Taiteilijasielu
Poissa
Suosikkijoukkue: PKKU
|
 |
Vastaus #225 : 01.09.2014 klo 22:49:06 |
|
Kyllä PKKU:kin muutaman kerran pääsi lähelle hätyyttelemään  . Ja mahtui sinne myös keltaisia ja punaisia kortteja joista voidaan sitten keskustella koosteen tultua. Tarkoitus ei ollut aiheuttaa yleistä hämmennystä vaan tämä radiohiljaisuus. Ehkä pelko loppukaudesta on vienyt kirjoituskyvyn. En tiedä. Jokainen tavallaan. Lueppa konterin teksti uudestaan;) viime kaudella oli ihan samanlaisia hiljaisuuksia;)
|
|
|
|
|
Tuulitakin Kohina
Poissa
|
 |
Vastaus #226 : 01.09.2014 klo 22:56:53 |
|
Lueppa konterin teksti uudestaan;) viime kaudella oli ihan samanlaisia hiljaisuuksia;)
Viesti mennyt täysin ohi, pahoittelut. Viisi kinkkistä peliä vielä jäljellä syysillan hämärissä olosuhteissa. Mitä vain voi tapahtua. Näihin kuviin ja tunnelmiin.
|
|
|
|
|
Jallu Kurittu
Poissa
|
 |
Vastaus #227 : 02.09.2014 klo 09:20:34 |
|
Eipäs nyt innostuta liikaa. JäPS on voittanut vasta yhden keskinäisistä. Sen viimeisimmän tosin. Joka tapauksessa nyt kannattaa toivoa, että Kerho sekä JäPS klaaraavat loppukauden siihen malliin, että näitä derbyjä saadaan jatkossakin. On näissä peleissä tuloksesta riippumatta kuitenkin ihan eri fiilis kuin joissain Myllypuro- tai KuFu-matseissa.
Edelleen olen sitä mieltä, että PKKU:n koosteet ovat olleet parhaita Kakkosen koosteita ja meillä Järvenpäässä yritetään kovasti parantaa myös sillä taholla. Kuten joku jo totesi, hommia tehdään vapaaehtoisvoimin ja ihan kaikkeen ei aina paukut riitä.
|
|
|
|
|
konteri
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallokerho Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #228 : 06.09.2014 klo 17:53:16 |
|
PKKU - MP 1-0 (0-0) Loistava, mahtava, ihana, ansaittu voitto Mikkeliläisistä. Tänään oli asenne joka jätkällä kohdillaan, tärkeääkin tärkeämpi voitto. Kiitos Kerho! 
|
|
|
|
|
Gipsy
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC
|
 |
Vastaus #229 : 06.09.2014 klo 19:27:11 |
|
|
|
|
|
|
_aM_
Poissa
Suosikkijoukkue: zaPPa, Liam Brady
|
 |
Vastaus #230 : 06.09.2014 klo 19:45:51 |
|
|
|
|
|
|
Taiteilijasielu
Poissa
Suosikkijoukkue: PKKU
|
 |
Vastaus #231 : 07.09.2014 klo 17:22:29 |
|
PKKU-MP KoosteTaas on tilaa vähän hengittää! JäPS hallitsi derbyssä ilmatilaa mutta MP-pelissä punaset oli herroja pääpelissä! Ja Lipsanen tuntu katkovan joka pallon, mielenkiintoista olisi ollut nähdä että miten olisi JäPS:n saanut aisoihin. Tästä on hyvä jatkaa!
|
|
|
|
|
mibe
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, PKKU, TuPS, KP-75, STU Bobcats
|
 |
Vastaus #232 : 07.09.2014 klo 17:33:51 |
|
Makkelta vietiin maali aivan aiheetta. Oma jätkä törmää mokkeen ja dumari viheltää vaparin! Onneksi ei ratkaissut peliä. Kun vastassa on kokematon veskari niin on noi heitot aika murhaavia. Ja kerrankin niitä osattiin hyödyntää oikein.
