EIF
|
 |
Vastaus #261 : 25.01.2014 klo 16:22:54 |
|
Itse laittaisin C.Forsströmin erittäin hyökkäävään rooliin. Hän on jo aikaisemmin keskikentältä käsin pystynyt kolmesti tekemään yli 10 maalia kakkosdivarissa ja 23 maalia 19 ottelussa kolmosessa vuonna 2011 on myös hyvä osoitus hänen potentiaalista. Jos viime vuoden taktiikkaa noudataan niin laittaisin Forsströmin Konaten rooliin, Astrada saisi myös vapaamman roolin kuin viime kaudella ja pelaisi enemmän Sidin viime vuoden kaltaista peliä. Itse toivoisin toki myös että nähtäisiin (ainakin kokeilumielessä) joulukuusitaktiikkaa kapeahkolla kotikentällä tulevana kautena.
Silloin ryhmittelisin kokoonpanoa jokseenkin näin:
------------O.Forsström---------- Brotkin----X-----Roiha----Moura --Estlander-Timoska-Mondino-- ------C.Forsström-Astrada------ -----------------X------------------
Samaa mieltä! Mutta sevon? Muuten ehkä jotain tän näköystä : ------------O. Forsström------------ Estlander-----X------Roiha----Moura ----------------Timoska------------- -----------Mondino------------------ Astrada-----C. Forsström------Sevon -------------X/Gerxhaliu-------------
|
|
|
|
|
Ponihäntä
Poissa
|
 |
Vastaus #262 : 25.01.2014 klo 16:41:30 |
|
Samaa mieltä! Mutta sevon? Sevonille veikkaan vaikeaa kautta. Armeija on sotkenut monen nuoren pelaajan kautta ja uskon että Sevonkin voi joutua kuluttamaan penkkiä välillä jos ei pääse riittävän usein harjoituksin. Toivottavasti olen väärässä ja Sevonin kehitys jatkuu!
|
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #263 : 25.01.2014 klo 16:43:06 |
|
Sevonille veikkaan vaikeaa kautta. Armeija on sotkenut monen nuoren pelaajan kautta ja uskon että Sevonkin voi joutua kuluttamaan penkkiä välillä jos ei pääse riittävän usein harjoituksin.
Miksi ei pääsisi harjoituksiin? Jos nyt tammikuussa meni intiin, niin viimeistään maaliskuusta asti pääsee treenamaan varmasti ihan normaalisti, leirejä yms lukuun ottamatta, jos Dragsvikissä on.
|
|
|
|
|
Väbä
Poissa
Suosikkijoukkue: BK-46,EIF,FCHIK,FC Espoo,KyIF,LoPa,NuPS,ManU,SJK
|
 |
Vastaus #264 : 25.01.2014 klo 16:56:14 |
|
Miksi ei pääsisi harjoituksiin?
Jos nyt tammikuussa meni intiin, niin viimeistään maaliskuusta asti pääsee treenamaan varmasti ihan normaalisti, leirejä yms lukuun ottamatta, jos Dragsvikissä on.
Totta. Ei armeija tosiaan tänä päivänä ole mikään este treenaamiselle. Homma toimii - Lepo!
|
|
|
|
|
Grönvita Ekenäs
Poissa
Suosikkijoukkue: EIF
|
 |
Vastaus #265 : 25.01.2014 klo 17:02:43 |
|
Sevon ja Lindroos menivät molemmat Dragsviikiin nyt tammikuussa joten toivottavasti homma toimii ja ne pääsevät mahdollisimman hyvin harjoituksiin. Kuten Velmu totesi niin kyllähän heillä pitäisi olla hyvät mahikset päästä usein mukaan EIF:n tomintaan nyt viimeistään loppukeväästä. Tietysti se on sitten pelaajista kiinni että miten aktiivisesti ne hakee niitä harjoitusvapaita. Väsymystä voi toki esiintyä kauden aikana, kuitenkin eri asia olla Dragsviikissa kuin kotona.
|
|
|
|
|
Grönvita Ekenäs
Poissa
Suosikkijoukkue: EIF
|
 |
Vastaus #266 : 26.01.2014 klo 10:13:57 |
|
Yle västnylandin nettisivujen mukaan Calle Forsström olisi tekemässä paluuta futsalin liigaotteluihin ensi viikonloppuna, joten toi polvi on varmaan kohtuu hyvässä kunnossa kun kerran lähtee futsalia höntsäämään?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.01.2014 klo 10:16:25 kirjoittanut Grönvita Ekenäs »
|
|
|
|
|
Holy Smoke
Poissa
|
 |
Vastaus #267 : 26.01.2014 klo 10:42:21 |
|
Veikkaisin et se on yhtä vaarallista treenata Tammisaaren "jäähallissa"kuin pelata futsalia. Kyllä Calle tietää mitä hän tekee.
|
|
|
|
|
EIF Fotboll
Poissa
Suosikkijoukkue: Ekenäs Idrottsförening Ab
|
 |
Vastaus #268 : 26.01.2014 klo 14:26:27 |
|
Så var det en vecka undan igen och under den tiden har EIFs herrar hunnit träna 4 gånger. Därutöver en för Akademilaget också. Allt från Timoska till Källman har varit med och träna. Några nya namn på träningarna har varit bröderna Forsström som nu igen med för fullt. Även några från Dragsvik har deltagit; Ville Sevón, Dennis Lindroos och Daniel Bäckroos. Lindroos är dock inte med till 100% ännu pga. att ljumsken inte är i skick.