|
|
|
|
|
konteri
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallokerho Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #233 : 09.09.2014 klo 16:26:14 |
|
|
|
|
|
|
Brannigans law
Poissa
|
 |
Vastaus #234 : 12.09.2014 klo 09:29:07 |
|
HP:lle ehdottomasti häränkullin kokoinen Huomenna voitaisiin sitten varmistella sarjapaikka kakkosesta myös ensikaudeksi. Vielä kesällä ei tosiaan uskonut, että putoamiskamppailuun sitä päädyttäisiin, mutta syyskauden esitysten perusteella ei muuta ole ansaittukaan. Mielenkiintoa huomiseen Futura-otteluun lisää huhut kapteeni Tiiran paluusta pelaavaan kokoonpanoon. Luvassa siis ryminää ja hattutemppuja!
|
|
|
|
|
|
|
Erikeeper20
Poissa
Suosikkijoukkue: Atletico Malmi + Akatemia
|
 |
Vastaus #236 : 13.09.2014 klo 01:48:58 |
|
Vielä kesällä ei tosiaan uskonut, että putoamiskamppailuun sitä päädyttäisiin, mutta syyskauden esitysten perusteella ei muuta ole ansaittukaan.
Melko ankara näkemys, kun lohkon putoamiskamppailussa on tässä vaiheessa kuitenkin vielä 8/10 joukkuetta 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.09.2014 klo 02:09:39 kirjoittanut Erikeeper20 »
|
|
|
|
|
Brannigans law
Poissa
|
 |
Vastaus #237 : 13.09.2014 klo 09:22:11 |
|
Melko ankara näkemys, kun lohkon putoamiskamppailussa on tässä vaiheessa kuitenkin vielä 8/10 joukkuetta  Seitsemän joukkuetta on putoamiskamppailussa itälohkossa. Tilanne täysin auki, toki ehkä Kufulla ennakkoon hankalimmat ottelut edessä. Toivottavasti seuraava kausi ei ole PKKU:n osalta yhtä rikkonainen kuin mitä tämä vuosi on ollut. Ja kakkosta pelataan ensikaudellakin, siitä lähdetään.
|
|
|
|
|
konteri
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallokerho Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #238 : 13.09.2014 klo 09:49:44 |
|
Vaikka poissaoloja tulee joka joukkueelle niin kyllähän Pallokerholla on käynyt erityisen huono tuuri tällä kaudella loukkaantumisten suhteen. Sairaslista on ollut todella pitkä viikosta toiseen ja siihen, kun lisätään vielä armeijan aiheuttamat poissaolot niin kyllähän se näkyy. Esimerkiksi Onni Koivu ja Tero Hokkanen ovat olleet käytännössä koko kauden poissa pelistä. Todella upean alkukauden pelannut Severi Huikkokin on ollut jo pitkään sivussa. Lyhyempiaikaisia loukkaantumisia taas on ollut niin paljon, että ei jaksa edes luetella. Tästäkin huolimatta ajoittain olisi pitänyt pystyä pelillisesti selvästi parempaan. Viime vklpn MP-matsi oli kuitenkin erinomainen, niin asenteen, kuin pelillisten asioidenkin puolesta. Jos sama draivi jatkuu, ei sarjapaikan säilyttäminen tule tuottamaan ongelmia. Asennepelaaja Tiiran paluu on myös erittäin mukava uutinen, jo kapteenin treeneissä mukana olo nostaa tekemisen tasoa pykälän verran. Tänään himassa Futuraa turpaan ja aletaan olemaan selvillä vesillä  .
|
|
|
|
|
konteri
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallokerho Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #239 : 13.09.2014 klo 17:30:36 |
|
Tyylipuhdas 3-0 voitto Futurasta  -97 syntynyt oma kasvatti Santeri Hostikka latasi voitto-osumaksi jääneen 1-0 maalin. Maali oli Hostikan ensimmäinen miesten sarjoissa, hienoa Santtu! Kaksi muuta maalia teki Niko Haiko. Nyt voi hengittää jo rauhallisemmin 
|
|
|
|
|
Jäyhä Jököttäjä
Poissa
Suosikkijoukkue: Jäps, HIFK 2-4
|
 |
Vastaus #240 : 13.09.2014 klo 20:36:57 |
|
Tyylipuhdas 3-0 voitto Futurasta  -97 syntynyt oma kasvatti Santeri Hostikka latasi voitto-osumaksi jääneen 1-0 maalin. Maali oli Hostikan ensimmäinen miesten sarjoissa, hienoa Santtu! Kaksi muuta maalia teki Niko Haiko. Nyt voi hengittää jo rauhallisemmin  Hostikka on toki järvenpääläinen ja siis Jäps- lähtöinen. PK-KU:ssa näyttää saavan tilaisuuden ansaitsemaansa läpimurtoon. Taitaa olla ensimmäinen seudun ysiseiska, joka on tehnyt maalin liiton miesten sarjoissa.
|
|
|
|
|
konteri
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallokerho Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #241 : 13.09.2014 klo 21:05:16 |
|
Hostikka on toki järvenpääläinen ja siis Jäps- lähtöinen. PK-KU:ssa näyttää saavan tilaisuuden ansaitsemaansa läpimurtoon. Taitaa olla ensimmäinen seudun ysiseiska, joka on tehnyt maalin liiton miesten sarjoissa.
Olisi pitäny muotoilla "oman alueen kasvatti", kuten yleensä.
|
|
|
|
|
Taiteilijasielu
Poissa
Suosikkijoukkue: PKKU
|
 |
Vastaus #242 : 13.09.2014 klo 21:36:22 |
|
Mielestäni tuohon on enään turha tarttua...PKKU:lla ei kuitenkaan ole ihan 4-7 v. joukkuetta, niinkun ei pidäkkään. Näin ollen kaikki on muiden "kasvatteja".
|
|
|
|
|
Taiteilijasielu
Poissa
Suosikkijoukkue: PKKU
|
 |
Vastaus #243 : 13.09.2014 klo 22:17:13 |
|
Tämän päivän tähdet(Mun mielipide): Ahtinen ***, Haiko**, Metso*. Aivan huikeita gamesaver:tä Juusolta maalissa! Ilman Juusoa peli ois 3-3 päättyny! 2x nollepeliä=ei sattumaa!
Muita positiivisiä matsista Hostikka! Kakkosen avausmaali ja jätkä on -97!
Myös Aksu väläytteli alkukaudella, joten lupa odottaa hyviä otteita mieheltä tulevaisuudessa! Myös Homanen noussut avaukseen, tänään ei paras päivä! Ensi kaudella myös Kiviniemi ringissä?
Edit: Kausi rupee olee taputeltu jos KuFu ottaa turpiin huomenna, vielä kuin toi PappaJäPS jäis alemmas niin kausihan meni niinkuin pitikin: Ainut että yks derbyhäviö !
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.09.2014 klo 04:34:02 kirjoittanut Taiteilijasielu »
|
|
|
|
|
Jäyhä Jököttäjä
Poissa
Suosikkijoukkue: Jäps, HIFK 2-4
|
 |
Vastaus #244 : 14.09.2014 klo 08:01:01 |
|
Mielestäni tuohon on enään turha tarttua...PKKU:lla ei kuitenkaan ole ihan 4-7 v. joukkuetta, niinkun ei pidäkkään. Näin ollen kaikki on muiden "kasvatteja".
Minun mielestäni on taas outoa kirjoittaa ylläolevan kaltaista puhdasta tuubaa.
|
|
|
|
|
Taiteilijasielu
Poissa
Suosikkijoukkue: PKKU
|
 |
Vastaus #245 : 14.09.2014 klo 08:31:31 |
|
Minun mielestäni on taas outoa kirjoittaa ylläolevan kaltaista puhdasta tuubaa.