En testspelare har syntats till på träningarna denna vecka, går under namnet Ruben och är spansktalande. Han hade vari på prov hos Viikingit (tror jag det var) men inte fått kontrakt där. Lär vara en mittfältsspelare, där har han trivts bäst på träningarna. Svårt dock att säga något mera vid detta skede, kommer troligtvis att fortsätta träna ännu nästa vecka.
En annan som var och kollade läget i hallen, nämligen Simon Eklund. Han var ner till dessa breddgrader pga. att han skulle delta i en match med ESC futsallag. Något mera hade han inte att berätta, men träffade Jallu Rantanen.
Sådan information denna gång. Vidare..
|
|
|
|
|
Ponihäntä
Poissa
|
 |
Vastaus #269 : 26.01.2014 klo 14:46:36 |
|
Kiitos taas kerran Mastrodamus! Toivottavasti jaksat jatkossakin kirjoittaa tällaisia "viikkokatsastuksia"! Faneille tällainen tiedotustapa on valtavan tärkeä näin keskellä talveakin!
Rubenin kohdalla puhutaan varmaan Rubén de Juliánista, joka sai lähteä Viikingeistä ilman sopimusta jo joulukuussa. Itse toivoisin nyt ettei tehdä mitään hätiköityä päätöksiä vaan jatketaan etsimistä. Ulkomaanvahvistukset joita tänne tuodaan pitäisivät olla sellaisia että ne kelpaisivat myös valtaosille ykkösen seuroille! Erityisesti jos toi Ruben nyt on keskikenttäpelaaja niin näytöt pitäisi olla aika kovat jos meinaa vahvistaa EIF:n ryhmää.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.01.2014 klo 14:48:45 kirjoittanut Ponihäntä »
|
|
|
|
|
EIF Fotboll
Poissa
Suosikkijoukkue: Ekenäs Idrottsförening Ab
|
 |
Vastaus #270 : 26.01.2014 klo 20:41:45 |
|
Kiitos taas kerran Mastrodamus! Toivottavasti jaksat jatkossakin kirjoittaa tällaisia "viikkokatsastuksia"! Faneille tällainen tiedotustapa on valtavan tärkeä näin keskellä talveakin!
Rubenin kohdalla puhutaan varmaan Rubén de Juliánista, joka sai lähteä Viikingeistä ilman sopimusta jo joulukuussa. Itse toivoisin nyt ettei tehdä mitään hätiköityä päätöksiä vaan jatketaan etsimistä. Ulkomaanvahvistukset joita tänne tuodaan pitäisivät olla sellaisia että ne kelpaisivat myös valtaosille ykkösen seuroille! Erityisesti jos toi Ruben nyt on keskikenttäpelaaja niin näytöt pitäisi olla aika kovat jos meinaa vahvistaa EIF:n ryhmää.
Glömde att nämna att han är där på eget bevåg, dvs. han har själv kommit dit. Inte klubben som undrat efter honom. Han får visa vad han går för men kommer knappast att ske några förhastade beslut. Något som skulle övertyga till det har inte setts.
|
|
|
|
|
jaha!!
Poissa
|
 |
Vastaus #271 : 26.01.2014 klo 22:23:52 |
|
Är det samma spelare som spelade ikväll med BK?
|
|
|
|
|
Ponihäntä
Poissa
|
 |
Vastaus #272 : 27.01.2014 klo 10:16:13 |
|
Konatea viedään nyt BK:n riveihin. Toivottavasti Haglundilla & co on suunnitelma valmiina miten noi hyökkääjäpaikat aiotaan täyttää. Viime aikoina ei ole kuullut huhuja uusista hyökkäjistä ja jos Fisu & Källman kaksikolla aiotaan mennä niin ei hyvää seuraa! Ymmärän että uusi hyökkääjä on hakusessa mutta Konaten korvaamiseski tarvitaan joku todella kova, varsinkin jos Konate päätyy pahimman kilpailijan riveihin!
|
|
|
|
|
Leomax
Poissa
|
 |
Vastaus #273 : 27.01.2014 klo 10:31:05 |
|
Konatea viedään nyt BK:n riveihin. Toivottavasti Haglundilla & co on suunnitelma valmiina miten noi hyökkääjäpaikat aiotaan täyttää. Viime aikoina ei ole kuullut huhuja uusista hyökkäjistä ja jos Fisu & Källman kaksikolla aiotaan mennä niin ei hyvää seuraa! Ymmärän että uusi hyökkääjä on hakusessa mutta Konaten korvaamiseski tarvitaan joku todella kova, varsinkin jos Konate päätyy pahimman kilpailijan riveihin!
Jos Konate siirtyy BK:riveihin saa mies kyllä kuulla kunniansa ainakin minulta!
|
|
|
|
|
jaja
Poissa
|
 |
Vastaus #274 : 27.01.2014 klo 10:41:58 |
|
Jos Konate siirtyy BK:riveihin saa mies kyllä kuulla kunniansa ainakin minulta!
Tuskin nyt uskaltaa siirtyä...
|
|
|
|
|
|
|
|