Joutuu ehkä toteamaan että melkeinpä puhut totta:) Ens kerralla joutuupi laittamaan jäitä hattuun!
|
|
|
|
|
amtso
Poissa
Suosikkijoukkue: PK Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #246 : 14.09.2014 klo 09:02:24 |
|
Mitä täällä tapahtuu? Editoiko Taiteilijasielu jotain vai mikä on puhdasta tuubaa? Ja mistä wilshere otti itseensä? Vai oliko kaikki vaan kännissä?
Jos toi omaksi kasvatiksi sanominen nakertaa, niin jos yleisellä tasolla 12-vuotiaana seuraan tulleita ei voi sanoa omiksi kasvateiksi joidenkin mielestä, niin ei siitä tartte hernettä nenään vetää. Jotkut kuitenkin laskevat viisi vuotta seurassa pelanneen 17-vuotiaan omaksi kasvatiksi. Jos 12-vuotiaana seuraan tuleminen ei enää oikeuta oman kasvatin statukseen, niin sitten koko termistä pitäisi varmaan luopua. HJK:lla olisi ehkä yksi tai kaksi omaa kasvattia ja esim. Turun joukkueilla ei yhtään.
Vai mihin se raja pitäisi vetää? Jos joku aloittaa futiksen kuusivuotiaana ja siirty seuraavana vuonna toiseen seuraan, jossa pelaa loppuelämänsä, niin hänkään ei ilmeisesti ole koskaan oma kasvatti?
Ei näissä suuttua tartte ja jos juuri Hostikkaa miettii, niin varmasti on tehty oikeita asioita sekä JäPSissa että PKKU:ssa, että mies tällä hetkellä pelaa Kakkosessa. Tai vähintään pelaaja itse on tehnyt oikeita asioita.
|
|
|
|
|
Taiteilijasielu
Poissa
Suosikkijoukkue: PKKU
|
 |
Vastaus #247 : 14.09.2014 klo 14:55:12 |
|
Mitä täällä tapahtuu? Editoiko Taiteilijasielu jotain vai mikä on puhdasta tuubaa? Ja mistä wilshere otti itseensä? Vai oliko kaikki vaan kännissä?
Enpä ole lausetta muuttanut, näppäilyvirhe. Että pysytään aiheessa niin, tänään todella ratkaiseva ottelu Myllypuro-KuFu. KuFun tappio melkeinpä varmistaisi PKKU:n säilymisen. Matemaattisesti tilanne olisi vielä auki mutta käytännössä ei, sen verran kovia jengejä vastaan loput matsit. Toki en usko että PKKU joutuu pisteitä laskemaan vaikka pahalta jo näytti. Yllä olevasta viestistä unohtui mainita Lipsasen Jere! Kesken kauden intistä avaukseen ja vakuuttavasti poika on hommansa hoitanut, voittaa pääpalloja, varma pallon kanssa sekä pelaa kovaa mutta oikein! Edit: PKKU-Futura KoosteNiinhän Se KuFu hävis, nyt vain paineettomasti voittoja hakemaan ja 3. paikka haltuun!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.09.2014 klo 19:17:30 kirjoittanut Taiteilijasielu »
|
|
|
|
|
konteri
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallokerho Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #248 : 19.09.2014 klo 15:33:52 |
|
EnnakkoKyllä on melkoinen määrä väkeä taas huomenna sivussa. Laskeskelin huvikseni niin pitkäaikaispotilaat huomioiden Lahtea vastaan poissa on 10 pelaajaa. Pisteistä lähdetään kuitenkin huomenna jälleen taistelemaan. Onneksi sarjapaikan suhteen voi jo olla suht rauhassa niin paineita ei pitäisi joukkueella juuri olla.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.09.2014 klo 11:27:07 kirjoittanut konteri »
|
|
|
|
|
konteri
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallokerho Keski-Uusimaa, TuPS
|
 |
Vastaus #249 : 20.09.2014 klo 17:02:07 |
|
Erittäin hyvä vieraspiste Lahdesta. Pallokerhon maalin 1-1 päättyneessä ottelussa teki Miro Schwalenstöcker  Viisaammat jo laskivat sarjapaikan varmistuneen tällä tasurilla, hienoa Punanen 
|
|
|
|
|
|
|
|